Βιβλία & Ταινίες του Stephen King

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εκανα λαθος και ξαναγραψα το προηγουμενο ποστ απο ταχυτητα και βλακεια μου. Συγγνωμη, τωρα το διεγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Iduna δεν παρεξηγώ τα όσα λες... Κατάλαβα τι εννοείς. Αν το ψάξεις περισσότερο θα δεις βέβαια πως πολλά βιβλία έχουν σεναριακό υπόβαθρο (λογικό είναι) και θα μπορούσαν να γυριστούν ταινίες. Απλά όπως είπα παραπάνω δε νομίζω πως κάποιος συγγραφέας γράφει απλά για να γράψει ή για να δει τα βιβλία του να γίνοντια ταινίες. τυχαίο παράδειγμα ο Τόλκιν... που να ήξερε ότι ο άρχοντας θα έσπαγε τα ταμεία αφού έγινε μια απίστευτη τριλογία και τώρα ετοιμάζουν ταινία το χόμπιτ ή το σιλμαρίλιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Όταν αναφερόμαστε στον Κινγκ,το μυαλό πάντα πρέπει να πηγαίνει στο Κοράκι.

Ένα από τα καλύτερα μυθιστορήματα όλων των εποχών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To Langoliers παντως μεχρι λιγο πριν το τελος τα πηγαινε μια χαρα :P

Το Κορακι ; Δεν ειναι του Κινγκ αυτο, απο κομικ του O Barr ειναι. Eκτος αν εννοεις αλλο κορακι και μπλεξαμε τα κορακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Δεν λεω πως μονο των Αμερικανων τα βιβλια γινονται ταινιες απλα ο πολιτισμος/κουλτουρα του λαου εχει μια ταση. Φαινεται στο συγγραφικο εργο αυτο λεω. Και το σεναριακο υποβαθρο που λες, δεν υποστηριζω πως το κανει συνειδητα απαραιτητα, μπορει να του βγαινει γιατι οπως προειπα στην Αμερικη γραφει. Ειναι ονειρο καθε Αμερικανου συγγραφεα να δει το βιβλιο του να εξελισεται σε κατι παραπανω απο ενα best seller που ισως αλλοι συγγραφεις δε ζητανε.
Για μενα πιανεται στ' αρνητικα γιατι το βιβλιο ειναι βιβλιο και η ταινια ταινια.
Αλλα οκ, περι ορεξεως...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, ειδα πως υπαρχει ενα θεμα για το αν ο king γραφει για να γραφει βιβλια ή γραφει μονο για να γινουν ταινιες. Η δικη μου αποψη ειναι αυτη: Οταν γραφεις ενα βιβλιο, την ωρα που το γραφεις περνει σαρκα και οστα στο μυαλο σου! Την ωρα που σχηματηζονται οι λεξεις και γινοντε προτασεις, εσυ δεν γραφεις απλος αλλα παρακολουθεις με το νου σου και μια ταινια, εχω προσπαθησει να γραψω ενα βιβλιο και μου συνεβει ακριβως αυτο. Οταν τελιωσει ενα βιβλιο η επομενη σου προσδοκια ειναι (εκτος απο την εκδοση του φυσικα) να το δεις και σε ταινια. Και το αποτελεσμα φυσικα δεν ειναι το ιδιο, γιατι η φαντασια μας ποτε δεν θα ξεπεραστει απο την εικονα. π.χ. η Λαμψη, οταν την εφιαξε ο Κιουμπρικ ηταν καμοια σχεση, γιαυρο ο Κινγκ την ξανα εφτιαξε ακριβως οπως την ειχε φανταστει. Αν κανω λαθος να μου το πειτε. Και τελος θα δανειστω μια ατακα απο το " Στομα της τρελας", οσοι το εχουν δει θα με καταλαβουν, οσοι δεν το εχουν δει σας προτεινω να το δειτε.
"Οσοι δεν διαβασουν το βιβλιο, θα δουν την ταινια!!":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
To Langoliers παντως μεχρι λιγο πριν το τελος τα πηγαινε μια χαρα :P

Το Κορακι ; Δεν ειναι του Κινγκ αυτο, απο κομικ του O Barr ειναι. Eκτος αν εννοεις αλλο κορακι και μπλεξαμε τα κορακια.

Για το The Stand αναφέρομαι..
Στα ελληνικά μεταφράστηκε ως Κοράκι

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
A ναι ; Πω πω , αλλη μια πατατα μεταφραση απο τους "γνωστες".
Sorry , για το σχόλιο τοτε, απλα δεν εχω επαφη με τις μεταφρασεις τιτλων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Το " Τhe stand" σαν βιβλιο το μεταφρασαν "Το κορακι" και σαν ταινια "Το οχειρο". τα συμπερασματα δικα σας!!
Τελικα τι στο καλο συμαινει ρε παιδια το stand;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το "Το οχυρο" πλησιαζει περισσοτερο την εννοια, καθως ειναι εκφραση που σημαινει την αμυνα που κάνεις για να μην επιτρεψεις τον εχθρο να προχωρησει παραπερα. Το τελευταιο σημειο που ανεχεσαι να υποχωρησεις. Λενε πχ "Here we will make our stand". Και εννοουν οτι η θα αντισταθουν εδω, ή θα πεθανουν εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Μου άρεσε πάρα πολύ το "Δωμάτιο 1408" που είναι ιστορία από μια συλλογή διηγημάτων του. Εκπληκτική ατμόσφαιρα και ιδέα. Ουσιαστικά σου πήγαινε τρεις και μία με έναν άνθρωπο μόνο του κλεισμένο σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν και γενικά δεν τον έχω σε υπόληψη, το The Mist ήταν αναπάντεχα καλοδουλεμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Είμαι λάτρεις του Κινγκ....
Εχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα.
Καλυτερο του βιβλίο πιστεύω.. το Πράσινο Μιλι που έγινε και ταινία.
Και η σειρά " μαυρος πύργος" απο 7 βιβλία/ όταν το διαβασα περιμενα πως και πως το επόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empyrium

