Περί της φύσεως και της σοβαρότητας της απιστίας

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Και μετα ερχεται και αυτο που ειπες.Ειχα ακουσει μια ατακα που την θυμαμαι απο μια παντρεμενη κυρια 50 ετων περιπου οτι εγω και να θελω να κανω απιστια στον συζυγο μου σκεφτομαι οτι θα πουν καποιοι κακοπροεραιτοι αυριο στα παιδια μου οτι η μανα τους ειναι ελευθεριων ηθων..Καταλαβαινεις τι θελω να πω με αυτο.Η πολυγαμια δεν ειναι αποδεκτη απο το συνολο γιατι φοβουνται τα σχολια της υπολοιπης κοινωνιας.

Δεν ισχύει αυτό που λές ούτε στο ελάχιστο! Ίσως να σκέφτονται τι θα πούν οι άλλοι αλλά δεν νομίζω να εμποδίζει αυτόυς που θέλουν να το κάνουν αυτό! και στο λέω αυτό με σιγουριά επειδή έχω ζήσει σε επαρχία και πίστεψέ με γίνονται πιο πολλά "σκάνδαλα" απ' όσα φαντάζεσαι!! Αυτός ο φόβος δεν απέτρεψε κανέναν να κάνει αυτό που ήθελε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδω ,δεν συμφωνω.Δεν μπορουμε βα μπουμε στη ψυχοσυνθεση του παιδιου να δουμε αν το επηρεασει.Εγω θεωρω οτι ενα παιδι που θα δει διαφορους ασχετου σεξουαλικους συντροφους να μπλεκονται στν ζωη τους θα αισθανει περιεργα.

Εχω ζησει και σε επαρχιακες πολεις οπου τα παντα μαθαινονται.Και σε πιο μεγαλες πολεις οπου ο κυκλος παλι κατα την γνωμη μου γνωριζει τι συμβαινει..Πχ αν η σχεση που ειναι μονο για σεξ ειναι με εναν γνωστο σου η καποιον συναδελφο η φιλο ο γυρω κυκλος τις περισσοτερες φρες ολο και κατι γνωριζει.Πχ οι αλλοι συναδελφοι.Δεν μπορεις να κρυβεσαι απο ολους.
Από που κι ως που θα μπλέκονται στη ζωή του; Πιθανότατα ούτε καν θα τους ξέρει.

Ο κύκλος που γνωρίζει τι συμβαίνει, προφανώς το γνωρίζει από το ίδιο το ζευγάρι. Οπότε ας προσέχει το ζευγάρι ποιόν εμπιστεύεται.

Επίσης εγώ δεν μίλησα για "σχέση μόνο για σεξ", μίλησα για σεξ γενικώς. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει και συνήθειο. Αν γίνει συνήθειο με συγκεκριμένο άτομο, γίνεται λίγο επικίνδυνο μιας και δεν γίνεται πλέον για την περιέργεια του "πως να είναι το σεξ με τον Χ" αλλά επειδή κάτι έχει το σεξ με τον Χ που δεν το έχει με τον μόνιμο σύντροφο.

Πειρατή είσαι οφφ :P Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι είναι σωστό να το κάνεις στα μουλωχτά και ο σύντροφος να πιστεύει ότι είσαι μονογαμικός και πιστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δαναη ,αυτο ακριβως λεμε.Θες να γινεις σκανδαλο;Εγω με τιποτα..Και δεν νομιζω οσοι γιναν σκανδαλα να ειναι ευτυχισμενοι με αυτο.Αλλα το θεμα ειναι τι εννοεις οταβ λες σκανδαλο.Το ερωτημα ειναι αν δεν υπηρχε η κατακραυγη μηπως θα γινοταν πιο πολλα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πως να νιώθω; Το αν θα προκύψει παιδί ή όχι από τη συνουσία αλλάζει κάτι στις πράξεις του; Το ότι έμεινε έγκυος σημαίνει ότι την ερωτεύτηκε;

