Τι θέλουν οι γυναίκες;

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ισα ισα αν πηγαινει με οποια του την πεφτει τοτε ειναι που θα γκρεμισει οτι εχτισε..;) και τα πραγματα δε τα βλεπω εγω μονομερως αλλα εσυ, εισαι λιγο κολλημενος και επιμενεις..δεν ειπα οτι οι αντρες δεν απατουν απλα απο τη στιγμη που εισαι σε μια σχεση δε γινεται να πηγαινεις με τη μια και με την αλλη..τι ειναι μαγκια;αμα γουσταρεις τετοιες φασεις μεινε μονος και πηγαινε με οποια θες......

Πιστεύω ότι όταν θέλεις να πηγαίνεις με άλλους/ άλλες καλύτερα κάνε μια ελεύθερη σχέση παρά να κάνεις μια αποκλειστική με κάποιον/ κάποια που νομίζει ή του/ της δίνεις την εντύπωση της μονογαμίας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είναι εμφανές ότι δεν καταλάβατε καν το πχ. Οπότε επιστρέφουμε στην προηγούμενη διαπίστωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina 93*

Νεοφερμένος

Η Katerina 93* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Είναι εμφανές ότι δεν καταλάβατε καν το πχ. Οπότε επιστρέφουμε στην προηγούμενη διαπίστωση. :)

Ωραια και για πες τι ακριβως δεν κατανοησα; Μιλησες για εναν αντρα που εχει θεση εξουσιας και σου απαντησα.....μηπως εσυ δε καταλαβες τι θελω να πω και συνεχιζεις να επιμενεις στα δικα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ωραια και για πες τι ακριβως δεν κατανοησα; Μιλησες για εναν αντρα που εχει θεση εξουσιας και σου απαντησα.....μηπως εσυ δε καταλαβες τι θελω να πω και συνεχιζεις να επιμενεις στα δικα σου;
Κατάλαβα πολύ καλά. Δεν γκρεμίζεις κάτι. Αντιθέτως εδραιώνεις θέση. Αν δεν είναι κατανοητό, δε μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά, λυπάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina 93*

Νεοφερμένος

Η Katerina 93* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κατάλαβα πολύ καλά. Δεν γκρεμίζεις κάτι. Αντιθέτως εδραιώνεις θέση. Αν δεν είναι κατανοητό, δε μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά, λυπάμαι.

Αμα θεωρεις οτι εδραιωνεις θεση πηγαινοντας με την καθε προικοθηρα και απατωντας μια γυναικα που σε θελει πραγματικα γι αυτο που εισαι και οχι για τη θεση σου, τοτε ναι και εγω λυπαμαι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Πιστεύω ότι όταν θέλεις να πηγαίνεις με άλλους/ άλλες καλύτερα κάνε μια ελεύθερη σχέση παρά να κάνεις μια αποκλειστική με κάποιον/ κάποια που νομίζει ή του/ της δίνεις την εντύπωση της μονογαμίας. ;)

Ελεύθερη σχέση: "Πηδάω ότι κινείται και έχω και το σιγουράκι μου για καβάτζα"

Άλλη μια μπούρδα της εποχής...

Αν θέλεις να πηδάς ότι κινείται απλά δεν μένεις ακίνητος.

Σχέση = ΜΟΝΟ σταθερή = ακίνητη = για επενδυτές που ξέρουν που βάζουν τα λεφτά τους (εν προκειμένω το πουλί τους και την καρδιά τους)

Οι άλλοι ας πάνε να παίξουν με τον κουλοχέρη τους σε καμια ψόφια σου λέει...

Άκους εκεί "ελεύθερη σχέση". Σιγά μην υπάρχει και "καταιγίδιος έρωτας", σε αντίθεση με τον κεραυνοβόλο που ερωτεύεσαι μια, στον καταιγίδιο πέφτουν πολλοί κεραυνοί και ερωτεύεσαι σε multitasking ρυθμούς, το απλούστερον δηλαδή σοβαρά τώρα, είναι ο άλλος μαλάκας και δεν ξέρει τι θέλει και βάζει απλά έναν ωραίο τίτλο σα την ελευθερη σχέση για να δικαιολογήσει τις αχόρταγες ορέξεις του.

