Έλληνες και οδηγική συμπεριφορά

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Οδηγώ εδώ και πόσα χρόνια αυτοκίνητο και εδώ και 2 μοτοσυκλέτα. Εάν ήμουν 10 φορές απογοητευμένος από τη συμπεριφορά των γύρω μου, τώρα είμαι 100.

Μια συμβουλή προς τα κορίτσια (που εφαρμόζω και εγώ αντίστοιχα): ΠΡΙΝ κάνετε κάτι με τον οποιονδήποτε, κρίνετε αρχικά την οδική του συμπεριφορά. Το πιό πιθανό είναι να λειτουργεί το ίδιο και στην καθημερινή του ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δειξε μου πως οδηγεις να σου πω ποιος εισαι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.

Πέραν του ότι πρόκειται για ένα ακόμα απίστευτο βίντεο για τους men of style, αποτελεί και ένα σημαντικότατο μάθημα για όλους εμάς.

Θίγω όμως αυτό το θέμα εξαιτίας ενός περιστατικού που συνέβη προ ολίγου.

Ήμουν λοιπόν στον δρόμο με την κοπέλα μου, και ένας κλασσικός Ελληνάρας αφού έτρεχε με 40 χλμ./ την ώρα εντός πόλεως για να προλάβει το φανάρι σε απόσταση 100 περίπου μέτρων, γκάζωσε. Εκείνη την ώρα έτυχε να περνάμε τον δρόμο, αλλά επειδή δεν υπήρχε καλή ορατότητα (επειδή φορτηγά ξεφορτώνουν στο σουπερμαρκετ, και είχαν διπλοπαρκάρει) δεν τον είδαμε. Το πρόβλημα όμως δεν είναι ότι θα μας πατούσε, εδώ αναγνωρίζω το γεγονός ότι και οι δύο πλευρές φταίμε. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχουμε στοιχειώδη παιδεία ... Δηλαδή γίνεται ότι γίνεται και έχεις έναν άνθρωπο,που φταίει και εκείνος στην τελική,να βρίζει και να φωνάζει σαν τριχωτός πίθηκας που μόλις ξεφύτρωσε από το πρωτόγονο σπήλαιό του. Δηλαδή πάλι καλά που δεν βγήκε να μας τουλουμιάσει στο ξύλο.... Και μέχρι να φτάσει το φανάρι, μούντζες κωλοδάχτυλα, βρισίδια... Εντάξει ευτυχώς που είμαστε στο 2019 και έχουμε την στοιχειώδη παιδεία... Αν όχι στην οδήγηση τουλάχιστον στην συμπεριφορά... Ευτυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, αλλά νομίζω αποτελεί πολύ συχνό φαινόμενο και μάλιστα στην πλειοψηφία αυτός ο τσαμπουκάς στους δρόμους.

Συγγνώμη αν κάποιος θεωρήσει το ύφος μου ειρωνικό η επιθετικό αλλά οφείλεται ξεκάθαρα στην ένταση της στιγμής.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Χαχαχαχα άραγε υπάρχει οδηγική συμπεριφορά στην Ελλάδα;Όχι και λογικό όταν το 70% πληρώνει για να πάρει το δίπλωμα.
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι στο σύνολό του θέμα νοοτροπίας παιδιά. Τι να λέμε τώρα... :/ Στην Ελλάδα οι κανόνες και οι νόμοι είναι διακοσμητικοί. Ο καθένας κάνει ό,τι του καπνίσει. Το λυπηρό είναι ότι δε νομίζω να αλλάξει ποτέ αυτό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Είναι στο σύνολό του θέμα νοοτροπίας παιδιά. Τι να λέμε τώρα... :/ Στην Ελλάδα οι κανόνες και οι νόμοι είναι διακοσμητικοί. Ο καθένας κάνει ό,τι του καπνίσει. Το λυπηρό είναι ότι δε νομίζω να αλλάξει ποτέ αυτό.


Το ποιο λυπηρό είναι που μερικοί επικροτούν την καταπάτηση των νόμων.
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Είναι στο σύνολό του θέμα νοοτροπίας παιδιά. Τι να λέμε τώρα... :/ Στην Ελλάδα οι κανόνες και οι νόμοι είναι διακοσμητικοί. Ο καθένας κάνει ό,τι του καπνίσει. Το λυπηρό είναι ότι δε νομίζω να αλλάξει ποτέ αυτό.


