Περί της φύσεως και της σοβαρότητας της απιστίας

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα ότι είναι αναχρονιστικό να επιζητάς μονογαμία.
Εγώ είπα ότι είναι περιοριστικό απλά, όταν αναφέρεται και στο σεξ.
Και όσον αφορά τον άνθρωπο μου, την καρδιά του δεν σκοπεύω να τη μοιραστώ με καμία. Το πέος του, ειλικρινά αδιαφορώ με ποια θα το μοιραστώ, μου φαίνεται επουσιώδες.
Για κάποιες το σεξ είναι πιο σημαντικό και ουσιώδες, οκ δεν το κατέκρινα ποτέ. Αντιθέτως, άλλοι κατέκριναν τη δική μου άποψη επειδή είναι διαφορετική από τη δική τους.

Ναι, αν λιγουρευτώ σουβλάκια, και θελήσω να τα φάω, θα τα φάω και μετά θα μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί του. Εσύ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλείσαι τόσο από την άποψη μου. Σου είπα ποτέ να ακολουθήσεις το ίδιο μοντέλο σχέσης; Είπα ποτέ ότι αυτό είναι το σωστό και όλα τα άλλα λάθος; (αντιθέτως εσύ υπονόησες ότι όσες σχέσεις δεν λειτουργούν όπως θες να λειτουργεί η δική σου δεν είναι σοβαρές) Αν εσείς τη βρίσκετε με τη μονογαμία (με την ετυμολογική της έννοια) και δεν νιώθετε να σας καταπιέζει, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Γιατί θα πρέπει όμως να συμβιβαστώ κι εγώ στη δική σας νοοτροπία από τη στιγμή που δεν με εκφράζει ούτε εμένα, ούτε τον σύντροφο μου;
Και στην τελική, τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι δεν είναι ότι θα με ενοχλήσει και θα το "καταπιώ", απλά δεν με πειράζει, δεν το θεωρώ σοβαρό, δεν θεωρώ ότι θα χαλάσει η σχέση μου από αυτό. Υπάρχουν άλλα πράγματα που θεωρώ εγώ πιο σημαντικά και σε κάποιον άλλον ίσως να φαινόταν αυτά καταπίεση (πχ απόλυτη ειλικρίνεια). Γιατί πρέπει να σκεφτομαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο και να κάνουμε τα ίδια πράγματα;

όπα!!! είπα εγώ ότι ενοχλούμε?
είπα εγώ ότι εσύ μου λες τι σχέση να έχω κ ποιο μοντέλο σχέσεις πρέπει να έχω?
νόμιζα ότι κάναμε μια συζήτηση κ λέγαμε της απόψεις μας.
συγνώμη αν παρεξηγήθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
όπα!!! είπα εγώ ότι ενοχλούμε?
είπα εγώ ότι εσύ μου λες τι σχέση να έχω κ ποιο μοντέλο σχέσεις πρέπει να έχω?
νόμιζα ότι κάναμε μια συζήτηση κ λέγαμε της απόψεις μας.
συγνώμη αν παρεξηγήθηκες.
Εμένα μου φάνηκε ότι ενοχλήθηκες, αν κατάλαβα λάθος πάσο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
@Κάκερλακ: Το σεξ είναι μέρος του έρωτα, αλλά ο έρωτας δεν είναι απαραίτητα μέρος του σεξ. Το σεξ μπορεί να υπάρξει και σκέτο. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Εννοείτε ότι υπάρχει κ εγώ το πιστεύω κ εγώ το έχω κάνει, απλά όταν έχω μια σχέση αυτό δεν υπάρχει.Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα, δεν θα με ενοχλούσε να κάνει σεξ ο σύντροφος μου με άλλη και το ίδιο περιμένω κι από αυτόν σε αντίστοιχη περίπτωση,
Μάλλον γιαυτο δε θα σε ενοχλουσε :P

