Μισθοί & Δώρα

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
παιδακια μου εχω και μια αλλη απορια!:redface:
βασικα το δεκεμβρη πηρα μια αυξηση 10% στα μικτα μου. επαιρνα 970 μικτα ( 814,80 καθαρα). επειδη δεν τα πολυξερω αυτα μηπως μπορει κανεις να μου πει ποσα περιπου θα ειναι τα μικτα μου? γιατι παρατηρησα το εξης περιεργο: το δωρο των χριστουγεννων ηταν γυρω στα 921 ? αλλα στις 28/12 μπηκε και ο μισθος και ηταν μονο 886 ?.δε θα επρεπε να ειναι παραπανω? παιρνω τηλ την κοπελα που ειναι υπευθυνη για τη μισθοδοσια αλλα λειπει σε αδεια και δεν μπορω να μαθω τι εγινε. λετε να εγιναν τιποτα κρατησεις? αν ξερετε κατι πειτε μου σας παρακαλω, ευχαριστω:)

τα ποσα που σας ειπα ( για το μισθο και το δωρο) ειναι τα καθαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
το δωρο ειναι λιγο παραπανω απο το μισθο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Το Δώρο Χριστουγέννων είναι περισσότερο από το μισθό, λόγω προσαυξήσεων που του γίνονται. Ο μισθός σου θα είναι από δω και πέρα 886?.
Επειδή μολις ξύπνησα και δεν λειτουργώ ακόμα κανονικά, αν θες λεπτομέρειες πως και γιατί πες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το Δώρο Χριστουγέννων είναι περισσότερο από το μισθό, λόγω προσαυξήσεων που του γίνονται. Ο μισθός σου θα είναι από δω και πέρα 886?.
Επειδή μολις ξύπνησα και δεν λειτουργώ ακόμα κανονικά, αν θες λεπτομέρειες πως και γιατί πες μου!


λόγω προσαυξήσεων ή λόγω μικρότερων κρατήσεων σε ΙΚΑ μίκα κλπ?
πάντα είχα αυτή την απορία... αν ξέρει κάποιος ας μας πει Pls? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
λόγω προσαυξήσεων ή λόγω μικρότερων κρατήσεων σε ΙΚΑ μίκα κλπ?
πάντα είχα αυτή την απορία... αν ξέρει κάποιος ας μας πει Pls? :)
Λόγω προσαυξήσεων. Η προσαύξηση είναι 0,0416%. Δηλαδή αν κάποιος παίρνει καθαρά 1000 ? θα πάρει Δώρο Χριστουγέννων 1000*1,0416=1041,60.
Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω, αλλά αν δεν ξέρω αν θα καταφέρω να στο πω καλά. Το ΔΧ υπολογίζεται πάνω στο μισθό που ισχύει στις 10/12 καθε έτους. Αναλογεί στην περίοδο 1/5-31/12. (Αν δηλαδή κάποιος προσληφθεί την 1/9 δεν θα πάρει ολόκληρο δώρο, αλλά το μισό, μιας και έχει δουλέψει τους 4 από τους 8 μήνες). Ομως μέσα στην περίοδο αυτή παίρνουμε και το επίδομα αδείας πάνω στο οποίο πρέπει να υπολογιστεί ΔΧ. Ε, η προσαύξηση 0,0416% είναι αυτό ακριβως, η αναλογία ΔΧ που αντιστοιχεί στο Επίδομα αδείας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λόγω προσαυξήσεων. Η προσαύξηση είναι 0,0416%. Δηλαδή αν κάποιος παίρνει καθαρά 1000 ? θα πάρει Δώρο Χριστουγέννων 1000*1,0416=1041,60.
Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω, αλλά αν δεν ξέρω αν θα καταφέρω να στο πω καλά. Το ΔΧ υπολογίζεται πάνω στο μισθό που ισχύει στις 10/12 καθε έτους. Αναλογεί στην περίοδο 1/5-31/12. (Αν δηλαδή κάποιος προσληφθεί την 1/9 δεν θα πάρει ολόκληρο δώρο, αλλά το μισό, μιας και έχει δουλέψει τους 4 από τους 8 μήνες). Ομως μέσα στην περίοδο αυτή παίρνουμε και το επίδομα αδείας πάνω στο οποίο πρέπει να υπολογιστεί ΔΧ. Ε, η προσαύξηση 0,0416% είναι αυτό ακριβως, η αναλογία ΔΧ που αντιστοιχεί στο Επίδομα αδείας. :)


