Twilight - Λυκόφως (2009)

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
ο πιτερσεν ειναι καλουτσικος ηθοποιος

και σιχαθηκε τοσο την ταινια οσο και το βιβλιο, δειτε συνεντευξεις του που τα χωνει στην mayer χαχαχα

Πάτινσον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
γουατεβερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σιγα την ερμηνεια που εδωσε ρε παιδια. Το μισο screen time απλα καθεται ειτε με ελαφρως γουρλωμενα ματια, ειτε με μηδιασμα. Δε ξερω βεβαια και τι του ζητησαν να κανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει ο πρωταγωνιστης ή η κοπελιτσα (εχει κατι το τραβηχτικο σαν εμφανιση παντως) να εχουν ταλεντο, αλλα η εν λογο ταινια δεν καταφερνει να αναδειξει τιποτα και απο κανεναν.
Μπλαζε υφος και ποζα.Ειναι τραβηξιαρικο το dark/goth/mystery υφος αλλα το παραχουεσαμε.
Η σκηνη που το τινέητζερ βαμπιρ λαμπιριζε στο φως και ηταν τιγκα στην χρυσοσκονη, πορσωπικα μου φανηκε εντελως αποτυχημενη.
Ηθελαν να αλλαξουν λιγο τα τετρημενα στορυ γυρω απο αυτα και τα εκαναν...
Ιδιαιτερα ασχημο σαν αποτελεσμα και το σκαρφαλωμα στα δεντρα.

Βλεποντας με λιγα λογια αυτη την ταινια το μονο που μου δημιουργησε, ηταν την επιθυμια να ξαναδω το επεισοδιο του south park οπου ο Butters (τρελο respect) νομιζει οτι ειναι vampire!:D

Season 12, Episode 14: The Ungroundable
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Απίστευτο χάσιμο χρόνου. Χάθηκε και η υπομονή μου στα μισά. Το δράμα στο βλέμα και στις κινήσεις των ηθοποιών μου θύμισε Φώσκωλο δεκαετίας 90'. Χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο, όλοι είχαν την τρομαγμένη φάτσα του ανθρώπου που τον απειλούν με μπαζούκας. Η ιστορία δεν έχει κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον, θα μπορούσαν να μην έχουν καν βαμπίρια και απλά να είναι ένας περίεργος χλωμός τυπάς που σκαρφαλώνει σε δέντρα και γυαλίζει στον ήλιο (κι εγώ γυαλίζω στον ήλιο τόσο άσπρη που είμαι, αλλά βαμπίρι δεν με λες. Τζίζας, καμία πρωτοτυπία η τύπισσα που έγραψε το βιβλίο). Ακόμα και αν ετοιμάζουν part 2 , η πρώτη ταινία ήταν ανεπαρκής, με πολλά κενά, ασήμαντους διαλόγους και ηλίθια μουσική στις τρυφερές στιγμές που κοιτούσαν σαν χαπακωμένοι χάνοι ο ένας τον άλλο. Καμία εμβάθυνση στους χαρακτήρες, απλά πέταξαν 2 όμορφους ηθοποιούς, έσκασαν ένα κάρο λεφτά στην max factor για να τους αλευρώνει και ηρέμησαν.

Χαμένος χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Την είδα χθές, και μετά την ξαναείδα. Δεν ξέρω γιατί.. Είχε κάτι που με "τράβηξε", και που δεν μπορώ ακόμα να το προσδιορίσω.

