Αρχή σχέσης-Τι ακριβώς νιώθω;

evani

Νεοφερμένος

Η evani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
θελω να μιλησω για ενα θεμα γιατι προβληματιζομαι εδω και μερες και δεν ξεω τι να κανω....λοιπον οταν εισαι στην αρχη σχετικα μιας σχεσης και υπαρχει χημεια και κατανοηση και απο τους δυο και τα ραντεβου ειναι πολυ συχνα και νιωθεις οταν εισαι μαζι του πολυ ομορφα και δν σκεφτεσαι τιποτε αλλο και περνατε και οι δυο ωραια μαζι και απο την αλλη οταν εισαι σπιτι μονη σου δεν σκεφτεσαι και πολυ τις αγκαλιες και ολα αυτα αλλα ανησυχεις και οταν αργει να σου στειλει ή να σε παρει τηλ οπως σου ειχε πει και μολις ακους τον τονο της φωνης του λιγο διαφορετικο σου φαινεται καπως και γενικα εχεις την αισθηση οτι κατι δεν σου κολλαει ...και τελος οταν ειστε μαζι ενω σε εχει αγκαλια δεν σε κοιταζει και πολυ στα ματια ενω κουβεντιαζεται αλλα δειχνει ενδιαφερον για αυτα που του λες και τοτε επιμενει κυριως αυτο το αισθημα οτι κατι λειπει απο την σχεση αυτη...επισης αν πιστευεις οτι δεν εχετε μελλον και ειδικα αν εισαι σε φαση που στην ζωη σου θα κανεις κατι καινουργιο θα γνωρισεις νεα ατομα και δν ξερεις αν θες να συνεχισετε μαζι...και φοβασαι και να του πεις να χωρισετε....τοτε τι σημαινει??δεν ξερω εγω τι θελω και τι μου φταιει ενω η σχεση μου ειναι μια χαρα...ή στην πραγματικοτητα δεν θελω αυτη την σχεση και δεν ξερω πως να το πω αυτο....?/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
θελω να μιλησω για ενα θεμα γιατι προβληματιζομαι εδω και μερες και δεν ξεω τι να κανω....λοιπον οταν εισαι στην αρχη σχετικα μιας σχεσης και υπαρχει χημεια και κατανοηση και απο τους δυο και τα ραντεβου ειναι πολυ συχνα και νιωθεις οταν εισαι μαζι του πολυ ομορφα και δν σκεφτεσαι τιποτε αλλο και περνατε και οι δυο ωραια μαζι και απο την αλλη οταν εισαι σπιτι μονη σου δεν σκεφτεσαι και πολυ τις αγκαλιες και ολα αυτα αλλα ανησυχεις και οταν αργει να σου στειλει ή να σε παρει τηλ οπως σου ειχε πει και μολις ακους τον τονο της φωνης του λιγο διαφορετικο σου φαινεται καπως και γενικα εχεις την αισθηση οτι κατι δεν σου κολλαει ...και τελος οταν ειστε μαζι ενω σε εχει αγκαλια δεν σε κοιταζει και πολυ στα ματια ενω κουβεντιαζεται αλλα δειχνει ενδιαφερον για αυτα που του λες και τοτε επιμενει κυριως αυτο το αισθημα οτι κατι λειπει απο την σχεση αυτη...επισης αν πιστευεις οτι δεν εχετε μελλον και ειδικα αν εισαι σε φαση που στην ζωη σου θα κανεις κατι καινουργιο θα γνωρισεις νεα ατομα και δν ξερεις αν θες να συνεχισετε μαζι...και φοβασαι και να του πεις να χωρισετε....τοτε τι σημαινει??δεν ξερω εγω τι θελω και τι μου φταιει ενω η σχεση μου ειναι μια χαρα...ή στην πραγματικοτητα δεν θελω αυτη την σχεση και δεν ξερω πως να το πω αυτο....?/

Εστιάζω σε κάποια σημεία τα οποία θεωρώ αρκετά σημαντικά. :)

