Εύθυνη του ανθρώπου για την εξωτερική εμφάνιση

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι ένας με άσχημη εξωτερική εμφάνιση είναι επιλογή του;

Εγώ πιστεύω πως ναι ακόμη και αν η επιλογή αυτή βασίζεται σε αφέλεια. Ακόμη και αν μιλάμε για ένα άτομα με πολύ άσχημα εξωτερικά χαρακτηριστικά είμαι σίγουρος ότι αν προσέξει το ντύσιμο του, την κόμμωση του,ακόμη και τις ... κινήσεις του μπορεί να γίνει τουλάχιστον γοητευτικός*. Φυσικά υπάρχει και το γυμναστήριο ή στην χειρότερη οι πλαστικές.

*Δεν υπονοώ ότι όλοι οι όμορφοι άνθρωποι είναι και γοητευτικοί ή ότι η γοητεία είναι κάτι κατώτερο από την ομορφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν θα το χαρακτήριζα ακριβώς επιλογή... αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη πως να το χαρακτηρίσω....
είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να οδηγήσουν έναν άνθρωπο σε μια Χ κατάσταση έστω και εμφανισιακή.

Ναι μπορεί με ένα κούρεμα να αλλάξεις το Look σου... μπορεί με λίγο αλλαγή του ντυσίματος σου... κι όπως είπες κι εσύ άσε το θέμα γυμναστήριο και την τεράστια αλλαγή...
Ομως... υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν αντικειμενικά το κριτήριο του τι ειναι αισθητικά όμορφο...
Υπάρχουν άνθρωποι που ενώ έχουν το κριτηριο δεν έχουν τα οικονομικά προσόντα...
Υπάρχουν άνθρωποι που ενώ έχουν τα δυο παραπάνω... μια ασθένεια μπορεί να ειναι ανασταλτικός παράγοντας....

ΑΝ τωρα, αφαιρέσουμε όλα τα παραπάνω και μιλήσουμε για ένα μέσο άνθρωπο... δεν υπάρχουν άσχημοι άνθρωποι αλλά απεριποίητοι... και άρα, ναι εξαρτάται απ τον καθένα ξεχωριστά κι άρα.. ναι μπορεί να ειπωθεί κι ως επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οκ για ασθένεια το κατανοώ και το δικαιολογώ. Όμως οικονομικοί παράγοντες δεν το δέχομαι, υπάρχουν και τα φτηνά ρούχα. Π.χ. ένας χάλια εμφανίσιμος άντρας θα μπορούσε άνετα να βρει ένα πουκάμισο και ένα κουστούμι με 120?.

Η έλλειψη κρίσης σχετικά με το τι είναι όμορφο και τι όχι, και πάλι δεν το δικαιολογώ επειδή θα μπορούσε να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό ή στην χειρότερη κάποιον φίλο του, περιοδικό ή ακόμη και τον πωλητή του μαγαζιού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οκ για ασθένεια το κατανοώ και το δικαιολογώ. Όμως οικονομικοί παράγοντες δεν το δέχομαι, υπάρχουν και τα φτηνά ρούχα. Π.χ. ένας χάλια εμφανίσιμος άντρας θα μπορούσε άνετα να βρει ένα πουκάμισο και ένα κουστούμι με 120?.

Η έλλειψη κρίσης σχετικά με το τι είναι όμορφο και τι όχι, και πάλι δεν το δικαιολογώ επειδή θα μπορούσε να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό ή στην χειρότερη κάποιον φίλο του, περιοδικό ή ακόμη και τον πωλητή του μαγαζιού

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μηνιαίο μισθό 550 ευρώ....
εκεί δεν περισσεύουν σε καμία περίπτωση ούτε τα 120

Επίσης... όταν δεν έχεις κρίση... ίσως να μην έχεις ιδέα το πως είσαι για τους άλλους :P εκτός αν στο πει κάποιος μέσα στη μούρη ότι ξέρεις... πρέπει να βελτιώσεις το look σου και να κάνεις αυτό κι αυτό
Που και πάλι... μπορεί να σου πει "μα εμένα δε μου αρέσει αυτο που βλέπω γύρω μου, μου αρέσει αυτό που βλέπω στον καθρέφτη μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μηνιαίο μισθό 550 ευρώ....
εκεί δεν περισσεύουν σε καμία περίπτωση ούτε τα 120

Επίσης... όταν δεν έχεις κρίση... ίσως να μην έχεις ιδέα το πως είσαι για τους άλλους :P εκτός αν στο πει κάποιος μέσα στη μούρη ότι ξέρεις... πρέπει να βελτιώσεις το look σου και να κάνεις αυτό κι αυτό
Που και πάλι... μπορεί να σου πει "μα εμένα δε μου αρέσει αυτο που βλέπω γύρω μου, μου αρέσει αυτό που βλέπω στον καθρέφτη μου"

