Μυρμήγκι διαιωνίζεται μόνο με κλωνοποίηση

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
δεν πειραζει...

Ρε γιατι μετακινειτε τα ποστ, ειναι πολυ σχετικα με το θεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
δεν πειραζει...

Ρε γιατι μετακινειτε τα ποστ, ειναι πολυ σχετικα με το θεμα....
πειραζει γιατι ολο κατι τετοια κανω...ελα μου ντε ουτε εγω καταλαβα γιατι βγηκαν οφ..σχετικοτατα ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συγγνώμη, μάλλον δεν είμαι και τόσο καλά σήμερα, δε μου αρέσουν τα μπουμπουνητά.

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα, αν το έντομο μπορεί να δημιουργήσει γαμέτη, να γονιμοποιηθεί από το ίδιο το γενετικό υλικό κυττάρου του ίδιου εντόμου (θα μου πείτε, θα πρέπει να το απομονώσουμε, τόσο δύσκολο είναι; Με συγχωρείτε αν λέω βλακείες, αλλά είμαι ακόμη Β' Λυκείου:P.). Τότε, βέβαια, υπεισέρχεται κι ένα άλλο ερώτημα: γιατί υπάρχει το σεξ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Συγγνώμη, μάλλον δεν είμαι και τόσο καλά σήμερα, δε μου αρέσουν τα μπουμπουνητά.

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα, αν το έντομο μπορεί να δημιουργήσει γαμέτη, να γονιμοποιηθεί από το ίδιο το γενετικό υλικό κυττάρου του ίδιου εντόμου (θα μου πείτε, θα πρέπει να το απομονώσουμε, τόσο δύσκολο είναι; Με συγχωρείτε αν λέω βλακείες, αλλά είμαι ακόμη Β' Λυκείου:P.). Τότε, βέβαια, υπεισέρχεται κι ένα άλλο ερώτημα: γιατί υπάρχει το σεξ;
Το σεξ δεν υπαρχει γι ολους τους οργανισμους.Επισης αυτο που λες γινεται με βλαστοκυτταρα(κυριως στους ανθρωπους μιλαω) δλδ ο ιδιος ο οργανισμος να γονιμοποιηθει απο δικο του υλικο αλλα αυτο φυσικα θελει πολυ δουλεια.Δεν λες βλακειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, σαφώς και γίνεται με βλαστοκύτταρα, εγώ μιλάω όμως για τη συγκεκριμένη φυσική διαδικασία με το μυρμήγκι:P.

Εννοώ, ποια είναι η αναγκαιότητα του σεξ; Γιατί εμφανίστηκε; Τί εξυπηρετεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ναι, σαφώς και γίνεται με βλαστοκύτταρα, εγώ μιλάω όμως για τη συγκεκριμένη φυσική διαδικασία με το μυρμήγκι:P.

Εννοώ, ποια είναι η αναγκαιότητα του σεξ; Γιατί εμφανίστηκε; Τί εξυπηρετεί;

μεσο αναπαραγωγης αρα και διαιωνισης του ειδους.
κυριως προσφερεται μεγαλυτερη ποικιλομορφια για τα ανωτερα ευκαρυωτικα ηδη. Δυο ατομα ενωνουν το γενετικο τους υλικο (ή μαλλον το συνδυαζουν ) και φτιαχνουν εναν καινουριο οργανισμο..αυτο οδηγει στην ποικιλομορφια...αρα και στην αποκτηση πληθυσμου με διαφορετικες ιδιοτητες..(γιατι οχι και προβληματικες..αυτες συνεβαλαν στην εξελιξη του γονιδιωματος) και εξασφαλιστηκε η συνεχεια του ειδους..η επιβιωση του...

