Internet-ική σχέση, τα καλά και τα άσχημα

Πόσο επηρεάζει η γνωριμία μέσω internet τη σχέση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Την επηρεάζει Θετικά

    Ψήφοι: 6 16.2%
  • Την επηρεάζει Αρνητικά

    Ψήφοι: 8 21.6%
  • Δεν έχει καμία διαφορά

    Ψήφοι: 21 56.8%
  • Δεν γνωρίζω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 2 5.4%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολλοί έχουν γνωριστεί μέσω internet και μετά η κατάσταση προχώρησε από κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzimos

Νεοφερμένος

Ο Tzimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πιστευώ ότι το ίντερνετ βοηθάει τους ανθρώπους που έχουν χαμήλη αυτοπεποίθεση να κάνουν μία γνωριμία και να πούνε αυτά που δεν θα έλεγα πότε από κοντά. Έτυχε να κάνω γνωριμία και μικρής διάρκεις σχέση από το ίντερνετ πριν μερικά χρόνια και απογοητεύτηκα αρκετά. Η κοπέλα παρουσίαζε από το διαδύκτιο έναν χαρακτήρα ο οποίος μάλλον ήταν η ηρωάς της σε ένα φανταστικό παραμμύθι, πράγμα που όταν την γνώρισα δεν είχε καμία σχέση με αυτό που περίμενα. Πολύ απλά γιατί στίς ερωτήσεις μου δεν είχε τον χρόνο να σκεφτεί τι θα απαντήσει όπως θα έκανε σε ένα μνμ μου. Γενικά θεωρώ και λυπάμαι προσωπικά που η τεχνολογία μας έχει επηρεάσει τοσό ωστέ να ξεχνάμε το απλά και όμορφα πράγματα που μπορούμε να έχουμε. Δεν είμαι απόλυτος αλλά κατά ένα μεγάλο ποσοστό πιστεύω έτσι είναι. Το διαδύκτιο με λίγα λόγια σου δίνει την δυνατότητα ο απέναντι σου να πιστέψει ότι θέλεις. Όποτε γνωριμία από κοντά όμορφα , ωραία και ζωντανά.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Άτομα "διπρόσωπα" υπάρχουν παντού. Και αργά ή γρήγορα αποκαλύπτονται.
Το οτι έπεσες σε φαντασιόπληκτη, θα μπορούσε να σου τύχει και με μια "ζωντανή" γνωριμία, απλώς με το διαδίκτυο (που έχει τους δικούς του κανόνες παιχνιδιού), έχασες κάποιο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είναι τρομερά ενδιαφέρον ότι το θέμα αυτό άνοιξε το ... μακρινό 2006. Τότε που δεν υπήρχε Facebook, Viber, Skype κλπ και τα φόρα ήταν κάτι πολύ καινούργιο. Μέσα σε αυτά τα χρόνια τί έχει άραγε αλλάξει; Είναι ακόμα ταμπού να πεις οτι γνωριστηκες με το ταίρι σου μέσω ιντερνετ; Σου προσδίδει αυτό ακόμα αρνητικά επίθετα όπως λυσσαρης, αξιολυπητος, πειναλας κλπ; Μήπως τελικά απο κει που τότε δεν θεωρούσαμε φυσιολογική τη γνωριμία και σχέση μέσω ιντερνετ τώρα είναι πιο διαδεδομένη από την face to face γνωριμία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
όντως δεν υπήρχαν, ή τουλάχιστον στα σπάργανα (φέισ και σκάηπ), υπήρχαν όμως τα μπλογκσ τουλάχιστον 10 χρόνια πριν το 2006. Διάβασα πριν μιά 5ετία+ μιά εκτεταμένη έρευνα πως οι γυναίκες παραδέχονται την αναζήτηση προσωπικής σχέσης μέσω νετ σε ποσοστό 64% ενώ εμείς οι πολλά βαρείς με ολίγη και 3 φουσκάλες ανατολίτες μάγκες μόνο στο 45%. Νομίζω πως ''στίγμα'' αποτελεί κυρίως για τους γονείς πια, όχι για τους εμπλεκόμενους. Τέλος παίζει και το ενδεχόμενου του πιτόγυρου κομπλέ με απ' όλα. (Μεικτό κονέ, με άτομα που γνωρίζουμε ρήαλ αλλά οι συνθήκες, επαγγελματικό περιβάλλον ή κλίμα παρέας, δεν πολυεπιτρέπουν το προσεγγιστικό κονέ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Είναι τρομερά ενδιαφέρον ότι το θέμα αυτό άνοιξε το ... μακρινό 2006. Τότε που δεν υπήρχε Facebook, Viber, Skype κλπ και τα φόρα ήταν κάτι πολύ καινούργιο. Μέσα σε αυτά τα χρόνια τί έχει άραγε αλλάξει; Είναι ακόμα ταμπού να πεις οτι γνωριστηκες με το ταίρι σου μέσω ιντερνετ; Σου προσδίδει αυτό ακόμα αρνητικά επίθετα όπως λυσσαρης, αξιολυπητος, πειναλας κλπ; Μήπως τελικά απο κει που τότε δεν θεωρούσαμε φυσιολογική τη γνωριμία και σχέση μέσω ιντερνετ τώρα είναι πιο διαδεδομένη από την face to face γνωριμία;

