Απ' τη ντροπή, στην εθνική κατάθλιψη ή χίλιες και μία αιτίες για εθνική έξεγερση

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Διότι, οι λίγοι Επώνυμοι που μας πηδάνε, μας πηδάνε με τα ονοματεπώνυμά μας και όχι με το "μικρό όνομά " μας:redface:! Το ζήτημα είναι εθνικά φορομπηχτικό και όχι απλά, διαταξικό!

Δε βγάζει καν νόημα αυτό που λες.All in all,αυτοί που μας πηδάνε είναι μεγαλοαστοί και όσοι τρώμε το γαμήσι ανήκουμε στις κατώτερες τάξεις.Δε βλέπω κάτι το διαταξικό εδώ,γενικότερα δε νομίζω ότι υφίσταται οικονομική ανάλυση χωρίς να μιλήσουμε για ταξική πάλη.:hmm::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δε βγάζει καν νόημα αυτό που λες.All in all,αυτοί που μας πηδάνε είναι μεγαλοαστοί και όσοι τρώμε το γαμήσι ανήκουμε στις κατώτερες τάξεις.Δε βλέπω κάτι το διαταξικό εδώ,γενικότερα δε νομίζω ότι υφίσταται οικονομική ανάλυση χωρίς να μιλήσουμε για ταξική πάλη.:hmm::whistle:

όντως, με την έννοια ότι η οικονομική ανάλυση καταλήγει στο
<<άστα να πάνε>>
και η ταξική πάλη στο
<<ρίχνω τον αποπάνω απλά για να πάρω την ζηλευτή θέση του>>

:(

νώα καλημέρα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
όντως, με την έννοια ότι η οικονομική ανάλυση καταλήγει στο
<<άστα να πάνε>>

Dude,οι σοβαρότερες οικονομικές αναλύσεις εκεί καταλήγουν.Δεδομένου ότι κάποιος αντιμετωπίζει την ιστορία και την κοινωνία ορθολογιστικά/υλιστικά,αναγκάζεται να δει την ταξική διάσταση των πραγμάτων.Τις περισσότερες φορές αυτό καταλήγει in favor των κατώτερων τάξεων (μαρξιστική αντίληψη),γιατί διαφορετικά...well,η ταξική θεώρηση ενός αστού θα ήταν "σε πηδάω γιατί μπορώ".

και η ταξική πάλη στο
<<ρίχνω τον αποπάνω απλά για να πάρω την ζηλευτή θέση του>>

Κάτω οι πάνω,πάνω κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Κάτω οι πάνω,πάνω κανείς.

Εδώ συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, συμπεριλαμβανομένου ακόμη και του Θεού:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
Κάτω οι πάνω,πάνω κανείς.

Με το ίδιο σκεπτικό....Όλοι στον αγώνα, στο καναπέ (με τις γάτες :P) κανείς.
Που θα γίνει μόνο όταν ισχύσει το "σαβουριαστείτε όλοι στον πάτο, στη Μεσαία Τάξη κανείς".

Με ελληνικά δεδομένα το υπολογίζω γύρω στο 2017 (όπως λέει και ο Νωεύς). Θα είναι η ημερομηνία που θα τελειώσουν και τα τελευταία "φαγώσιμα" των προηγούμενων γενεών. Αν γίνει κάτι πιο γρήγορα, δεν θα έχει ξεκινήσει από δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με ελληνικά δεδομένα το υπολογίζω γύρω στο 2017 (όπως λέει και ο Νωεύς).
μπαα..
θα την προλαβει η καταστροφη του κοσμου το 2012..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι λες σοβαρά; Υπάρχει εδώ στην Ελλάδα έστω ένας στα 11 εκατομμύρια με την τόλμη και τον πατριωτισμό (ταξικό φίλε Κρόουλυ, μην κολλάς στις γαμημένες ιδεολογικές σου αγκυλώσεις) αυτού του ανθρώπου; Δεν είναι τύχη να έχεις έναν τέτοιο;
Έχουμε τους ηγέτες που μας αξιζουν. ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στις τελευταίες εθνικές εκλογές ψήφισαν ((43.92+33.48)/100*70.92)%=54.89 % των εγγεγραμένων στους εκλογικούς καταλλόγους.

