Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
γεια σας παιδια.εχω σχεση με μια κοπελα 10 χρονια μεγαλυτερη απο μενα εγω 30 αυτη 40.δεν με πειραζει η διαφορα αλλα αυτη η γυναικα εγινε πολυ σκληρη μετα απο ολα αυτα που εχει περασει κ εχει περασει πολλα ασχημα εχει χωρισει κ εχει μεγαλωσει τα παιδια της μονη της. εχει κανει σχεσεις αλλα με κανεναν δεν τσακωνοταν τοσο πολυ οσο με εμενα.εχει γινει αντρας σε εισαγωγικα αυτη η γυναικα. τελος παντων να μην τα πολυλογο εγω βλεπω οτι αλαζουν πολυ τα πραγματα κ αρχιζω να γινομαι εγω σαν αυτην κ αυτη σαν εμενα μετα απο τοσους πολυς τσακωμους κ πολυ στεναχωρια νιωθω οτι αλλαζω κ γινομαι πολυ σκληρος εγω κ αρχιζει κ μαλακωνει αυτη.τι γινεται εδω παιδια δεν μπορω να καταλαβω ειναι καλο αυτο που γινεται η κακο?ευχαριστω κ συγνωμη για την ορθογραφια μου αλλα περασα δυσκολα παιδικα χρονια κ καταλαβαινετε.ευχαριστω

Πρέπει να ψάξεις μέσα σου να δεις αν αξίζει αυτή η σχέση να σε κάνει να αλλάξεις χαρακτήρα. Γενικά στις σχεσεις κάνεις υποχωρήσεις (μικρές ή μεγάλες) αλλά το ιδανικό είναι να κρατάς αναλοίωτο το χαρακτήρα σου. Αν καταλήγεις να τον αλλάζεις πλήρως για να τον συμβιβάσεις με τις απαιτήσεις της σχέσης, σημαίνει οτι καταπιέζεσαι κι αυτό δεν είναι καλό σημάδι. Υπάρχει όμως η πιθανότητα να πεις, αυτή είναι η γυναίκα της ζωής μου και θα κάνω τα πάντα για να κρατήσω αυτή τη σχέση. Βέβαια αυτό κάποια στιγμή σου νγαίνει και μπούμερανγκ, γιατί καταπιέζεσαι και ξεσπάς κάποια στιγμή. Κι επειδή πολλή θεωρία είπα, κοινώς αν την αγαπάς κι έχεις την υπομονή να κρατήσεις αυτή τη σχέση, έστω κι αν αλλοιώσει κάποια χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς σου, κάντο. Αν σε "χαλάει" που αλλάζεις, σταμάτα το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Για να απαντησω στην αρχικη ερωτηση του τοπικ (σορι αν ειμαι ακυρη αλλα δε μπορω να κατσω να διαβασω 49 σελιδες με απαντησεις για να καταλαβω που εχει φτασει η κουβεντα:P), δε νομιζω πως ειναι θεμα ηλικιας αλλα προσωπικοτητων κυριως.. το μονο που δεν εγκρινω ειναι να εχει σχεση καποιος με καποιον για αλλα κινητρα οπως πχ. χρηματικα κτλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Θεωρητικα δεν εχω προβλημα με καμια διαφορα ηλικιας..

Στην πραξη οταν ειναι πολυυυ μεγαλη η διαφορα μπαινω στον πειρασμο και το σχολιαζω αρνητικα..

Παντως για μια σχεση απλη δεν υπαρχει προβλημα με την ηλικια αν τα βρισκουν 2 ανθρωποι..Αλλα αν ο ενας ειναι πχ 45 και ο αλλος 25 και τα βρισκουν και θελουν και οι 2 οικογενεια τοτε τα πραγματα περιπλεκονται..