Αν είναι ακόμα ταμπού; Ναι, θα σου απαντήσω, για ορισμένους ανθρώπους κάποιας ηλικίας ή άλλους με σκουριασμένα μυαλά και με εδραιωμένες πεποιθήσεις οτι η γνωριμία μέσω ίντερνετ, είναι μια μη φυσιολογική (έως "πρόστυχη") προσέγγιση.
Τότε, το 2006, ο περισσότερος κόσμος ήταν ακόμα λιγότερο εξοικειωμένος με την ιδέα της γνωριμίας μέσω του διαδικτύου.
Σήμερα, χωρίς να πιστεύω οτι έχει φτάσει (ακόμα) στο σημείο να είναι πιο διαδεδομένη από τη "δια ζώσης" γνωριμία, δεν ξενίζει καθόλου, καθότι οι ρυθμοί της ζωής έχουν αλλάξει και οι συνθήκες οδηγούν στο άμεσο μέλλον να είναι ο πιο "δημοφιλής" τρόπος έναρξης μιας σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Αν είναι ακόμα ταμπού; Ναι, θα σου απαντήσω, για ορισμένους ανθρώπους κάποιας ηλικίας ή άλλους με σκουριασμένα μυαλά και με εδραιωμένες πεποιθήσεις οτι η γνωριμία μέσω ίντερνετ, είναι μια μη φυσιολογική (έως "πρόστυχη") προσέγγιση.
Τότε, το 2006, ο περισσότερος κόσμος ήταν ακόμα λιγότερο εξοικειωμένος με την ιδέα της γνωριμίας μέσω του διαδικτύου.
Σήμερα, χωρίς να πιστεύω οτι έχει φτάσει (ακόμα) στο σημείο να είναι πιο διαδεδομένη από τη "δια ζώσης" γνωριμία, δεν ξενίζει καθόλου, καθότι οι ρυθμοί της ζωής έχουν αλλάξει και οι συνθήκες οδηγούν στο άμεσο μέλλον να είναι ο πιο "δημοφιλής" τρόπος έναρξης μιας σχέσης.


Και όμως τοτε τα πράγματα ηταν πολύ καλύτερα διοτι δεν υπήρχα τοσες τεχνολογιες και έβγαινες στο άψε-σβησε. Ξέρεις με ποσες έχω βγει χωρις καν να ανταλλάξουμε φωτογραφια. Και κάποιες ηταν και πολύ ωραίες. Οποτε οσο παλιοτερα τοσο ευκολοτερο και αρα πολύ καλύτερο. Εμενα προσωπικά μ αρεσει η ευκολία. Ενώ τωρα άνοιξε μπαντου βάλε φωτογραφιες το προφιλ πρέπει να είναι ωραιο να δειχνεις ότι βγαινεις ότι διασκεδάζεις ότι εισαι κοινωνικος ότι εισαι πολιτικαλ κορεκτ κτλπ κτλπ πολλά πράγματα δηλαδή που για μενα δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρουν την κοπελα που θα βγει μαζι σου αν φοβαται ότι εισαι κανας ψυχάκιας ας φέρει και μια φιλη της (εγω προσωπικα δεν θα ειχα καμια αντιρρηση) και ας βγειτε σε μέρος κεντρικο που ξέρει και νιώθει άνετα (επισης δεν θα ειχα καμια αντίρηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Τότε, το 2006, ο περισσότερος κόσμος ήταν ακόμα λιγότερο εξοικειωμένος με την ιδέα της γνωριμίας μέσω του διαδικτύου.