Ίσως, δεν το αποκλείω (και το έχω εκφράσει σε άλλες σχετικές συζητήσεις αυτό). Εξαρτάται και από την περίπτωση, μιας και κάθε περίπτωση είναι μοναδική.
Πάντως μέχρι στιγμής όσες φορές έχω "τεστάρει" τον εαυτό μου σε διάφορες περιστάσεις, πιστεύω ότι είναι αρκετά πιθανό όταν έρθει αυτό, να το αντιμετωπίσω σύμφωνα με τη θεωρία (μου).
Βασικά για μένα η ενόχληση από την απιστία οφείλεται στο ότι φοβάσαι μην χάσεις τον άλλο, μην ερωτευτεί άλλη και σε αφήσει. Οπότε ίσως αν θεωρούσα την όποια γυναίκα πήγαινε μαζί της "ικανό" αντίπαλο, να μην μπορούσα να εφαρμόσω τη θεωρία και να με ενοχλούσε (και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, δεν αναφέρομαι σε εμφάνιση). Σε αντίθετη περίπτωση, είμαι βέβαιη (όσο μπορώ να είμαι για τον εαυτό μου) ότι δεν θα με πείραζε.
Τα υπογραμισμενα δεν πολυταιριζουν με το bold. Θα προτεινα να μην είσαι και τοσο σιγουρη. Άλλο οι θεωρίες, άλλο η πραξεις. Άσε που δε γνωριζουμε (ειδικά σε μικρες ηλικιες) καλα τον εαυτο μας ακομα...

Όταν όμως και οι δύο θεωρούμε σημαντικότερα άλλα πράγματα από το τι "τρώει" ο καθένας, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο να έχεις και το σκύλο χορτάτο, και την πίτα ολόκληρη.
Το προβλημα ειναι οτι απλα δε γινεται και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος :)

Ας σταματήσουμε αυτό με το φαΐ γιατί είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα, για μένα τουλάχιστον.Γιατί έτσι που το γράφεις είναι σαν να λες ότι αν μυρίσεις στο δρόμο ''σουβλάκια'' θα τρέξεις να τα φας χωρίς να σε νοιάζει τίποτα απλά για να νιώθεις ελεύθερη κ για να μην υποκύψει στο πειρασμό, κ μετά θα πας να το πεις στον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου κ σέβεσαι κ να του το πεις. αφού του το είπες ούτε γάτα ούτε ζημιά έτσι? αφού δεν του έκρυψες τίποτα.
Απ΄το το στομα μου το πηρες ! (το σουβλακι
)

Η διαφορά στην νοοτροπία της michelle , πιστευω έγκειται στο οτι διαχωρίζει τελειως τον ερωτα απο το σεξ, και τα θεωρει μη αρρηκτα συνδεδεμενα. Κατανοω την αντιληψη αυτη, αλλά δε νομιζω οτι την συμμερίζομαι καθως αυτό υποβιβαζει το (σκετο) σεξ σε μια ζωωδη ενστικτωδη μηχανιστική διαδικασία, και προτιμω να το βλέπω σαν κατι που προκυπτει από τον ερωτα και το παθος, και οχι τόσο αμιγως ορμονικό (που συμβαινει να είναι και ετσι, αλλά το θεωρω κατωτερο , πιο φτωχό).

Παντως αν μπορειτε να εχετε σχεση, οπου ο καθενας μπορει να κανει σεξ δεξια-αριστερα, και απλα πρεπει να μη το κρυβει (σαν την φορολογια ενα πραμα) για να ειναι ολα οκ, και ταυτοχρονα να μπορείτε να ζειτε μια σοβαρή και εντονα συναισθηματική σχεση, τοτε, με γεια σας με χαρα σας, και σας ζηλευουμε όλοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Προσωπικά μου έχει γίνει και δεν ήταν καθόλου λόγια. Εκτός αν αναφερόσουν μόνο στην Michelle. :)

Χαχα, ναι είναι που την ξέρω τόσο καλά :P

Τι λες ωρέ φαντάνγκο. :P

Καταρχήν, να πω ότι το ποστ μου το έγραψα πριν διαβασω το προηγουμενο ποστ της μισελ με το οποιο συμφωνω 100% (αριθμός 57).