τωρα το σεξ στους ανθρωπους παιρνει και φιλοσοφικες ή ψυχολογικες διαστασεις. που δεν ειναι του παροντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, αλλά γιατί τα γονίδιά μας να λειτουργούν έτσι ώστε να έχουν "συνθέσει" οργανισμούς που να θέλουν να αναπαράγονται έτσι; Τί εξυπηρετεί τα γονίδια αυτό (διαβάζω τώρα το εγωιστικό γονίδιο του Dawkins και μου φαίνεται πολύ λογικό να συμβαίνει η εξέλιξη σε επίπεδο γονιδίων, γι' αυτό ρωτάω);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Παντως το ιδιο με αυτα τα μυρμηγκια συμβαινει και σε κατι σαυρες τωρα το ειδος δεν το θυμαμαι ακριβως ποιο ειναι αλλα απο αυτες υπαρχουν μονο θυληκα και αναπαραγωνται διχως να προηγηθει καποιο ειδος σεξουαλικης επαφης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
πολυ δυσκολο να καταφερουμε να ανακαλυψουμε τους μηχανισμους της φυσης.Βεβαια ειναι πολυ ενδιαφερον το γεγονος οτι βρηκαμε μια "φυσικη κλωνοποιηση".
Αυτο μπορει να μας βοηθησει να δημιουργησουμε και να παραγουμε πολυ ευκολα διαγονιδιακα εντομα τα οποια θα μας δινουν πρωτεινες χωρις κανενα κοστος μιας και γινεται φυσικα αυτο. Πολυ ωραιο. Βεβαια δεν ξερω αν ειναι πιστη κλωνοποιηση ή αν διαφερει το γονιδιωμα στον νεοσυνθετο οργανισμο.
Ενδιαφερον

Ναι θα ήταν μεγάλο βήμα γενετικής κάτι τέτοιο.
Όμως, είναι σταλήθεια φυσική κλωνοποίηση εννοώ κανονικά αναπαράγεται έτσι το μυρμήγκι αυτό ή με την πάροδο του χρόνου κατέληξε στον τρόπο αναπαραγωγής που αναφέρθηκε παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ναι θα ήταν μεγάλο βήμα γενετικής κάτι τέτοιο.
Όμως, είναι σταλήθεια φυσική κλωνοποίηση εννοώ κανονικά αναπαράγεται έτσι το μυρμήγκι αυτό ή με την πάροδο του χρόνου κατέληξε στον τρόπο αναπαραγωγής που αναφέρθηκε παραπάνω;

αυτο που ρωτας δεν ειμαι εις θεση να το γνωριζω.
Θα μιλησω πιθανολογικα.
Στην φυση γενικα δε γνωρισαμε πολλους τροπους αναπαραγωγης. Εννοω τις γενικες κατηγοριες. Βεβαια καθε τροπος εμφανιζε μικροδιαφορες αναμεσα στα ειδη.
Πολυ σπανια εχει αναφερθει αναπαραγωγη μεσω αμεσης κλωνοποιησης εκ φυσεως, πχ σε κατι θαλλασσια ειδη σε μεγαλα βαθη που φωσφοριζουν ή στην μικροφυκη.δεν ξερω μπορει να εχει βρεθει και αλλου. αλλα δεν ειναι και κατι που συνηθιζεται σιγουρα.
επομενως παντα πιθανολογικα μιλωντας πολυ πιθανον στην πορεια εξελιξης του συγκεκριμενου ειδους μυρμηγκιου και λογω εξαφανισης στελεχων , μπορει να προεκυψε η αμεση κλωνοποιηση.δλδ προεκυψε στη συνεχεια. Βεβαια δεν ειναι κατι που μας αφορα τοσο, γιατι παλι ειναι εργο φυσικο ..δλδ και η φυση ετσι εφερε την εξελιξη του ειδους βασει συνθηκων και αυτο το φαινομενο μπορουμε να το εκμεταλλευτουμε μαλλον αν το μελετησουμε καλυτερα..