μην το πηγαίνουμε μακριά. Εν έτει 1996 αφού έδωσα μάχες -διπλωματικές :Ρ- να μπει ίντερνετ στο πατρικό μου (ηρωικό ντάιαλ απ που καλούσε νούμερο νούμερο και η μπλε μπάρα σε κάθε σελίδα γέμιζε με τους ρυθμούς του αγέρα :loltooth: - , η μάνα μου, επηρεασμένη και από τις θρησκευτικές δοξασίες περιβάλλοντος, ήταν πεπεισμένη πως στο διαδίκτυο υπάρχουν μόνο τσόντες και παιδεραστές. Μετά δέχτηκε πως επρόκειτο πρωτίστως για εργαλείο πρόσβασης σε μιά τεράστια βιβλιοθήκη, αλλά να δεχτεί και προσωπική γνωριμία από ''εκεί μέσα'' θα παραπήγαινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
μην το πηγαίνουμε μακριά. Εν έτει 1996 αφού έδωσα μάχες -διπλωματικές :Ρ- να μπει ίντερνετ στο πατρικό μου (ηρωικό ντάιαλ απ που καλούσε νούμερο νούμερο και η μπλε μπάρα σε κάθε σελίδα γέμιζε με τους ρυθμούς του αγέρα :loltooth: - , η μάνα μου, επηρεασμένη και από τις θρησκευτικές δοξασίες περιβάλλοντος, ήταν πεπεισμένη πως στο διαδίκτυο υπάρχουν μόνο τσόντες και παιδεραστές. Μετά δέχτηκε πως επρόκειτο πρωτίστως για εργαλείο πρόσβασης σε μιά τεράστια βιβλιοθήκη, αλλά να δεχτεί και προσωπική γνωριμία από ''εκεί μέσα'' θα παραπήγαινε


Εμενα απλα ο πατέρας μου ελεγε(του ειχα πει ότι θα βγω με γκομενα από το Ιντερνετ) να προσέχω και να έχω το κινητο ανοιχτο χαχα τοτε που ήμουν 18-19 χρονών 2004-2006. Ωραιες εποχές με τους Ολυμπιακούς ήταν αλλιώς τωρα έχουμε πηξει στη μιζέρια μικροί μεγάλοι. Και έχει γινει και πιο περιπλοκο να γνωρίσεις γυναικα από το Ιντερνετ τουλάχιστον με τον ρυθμο που γινοταν τοτε που ανα βδομάδα εβγαινες και με άλλη αμα ήθελες. Για αυτό πιο πολύ τώρα το έχω γυρισει στο έξω. Μπαράκια - από κοινους γνωστους - καμια παραλια το καλοκαιρι και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Εμενα απλα ο πατέρας μου ελεγε(του ειχα πει ότι θα βγω με γκομενα από το Ιντερνετ) να προσέχω και να έχω το κινητο ανοιχτο χαχα τοτε που ήμουν 18-19 χρονών 2004-2006. Ωραιες εποχές με τους Ολυμπιακούς ήταν αλλιώς τωρα έχουμε πηξει στη μιζέρια μικροί μεγάλοι. Και έχει γινει και πιο περιπλοκο να γνωρίσεις γυναικα από το Ιντερνετ τουλάχιστον με τον ρυθμο που γινοταν τοτε που ανα βδομάδα εβγαινες και με άλλη αμα ήθελες. Για αυτό πιο πολύ τώρα το έχω γυρισει στο έξω. Μπαράκια - από κοινους γνωστους - καμια παραλια το καλοκαιρι και τέτοια.

