Όταν ενδιαφέρεστε για δεσμευμένο/η...;

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Σωστο.. πολυ σωστο.:)
Μονο που εδω δε μιλαμε για σχεσεις αγγελικα πλασμενες.
Μιλαμε για ανθρωπους που αφηνουν παραθυρακια ανοιχτα ενω ειναι σε σχεσεις κια γι αυτους που εισβαλλουν σαν τους σουπερμεν.:P


Δε νομίζω ότι είναι μόνο θέμα αγγελικά ή μη αγγελικά πλασμένων σχέσεων πάντως!
Στο κάτω κάτω τέλεια σχέση δεν μπορεί να υπάρχει σε βάθος χρόνου.... Τέλεια με την έννοια, ότι δεν θα περάσει και κάποια σκαμπανεβάσματα διάθεσης κάποια στιγμή.
Πολλές φορές είναι και θέμα να μη βρεθεί ο "κατάλληλος άνθρωπος" την "κατάλληλη στιγμή" και την πέσει από δίπλα και αρχίσει το στενό μαρκάρισμα .... θα μου πεις, αν ο άλλος είναι δυνατός χαρακτήρας θα πρέπει να αντισταθεί .... ναι μεν, αλλά .... πάντα είμαστε το ίδιο δυνατοί;
Ποιός δεν έχει κάνει ποτέ μα ποτέ τη σκέψη "ρε μήπως;"
Δεν θέλω να δικαιολογήσω τίποτα, απλά δεν πιστεύω ότι είναι πάντα μόνο θέμα χαρακτήρα ... και τα πιο απόρθητα κάστρα έχουν σημεία που μπορεί κανείς να εισβάλλει ... ειδικά αν τα έχει αφήσει κανείς "αφύλακτα". Και πραγματικά υπάρχουν περίοδοι σε μια σχέση, που για τους χ ψ λόγους -και όχι πάντα με πρόθεση- μένουν αφύλακτα κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι είναι μόνο θέμα αγγελικά ή μη αγγελικά πλασμένων σχέσεων πάντως!
Στο κάτω κάτω τέλεια σχέση δεν μπορεί να υπάρχει σε βάθος χρόνου.... Τέλεια με την έννοια, ότι δεν θα περάσει και κάποια σκαμπανεβάσματα διάθεσης κάποια στιγμή.
Πολλές φορές είναι και θέμα να μη βρεθεί ο "κατάλληλος άνθρωπος" την "κατάλληλη στιγμή" και την πέσει από δίπλα και αρχίσει το στενό μαρκάρισμα .... θα μου πεις, αν ο άλλος είναι δυνατός χαρακτήρας θα πρέπει να αντισταθεί .... ναι μεν, αλλά .... πάντα είμαστε το ίδιο δυνατοί;
Ποιός δεν έχει κάνει ποτέ μα ποτέ τη σκέψη "ρε μήπως;"
Δεν θέλω να δικαιολογήσω τίποτα, απλά δεν πιστεύω ότι είναι πάντα μόνο θέμα χαρακτήρα ... και τα πιο απόρθητα κάστρα έχουν σημεία που μπορεί κανείς να εισβάλλει ... ειδικά αν τα έχει αφήσει κανείς "αφύλακτα". Και πραγματικά υπάρχουν περίοδοι σε μια σχέση, που για τους χ ψ λόγους -και όχι πάντα με πρόθεση- μένουν αφύλακτα κάποια πράγματα.