Διαφωνει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilita2

Νεοφερμένος

Η marilita2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι αν υπαρχει αγαπη μπορει να σταθει μια σχεση . . .Οταν ομως η διαφορα ειναι μεγαλη ειναι λογικο να υπαρχει πιο εντονη ζηλια, διαφορες στις αποψεις ,στον τροπο διασκεδασης, στα θελω και τους στοχους του ατομου και ενα σωρο ακομα θεματα που αν και φαινωντε ασημαντα στο τελος ενοχλουν και κουραζουν .. . . .Ειναι που ναι οι σχεσεις δυσκολες στις μερες μας ,που να υπαρχει και χασμα γεναιων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
.Αλλα αν ο ενας ειναι πχ 45 και ο αλλος 25 και τα βρισκουν και θελουν και οι 2 οικογενεια


Έλα ρε υπερβολικέ με την 20ετία. Στην μαγευτική ελληνική ύπαιθρο, η 15ετία είναι ο κανόνας.
Και η κοπέλα, εννοείται, να έχει βγάλει και μια 1η λυκείου...
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πάντως, άλλο πράγμα να ξέρεις κατά βάθος ότι η σχέση δεν θα κρατήσει, και για όσο διαρκέσει να προσπαθήσεις να πάρεις ό,τι καλύτερο μπορείς ( κρατώντας στις αποσκευές τις καλύτερες στιγμές μέχρι να τα χαλάσετε), παρά να αλληλογατζωθείτε εσύ και η εκάστοτε "πολύ μικρότερη" ή "πολύ μεγαλύτερη" και να μην αντέχετε να ξεκολλήσετε. Στη δεύτερη περίπτωση μάλλον θα ξεκολλήσετε κάποια στιγμή επειδή...δεν θα αντέχετε, μιας και τα νεύρα, οι συμβιβασμοί, η πλήξη (και η φύσις: μια διαφορά 20...30 ετών είναι διαφορά...και η "υπέρβαση" χλωμή όταν η βάση είναι σάπια) θα παίξουν το ρόλο τους. Μάλλον τότε οι καλές στιγμές θα είναι πολύ λιγότερες...κι άντε μετά από όλη την ένέργεια που έφαγες, να έχεις κουράγιο να συνεχίσεις.:/:

Τεσπα...ο καθένας, ακούει γνώμες, σκέψεις... και όταν αποφασίζει είναι μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δεν μπορώ από το να συμφωνήσω με τον Αντώνη από πάνω.
Σχεδόν πάντα όσοι παντρεύονται με μεγάλη διαφορά ηλικίας γίνονται με την πάροδο του χρόνου ένα αταίριαστο ζευγάρι, εκτός βέβαια από τις περιπτώσεις που ο πιο μεγάλος/η αποδημεί και ο πιο μικρός/η συνεχίζει τη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Andrew, λες "σχεδόν πάντα", άρα υπάρχουν εξαιρέσεις. Σʼ αυτές φαίνεται πως ισχύουν προϋποθέσεις που κάνουν δυνατή την "υπέρβαση" της ηλικιακής διαφοράς και κάποιων δυσκολιών που αυτή εκ των πραγμάτων φέρνει. Κι οι εξαιρέσεις ίσως να έχουν ενδιαφέρον ιδιαίτερα όταν το μεγαλύτερο μέλος είναι η γυναίκα. Και όταν μάλιστα μιλάμε για Ελλάδα, η γυναίκα έχει ν' αντιμετωπίσει μεγάλα εμπόδια σ' αυτό το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Andrew, λες "σχεδόν πάντα", άρα υπάρχουν εξαιρέσεις. Σʼ αυτές φαίνεται πως ισχύουν προϋποθέσεις που κάνουν δυνατή την "υπέρβαση" της ηλικιακής διαφοράς και κάποιων δυσκολιών που αυτή εκ των πραγμάτων φέρνει. Κι οι εξαιρέσεις ίσως να έχουν ενδιαφέρον ιδιαίτερα όταν το μεγαλύτερο μέλος είναι η γυναίκα. Και όταν μάλιστα μιλάμε για Ελλάδα, η γυναίκα έχει ν' αντιμετωπίσει μεγάλα εμπόδια σ' αυτό το ζήτημα.

Σε πληροφορώ πως δεκάρα τσακιστή δε δίνω για το τι θα πει ο κάθε άσχετος. Όπως είχε πει και μια φίλη μου, η ευτυχία δε σου χτυπάει κάθε μέρα την πόρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν έχεις προσωπική εμπειρία για το ζήτημα και ποια είναι αυτή, οπότε θα σου πω πολύ γενικά κάποιες σκέψεις που μουʼ ρχονται τώρα.