Απο την μία χέρομαι για την απάντηση αλλα απο την άλλη σε βρήσκω σκληρή, συγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλα προσωπικά θα έλιωνα, δεν θα το άντεχα με τίποτα, αμ είσαι τόσο σκληρή πάντα στις αποφάσεις σου θα πάς καλά, εγώ θα γονάτιζα, θα περνούσα μέρες φρίκης:worry:

Δεν θα μπορούσα ποτέ να πώ ότι αφού μαγαπάει είναι έτσι και δεν αλλάζει κάτι, δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου, δεν είναι κακό αυτό που λέω, ούτε αρνητικος χαρακτηρισμός, απλά με πέρασες σε ένα επίπεδο που δεν θα μπορούσα να σκευτώ ποτέ:worry:

Αν μπορείς να το κάνεις μπράβο σου, απλά αφήνεις ένα περιθώριο πίκρας; ή αλλαγής της απόφασης ή της γνώμης αυτής; έστω 1%;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Δαναη ,αυτο ακριβως λεμε.Θες να γινεις σκανδαλο;Εγω με τιποτα..Και δεν νομιζω οσοι γιναν σκανδαλα να ειναι ευτυχισμενοι με αυτο.Αλλα το θεμα ειναι τι εννοεις οταβ λες σκανδαλο.

Βασικά λέμε το ακριβώς ανάποδο! Εσύ λές οτι φοβούνται μήπως γίνει σκάνδαλο όποτε δεν κάνουν τίποτα! Ενώ εγώ λέω ότι γίνονται σκάνδαλα άρα δεν φοβούνται και τόσο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αααα.. και επειδή αναφέρθηκαν κάπου και τα παιδιά, δε νομίζω να περιμένουν να ακούσουν κάτι απ τους γείτονες για να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά στο ίδιο τους το σπίτι!
Είναι πολύ πιο έξυπνα απ όσο φανταζόμαστε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Οχι ρε παιδια παλι το ιδιο.Το εξηγησα πανω σε μια αλλη κοπελα.δεν λεω αυτο που καταλαβες.Διαβασε πανω..Και εσυ αλλο καταλαβες.

Ηρω το εχω αναφερει και αυτο.οτι τα παιδια θα το καταλαβουν.Το θεμα ειναι πως θα το παρουν.Εμενα θα με πειραζε να ξερω κατι τετοιο για τους γονεις μου.

Το κειμενο μπορει να ειναι για την φυση της απιστιας.Εγω απανταω στον Great haos που ειπε γιατι ειναι η κατακριτεα η απιστια..Δεν λεω οτι η κοινη γνωμη μπορει να επηρεασει τον κοσμο απο το να μην κανει απιστια..Η αποψη μου για το θεμα ειναι αλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απο την μία χέρομαι για την απάντηση αλλα απο την άλλη σε βρήσκω σκληρή, συγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλα προσωπικά θα έλιωνα, δεν θα το άντεχα με τίποτα, αμ είσαι τόσο σκληρή πάντα στις αποφάσεις σου θα πάς καλά, εγώ θα γονάτιζα, θα περνούσα μέρες φρίκης:worry:

Δεν θα μπορούσα ποτέ να πώ ότι αφού μαγαπάει είναι έτσι και δεν αλλάζει κάτι, δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου, δεν είναι κακό αυτό που λέω, ούτε αρνητικος χαρακτηρισμός, απλά με πέρασες σε ένα επίπεδο που δεν θα μπορούσα να σκευτώ ποτέ:worry:

Αν μπορείς να το κάνεις μπράβο σου, απλά αφήνεις ένα περιθώριο πίκρας; ή αλλαγής της απόφασης ή της γνώμης αυτής; έστω 1%;:worry:
Στο περι παιδιού δεν αφήνω... Θα νευρίαζα ίσως, γιατί θα σκεφτόμουν ότι δεν πήρε προφυλάξεις, αλλά αν επέμενε ότι πήρε θα τον πίστευα.
Εκεί που αφήνω περιθώριο είναι ότι με συγκεκριμένα άτομα, όπως είπα και παραπάνω, είναι πολύ πιθανό να με πείραζε να πάει μαζί τους γιατί θα φοβόμουν μην τα ερωτευτεί. Και φυσικά σε τέτοιες περιπτώσεις θα του πω ότι "ξέρεις, με τη συγκεκριμένη θα με πειράξει να πας", όπως και μου έχει πει εκείνος κάτι ανάλογο.
Αλλά στο παιδί όχι, θα το θεωρήσω απλά μια ατυχία (από τη στιγμή που έχει πάρει τις προφυλάξεις του) που πρέπει να αντιμετωπίσουμε μαζί, όχι σαν κάτι κακό που έκανε, αφού η πράξη από την οποία προέκυψε ίδια είναι, δηλαδή δεν θα με πειράξει να πάει με τη Χ και θα με πειράξει να συμβεί μια ατυχία και να μείνει έγκυος η Χ? Γιατί; Τι φταίει αυτός; (επαναλαμβάνω, αν είναι όντως ατυχία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ηρω το εχω αναφερει και αυτο.οτι τα παιδια θα το καταλαβουν.Το θεμα ειναι πως θα το παρουν.Εμενα θα με πειραζε να ξερω κατι τετοιο για τους γονεις μου.
Προφανώς και θα σε πείραζε. Ένα παιδί όμως που έχει μεγαλώσει με γονείς που δεν το θεωρούν κακό, δεν νομίζω να το πείραζε.

Αααα.. και επειδή αναφέρθηκαν κάπου και τα παιδιά, δε νομίζω να περιμένουν να ακούσουν κάτι απ τους γείτονες για να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά στο ίδιο τους το σπίτι!
Μα αν οι γονείς έχουν συμφωνήσει σε κάτι τέτοιο και δεν το θεωρούν κακό, γιατί "κάτι δεν θα πηγαίνει καλά στο ίδιο τους το σπίτι";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μα αν οι γονείς έχουν συμφωνήσει σε κάτι τέτοιο και δεν το θεωρούν κακό, γιατί "κάτι δεν θα πηγαίνει καλά στο ίδιο τους το σπίτι";

Κάτσε βρε Λία μου.. γιατί θα αρχίζω να αυτοαποκαλούμαι συντηρητική μου φαίνεται.. και δε μου πάει:D
Γιατί αυτοί οι άνθρωποι, ενώ καταλαβαίνω τους λόγους να θέλουν να κάνουν παιδιά, να παντρεύονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάτσε βρε Λία μου.. γιατί θα αρχίζω να αυτοαποκαλούμαι συντηρητική μου φαίνεται.. και δε μου πάει:D
Γιατί αυτοί οι άνθρωποι, ενώ καταλαβαίνω τους λόγους να θέλουν να κάνουν παιδιά, να παντρεύονται?
Για να αρχίσεις να αυτοαποκαλείσαι συντηρητική σημαίνει ότι η δική μου άποψη είναι "προοδευτική". Εγώ δεν είπα ή υπονόησα ποτέ κάτι τέτοιο. Απλά βλέπω κάποια πράγματα διαφορετικά. :)