Σαν ταινία ήταν πολύ μέτρια. Η σκηνοθεσία κάκιστη, δεν ξέρω αν έχω δει χειρότερη.. Ίσως από αυτό και μόνο να έχανε πολύ. Οι ηθοποιοί που κρατούσαν δευτερεύοντες ρόλους τα έβγαλαν πέρα πολύ καλύτερα από τους πρωταγωνιστές, μην πω πως έσωσαν την ταινία. Και η κοπέλα που υποδυόταν την Bella μου φαινόταν πως προσπαθούσε παρα πολύ να φανεί εκφραστική, τόσο που όταν ερχόταν η ώρα να μιλήσει έδινε την εντύπωση πως πιεζόταν και πως ήταν απολύτως απρόθυμη να βάλει τις λέξεις στη σειρά και να σχηματίσει μία πρόταση. :S
Ο Robert Pattinson από την άλλη, ήταν σαν να έγινε cut και paste από μία άλλη ταινία του στυλ Αστέρι του Βορρά ή Άρχοντας τον Δαχτυλιδιών, αφού μόνο αυτός έδινε μία ξεχωριστή πινελιά στο κατα τα άλλα αδιάφορο και εντελώς συνηθισμένο σκηνικό.. Είχε ένα κάτι. :worry: Και παρότι και ο ίδιος έμεινε πιστός στις οδηγίες του σκηνοθέτη για μεγάλες παύσεις και ακόμη μεγαλύτερα διαστήματα ..αλληλοκοιτάγματος, στις περισσότερες σκηνές κυριαρχούσε, ακόμη και χωρίς να κάνει τίποτα.

Περίεργη ταινία.. Έχω όμως δει και χειρότερες. :D
Και αυτή τουλάχιστον είχε κάτι που ξέφευγε.. Αν και φαντάζομαι πως με την επιτυχία που έκανε, από δω και περα θα μας "βομβαρδίσουν" με βαμπιροταινίες :X

5,5/10 για μένα
, και θα προτιμούσα να την έχω δει σαν σειρά στην τηλεόραση, για να είμαι ειλικρινής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Σαν ταινία ήταν πολύ μέτρια. Η σκηνοθεσία κάκιστη, δεν ξέρω αν έχω δει χειρότερη.. Ίσως από αυτό και μόνο να έχανε πολύ. Οι ηθοποιοί που κρατούσαν δευτερεύοντες ρόλους τα έβγαλαν πέρα πολύ καλύτερα από τους πρωταγωνιστές, μην πω πως έσωσαν την ταινία. Και η κοπέλα που υποδυόταν την Bella μου φαινόταν πως προσπαθούσε παρα πολύ να φανεί εκφραστική, τόσο που όταν ερχόταν η ώρα να μιλήσει έδινε την εντύπωση πως πιεζόταν και πως ήταν απολύτως απρόθυμη να βάλει τις λέξεις στη σειρά και να σχηματίσει μία πρόταση. :S
Περίεργη ταινία.. Έχω όμως δει και χειρότερες. :D

5,5/10 για μένα


Την είδα χθές, και μετά την ξαναείδα. Δεν ξέρω γιατί.. Είχε κάτι που με "τράβηξε", και που δεν μπορώ ακόμα να το προσδιορίσω.

:worry: Όταν βλέπεις μια πατάτα, την ξαναβλέπεις για να την χωνέψεις καλύτερα; :P

Κατά τα άλλα το ωραίο στην ταινία ήταν οι σκηνές που έδειχνε το βαμπίρι την ημέρα το οποίο έλαμπε κυριολεκτικά (σαν πορτατίφ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
:worry: Όταν βλέπεις μια πατάτα, την ξαναβλέπεις για να την χωνέψεις καλύτερα; :P

Κατά τα άλλα το ωραίο στην ταινία ήταν οι σκηνές που έδειχνε το βαμπίρι την ημέρα το οποίο έλαμπε κυριολεκτικά (σαν πορτατίφ).

χαχα, δεν έχω ιδέα γιατί την ξαναείδα :D
ίσως προσπαθούσα να καταλάβω τι στο καλό με τράβηξε σε αυτή, παρα το γεγονός ότι όλα οδηγούσαν σε ένα μόνο συμπέρασμα- η ταινία είναι πατάτα.

Αυτές οι σκηνές ήταν αχαρακτήριστες. Αλλά ο τύπος είναι πολύ ωραίος :X


(πφφφ νευριάζω που καταλήγω στο συμπέρασμα πως μάλλον τελικά μου άρεσε ο πρωταγωνιστής!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
τσιπουρο:

Και ομως στην ταινια εχει περισοτερο χαρακτηρα απο οτι στο βιβλιο! Ειναι τραγικο το οτι στην ταινια οι πιτσιρικαδες τουλαχιστον προσπαθουν να ΔΩΣΟΥΝ κατι απτο στην bella και τον edwart.

