Ποια η γνώμη σας για το εδάφιο 13:9 του Ζαχαρία;

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ασε ρε φαντάγκο που δεν μπορείς να αγοράσεις όλους τους τόμους του Διόδωρου Σικελιώτη και να διαβάσεις από το πρωτότυπο, όπως και ο φίλος μας νικθέατερ. βολέψου με μια ιστοριούλα του πόε (από τυχαία σελίδα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η Βίβλος είναι ένα βιβλίο προιόν της εποχής του το οποίο εξυπηρετούσε συγκεκριμένα κοινωνικοπολιτικά συμφέροντα. Οι Έλληνες ήταν οι εχθροί τότε, εναντίον τους θα στράφηκε. Είναι απλά μια προσπάθεια χαλιναγώγησης συνειδήσεων για πολιτικούς λόγους... Πως άλλοι σήμερα χρησιμοποιούν την TV κ το cinema ας πούμε; Κάπως έτσι...

TV και σινεμά;;; Τι είναι αυτά που λες ασεβή και αιρετικέ;;; Εξυπηρετούσε η βίβλος συμφέροντα;; Αυτό σηκώνει μήνυση!! Οι γραφές είναι ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ εξ ορισμού. Αυτό σημαίνει ότι τις έγραψε ο Θεός himself ή μάλλον καθ' υπαγόρευσιν. Θρησκευτικά δεν κάνατε στο σχολείο; :P:D

Βίβλος Σαμουήλ. Ο Θεός προστάζει να εξολοθρευτούν οι άνδρες
Αμαληκίτες, και οι γυναίκες τους, και τα παιδιά τους, ακόμα και τα κοπάδια τους.

Όπως λένε και οι Dead Kennedys: "God told me to skin you alive" (I kill children).

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Για όσους αναρωτιούνται ποιούς εννοεί ο Ζαχαρίας,ας ψάξει για τον Αντίοχο Δ' τον Επιφανή.
Υπόψη, ότι την εποχή του (Αντίοχου Δ΄), ακόμη οι (κατοπινοί) "Ιουδαίοι" ειχαν ελληνικά ονόματα. Για παράδειγμα, εκείνα τα χρόνια τη θέση του "Αρχιερέα" τη διεκδικούσαν, ένας Μενέλαος και ένας Ιάσων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καποιοι ιουδαίοι ναι,ήταν Ελληνίζοντες..πχ ο Βασιλιάς Ηρώδης..(ναι,ο γνωστος..)αυτους ομως τους σιχαίνονταν οι απλοι εβραίοι.Τους θεωρούσαν εχθρούς της θρησκείας και του εθνους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Καποιοι ιουδαίοι ναι,ήταν Ελληνίζοντες..πχ ο Βασιλιάς Ηρώδης..(ναι,ο γνωστος..)αυτους ομως τους σιχαίνονταν οι απλοι εβραίοι.Τους θεωρούσαν εχθρούς της θρησκείας και του εθνους τους.
...Και ποιοι ήταν οι "απλοί Εβραίοι";;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτοί που πολέμησαν τον μπόλιασμα του κορμού του ιουδαϊσμού με φυντάνι ελληνικής σκέψης

ο καρπός του μπολιάσματος ήταν το βιβλίο του Εκκλησιαστή
να το διαβάσεις
αξίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... το βιβλίο του Εκκλησιαστή
να το διαβάσεις
αξίζει
: "ματαιολογείς" μήπως;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Λέτε πως οι Φιλισταίοι ήταν έλληνες αλλά αυτό δεν έχει εξακριβωθεί εικάζεται πως είναι συγγενικά φυλά πελασγικά που ήρθαν από τους λαούς της θάλασσας τπτ δεν είναι σίγουρο ούτε για τους κρητας εξολοθρεύσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Λέτε πως οι Φιλισταίοι ήταν έλληνες αλλά αυτό δεν έχει εξακριβωθεί εικάζεται πως είναι συγγενικά φυλά πελασγικά που ήρθαν από τους λαούς της θάλασσας τπτ δεν είναι σίγουρο ούτε για τους κρητας εξολοθρεύσετε
Δηλαδή, πως θα μπορούσε να "εξακριβωθεί";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δηλαδή, πως θα μπορούσε να "εξακριβωθεί";
Δεν γνωρίζω έχει περάσει πολύς καιρός από τότε..Εδω και τόσα χρόνια κανένας δεν το εξακρίβωσε και ήταν και επιστήμονες εγω θα δώσω την λύση?. Απλός διάβασα για εικασίες για υποθέσεις χωρίς κανένας να γνωρίζει ποίοι ήταν οι Φιλισταίοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nompi

Νεοφερμένος

Ο Nompi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η προσωπική μου άποψη είναι οτι όταν λέει Έλληνες εννοεί τους ειδολολάτρες.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
H προσωπική μου γνώμη για την προσωπική σου γνώμη είναι πως έχεις δίκιο

Πς. Το πως έφτασε "έλληνας" να σημαίνει ειδωλολάτρης έχει σημασία?
πσ2. Το πως έφτασε "εθνικός" να σημαίνει ειδωλολάτρης έχει σημασία?
πσ3. Το πως έφτασε "ειδωλολάτρης" να σημαίνει ειδωλολάτρης έχει σημασία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
H προσωπική μου γνώμη για την προσωπική σου γνώμη είναι πως έχεις δίκιο

Πς. Το πως έφτασε "έλληνας" να σημαίνει ειδωλολάτρης έχει σημασία?
πσ2. Το πως έφτασε "εθνικός" να σημαίνει ειδωλολάτρης έχει σημασία?
πσ3. Το πως έφτασε "ειδωλολάτρης" να σημαίνει ειδωλολάτρης έχει σημασία?

Έχουν τόσο μεγάλη σημασία, που για τους "πιστούς" των διαφόρων "κληρονόμων" του "Ιεχβά"( μετα-ελληνικό, δυτικό θρησκευτικό τρίπολο!) κατέληξε να μην έχει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στο βιβλίο του Ζαχαρία κεφ. 13-9 γράφει: " Και θέλω περάσει το τρίτον δια πυρός και θέλω καθαρίσει αυτούς ως καθαρίζεται το αργύριον και θέλω δοκιμάσει αυτούς ως δοκιμάζεται το χρυσίον, αυτοί θέλουσι επικαλεσθεί το όνομά μου και εγώ θέλω εισακούσει αυτούς, θέλω ειπεί: Ούτος είναι λαός μου και αυτοί θέλουσι ειπεί, ο Κύριος είναι ο Θεός μου."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top