Σόρρυ αλλά ακόμη και ένα συμμαθητής μου που δουλεύει το βράδυ σε delivery παίρνει 500?, κάποιος που θα παίρνει μισθό 550? για πάντα είναι μια ακραία περίπτωση και ούτε συνηθισμένη ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Όσο για αυτόν που δεν του αρέσουν οι γύρω του, δεν το δέχομαι. Πρώτων μπορεί να αναπτύξει το δικό του στυλ και δεύτερον μπορεί να μιμηθεί κάποιο στυλ που είδε π.χ. στην τηλεόραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Οι γύρο μας είναι πάντα ο καθρέφτης μας. Κρίνουμε τον εαυτό μας .ανάλογα με το τι αναγνωρίζουν οι γύρο μας ότι είμαστε. Δε πα να είσαι Κουασιμόδο? Αν σου λένε ότι είσαι όμορφος , είσαι όμορφος.
Αν κάποια στιγμή φτάνεις στο συμπέρασμα ότι για να αρέσεις στους άλλους πρέπει να αλλάζεις στην εμφάνιση κάποια πράγματα, δεν είναι η επιλογή σου αλλά ανάγκη σου…
Αν η ανάγκη σου είναι αρκετά μεγάλη να αρέσεις στους άλλους…πας και αλλάζεις.

(δεν πιστεύω ότι αρκεί να αρέσουμε στον εαυτό μας…αρκεί οταν έχουμε έστω και λίγους να αρέσουμε…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά ακόμη και ένα συμμαθητής μου που δουλεύει το βράδυ σε delivery παίρνει 500?, κάποιος που θα παίρνει μισθό 550? για πάντα είναι μια ακραία περίπτωση και ούτε συνηθισμένη ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

αυτό να το πεις σε αυτούς που ειναι ανειδίκευτοι εργάτες και σε αυτούς που δουλεύουν στα εργοστάσια :P

όσο για το άλλο σκέλος.. τι να σου πω.. μη το δέχεσαι :P αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κι ολας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα, τι να λέμε τώρα, βρε Exposed?
Δεν καταλαβαίνω πού βλέπεις το πρόβλημα.
Κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν ατομική αισθητική. Ή δεν τους νοιάζει να κοιταχτούν στον καθρέφτη και να συγκρίνουν. Ή δεν τους νοιάζει να δώσουν έστω και μισό ευρώ παραπάνω, βρε και 10.000 να βγάζουν το μήνα.

Από πού σου ήρθε αυτή η απορία; Βλέπεις τόσο πολλούς "άσχημους" ανθρώπους γύρω σου;
Ή να μείνουμε όντως στο θεωρητικό, τι είναι αυτό που κάνει κάποιους ανθρώπους να μη θέλουν να είναι "όμορφοι" και τι σχέση έχει το γονιδίωμά μας με αυτό;;;

Για να ξέρω για τι μιλάμε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αυτό να το πεις σε αυτούς που ειναι ανειδίκευτοι εργάτες και σε αυτούς που δουλεύουν στα εργοστάσια :P
Μια φορά είχα ρωτήσει μια κούριερ πόσο δίνει στους υπάλληλους που μεταφέρουν τα προϊόντα σπίτι και μου απάντησε 600 και το μόνο που ζητάει είναι να έχουν μηχανάκι.

Θα μου πεις ότι 50? δεν κάνουν την διαφορά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποιο είναι; Για να ξέρω κι εγώ, αν πρέπει να αρχίσω τη γκρίνια για τις τριχωτές μασχάλες των καθολικών... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από πού σου ήρθε αυτή η απορία; Βλέπεις τόσο πολλούς "άσχημους" ανθρώπους γύρω σου;

Δυστυχώς ναι και το χειρότερο είναι ζητάνε τα ρέστα επειδή κάποιος επιλέγει ο σύντροφο του να είναι και εμφανίσιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τότε να μη ζητάνε αυτοί τα ρέστα. Όχι να πρέπει να γίνουν ξάφνου "όμορφοι".

Αλλά εξακολουιθώ να μην καταλαβαίνω ποιο είναι το κύριο θέμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δυστυχώς ναι και το χειρότερο είναι ζητάνε τα ρέστα επειδή κάποιος επιλέγει ο σύντροφο του να είναι και εμφανίσιμος.

Τον έχει τον σύντροφο για να τον δίχνει ή για να ειναι μαζί του ( σε όποιον αναφέρεσε) δεν μπορείς να τα θές όλα εξάλου άς έχεις τα παχάκια σου άς μην ντύνεσε σωστά φτάνει να σε γεμήζει ο άνθρωπος στην ψυχή και όχι στο μάτι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η απορία μου είναι απλή, νομίζω,

Ένας άσχημος είναι επιλογή του να είναι άσχημος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μηνιαίο μισθό 550 ευρώ....
εκεί δεν περισσεύουν σε καμία περίπτωση ούτε τα 120


δεν έχω διαβάσει τα υπόλοιπα οπότε αν είναι θα κάνω εντιτ στην πορεία...