Πρεπει να το διαβασεις θα εκπλαγεις απο το ΠΟΣΟ αδεια ειναι η μπελα.

Στο βιβλιο η μπελα δεν ειναι ομορφη την χαρακτηριζει ως μετρια (και δεν δινει καμια αλλη λεπτομερια ακριβως για να ταυτιστει ο οποιοσδηποτε μαζι της = ελειψη χαρακτηρα). Δεν ειναι εξυπνη (οι ακαδημαικες επιδωσεις της βασιζονται στο οτι εχει ξανακανει τα μαθηματα) ειναι μαλλον μετριας εφυιας (χωρις να ειναι και χαζη). Εχει απλα μια καπως σαρκαστικη αισθηση του χιουμορ αλλα τιποτα αλλο.

Η Bella δεν είναι άδεια. Ειδικά άμα διαβάσεις όλη την σειρά θα δεις πόσα πράγματα βλέπεις για τον χαρακτήρα της και μέσα από άλλους ήρωες (Jacob, Edward). Για την εξωτερική της εμφάνιση δίνονται λεπτομέρειες, ΟΚ όχι πολλές, αλλά υπάρχουν. Π.χ. αναφέρεται ότι έχει χλωμή επιδερμίδα ,η οποία μπορεί να θεωρηθεί όμορφη, λέγεται ότι είναι αδύνατη - αλλά όχι γυμνασμένη, αναφέρεται το χρώμα των μαλλιών της και ότι έχουν κόκκινη απόχρωση στον ήλιο κλπ.

Στο Τwilight δεν δίνονται πολλές λεπτομέρεις γιατί έρχεται η συγκλονιστική συνέχεια, που συμπληρώνει το προφίλ των ηρώων με πιο σύνθετες περιγραφές και λεπτομέρειες. Δεν είναι άδεια η Bella. Η ταινία προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά τα βιβλία τα βρίσκω συναρπαστικά.

Τι εννοείς όταν λες ότι :''έχει απλά μια κάπως σαρκαστική αίσθηση του χιούμορ'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
διαβασα και τα 4 βιβλια.

μετα το μισο του δευτερου τα διαβαζα μονο και μονο για μπορω να τη λεω σε κατι ανθρωπους σαν εσενα.

σε παρακαλω, πες μου πως ακριβως εχει χαρακτηρα η μπελα?

πως?

Ειναι μια γκομενα συναισθηματικο ερμαιο που δεν μπορει να κανει ΤΙΠΟΤΑ για τον εαυτο της.

Ο Εντουαρτ ειναι ενας 118χρονος παιδεραστης που γουσταρει μια 18χρονη (jesus fucking christ ειμαι 27 και η σκεψη να παω με μια 18χρονη με κανει να βγαζω καντιλες) χωρις κανενα προφανη λογο περαν του οτι ειναι "η καλυτερη ηρωινη του".

Ο jacob ειναι φουλ παιδεραστης γιατι γκομενιζει με το ΒΡΕΦΟΣ της μπελα.

Παρεπιπτοντος το ενα μοναδικο πραγμα που θα μπορουσε να δωσει σαρκα και οστα στη μπελα θα ηταν η ανατροφη της ρενεσμε. Αλλα ολως τυχαιως αυτη μεγαλωνει και οριμαζει απο μονη της.