Σωστα τα λες, αλλα... αν η σχεση ειναι καλη ουσιαστικα, ολαυτα αποφευγονται με τον α,β τροπο η τελοσπαντων δε φτανει στα ακρα, οπως ο χωρισμος. Οι πειρασμοι οντως ειναι πολλοι και τα σκαμπανεβασματα πραγματι υπαρχουν συνεχως. Πιστευω πως εδω εχει να κανει με χημεια χαρακτηρων. Οταν παρα τα σκαμπανεβασματα τον αλλο τον θεωρεις τελικα ''μοναδικο'', μπορει να σκεφτεις αλλα να μην προχωρησεις. Χημεια και τυχη/μοιρα το λεω απο δω και στο εξης. Πιστευω πολυ σε αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ψυχραιμία.
Καταρχάς καμία κατάσταση δεν είναι ίδια με άλλη. Μ' αυτό θέλω να πω πως αν κοιτάξετε στο περιβάλλον σας θα βρείτε και ανθρώπους που έκαναν παράλληλη σχέση και δεν χώρισαν τελικά ποτέ και ανθρώπους που έκαναν παράλληλη σχέση και χώρισαν και είτε έμειναν με το τρίτο άτομο είτε χώρισαν. Κι αυτό που πρέπει να ξεκαθαριστεί είναι πως είτε κάποιος έχει σχέση/γάμο είτε είναι μόνος, ΠΑΝΤΑ έχει δική του προσωπικότητα - όπερ σημαίνει πως φέρει την ευθύνη των επιλογών του/της. Τα δραματικά "μου έφαγες την γυναίκα/τον άντρα. ρε!" είναι για αυτούς που δεν μπορούν να αναλάβουν τις δικές τους ευθύνες και αρέσκονται στο να κατηγορούν άλλους για τα δικά τους λάθη. Γιατί αν η σχέση ήταν καλή, κανείς δεν θα μπορούσε να χωθεί, όσο κι αν προσπαθούσε. Κι αν πάλι ο άλλος είναι σε φάση ψαξίματος μονίμως, πάλι το φταίξιμο είναι αυτουνού που τον επέλεξε κι όχι του τρίτου που βρέθηκε στον δρόμο του!

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, η απάντηση είναι πολύ απλή: αν εγώ ήμουν ελεύθερη και μου άρεσε πολύ ένας δεσμευμένος (με οποιονδήποτε τρόπο) άντρας, θα του άφηνα την επιλογή είτε να με διεκδικήσει είτε να μου κόψει τον αέρα και να μη γίνει ποτέ τίποτα. Η επιλογή όμως θα ήταν καθαρά δική του. Και όχι δεν θα ανησυχούσα μήπως με απατήσει και εμένα - αν με απατούσε, τότε προφανώς κάτι θα είχα κάνει εγώ λάθος, αφού είναι γνωστό πως κανείς δεν φέρεται με τον ίδιο τρόπο ακριβώς σε όλους (με αυτό εννοώ πως ο καθένας σου βγάζει μια άλλη συμπεριφορά). Και φυσικά τα παραπάνω ισχύουν κι αν ήμουν δεσμευμένη, ακόμα και παντρεμένη (άλλο που εγώ πλέον προτιμώ να χωρίσω, παρά να κάνω παράλληλη σχέση). Όποιος έχει την σχέση, αυτός καθορίζει και τα όρια. Γνωρίζω ζευγάρι που όταν γνωρίστηκαν ήταν παντρεμένοι και οι δύο με άλλους και ως ζευγάρια με τους άλλους κάνανε φιλική παρέα μεταξύ τους, έκαναν σχέση κρυφά για περίπου τρία χρόνια, τελικά χώρισαν και οι δύο κι έκτοτε είναι μαζί (κι έχουν περάσει περίπου 20 χρόνια από τότε) - και εννοείται πως όλοι στην αρχή τους έκραζαν.

Και τέλος, δεν βρίσκω παράλογο από τα παραπάνω να εξαιρούνται με κάθε κόστος οι νυν (και πιθανά κοντινοί πρώην) πολύ καλών μου φίλων. Αυτοί άλλωστε δεν είναι καν άντρες για μένα - δεν μπορώ να τους δω ως άντρες, παρά μόνο ως ανθρώπους. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
και να εχει καποιος εμπειρια και τι με αυτο?:hmm:
Άλλο υποθέτω πώς θα νιώθω και τι θα πράξω και άλλο το ένιωθα και έπραξα με τον φ,χ, ψ τρόπο. Επειδή δεν υπήρξα ποτέ τρίτο άτομο, ωστόσο υπήρχε τρίτο άτομο στις σχέσεις μου, μπορώ να μιλήσω μόνο για το πώς νιώθει ο… «κερατάς» σε γυναίκα πώς είναι?