Υπάρχει μαγαζί στο κέντρο που έχει εξαιρετικά καλόγουστα πραγματάκια για όλες τις ώρες σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές... Οκ, φαίνεται ότι δεν είναι το "φιρμάτο" αλλά είναι καλόγουστο...

Ενδεικτικά αναφέρω πουλόβερ 6?, μπλούζες 4-8?, ζακέτες 5?... ακόμα και με 550 ευρώ λοιπόν το μήνα μισθό αν θέλει μπορεί να είναι απλά αλλά ωραία ντυμένος κανείς.

(αυτό το μαγαζί - όχι ΔΕΝ είναι κινέζικο, ξέρω εγώ σίγουρα θα υπάρχουν κ άλλα)

---------------------------------

και μετά την λοιπή ανάγνωση επανέρχομαι.... :)

Προσωπικά θεωρώ ότι στο θέμα του ατιμέλητου ναι, είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Φυσικά και δεν μοιάζουμε όλες στη Bellucci από γεννησιμιού μας αλλά είναι επιλογή μας αν θα κυκλοφορούμε σαν την Μαρία την Ασχημη ή σαν τη Μαρκέλλα του ίδιου σήριαλ (είπα μιας και το έπιασα να το ξεφτυλίσω:P) ή κάπου ενδιάμεσα.

Είναι θέμα γούστου απλώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
υποθέτω ότι ο expy ενίσταται (και κατ εμέ καλά κανει) για όλους αυτούς που..

πλένονται κάθε 3 μέρες, αλλάζουν σώβρακο κάθε 4, η μπυροκοιλια και το junk food τους έχει κάνει να φαίνονται 10 χρόνια μεγαλύτεροι, τα ρούχα της ντουλάπας τους θυμίζουν 80'ς (λέω 80'ς συγκεκριμένα γιατί ήταν η χειρότερη μοδα :P) και παρόλα αυτα.. γκρινιάζουν που η κοπέλα δεν τους ρίχνει δεύτερη ματιά κι ας έχουν αυτοι υψηλό επίπεδο και νοημοσύνη και μόρφωση και ένα σωρό άλλα καλά....
και μετά τα ρίχνουν όλα στα λεφτά που δεν εχουν κι οτι ολες οι γκόμενες για να τις κυκλοφορήσεις πρέπει να έχεις αμάξι κλπ κλπ κλπ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ενδεικτικά αναφέρω πουλόβερ 6?, μπλούζες 4-8?, ζακέτες 5?... ακόμα και με 550 ευρώ λοιπόν το μήνα μισθό αν θέλει μπορεί να είναι απλά αλλά ωραία ντυμένος κανείς.

(αυτό το μαγαζί - όχι ΔΕΝ είναι κινέζικο, ξέρω εγώ σίγουρα θα υπάρχουν κ άλλα)


off topic... sorry... :P
(θέλω σε πμ τη διεύθυνση :P κι ας παίρνω πάνω απο 900 :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εν μέρει, λοιπόν, είναι γονιδιακό.
Εν μέρει είναι άγνοια ή και αδιαφορία.

Και μην ξεχνάμε τα άλλα είδη/επίπεδα αισθητικής.

Εμένς με ενοχλεί να σηκώνει η διπλανή μου το χέρι την ώρα που κάνουμε προπόνηση και να βγαίνει η μαύρη τρίχα. Τόσο γιατί με απωθεί εκείνη την ώρα (συν ο ιδρώτας), όσο γιατί ξέρω ότι δεν το κάνει λόγω θρησκείας, αλλά γιατί βαριέται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Η απορία μου είναι απλή, νομίζω,

Ένας άσχημος είναι επιλογή του να είναι άσχημος;
;όχι πάντα.γνωρίζω μία κοπέλα που έχει άσχημο πρόσωπο. ντύνεται ωραία, έχει όμορφα μαλιά, αλλά από πρόσωπο ... άστο...
την ξέρει και ή λία.
κάλο θα ήταν να μην αναφέρει όμως όνομα.... γιατί ο δι@ολ@ς έχει πολλά ποδάρια....
ρώτα την λία αν είναι επιλογή της να ομορφύνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βλέπουμε ένα σωρό διαφορετικές απαντήσεις γιατί τον "όρο" άσχημος, ο καθένας μας τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
Αλλος μπορεί να φέρνει στο μυαλό του τον κουασιμόδο, ο andmin όμως εννοεί κάποιον που αν σενιαριστεί λίγο έρχεται στα ίσια του.
Αν είναι έτσι φίλε exposed_bone, υπάρχουν επιλογές για τον άσχημο και αν θέλει μπορεί να τις ακολουθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top