Ουρανική προφορά φατνιακών συμφώνων

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σας φαίνεται άσχημο αν ακούσετε κάποιον π.χ από την Πάτρα να μιλάει με νι και λι; Επίσης γνωρίζετε αν είναι κάτι που διορθώνεται π.χ με την επίσκεψη σε έναν λογοθεραπευτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Γεια! Η διόρθωση του νι και λι είναι πάρα πολύ εύκολη διαδικασία. Αν κάποιος δεν μπορεί να το κάνει μόνος του, μπορεί να πάει σε λογοθεραπευτη, ή καθηγητή ορθοφωνιας. Το πρόβλημα είναι στην λάθος τοποθέτηση της γλώσσας. Όσοι μιλούν με νι, τοποθετούν το μέσο της γλώσσας ψηλά και μέσα μέσα στον ουρανισκο. Ενώ κανονικά η άκρη της γλώσσας πρέπει να ακουμπαει μπροστά μπροστά στον ουρανισκο. Δοκίμασε το λίγες φορές και να προσπαθεις να το έχεις στο μυαλό σου όταν μιλάς. Σε καμία βδομάδα θα γίνεται αυτόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Τέλεια.. Σε ευχαριστώ παρα πολύ. Ειλικρινά! Αυτό που είχα απορία είναι το κατά πόσο αυτό είναι θέμα που όντως μπορεί να λύσει ένας λογοθεραπευτης. Το γκουκλαρα αλλά δεν βρήκα κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Λοιπόν ρώτησα λογοθεραπευτη σε φιλικη κουβεντα κ το γράφω μήπως ενδιαφέρει κ κάποιον άλλον. Μου είπε αυτό που ανέφερε κ η κοπέλα πιο πάνω αλλά πρόσθεσε ότι για να μου είναι αυτό πιο εύκολο όταν προφέρω αυτές τις συλλαβες να μην ανοίγω πολύ το στόμα. Όντως βοηθάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Διονυσία ο πατριός μου είναι Πατρινός και μού αρέσει τρομερά ο τρόπος που λέει το νι και το λι. Εγώ θα σου πρότεινα να μην μπαίνεις στη διαδικασία να διορθώσεις την προφορά σου. Ο άνθρωπος μετράει κι όχι το πώς μιλάει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Διονυσία ο πατριός μου είναι Πατρινός και μού αρέσει τρομερά ο τρόπος που λέει το νι και το λι. Εγώ θα σου πρότεινα να μην μπαίνεις στη διαδικασία να διορθώσεις την προφορά σου. Ο άνθρωπος μετράει κι όχι το πώς μιλάει. :)

Ωραία αυτά τα ρομαντικά, αλλά...
Εγώ δε θα το σκεφτόμουν ούτε στιγμή να το αλλάξω. Ίσως είμαι κομπλεξικός με τις τοπικές διαλέκτους και προφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ωραία αυτά τα ρομαντικά, αλλά...
Εγώ δε θα το σκεφτόμουν ούτε στιγμή να το αλλάξω. Ίσως είμαι κομπλεξικός με τις τοπικές διαλέκτους και προφορές.

Εσύ θα άλλαζες οπότε οτιδήποτε με το οποίο οι γύρω σου έχουν κόμπλεξ ε; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εσύ θα άλλαζες οπότε οτιδήποτε με το οποίο οι γύρω σου έχουν κόμπλεξ ε; :/:

Θα προσπαθούσα να αλλάξω κάτι στον εαυτό μου, που σε μένα δεν αρέσει. Δεν είναι το ίδιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδιά ήρθα Αθήνα τώρα 2 μήνες λόγω σπουδών κ όσοι με γνωρίζουν αμέσως μου το επισημαίνουν και με πειράζουν.. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι κάνεις δεν μου το έχει επισημάνει προσβλητικα. Τα αστειακια τους είναι τύπου "μιλάς σαν την Αμαλία από από Παρα 5" ή να επαναλαμβανουν αυτά που λέω τονίζοντας περιπαικτικα κ αυτοί το νι και το λι. Έχω αρχίσει και αισθάνομαι λίγο άσχημα δεν σας κρύβω. Δεν νιώθω καλά κ θέλω να προσπαθήσω να το αλλάξω. Το ζήτημα είναι ότι ενώ κάνω αυτό που μου πρότεινε η κοπέλα (δηλαδή να προσέχω μέχρι να το συνηθίσω όταν λέω το νι και το λι η γλώσσα ν ακουμπάει την φατνια και όχι τον ουρανισκο) το αποτέλεσμα απ' ότι μου λένε ακούγεται πολύ περίεργο κ χειρότερο..... Νομίζω πως δεν τον γλυτωσω τον λογοθεραπευτη! Εσείς μήπως ξέρετε κανένα άλλο "κολπάκι" γι να κάνω λίγη εξάσκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Οταν λεμε το νι...νιι...προσεξε οτι η ΟΛΗ η γλωσσα ακουμπαει στον ουρανισκο πολυ.Αντιθετα,οταν λεμε καθαρο το νι,μονο η ακρη της γλωσσας ακουμπαει στον ουρανισκο.Δηλαδη,κανε μια καμπυλη στην γλωσσα σου ,και ακουμπα μονο την ακρη της γλωσσας στον ουρανισκο.:).Κανε εξασκηση,,στανταρ αυτο που σου λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Λοιπόν, καταρχας το βρίσκω λάθος να κλεινεις παραπάνω το στόμα σου γιατί δεν θα ακούγεται φυσικά. Προσπάθησε να έχεις όσο πιο χαλαρο το σαγονι σου και τα χείλη λίγο τεντωμενα. Το άλλο που μπορείς να δοκιμασεις είναι να δαγκωσεις ένα στυλό και να διαβάζεις δυνατά ένα κείμενο έχοντας το στυλο οριζόντια δαγκωμενο (δηλαδή να ακουμπά από αριστερά μέχρι δεξιά πιεζοντας σου τη γλώσσα προς τα μέσα). Θα ακούγεται πολύ παράξενα αλλά μην σε νοιαζει. Κατόπιν βγαζεις το στυλό και ξαναδιαβαζεις το κείμενο ακουμπωντας την γλώσσα όπως σου είχα πει. Αν δεν καταλαβες, πες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει με τον στυλό η Helium είχα κάνει κι εγώ κάποτε που είχα ασχοληθεί με ορθοφωνία.
Γενικά στην ορθοφωνία χρησιμοποιούμε διάφορα "καθημερινά εργαλεία" για να βοηθηθούμε.

Θυμάμαι ότι η άσκηση για τόνωση της δύναμης της γλώσσας ήταν η εξής: δαγκώνεις έναν φελλό με τα δόντια (στη μέση περίπου) και απαγγέλλεις τις σχετικές ορθοφωνητικές ασκήσεις προσπαθώντας να σπρώχνεις με τη γλώσσα τον φελλό, ο οποίος όμως κρατάει αντίσταση (υπάρχουν ορθοφωνικές ασκήσεις - στιχάκια που αφορούν συγκεκριμένους φθόγγους). Ξέρω ακούγεται γελοίο, αλλά έτσι είναι η άσκηση... για να μην πω και για τα σάλια. :clapup::clapup:

Το έκανα μπροστά σε καθρέπτη καθώς με την τότε δασκάλα μου, κάναμε και "ανοίγματα" (του στόματος) και χρησιμοποιούσαμε καθρέπτη για όλες τις ασκήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδιά ειλικρινά χίλια ευχαριστώ. Αυτό με το στυλό το δοκίμασα. Πρέπει να το επαναλαμβάνω κάθε μέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Παιδιά ειλικρινά χίλια ευχαριστώ. Αυτό με το στυλό το δοκίμασα. Πρέπει να το επαναλαμβάνω κάθε μέρα;

Ναι. Μέχρι να νιωσεις την γλώσσα σου ότι κινείται πιο άνετα προς τα πάνω. Ο,τι άλλο χρειαστεις, πες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Παιδιά ήρθα Αθήνα τώρα 2 μήνες λόγω σπουδών κ όσοι με γνωρίζουν αμέσως μου το επισημαίνουν και με πειράζουν.. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι κάνεις δεν μου το έχει επισημάνει προσβλητικα. Τα αστειακια τους είναι τύπου "μιλάς σαν την Αμαλία από από Παρα 5" ή να επαναλαμβανουν αυτά που λέω τονίζοντας περιπαικτικα κ αυτοί το νι και το λι. Έχω αρχίσει και αισθάνομαι λίγο άσχημα δεν σας κρύβω. Δεν νιώθω καλά κ θέλω να προσπαθήσω να το αλλάξω.

