Επεξεργασία προσωπικών φωτογραφιών: Παράνομο ή νόμιμο;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Σωστες οι σκεψεις σου.
Το θεμα ειναι πως σιγουρα μπορεις να κινηθεις απεναντι σε κακοβουλες ενεργειες και πως ως προς εναν βαθμο ο νομος σε καλυπτει.
Τη ξεφτιλα ομως θα την εισπραξεις[και εδω κανενας νομος δεν σε προστατευει,σε αποζημιωνει και σωζει αλλους απο τον κακοπροαιρετο], και αυτο που λεω, ειναι να προστατευουμε εμεις οσο περισσοτερο μπορουμε τα προσωπικα μας δεδομενα.
Δεν σας κατακρινω για το οτι βαζετε τις προσωπικες σας φωτογραφιες στο νετ. Αυτοδιαθεση πανω απο ολα. Καποιες σκεψεις εκφραζω και οι συμβουλες μου ειναι παντα σε φιλικο τονο.
Επισης, με αφορμη το οτι μπορει καποιος κακοπροαιρετος να χρησιμοποιουσε φωτογραφιες μελων που ειχαν δημοσιευτει ως αβαταρς [εμπνευσμενος οπως λετε απο μια καλοπροαιρετη πλακα-χαιρομαι που γελασατε, αυτος ηταν ο σκοπος-]μπορουμε να το παμε και ακομα πιο μακρια [πανικος! και φυσικα εδω αυτοσαρκαζομαι]. Που ξερουμε οτι η φωτογραφια που καποιος λεει οτι ειναι δικη του, οντως του ανηκει?...Χαος...:P
ΟΚ, αυτός που θα γελοιοποίηθει μπορεί να είναι ο εικονιζόμενος αλλά μην ξεχνάς και την ηθική ικανοποιήση όταν δει ο εικονιζόμενος ότι αυτόν που το γελοιποιήσε πλήρωσε κάποιο πρόστιμο ή στην καλλίτερη πήρε κάποια λεφτά απο αυτόν. Εξάλλου ας υποθέσουμε ότι ο εικονιζόμενος στο λινκ που έδωσες δεν ήταν σύμφωνος με τις φωτογραφίες και έβλεπες να τρέχει στα δικαστήρια αυτόν που έκανε το μονταζ, τι θα γελάς με τον εικονιζόμενο; Εγώ το πολύ πολύ να κοιτάξω απο περιέργεια τις φωτογραφίες για να δω το μέγεθος τις κατάστασης.