κάνε αναγωγή σε 8-9 χρόνια πριν και επαρχία. Την χαρά του αφροδισιολόγου θεωρούσαν παν ό,τι διαθέσιμο στο νετ. Αλλά είπα να μην το χοντρύνω :Ρ
Αλλά στην επόμενη πρόταση σε ψιλοέχασα. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, πως τότε η διαθεσιμότητα βάραγε κόκκινο και τώρα οι χμμμ έχουν σφίξει. Ίσως έχει σχέση με το τάργκετ γκρουπ κατά περίπτωση. Προσωπικά περνούσα μονογαμική φάση στην εφηβεία μου. Κλασικά :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
κάνε αναγωγή σε 8-9 χρόνια πριν και επαρχία. Την χαρά του αφροδισιολόγου θεωρούσαν παν ό,τι διαθέσιμο στο νετ. Αλλά είπα να μην το χοντρύνω :Ρ
Αλλά στην επόμενη πρόταση σε ψιλοέχασα. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, πως τότε η διαθεσιμότητα βάραγε κόκκινο και τώρα οι χμμμ έχουν σφίξει. Ίσως έχει σχέση με το τάργκετ γκρουπ κατά περίπτωση. Προσωπικά περνούσα μονογαμική φάση στην εφηβεία μου. Κλασικά :Ρ



Eγω που το έζησα πολύ έντονα τοτε και το ζώ και τώρα σου λέω χαρακτηριστικά ότι έχει δυσκολέψει τώρα. Βεβαια έχεις δικιο ως προς το τάργκετ γκρουπ. Είναι λογικο μια 20χρονη να το σκέφτεται λιγοτερο να βγει με κάποιον και να είναι περισσοτερο αυθόρμητη. Αλλα πιστευω ότι πλέον το κουμπάκι λαϊκ έχει κάνει μεγάλη ζημιά. Πχ κάποιες μπαινουν στο Ιντερνετ για επιβεβαιωση δεν ψάχνουν κάτι άλλο. Μονο τα λαϊκς.


Από το φέησμπουκ είναι πολύ δυσκολο να βρεις κάποια , δεν προκειται να κάτσω να φτιάξω το προφιλ μου όπως το θέλουν για να τις προσεγγισω. Ουτε φωτο προφιλ δικιά μου έχω ουτε το παιζω γκομενος μέσα ασχολουμαι πολύ με τα πολιτικά που εννοείται οι περισσοτερες τα βαριούνται. Από μπαντου - τίντερ κτλπ επισης πρέπει να ασχοληθείς με το προφιλ (ουτε αυτό θέλω να το κάνω) οποτε τι μένει. Τα τσάτ έχουν κλεισει τα περισσοτερα γιατι οι ηλίθιοι έβαλαν τις χρεώσεις στο παιχνιδι. Παλιά υπήρχαν πολλά τσατ και το irc που έμπαινες από το mirc. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
μην το πηγαίνουμε μακριά. Εν έτει 1996 αφού έδωσα μάχες -διπλωματικές :Ρ- να μπει ίντερνετ στο πατρικό μου (ηρωικό ντάιαλ απ που καλούσε νούμερο νούμερο και η μπλε μπάρα σε κάθε σελίδα γέμιζε με τους ρυθμούς του αγέρα :loltooth: - , η μάνα μου, επηρεασμένη και από τις θρησκευτικές δοξασίες περιβάλλοντος, ήταν πεπεισμένη πως στο διαδίκτυο υπάρχουν μόνο τσόντες και παιδεραστές. Μετά δέχτηκε πως επρόκειτο πρωτίστως για εργαλείο πρόσβασης σε μιά τεράστια βιβλιοθήκη, αλλά να δεχτεί και προσωπική γνωριμία από ''εκεί μέσα'' θα παραπήγαινε

Τι μου θύμισες!