Γι αυτό ακούω συχνές μπούρδες από κοριτσάκια να λένε "θες να το γυρίσουμε σε ελεύθερη σχέση;" και μόλις τους πεις "Πάρε το πτηνό παραμάσχαλα και φύγε να μη σε βλέπω", το γυρνάνε σε μελόδραμα "θα μείνουμε φίλοι και θα τα ξαναφτιάξουμε μετά από 2-3 χρόνια, όταν το timing θα είναι σωστό".... (ναι και θα χεις δοκιμάσει ήδη αρκετούς!)





Πα να φάω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τι να κάνουμε εμείς τα κοριτσάκια φαίνεται ζούμε στο ροζ συννεφάκι μας και περιμένουμε κάποιον με μπέσα..

Γκέρλ...Ο πρίγκηπας του παραμυθιού πάνω στο άσπρο άλογο,δεν υπάρχει.
Κάτι σαν τον Αγιο Βασίλη και αυτός.Μία ωραία ιστοριούλα που σε μεγαλώσανε είναι...
Γκέτ οβερ ιτ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γκέρλ...Ο πρίγκηπας του παραμυθιού πάνω στο άσπρο άλογο,δεν υπάρχει.
Κάτι σαν τον Αγιο Βασίλη και αυτός.Μία ωραία ιστοριούλα που σε μεγαλώσανε είναι...
Γκέτ οβερ ιτ!!

Αυτό το ξέρω το έχω καταλάβει πολύ καλά..αλλά ποτέ δεν ξέρεις;)

Τι σχέση έχει αυτό που λες εσύ, με αυτό που λέω εγώ; Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω γιατί είναι και η ώρα περασμένη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νόμιζα ότι σνόμπαρες αυτό που είπα παραπάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Νόμιζα ότι σνόμπαρες αυτό που είπα παραπάνω..

Σνομπάρω τις "ελεύθερες σχέσεις" καθώς τις μεταφράζω ως μια καλά οργανωμένη αιτιολόγηση-δικαιολογία για την ανικανότητα μερικών ανθρώπων να αφοσιωθούν στον μονογαμικό χαρακτήρα μιας φυσιολογικής σχέσης, με σκοπό τη διατήρηση καβάτζας. Δεν είναι κακή η δέσμευση, ούτε η ελευθερία. Ο καθένας ανάλογα με τα κιλά του φοράει και το ανάλογο ρουχαλάκι, αλλά να το δείχνει με ειλικρίνεια κι όλας για να ξέρει ο κάθε άνθρωπος τι να αποφύγει και τι να προσεγγίσει.

Δεν θέλει σχέση η κοκκινομαλλούσα τάδε; Θέλει να γνωρίσει πολλούς; Μπράβο της! Καλά κάνει. Εμένα δε μου κάνει. Μου κάνει η ξανθούλα τάδε που μου είναι αφοσιωμένη.

Όλα είναι θέμα επιλογών και ξεκάθαρων απαντήσεων. Δεν έχω να σνομπάρω τίποτε άλλο πέρα από τις προφανείς παρασπονδίες και ειρωνείες της καθημερινότητας που είναι κατασκευασμένες για να βγάζουν μερικά οχτάποδα όντα από τη δύσκολη θέση της ευθύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Playboy

