Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 11 19.3%
  • Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 9 15.8%
  • Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 21 36.8%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 13 22.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 5.3%

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Έγραψε κάτι τέτοιο ο Καλαμπουράκης;
Απίστευτο, όμως αληθινό απ'ότι καταλαβαίνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα έχω καταλάβει σε αυτή τη κοινωνία που ζω...ότι όλοι προσπαθούμε να είμαστε μοναδικοί και να ακολουθούμε το τι μας επιτάσσει η μόδα..αλλά στο τέλος καταλήγουμε να μην διαφέρουμε καθόλου από τη μάζα!Βλέπεις γύρω σου άντρες και γυναίκες που πάνω κάτω έχουν την ίδια ''κοψιά''...ντύσιμο και λοιπά...(βλ. κλαρινογαμπρούς) Προσπαθούν να διαφέρουν και να είναι ιν και μπροστά..αλλά το μόνο που καταφέρνουν είναι να χάνουν το στυλ τους...και την προσωπικότητά τους..αφού κοιτάς γύρω σου και βλέπεις συνεχώς το ίδιο πράγμα!
Για μένα δεν είναι σωστό να αφήσεις το σώμα σου..διότι αποτελεί και θέμα υγείας αλλά ούτε και να επηρεάζεσαι από πρότυπα που σου πασάρουν τα μίντια που στο κάτω κάτω είναι και ''φοτοσοπιασμένα''..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • before-after-photoshop-anorexy-keyra-knightley-by-diego.jpg
    before-after-photoshop-anorexy-keyra-knightley-by-diego.jpg
    86.6 KB · Εμφανίσεις: 258

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δυστυχώς ελάχιστοι άνθρωποι παραμένουν αυθεντικοί. Όλοι πρόβατα, μες την δηθενιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δυστυχώς ελάχιστοι άνθρωποι παραμένουν αυθεντικοί. Όλοι πρόβατα, μες την δηθενιά.

Το χειρότερο είναι πως αυτοί που ακολουθούν το συρφετό νομίζουν ότι είναι ''αυθεντικοί'' ενώ ουσιαστικά είναι πρόβατα που δεν ξεχωρίζουν από το πλήθος! Αυτό είναι το δυστύχημα! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι πως αυτοί που ακολουθούν το συρφετό νομίζουν ότι είναι ''αυθεντικοί'' ενώ ουσιαστικά είναι πρόβατα που δεν ξεχωρίζουν από το πλήθος! Αυτό είναι το δυστύχημα! :(

Αυτό συμβαίνει νομίζω για την γενιά του 199κάτι και έπειτα...που μεγαλώνουν με ψηφιακές εικόνες και εικονική πραγματικότητα (βλ. facebook). Όταν βλέπεις ότι τα μισά group του facebook έχουν θέμα τον ποζερογαμπρό και την κλαρινοπ***νίτσα, νομίζω ότι είναι φως φανάρι το αποτέλεσμα. Δεν πρέπει να μας ξενίζει. Ευτυχώς που υπάρχουν συνειδητοποιημένοι νέοι και νέες. Δεν ανήκουν όλοι στο πλήθος. Αλλά πιστεύω ότι όλα ξεκινούν από το σπίτι. Όταν στα περισσότερα σπίτια επικοινωνούν με sms τι περιμένεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι πως αυτοί που ακολουθούν το συρφετό νομίζουν ότι είναι ''αυθεντικοί'' ενώ ουσιαστικά είναι πρόβατα που δεν ξεχωρίζουν από το πλήθος! Αυτό είναι το δυστύχημα! :(