Και οι μαμάδες το λέγανε ιντερνέτ (με τόνο στη λήγουσα:P)

Και όμως τοτε τα πράγματα ηταν πολύ καλύτερα διοτι δεν υπήρχα τοσες τεχνολογιες και έβγαινες στο άψε-σβησε. Ξέρεις με ποσες έχω βγει χωρις καν να ανταλλάξουμε φωτογραφια. Και κάποιες ηταν και πολύ ωραίες. Οποτε οσο παλιοτερα τοσο ευκολοτερο και αρα πολύ καλύτερο. Εμενα προσωπικά μ αρεσει η ευκολία. Ενώ τωρα άνοιξε μπαντου βάλε φωτογραφιες το προφιλ πρέπει να είναι ωραιο να δειχνεις ότι βγαινεις ότι διασκεδάζεις ότι εισαι κοινωνικος ότι εισαι πολιτικαλ κορεκτ κτλπ κτλπ πολλά πράγματα δηλαδή που για μενα δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρουν την κοπελα που θα βγει μαζι σου αν φοβαται ότι εισαι κανας ψυχάκιας ας φέρει και μια φιλη της (εγω προσωπικα δεν θα ειχα καμια αντιρρηση) και ας βγειτε σε μέρος κεντρικο που ξέρει και νιώθει άνετα (επισης δεν θα ειχα καμια αντίρηση).
'Οσο για την ευκολία και την άμεση συνάντηση, γενικά προτιμώ τη... βραδύτητα σε αυτό το θέμα (για διάφορους λόγους),ειδικά όταν έβλεπα οτι ό άλλος βιαζόταν ή ζητούσε άμεσα φωτογραφίες.
Ήμουν και είμαι αρκετά επιφυλακτική σε αυτό το θέμα. Έχω μιλήσει με πολύ κόσμο, έχω βγει με λίγους και εκείνοι που έχουν φωτογραφία μου, μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού μου. Αντίθετα, διαθέτω πολλές φωτογραφίες συνομιλιτών μου, που δεν τους είδα ποτέ, αλλά που απόλαυσα πολλές ώρες συζητήσεων για ότι βάλει ο νους σου.
Οπότε, η καθυστέρηση δεν νομίζω οτι οφείλεται μόνο στην περιπλοκότητα των μέσων μαζικής δικτύωσης που επικρατούν σήμερα, φίλε μου Devil.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Eγω που το έζησα πολύ έντονα τοτε και το ζώ και τώρα σου λέω χαρακτηριστικά ότι έχει δυσκολέψει τώρα....

με το φέισ το άθλημα δεν το κατείχα ποτέ. Οπότε άποψη άμεση -και έγκυρη επομένως- δεν μπορώ να έχω. Σκέψου πως όταν ήθελα να δω κάτι (χάππενινγκσ ή οργανώσεις από τα φόρα προπονήσεων και τέτοια) χρησιμοποιούσα το προφίλ της εκάστοτε ή φίλων. (Γιατί ναι, αυτές είχαν φέισ αλλά με εμένα έπεφτε πολύ παζάρι για να μην κάνω :loltooth::loltooth::loltooth: ).
Αυτό που ξέρω από παλιούς στο κουρμπέτι και επαΐοντες ειδικούς -κατά αυτοδήλωσή τους- είναι πως τα τσάτρουμσ από το 2005-'06 έως το 2012-'13 ήταν ένα μεγάλο κρεβάτι. Σε τι βαθμό ήταν μούφα δεν ξέρω, αν και έμμεσα διαπίστωσα πως όντως είχε χαθεί η μπάλα τότε κι από κοπέλες που δεν θα το περίμενε κανείς.
Η ουσία είναι πως πιστεύω πως όλα αναγάγονται στο παιχνίδι, είτε διαδικτυακά είτε κυρίως στο φέισ2φέισ όπου μπορείς να το ξετυλίξεις σαφώς πιο άνετα.