Νεοφερμένος

Ο James Playboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ο ορος σχεση ειναι μια μαλακια που δημιουργησαν οι *αλφα. καποιες χιλιαδες χρονια πριν οταν υπηρχαν χαρεμια τις γκομενες που γερναγανε(πρερναγανε τα 25) τις παντρευανε με αξιοματουχους τους για να τα εχουνε καλα. ;)
δεν υπηρχε ποτε αυτη η μαλακια! η μεση γυναικα καποια στιγμη θα ριξει κερατο. το θεμα ειναι να εισαι αυτος που θα το ριξει και οχι αυτος που θα το δεκτει. τοσο απλα. σχεσουλες κι αγαπουλες αυτα ειναι μαλακιες τουμπανα. οσο πιο ψηλα εισαι στην κοινωνικη ιεραρχια τοσο λιγοτερες πιθανοτιτες εχεις να φας κερατο και τοσο μεγαλυτερες εχεις να πηδηξεις οτι περπαταει. τοσο απλα. σε οποιον αρεσει προσπαθει για το καλυτερο, σε οποιον δεν αρεσει μυνηση στον θεο και κραταμε 25 δευτερολεπτα σιγη(δεν γινετε παραπανω.. εχουμε και δουλειες.) αυτα.
*red queen book
playboy ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ο ορος σχεση ειναι μια μαλακια που δημιουργησαν οι *αλφα. καποιες χιλιαδες χρονια πριν οταν υπηρχαν χαρεμια τις γκομενες που γερναγανε(πρερναγανε τα 25) τις παντρευανε με αξιοματουχους τους για να τα εχουνε καλα.
δεν υπηρχε ποτε αυτη η μαλακια! η μεση γυναικα καποια στιγμη θα ριξει κερατο. το θεμα ειναι να εισαι αυτος που θα το ριξει και οχι αυτος που θα το δεκτει. τοσο απλα. σχεσουλες κι αγαπουλες αυτα ειναι μαλακιες τουμπανα. οσο πιο ψηλα εισαι στην κοινωνικη ιεραρχια τοσο λιγοτερες πιθανοτιτες εχεις να φας κερατο και τοσο μεγαλυτερες εχεις να πηδηξεις οτι περπαταει. τοσο απλα. σε οποιον αρεσει προσπαθει για το καλυτερο, σε οποιον δεν αρεσει μυνηση στον θεο και κραταμε 25 δευτερολεπτα σιγη(δεν γινετε παραπανω.. εχουμε και δουλειες.) αυτα.
*red queen book
playboy

κανεις τεραστια λαθη και οικτρες απλοποιησεις με καταληξη αυτο που λες να μην εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Οπως καταλαβαινεις οι ανθρωπινες κοινωνικες σχεσεις ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να εξαντληθουν στο "ο αλφα εκανε αυτο". Υπαρχει ολοκληρη επιστημη που ασχοληται με αυτο το πραγμα (κοινωνιολογια). Οι ανθρωποι ειναι σηριακα μονογαμικα ζωα, και ασε τις αλφα και βητα παπαριες.

Αυτα ειναι μαλακιες, τραβα σε καποια τωρινη κοινωνια hunter/gatherer να δεις πως ειναι τα πραγματα, μονογαμικοι ειναι και εκει. Ουτε καν κοινωνιες χιμπατζιδων δεν μπορεις να αναλυσεις με τοσο απλουστευτικους ορους.

Η σχεση και η αγαπουλα που λες ειναι υπευθυνη για την εξελιξη και τη διαιωνηση του ειδους, το ανθρωπινο μωρο χρειαζεται και μαμα και μπαμπα για να μεγαλωσει.

Ειναι το λιγοτερο επικυνδηνο να κανει ψευδοψυχολογια και (κατα βαση) θεραπευτικη σε ανθρωπους που εχουν ουσιαστικα προβληματα οπως κοινωνικες φοβιες με τοσο ελειπεις γνωσεις. Δεν εχεις ιδεα τι μπορει να προκαλεσει σε καποιον με ΑΔΠ η ΓΑΔ η αποτομη εκθεση σε κοινωνικο περιβαλων η η συγκριση του με καποιον που νομιζει οτι "τα καταφερε". Μπορεις (και σιγουρα κανεις χωρις να το ξερεις) ζημια σε πολλους ανθρωπους. Απλα δεν το βλεπεις γιατι αυτοι που πανε ΧΡΟΝΙΑ πισω στην οποια προσπαθεια τους δεν γινονται wing σου, απλα εξαφανιζονται.

Δεν αμφιβαλω οτι εχεις καλες προθεσεις αλλα η καταρτηση σου ειναι ελειπεστατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Playboy

Νεοφερμένος

Ο James Playboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote;3652961[U:
] 1)κανεις τεραστια λαθη και οικτρες απλοποιησεις[/U] με καταληξη αυτο που λες να μην εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Οπως καταλαβαινεις οι ανθρωπινες κοινωνικες σχεσεις ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να εξαντληθουν στο 2)"ο αλφα εκανε αυτο". Υπαρχει ολοκληρη επιστημη που ασχοληται με αυτο το πραγμα (κοινωνιολογια). Οι ανθρωποι ειναι σηριακα μονογαμικα ζωα, και ασε τις αλφα και βητα παπαριες.