Ηθικα διδαγματα των βιβλιων:

Twilight: Το να σε παρακολουθει καθε βραδυ στον υπνο σου ενας γκομενος ειναι οκ.
New moon: Αν σε χωρισει ο γκομενος σου ειναι οκ να γινεις αυτοκαταστροφικη, ετσι θα τον κερδισεις πισω. Επισης ειναι οκ να χρησημοποιησεις συναισθηματικα τον φιλο σου που σε γουσταρει.
Eclipse: Αν ο γκομενος σου δεν σε αφηνει να βγεις απο το σπιτι (πχ κλεβει τη μηχανη του αυτοκινητου σου) και δεν σε αφηνει να δεις τον κολητο σου ειναι επειδη σε αγαπαει.
Braking down: Εεεεε....Το μωρο σπαει την λεκανη και την σπονδυλικη στηλη της μπελα ενω ο εντουαρτ της κανει καισαρικη με τα ΔΟΝΤΙΑ του. Επισις το σεξ την αφηνει λιποθυμη. Επισις ο κολητος σου ειναι οκ να τα φτιαξει με την κορη σου. Που ειναι βρεφος. Ο κολητος σου.

Seriously?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
διαβασα και τα 4 βιβλια.

μετα το μισο του δευτερου τα διαβαζα μονο και μονο για μπορω να τη λεω σε κατι ανθρωπους σαν εσενα.
Μπορεί να ''μου τη λες'', αλλά δεν αλλάζω απόψεις. Δηλαδή σου άρεσε το πρώτο μισό του New moon και δεν σου άρεσε το δεύτερο που έχει την περισσότερη δράση Και από τη στιγμή που άρχισες να διάβασεις τα δύο τελευταία βιβλία και το μισό του δευτέρου με σκοπό να την πεις στους fans, μα πώς περίμενες να σου αρέσει με τέτοια νοοτροπία;;

σε παρακαλω, πες μου πως ακριβως εχει χαρακτηρα η μπελα?

πως?

Ειναι μια γκομενα συναισθηματικο ερμαιο που δεν μπορει να κανει ΤΙΠΟΤΑ για τον εαυτο της.
Μα γιατί λες ότι δεν έχει χαρακτήρα; Μπορεί να μην είναι η πιο δυναμική ηρωίδα που θα συναντήσει κανείς, αλλά έχουν ένα σωρό στοιχεία για τον χαρακτήρα της τα βιβλία. Ούτως ή άλλως το θέμα της σειράς δεν είναι ότι η Μπέλλα είναι συνηθισμένη κλπ., αλλά ότι μπλέκει σε τέτοιες καταστάσεις. Και αργότερα στο Breaking Dawn βλέπεις πόσο δυναμική και ισχυρή γίνεται. Όταν λες ότι δεν κάνει τίποτα για τον εαυτό της; Δηλαδή; Το ότι καταφερνεί να είναι ευτυχισμένη στο τέλος, με όλα τα αγαπημένα της πρόσωπα, με χρήματα (αν και δεν μετράει για αυτήν), με μια κόρη που είναι σχεδόν μοναδική, όλα αυτά τα παίρνεις ως ''τίποτα''; Και επίσης το γεγονός ότι παρόλου που ξέρει την αλήθεια για τον Edward και το ότι μπορεί να την πληγώσει δεν την αποτρέπει από το να είναι μαζί του δείχνει μια ψυχική δύναμη, νομίζω.

Ο Εντουαρτ ειναι ενας 118χρονος παιδεραστης που γουσταρει μια 18χρονη (jesus fucking christ ειμαι 27 και η σκεψη να παω με μια 18χρονη με κανει να βγαζω καντιλες) χωρις κανενα προφανη λογο περαν του οτι ειναι "η καλυτερη ηρωινη του".

Ο jacob ειναι φουλ παιδεραστης γιατι γκομενιζει με το ΒΡΕΦΟΣ της μπελα.
Ο Edward μπορεί να είναι τόσο μεγάλος, αλλά εμφανισιακά μοιάζει 17 χρονών, άρα από τη στίγμη που θα έχει συναναστροφές με ανθρώπους, γιατί έχει επιλ'εξει αυτό τον τρόπο ζωής, δεν θεωρείς πιο λογικό να είναι με μια κοπέλα 17 παρά με μια γριούλα στη δική του, πραγματική ''ηλικία''. Ίσως θα έλεγες ότι θα μπορούσε να είναι με μια βρικόλακα, αλλά έτσι ποιο το ενδιαφέρον των βιβλίων; Και ο Edward δεν είναι με την Bella γιατί είναι η ''ηρωίνη'' του, ούτε θέλει απλά να πάει μαζί της. Αν ήταν έτσι ας την βίαζε, ας της έπινε το αίμα και ας την πέταγε σε κανά χαντάκι.