'Οσο για την ευκολία και την άμεση συνάντηση, γενικά προτιμώ τη... βραδύτητα σε αυτό το θέμα

!!!!!!!
+155!!!
(σόρι για την παρέμβαση. Και επίσης που δεν το έκανα πολλαπλή παράθεση στο προηγούμενο. Βασικά επιδιώκω να μαζεύω μνμτα για να δω πότε θα πάψει να μου σηματοδοτεί το προφίλ σαν νεοφερμένο και στραβάδι :Ρ). Αναφορικά δε με το βιντεάκι, ε, οκ, στο τέλος το τερματίζει :Ρ. Κατά τα λοιπά ναι, τι μου θύμισες και εμένα. Και ένα σερί λεντάκια να έχουν στήσει πάρτυ και να λες τώρα συνδέομαι , τώρα τώρα τώρα:Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Τι μου θύμισες!

Και οι μαμάδες το λέγανε ιντερνέτ (με τόνο στη λήγουσα:P)


'Οσο για την ευκολία και την άμεση συνάντηση, γενικά προτιμώ τη... βραδύτητα σε αυτό το θέμα (για διάφορους λόγους),ειδικά όταν έβλεπα οτι ό άλλος βιαζόταν ή ζητούσε άμεσα φωτογραφίες.
Ήμουν και είμαι αρκετά επιφυλακτική σε αυτό το θέμα. Έχω μιλήσει με πολύ κόσμο, έχω βγει με λίγους και εκείνοι που έχουν φωτογραφία μου, μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού μου. Αντίθετα, διαθέτω πολλές φωτογραφίες συνομιλιτών μου, που δεν τους είδα ποτέ, αλλά που απόλαυσα πολλές ώρες συζητήσεων για ότι βάλει ο νους σου.
Οπότε, η καθυστέρηση δεν νομίζω οτι οφείλεται μόνο στην περιπλοκότητα των μέσων μαζικής δικτύωσης που επικρατούν σήμερα, φίλε μου Devil.


Ωραιο το βιντεάκι σου! Μου θυμισε άλλες εποχές! Πωπω το 2004 τοτε που έμπαινε με την acn από το περιπτερο! 10 ώρες νομιζω με 5 ευρώ ή 7!


Κοιταξε να δεις εξαρτάται τι εννοεις βραδυτητα. Eιχα αντέξει και 6 μήνες να μιλάω με κάποια. Αλλα στο ενδιάμεσο εννοείται έβγαινα και με άλλες μετά τα φτιάξαμε αφου βγηκαμε. Αλλα από ένα σημειο και μετά έχανα την αισιοδοξια μου γιατι νομιζα ότι δεν θα βγουμε ποτέ και ότι με κοροϊδευει. Υπηρχαν και τέτοιες. Ποσο την εννοεις την βραδύτητα; συνηθως μέσα στο μήνα βγαιναμε οσες ειχανε σκοπό. Μέσα στην 1η εβδομάδα είχαμε ανταλλάξει κινητα αυτος ηταν ο μέσος χρονος και δεν σου κάνω πλάκα!


με το φέισ το άθλημα δεν το κατείχα ποτέ. Οπότε άποψη άμεση -και έγκυρη επομένως- δεν μπορώ να έχω. Σκέψου πως όταν ήθελα να δω κάτι (χάππενινγκσ ή οργανώσεις από τα φόρα προπονήσεων και τέτοια) χρησιμοποιούσα το προφίλ της εκάστοτε ή φίλων. (Γιατί ναι, αυτές είχαν φέισ αλλά με εμένα έπεφτε πολύ παζάρι για να μην κάνω :loltooth::loltooth::loltooth: ).
Αυτό που ξέρω από παλιούς στο κουρμπέτι και επαΐοντες ειδικούς -κατά αυτοδήλωσή τους- είναι πως τα τσάτρουμσ από το 2005-'06 έως το 2012-'13 ήταν ένα μεγάλο κρεβάτι. Σε τι βαθμό ήταν μούφα δεν ξέρω, αν και έμμεσα διαπίστωσα πως όντως είχε χαθεί η μπάλα τότε κι από κοπέλες που δεν θα το περίμενε κανείς.
Η ουσία είναι πως πιστεύω πως όλα αναγάγονται στο παιχνίδι, είτε διαδικτυακά είτε κυρίως στο φέισ2φέισ όπου μπορείς να το ξετυλίξεις σαφώς πιο άνετα.