3)Αυτα ειναι μαλακιες, τραβα σε καποια τωρινη κοινωνια hunter/gatherer να δεις πως ειναι τα πραγματα, μονογαμικοι ειναι και εκει. Ουτε καν κοινωνιες χιμπατζιδων δεν μπορεις να αναλυσεις με τοσο απλουστευτικους ορους.

Η σχεση και η αγαπουλα που λες ειναι υπευθυνη για την εξελιξη και τη διαιωνηση του ειδους, 4)το ανθρωπινο μωρο χρειαζεται και μαμα και μπαμπα για να μεγαλωσει.

5)Ειναι το λιγοτερο επικυνδηνο να κανει ψευδοψυχολογια και (κατα βαση) θεραπευτικη σε ανθρωπους που εχουν ουσιαστικα προβληματα οπως κοινωνικες φοβιες με τοσο ελειπεις γνωσεις. Δεν εχεις ιδεα τι μπορει να προκαλεσει σε καποιον με ΑΔΠ η ΓΑΔ η αποτομη εκθεση σε κοινωνικο περιβαλων η η συγκριση του με καποιον που νομιζει οτι "τα καταφερε". Μπορεις (και σιγουρα κανεις χωρις να το ξερεις) ζημια σε πολλους ανθρωπους. Απλα δεν το βλεπεις γιατι αυτοι που πανε ΧΡΟΝΙΑ πισω στην οποια προσπαθεια τους δεν γινονται wing σου, απλα εξαφανιζονται.

Δεν αμφιβαλω οτι εχεις καλες προθεσεις αλλα η 6)καταρτηση σου ειναι ελειπεστατη.
1) φιλε μου, η αθρωπινη φυση ειναι το πιο απλο πραγμα στον κοσμο.. αν δεν ηταν δεν θα ημασταν εδω τωρα.
2)ολα ιστορικα κειμενα κια ολη η ιστορια γενικοτερα ειναι βασισμενη σε βιογραφιες ηρωων(alpha) απο τον αλεξανδρο μεχρι τον ναπολεοντα. οποτε ΝΑΙ! τα παντα ξεκινανε στην ανθρωπινη φυση με το "ο αλφα ειναι αυτο" και γιατο εχει τοσες επιτυχιες. δεν εχει σημασια τι κανεις αλλα το ποιος εισαι.
3) επειδη τυχαινει οχι απλα να τα εχω δει αλλα να εχω κανει και ερευνα, ειναι πολυγαμικα οντα.
4)πιπες!! χιλιαδες χρονια πριν οι αντρες κυνηγουσαν και ετρεχαν ολη μερα. δεν ασχολιοντουσαν ουτε με μωρα ουτε μαλακιες. επησεις η κουλτουρα που ειχαν ηταν αγελαια" ολα τα παιδια ηταν ολων" γιαυτο και οιγυναικες εχουν συναισθηματικο δεσιμο απο την στιγμη που το μωρο γενιεται και οχι οι αντρες. πριν αρχισεις να λες τις παπαριες σου διαβασε λιγο νευροεπιστημηυ κια ανθρωπολογια και μετα ελα να σου κανω λιγο πιο advanced μαθημα.. ;)
5)εκτιμω αφανταστα τους ανθρωους που εχουν αρχιδια και κανουν πραγματα. γραφω κανονικα αυτους που φοβουνται να κανουν ενα βημα. γινε αυτος που μπορεις να γινεις και ασε τις δικαιολογιες πρωτα απολα στον εαυτο σου.
6) οχι φιλε μου, η δικια σου ειναι.. γιατι προσπαθεις να εξιγησεις τις ανθρωπινες σχεσεις με ορους pu και με αυτα που σου εμαθε το μπουρδελο η κοινωνια! εγω μελεταω και εφαρμοζω αδιασηστα επιστημονικα δεδομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
1) φιλε μου, η αθρωπινη φυση ειναι το πιο απλο πραγμα στον κοσμο.. αν δεν ηταν δεν θα ημασταν εδω τωρα.