Η άποψη μου είναι πολύ απλά, όχι στις βαριες δηλωσεις, ας κραταμε και καμία πατινη, γιατι μερικες φορες η αλήθεια είναι άπειρα πιο συντριπτική από τις αναμενόμενες αντιδράσεις.

Βεβαίως και κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και κάθε αντίδραση όχι προβλέψιμη και σεβαστή.

Και τέλος, ουδέποτε είπα ότι μια παρασπονδία δεν μπορεί να ξεπεραστεί, είπα απλά ότι η πικρή γεύση θα υπάρξει για λίγο, όσο κουλ και αν είναι η αντιμετώπιση.



Οφ δε ρέκορντ να πω ότι κι εγώ είχα ακριβως την ίδια θεωρία, ... μέχρι που μου συνέβη και σας το ορκίζομαι ότι δεν πόνεσα καθόλου, κατάλαβα όμως ότι δεν ήμουνα καθόλου μα καθόλου ερωτευμένη πια για αυτό και δεν πόνεσα!


Όσο για αυτό που λες ισιλιελ,
Δεν είναι κοινωνική επιταγή η ζήλεια ναι?
Ούτε ο έρωτας.
Ούτε η ανάγκη να ξυπνάς και να βλέπεις την ίδια αγουροξυπνημένη φάτσα.
Μάλλον πιο new age και "γαμάτο" μου φαίνεται να ασπάζεται κανείς ελαφρά τη καρδία τη δικαιολογία της πολυγαμίας.

Πάντα σεβαστός αυτός που το βιώνει διαφορετικά φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Χαχα, ναι είναι που την ξέρω τόσο καλά :P

Τι λες ωρέ φαντάνγκο. :P

Καταρχήν, να πω ότι το ποστ μου το έγραψα πριν διαβασω το προηγουμενο ποστ της μισελ με το οποιο συμφωνω 100% (αριθμός 57).

Η άποψη μου είναι πολύ απλά, όχι στις βαριες δηλωσεις, ας κραταμε και καμία πατινη, γιατι μερικες φορες η αλήθεια είναι άπειρα πιο συντριπτική από τις αναμενόμενες αντιδράσεις.

Βεβαίως και κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και κάθε αντίδραση όχι προβλέψιμη και σεβαστή.
Καταρχήν μάλλον εννοείς το post 55 που ήταν το προηγούμενο του δικού σου. Το 57 είναι επόμενο :P

Δεν καταλαβαίνω, εκτός αν έχουμε καταλάβει λάθος και οι δύο, ποια βαριά δήλωση έκανα (γιαυτό ρωτάω αν αναφερόσουν στην Michelle). Είπα απλά ότι αν η σχέση είναι ορισμένη με έναν συγκεκριμένο τρόπο, δεν θεωρείται απιστία, για μένα. Δεν διαφωνώ ότι τέτοιου είδους σχέση είναι "επικίνδυνη" από την άποψη ότι τα αισθήματα κάποιες φορές μπορεί να σε προδώσουν. Απλά το σίγουρο είναι ότι και να γίνει αυτό, εφόσον η σχέση έχει οριστεί έτσι, δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον άλλο για απιστία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Για άλλο μιλάμε, αλλά δεν περίμενα εξάλλου να συνεννοηθώ και ποτέ μαζί σου φανδάνγκιε :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ζήλια είναι απόρροια των κοινωνικών επιταγών. Υπάρχουν άλλωστε άνθρωποι που ζηλεύουν τη βίλα του γείτονα κι άλλοι που δεν τους απασχολεί καθόλου. Άρα δεν είναι κάτι που έχουν όλοι οι άνθρωποι σε ίσες ποσότητες.

Δηλαδή το να μην ζηλεύεις είναι μοδάτο; :D
Παύει να είναι ένστικτο και γίνεται new age και "γαμάτο"; Cool.

Αυτό το new age όμως, πως το κολλάμε σε κάθε συζήτηση...