Αρχικά, πιστεύω πως το βασικό σε μία σχέση είναι η ειλικρίνεια και η εμπιστοσύνη. Από προσωπική εμπειρία το να μην σε κοιτάζει ο άλλος στα μάτια είναι πολύ εκνευριστικό...και πιστεύω φανερώνει πολλά για αυτόν που έχεις απέναντι σου. Για την ακρίβεια, κάθε κίνηση φανερώνει και κάποιο χαρακτηριστικό του. Επίσης γεγονός είναι ότι στην αρχή μιας σχέσης συνήθως "αισθάνεσαι" κάποιο αρνητικό χαρακτηρίστικό αλλά δεν του δίνεις σημασία γιατί λες "θα φτιάξει" ή "μπορεί να κάνω λάθος"...αλλά συνήθως στην πορεία καταλαβαίνεις πως πέφτεις διάνα στην αρχική σου διαπίστωση. ;)

Όσον αφορά τώρα στο γεγονός ότι φοβάσαι να του πεις να χωρίσετε πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι για τίποτα. Αρκεί όμως πριν, να έχεις σκεφτεί καλά την απόφασή σου αυτή... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evani

Νεοφερμένος

Η evani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
βασικα φοβαμαι την αντιδραση του...αν θα νευριασει και τσακωθουμε και δεν ξερω πως ακριβως να του το πω....αν το πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω που το πας...

Εχεις καποιο πραγματικο προβλημα εσυ και νομιζεις οτι δεν εχετε μελλον ή απλως το πιστευεις επειδη καποιες φορες δεν ειναι ακριβως οπως περιμενεις να ειναι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η γνωμη μου ειναι πως δεν εισαι ερωτευμενη κουκλα μου... αλλα φοβισμενη, τον λογο που εισαι τον ξερεις εσυ. Γιατι ο ερωτας δεν επισκιαζεται απο φοβους, παρα αυτον της εγκαταλειψης.

Sωστα οσα λες αλλα θελω να κανω υποσημειωση γιατι ισχυουν στην περιπτωση->οταν αρεσει ο ενας στον αλλο, τα βρισκουν στην επικοινωνια και αποφασιζουν απο κοινου να δημιουργησουν σχεση.
Οταν το ζευγαρι ειναι ερωτευμενο δεν ''ταμπελιαζεται'' και δεν κανει σκεψεις τυπου- ''θα γνωριζω κι αλλα ατομα, και ισως χωρισουμε''- ειναι ακομα στην αρχη του και οι βασεις δεν εχουν τεθει, ειναι σε ζυγαρια τα πραματα, ταλαντευονται. Εαν περασει στο σταδιο του ερωτα, τοτε ειναι σε καλο δρομο για ουσιαστικο δεσμο-δεσιμο και ταμπελα εξ ολοκληρου αμοιβαια περα απο ανασφαλειες, οταν τα ατομα λενε και πιστευουν ''θελω να εχουμε σχεση γιατι καταλαβαινω πως σε θελω αποκλειστικα στη ζωη μου, σε σκεφτομαι καθημερινα και δε θα θελα να με φανταστω χωρις εσενα''.
Για μενα σχεση = αποκλειστικοτητα, σε θελω 100%, ολα τα υπολοιπα κρυα, και ρηχα(φυσιολογικα να τα περνα ο ανθρωπος και αυτα).
Πολλες σχεσεις ξεκινουν ετσι και καταληγουν σε δεσιμο. Αλλες ξεκινουν απο υπερβολικο δεσιμο και ή συνεχιζουν ή τα σκορπούν όλα στο αέρα (εξου και ερωτας που δεν ειναι και πολυ μακρια απο το μισος)

Αυτη ειναι η γνωμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Γιατι ο ερωτας δεν επισκιαζεται απο φοβους.

:offtopic:Διαφωνώ καθέτως!