Οχι η ανθρωπινη φυση ΔΕΝ ειναι το πιο απλο πραγμα στο κοσμο. Εχει απλες ΑΡΧΕΣ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι απλη. Ο νομος της βαρυτητας ειναι μια απλουστατη δευτεροβαθμια εξισωση, το να στειλεις ανθρωπο στο φεγγαρι ομως απλο ΔΕΝ ειναι. Το γεγονος οτι η ανθρωπινη φυση (οπως πρακτικα και η φυση καθε ζωντανου οργανισμου πανω στη γη) ειναι επιβιωση και αναπαραγωγη δεν εξηγει τα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ φαινομενα που προκυπτουν απο αυτες τις απλες αρχες.

Εξηγησε μου σε παρακαλω την θρησκεια με βαση τις απλες αρχες σου, η την μουσικη, και αφου εξηγησεις τη μουσικη εξηγησε μου γιατι ο μπετοβεν εγραψε κλασικη αντι για χιπ χοπ.

Και επαναλαμβανω η κοινωνιολογια ειναι μεγαλο, πολυπλοκο ζητημα. Δεν μπορει ευκολα να ποσοτικοποιηθει. Εχεις υποψη σου απο χαοτικα συστηματα? Απο προκυπτουσες συμπεριφορες?

τα παντα ξεκινανε στην ανθρωπινη φυση με το "ο αλφα ειναι αυτο" και γιατο εχει τοσες επιτυχιες. δεν εχει σημασια τι κανεις αλλα το ποιος εισαι.

Αν ειχες ασχοληθει σε λιγακι μεγαλυτερο βαθος με τις ανθρωπινες κοινωνικες δομες θα ειχες δει οτι βασικο χαρακτηριστικο των ανθρωπων (που βρισκουμε σε αρκετα πρωτευοντα θυλαστικα αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθος) ειναι το γεγονος οτι αυτο που λεμε "αλφα" στα υπολοιπα αγελαια ζωα ειναι ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΟ στους ανθρωπους γιατι κατα βαση αναπτυσοντας πολυπλοκες δομες επικοινωνιας (βλεπε γλωσσα) μπορουμε να επικοινωνουμε, να οργανονομαστε και να ΕΞΩΣΤΡΑΚΙΖΟΥΜΕ τους "αλφα".

Αν λοιπον καποια στιγμη διαβασεις ας πουμε αρχικα μακιαβελι, και αργοτερα οποιοδηποτε συγραμμα πολιτικης θεωριας, θα δεις οτι στις ανθρωπινες κοινωνιες πλεον την ηγετικη θεση δεν την εχουν ΑΤΟΜΑ αλλα ΘΕΣΜΟΙ.

Αυτο που εσυ λες (εσφαλμενα) αλφα ειναι απλα ενας ευχαριστος, κοινωνικος, καλιεργημενος, πολυσχιδης, οραματικος ανθρωπος. Οπως καταλαβαινεις δεν χρειαζεται διδακτορικο στην ψυχολογια για να καταλαβεις οτι αν εισαι τα παραπανω θα εισαι πετυχημενος οχι μονο με τις γυναικες, αλλα με ολους.

Και οχι δεν χρειαζεται να ειναι ο μεγας αλεξανδρος.

3) επειδη τυχαινει οχι απλα να τα εχω δει αλλα να εχω κανει και ερευνα, ειναι πολυγαμικα οντα.

αληθεια?

"Mate preferences among Hadza hunter-gatherers" (pdf). Human Nature 15: 364–375.