Γιατί να μην παντρεύονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Στο περι παιδιού δεν αφήνω... Θα νευρίαζα ίσως, γιατί θα σκεφτόμουν ότι δεν πήρε προφυλάξεις, αλλά αν επέμενε ότι πήρε θα τον πίστευα.
Εκεί που αφήνω περιθώριο είναι ότι με συγκεκριμένα άτομα, όπως είπα και παραπάνω, είναι πολύ πιθανό να με πείραζε να πάει μαζί τους γιατί θα φοβόμουν μην τα ερωτευτεί. Και φυσικά σε τέτοιες περιπτώσεις θα του πω ότι "ξέρεις, με τη συγκεκριμένη θα με πειράξει να πας", όπως και μου έχει πει εκείνος κάτι ανάλογο.
Αλλά στο παιδί όχι, θα το θεωρήσω απλά μια ατυχία (από τη στιγμή που έχει πάρει τις προφυλάξεις του) που πρέπει να αντιμετωπίσουμε μαζί, όχι σαν κάτι κακό που έκανε, αφού η πράξη από την οποία προέκυψε ίδια είναι, δηλαδή δεν θα με πειράξει να πάει με τη Χ και θα με πειράξει να συμβεί μια ατυχία και να μείνει έγκυος η Χ? Γιατί; Τι φταίει αυτός; (επαναλαμβάνω, αν είναι όντως ατυχία)

Δεν θα μπορούσα, αλλα μπράβο σου άν μπορείς και είσαι δυνατή, όσο για το bold με πιά κριτήρια θα φοβόσουν να ερωτευτεί; και γιατί αφού ξέρεις ότι άν πάει με κάποια άλλη δεν θα την ερωτευτεί; πώς είσαι σίγουρη ότι το κριτήριο το δικό σου είναι ίδιο με το κριτήριο το δικό του πάνω σε μία κοπέλα; :hmm:

Σόρυ για τις τόσες ερωτήσεις αλλα ξέρεις είμαι ερωτηματικός τύπος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Λία: Και γιατί να παντρεύονται...? Είδες έτσι δε μας βγάζει πουθενά.. ;)
Πάντως θα απαντήσω στο ερώτημά σου, αφού γυρίσω απ τα ψώνια μου.. γιατί με περιμένουν κι έχω αργήσει.. και δεν έχω χρόνο να το σκεφτώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα, αλλα μπράβο σου άν μπορείς και είσαι δυνατή, όσο για το bold με πιά κριτήρια θα φοβόσουν να ερωτευτεί; και γιατί αφού ξέρεις ότι άν πάει με κάποια άλλη δεν θα την ερωτευτεί; πώς είσαι σίγουρη ότι το κριτήριο το δικό σου είναι ίδιο με το κριτήριο το δικό του πάνω σε μία κοπέλα; :hmm:

Σόρυ για τις τόσες ερωτήσεις αλλα ξέρεις είμαι ερωτηματικός τύπος:P
Τα κριτήρια αυτά είναι πολλά για να τα απαριθμήσω εδώ (και ακόμα και λίγα να ήταν, είναι κάτι πολύ προσωπικό για να το γράψω).
Δεν είμαι σίγουρη, αλλά δεδομένου ότι τον ξέρω 3 χρόνια, κάτι έχω καταλάβει για τα γούστα του ;)
Όπως και εκείνος, πάντα καταλαβαίνει ποιοι μου αρέσουν και πάντα μέσα πέφτει. :P
Δεν θεωρώ πάντως ότι είμαι δυνατή, μάλλον ορθολογίστρια θα με χαρακτήριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λία: Και γιατί να παντρεύονται...? Είδες έτσι δε μας βγάζει πουθενά.. ;)
Πάντως θα απαντήσω στο ερώτημά σου, αφού γυρίσω απ τα ψώνια μου.. γιατί με περιμένουν κι έχω αργήσει.. και δεν έχω χρόνο να το σκεφτώ:D
Για τους ίδιους λόγους που παντρεύεται όλος ο κόσμος. :)
Καλά ψώνια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τα κριτήρια αυτά είναι πολλά για να τα απαριθμήσω εδώ (και ακόμα και λίγα να ήταν, είναι κάτι πολύ προσωπικό για να το γράψω).
Δεν είμαι σίγουρη, αλλά δεδομένου ότι τον ξέρω 3 χρόνια, κάτι έχω καταλάβει για τα γούστα του ;)
Όπως και εκείνος, πάντα καταλαβαίνει ποιοι μου αρέσουν και πάντα μέσα πέφτει. :P
Δεν θεωρώ πάντως ότι είμαι δυνατή, μάλλον ορθολογίστρια θα με χαρακτήριζα.