Ποιες εκλογές και κουραφέξαλα, δεν ξέρεις τι λες μου φαίνεται. Οι δύο από τους προηγούμενους τρεις πρωθυπουργούς του Εκουαδόρ έφυγαν με ελικόπτερο από τη βουλή, αφού ο λαός την είχε πολιορκήσει και δεν τολμούσε να βγει κανείς από μέσα. Εάν οι εκλογές μπορούσαν ν' αλλάξουν ουσιαστικά την κατάσταση, θα είχαν απαγορευτεί. Ας διώξουμε τον πρώτο δοσίλογο με ελικόπτερο και μετά βλέπουμε για εκλογές. Εκλογές με τούτη την απόγνωση και την παραίτηση, καθώς και με τα ρουφιανικά ΜΜΕ και την αισχρή τους προπαγάνδα, δεν πρόκειται παρά να βγάλουν τους ίδιους και να τους επιβραβεύσουν, έστω κι αν τελικά τους ψηφίσει μόνο το 30% του εκλογικού σώματος...
O Koρέα ήρθε στην εξουσία με εκλογές από το λαό (είχαν βγαλει το τραγουδάκι και το έδειξε στο ντοκυμαντέρ "Mόλις ένα γύρο εκουαδόρ". Οι προηγούμενες κυβερνήσεις έφυγαν από το λαό (πολιορκία της Βουλής). Συνεπώς δεν ήταν ο Κορέα αλλά ο λαός του Εκουαδόρ που τα κατάφερε καθώς δεν ανεχόταν άλλες πολιτικές. Τα ΜΜΕ υποστηρίζουν το καθεστώς που τα συντηρεί (δεν νομίζω ότι στο εκουαδόρ ήταν διαφορετική η κατάσταση).

Εμείς έχουμε τον Τουρισμό, είναι καλύτερη πηγή Εθνικού Πλούτου από το πετρέλαιο, αν και πολλοί πιστεύουν ότι μια ελεύθερη πατριωτική κυβέρνηση θα έβρισκε "ως δια μαγείας" τα πετρέλαια που τόσες δεκαετίες δεν μας αφήνουν να "ανακαλύψουμε". Πολιτική βούληση είχαν και τίποτε άλλο, είναι μια χώρα με ασήμαντο ΑΕΠ.
Ποιο τουρισμό;....... Μόλις ιδρύθηκε το νέο μουσείο της ακρόπολης είχαμε είσοδο για αρκετούς μήνες 1 euro (lol). Ερχόταν κόσμος από όλον τον κόσμο να δούνε το μουσείο τζάμπα. Για να μην πω για τους αρχαιολογικούς χώρους της επαρχίας σε τι κατάσταση κρατιούνται.

Αν έχουμε πετρέλαια στο Αιγαίο ή όχι δεν το ξέρουμε. Πιστεύω πως έχουμε αλλά όχι σε τετοια ποσότητα που εχει το εκουαδόρ που θα επιτρέψει να κάνουμε μαγκιές αλλά ακομα και αν είχαμε για να το εκμεταλευτούμε χρειαζόμαστε κάποιο σεβαστο χρηματικό ποσό για έρευνα και δημιουργία εγκαστάσεων. Στην δεύτερη περίπτωση δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος λαός που θα μας δανείσει ξέροντας ότι έχουμε αρνηθεί τα προηγούμενα χρέη μας.

Τέλος σταμάτα να κινδυνολογείς ότι εάν δεν δανειζόμαστε δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτε. Εάν αρνηθούμε να πληρώσουμε και κόψουμε και τα "φόρου-υποτέλειας" εξοπλιστικά προγράμματα από τις υποκρίτριες Γερμανία και Γαλλία, τότε το ΑΕΠ μας θ' αρχίσει να πηγαίνει στο λαό κι όχι στους δανειστές-τοκογλύφους. Τότε θα ζήσουμε πολύ καλύτερα, με την αγαπημένη μας δραχμούλα και την τουριστική βιομηχανία μας ν' ακμάζει. Αφήστε επιτέλους Παπανδρεϊστές την προπαγάνδα της Τρέμη και του Πρετεντέρη, αρκετά!!
Κάθε επιλογή έχει το τίμημα της και δεν πιστεύω ότι η άρνηση να πληρώσουμε τα χρέη μας θα περάσει αναίμακτα. Tώρα τι θα γίνει αν εφαρμοστεί αυτό δεν το ξερει κανένας. Αν γυρίσουμε στην δραχμούλα τότε θα γίνει υποτίμηση του νομισματός μας, ο λαος σε μια νύχτα θα χάσει σημαντικό μέρος της αξιας της περιουσίας του και προσωπικά προβλέπω να γινει αντίστοιχος χαμός με το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου. Πιθανόν με το κόψιμο των "φόρων - υποτέλειας" το μαγαζί μας να βγάζει κέρδος (αμφιβάλλω) και τότε δεν θα χρειαστεί να κάνουμε καμιά υποτίμηση νομίσματος και δεν θα κοπεί καμιά παροχή στο λαό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κάθε επιλογή έχει το τίμημα της και δεν πιστεύω ότι η άρνηση να πληρώσουμε τα χρέη μας θα περάσει αναίμακτα.
στην πραξη αυτο γινεται στην αγορα..