Όσο για αυτόν που λέει οτι βάζει δικές του φωτογραφίες αλλά δεν είναι δικές του είμαι σίγουρος ότι είναι παράνομο αλλά εδώ που τα λέμε δεν βρίσκω το λόγο να βάζει κάποιος σαν δικές του φωτογραφίες κάποιου άγνωστου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μπορεις να εισαι τοσο σιγουρος, οσο για καποιον που δεν γνωριζεις.
Μπορεις να εχεις τη σιγουρια μιας διαδυκτικης γνωριμιας.(ποση να ειναι αραγε αυτη?...)
Το να δεις τη φωτογραφια σου να φιγουραρει π.χ σε ερωτικες αγγελιες, τροποποιημενη η μη ειναι φρικτο (σου το λεω με αφορμη την περιπτωση της γνωστης μου). Το να το σταματησεις, γινεται, σε τελικη κανενας adm δεν θελει μπλεξιματα με το νομο. Αλλα για να φτασει σε σενα, εχει ηδη σχολιαστει. Εννοειται πως για εναν σοφρωνα ανθρωπο και ειδικα γνωστο σου η ξεφτιλα ειναι αυτου που φερθηκε με τετοιο αρρωστημενο τροπο. Αλλα η εικονα ειναι δυνατη εμπειρια και δεν ειναι ο,τι καλυτερο μπορει να σου συμβει.
Εδω μιλαμε για ενα χαζοPhotoshop και ειδες πως δεν σου εκατσε καλα, και ενω γελασες, λες, μηπως καποιος το κανει με κακη προθεση? Τι λες? Σε τετοια περιπτωση να γελουσαμε με το υποκειμενο της φωτογραφιας η με αυτον που το εκανε? Το ατομο της φωτογραφιας θα τα επαιρνε η οχι? Βαλε τωρα να κανει κατι πιο τραβηγμενο και να σου το σφυριξουνε. Εκει λεμε, προστατευεις εσυ τον εαυτο σου οσο καλυτερα μπορεις,και μη το παρεις παλι τοσο προσωπικα και μου δειχνεις Photo να σου πω πως αλλαζουν, ειπαμε ειναι στην κριση σου, και προφανως επηρρεαστηκες και εβγαλες τη φωτογραφια σου απο το προφιλ σου.
Καληνυχτεςςςςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μόνο που ο Exposed και πριν το όλο θέμα αυτην είχε. Την έβαλε κατα το απόγευμα σήμερα νομίζω.
Εγώ είμαι που την άλλαξα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Επεσαν τα ποστ καπακια. Το reply πηγαινε σε σενα Michelle.
Και το ξεκαθαριζω, δεν σου λεω τι να κανεις, ουτε και στον Exposed.
Ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του. Ειδα απλως οτι απο την κουβεντουλα εκανες καποιες σκεψεις και επελεξες να αφαιρεσεις τη φωτογραφια σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε μετά απο μερικές που είδα στο λινκ που έδωσες είπα ότι καλύτερα να μην με κάνει κανεις έτσι :P
Πάντως θα ήταν χρήσιμο να υποβάλλεις αυτό το λινκ στα Links για να το δουν και άλλα μέλη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Μπορεις να εισαι τοσο σιγουρος, οσο για καποιον που δεν γνωριζεις.
Μπορεις να εχεις τη σιγουρια μιας διαδυκτικης γνωριμιας.(ποση να ειναι αραγε αυτη?...)
Το να δεις τη φωτογραφια σου να φιγουραρει π.χ σε ερωτικες αγγελιες, τροποποιημενη η μη ειναι φρικτο (σου το λεω με αφορμη την περιπτωση της γνωστης μου). Το να το σταματησεις, γινεται, σε τελικη κανενας adm δεν θελει μπλεξιματα με το νομο. Αλλα για να φτασει σε σενα, εχει ηδη σχολιαστει. Εννοειται πως για εναν σοφρωνα ανθρωπο και ειδικα γνωστο σου η ξεφτιλα ειναι αυτου που φερθηκε με τετοιο αρρωστημενο τροπο. Αλλα η εικονα ειναι δυνατη εμπειρια και δεν ειναι ο,τι καλυτερο μπορει να σου συμβει.
Εδω μιλαμε για ενα χαζοPhotoshop και ειδες πως δεν σου εκατσε καλα, και ενω γελασες, λες, μηπως καποιος το κανει με κακη προθεση? Τι λες? Σε τετοια περιπτωση να γελουσαμε με το υποκειμενο της φωτογραφιας η με αυτον που το εκανε? Το ατομο της φωτογραφιας θα τα επαιρνε η οχι? Βαλε τωρα να κανει κατι πιο τραβηγμενο και να σου το σφυριξουνε. Εκει λεμε, προστατευεις εσυ τον εαυτο σου οσο καλυτερα μπορεις,και μη το παρεις παλι τοσο προσωπικα και μου δειχνεις Photo να σου πω πως αλλαζουν, ειπαμε ειναι στην κριση σου, και προφανως επηρρεαστηκες και εβγαλες τη φωτογραφια σου απο το προφιλ σου.
Καληνυχτεςςςςςς
Προσωπικά, αν και αποφεύγω να βάζω φωτογραφίες μου στο internet καμία φορά το κάνω και ειδικά σε χώρους που συμμετέχω πολύ. Προσωπικά πιστεύω ότι κάνεις δεν έχει το λόγο να μου κάνει κάκο γελοιοποιώντας με, δεν μιλάω για πλάκα.
Όσο για το εαν admin δεν θέλει να μπλέκει με νόμους κτλ, σου απάνταω για εμένα αν και όχι τόσο ως admin ότι ναι, θα μπλεχτώ έτσι και δεν βρεθεί η χρησή τομή.
Βασικά αυτό που με "τρόμαξε" ήταν που βρήκες αυτές τις φωτογραφίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
@Michelle: Επειδη η ωρα ειναι περασμενη, εκανα μια προσπαθεια να βαλω το λινκ, αν δεν απεδωσε σε παρακαλω καντο εσυ.
@ Exposed: Kαλα κανεις και κανεις ο,τι κανεις αναφορικα με τις φωτογραφιες σου. Το ιδιο ισχυει για ολους μας φυσικα.
Ειδες που "ξεχασες" κι εσυ πως εβαλες καπου ,καποτε ,καποια φωτογραφια σου? :P
Ως adm φυσικα και καλα κανεις και προνοεις και προστατευεις τα μελη του χωρου σου και κατ'επεκταση και εσενα τον ιδιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλε μια χαρά το υπέβαλλες! Μόλις τώρα το ενέκρινα!
Τώρα θα μου επιτρέψετε να αποσυρθω καθώς θέλω να σχεδιάσω ένα πιο όμορφο
μενού. Αναμείνατε στα πληκτρολόγια σας για το Michelle's Menu ver 1.0.2 :P :tongue: :bleh: :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
@ Exposed:
Ειδες που "ξεχασες" κι εσυ πως εβαλες καπου ,καποτε ,καποια φωτογραφια σου? :P
Δεν το ξέχασα απλώς μου έκανε εντύπωση που δεν την συγκεκριμένη νομίζω ότι δεν είχα βάλει ποτε στο e-steki
Αλλά μάλλον ξεφεύγουμαι όμως πολύ από το θέμα
Kαλα κανεις και κανεις ο,τι κανεις αναφορικα με τις φωτογραφιες σου
Προσωπικά ο λόγος που φοβάμαι ότι κάποιος θα χρησιμοποιήσει τις φωτογραφίες μου δεν είναι ότι φοβάμαι μήπως γελοιοποιηθώ , αλλά βαρίεμαι το τρέξιμο, ψάξιμο κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trobas