Νομίζω, μπορεί να έχω και λάθος, ότι έχουν την ίδια ηλικία με τον Jacob, αλλά από τη στιγμή που έγινε η πρώτη μεταμόρφωση του, δεν μεγαλώνει.

Παρεπιπτοντος το ενα μοναδικο πραγμα που θα μπορουσε να δωσει σαρκα και οστα στη μπελα θα ηταν η ανατροφη της ρενεσμε. Αλλα ολως τυχαιως αυτη μεγαλωνει και οριμαζει απο μονη της.
Η Ρενεσμέ χρειάζεται την μητέρα της, άσχετα με το γεγονός ότι μεγαλώνει με γρήγορους ρυθμούς. Η μητέρα της κόντεψε να πεθάνει για να την φέρει στη ζωή. Παρεπιπτόντως αυτό δεν δίνει δύναμη χαρακτήρα;

Ηθικα διδαγματα των βιβλιων:

Twilight: Το να σε παρακολουθει καθε βραδυ στον υπνο σου ενας γκομενος ειναι οκ.
Το Twilight για σένα είναι μόνο αυτό; Ότι την έβλεπε να κοιμάται;
New moon: Αν σε χωρισει ο γκομενος σου ειναι οκ να γινεις αυτοκαταστροφικη, ετσι θα τον κερδισεις πισω. Επισης ειναι οκ να χρησημοποιησεις συναισθηματικα τον φιλο σου που σε γουσταρει..
Δεν ξανακέρδισε τον Edward, επειδή ήταν αυτοκαταστροφική. Και ο Jacob ήξερε από την αρχή ότι η Bella ήταν αλλού. Γνώριζε ότι θα είναι απλά φίλοι. Αν έλπιζε, δικό του λάθος.

Eclipse: Αν ο γκομενος σου δεν σε αφηνει να βγεις απο το σπιτι (πχ κλεβει τη μηχανη του αυτοκινητου σου) και δεν σε αφηνει να δεις τον κολητο σου ειναι επειδη σε αγαπαει.
Επικέντρωνεσαι στα πιο ανούσια σημεία. Για μένα το Eclipse έχει να κάνει περισσότερο με την περιπέτεια και μερικά κεφάλαια είναι πολύ ωραία.
Braking down: Εεεεε....Το μωρο σπαει την λεκανη και την σπονδυλικη στηλη της μπελα ενω ο εντουαρτ της κανει καισαρικη με τα ΔΟΝΤΙΑ του. Επισις το σεξ την αφηνει λιποθυμη. Επισις ο κολητος σου ειναι οκ να τα φτιαξει με την κορη σου. Που ειναι βρεφος. Ο κολητος σου..
To όλο γεγονός πάντως ήταν αναπάντεχο. Μην μου πεις ότι φανταζόσουν κάτι τέτοιο. Ο κολλητός της δεν θα παντρευτεί κιόλας την Ρενεσμέ την επόμενη μέρα. Απλά περιμένει να μεγαλώσει. Δεν είναι όλα τόσο πεζά.

Οι απόψεις σου είναι δεκτές βέβαια, μην παρεξηγηθώ. Θα ήταν πολύ βαρετό αν άρεσαν σε όλους τα ίδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Απλά περιμένει να μεγαλώσει.

ααααα ε ενταξει ρε παιδι μου τοτε, να παμε ολοι εξω απο τα βρεφοκομια να τις διαλεγουμε μικρες μικρες και αφρατες.

Αν έλπιζε, δικό του λάθος.

εννοεις εκτος του οτι τον φιλισε?

και τον χρησημοποιουσε για να τις κανει χαρες.

got it ναι, δικο του λαθος.