Καταρχήν θέλω να είστε πιο χαλαροί, αλλιώς δεν μαθαίνουμε τίποτα. :P

Λοιπόν…

Συζητάμε για το αν πρέπει να εκφράζεις τα συναισθήματα σου όταν κάποιος / κάποια είναι σε σχέση. Και έχουμε δυο επιλογές: Ναι, γιατί η ζωή είναι μικρή και καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες.
Όχι, γιατί σέβεσαι το γεγονός ότι υπάρχει σχέση, ένας κοινωνικός θεσμός που ξεφτιλίζεται όσο πάει. Δεν αποφάσισα αν είναι καλό ή κακό αυτό.

Τώρα, δεχόμεθα την όποια άποψη, απλά, να μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι από μας δεν βίωσαν την εμπειρία του να είναι τρίτο πρόσωπο. Επίσης, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν είναι τίποτα σίγουρο. Πολλές φορές στη ζωή μου ήμουν αμετάκλητη και αναθεώρησα ύστερα.

Υπαρχουν γυναικες που τραβουν μικρους και μεγαλους ενιοτε δεσμευμενους/παντρεμενους -το ιδιο μου κανει-. Οποιος μπει στη διαδικασια να σκεφτει ερωτες και λουλουδια, πιστευω παραμυθιαζεται. Προσωπικα προτιμω τα παιδια με ορθη κριση, μου αρεσει η πρωτια, η οποια εχει δυσκολιες. Σκοπος ειναι να την πιασεις. Οταν ξαπλωνεις το βραδυ κι αναθεωρεις τη ζωη σου, να νιωθεις πως παρα τις δυσκολιες την εχεις πιασει, πως εχεις εκτιμηθει και δεν εχεις υπαρξει δευτεραντζα απο ανθρωπινα καπριτσια. Υπαρχουν βασιλοπουλα, για οσες αναρωτιουνται. Εσυ σα μεγαλυτερη απο εμας, θα ηθελα να μας το επιβεβαιωσεις. Αντρες δηλαδη που δεν εχουν ματια για αλλη. Οταν ενας δεσμευμενος σε πλησιαζει, το καλυτερο ειναι να τον στελνεις πακετο στη φιλεναδα του, κριμα βεβαια στο προβλημα της αλλα ειναι δικο της και μονη της θα πρεπει να το λυσει για να παει παρακατω γεματη εμπειριες και μαθηματα ζωης, ακομα κι αυτο ακατορθωτο δεν ειναι, αν ξερει ποια και τι ειναι.
Εδω θα σου θυμισω, αν δε το χεις δει, μια φραση της Ισιλιελ ''ξερουμε ποιοι ειμαστε, μονο αν κοιταχτουμε εμεις και μονο εμεις στον καθρεφτη''.
Συνοπτικα, το μηλον μπορει να χουν υπαρξει πολλες γυναικες αλλα να να μη επετρεψε να το φαει κανεις. Αν εχει τυχει σε καποια γυναικα να εχει μπει σε αυτη τη διαδικασια, καλο ειναι να ερθει να μας κανει τον απολογισμο, βλεποντας τα γεγονοτα, παραμεριζοντας ομως τα συναισθηματα.
Τα συναισθηματα δεν αποφευγονται, οχι. Τα γεγονοτα ομως, ναι.
"θα ηθελα να μας το επιβεβαιωσεις"... Πόσο θα ήθελα… αλλά δεν είμαι σίγουρη ούτε για τον εαυτό μου ότι θα σκέφτομαι το ίδιο μετά. Όχι προς το να είμαι ή να μην είμαι τρίτο πρόσωπο, αυτό το αποκλείω γιατί η λοβοτομή είναι ακριβή και δεν θα μου την κάνει Δώρο κανένας, να ησυχάσω. Αλλά για το αν θα είμαι τόσο κατηγορηματικά απέναντι στον άντρα που χρησιμοποιεί πατερίτσες για τη σχέση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Συζητάμε για το αν πρέπει να εκφράζεις τα συναισθήματα σου όταν κάποιος / κάποια είναι σε σχέση. Και έχουμε δυο επιλογές: Ναι, γιατί η ζωή είναι μικρή και καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες.
Όχι, γιατί σέβεσαι το γεγονός ότι υπάρχει σχέση, ένας κοινωνικός θεσμός που ξεφτιλίζεται όσο πάει. Δεν αποφάσισα αν είναι καλό ή κακό αυτό.