Βασικά πάνω στην οδήγηση οι νόμοι είναι ήδη πολύ χαλαροί. Και μου αρέσει που μείωσαν τα πρόστιμα στην μισή τιμή... Για να καταλάβουμε λίγο, όχι να έχουμε τον φόβο να μην πάρουμε το πρόστιμο, αλλά να μάθουμε να προστατευόμαστε για το δικό μας το καλό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Είναι στο σύνολό του θέμα νοοτροπίας παιδιά. Τι να λέμε τώρα... :/ Στην Ελλάδα οι κανόνες και οι νόμοι είναι διακοσμητικοί. Ο καθένας κάνει ό,τι του καπνίσει. Το λυπηρό είναι ότι δε νομίζω να αλλάξει ποτέ αυτό.
Δε διαφωνώ αλλά οδηγώντας ήδη 20 χρόνια (γέρασα ρε φίλε..) έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι δεν μπορείς να οδηγήσεις χωρίς να παρανομείς. Παράδειγμα: Είσαι σε έναν διπλό δρόμο με μία λωρίδα. Δεξιά έχει παρκάρει ένα φορτηγό για να κάνει μια μετακόμιση. Οι διπλές γραμμές στον δρόμο είναι τείχος, δεν μπορείς να τις πατάς. Ποια είναι η επιλογή σου; Κάθεσαι στο δρόμο για 4 ώρες που θα πάρει η μετακόμιση και κλείνοντας τον δρόμο για να μην πατήσεις τη διπλή γραμμή; Όχι. Παρανομείς και πατάς τη διπλή γραμμή. Και τόσα ακόμα παραδείγματα. Οπότε, ο μόνος τρόπος να διορθωθούμε είναι να υπάρχει συνεχής αστυνόμευση της τροχαίας. Παντού και πάντα. Μετά από 5 χρόνια και 20 κλήσεις ο καθένας μας, θα μάθουμε να οδηγούμε σωστά. Αφού δεν ελέγχεται κανείς κι ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει, οι κανόνες παραμένουν διακοσμητικοί. Γιατί δεν υπάρχω μόνο εγώ στο δρόμο. Υπάρχουν κι άλλοι οδηγοί, πεζοί, μαγαζιά, ιδιώτες που κλείνουν το δρόμο για δικούς τους λόγους, δέντρα που φυτρώνουν μές στη μέση, διάφορα.
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Όταν οι Έλληνες πολιτικοί δείχνουν το <<καλό παραδειγμα>>. Ξεκινάνε οδικώς χωρίς να φοράνε ζώνη και μάλλον από τι φαίνεται έχουν βάλει συσκευή που απενεργοποιει το καμπανάκι που σε ειδοποιεί όταν δε φοράς ζώνη.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν οι Έλληνες πολιτικοί δείχνουν το <<καλό παραδειγμα>>. Ξεκινάνε οδικώς χωρίς να φοράνε ζώνη και μάλλον από τι φαίνεται έχουν βάλει συσκευή που απενεργοποιει το καμπανάκι που σε ειδοποιεί όταν δε φοράς ζώνη.


Δεν είναι συσκευή αυτό. :oops:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Χαχαχαχα άραγε υπάρχει οδηγική συμπεριφορά στην Ελλάδα;Όχι και λογικό όταν το 70% πληρώνει για να πάρει το δίπλωμα.
Η οδική συμπεριφορά δεν εχει σχέση με το αν ή όχι πλήρωσες φακελάκι για να πάρεις το δίπλωμα.

Το φακελάκι ήταν απαραίτητο παλιότερα όταν έδινα ειδικά σε επαρχία που οδηγούν όλοι παράνομα. Όταν ο άλλος οδηγεί από τα 15 του παράνομα έχει αναπτύξει οδικες δεξιότητες που ο άλλον που οδηγά 1 μήνα το yaris του δασκάλου, που είναι ευκολοδήγητο, δεν έχει αναπτύξει. Όταν το 80% του συνόλου πληρώνει φακελάκι μάντεψε ποιον θα κόψουν...
Αυτόν που δεν εχει οδηγικές ικανότητες και δεν πληρώσε φακελάκι. :angelnot:

Το θέμα είναι να πάρεις τη πιστοποίηση είτε πληρώσεις, είτε όχι. Αν είσαι υπαίτιος σε ατύχημα και δεν έχεις δίπλωμα θα βρεις το μπελά σου ανεξάρτητα αν φταις ή όχι.

Όσο για τα πρόστιμα παιδιά ορθά τα μείωσαν. Πλήρωνες υπάρογκα ποσά γιατί ξεπερνούσε το όριο ταχύτητα για ελάχιστα χιλιόμετρα ή ήπιες λίγο αλκοολ παραπάνω.