Καλά αυτούς δεν τους λυπάμαι καν, απλά γελάω, μέχρι εκεί φτάνει η νοημοσύνη τους.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω, πως δέχονται να αλλάξουν προσωπικότητα και να προσποιούνται πως είναι κάτι που δεν είναι στην ουσία, για να γίνουν αποδεκτοί, με τον εαυτό που δείχνουν. Ποιος ο λόγος να σε αποδέχονται για κάτι που δεν είσαι;
Αλλά κυρίως, ποιος ο λόγος να ασχοληθείς με το ποιος σε αποδέχεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Καλά αυτούς δεν τους λυπάμαι καν, απλά γελάω, μέχρι εκεί φτάνει η νοημοσύνη τους.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω, πως δέχονται να αλλάξουν προσωπικότητα και να προσποιούνται πως είναι κάτι που δεν είναι στην ουσία, για να γίνουν αποδεκτοί, με τον εαυτό που δείχνουν. Ποιος ο λόγος να σε αποδέχονται για κάτι που δεν είσαι;
Αλλά κυρίως, ποιος ο λόγος να ασχοληθείς με το ποιος σε αποδέχεται;

Η μοναξιά δεν είναι κάτι εύκολο για όλους. Όταν βλέπεις γύρω σου οτι ο εύκολος τρόπος να γίνεις αποδεκτός είναι με το να είσαι ίδιος με τους υπόλοιπους εμφανισιακά, αυτό θα κάνεις αν είσαι πνευματικά και ψυχολογικά αδύναμος. Θέλει δύναμη να επιλέξεις να διαφέρεις ρισκάροντας να είσαι μόνος, τουλάχιστον μέχρι να τύχει να γνωρίσεις κι άλλους σαν και σένα. Ουσιαστικά πολύ απλουστευμένα είναι σαν να αποφασίζεις να φας φαγητό έτοιμο ή μαγειρεμένο. Το μαγειρεμένο θέλει κόπο, το έτοιμο είναι το εύκολο. Μπορείς όμως να τρως μια ζωή fast food;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Η μοναξιά δεν είναι κάτι εύκολο για όλους. Όταν βλέπεις γύρω σου οτι ο εύκολος τρόπος να γίνεις αποδεκτός είναι με το να είσαι ίδιος με τους υπόλοιπους εμφανισιακά, αυτό θα κάνεις αν είσαι πνευματικά και ψυχολογικά αδύναμος. Θέλει δύναμη να επιλέξεις να διαφέρεις ρισκάροντας να είσαι μόνος, τουλάχιστον μέχρι να τύχει να γνωρίσεις κι άλλους σαν και σένα. Ουσιαστικά πολύ απλουστευμένα είναι σαν να αποφασίζεις να φας φαγητό έτοιμο ή μαγειρεμένο. Το μαγειρεμένο θέλει κόπο, το έτοιμο είναι το εύκολο. Μπορείς όμως να τρως μια ζωή fast food;:/:

Δεν έχεις και άδικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η μοναξιά δεν είναι κάτι εύκολο για όλους. Όταν βλέπεις γύρω σου οτι ο εύκολος τρόπος να γίνεις αποδεκτός είναι με το να είσαι ίδιος με τους υπόλοιπους εμφανισιακά, αυτό θα κάνεις αν είσαι πνευματικά και ψυχολογικά αδύναμος. Θέλει δύναμη να επιλέξεις να διαφέρεις ρισκάροντας να είσαι μόνος, τουλάχιστον μέχρι να τύχει να γνωρίσεις κι άλλους σαν και σένα. Ουσιαστικά πολύ απλουστευμένα είναι σαν να αποφασίζεις να φας φαγητό έτοιμο ή μαγειρεμένο. Το μαγειρεμένο θέλει κόπο, το έτοιμο είναι το εύκολο. Μπορείς όμως να τρως μια ζωή fast food;:/:

Μιας και μιλάμε...για φαγητό σκέψου το άλλο: Αν τρως συνέχεια fast food θα έχεις προβλήματα υγείας και ενδεχόμενο θάνατο. Άδοξη κατάληξη. Με αυτό θέλω να πω ότι κάθε τι που δεν θέλει κόπο, έχει ημερομηνία λήξης. Συνήθως ότι θέλει κόπο, στην ουσία θέλει υπέρβαση από το δεδομένο. Το δεδομένο, συνήθως συνδέεται με τον συμβιβασμό κατ' ανάγκη. Η υπέρβαση είναι πολύ δύσκολη. Όπως λέει ο Πλάτωνας, ότι για να βγει κάποιος από τη σπηλιά να δει τον Ήλιο (τότε τον λάτρευαν ως θεό) θέλει μεγάλη αυταπάρνηση, πείσμα. Οι περισσότεροι άνθρωποι επιλέγουν να καθίσουν μέσα στη σπηλιά, στη ζεστασούλα τους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιας και μιλάμε...για φαγητό σκέψου το άλλο: Αν τρως συνέχεια fast food θα έχεις προβλήματα υγείας και ενδεχόμενο θάνατο. Άδοξη κατάληξη. Με αυτό θέλω να πω ότι κάθε τι που δεν θέλει κόπο, έχει ημερομηνία λήξης. Συνήθως ότι θέλει κόπο, στην ουσία θέλει υπέρβαση από το δεδομένο. Το δεδομένο, συνήθως συνδέεται με τον συμβιβασμό κατ' ανάγκη. Η υπέρβαση είναι πολύ δύσκολη. Όπως λέει ο Πλάτωνας, ότι για να βγει κάποιος από τη σπηλιά να δει τον Ήλιο (τότε τον λάτρευαν ως θεό) θέλει μεγάλη αυταπάρνηση, πείσμα. Οι περισσότεροι άνθρωποι επιλέγουν να καθίσουν μέσα στη σπηλιά, στη ζεστασούλα τους. ;)

Βασικά, ο ήλιος στην Πολιτεία του Πλάτωνα συμβολίζει το απόλυτο αγαθό, την απόλυτη αλήθεια. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Δεν άντεξα να μη βάλω αυτό εδώ:

https://www.facebook.com/ParaksenoGr/videos/1165886526767435/

Πόσο έρμαια μιας πλασματικής εικόνας είμαστε πια;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν άντεξα να μη βάλω αυτό εδώ:

https://www.facebook.com/ParaksenoGr/videos/1165886526767435/

Πόσο έρμαια μιας πλασματικής εικόνας είμαστε πια;:/:
To be fair though, χωρίς make-up κάθονται σαν ξινισμένα κλαμένα *γκουχ* και μόλις πήραν τη δόση τους (?) άρχισαν να χαμογελάνε, να δαγκώνουν σεξουαλικά τα χείλη τους και να στέλνουν φιλάκια στην κάμερα... Δηλαδή sorry κιόλας, ναι άλλαξαν την εικόνα, αλλά άλλαξαν και καναδυό πραγματάκια παραπάνω, δε νομίζεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά αυτά με τα make up είναι όντως λίγο καρκίνος, αλλά γενικά τα πρότυπα ομορφιάς αποτελούν δεδομένο και βασίζονται στην εξέλιξη. Όπως το σχήμα του προσώπου, τα ψηλά πόδια και το γυμνασμένο σώμα για τις γυναίκες αποτελούν σημάδι γονιμότητας και αυτό δεν θα αλλάξει για εκατομμύρια χρόνια. Στο χέρι του καθενός αν θα παραπονεθεί ή θα βελτιώσει τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Καλά αυτά με τα make up είναι όντως λίγο καρκίνος, αλλά γενικά τα πρότυπα ομορφιάς αποτελούν δεδομένο και βασίζονται στην εξέλιξη. Όπως το σχήμα του προσώπου, τα ψηλά πόδια και το γυμνασμένο σώμα για τις γυναίκες αποτελούν σημάδι γονιμότητας και αυτό δεν θα αλλάξει για εκατομμύρια χρόνια. Στο χέρι του καθενός αν θα παραπονεθεί ή θα βελτιώσει τον εαυτό του.