Viva Patrasso!!!! Πατρίδα δεν μασάς. Την ιστορία της ζωής μου παρέθεσες, αν και σε 'μένα ήταν ακόμα χειρότερα (πέτυχα Θεσσαλονίκη όπου έμεινα στο 1ο έτος και εκεί στα πατρινά ιδιώματα προσέθεσα και το σαλλλλλλλονικιό λάμδα του χαλλλλλλαρά :loltooth: ). Και που έπεφτε το κάζο της αρκούδας; Και λοιπόν; (κόπηκαν βέβαια κάποια περισσεούμενα φωνήεντα στα οποία έχουμε ροπή ένεκα οι ενετικές επιρροές, π.χ. το ''πέσε μου αυτό'' αντί ''πες μου'' όπου εισέπραττα το ''που να σου πέσω δηλαδή;'' :D αλλά να αποκηρύξω το μιξ πατρινής και σαλονικιάς ντοπιολαλιάς, αρνούμαι).
Προσωπικά ψηφίζω δαγκωτή -προφέροντας συγχρόνως με τους μασητήρες εν συσπάσει :loltooth: στρουμπουλά μι, λάμδα και νι- την άποψη που παρατέθηκε πιο πάνω, πως δλδ το περιεχόμενο όσων εκφράζουμε μετράει και μόνο. Στον αντίποδα της εκλεπτυσμένης και επιτηδευμένης αθηναϊκής και καλά ιντελλεχτσουέλικιας προφοράς επί περιεχομέννννννου για κλλλλλλλλαυθμμμμούς και οδυρμμμμούς. Γιατί αυτοί είναι που ασχολούνται με την προφορά μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Τώρα είμαι στο 2ο έτος με μετεγγραφη.. τον 1ο τον εβγαλα στη Θεσσαλονίκη.. άρα ταυτιζομαι απόλυτα με αυτά που γράφεις. ������������������ Βέβαια αφού δεν έμεινα γι πολύ σχεδόν αμέσως μου έφυγαν τα "πάνε" και τα "με λες" "σε λέω". Για κάποιο λόγο όμως το δικό μας γλωσσικο ιδιωμα είναι ιδιαιτέρως κοινωνικά στιγματισμενο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.. δεν έχω ακούσει κανέναν να πειράζει κάποιον Θεσσαλονικιο ή Κρητικό ή Κυπριο για την προφορά του -τουλάχιστον όχι στον βαθμό που το κάνουν σε εμάς. Μόνο εμείς οι Πατρινοι και οι Πυργιωτες δεχομαστε τέτοια κοροιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αν νιώσω άνετα με κάποιον εννοείται πως θα τον πειράξω για την προφορά του! (Δημητράκη ακούς; :huglove:)
Κανείς δεν ενδιαφέρεται για το πώς μιλάει κάποιος αν αυτά που λέει είναι σωστά, ωραία και ενδιαφέροντα. Ίσα ίσα το να έχεις μια ιδιαιτερότητα τέτοια σε κάνει και ξεχωριστή! Στο μυαλό σου είναι όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
α, εσύ το έχεις πάρει βαριά μιλάμε!!
Τέλος πάντων, εκ πείρας μιλώντας, μιά και έχω την ηλικία σου εις διπλούν, και όντας όπου γης και πατρίς έως τα 27 μου υιοθετώντας ό,τι πιο βλαχέν μάζευα από την ελληνική ύπαιθρο, θα σε βεβαιώσω πως χωρίς να το καταλάβεις καν θα φορτώνεις κατά βούληση όποιο τοπικό ιδίωμα κάνεις κέφι σε λίγο καιρό.
Κι όσο για τους συμπλεγματικούς που ασχολούνται και κοροϊδεύουν, χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε; Πάντως, αν σε κάνει να αισθάνεσαι πιο άνετα, δοκίμασε τις ασκησούλες που σου πρότειναν. Απλά σκέψου για μιά ακόμα φορά που οφείλει να σταματάει η παρεμβατικότητα των άλλων και που ίσως ξεκινάει ο ενδοτικός χαμαιλεοντισμός ο δικός μας.
Οφείλω τέλος να ευχαριστήσω για την ορολογία που μου ήταν άγνωστη στον τίτλο του νήματος. Με μιά πρόχειρη ματιά, φαντάζομαι πως λέγεται ουρανική η προφορά λόγω εμπλοκής της υπερώας (ουρανίσκου) στην προφορά τους. Αλλά τα επίμαχα σύμφωνα περί ων ο λόγος, ανήκουν τελικά στα φατνιακά ή τα υπερώια; Εδώ μπλέχτηκα λίγο
- https://www2.media.uoa.gr/language/grammar/details.php?id=14
- https://el.wikipedia.org/wiki/Κατηγορία:Φατνιακά_σύμφωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Φατνιακά είναι. Το πρώτο λινκ που δινεις αναφέρεται στα υπερωικά γκιό- κιά- γιά- κλπ. Όχι στο νι και λι.
(Εξάλλου αν ήταν υπερωικά, θα τα προφεραμε όπως εσείς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
στην κατάταξη εδώ φαίνεται να υπάρχει κάποια επικάλυψη για το νι. Οπότε το λάμδα να θεωρηθεί πως ανήκει ξεκάθαρα στα φατνιακά και το νι στο μεγαλύτερο μέρος του;
https://el.wikipedia.org/wiki/Φωνολογία_της_Νέας_Ελληνικής
Σε κάθε περίπτωση, ξεκαθαρίστηκε πως το περιεχόμενο των λεγομένων μας είναι το σημαντικό. Και οι μη ρατσιστικοί ιδεασμοί του νοός από τον οποίο εκπορεύονται τα λεγόμενα αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top