Γνωρίζω τρεις ανθρώπους, δύο γυναίκες και έναν άντρα, άνω των 45 και οι τρεις, οι οποίοι συμβιώνουν αρμονικότατα εδώ και 10 χρόνια στην πράξη, όχι στη θεωρία.
Γνώριζα κι ένα ακόμη ζευγάρι στην Κέρκυρα που κατά καιρούς άλλαζαν ερωτικούς συντρόφους και δεν έτρεχε μια. Δεν ξέρω πως κατέληξε η σχέση τους, πάντως όσο καιρό τους έζησα ήταν πολύ ερωτευμένοι και ευτυχισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Η βίλα του γείτονα είναι άλλος ένας παραλληλισμός ανάλογος με το σουβλάκι που αναλύθηκε (λολ) παραπάνω και όχι ανάλογα σημαντικός με έναν άνθρωπο που επιλέγεις δίπλα σου για σήμερα, για τον επόμενο μήνα ή και για πάντα.


Ναι, το να μην ζηλεύεις μπορεί να γίνει απίστευτα cool και ψάξε και δες το στη γενιά των 20 sth.


Παραδείγματα όπως και αντιπαραδείγματα υπάρχουν πάντα, δεν μπορείς όμως να βασιστείς και πολύ σε αυτά, απέχουν πολύ από το να θεωρηθούν επιχειρήματα.


Και προφανώς τίποτα δεν έχουν οι άνθρωποι σε ίσες ποσότητες αλλιώς η ζωή δε θα είχε καθόλου πλάκα.


Νύχτεςςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παραδείγματα όπως και αντιπαραδείγματα υπάρχουν πάντα, δεν μπορείς όμως να βασιστείς και πολύ σε αυτά, απέχουν πολύ από το να θεωρηθούν επιχειρήματα.
Δε διαφωνώ. Γι' αυτούς που τα ζουν όμως είναι η ζωή τους και αποτελούν επιχειρήματα για τους ίδιους, όσο κι αν στους τρίτους, φαίνεται παράλογο ή επιφανειακό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν είπα ποτέ ότι η δική μου άποψη είναι cool και new age, και οι άλλες απαρχαιωμένες και μεσαιωνικές.
Ούτε θεωρώ ότι η δική μου άποψη είναι "καλύτερη" και οι άλλες "χειρότερες" για οποιονδήποτε άλλο πέρα από εμένα.
Αντιθέτως είδα διάφορες απόψεις που υπονοούν ότι [α] δεν θα αντιδράσω έτσι στην πράξη [β] η σχέση μου είναι της πλάκας [γ] δεν είμαι ερωτευμένη, γι'αυτό δεν ζηλεύω (παρεπιπτόντως ποιός είπε ότι δεν ζηλεύω; Όταν φοβάμαι μήπως ερωτευτεί κάποια φίλη του ή κάποια κοπέλα που γνώρισε ζηλεύω και παραζηλεύω και αρκετά μάλιστα. Απλά είμαι πολύ επιλεκτική στο ποιες θα ζηλέψω. Μέχρι στιγμής στα 3+ χρόνια που είμαστε μαζί, έχω ζηλέψει για 3-4 γυναίκες).

Ο καθένας ορίζει τις σχέσεις του σύμφωνα με το χαρακτήρα του και τις ανάγκες του. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να μειώνουμε οποιδήποτε άλλο ορισμό πέρα από αυτόν που καλύπτει εμάς.
Υπάρχουν (ακόμα και σήμερα) άνθρωποι που δεν κάνουν σεξ πριν το γάμο και θεωρούν όσες σχέσεις είναι ολοκληρωμένες χωρίς γάμο μη σοβαρές. Να δω αν θα σας άρεσε να έρθει ένας τέτοιος και να προσπαθεί να σας πείσει ότι η σχέση σας είναι της πλάκας :P
Και στην τελική δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πιέσω τον εαυτό μου να με ενοχλεί κάτι που πάντα το θεωρούσα ασήμαντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οφ δε ρέκορντ να πω ότι κι εγώ είχα ακριβως την ίδια θεωρία, ... μέχρι που μου συνέβη και σας το ορκίζομαι ότι δεν πόνεσα καθόλου, κατάλαβα όμως ότι δεν ήμουνα καθόλου μα καθόλου ερωτευμένη πια για αυτό και δεν πόνεσα!
Interesting point. Αξιο σχολιασμου me thinks.