Νεοφερμένος

Ο Empyrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Και εγω ειμαι μεγαλος φαν του King. Τον θεωρω εναν απο τους καλυτερους συγγραφεις με ανεξαντλητη φαντασια. Αγαπημενα βιβλια : Λαμψη, Misery, Ντολορες Κλειμπορν, Η Ιστορια Της Λισι, Το Αυτο, Το Παιχνιδι Του τζεραλντ,Ροουζ Μαντερ, Κάρρι, Νυχτερινη βάρδια, Σάλεμς Λοτ, Αυπνία, εφιάλτες και ονειρότοποι, Σακος Με Κοκαλα κτλ . Ολα τους εκπληκτικα. Επισης νομιζω οτι η ετικετα "συγγραφέας τρόμου" μάλλον τον υποτιμάει. Ο άνθρωπος είναι γνώστης της ανθρώπινης ψυχολογίας και συμπεριφορας . Εμενα προσωπικα με αγγιζει οσο κανενας αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KLEOΠATRA@@

Νεοφερμένος

Η KLEOΠATRA@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Την ταινία λες ή το βιβλίο????Η ταινία είναι η αγαπημένη μου ταινία και το βιβλίο ψάχνω σαν τρελή να το βρω αλλά δεν το βρίσκω πουθενά:'( :'( :'( :worry: :( :( :(

Επίσης, από τη νυχτερινή Βάρδια αυτό που ήταν φοβερό,ήταν αυτό με το Μπαμπούλα:clapup: :jumpy:
Το βιβλιο που εχει γινει η ταινια Stand by me ,δεν εχει τον ιδιο τιτλο.Ονομαζεται The Body και περιλαμβανεται σε μια συλλογη μυθιστορηματων του King ,ειναι το Four Past Midnight νομιζω η κατι τετοιο.Αν μπεις στο Wikipedia θα βρεις παρα πολλεσ πληροφοριες για τα εργα του King κ την μεταφορα τους σε ταινιες.

Από τους αγαπημένους μου.

Έχω διαβάσει τα :Νυχτερινή πτήση 29,νυχτερινή βάρδια,Το αυτό,Το κοράκι,Πως τελείωσε όλο το μπάχαλο,Το πράσινο μίλι.

Αυτόν τον καιρό διαβάζω την μυθική επταλογία του,Ο μαύρος Πύργος που είναι μακράν η καλύτερη δουλειά του.

Έχουν κυκλοφορήσει τα 7 από τα 4 βιβλία και περιμένω με αγωνία το 5ο που έχει αργήσει...

Υγ Στην Αμερική έχουν εκδοθεί όλα τα βιβλία
Εχω διαβασει πολλα βιβλια του Κινγκ αλλα οχι την επταλογια Ο Μαυρος Πυργος .
Μπορειτε να μου δοσετε πληροφοριες ,παιδια;Αξιζει να το διαβασει καποιος η κουραζει;Τι υποθεση εχει περιπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αδμητος

Νεοφερμένος

Ο Αδμητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Eμενα η αγαπημενη μου ταινια του ειναι το Pet semetary.Κορυφαιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvangeliaSk

Νεοφερμένος

Η EvangeliaSk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ και δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργούν τα πράγματα, οπότε δείξτε κατανόηση.
Θέλω να θέσω το εξής ερώτημα: Υπάρχει κανείς που να έχει διαβάσει την "Ιστορία της Λίσι" (Lisey's Story) και να θέλει να συζητήσει γι' αυτό;
Έχω πολλά πράγματα να ρωτήσω, πολλά να προτίνω και δεν ξέρω κάποιον άλλο τρόπο ή κάποιο άλλο μέρος να το κάνω αυτό, οπότε διάλεξα αυτόν. Δεν ελπίζω σε πολλά βέβαια, αλλά ελπίζω κάποιος να ανταποκριθεί τουλάχιστον στο κάλεσμά μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Διάβαζα πολύ Stephen King στα 18-19, αλλά νομίζω πως μετά από την ανάγνωση 2-3 βιβλίων επαναλαμβάνεται. Το αγαπημένο μου βιβλίο είναι η συλλογή διηγημάτων ''Νυχτερινή Βάρδια''. Αν εξαιρέσουμε το ''Πράσινο Μίλι'' και το ''Stand by me'' δεν μου αρέσει καμία ταινία που να βασίζεται σε βιβλίο του, αν και δεν κρύβω ότι όταν είδα το ''Αυτό'' στο Δημοτικό τρόμαξα ΠΟΛΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PATROROKAS

Νεοφερμένος

Ο PATROROKAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια μηπως εχετε υποοψιν σας μια ταινία (ισως να ήταν και σειρα) του stiven king, η υπόθεση ειναι η εξης (μια μαγισσα μεγαλωνει και εκπαιδευει καποια παιδια και οταν μεγαλωνουν τα στελνει στη κολαση να σκοτωσουν το διαβολο) μου είπαν πωσ ( ισωσ) ειναι στο στυλ του konstantin με τον kian. rivs αλλα πολυ καλυτερο. ενα βραδυ το ειχε δειξει το star-chanel απο τισ 10 και τελειωσε γυρω στισ 5 τα χαραματα. αν καποιοσ το εχει υποψιν κυριωσ το τιτλο ασ μου στειλει mail (singeorge@hotmail.gr)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top