"Monogamy is the norm, with only about 4% of men having two wives at once, and those marriages often do not last long"

Οι ανθρωποι ειναι τουλαχιστων 20.000 χρονια τωρα κοινωνικα μονογαμικοι (με σειριακο τροπο), η δε σεξουαλικη τους πολυγαμικοτητα ειναι "κατ εξαιρεσην κανονας" δηλαδη υπαρχει σεξουαλικη απιστια αλλα ειναι κρυφη. Η δε σεξουαλικη απιστια απο την πλευρα των γυναικων εχει λιγοτερο κινητρο απο οτι απο την πλευρα των αντρων αλλα ειναι πιο ευκολη επι του πρακτικου, εξου και τα τελικα στατιστικα ειναι περιπου τα ιδια (68% για τις γυναικες 70% για τους αντρες). Το βλεπουμε αυτο απο τον σεξουαλικο διμορφισμο μας που ειναι ΜΕΤΡΙΟΣ, καθως επισης απο την κρυφη ωορηξια, το μεγεθος των ορχεων και την φυσιολογια του πεους (ελειψη οστου και αναλογικο μεγεθος με το σωμα).

Συνεπως η ερευνα σου ειναι αφενως περιτη γιατι ειναι προφανης αφετερου αν εβγαλε το συμπερασμα οι ανθρωποι ειναι "πολυγαμικοι" ειναι λαθος, γιατι οπως ολα τα πραγματα που μας αφορουν η απαντηση δεν ειναι τοσο απλη.

ΟΜΩΣ, η εξελικτικη ψυχολογια δεν ΑΡΚΕΙ για να περιγραψει τι ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ στο κεφαλι μιας γυναικας η ενος αντρα που απαταει. Για τον ιδιο λογο που δεν αρκει να περιγραψει γιατι ερωτευτικες την Ελλενη και ΟΧΙ τη Μαρια. Και οι δυο εχουν τις εξελικτικα καταληλες αναλογιες για αναπαραγωγη...

4)πιπες!! χιλιαδες χρονια πριν οι αντρες κυνηγουσαν και ετρεχαν ολη μερα. δεν ασχολιοντουσαν ουτε με μωρα ουτε μαλακιες. επησεις η κουλτουρα που ειχαν ηταν αγελαια" ολα τα παιδια ηταν ολων" γιαυτο και οιγυναικες εχουν συναισθηματικο δεσιμο απο την στιγμη που το μωρο γενιεται και οχι οι αντρες. πριν αρχισεις να λες τις παπαριες σου διαβασε λιγο νευροεπιστημηυ κια ανθρωπολογια και μετα ελα να σου κανω λιγο πιο advanced μαθημα..

ΠΟΣΕΣ χιλιαδες χρονια πριν? 10.000, 20.000, 30.000, 100.000? Οι ανθρωποι εχουν αλαξει πολυ, πολλες φορες. Το "χιλιαδες χρονια πριν" που τσαμπουνανε οι παπαρες του mystery method για να δωσουν βαρυτητα στο λογο τους ειναι μια μαλακια γιατι καλυπτει πρακτικα ΟΛΗ την ανθρωπινη εξελιξη.

Θες νευροφυσιολογια? Οκ, για πες μου πως τα οιστρογωνα επιρεαζουν το λορδοτικο ανακλαστικο, η οξυτοσινη με ποιο τροπο εκρινεται και τι επιδρασεις εχει, τα ανδρογωνα πως επιρεαζουν το επιπεδο διεγερσης των νευρωνων, ποιων νευρονων?

Θες κιαλα? Για πες λοιπον ποιος νευροδιαβιαστης ευθυνεται για το μεγαλυτερο μερος των συμπτωματων του PMS, ποιος ειναι το τμημα του εγγεφαλου που επιρεαζει την αναληψη ρισκου, πως εξελισεται, ποιες ειναι οι πλαστικες προσαρμογες που γινονται σε αυτο και μεχρι ποτε.

Και τωρα πες μου πως ολα τα παραπανω σχετιζονται με την ανθρωπινη σεξουαλικη συμπεριφορα (οπως καταλαβαινεις δεν τα εχω γραψει τυχαια).

Και ναι οι αντρες ασχολουνταν με τα μωρα. Και τωρα ασχολουντε περισοτερο, οι κοινωνιες αλαζουν, και οι τροποι που σχετιζομαστε αλαζουν και δεν ειμαστε ολοι αβοηθητα ερμαια των πρωτογενων ενστικτων μας. Αν ειμασταν ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ στις δυτικες κοινωνιες θα ηταν χοντροι.