Θα συμφωνήσω με το Καγίρι, η επιλογή είναι σε αυτόν, ο οποίος βρίσκεται σε σχέση!
Και μην τρελαθούμε - εκτός από κάποιες αρρωστημένες καταστάσεις- κανένας λογικός άνθρωπος δεν ψάχνει για δεσμευμένο ή -ακόμα χειρότερα- παντρεμένο (θα συμφωνήσω με το Γιώργο ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο ο παντρεμένος με τον δεσμευμένο, τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιπτώσεις δέσμευσης).
Κανείς δεν ψάχνει, αλλά και κανένας να μην παίρνει όρκο ότι δεν θα του τύχει ποτέ, γιατί δεν θα το επιτρέψει αυτός!
Στην περίπτωση λοιπόν αυτή, θεωρώ ότι δεν έιναι κακό να εκφράσεις αυτό που νοιώθεις, χωρίς βέβαια να γίνεις αναξιοπρεπής ή τσιμπούρι .... από κει και πέρα, ο άλλος αποφασίζει και εσύ, σε περίπτωση που φας πόρτα, οφείλεις να το σεβαστείς! .... Όχι το λέω γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου!

Επίσης, μια μικρή σημείωση.... Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν πας να διαλύσεις μια σχέση, επειδή απλά σου γυάλισε κάποιος και ενώ ξέρεις ότι σε μια βδομάδα θα σου γυαλίσει άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εδω θα σου θυμισω, αν δε το χεις δει, μια φραση της Ισιλιελ ''ξερουμε ποιοι ειμαστε, μονο αν κοιταχτουμε εμεις και μονο εμεις στον καθρεφτη''.
Πότε το είπα εγώ αυτό; :hmm:Ρωτώ επειδή το διαβάζω και δεν μου λέει τίποτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δεν θα αναφερθώ στους άνδρες Μουνοσυλλέκτες
(πολλά τα μούσκουλα και το εγώ σε ύψος που δε μπορώ να ορίσω)
ούτε στις γυναίκες που από αδιόρατο μίσος βάζουν σκοπό να φάνε τον άντρα της φίλης τους
σαν κόλυβα της φιλίας προσδίδοντας στον έρωτα μια άνοιξη “κλείσε”!
(θηριότητα και αγριάδα, εγώ θα το έλεγα διατροφική συνήθεια των κοπτερόδοντων
προϊστορικών σαυρών που μοιάζουν με άνθρωπο θηλυκού γένους).

Αυτό που ζούμε (η ακατάσχετη σχεσιακή προδοσία) κι ό,τι συζητούμε
δεν γίνεται στο στυλ της εισαγωγής στη λύση,
αλλά εισαγωγής στην καταστροφή του άβατου
που λέμε δεσμός.

Υπάρχουν στη Χημεία πολλών ειδών δεσμοί, κι επειδή η χημεία
δε τελειώνει στα άτομα,μόρια γκρεκς κλπ. βαδίζει η εφαρμογή της και στα καθημάς.
Η ομοιοπολικότητα, ετεροπολικότητα, ημιπολικότητα ή δεσμοί βαν ντερβάλς
έχουν ο καθείς ένα καλό ζητούμενο ύπαρξης, άλλος σαν βαλς που χορεύεται σιωπηλά
(που όμως η σιωπή δε προσποιείται αλλά περιέχει έναν έρωτα μονόδρομο
που βροντοφωνάζει στο επιταχυνόμενο φιλί),
άλλος σαν έρωτας συνεισφοράς, άλλος μέσω αφορολόγητου ανταλλακτηρίου
κι άλλος σαν δόσιμο ως καμπανάκι επιβίωσης του ενός ή της σχέσης..