Γινοταν χαμος στα τσάτ ρουμς φιλε. Ειδικά στο mad. Έβγαινες ανα βδομάδα και με άλλη. Απιστευτη εποχή. Ειχα βγει και από το hi5 με κάποιες! Δεν σου ειπαν μούφες. Το κολπο ηταν απλό. Μιλουσες λιγο αδιάφορα στο public και ολο και κάποια θα ερχοταν στο πριβέ! Πιάνατε την κουβέντα και μετα πηγαίνατε μσν! Μετα κινητά και τέλος η βόλτα. Από τη στιγμη που ειχες ανταλλάξει κινητο ενώ ειχε δει φωτο σου δεν υπηρχε περιπτωση να μην γινει κάτι όταν θα βγαινατε. Όλα αυτά μέχρι και το 2010. Μετά δυσκόλεψε η φάση έκλεισε και το mad και μειναμε ρέστοι! Xd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Γινοταν χαμος στα τσάτ ρουμς φιλε. Ειδικά στο mad. Έβγαινες ανα βδομάδα και με άλλη. Απιστευτη εποχή. Ειχα βγει και από το hi5 με κάποιες! Δεν σου ειπαν μούφες. Το κολπο ηταν απλό. Μιλουσες λιγο αδιάφορα στο public και ολο και κάποια θα ερχοταν στο πριβέ! Πιάνατε την κουβέντα και μετα πηγαίνατε μσν! Μετα κινητά και τέλος η βόλτα. Από τη στιγμη που ειχες ανταλλάξει κινητο ενώ ειχε δει φωτο σου δεν υπηρχε περιπτωση να μην γινει κάτι όταν θα βγαινατε. Όλα αυτά μέχρι και το 2010. Μετά δυσκόλεψε η φάση έκλεισε και το mad και μειναμε ρέστοι! Xd

Μιά χρονομηχανή ρε γμτι μου!!!!!! :loltooth::loltooth::loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Μιά χρονομηχανή ρε γμτι μου!!!!!! :loltooth::loltooth::loltooth::loltooth:


Βρε είχα ξεχάσει την σχολή σου λέω! Ειχε πολύ ψωμι η δουλειά! χαχα
γνώριζα γυναικες από το τσάτ και τους έλεγα να έρθουν στην σχολή που θα έχει πάρτι!


rythmos 94.9(αθηναϊκο) , mad chat κτλπ κυριως τα μουσικά δηλαδή που μάζευαν κοσμο.


Με γυρισατε αποψε χρονια πισω και δουλευω και αύριο. Ηταν πολύ ωραιες εποχές γνωρισα πάρα πολλές από όλα αυτά τα μαραφέτια. Και περάσαμε και πολύ καλά με κάποιες από αυτές. Μακάρι να ηταν και τώρα ετσι αλλα ισως και να είναι γιατι αλλάξα με και τάργκετ γκρουπ. Που να την πέσεις τωρα σε 20χρονη. 30αρισαμε.


Αλλα ηταν μεγάλη απωλεια που έκλεισαν τα παραπάνω τσάτ. Πιστευω αν ηταν ανοιχτά και τώρα θα είχαμε πηγή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
. Που να την πέσεις τωρα σε 20χρονη. 30αρισαμε.


Αλλα ηταν μεγάλη απωλεια που έκλεισαν τα παραπάνω τσάτ. Πιστευω αν ηταν ανοιχτά και τώρα θα είχαμε πηγή!