Αλλα δεν ειναι. Εχουμε, ελεγχο στις παρορμησεις (για πες, ποιο τμημα του εγγεφαλου το κουμανταρει αυτο, η τεστοστερονη τι ρολο παιζει, σε τι βαθος χρονου?) και μπορουμε να καθυστερουμε την απολαυση η να την μεταλασουμε και να την μεταθετουμε (για πες μου δυο λογια για το τμημα του εγγεφαλου που σχετιζεται με την απολαυση μιας και εχεις διαβασει νευρολογια...)

6) οχι φιλε μου, η δικια σου ειναι.. γιατι προσπαθεις να εξιγησεις τις ανθρωπινες σχεσεις με ορους pu και με αυτα που σου εμαθε το μπουρδελο η κοινωνια! εγω μελεταω και εφαρμοζω αδιασηστα επιστημονικα δεδομενα.

Μεχρι τωρα δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ "αδιασηστο επιστημονικο δεδομενο". Μονο ελειπεις αναφορες σε τετοια.

Και σου ξαναλεω, οτι επειδη το μεγαλυτερο μερος των "πελατων σου" ειναι ανθρωποι με ουσιαστικα προβληματα, εσυ που εχεις ελειπη ψυχιατρικη εκπαιδευση μπορεις να τους κανεις ΖΗΜΙΑ. Οπως ειδα δεν καταλαβες τα ακρονυμια που παρεθεσα παραπανω.

Θα στο κανω λιγακι πιο ευκολο, ενας ανθρωπος με αποφευκτικη διαταραχη της προσωπικοτητας δεν εχει προβλημα να πιασει γκομενα, αυτο ειναι συμπτωμα ενος μεγαλυτερου ζητηματος. Οταν εσυ πας να κουμανταρεις αυτο το συμπτωμα σαν την αιτια του προβληματος με πρακτικα συμπεριφορικους τροπους χωρις να του δωσεις κανενα ουσιαστικο βαθος στην ουσια του προβληματος του, θα τον κανεις χειροτερα.

Αν σου ερθει καποιος ανθρωπος με γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και εσυ τον βαλεις σε ενα ενα κοινωνικο μερος για να πιασει γκομενα η αρχισεις να του λες οτι για να γινει καλυτερος ανθρωπος πρεπει να μην γινεται δουλος των συναδελφων του ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να του μαθεις σωστους τροπους για κατι τετοιο, και τον σπρωξεις σε μια κριση πανικου του εκανες ΖΗΜΕΙΑ.

Πως αλλιως να στο πω? Αν δεν ξερεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ψυχολογια που υπαρχει απο πισω μπορει να κανεις χειροτερο κακο.

Σου ξαναλεω οτι καταλαβαινω οτι εχεις καλες προθεσεις, απλα η ψυχολογια (γιατι περι ψυχολογιας μιλαμε) ειναι πολυ πλουσια επιστημη, μαθε την και εικαζω οτι θα γινεις εξαιρετικος στην δουλεια σου. Μαθαινοντας την δε θα δεις οτι πολλα απο οσα γραφεις τωρα ειναι ειτε εξοφθαλμα λαθη ειτε (συνηθως) απλουστευσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Poetofmadness

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Το τι θέλουν οι γυναίκες χμ...τι θέλουν άραγε
όπως μου έλεγε πρόσφατα ένα θυληκό θέλουν ασφάλεια, αγάπη, αφοσίωση, χρόνο για βόλτες, κατανοήση, ΠΑΘΟΣ, καλό σεξ που να τις φέρνει σε οργασμό, να μην εισαι ευαίσθητος οπως η μαμά σου και διάφορα άλλα
Και εγώ ρωτάω οι γυναίκες θέλουν πολλά εμεις τι διάολο θέλουμε σαν άνδρες;
Η απορία μου και η απάντηση εκφράζεται πάλι μέσα απο ένα τραγούδι του Παύλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι ίδιες δεν ξέρουν τι θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Αλλη μια αποψη για τις γκομενες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο...Τι θέλει μια γυναίκα;
Τι θέλει μια γυναίκα; Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει, καθώς θα βρεθεί αντιμέτωπος μ' ένα αναπόφευκτο κενό, με μια ελλειμματική γνώση, με το αδύνατο να ειπωθεί -στοιχείο το οποίο χαρακτηρίζει το γυναικείο φύλο. Εξ ου η αμφιθυμία ανάμεσα στη λατρεία της γυναίκας σαν μυστήριο και στο μίσος προς τη γυναίκα σαν απάτη.