σούπερ απάντηση!!!
πολλά ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
ναι βρε παιδια αλλα εγω εψαξα και βρηκα οτι οι κρατησεις ΙΚΑ ειναι 15,90 % οπότε αν εγω παιρνω 1070 μικτά τα καθαρά μου πρέπει να είναι 899 €. διορθώστε με αν κάνω λάθος!αν διαπιστώσω ότι με κλέβουν τι μπορω να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
ναι βρε παιδια αλλα εγω εψαξα και βρηκα οτι οι κρατησεις ΙΚΑ ειναι 15,90 % οπότε αν εγω παιρνω 1070 μικτά τα καθαρά μου πρέπει να είναι 899 ?. διορθώστε με αν κάνω λάθος!αν διαπιστώσω ότι με κλέβουν τι μπορω να κάνω?


Το διωρθωνω γιατί έγραψα βλακεία.
Το ΙΚΑ είναι 16%. Αρα 1070*16%=171,20, άρα όντως καθαρά 898,80. Ομως είναι και ο Φόρος ο οποίος με ένα πολύ πρόχειρο υπολογισμό που έκανα βγαίνει γύρω στα 40 ? μηνιαίως.
Δεν σας δίνουν απόδειξεις μισθοδοσίας? Εκει φαινονται τα πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Γιατί 15,9%?
Είναι 16% το ΙΚΑ και 3% το επικουρικό σου (συνήθως ΙΚΑ ειναι κι αυτό, το λεγόμενο ΙΚΑ-ΤΕΑΜ, εξαρτάται βέβαια και από την ειδικότητα που έχεις προσληφθεί, αλλά και το είδος της εταιρείας) άρα σύνολο 19% ασφαλιστικές κρατήσεις.

Αρα 1070-1070*19%=1070-203,30=866,70

:)


εργάζομαι ως υπάλληλος γραφείου οπότε τι καθαρά δικαιούμαι με αυτά τα δεδομένα? πάντως τα υπολόγισα όλα και κοίτα τι έβγαλα:
πρώτος μισθός: μικτά 800, καθαρά 672
μετά απο αυξήσεις έχουμε τα εξης:
880 μικτά, 739,20 καθαρά
970 μικτά, 814,80 καθαρά και αυτά τα στοιχεία που σου δίνω προκύπτουν απο τις αποδείξεις πληρωμής μου. και κάθε χρόνο μου κάνουν μια αυξηση στα μικτα 10%

οπότε τώρα γιατί είναι τα καθαρά μου 886,90 €? ( μίλησα με την υπευθυνη μισθοδοσίας και μου είπε οτι αυτα είναι τα καθαρά μου)
μήπως με δουλεύουν παιδιά? γιατί θα τα πάρω τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
το δωρο χριστουγέννων ήταν 921 ? . επειδή δουλέυω ως εξωτερκός συνεργάτης τα ένσημα και τις αποδείξεις πληρωμής τα λαμβάνω με κούριερ από την υπευθυνη μισθοδοσίας. και δεν εχουν έρθει ακόμη. κατι μου βρωμάει παντως ρε παιδιά. ποιον να ρωτήσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πολύ σκοτίζεσαι φυλις για το τίποτα. όλα είναι νόμιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πολύ σκοτίζεσαι φυλις για το τίποτα. όλα είναι νόμιμα.

Συμφωνώ με την ντουλιναμ
Φύλλις μου αν δεν ήταν νόμιμα να είσαι σίγουρη ότι δεν θα έπερνες ποτέ στα χέρια σου τα χαρτιά της μισθοδοσίας σου... άρα χαλάρωσε ;)
Κάπου κάτι ίσως δεν υπολογίζεις σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
εργάζομαι ως υπάλληλος γραφείου οπότε τι καθαρά δικαιούμαι με αυτά τα δεδομένα? πάντως τα υπολόγισα όλα και κοίτα τι έβγαλα:
πρώτος μισθός: μικτά 800, καθαρά 672
μετά απο αυξήσεις έχουμε τα εξης:
880 μικτά, 739,20 καθαρά
970 μικτά, 814,80 καθαρά και αυτά τα στοιχεία που σου δίνω προκύπτουν απο τις αποδείξεις πληρωμής μου. και κάθε χρόνο μου κάνουν μια αυξηση στα μικτα 10%