Oσο για μεγεθη ποστ, περιεχομενα κλπ : κανείς δεν ειπε οτι δεν ειμαστε ελευθεροι να σχολιαζουμε οσο και οπως θέλουμε. Αυτό φυσικά συμπεριλαμβάνει και την πολιτισμενη έκφραση αποδοκιμασίας για κάποιο ποστ όμως.:)

Παντως ακομα και ο Μαρκυ (ντε σαντ) είχε πει : "Κανένας καλοπιστος και ειλικρινής εραστής, δε θα αρνηθεί, οτι θα προτιμουσε να δει την ερωμενη του νεκρή, παρά άπιστη !".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ε και τι να κάνω ν αρχίσω να πη*άω παντρεμένες για να μπώ στο κλίμα? :D

Αν σου κάθονται, γιατί όχι αδερφέ;:P Οι παντρεμένες είναι οι πιο σεξουαλικά υποσιτισμένες συνήθως (αφού μιλάμε γι' αυτές που σου κάθονται, άρα το ψάχνουν) και αυτό που θα κάνεις είναι να δώσεις στην υποκρισία του αστικού γάμου λίγη ακόμη παράταση ζωής και δικαιολογία της συμβατικής του ύπαρξης. Πρόσεξε, μιλάω γι' αυτές που το ψάχνουν. Γιατί όχι λοιπόν;

Δηλαδή, όσοι δεν συμβιβάζονται με αυτό, ζουν στο ψέμα;
Ξέρεις πόσοι έχουν βρει ένα άτομο για να καλύπτουν τις ανάγκες τους και ζουν μέσα στο ψέμα;
Μη σου πω όλοι και σε ταράξω.....

Μάλλον Καπετάνιο μου τους τάραξες πολύ, αν κρίνω από τις αρνητικές που μάζεψε αυτό το ποστ σου.:D Βλέπεις, η αλήθεια πληγώνει αυτούς που κάνουν πως δεν την βλέπουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά μην ειρωνεύεστε σας παρακαλώ. :/:

Προσωπικά πάντως με ενοχλούν γενικεύσεις του τύπου "όλοι όσοι έχουν βρει ένα άτομο για να καλύπτουν τις ανάγκες τους ζουν μέσα στο ψέμα" όσο με ενοχλούν και οι αντίθετες γενικεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Τόυτο με τις σοβαρές λέξεις μου θυμίζει αυτό που λένε: Κάτσε καλά ρε, γιατί εγώ ξέρω Καράτε..., Ζίου Ζίτσου..., Κουνγκ Φου..., Τάε Κβον Ντο κι άλλες κινέζικες... λέξεις!!:clapup::devil::hehe:

Εκτός από το Kung Fu καμιά από τις λέξεις που ανέφερες δεν είναι κινέζικη.:P Το Tae Kwon Do είναι κορεάτικο και όλα τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα. (ε, δε νομίζω να πει κανείς ότι δε συνεισφέρω εποικοδομητικά στη συζήτηση...):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
@ Michelle
Κοίτα αν ισχύουν όλα αυτά που λες και στη πράξη τότε μπράβο σου. Νομίζω όμως ότι γίνεσαι λίγο απόλυτη στην άποψη σου γιατί από ότι κατάλαβα δεν σου έχει συμβεί ακόμη. Λες ότι τα έχεις με κάποιον και ότι αν συνέβαινε θα ήσουν οκ. Εφόσον όμως δεν σου έχει συμβεί επέτρεψε μου να έχω κάποιες αμφιβολίες. Αλλιώς νομίζεις κάποιες φορές ότι θα αντιδρούσες και άλλο πράγμα σου βγαίνει. Πάντως εάν ισχύει πραγματικά, πάσο και καλά κάνεις. Your choice, your life αρκεί να βρεις ανθρώπο που να σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο :)