Από τον Φρόιντ ως τον Λακάν, ο Serge Andre διερευνά το αίνιγμα της θηλυκότητας στο κρίσιμο σταυροδρόμι της ψυχαναλυτικής γνώσης και της ανθρώπινης εμπειρίας.
Στη σκιά υποθέσεων, θεωριών και ανατομικών διακρίσεων, ο συγγραφέας εξετάζει τη γυναικεία σεξουαλικότητα, την επιθυμία και το όνειρο του υστερικού υποκείμενου, τη σχέση μητέρας-κόρης, την Άλλη απόλαυση. Σκιαγραφεί το γίγνεσθαι-γυναίκα ως μία αέναη πρόκληση, ως τον τόπο μιας ασύλληπτης αλήθειας. Αλήθεια πολυσήμαντη, προφυλαγμένη πίσω από το άυλο πέπλο που παρεμβάλλεται ανάμεσα στη γυναίκα και στον εαυτό της, στην ταυτότητά της και στο σώμα της, στο ρητό της επιθυμίας της και στο άρρητο της απόλαυσής της.
Το τι θέλει μια γυναίκα νομίζω ότι είναι αποτέλεσμα εσώτερων και εξωτερικών παραγόντων...θέμα χαρακτήρα, ονείρων, βιωμάτων....και κυρίως θέλησης και αυτοκυριαρχίας....Αν είναι αυτόφωτη..σίγουρα θα μπορεί να διαχειριστεί και τα θέλω της....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εγω μελεταω και εφαρμοζω αδιασηστα επιστημονικα δεδομενα.
...ασε μας πια ρε τζεημς.

...ξερεις γιατι παιρνεις τηλεφωνα;
γιατι θέλουν να στα δώσουν.
η δικη σου προσπάθεια είναι η ελάχιστη δυνατή.


άντε καλές γιορτές κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα σου μεταφερω τα λογια του jim jeffries επ αυτου:

Whenever a man sleeps with a lot of women we call him a stud, when a women sleeps with a lot of men we call her a slut. The general concensus its that this is unfair.

No.

Its completely fair.

Its easy to be a slut. Its fucking hard to be a stud. In order to be a stud you need to be good looking, charming, witty, funny, have a nice pair of shoes and a fake job. In order to be a slut you just have to be...there.

I've never seen a but ugly stud, but I've seen a midget slut.

Slut μπορεί να είναι κάποιος ανεξαρτήτως φύλου (μόνο που τον άνδρα στην προκειμένη περίπτωση τον αποκαλούν σαβουρογά....η, κάτι που δεν απέχει και πολύ απ' την πουτ...α. Απλά πάει με ότι να' ναι χωρίς πληρωμή).
Βέβαια, το αν θα είναι κάποιος - slut είναι θέμα επιλογής - νοοτροπίας και δεν μπορούμε να το γενικεύουμε για όλο το γυναικείο ή τον ανδρικό πληθυσμό όπως κάνει ο jp...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Playboy

Νεοφερμένος

Ο James Playboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
...ασε μας πια ρε τζεημς.

...ξερεις γιατι παιρνεις τηλεφωνα;
γιατι θέλουν να στα δώσουν.
η δικη σου προσπάθεια είναι η ελάχιστη δυνατή.


άντε καλές γιορτές κιολας.
πιο παλια γιατι δεν μου τα δινανε ρεμπεσκε και τωρα τα δινουν? Μηπως γιατι εφαρμοσα πανω μου καναδυο πραγματακια? ;)
υ.γ. Ξεκινα να σεβεσαι κανα χριστιανο γιατι θα καταντησεις ολοι οι φιλοι σου να ειναι μεσα απο το ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top