Δεν είναι άλγεβρα ο έρωτας.

Είδα μία συνέντευξη του Γιώργη Τραμουντάνη (Λουδοβίκου των Ανωγείων) στη Νετ χθες προχθες.
Κάπου είπε (και πολύ με γοήτευσε) ότι ο έρωτας είναι σαν τα κοτσύφια.
Κάνουν μια φωλιά και μετά χαιρετιούνται.
Δεν ξέρουν αν του χρόνου θαʼναι μαζί.
Ο έρωτας στη λογική της φόρτωσης ευθυνών είναι μια αβάσταχτη συνήθεια
που σβήνει σταδιακά και μπορεί να ανάψει πάλι ακόμη και σε τόπους με ήδη δημιουργημένες φωλιές.
Ο έρωτας δεν το εξετάζει αυτό.
Γιατί στον έρωτα δε παίζει ρόλο καμία είδους λογική.

Στον έρωτα απορρυθμίζεται το εγώ σου, χάνεις τη γη χάνεις τον ουρανό
(είτε από υπερβολική κλαψοκαψούρα είτε από τα πολλά συνεφάκια).

Όταν ερωτευόμαστε είμαστε άλλοι από αυτό που είμαστε
και ερωτευόμαστε εκείνο που μας δείχνουν, εκείνο που φαντασιωνόμαστε κι όχι εκείνο που είναι.
Οι πιθανότητες αναλωσιμότητας αυξάνουν ξανά και πάλι απ´την αρχή.
Γι αυτό τέτοιους καιρούς είναι καλύτερα να βόσκεις
γουρούνια στη Στρυμνίτσα και το Κάντιθ μένοντας δεσμευμένος με την εκτροφή τους
και να περιμένεις να κατέβεις στην αγορά
την ώρα της φωτιάς και του τσεκουριού που όλοι είναι σπίτια τους.

Αυτό δε με τα κοτσύφια, μου θύμισε ένα άλλο υπέροχο του Παπαδιαμάντη, τον έρωτα στα χιόνια:
Νὰ εἶχεν ὁ ἔρωτας σαΐτες

με τη γειτόνισσα την Πολυλογού που

ἶχεν ἕνα ἄνδρα, τέσσαρα παιδιά, κ' ἕνα γαϊδουράκι μικρὸν διὰ νὰ κουβαλᾷ τὰ ἀλέσματα. Ὅλα τὰ ἀγαποῦσε, τὸν ἄνδρα της, τὰ παιδιὰ της, τὸ γαϊδουράκι της. Μόνον τὸν μπαρμπα−Γιαννιὸν δὲν ἀγαποῦσε.




Το ότι μια σχέση δεν πάει καλά, φαίνεται από την εμφάνιση του τριτοτέταρτου
που ξερογλύφεται κι αδημονεί για την εφαρμογή του σχεδίου της ανηθικότητας που απλοικά το λέμε “χώσιμο μυτούλας”?... Αν ναι τότε προβλέπω ότι σύντομα θα τον βλέπουμε καθημερινά.