Νεοφερμένος

Ο trobas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Exposed την φωτογραφια αυτην την ειχες δωσει και στον Γαλανο για αυτογραφο...

Πλακα κανω φυσικα του Γαλανου του αρεσουν οι γυναικες.

Σχετικα με το θεμα των φωτογραφιων σας ενα εχω να πω.
Στο νετ ειμαστε - δηλαδη στο απειρο οποτε αν καποιος παρει την φωτογραφια σας, της κανει λιγο επεξεργασια και την publish ξανα πιος νομος Ελληνικος θα κανει κατι και που.
Αν νομιζετε οτι απο μια χαζο IP θα τον βρειτε ειστε μακραν γελασμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trobas:
Σχετικα με το θεμα των φωτογραφιων σας ενα εχω να πω.
Στο νετ ειμαστε - δηλαδη στο απειρο οποτε αν καποιος παρει την φωτογραφια σας, της κανει λιγο επεξεργασια και την publish ξανα πιος νομος Ελληνικος θα κανει κατι και που.
Αν νομιζετε οτι απο μια χαζο IP θα τον βρειτε ειστε μακραν γελασμενοι.
Η IP δεν είναι τόσο απλό θέμα , όπως επίσης και οι νόμοι. Οι νόμοι μας προστατεύουν όπως επίσης και η ΙP συντελεί στην προστασία , μην νομίζεις ότι το internet είναι και τόσο ανώνυμο ;)
Όπως είπα και πιο πάνω οι νόμοι μας προστατεύουν ακόμη και ότι αφορά το internet άσχετα αν είναι ακόμη ειναι στην αρχή και χρείαζονται βελτιώσεις αλλά μας προστατεύουν.
Αν για παραδείγμα φωτογραφίες σου γίνουν μονταζ και ξανα δημιοσιευτούν τότε μπορεις να ξεκινήσεις διαδικασίες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agent_provocateur

Νεοφερμένος

Ο agent_provocateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
αμα ξερεις λινυξ και εισαι χακερας απο ιπ βρισκις οτι θες ετσι exposedone/? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top