Άποψη μου είναι ότι και το σεξ είναι μέρος της σχέσης και είναι πολύ πιθανό αν το κοριτσάκι κάνει κουτσουκέλες με άλλους εάν τα έχουμε μαζί εκτός του ότι μου χτυπάει τον εγωισμό με κάνει να μην εμπιστεύομαι. Άσε που αν το μάθεις τελικά κάτι χάνεται. Σε καμία περίπτωση δε τη βλέπεις με τον ίδιο τρόπο μετά... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@ Michelle
Κοίτα αν ισχύουν όλα αυτά που λες και στη πράξη τότε μπράβο σου. Νομίζω όμως ότι γίνεσαι λίγο απόλυτη στην άποψη σου γιατί από ότι κατάλαβα δεν σου έχει συμβεί ακόμη. Λες ότι τα έχεις με κάποιον και ότι αν συνέβαινε θα ήσουν οκ. Εφόσον όμως δεν σου έχει συμβεί επέτρεψε μου να έχω κάποιες αμφιβολίες. Αλλιώς νομίζεις κάποιες φορές ότι θα αντιδρούσες και άλλο πράγμα σου βγαίνει. Πάντως εάν ισχύει πραγματικά, πάσο και καλά κάνεις. Your choice, your life αρκεί να βρεις ανθρώπο που να σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο :)
Έχε όσες αμφιβολίες θες, ο σκοπός μου δεν είναι να πείσω κανέναν (τι θα κερδίσω άλλωστε; ), απλά είπα την άποψη μου. Όποιος θέλει να την αμφισβητήσει είναι δικό του θέμα. :)
Και έχω βρει άνθρωπο που σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο, don't worry :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εκτός από το Kung Fu καμιά από τις λέξεις που ανέφερες δεν είναι κινέζικη.:P Το Tae Kwon Do είναι κορεάτικο και όλα τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα. (ε, δε νομίζω να πει κανείς ότι δε συνεισφέρω εποικοδομητικά στη συζήτηση...):whistle:


Παντως σιγουρα ο τροπος χρησης του κουμπιου εξαρταται (και) απο το συνομιλητη. Πχ καποιοι πιστευουν οτι πρεπει να ειρωνευονται τις παραινέσεις.:P

Ω κερί, ω ήχοι...(καλα το θυμαμαι ;
)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
και αυτό που θα κάνεις είναι να δώσεις στην υποκρισία του αστικού γάμου λίγη ακόμη παράταση ζωής και δικαιολογία της συμβατικής του ύπαρξης.

...Xάε είσαι παντρεμένος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι σε καμια περιπτωση ειναι καλο να προσπαθησουμε να πεισουμε τον συνομιλητη μς οτι εχει αδικο..Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει στην σχεση του οτι θελει αυτος.

Προσωπικα ,ειμαι ατομο που ζηλευω τον συντροφο μου και δεν θελω να εχει καποια ερωτικη εαφη με καποια αλλη.Αν συμβει στην σχεση μου κατι τετοιο δεν θα ειναι σιγουρα οπως ηταν πριν να γινει η απιστια.Και το πιο πιθανον να διαλυθει..Δεν νομιζω οτι μπορω να πω σε καποιον που διαφωνει να κανει το ιδιο με εμενα..Γιατι θεωρω οτι μονο εγω εχω δικιο..Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι εγωισμος.

Σε περιπτωση που 2 συντροφοι εχουν συμφωνησει να εχουν μια πιο ελευθερη σχεση αυτο ειναι δικη τους αποφαση ..Και μπορει να εχουν τις ισορροπιες για να το τηρησουν.Δεν ειναι καλο να το κρινουμε.Απλα πολλες φορες πισω απο την εννοια της ελευθεριας καποιος μπορει να χρησιμοποιει τον αλλο η να καταπιεζει τον αλλο..Και αυτο ειναι το επικινδυνο σε αυτη την ελευθερια.Απαιτειται ομως ιση μεταχειριση και σεβασμος στον συντροφο.Αλλιως υπαρχουν κινδυνοι για την σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top