-Semalf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Πραγματικά ενδιαφέρον απλά δεν ξέρω αν είναι απόλυτα καλό γιατί κάθε φορά που οι επιστήμονες ανακαλύπτουν κάτι τέτοιο αρχίζουν πειράματα πως θα καλλιεργήσουν την μέθοδο αυτή ευρύτερα, με λίγα λόγια μας βλέπω να αναπαραγόμαστε και εμείς ασεξουαλικά σε πειραματικά στάδια :jumpy::jumpy::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
πολυ δυσκολο να καταφερουμε να ανακαλυψουμε τους μηχανισμους της φυσης.Βεβαια ειναι πολυ ενδιαφερον το γεγονος οτι βρηκαμε μια "φυσικη κλωνοποιηση".
Αυτο μπορει να μας βοηθησει να δημιουργησουμε και να παραγουμε πολυ ευκολα διαγονιδιακα εντομα τα οποια θα μας δινουν πρωτεινες χωρις κανενα κοστος μιας και γινεται φυσικα αυτο. Πολυ ωραιο. Βεβαια δεν ξερω αν ειναι πιστη κλωνοποιηση ή αν διαφερει το γονιδιωμα στον νεοσυνθετο οργανισμο.
Ενδιαφερον

Καλά φυσική κλωνοποιήση είναι και αυτή της αμοιβάδας, απλά το παρατηρούμε πιο μακροσκοπικά πλέον...

Ναι, σαφώς και γίνεται με βλαστοκύτταρα, εγώ μιλάω όμως για τη συγκεκριμένη φυσική διαδικασία με το μυρμήγκι:P.

Εννοώ, ποια είναι η αναγκαιότητα του σεξ; Γιατί εμφανίστηκε; Τί εξυπηρετεί;

Το Sex έχει να κάνει με την διαιώνιση του είδους και την εξασφάλιση της επιβίωσης του. Για αυτό είναι άλλωστε και απολαυστικό και προτρέπει στους ανθρώπους να κάνουν παιδιά (εποχή προ προφυλακτικών :P), φαντάζεσαι αν το sex δεν ήταν ωραίο τι θα γινόταν; Δεν θα υπήρχαν άνθρωποι σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν ειναι σε ολα τα ειδη απολαυστικο. Οι αγελαδες δεν εχουν καν οργασμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Καλά φυσική κλωνοποιήση είναι και αυτή της αμοιβάδας, απλά το παρατηρούμε πιο μακροσκοπικά πλέον...



Το Sex έχει να κάνει με την διαιώνιση του είδους και την εξασφάλιση της επιβίωσης του. Για αυτό είναι άλλωστε και απολαυστικό και προτρέπει στους ανθρώπους να κάνουν παιδιά (εποχή προ προφυλακτικών :P), φαντάζεσαι αν το sex δεν ήταν ωραίο τι θα γινόταν; Δεν θα υπήρχαν άνθρωποι σήμερα...

Ότι έχει να κάνει με τη διαιώνιση του είδους είναι σαφώς γνωστό, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός για τον οποίο υπάρχει. Η εξέλιξη και τα χαρακτηριστικά που αυτή προσδίδει, δεν έχει σκοπό να διαιωνίσει το είδος (ειδάλλως δε θα είχαμε νέα είδη), αλλά να διαιωνίσει τα γονίδια του ατόμου (με τον όρο σκοπό δεν αναφερόμαστε σαφώς σε συνειδητή επιλογή, αλλά σε τυχαίες επιλογές ανάλογα με τις συνθήκες). Εννοώ, γιατί εμφανίστηκε το σεξ; Τα κύτταρα μια χαρά διαιρούνταν και χωρίς αυτό. Τί εξυπηρετεί η σύνθεση του γενετικού υλικού δύο ατόμων σε ένα νέο άτομο;