Γύρω απʼ τη σχέση περιστρέφονται οι συγγενείς, οι φίλοι…και οι άσχετοι. Οι άσχετοι στέκονται πολύ μακριά και αξιολογούν… δια του κουτσομπολιού συνήθως, μιας και αυτός είναι ένας ακόμη τρόπος να ξεφύγουν απʼ την πλήξη τους: δικό τους θέμα αυτό. Χώρια που στέκονται πολύ μακριά κι έτσι όχι μόνο δεν δίνεις δεκάρα γιʼ αυτούς, μα ούτε καν τους σκέφτεσαι και τους ακούς. Το πολύ πολύ να προσέξεις τυχαία καμιά περίεργη "γκριμάτσα" τους στο δρόμο ή στην καφετέρια (αν ζεις και σε επαρχία, υπάρχει ποικιλία βλεμμάτων;) πολλά απʼ αυτά είναι τόσο γραφικά και αναμενόμενα, ώστε να μπορείς να ρίξεις κάνα χαμόγελο ή τέλος πάντων νʼ αδιαφορήσεις τελείως. Συμφωνώ ότι γίνεται αυτό, είναι εφικτόν …το γράψιμο εις τα παλαιοτέρα των υποδημάτων και μάλιστα χωρίς αυτό να αποτελεί μια αντιδραστική έκφραση αντιπάθειας προς τους εκάστοτε….κουτσομπόληδες. :) )

Τώρα τι νομίζω ότι μπορεί να παίζεται με τους συγγενείς και τους φίλους. Αυτοί περιστρέφονται πιο κοντά γύρω απʼ τη σχέση κι έτσι το κάθε μέλος της σχέσης αισθάνεται πιο έντονα την δική τους παρουσία. Η συμπεριφορά και η αντιμετώπισή τους έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο, χωρίς να σημαίνει ότι αν αυτό είναι αρνητικό θα πρέπει να χαλάσει η σχέση, όταν μάλιστα εσύ είσαι ικανοποιημένη από αυτήν. Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί κανείς να ξέρει για το εάν και πόσο η σχέση θα του παρέχει την απαραίτητη "ενέργεια" (ευτυχία όπως λες) και στο μέλλον για να αντιμετωπίζει τις όποιες αντιξοότητες τύχουν στο διάβα του: πάσης φύσεως "φθορά" του χρόνου, συντηρητικές αντιλήψεις συγγενών, διαφωνίες αγαπημένων προσώπων, φίλοι που έχουν επιφυλάξεις είτε γιατί δεν έχουν και τόσο καλή εικόνα για το υπόβαθρο της σχέσης, είτε γιατί νιώθουν άβολα με τη σχέση λόγω δικών τους αντιλήψεων (λανθασμένων ίσως), είτε γιατί μπορεί να μην γουστάρουν την ευτυχία του άλλου (οπότε δεν είναι φίλοι) …κ.α….

Δεν είναι μόνο η απόφαση της τωρινής στιγμής να παραμείνει κανείς σε μια τέτοια σχέση, αλλά ο τρόπος που θʼ αντιμέτωπίσει τις αντιξοότητες που μπορεί να προκύψουν στο πέρασμα του χρόνου. Και είναι ευχής έργον η σχέση να παρέχει - όχι μόνο τώρα, μα και αργότερα - στα μέλη της την "ενέργεια" να αντιμετωπίζουν το όποια εμπόδια προκύψουν και στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις ποια είναι η τέλεια σχέση ώστε όλοι (καλόβολοι και κακόβολοι) να είναι ικανοποιημένοι και να μην "κακογλωσσεύουν" ή κάνουν σχόλια; Εγώ σου λέω οτι αν ο άλλος θέλει να βρει κάτι κακό, θα το βρει. Αν πάλι σε αγαπάει πραγματικά και σε βλέπει ευτυχισμένο, δε θα σχολιάσει ακόμα κι αν βλέπει κάτι στραβό. Μπορεί να στο επισημάνει 1-2 φορές, αλλά αν εσύ επιμένεις στη σχέση, θα πρέπει να οπισθοχωρήσει. Γιατί τελείως κυνικά η σχέση τι είναι; Μετράς τι κερδίζεις και τι χάνεις, τα μετράς, και αν υπερτερούν αυτά που κερδίζεις, μένεις. Αν υπερτερούν αυτα πυ χάνεις φεύγεις. Αν μένεις λοιπόν πάει να πει πως κερδίζεις και είσαι κατά 51% (+) ευτυχισμένος. Οπότε τα κακεντρεχή σχόλια δεν έχουν λόγο ύπαρξης (μιλάμε πάντα για ενήλικους κι ώριμους ανθρώπους να αποφασίσουν για τη ζωή τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις ποια είναι η τέλεια σχέση ώστε όλοι (καλόβολοι και κακόβολοι) να είναι ικανοποιημένοι και να μην "κακογλωσσεύουν" ή κάνουν σχόλια; Εγώ σου λέω οτι αν ο άλλος θέλει να βρει κάτι κακό, θα το βρει. Αν πάλι σε αγαπάει πραγματικά και σε βλέπει ευτυχισμένο, δε θα σχολιάσει ακόμα κι αν βλέπει κάτι στραβό. Μπορεί να στο επισημάνει 1-2 φορές, αλλά αν εσύ επιμένεις στη σχέση, θα πρέπει να οπισθοχωρήσει.