Σιγά μωρέ γέροντα πια! Τι να πούμε και 'μεις οι υπέργηροι δλδ!!!! (Τα άλλα κάνω πως δεν τα είδα γιατί αν σχολιάσω ανταπαντώντας με τα πεπραγμένα τα δικά μου, κι ας είναι εκτός νετ, κι ας ήμουν ψιλοφύτουλας εξ ανάγκης στη σχολή, θα γίνουμε ρομπ ντε σαμπρ ντεμπουτονέ νυχτιάτικα και δε λέει :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις εξαρτάται τι εννοεις βραδυτητα. Eιχα αντέξει και 6 μήνες να μιλάω με κάποια. Αλλα στο ενδιάμεσο εννοείται έβγαινα και με άλλες μετά τα φτιάξαμε αφου βγηκαμε. Αλλα από ένα σημειο και μετά έχανα την αισιοδοξια μου γιατι νομιζα ότι δεν θα βγουμε ποτέ και ότι με κοροϊδευει. Υπηρχαν και τέτοιες. Ποσο την εννοεις την βραδύτητα; συνηθως μέσα στο μήνα βγαιναμε οσες ειχανε σκοπό. Μέσα στην 1η εβδομάδα είχαμε ανταλλάξει κινητα αυτος ηταν ο μέσος χρονος και δεν σου κάνω πλάκα!
Κοίτα, εγώ δεν κορόϊδεψα κανέναν. Δεν είπα σε κανέναν οτι θα βγούμε και το τρέναρα μέχρι να εξαντλήσω την υπομονή του.
Απλώς συζητούσαμε και η συζήτηση διαρκούσε μέρες. Πολέεεεεεες μέρες (μήνες) και με ελάχιστους συμφώνησα και συναντηθήκαμε. Να ξεκαθαρίσω οτι δεν είπα μέσα μου "θέλω να βρω γκόμενο", κουβέντα ήθελα, κι από κει κι έπειτα "ότι ήθελε προκύψει". Αυτό το μόνο κουβέντα, την έσπαγε σε πολλούς γιατί το εννούσα, αλλά τους ιντρίγκαρε κιόλας.

Ο μόνος που βγήκα πολύ σύντομα,(μετά από μια εβδομάδα), είναι ο τωρινός μου σύντροφος που μετράμε σχεδόν 12 χρόνια μαζί.
Αλλά αυτός φαινόταν (και αποδείχτηκε) ξεχωριστός.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
σόρι για την παρεμβολή. Αλλά παίδες, δεν είπαμε αντίσταση στο φασισταριό των λάικσ και των θαμπσ απ; Και μεταξύ μας; (οφφ τόπικ κάργα, ξέρω. Αλλά μην θεωρήσετε πως σας σνομπάρω, συμφωνώ με τις θέσεις σας λεκτικά και ως εκεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Ε ναι υπάρχει διαφορά σε αυτές που λέω εγω. Γιατι μετα το μσν (που έπαιρνες από την 1η μέρα) ξεκαθάριζε το τοπίο μετα από μια κουβεντα 1-2 ωρών το πολύ.


Ενδιαφερόντουσαν και αυτές βεβαια. Ψαχνόντουσαν και για κάτι παραπάνω. Τωρα αμα έπεφτες σε κάποια που δεν ψαχνοταν και απλα ειχε μπει να σκοτώσει το χρονο της το καταλάβαινες. Μετα αμα συνεχιζες την ομιλια ηταν δική σου ευθυνη ας το πούμε. Αλλα δεν με ειχε προβληματισει κάτι τέτοιο γιατι οι πιο πολλές έμπαιναν για να γνωρισουν και να βγουν με κάποιον. Αυτό έχει εκλειψει στις μέρες μας. Για αυτό το ψάχνω εκτος Ιντερνετ.


Τοτε οι 7 στις 10 έμπαιναν να ψαχτούν και οι 3 για να κάνουν απλα μια συζητηση χωρις να βγούν με κάποιον. Και να σου πω την αληθεια οι 3 αυτές δεν με ενδιέφεραν. Σιγα μην καθομουν να κάνω τον αιώνιο ακροατή από το Ιντερνετ αμα ειχε γκομενο η άλλη τι νοημα ειχε. Οποτε δεν το συνέχιζα. Δεν έχει νοημα να μιλάς με κάποια που δεν θα βγει ποτέ μαζι σου τοσες ώρες επι μήνες. Δικη μου θέση πάντα. Δεν το κατακρινω.


Βεβαια το ιδιο επισης δεν πρέπει να το κάνεις και με κοπελα που ξέρεις εκτος Ιντερνετ. Αν είναι η άλλη να σε ψάχνει οποτε θέλει για να σου πει κάτι και να την ακουσεις τοτε είναι σαν να σε χρησιμοποιεί! Δεν μ αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top