Όποιος θέλει δεσμό αιχμαλωτισμού, ας τον πληρώσει με την αυτοκαταστροφή του.
(it will self destruct in “guess what” seconds)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα δημιουργήσω με την φαντασία μου μια κατάσταση. Γνωρίζεις έναν άνθρωπο.. Τυχαία, δεν τον ήξερες δεν δεν δεν.. Και τον ερωτεύεσαι. Και ξαφνικά μαθαίνεις, πριν κάνεις σχέσει μαζί του, ότι είναι με άλλον/ άλλη. Συνεχίζεις? Τι κάνεις? Το καλύτερο δεν είναι να φύγεις και να μην μπλεχτείς? Εγώ σκέφτομαι πως αν ήμουν στην θέση του"άλλου" δεν θα μου άρεσε η ιδέα να με χωρίσει εξ αιτίας ενός ανθρώπου που μπλέχτηκε στην ζωή του.. Θα μου πεις, για να χωρίσει, θα είχε τους λόγους του, κάτι θα έλειπε από την σχέση, κάτι καινούριο θα έψαχνε...
Παρ'όλα αυτά, γιατί να είσαι εσύ αυτός που θα "φέρει την δυστυχία" σε αυτόν τον "άλλο"?
Κάποιος είπε παραπάνω, δεν κάνω αυτά που δεν μου αρέσει να μου κάνουν.. Εσάς.... θα σας άρεσε?

Όλοι οι άνθρωποι έχουμε "εκκρεμότητες" από ένα σημείο και μετά! Δεν γίνεται να βρείς λευκό...ερωτικό μητρώο, κάτι θα θα θα θα παίζει, είτε σαν ...ατέμπο είτε σαν αλέγκρο!!!! (επεξηγήσεις κατόπιν αίτησης για όσους δεν τα "πιάνουν" , λόγω έλλειψης μουσικής παιδείας)
Για αυτό και λέγονται ΣΧΕΣΕΙΣ, άνθρωποι είμαστε, όχι αρκούδες! Επομένως αν περιμένεις να βρείς κάποιον εντελώς "καθαρό" μάλλον πρέπει να περιμένεις να ξυπνήσει από κρυογενική νάρκωση!!!!!!!!! :P
Όσο για την δυστυχία που πιθανόν να γίνεις "αιτία" να ζήσει κάποιος, αντισταθμίζεται από την ευτυχία που θα προσφέρεις στον....άλλον! ;)
Έτσι είναι αυτά, τι να κάνουμε τώραααααααααα! Ας ακούσουμε....αυτό!!!

Αφιερωμένο στην Έμμα την μοναδική που έπιασε το νόημα.... :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πότε το είπα εγώ αυτό; :hmm:Ρωτώ επειδή το διαβάζω και δεν μου λέει τίποτα. :P
Σε αλλο θεμα με ενα παλικαρι που εψαχνε να βρει ποιος ειναι, αν ειναι ετσι η αλλιως, τι του λεγανε οι φιλοι του κλπκλπ.
Τεσπα, το χες πει, μπορει οχι κατα λεξη αλλα αυτο εννοουσες. Τεσπα, θα ψαξω να στο φερω.

Πότε το είπα εγώ αυτό; :hmm:Ρωτώ επειδή το διαβάζω και δεν μου λέει τίποτα. :P


Το αυτο
Ελπίζω τουλάχιστον να το αποκαλύψεις στον εαυτό σου... Ελπίζω πως μια μέρα θα τον καθίσεις απέναντί σου και θα τον ρωτήσεις, εάν στ' αλήθεια σου χρειάζονται αυτοί οι μηχανισμοί και μέχρι ποιο βαθμό.

(...)Θυμήσου ότι συνήθως η φυλακή μας είναι οι άλλοι και οι εικόνα που σχηματίζουν εκείνοι για μας... Φτιάξε μια δική σου εικόνα για τον εαυτό σου, έτσι όπως θέλεις εσύ να είναι. Ο Καζαντζάκης έλεγε: Έχεις τα πινέλα, έχεις και τα χρώματα, ζωγράφιζε τον κόσμο σου και ζήσε μέσα σ' αυτόν.
Οκευ δεν ειπες για καθρεφτη, αλλα οταν καθιζεις τον εαυτο σου απεναντι σου και του μιλας πες πως εχεις καθρεφτη, μη μιλας και στο ντουβαρι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οκευ δεν ειπες για καθρεφτη, αλλα οταν καθιζεις τον εαυτο σου απεναντι σου και του μιλας πες πως εχεις καθρεφτη, μη μιλας και στο ντουβαρι.:P
Καλό είναι όταν θέλουμε να παραθέσουμε τα λόγια κάποιου, ειδικά εφ' όσον τον αναφέρουμε με το όνομά του, να μεταφέρουμε τα λόγια του αυτούσια (ειδικά εδώ που έχουμε τα μέσα να το κάνουμε) ώστε ο αναγνώστης να μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του, πάνω σε αυτό που πραγματικά ειπώθηκε.