Οπως καταλαβαίνεις, οποιος αισθάνεται καλά σʼ αυτή τη σχέση δεν τον αγγίζουν τα σχόλια κακογλωσσών, φαρμακογλωσσών κλπ... Τώρα Himela εάν πάμε στη συνηθισμένη περίπτωση οι ίδιοι να μην παραδέχονται πως δε γουστάρουν τη σχέση επειδή ζηλεύουν, θα επιμένουν πως δε γουστάρουν τη σχέση λόγω της διαφοράς ηλικίας. Θα επαναλαμβάνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ότι τέτοιες διαφορές κάνουν πάντα κακό στη σχέση (και θα το λένε αυτό για το "καλό της σχέσης" φυσικά… Τι άλλο να πουν; Ότι αντιδρούν γιατί ζηλεύουν;;). Ακόμα κι αν εσύ με έμμεσους και διακριτικούς τρόπους προσπαθείς όπως μπορείς κι αυτοί δεν αλλάζουν, τότε τίποτα άλλο δεν μπορείς να κάνεις. Σε αυτή την περίπτωση συμφωνώ με αυτό που λες πως "αν ο άλλος θέλει να βρει κάτι κακό, θα το βρει." Όπως και σε άλλες περιπτώσεις: να έχεις μπλέξεις π.χ με συγγενείς υπερβολικά ευαίσθητους σε θέματα κοινωνικής κατακραυγής και που δεν γουστάρουν τη φάτσα του μικρού ή μεγάλου αμόρε σου και…και…και. Περιπτώσεις δηλαδή που το πολύ πολύ να μπορείς να βελτιώσεις κάποια πράγματα έως ένα σημείο, αλλά από κει και πέρα να μην μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο. Κάτι σαν τη βροχή που πέφτει επάνω σου και δεν μπορείς να τη σταματήσεις, εκτός κι αν η σχέση μπορεί να γίνει ομπρέλα που χωράει από κάτω
… και τους δύο.
Γιατί τελείως κυνικά η σχέση τι είναι; Μετράς τι κερδίζεις και τι χάνεις, τα μετράς, και αν υπερτερούν αυτά που κερδίζεις, μένεις. Αν υπερτερούν αυτα πυ χάνεις φεύγεις.

Και αν υπάρχει μπέρδεμα στο "μέτρημα", θα παραπατάει ο ένας πάνω στον άλλον και μαζί θ' αρχίσει να ταλαντεύεται... και η ομπρέλα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως το συμπέρασμα ένα είναι: Για να πετύχει μια σχέση, δεν έχει σημασία η ηλικία των μελών της, ούτε πόση είναι η διαφορά ηλικίας που τους χωρίζει. Σημασία έχει μόνο να βρίσκονται στην ίδια φάση και να έχουν συνολικά παρόμοιες εμπειρίες, ώστε να μπορούν να συνεννοηθούν. Γιατί αν ο ένας θέλει γάμους κι ο άλλος θέλει γκόμενα ή αν ο ένας έχει ζήσει τρεις γκομενικές σχέσεις και ξέρει τι να κάνει και τι να πει και ο άλλος τώρα ξεκινά.. τότε πιθανά υπάρχει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilek

Νεοφερμένος

Η ilek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά !
Διάβασα το θέμα σας και μου άρεσε πολύ. Μπράβο !
Εγώ έχω σχέση με 17,5 χρόνια διαφορά (μεγαλύτερος )και είμαστε μαζί 4,5 χρόνια .Περνάμε πολύ καλά μαζί και έχουμε περάσει πολλά ώστε πλέον να είμαστε πολύ δεμένη παρόλο που αυτά τα χρόνια και οι δικοί μου άνθρωποι αλλά κατά μικρότερο ποσοστό και οι δικοί του να έχουν αντιρρήσεις .Επίσης είχαμε τα κλασικά .... βλέμματα περίεργα στο δρόμο ,σχόλια κτλ κτλ αλλά όλα αυτά δεν κατάφεραν να μας επηρεάσουν .
Δεν είμαστε μαζί από συμφέρον ,αλλά επειδή πραγματικά περνάμε ωραία και αγαπιόμαστε πολύ .Θεωρώ ότι είναι ο μόνος άνθρωπος που έχω γνωρίσει που μοιάζει τόσο πολύ με μένα στον τρόπο σκέψης και ζωής. Ο μόνος που με καταλαβαίνει :)
Συζούμε εδώ και ενάμιση χρόνο και τώρα σκεφτόμαστε να κάνουμε οικογένεια .Το θέλω αρκετά και είναι και η κατάλληλη ώρα .
Το θέμα είναι ότι η οικογένεια μου δεν μπορεί να καταλάβει πόσο τον αγαπάω και ακόμα και τώρα προσπαθεί να μας χωρίσει .Πιστεύω πως αν τους ακούσω και το κάνω(για να αποφύγω την γκρίνια τους την οποία δεν αντέχω άλλο….:confused:) ,θα είμαι δυστυχισμένη. Αν δεν το κάνω θα έχω προβλήματα ...... μια ζωή και δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά .
Θα ήθελα την γνώμη σας ,κυρίως όσον έχετε τέτοια εμπειρία για να ξέρω τι με περιμένει σε κάθε περίπτωση ,καθώς δεν τυγχάνει να γνωρίζω άλλο ζευγάρι με τέτοια διαφορά ηλικίας ώστε να έχω κάποιον να με καταλάβει
Σας ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
17,5 χρόνια διαφορά
ειπες οτι σας βλεπουν στον δρομο περιεργα... δηλ. για τι ηλικιες μιλαμε?? 30 με 47 ας πουμε...


Δεν είμαστε μαζί από συμφέρον
γιατι το λες αυτο??
Αν δεν το κάνω θα έχω προβλήματα ...... μια ζωή και δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά .

γιατι να εχεις αν τον παντρευτεις και κανετε οικογενεια?? συνηθως αυτο ισχυει πριν τον γαμο. αν σε δουν οτι εισαι καλα και εκανες την οικογενεια σου τοτε γιατι να εχεις προβληματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ακολουθησεις την καρδια σου και να κανεις οικογενεια με τον ανθρωπο που εσυ θελεις και οχι καποιοι αλλοι...
Οι γονεις μου ειναι παντρεμενοι 33 χρονια και εχουν 18 χρονια διαφορα.
Σημασια εχει να υπαρχει χημεια, να σε αγαπαει και να σε κανει ευτυχισμενη...

