Ιστολόγια ( Blogs) : ιδιωτικά ημερολόγια ή βήμα δημοσιοποίησης απόψεων

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους
ειναι κατι που με απασχολει και θελω τη γνωμη σας. Ακουστε πως εχουν τα πραγματα.
Εχω δυο μπλογκ. Το ενα ειναι προσωπικο. Γραφω οσα με απασχολουν, προσωπικες σκεψεις, ημερολογιο, καποια πολυ προσωπικα πραγματα αλλα και αλλα που δεν ειναι προσωπικα οπως αρθρα κοινωνικοπολιτικου ενδιαφεροντος. Κυριως ομως ειναι προσωπικα θεματα. Επισης κανω καποια αστεια ποστ και κανω χαβαλε γενικοτερα. Επισης αμα εχω τα νευρα μου γραφω θυμωμενα ποστ και αμα δεν ειμαι καλα ψυχολογικα γραφω καταθλιπτικα ποστ.
Το αλλο μπλογκ ειναι μή προσωπικο. Ειναι περισσοτερο ενημερωτικο, δημοσιογραφικο. Γραφω καποιες σκεψεις και προβληματισμους μου, αλλα οχι προσωπικα θεματα.
Το θεμα ειναι οτι αυτα τα δυο μπλογκ τα εχω σε δυο διαφορετικα google accounts (ειναι και τα δυο blogspot). Σκεφτηκα λοιπον να τα ενωσω στο ιδιο google account. Ετσι θα γλιτωνω χρονο. Τρωει καπως παραπανω χρονο αν εχεις δυο accounts και μπερδευεσαι κιολας. Γιατι ας πουμε αφηνεις σχολια σε διαφορα μπλογκ με διαφορετικο λογαριασμο και αυτο σε μπερδευει.
Αν τα ενωσω θα αποκτησω και περισσοτερους αναγνωστες προφανως. Θελω να προωθω και τα δυο μπλογκ. Δε θελω το ενα να εχει μικρη αναγνωσιμοτητα και το αλλο οχι. Αλλα αν εχω διαφορετικα accounts και δεν ξερουν οι αλλοι οτι εγω εχω κ τα δυο μπλογκ θα ειναι πιο δυσκολο να προωθω και τα δυο.
Απο την αλλη, με προβληματιζει η σκεψη να τα ενωσω γιατι δεν ξερω αν θελω να εκτεθω. Στον ενα λογαριασμο εχω ονομα και επιθετο και στον αλλο ψευδωνυμο. Δεν ξερω αν θελω να εκθεσω τα προσωπικα μου με το ονομα μου. Θα νιωθω καπως περιεργα. Και ειναι καποια πραγματα που δε θελω να τα ξερουν συγγενεις και γνωστοι. Εκτος βεβαια αν αποφασισω στο προσωπικο μπλογκ να μη γραφω πια προσωπικα πραγματα. Αλλα μετα δε θα ειναι προσωπικο. Βεβαια σκεφτομαι οτι "τα εν οικο μη εν δημω". Ετσι κ αλλιως οταν εχεις μπλογκ, εκτιθεσαι δημοσια. Αυτα που γραφεις θεωρητικα τα βλεπουν κ αλλοι τριτοι. Γιατι να γραφω καποια πολυ προσωπικα θεματα; Αυτα θα τα σταματησω. Θα γραφω σκεψεις και προβληματισμους αλλα καποια πραγματα θα τα κραταω για μενα.
Ποια ειναι η αποψη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lime

Νεοφερμένος

Η Lime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οταν τα έφτιαξες, έφτιαξες δύο γιατί υπήρχε λόγος. Θέλησες το ένα να έχει πιο προσωπικό χαρακτήρα, ανώνυμο και να σου προσφέρει ίσως την κάθαρση που ενίοτε χρειάζεσαι ξεφορτώνοντας τα πιο προσωπικά σου θέματα. Οι λόγοι αυτοί σταμάτησαν να υπάρχουν; Θέλεις πια επώνυμα να λές ότι πιο προσωπικό έχεις; Ή μήπως αυτό βρήκες άλλο τρόπο να το διοχετεύεις κάπου αλλού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα ιστολόγια τα βλέπω ως ιστοσελίδες που εκθέτουμε τις απόψεις μας.
Έχω και εγώ ένα,και επειδή γράφω ποστάρω ιστορίες.
Αν θέλεις να σβήσεις ένα ιστολόγιο,υπάρχει επιλογή,νομίζω..
Μπορείς βέβαια να το έχεις κρυφό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top