οταν χρεωκοπει μια επιχειρηση..απλα λεει οτι δεν μπορω να τα πληρωσω ολα,,ελα να συμφωνησουμε γιατο τι μπορεις να παρεις..

το ιδιο θα γινει και για την Ελλαδα πρακτικα πιστευω..

ολο το χρεος δεν μπορει να πληρωθει..οποτε πολλα λεφτα για τους επενδυτες διεθνως θα χαθουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα πρέπει να διαχωρίσουμε μέσα στο μυαλό μας το "Πληρώνω τα χρέη μου" από το "Πληρώνω τοκογλυφικά επιτόκια". Επίσης, θα πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι δεν μπορεί ιδιωτικές επιχειρήσεις όπως οι τράπεζες, να κερδοσκοπούν ρισκάροντας τα λεφτά των καταθετών τους ή τα λεφτά που τους δανείζει η Τράπεζα της Ελλάδος με χαμηλό επιτόκιο (λεφτά που προέρχονται από τα δάνεια που παίρνουμε ως κράτος) και όταν τύχει να κερδίσουν, όλο το κέρδος είναι δικό τους, ενώ όταν τύχει να χάσουν, όλη η χασούρα πρέπει να μετατοπιστεί στο λαό. Πρόκειται για διεθνές φαινόμενο (βλέπετε Ιρλανδία κι Ισλανδία ως παράδειγμα, αλλά και τις ίδιες τις ΗΠΑ). Αυτό το καραγκιοζλίκι είναι εντελώς ενάντιο ακόμη και στις βασικές αρχές της καπιταλιστικής θεωρίας. Πρόκειται δηλαδή για μια κατάσταση του τύπου "Τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας πάλι δικά μας", εντελώς παράνομο ακόμη και για καπιταλιστική οικονομία κι επάνω σ' αυτό μπορεί κανείς να αντιπαρατεθεί με το σύστημα των κερδοσκόπων, ακόμη και από τη Δεξιά πλευρά.

Στο ντοκιμαντέρ "Χρεωκρατία", το οποίο συνιστώ σε όλους ως πηγή προβληματισμού, ανέφερε ότι δώσαμε στις ελληνικές τράπεζες 107 δις ευρώ, ακριβώς δηλαδή το ποσόν το οποίο χρειαζόμαστε ως "βοήθεια" από την Τρόικα και μάλιστα χωρίς όρους επιστροφής τους προς το κράτος (δανικά κι αγύριστα δηλαδή), ενώ εμείς θα κληθούμε να τ' αποπληρώσουμε με αποικιοκρατικούς και λεόντιους όρους. Εάν δεν βλέπετε κάτι το στραβό εδώ, τότε δυστυχώς θα πρέπει να είναι στραβός ο γιαλός.

Θέλω να τονίσω ότι ακόμη και η Ελληνική Νομοθεσία αναγνωρίζει το δικαίωμα των χρεωστών να μην πληρώνουν ανεξέλεγκτα πανωτόκια, όπως έχει ψηφιστεί εδώ και χρόνια. Για ποιο λόγο λοιπόν η Ελλάδα, ως χρεώστης δέχεται ασυζητητί να πληρώσει τρελά πανωτόκια, μάλιστα εκχωρώντας την ΕΘΝΙΚΗ ΕΔΑΦΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ; Αλήθεια, εάν ο Μεταξάς (φασίστας και δικτάτορας αλλά όχι Γραικύλος καθώς αποδείχτηκε) έλεγε ΝΑΙ αντί για ΟΧΙ στο τελεσίγραφο των Ιταλών το 1940, θα ήταν προδότης ή σώφρων πολιτικός που θα το έκανε "για το καλό μας"; Θα είχε κάνει κάτι χειρότερο από αυτήν την ατιμωτική συνθηκολόγηση; :hmm:

Τέλος, τι ακριβώς έπαθε η Ισλανδία που αρνήθηκε να πληρώσει τα γαμισιάτικα των διεθνών τοκογλύφων; Της έκλασαν μια μάντρα @@; Κάτι γελοίες υποτονικές αντιδράσεις από πλευράς Αγγλίας και Ολλανδίας, του στυλ "κρίμα που είστε κακοί, θα σας πάμε στα δικαστήρια". Στα δικαστήρια όμως, μπορείς να βγεις και να πεις ότι δέχομαι να πληρώσω όσο μέρος του χρέους είναι νόμιμο και όχι επαχθές και τότε το δικαστήριο θα αναγκαστεί να διατάξει την λογιστική εξέταση του χρέους, όπως έγινε με το Εκουαδόρ. Ποιος από τους "μαζί τα φάγαμε" θα τολμούσε όμως να επιτρέψει έναν τέτοιο κοινωνικό έλεγχο; Τι θ' αποκαλυπτόταν για το διεφθαρμένο καθεστώς και τους εργολάβους του τους διαπλεκόμενους καναλάρχες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Κάτω οι πάνω,πάνω κανείς.