Το πρόβλημα προκύπτει όταν αυτό η βελτίωση που λες γίνεται εμμονή και μονόδρομος και χάνεται η ουσία. Προφανώς και είναι καλό να είμαστε καθαροί και περιποιημένοι όσο γίνεται. Όταν όμως αυτό οδηγεί σε αρρωστημένες καταστάσεις αρχίζεις να αναρωτιέσαι αν όλο αυτό άξιζε. Ο κόσμος συνεχίστηκε ακόμα και χωρίς την τρέλα της εξωτερικής εμφάνισης ανά τους αιώνες. Η βιομηχανία της ομορφιάς θησαυρίζει όσο ο εσωτερικός πλούτος γίνεται δευτερεύουσας σημασίας και προαιρετικός. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,294 μηνύματα.
Πάντως πέρα από την πλάκα δεν υπάρχει χειρότερο από μποτοξ ή από αυτές που κάνουν τα χείλη τους και μοιάζουν με πάπιες.

Ρε πραγματικά, χίλιες φορές μια φυσική "επιεικώς" εμφανίσιμη παρά με μια πλαστική εμφανίσιμη.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.
Πάντως πέρα από την πλάκα δεν υπάρχει χειρότερο από μποτοξ ή από αυτές που κάνουν τα χείλη τους και μοιάζουν με πάπιες.

Ρε πραγματικά, χίλιες φορές μια φυσική "επιεικώς" εμφανίσιμη παρά με μια πλαστική εμφανίσιμη.
Και το χειρότερο είναι ότι έχουν ξεκινήσει από ηλικίες των 20.. (οι επεμβατικες οσον αφορα τη συντήρηση της νιότης) Έχει γίνει σαν μόδα πια
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,174 μηνύματα.
Πάντως πέρα από την πλάκα δεν υπάρχει χειρότερο από μποτοξ ή από αυτές που κάνουν τα χείλη τους και μοιάζουν με πάπιες.

Ρε πραγματικά, χίλιες φορές μια φυσική "επιεικώς" εμφανίσιμη παρά με μια πλαστική εμφανίσιμη.
Ειδικά τα χείλη είναι ότι χειρότερο 🤢
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,294 μηνύματα.
Ναιι


Α εγώ δεν είμαι κατά του μποτοξ, αν και ειναι λίγο επικίνδυνο και ας μην αναφέρεται συχνά αυτό. Όμως διαφωνώ με το baby Botox που κάνουν άτομα της ηλικίας μας. Εγω φέτος πρόσθεσα στο skincare μου adaferin (είναι ρετινοειδές και βοηθάει και με την ακμή) και είναι η καλύτερη αντιγήρανση για την ηλικία μας (εμάς τους 20+) σύμφωνα με τη λατρεμένη δερματολόγο μου :prettyplz:
Διαφωνώ με όλα. Είναι η φύση του ανθρώπου να μεγαλώνει και να χάνει την νεανική γοητεία του. Πρέπει να αποδεχθεί την φύση του και να μην παρεμβαίνει κάνοντας τέτοιες αλλαγές στον εαυτό του.

Για να μη μιλήσω πως με τα μποτοξ και τα τραβήγματα και όλα αυτά γίνονται και σαν μπουλντόγκ. Ούτε φρύδια κουνιούνται ούτε τίποτα. Σκιάχτρα.

Ειδικά τα χείλη είναι ότι χειρότερο 🤢
Πραγματικά. Αλλά όλα χάλια είναι. Και τα σιλικονάτα βυζιά και όλα αυτά. Χιλιες φορές άβυζες, άχειλες και όλα τα στερητικά α παρά αυτά τα αισχη.

Τα χείλη είναι ο ορισμός της αποτυχίας όμως. Είναι δυο τα αποτελέσματα. Είτε α θα γίνουν σαν πάπιες είτε β θα γίνει ένα παραμορφωμένο ψεύτικο σαρκώδες πράγμα... Αηδία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Πάντως πέρα από την πλάκα δεν υπάρχει χειρότερο από μποτοξ ή από αυτές που κάνουν τα χείλη τους και μοιάζουν με πάπιες.

Ρε πραγματικά, χίλιες φορές μια φυσική "επιεικώς" εμφανίσιμη παρά με μια πλαστική εμφανίσιμη.

Αυτες που λές ειναι βιζιτούδες του όνλυ φανς δεν τα κάνουν τυχαια όλα αυτά.

Ειναι της δουλειάς... τι ασχολεισαι ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top