οπότε τώρα γιατί είναι τα καθαρά μου 886,90 ?? ( μίλησα με την υπευθυνη μισθοδοσίας και μου είπε οτι αυτα είναι τα καθαρά μου)
μήπως με δουλεύουν παιδιά? γιατί θα τα πάρω τώρα....
Δεν σε δουλεύουν καλή μου. Τελικά καλά τα είχα γράψει την πρώτη φορά. Απλά μετά πήγα να επιβεβαιώσω και τσέκαρα λάθος πράγματα...

Οπως σου έγραψα στην αρχή 16%+3% επικουρικό =19%
Αρα αν κάνεις τις απλές πραξούλες
800/1,19=672
880/1,19739,49
970/1,19=815 και άρα φέτος 1070/1,19=899,15, μόνο που φέτος ξεπερνάς το αφορολόγητο με αυτό το μισθό και άρα έχεις και παρακρατήσεις φόρου οπότε καλώς παίρνεις λιγότερα.
Παίρνεις λοιπόν καθαρά 899 μηνιαίως *14 μισθοί = 12.586. Μειον 12000 το αφορολόγητο, φορολογείσαι για 586 ? ετησίως, με συντελεστή 27%, άρα πρέπει να πληρώσεις φόρο 158.22?. Αν το διαιρέσεις με το 14 (οι μισθοί που παίρνεις ετησίως) μας κάνει 11? το μήνα. Αρα 899-11=888. Ε αν βάλεις και τα δεκαδικά που παρέληψα καταλαβαίνεις ότι το 886,90 είναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
μια αλλη γρηγορη ερωτησουλα αλλα σημαντικη! ξερει καποιος να μου πει το εξης:

αν κλεισεις τριετια σε μια δουλεια δικαιουσαι καποια αυξηση στο μισθο? ποση ειναι αυτη περιπου? ειναι στανταρ ποσοστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
θεωρητικά, αν παίρνεις τον κατώτερο μισθό, κάθε χρόνο πρέπει να σου κάνουν αύξηση, ίση με τον πληθωρισμό..
αν παίρνεις παραπάνω από τον κατώτερο μισθό, μπορεί και να μη σου κάνουν αύξηση ποτέ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
.......
αν παίρνεις παραπάνω από τον κατώτερο μισθό, μπορεί και να μη σου κάνουν αύξηση ποτέ:P

Παρ' όλ' αυτά ο πληθωρισμός ανεβαίνει!!!!!!!:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Παρ' όλ' αυτά ο πληθωρισμός ανεβαίνει!!!!!!!:mad::P
οι τριετίες αυξάνονται, και επομένως και ο κατώτερος μισθός.

πχ. ξεκινας με 700 κατώτερο, σε 3 χρόνια ο κατώτερος γίνεται 720, κλπκλπ. Αν ο εργοδότης σε 3 χρόνια συνεχίζει να σου δίνει 700, αυτό είναι παράνομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
οι τριετίες αυξάνονται, και επομένως και ο κατώτερος μισθός.

πχ. ξεκινας με 700 κατώτερο, σε 3 χρόνια ο κατώτερος γίνεται 720, κλπκλπ. Αν ο εργοδότης σε 3 χρόνια συνεχίζει να σου δίνει 700, αυτό είναι παράνομο.

Απλά οι φυλακές είναι γεμάτες και που να βάλουν όλους τους παράνομους!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JOANNA

Νεοφερμένος

Η JOANNA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια καλησπερα ξεκιναω δουλεια σε μια πολυεθνικη εταρια εξωτερικη πωλητρια
ο μισθος ειπαν 825 ? μικτα
1 ποσο θα ειναι καθαρα ο μισθος
2 αν παιρνω κατι επειδη ειμαι απο τει
3 τι αυξηση δικαιουμαι κ ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JOANNA

Νεοφερμένος

Η JOANNA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
επιπλεον μου ειπαν οτι θα εχω 270 ? bonus απο τις πωλησεις
μικτα
ποσο θα ειναι δηλ καθαρα?
οι κρατησεις ειναι ιδιες για ολα τα επαγγελματα?
ευχαριστω φιλακια περιμενω απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top