Με συγχωρέις που είμουν αδιάκριτη, ευχαριστω πάντως μου άνοιξες ένα μικρό τρυπάκι στο μυαλό, μάλλων ένα ακόμα μικρό τρυπάκι, που θα πάει στα 100 μου κάτι θα έχει φωτήσει εκεί μέσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ειχα ακουσει μια ατακα που την θυμαμαι απο μια παντρεμενη κυρια 50 ετων περιπου οτι εγω και να θελω να κανω απιστια στον συζυγο μου σκεφτομαι οτι θα πουν καποιοι κακοπροεραιτοι αυριο στα παιδια μου οτι η μανα τους ειναι ελευθεριων ηθων

Μην ακούς τι λέει η καθεμία. Αυτή πιθανότατα το είχε κάνει και παρίστανε την παρθένα...:P Αλλά και αλήθεια να είναι, η διαπαιδαγώγησή της είναι τέτοια που δεν αντέχει κόλπα. Αν ήταν δηλαδή λεσβία, για παράδειγμα, θα άντεχε να το πουν στο παιδί της; Αυτό είπα κι εγώ. Οι κυρίαρχες κοινωνικές νόρμες καταπιέζουν το πραγματικό Θέλημα του ανθρώπου. Κι όταν περάσουν τα χρόνια και δεν την κοιτά πια κανείς, θα λέει: "Τόσα χρόνια τρεις μονάχα, χίλιους νά 'χα", κατά τον Βάρναλη...

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο.Μπορει να εχεις βγαλει το συμπερασμα αυτο βλεποντας τι συμβαινει σε αλλους.Κοιτα μια απιστια μπορει να μεινει μυστικο.Η πολυγαμια ειδικα και απο τους δυο ως σταση ζωης δεν μπορει να μεινει μυστικη..Γρηγορα θα γινει αντιληπτο οτι και οι δυο εχουν 1 η περισσοτερους παραλληλους ερωτικους συντροφους και το ζευγαρι θα γινει αντικειμενο κουτσομπολιου.Αν υπαρχουν παιδια απο αυτη την σχεση δεν ξερω αν μπορουν να το αποδεχτουν ετσι ψυχραιμα.

Δεν υπάρχει αρνητική και θετική δημοσιότητα, αλλά μόνο Δημοσιότητα. Μ' έχουν σχολιάσει και χωρίς τις πέντε γυναίκες μου:P. Αλλά τελικά δεν δίνεις κάποια απάντηση, δίκιο έχει η Μισέλ. Η πολυγαμία δεν είναι αποδεκτή, επειδή δεν είναι αποδεκτή; Αυτό λέω κι εγώ, να γίνει. Α ρε καημένη τηλεόραση, θα γίνω ο Βαλιανάτος των πολυγαμικών και θα με τρώτε στη μούρη κάθε βράδυ στα κανάλια ρεεεεεεεεεεεεεεε......:clapup:

Λια μου, ξεχνας ομως οτι Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα...
Ασε, που εχω καταλαβει πως ο κοσμος ειναι τοσο μικρος, που το επιχειρημα σου δεν ισχυει ουτε και για την Αθηνα...

Αυτό το ξεχνάτε πάντα χαμουτζήδες παλιοαθηναίοι, που να σας σκεπάσει το νέφος και να μην σας βρίσκουν τ' αεροπλάνα, να χαθήτε από 'δώ:mpinelik: :P Όταν με πιάνει το Σαλλλλονικιώτικό μου μη με παρεξηγείτε, ξύπνησε ο Ψωμιάδης μέσα μου μιλάμε. Κατά βάθος (της κόλασης) σας αγαπώ βρε... :bigarmhug

Εχω ζησει και σε επαρχιακες πολεις οπου τα παντα μαθαινονται.