αλλωστε η britney spears εχει βγαλει και τραγουδι "oops i did again i made you think im in love" ετσι, η αφροκρεμα της ανθρωπινης κουλτουρας.

Δεν ξανακέρδισε τον Edward, επειδή ήταν αυτοκαταστροφική.

αν δεν κανω λαθος, η ιστορια ηταν η εξις:

μπελα σε αγαπαω->κοβει δαχτυλο->μπελα δεν σε αγαπαω->πηγαινει την την βιασουν, τρεχει με μηχανες και πηδαει απο 40μ βραχια (αν αυτο δεν ειναι αυτοκαταστροφικο δεν ξερω τι ειναι)->ο εντουαρτ νομιζει οτι αυτοκτονησε και παει να ψωφησει->τα ξαναφτιαχνουν

αν δεν σαλταρε απο βραχους και εκανε το λογικο = να συνεχισει φυσιολογικα τη ζωη της αποδεχομενη την απολεια οπως πρεπει ΟΛΟΙ οι ανθρωποι να κανουν γιατι ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα τους συμβει καποια στιγμη δεν θα ειχε εμφανιστει ποτε.

Το Twilight για σένα είναι μόνο αυτό; Ότι την έβλεπε να κοιμάται;

οχι ειναι η μεστη και γεματη φιλοσοφικα ζητηματα πλοκη του.

α οχι κατσε περιμενε ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΟΚΗ.

μεχρι το τελος του βιβλιου που εμφανιζονται τα αλλα βαμπιρ δεν γινεται ΤΙΠΟΤΑ ειναι απλα ο εντουαρτ και η μπελα που κοιτιουντε και λενε ο ενας στον αλλο ποσο ερωτευμενοι ειναι, και πως το αλαβαστρινο, σμιλεμενο στηθος του λαμπυριζει στον ηλιο.

λαμπυριζει.

sparkles. thuper.

Η Ρενεσμέ χρειάζεται την μητέρα της, άσχετα με το γεγονός ότι μεγαλώνει με γρήγορους ρυθμούς. Η μητέρα της κόντεψε να πεθάνει για να την φέρει στη ζωή. Παρεπιπτόντως αυτό δεν δίνει δύναμη χαρακτήρα;

βασικα για αλλη μια φορα η μπελα δεν εκανε ΤΙΠΟΤΑ, ο εντουαρτ την εσωσε ΤΡΟΓΩΝΤΑΣ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ.

παμε αλλη μια, η μπελα δεν εκανε τιποτα.

και επισις δεν μεγαλωσε κανενα παιδι, δεν ξεσκατισε, δεν ταισε, δεν ξυπνησε τα βραδυα γιατι γεννηθικε μιλοντας.

κοιτα να δεις τα twilight ειναι πορνογραφια και εφηβες, ας το δεχθουμε για αυτο. Ως πορνογραφια ειναι εξαιρετικα, ως τεχνη απαραδεκτα, εκτος αν προσπαθουμε να συγκρινουμε την σειρα "emanuelle" (= soft core πορνογραφια για εφηβους) με τον μπεργκμαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μ'αρεσει που καθεστε και το αναλυετε κιολας. πισω απο το εργο αυτο δεν υπαρχει ουσιαστικο σεναριο ουτε πραγματευεται το θεμα βρυκολακες με την εννοια του φρικιαστικου ορου.
ειναι ενα συμπαθητικο εργακι αλληγορικο κατα κυριο λογο που δειχνει την επαναστατικη φυση των εφηβων και την ταση τους προς τον κινδυνο, το μυστηριο, το αγνωστο κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αλληγορικο κατα κυριο λογο που δειχνει την επαναστατικη φυση των εφηβων και την ταση τους προς τον κινδυνο, το μυστηριο, το αγνωστο κλπ..

πχ το να κανεις σεξ πριν παντρευτεις ειναι κακο αλλα να πεις ψεματα στο πατερα σου ωστε να φυγεις απο τη χωρα, ωστε να σωσεις τον αυτοκτονικο γκομενο σου ειναι καλο.