Ωρες-ωρες απορω...Πως ειναι δυνατον να βλεπουν οι γονεις οτι εισαι ευτυχισμενος με καποιον ανθρωπο και επειδη εκεινος δεν πληροι τα δικα τους οποια στανταρντ να εναντιωνονται και ειναι υπευθυνοι για την οποια στενοχωρια εχεις μεσα στην καρδια σου, αφου εκεινοι με τη συμπεριφορα τους την εχουν προκαλεσει...
Τι πιο εγωιστικο υπαρχει απο το να σε βαζουν στη μεση και εν ολιγοις να πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε αυτους και τον ανθρωπο σου?! Απαραδεκτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά !
Διάβασα το θέμα σας και μου άρεσε πολύ. Μπράβο !
Εγώ έχω σχέση με 17,5 χρόνια διαφορά (μεγαλύτερος )και είμαστε μαζί 4,5 χρόνια .Περνάμε πολύ καλά μαζί και έχουμε περάσει πολλά ώστε πλέον να είμαστε πολύ δεμένη παρόλο που αυτά τα χρόνια και οι δικοί μου άνθρωποι αλλά κατά μικρότερο ποσοστό και οι δικοί του να έχουν αντιρρήσεις .Επίσης είχαμε τα κλασικά .... βλέμματα περίεργα στο δρόμο ,σχόλια κτλ κτλ αλλά όλα αυτά δεν κατάφεραν να μας επηρεάσουν .
Δεν είμαστε μαζί από συμφέρον ,αλλά επειδή πραγματικά περνάμε ωραία και αγαπιόμαστε πολύ .Θεωρώ ότι είναι ο μόνος άνθρωπος που έχω γνωρίσει που μοιάζει τόσο πολύ με μένα στον τρόπο σκέψης και ζωής. Ο μόνος που με καταλαβαίνει :)
Συζούμε εδώ και ενάμιση χρόνο και τώρα σκεφτόμαστε να κάνουμε οικογένεια .Το θέλω αρκετά και είναι και η κατάλληλη ώρα .
Το θέμα είναι ότι η οικογένεια μου δεν μπορεί να καταλάβει πόσο τον αγαπάω και ακόμα και τώρα προσπαθεί να μας χωρίσει .Πιστεύω πως αν τους ακούσω και το κάνω(για να αποφύγω την γκρίνια τους την οποία δεν αντέχω άλλο….:confused:) ,θα είμαι δυστυχισμένη. Αν δεν το κάνω θα έχω προβλήματα ...... μια ζωή και δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά .
Θα ήθελα την γνώμη σας ,κυρίως όσον έχετε τέτοια εμπειρία για να ξέρω τι με περιμένει σε κάθε περίπτωση ,καθώς δεν τυγχάνει να γνωρίζω άλλο ζευγάρι με τέτοια διαφορά ηλικίας ώστε να έχω κάποιον να με καταλάβει
Σας ευχαριστώ πολύ :)

Καλό θα ήταν να ξέρουμε την ηλικία που έχεις. Αλλά κι έτσι, συνεχίζω κάποιες σκέψεις. Έχει κάνει αυτός ποτέ οικογένεια; Έχει παιδιά; Γενικά με τρομάζουν οι άντρες που είναι 40 ξέρω γω και δεν έχουν κάνει οικογένεια. Δεν ήταν στραβός ο γυαλός, αυτοί στραβά αρμένιζαν. Αν πάλι έχει κάνει ήδη οικογένεια κι έχει παιδιά, δεν μπορώ να μην αναλογιστώ τι τον έκανε να χωρίσει. Θα ήθελα να το μάθω (όχι εγώ, αν ήμουν στη θέση σου:P).

Κατά τα άλλα. 18 χρόνια διαφορά είναι πολλά. Από τα γραφόμενά σου κι από το πόσο σε επηρεάζουν οι γονείς σου, κρίνω οτι είσαι μικρούλα. 20-25; Λυπάμαι που θα το πω, αλλά ένας άντρας που κοίταξε μια μικρούλα, δε μου φαίνεται και (τόσο) σοβαρός. Αυτός είναι ο μεγάλος, πρέπει να σκεφτεί οτι θα σε χαραμίσει αν σε κρατήσει κοντά του, γιατί αυτές οι σχέσεις έχουν ημερομηνία λήξης (Νεράϊδα, χαίρομαι που οι γονείς σου είναι εξαίρεση, σκέψου όμως οτι εκείνοι παντρεύτηκαν μια γενιά πίσω).