Κατά τη γνώμη μου το αλκοόλ ως πρωτεύεουσα παράβαση πρέπει να καταργηθεί. Δηλαδή αν ο άλλος οδηγά με 200 στη στροφή και είναι παράλληλα είναι και μεθυσμένος να επιβαρυνθεί περισσότερο το προστιμό του. Αντίθετα αν ο άλλος ήπιε 2 μπύρες αντί για μία και οδηγά normal με 40 στη πολή ελέγχοντας το αυτοκίνητο απόλυτα θεωρώ άκυρο τα μπατσόνια να σε σταματήσουν. Οι τύποι στήνονται κι όλα σε χώρους διασκέδασης για να κόψουν πρόστιμο σε κάποιον κακομοίρη... Το περίεργο είναι ότι η κοινωνία επικροτεί αυτή τη στάση των αστυνομικών καθώς (αλκοολ = κακό). Λυπάμαι είναι λάθος αυτό ο κάγκουρας θα οδηγείς επικίνδυνα είτε έχει πιει, είτε όχι. Αντίστοιχα ο μη κάγκουρας θα οδηγεί συνετά και 4 μπύρες να πιει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η οδική συμπεριφορά δεν εχει σχέση με το αν ή όχι πλήρωσες φακελάκι για να πάρεις το δίπλωμα.

Το φακελάκι ήταν απαραίτητο παλιότερα όταν έδινα ειδικά σε επαρχία που οδηγούν όλοι παράνομα. Όταν ο άλλος οδηγεί από τα 15 του παράνομα έχει αναπτύξει οδικες δεξιότητες που ο άλλον που οδηγά 1 μήνα το yaris του δασκάλου, που είναι ευκολοδήγητο, δεν έχει αναπτύξει. Όταν το 80% του συνόλου πληρώνει φακελάκι μάντεψε ποιον θα κόψουν...
Αυτόν που δεν εχει οδηγικές ικανότητες και δεν πληρώσε φακελάκι. :angelnot:

Το θέμα είναι να πάρεις τη πιστοποίηση είτε πληρώσεις, είτε όχι. Αν είσαι υπαίτιος σε ατύχημα και δεν έχεις δίπλωμα θα βρεις το μπελά σου ανεξάρτητα αν φταις ή όχι.

Όσο για τα πρόστιμα παιδιά ορθά τα μείωσαν. Πλήρωνες υπάρογκα ποσά γιατί ξεπερνούσε το όριο ταχύτητα για ελάχιστα χιλιόμετρα ή ήπιες λίγο αλκοολ παραπάνω.

Κατά τη γνώμη μου το αλκοόλ ως πρωτεύεουσα παράβαση πρέπει να καταργηθεί. Δηλαδή αν ο άλλος οδηγά με 200 στη στροφή και είναι παράλληλα είναι και μεθυσμένος να επιβαρυνθεί περισσότερο το προστιμό του. Αντίθετα αν ο άλλος ήπιε 2 μπύρες αντί για μία και οδηγά normal με 40 στη πολή ελέγχοντας το αυτοκίνητο απόλυτα θεωρώ άκυρο τα μπατσόνια να σε σταματήσουν. Οι τύποι στήνονται κι όλα σε χώρους διασκέδασης για να κόψουν πρόστιμο σε κάποιον κακομοίρη... Το περίεργο είναι ότι η κοινωνία επικροτεί αυτή τη στάση των αστυνομικών καθώς (αλκοολ = κακό). Λυπάμαι είναι λάθος αυτό ο κάγκουρας θα οδηγείς επικίνδυνα είτε έχει πιει, είτε όχι. Αντίστοιχα ο μη κάγκουρας θα οδηγεί συνετά και 4 μπύρες να πιει.


To test καγκουριάς ποιο είναι ακίκο για να μετρήσουμε τον κάγκουρα? Με 4 μπύρες σταμάτησες να είσαι συνετός οδηγός όταν έκατσες στο τιμόνι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
To test καγκουριάς ποιο είναι ακίκο για να μετρήσουμε τον κάγκουρα? Με 4 μπύρες σταμάτησες να είσαι συνετός οδηγός όταν έκατσες στο τιμόνι.
Τον κάγκουρα τον καταλαβαίνουμε από τις πράξεις του. Drift, burn out, καγκούρικο ηχοσύστημα με woofer στο πορπα γκαζ.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τον κάγκουρα τον καταλαβαίνουμε από τις πράξεις του. Drift, burn out, καγκούρικο ηχοσύστημα με woofer στο πορπα γκαζ.
Woofer που ξεσηκώνει διαμερίσματα που βρίσκονται πολλά μέτρα μακριά :xtipao:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top