Ναι, θυμάσαι τις ροζ βίλλες στη Λάρισα, όλες τι θα πει ο κόσμος φοβόντουσαν. Αχ αυτή η επαρχία, τι αγγελικά πλασμένη. Όση περισσότερη σεμνοτυφία ακούς, τόσο περισσότερο ξεκωλοτάτου να περιμένεις. Από υποκρισία στην Ελλάδα, άλλο τίποτε. Για παράδειγμα, το έχω ξαναπεί, οι στατιστικές δείχνουν ότι το 65-70% των γυναικών απατούν τους άντρες τους, ενώ εγώ, όσες γνωρίζω είναι ανένδοτες: "Α, πα πα πα, εγώ είμαι παντρεμένη γυναίκα...". Από την άλλη, όποιον και να ρωτήσεις, "έχεις καμιά γκόμενα", σου απαντά "ναι μωρέ είμαι με μια παντρεμένη". :DΠώς γίνεται εγώ να είμαι τόσο τυχερός και να γνωρίζω μόνο το αφρόγαλα αυτής της κοινωνίας, ένας θεός ξέρει και δεν μας το λέει. Το είχε πει και η Νεράιδα νομίζω, ότι πολλή ειλικρίνεια διαβάζει, ενώ δεν βλέπει το ίδιο και irl, αν θυμάμαι καλά...

Κάτσε βρε Λία μου.. γιατί θα αρχίζω να αυτοαποκαλούμαι συντηρητική μου φαίνεται.. και δε μου πάει:D
Γιατί αυτοί οι άνθρωποι, ενώ καταλαβαίνω τους λόγους να θέλουν να κάνουν παιδιά, να παντρεύονται?

Γιατί οι ομοφυλόφιλοι θέλουν να έχουν παιδιά και να παντρεύονται δηλαδή; Αυτό είναι φυσική ανάγκη. Όπως σου είπε η Μισέλ: Για τους ίδιους λόγους που παντρεύονται όλοι και κάνουν παιδιά όλοι: Για την αναπαραγωγή της αφεντομουτσουνάρας μας το κάνουμε, δεν το κατάλαβες;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Tην επομενη φορα που θα κανετε το ιδιο λαθος θα σας κυνηγησωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω.

Ωραια,μετα την απειλη .Μηπως και εισακουστω επιτελους εξηγω ξανα τι ειπα.δεν μιλησα για καμια απειλη απο την κοινη γνωμη.Υπαρχουν ατομα που δεν νοιαζονται για την κοινη γνωμη.Υπαρχουν και αλλοι που νοιαζονται.Αυτο που ειπα ειναι οτι η πολυγαμια μπορει να κανει κακο στα παιδια που θα προκυψουν απο αυτη την σχφση.

Πρωτον γιατι θα το καταλαβουν μονα τους και μπορει να εχουν τεειως αντιθετη αποψη και να πληγωθουν.Το οτι τα παιδια μεγαλωνουν σε ενα σπιτι με προοδευτικους υποτιθεται γονεις δεν δημαινει οτι μπορει να μην θελουν μια φυσιολογικη οικογενεια.

Δευτερον γιατι το πιο πιθανο ειναι να γινει γνωστο και τα παιδια να αισθανθουν ασχημα λογω σχολιων για τους γονεις τους..

Τους ιδιους μπορει να μην τους ενδιαφερει .τα παιδια τους;

Νομιζω οτι κατακρινουν εντονα την πολυγαμια γιατι ειναι μαλλον καταφανες οτι μπορει να προκαλεσει προβληματικες οικογενειες.