γαμω τις αληγοριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
ααααα ε ενταξει ρε παιδι μου τοτε, να παμε ολοι εξω απο τα βρεφοκομια να τις διαλεγουμε μικρες μικρες και αφρατες.



εννοεις εκτος του οτι τον φιλισε?

και τον χρησημοποιουσε για να τις κανει χαρες.

got it ναι, δικο του λαθος.

αλλωστε η britney spears εχει βγαλει και τραγουδι "oops i did again i made you think im in love" ετσι, η αφροκρεμα της ανθρωπινης κουλτουρας.



αν δεν κανω λαθος, η ιστορια ηταν η εξις:

μπελα σε αγαπαω->κοβει δαχτυλο->μπελα δεν σε αγαπαω->πηγαινει την την βιασουν, τρεχει με μηχανες και πηδαει απο 40μ βραχια (αν αυτο δεν ειναι αυτοκαταστροφικο δεν ξερω τι ειναι)->ο εντουαρτ νομιζει οτι αυτοκτονησε και παει να ψωφησει->τα ξαναφτιαχνουν

αν δεν σαλταρε απο βραχους και εκανε το λογικο = να συνεχισει φυσιολογικα τη ζωη της αποδεχομενη την απολεια οπως πρεπει ΟΛΟΙ οι ανθρωποι να κανουν γιατι ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα τους συμβει καποια στιγμη δεν θα ειχε εμφανιστει ποτε.



οχι ειναι η μεστη και γεματη φιλοσοφικα ζητηματα πλοκη του.

α οχι κατσε περιμενε ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΟΚΗ.

μεχρι το τελος του βιβλιου που εμφανιζονται τα αλλα βαμπιρ δεν γινεται ΤΙΠΟΤΑ ειναι απλα ο εντουαρτ και η μπελα που κοιτιουντε και λενε ο ενας στον αλλο ποσο ερωτευμενοι ειναι, και πως το αλαβαστρινο, σμιλεμενο στηθος του λαμπυριζει στον ηλιο.

λαμπυριζει.

sparkles. thuper.



βασικα για αλλη μια φορα η μπελα δεν εκανε ΤΙΠΟΤΑ, ο εντουαρτ την εσωσε ΤΡΟΓΩΝΤΑΣ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ.

παμε αλλη μια, η μπελα δεν εκανε τιποτα.

και επισις δεν μεγαλωσε κανενα παιδι, δεν ξεσκατισε, δεν ταισε, δεν ξυπνησε τα βραδυα γιατι γεννηθικε μιλοντας.

κοιτα να δεις τα twilight ειναι πορνογραφια και εφηβες, ας το δεχθουμε για αυτο. Ως πορνογραφια ειναι εξαιρετικα, ως τεχνη απαραδεκτα, εκτος αν προσπαθουμε να συγκρινουμε την σειρα "emanuelle" (= soft core πορνογραφια για εφηβους) με τον μπεργκμαν

ΟΚ, είναι οι απόψεις σου. Θα μπορούσα να σχολιάσω κάθε κουβέντα που είπες και εσύ να απαντήσεις με τον ίδιο τρόπο, αλλά πραγματικά δεν οδηγεί πουθενά αυτό το πράγμα. Δεν βλέπω να καταλήγουμε κάπου. Είσαι κατασταλαγμένος για το θέμα, το ίδιο και εγώ. Διαφωνώ με όσα είπες, βλέπεις το θέμα πολύ πεζά. Είναι καθαρά έργο φαντασίας, οπότε όλη η κριτική σου είναι άκυρη. ΟΚ, αν δεν σου αρέσουν τέτοια βιβλία ή ταινίες μην τα διαβάζεις και μην τα βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το προβλημα δεν ειναι οτι τα διαβαζω και τα βλεπω εγω ειναι οτι το κανουν ολοι οι αλλοι:P