όπως έλεγε και ο stefano benni , ο κόσμος αλλάζει μόνο με μικρά βήματα κάθε φορά
δεν θέλω να σου κόψω την φόρα
αλλά ο stefano είναι σοφός άνθρωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σημείο των καιρών κι αυτό; Πρωί-πρωί σήμερα ξεκίνησα να κατέβω στο κέντρο της πόλης, να ζητήσω δανεικά από φιλικό μου πρόσωπο, που ακόμη εργάζεται. Να πάρω αστικό, ούτε συζήτηση. Είχα μόνο 0,20 € στη τσέπη. Καθώς πεζοπορούσα λοιπόν συναντώ τον πρώτο ζητιάνο. Ένας με ένα χέρι. Του δίνω το υστέρημά μου, πιο πολύ για να μη βαραίνει την τσέπη, αλλά και για να είμαι άνετα ειλικρινής στους επόμενους. Μέχρι να φθάσω στον προορισμό μου, με συνάντησαν άλλοι 5-6, που εισέπραξαν απλά το άνετό μου πια "δεν έχω". (Το 'χω και συνήθειο παιδιόθεν, να μην τους προσπερνώ αδιάφορα:redface:...). Το τελευταίο πρόσωπο ήταν μία γυναίκα γύρω στα 55-60. Από την αντίδρασή της στο "δεν έχω", πρόσεξα ότι δεν με πίστεψε και τότε αναλογίστηκα, ότι μάλλον και οι προηγούμενοι δεν θα πρέπει να με είχαν πιστέψει. Και μάλλον θα πρέπει να τους δικαιολογήσω: το ντύσιμό μου, πρόσεξα, ήταν εύλογα παραπλανητικό:redface:! Αλλά κι από την άλλη, αν ήθελα σώνει και καλά να είχα γίνει πιστευτός, θα έπρεπε να έφθανα στον προορισμό μου ημίγυμνος, ακολουθώντας τη σχετική παραίνεση του Ιησού Χριστού:redface:! Πλην όμως, ένα βορειοδυτικό αεράκι στη πόλη, έκανε το πρωινό, να 'ναι ακόμη απρόσφορο για να βγάλω το μπουφάν μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Σημείο των καιρών κι αυτό; Πρωί-πρωί σήμερα ξεκίνησα να κατέβω στο κέντρο της πόλης, να ζητήσω δανεικά από φιλικό μου πρόσωπο, που ακόμη εργάζεται. Να πάρω αστικό, ούτε συζήτηση. Είχα μόνο 0,20 € στη τσέπη. Καθώς πεζοπορούσα λοιπόν συναντώ τον πρώτο ζητιάνο. Ένας με ένα χέρι. Του δίνω το υστέρημά μου, πιο πολύ για να μη βαραίνει την τσέπη, αλλά και για να είμαι άνετα ειλικρινής στους επόμενους. Μέχρι να φθάσω στον προορισμό μου, με συνάντησαν άλλοι 5-6, που εισέπραξαν απλά το άνετό μου πια "δεν έχω". (Το 'χω και συνήθειο παιδιόθεν, να μην τους προσπερνώ αδιάφορα:redface:...). Το τελευταίο πρόσωπο ήταν μία γυναίκα γύρω στα 55-60. Από την αντίδρασή της στο "δεν έχω", πρόσεξα ότι δεν με πίστεψε και τότε αναλογίστηκα, ότι μάλλον και οι προηγούμενοι δεν θα πρέπει να με είχαν πιστέψει. Και μάλλον θα πρέπει να τους δικαιολογήσω: το ντύσιμό μου, πρόσεξα, ήταν εύλογα παραπλανητικό:redface:! Αλλά κι από την άλλη, αν ήθελα σώνει και καλά να είχα γίνει πιστευτός, θα έπρεπε να έφθανα στον προορισμό μου ημίγυμνος, ακολουθώντας τη σχετική παραίνεση του Ιησού Χριστού:redface:! Πλην όμως, ένα βορειοδυτικό αεράκι στη πόλη, έκανε το πρωινό, να 'ναι ακόμη απρόσφορο για να βγάλω το μπουφάν μου....

λέγε ότι θες ρε
ΔΕΝ σου δίνω δανεικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
λέγε ότι θες ρε
ΔΕΝ σου δίνω δανεικά

Μα κι εγώ, ρε καρντάσι, δεν απευθύνομαι, ούτε στις Αγορές ούτε στο ΔΝΤ, αλλά στην αλληλεγγύη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Μα κι εγώ, ρε καρντάσι, δεν απευθύνομαι, ούτε στις Αγορές ούτε στο ΔΝΤ, αλλά στην αλληλεγγύη...




για τον όττο/νώα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top