Είχα μια σχέση κι εγώ με μεγάλη διαφορά ηλικίας (μεγαλύτερος). Τον είχα θεοποιήσει, δεν έβλεπα και δεν άκουγα τίποτα, στα μάτια μου φαινόταν ο τέλειος. Μετά από κάποια χρόνια ξύπνησα κάποιο πρωί και κοιμόταν, τον κοιτούσα και ξαφνικά παρατήρησα τις ρυτίδες, το γερασμένο και κουρασμένο πρόσωπο. Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα πως έπαψα να τον αγαπώ. Γιατί η αγάπη σε τυφλώνει και δε βλέπεις τίποτα. Ήθελα σαν τρελή για χρόνια να είμαι μαζί του, όμως μέσα μου βαθειά ήξερα πως δε θα είχαμε μέλλον. Δεν ήθελα να κάνω παιδί με έναν άνθρωπο κουρασμένο από τη ζωή. Δε θα ήταν δίκαιο ούτε για μένα, ούτε για κείνον, ούτε για το παιδί. Έχουμε χωρίσει και είμαστε καλοί φίλοι. Τώρα, όπως είπα παραπάνω, είμαι με κάποιον μικρότερο. Είναι απίστευτη αίσθηση να βλέπεις το πρόσωπό του αρυτίδιαστο και νεανικό. Για να μη μιλήσω για το σεξ βέβαια...

Μπορεί όλα αυτά να είναι κινδυνολογίες και να είστε το πιο αγαπημένο ζευγάρι και να live happily everafter. Μακάρι! Αλλά μέσα στο μήνυμά σου βλέπω κάποιες αμφιβολίες... Δεν είσαι σίγουρη. Σκέψου το καλά. Αν είσαι 22 κι αυτός 40, τώρα κρατιέται καλά. Σκέψου όμως οτι εσύ θα μεγαλώνεις, θα ζητάς όλο και παραπάνω πράγματα (στη διασκέδαση, στο σεξ, στο θέμα παιδιού) κι αυτός έχει ξεκινήσει να "πέφτει". Είναι κρίμα να φτάσεις 40 και να δεις οτι δεν έζησες όσα έπρεπε, όσα σου άξιζαν...

Συγνώμη που είμαι σκληρή, ξαναλέω, μακάρι να έχω λάθος. Απλά σκέψου το πολύ πολύ πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γενικά με τρομάζουν οι άντρες που είναι 40 ξέρω γω και δεν έχουν κάνει οικογένεια. Δεν ήταν στραβός ο γυαλός, αυτοί στραβά αρμένιζαν.

Σε λίγα χρόνια θα ενταχθώ κι εγώ στο club των τρομακτικών ανδρών παρέα με το :devil: μου....:devil:
γιατί τρομάζω από τις νεαρές κυρίες που ψοφάνε για τακτοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σε λίγα χρόνια θα ενταχθώ κι εγώ στο club των τρομακτικών ανδρών παρέα με το :devil: μου....:devil:
γιατί τρομάζω από τις νεαρές κυρίες που ψοφάνε για τακτοποίηση.

Καλέ μου, υπάρχουν και κάποιες κοπέλες εκεί έξω (αυτές που κρύβονται πίσω από τις θεές φίλες τους και τρώνε τα νύχια τους, όσο εσύ μιλάς στις θεές φίλες τους) που δε βλέπουν το γάμο σαν τακτοποίηση αλλά σαν όνειρο για συντροφικότητα, αγάπη, οικογένεια, παιδιά.

Σοκαρίστηκες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ρε Ηimela γιατι αρμενιζει στραβα οποιος αντρας εχει φτασει στα 40 και δεν εχει παντρευτει? Μηπως υπαρχουν ατομα που δεν θελουν να παντρευτουν? Μηπως επισης υπαρχουν ατομα που θελουν να παντρευτουν αλλα δεν εχει τυχει να βρουν τον ανθρωπο με τον οποιο θελουν να παρουν μαζι ολο αυτο το ρισκο που λεγεται γαμος?

Και τελος μηπως ενα πολυ μεγαλο ποσοστο αντρων-γυναικων ειναι παντρεμενο στα 40, επειδη οταν εφτασε στα 30 παντρευτηκε αρων αρων για να μη μεινει στο ραφι?

Εγω προτιμαω τους πρωτους απο τους δευτερους παντως..

Οσο για το θεμα μας..Και μενα με προβλιματιζει η μεγαλη σας διαφορα ηλικιας..Και οχι τοσο για τις ρυτιδες, αλλα για το αν στο μελλον θα θελετε κοινα πραγματα και αν θα μπορειτε να τα ακολουθειτε..

Απο την αλλη βλεπω οτι δεν ειστε λιγο καιρο μαζι..Οποτε η καρδουλα σου ξερει καλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top