Το θεμα ειναι οτι αυτος ειναι εγωισμος..Το παιδι που θα ερθει στη ελευθερη αυτη σχεση δεν το ρωταει κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το οτι τα παιδια μεγαλωνουν σε ενα σπιτι με προοδευτικους υποτιθεται γονεις
Εξακολουθείτε να αναφέρετε την άποψη μου και του Χάους ως "προοδευτικές" ενώ ουδείς μας υπονόησε καν κάτι τέτοιο. Τελικά μου φαίνεται ότι έχουμε φοβηθεί τόσο την πρόοδο, που με οτιδήποτε διαφωνούμε και τυχαίνει να διαφωνεί και η πλειοψηφία με αυτό το βαφτίζουμε προοδευτικό και έπειτα κουνάμε το κεφάλι με συγκατάβαση αναλογιζόμενοι με αυτοθαυμασμό πόσο "συντηρητικοί" είμαστε και κατακρίνοντας για άλλη μια φορά αυτή την "κατάπτωση των ηθών λόγω της προόδου", προσπαθώντας να μιμηθούμε τους γηραιότερους για να νιώσουμε λίγο πιο ώριμοι.
μπορει να μην θελουν μια φυσιολογικη οικογενεια
Να υποθέσω ότι κατ'εσέ ο ορισμός του φυσιολογικού είναι αυτό που συμβαίνει συνήθως; Αυτό που ανέχεται ευκολότερα η κοινωνία; Τι;
Διότι αν ως φυσιολογικό εννοείς αυτό που συμβαίνει στη φύση (όπως νομίζω ερμηνεύεται η λέξη ετυμολογικά), μάλλον τα μονογαμικά ζευγάρια είναι αφύσικα :D
Πρωτον γιατι θα το καταλαβουν μονα τους και μπορει να εχουν τεειως αντιθετη αποψη και να πληγωθουν.Το οτι τα παιδια μεγαλωνουν σε ενα σπιτι με προοδευτικους υποτιθεται γονεις δεν δημαινει οτι μπορει να μην θελουν μια φυσιολογικη οικογενεια.

Δευτερον γιατι το πιο πιθανο ειναι να γινει γνωστο και τα παιδια να αισθανθουν ασχημα λογω σχολιων για τους γονεις τους..

Τους ιδιους μπορει να μην τους ενδιαφερει .τα παιδια τους;

Νομιζω οτι κατακρινουν εντονα την πολυγαμια γιατι ειναι μαλλον καταφανες οτι μπορει να προκαλεσει προβληματικες οικογενειες.

Το θεμα ειναι οτι αυτος ειναι εγωισμος..Το παιδι που θα ερθει στη ελευθερη αυτη σχεση δεν το ρωταει κανεις..
Προσωπικά πάντως δεν θα εκτιμούσα ένα γονιό που για να κάνει οτιδήποτε σκεφτόταν "τι θα πει ο κόσμος", ακόμα κι αν το έκανε για να μην με πληγώσει. Και συνήθως τα παιδιά γίνονται πιο "φιλελεύθερα" από τους γονείς τους, όχι το αντίστροφο. Πόσες οικογένειες έχετε δει που τα παιδιά να είναι λιγότερο "φιλελεύθερα" από τους γονείς; Εγώ πάντως καμία.

Επίσης τι ακριβώς εννοείς ως "προβληματικές οικογένειες";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως δεν θα εκτιμούσα ένα γονιό που για να κάνει οτιδήποτε σκεφτόταν "τι θα πει ο κόσμος", ακόμα κι αν το έκανε για να μην με πληγώσει. Και συνήθως τα παιδιά γίνονται πιο "φιλελεύθερα" από τους γονείς τους, όχι το αντίστροφο. Πόσες οικογένειες έχετε δει που τα παιδιά να είναι λιγότερο "φιλελεύθερα" από τους γονείς; Εγώ πάντως καμία.

Επίσης τι ακριβώς εννοείς ως "προβληματικές οικογένειες";

Μόλις άκουσα τις πιό υπέροχες φράσεις του κόσμου στο ερώτημα τι θα πεί η κοινωνία, κανείς δεν πιστέυω να μπορεί να το πεί καλύτερα

:worship::worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top