δεν ειναι σε ολα τα ειδη απολαυστικο. Οι αγελαδες δεν εχουν καν οργασμους

Βασικά, αν θυμάμαι καλά, στον "Εκατομμυριούχο" (το τηλεπαιχνίδι) είχε μια ερώτηση για το πόσο διαρκεί ο οργασμός της αγελάδας, πρέπει να έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ισως για του γουρουνιου ελεγε που κραταει πολυ.
μου το χει πει κτηνιατρος οτι δεν εχουν οργασμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
δεν ειναι σε ολα τα ειδη απολαυστικο. Οι αγελαδες δεν εχουν καν οργασμους
Σε μερικα ειδη οχι απλα δεν ειναι απολαυστικο αλλα περνει και διαστασεις "πολεμου" πιο συχνα συνηθως στα ερμαφρόδιτα ζωα τα οποια εχουν και θηλυκα και αρσενικα γεννητικα οργανα και υπαρχει ενα ειδος"διαμαχης" για το ποιος τελικα θα αποτελεσει τον πατερα και ποιο την μανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Μυρμήγκι διαιωνίζεται μόνο με κλωνοποίηση
BBC
Αναπαράγεται με κλωνοποίηση και στις αποικίες του ζουν μόνο θηλυκά. Ποιος τα κάνει αυτά τα παράδοξα; Ενα μυρμήγκι που ζει στον Αμαζόνιο και εντοπίστηκε από Αμερικανούς ερευνητές. Το είδος –το πρώτο που διαπιστώθηκε ότι διαιωνίζεται αποκλειστικώς ασεξουαλικά– «καλλιεργεί» ένα «λαχανόκηπο» από μύκητες, οι οποίοι αναπαράγονται ασεξουαλικά.
Ο εντοπισμός των μυρμηγκιών και του «κόσμου χωρίς σεξ» στον οποίο ζουν περιγράφεται λεπτομερώς σε έρευνα που δημοσιεύεται στην επιστημονική επιθεώρηση Proceedings of the Royal Society B.
Αναλύοντας το γενετικό υλικό του συγκεκριμένου είδους, του mycocepurus smithii, οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι όλα τα μέλη της αποικίας που εντόπισαν είναι κλώνοι της βασίλισσας, ενώ τα έντομα δεν έχουν την ικανότητα να έρθουν σε σεξουαλική επαφή.
«Στα κοινωνικά έντομα παρατηρούνται διάφοροι τρόποι αναπαραγωγής», εξηγούν οι ερευνητές. «Φαίνεται, όμως, ότι το συγκεκριμένο είδος εξελίχθηκε μόνο του, απομονωμένο από τα άλλα, κατά τον δικό του παράδοξο τρόπο. Ομως, δεν γνωρίζουμε πότε άρχισε η εξελικτική του μεταβολή ούτε πόσα χρόνια χρειάστηκαν για να λάβει τη σημερινή του μορφή».
javascript:window.close();


Copyright: https://www.kathimerini.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Καλά φυσική κλωνοποιήση είναι και αυτή της αμοιβάδας, απλά το παρατηρούμε πιο μακροσκοπικά πλέον...

δεν αντιλεγω οτι ειναι φυσικη κλωνοποιηση της αμοιβαδας, αλλα υπαρχει μια μικρη λεπτομερεια σε αυτο που λες:
Η αμοιβαδα ειναι μονοκυτταρος οργανισμος. Το μοναδικο της κυτταρο εκτος του οτι δεν ειμαστε σιγουροι αν ενεργοποιει γονιδια που εκφραζουν την κατασκευη μιας ανθρωπινης πρωτεινης, σε περιπτωση που τα ενεργοποιει οι ποσοτητες πρωτεινης που θα παιρνουμε θα ειναι πολυ μικρες...
οι φυσικες κλωνοποιησεις βασικα ειναι παρα πολλες. Το θεμα ομως εγκειται στη δημιουργια ολοκληρου πολυκυτταρου οντος για την δημιουργια διαγονιδιακων οργανισμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top