Γνώμη μου είναι πως όταν είσαι πραγματικά ερωτευμένος (με ανταπόκριση), πάντα υπάρχει ο φόβος μην τον / την χάσεις...
:offtopic:

Αν κρίνω από το υπόλοιπο ποστ σου μάλλον κάτι άλλο εννοείς εδώ

(που μοιάζει περισσότερο σχετικό με τον προβληματισμό της θεματοθέτριας, τον οποίο δε διάβασα λόγω σύνταξης)

γι'αυτό και απομόνωσα την πρόταση :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:offtopic:Διαφωνώ καθέτως!

Γνώμη μου είναι πως όταν είσαι πραγματικά ερωτευμένος (με ανταπόκριση), πάντα υπάρχει ο φόβος μην τον / την χάσεις...
:offtopic:

Αν κρίνω από το υπόλοιπο ποστ σου μάλλον κάτι άλλο εννοείς εδώ

(που μοιάζει περισσότερο σχετικό με τον προβληματισμό της θεματοθέτριας, τον οποίο δε διάβασα λόγω σύνταξης)

γι'αυτό και απομόνωσα την πρόταση :thumbup:

Με προλαβες Μαντρου. Η εσυ βιαζεσαι ή εγω πατω γρηγορα ''αποθηκευση'':P
Δες πιο πανω. Ο μοναδικος φοβος που εχει ο ερωτευμενος ειναι αυτος.
Διαβασε και το υπολοιπο του κοριτσιου βρε συ!
Ισως πεις κι εσυ την αποψη σου και να της φανει χρησιμη.;):)

Κολλαει πολυ η σελιδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
βασικα φοβαμαι την αντιδραση του...αν θα νευριασει και τσακωθουμε και δεν ξερω πως ακριβως να του το πω....αν το πω

Γιατί να σε φοβίζει αυτο; Αν είναι όντως αυτό που θέλεις τότε έχεις το κάθε δικαίωμα να του το πεις χωρίς τίποτα να σε φοβίζει! Άλλωστε οι πρώτοι είστε που χωρίζετε ή οι τελευταίοι;! :P

Μπορεί όντως να το πάρει στραβά και να τσακωθείτε, να μαλώσετε κτλ κτλ...αλλά μπορεί και τίποτα από όλα αυτά να μην συμβεί. Αυτό εξαρτάται από τον χαρακτήρα του και από το πόσο σε θέλει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Η σχέση αυτή όπως την περιγράφεις, μου δημιουργεί την εντύπωση ότι υπάρχει έλξη, αλλά δεν υπάρχει το αίσθημα του "απόλυτου έρωτα". Δεν είναι δηλαδή και τόσο έντονα τα συναισθήματα. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είσαι σε μικρή ηλικία και ίσως δεν έχεις πολλές εμπειρίες, αρχίζεις να αναρωτιέσαι αν πρέπει να κάνεις σχέση με αυτό το άτομο και άρα να δεσμευτείς ως ένα βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι νιώθεις, γιατί αν δεν νιώθεις κάτι τοσο δυνατό τελικά, κάποια στιγμή θα του το πείς και όσο αργότερα το πείς τοσο περισσότερο θα πονέσει (αν νίωθει δυνατά αισθήματα)... Γιατί αν είναι έτσι σίγουρα κάποια στιγμή θα του ζητήσεις να χωρίσετε... Πρέπει να καταλάβεις εσύ τι θέλεις πρίν προχωρίσει πολυ και γίνει χειρότερο...

Αλλα σκέψου πρώτα τι θες ΕΣΥ και μη σε νοιάζει η αντίδραση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου οταν νιωθεις οτι υπαρχει ενα κενο στην σχεση οντως υπαρχει...και αμα δεν σε γεμιζει ενα ανθρωπος προχωρας και πας στον επομενο...γιατι οσο αργεις να το συνειδητοποιησεις τοσο πιο δυσκολο θα ναι να φυγεις...απλα ζητα του λιγο χρονο για να καταλαβεις και εσυ τι θες και να μην κοροιδευεις ουτε αυτον ουτε τον εαυτο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top