Σε ευχαριστώ που χρησιμοποίησες τα λόγια μου, αφού ένιωσες ότι σε εκφράζουν, αλλά με τον τρόπο που τα παρουσίασες, δεν τα αναγνώρισα ούτε καν εγώ (:P) και πολύ φοβάμαι ότι έχουν εντελώς διαφορετικό νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
ο… «κερατάς» σε γυναίκα πώς είναι?
Τα θηλυκά δεν βγάζουν κέρατα βρε κουτό...:hehe:

Ο έρωτας στη λογική της φόρτωσης ευθυνών είναι μια αβάσταχτη συνήθεια
Κι επειδή χαμένο μέσα στην ακατάσχετη σουρεολαγνία του φίλου μου του Δεσμώτη το παραπάνω θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο, το σημειώνω για να το βλέπουν οι επερχόμενες γενεές και να θαυμάζουν...:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τα θηλυκά δεν βγάζουν κέρατα βρε κουτό...:hehe:
Αλήθεια?
Εμ… βέβαια, φροντίσατε μόνο για σας να βγάλετε περίεργες ονομασίες …
για πες... πώς λέμε την απατημένη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
για πες... πώς λέμε την απατημένη?
Εμμμ....φαντάζομαι πως θα σου απαντήσουν πως τη λέμε.... κορόιδο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εμμμ....φαντάζομαι πως θα σου απαντήσουν πως τη λέμε.... κορόιδο. :P
...κατι αλλο σε αργκο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
...κατι αλλο σε αργκο? :P

Λάχανο! Σε (ιδιόλεκτη) argo της ιδιαίτερης μου πατρίδας, που ανανεώνεται (ακόμη) κι επιβάλλεται (πάντα) με συνοπτικές διαδικασίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πώς προέκυψε το "λάχανο" και ποια είναι η ιδιαίτερη πατρίδα σου αν δεν είμαι αδιάκριτη; (Για ετυμολογικούς λόγους ρωτάω :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πιότερο κουτή κι απο τα...λάχανα! :P
Αχ.... εκείνη που έχει (και πάλι) τον πύργο του "αίματος"*** σήμα κατατεθέν!!!! (η διεθνής έκθεση ξεθώριασε πια) ;)

***που βάφτηκε λευκός, σε μια προσπάθεια εξαγνισμού από την τότε Τούρκικη διοίκηση, και στον ιστό που βρίσκεται στην κορυφή του...υψώνεται καθημερινά η Ελληνική σημαία!!!!!!!!!! :whistle:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τα θηλυκά δεν βγάζουν κέρατα βρε κουτό...:hehe:

Ποιός σου είπε ότι τα θηλυκά δεν βγάζουν κέρατα; Φυσικά και βγάζουν... Δεν έχεις δει προβατίνες που βγάζουν κέρατα; Δεν είναι τυχαίο όμως ότι είναι πάντα μικρότερα από αυτά των αρσενικών... Γιατί ως γνωστόν, όσο μουρντάρης και να είναι ο άντρας, το κέρατο που θα του φυτέψει μια γυναίκα δεν συγκρίνεται με τίποτα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
το κέρατο που θα του φυτέψει μια γυναίκα δεν συγκρίνεται με τίποτα:whistle:

και γιατι πιδι μ'? τι διαφορα εχει? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε ξερω για τι λαχανα μιλανε εκει ψηλα, εδω στα νοτια παντως μιλαμε για την "κερατου"...!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top