τωρα πως ακριβως διαφωνεις στο οτι ενα ΕΞΟΦΘΑΛΜΟ "ηθικο διδαγμα" των βιβλιων/ταινιων ειναι το οτι αν ο γκομενος σου σε παρατησεις και παει να αυτοκτονισει αντι να παρεις την αστυνομια η να το πεις στους γονεις σου, τους λες ψεματα πας σε ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ (αγνωστο με τι λεφτα) ΚΛΕΒΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και τον σωζεις ειναι λιγακι εκτος της λογικης μου αλλα τεσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
το προβλημα δεν ειναι οτι τα διαβαζω και τα βλεπω εγω ειναι οτι το κανουν ολοι οι αλλοι:P

τωρα πως ακριβως διαφωνεις στο οτι ενα ΕΞΟΦΘΑΛΜΟ "ηθικο διδαγμα" των βιβλιων/ταινιων ειναι το οτι αν ο γκομενος σου σε παρατησεις και παει να αυτοκτονισει αντι να παρεις την αστυνομια η να το πεις στους γονεις σου, τους λες ψεματα πας σε ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ (αγνωστο με τι λεφτα) ΚΛΕΒΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και τον σωζεις ειναι λιγακι εκτος της λογικης μου αλλα τεσπα

Ναι και θα έλεγε στην ασυνομία τι; ''Ανεξέλεκτο βαμπίρ πάει στους Βολτούρι με σκοπό να πεθάνει, με το να δείξει πως φαίνεται το δέρμα του στον ήλιο. Βιαστείτε όμως γιατί έχει τρομερές δυνάμεις''; Μα θα την πίστευε κανείς; Τα λεφτά ήταν της Άλις, όπως και η κλοπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ε αυτο ακριβως λεμε, οτι σε ενα ΚΑΛΟ βιβλιο τετοια βλακωδη δηληματα και τρυπες δεν υπαρχουν.

δηλαδη ξες παρε ενα βιβλιο του κινγκ, το αυτο ξερω γω, που ο κινγκ δεν ειναι και για νομπελ, αλλα τεσπα παλευεται, και δες στο "αυτο" αν υπαρχουν τετοια βλακωδη σημεια μεσα, ακομα και η σκηνη με το παιδικο σεξ ειναι τοσο σωστα τοποθετημενη που το suspension of disbelieve αφενως και η ροη του κειμενου ειναι αδιαταρακτη

και ακομα και μεσα στα ενδοτερα του βιβλιου να μπεις, το να το εκμυστερευοταν στον πατερα της με αποτελεσμα να δουμε το ψυχοδυναμικο δραμα μεταξυ της ερωτευμενης εφηβης κορης και του αιωνια εφηβου μπαμπα θα ηταν ΣΑΦΩΣ πιο ενδιαφερων απο το "ηρωικο" και βλακωδες που εκανε αυτη ΚΑΙ θα περνουσε και ενα καλο μυνημα "παιδακια εμπιστευεσται τους γονεις σας σας αγαπανε δεν θελουν το κακο σας"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι, τελικα η Μπελλα θα γινει βρυκόλακας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι, τελικα η Μπελλα θα γινει βρυκόλακας?

Ναι, θα γίνει στο τελευταίο βιβλίο. Με δική της επιθυμία θα την μεταμορφώσει ο Έντουαρντ. Αυτό συνέβη επειδή έμεινε έγκυος σε ένα....χμ....μισό βρικολακάκι και μισό άνθρωπο, και το σώμα της δεν μπορούσε να αντέξει την αλλαγή. Κόκαλα σπάνε κλπ. Έτσι όταν το παιδί γεννιέται η Μπέλλα γίνεται βρικόλακας για να μπορέσει να επιβιώσει (βέβαια ήθελε να μεταμορφωθεί ούτως ή άλλως για να είναι με τον Έντουαρντ απλά η διαδικασία δεν μπορούσε να αναβληθεί άλλο γιατί θα πέθαινε). Σαν άνθρωπος δεν θα μπορούσε να αντέξει την δοκιμασία. Σαν βρικόλακας επέζησε. Μάλιστα έγινε και πολύ ισχυρή ακόμα και για τα δεδομένα των βρικολάκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top