Διορισμός σε δημοτικό

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Οταν με το καλό ξεμπερδέψω, θα ήθελα να διοριστώ σε κάποιο δημοτικό. Ομως δεν ξέρω τι ισχύει και ποιά είναι η διαδικασία. Μου έχουν πει ότι στα δημοτικά δεν χρειάζεται ΑΣΕΠ και ότι απλά κάνεις αίτηση και μετά αξιολογούν τους υποψηφίους. Δεν έχω ιδέα όμως τι αίτηση είναι αυτή, πότε/που/πως γίνεται, τι αξιολογούν, αν δηλώνεις περιοχή ή σχολεία και τα σχετικά. Ξέρει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οταν με το καλό ξεμπερδέψω, θα ήθελα να διοριστώ σε κάποιο δημοτικό. Ομως δεν ξέρω τι ισχύει και ποιά είναι η διαδικασία. Μου έχουν πει ότι στα δημοτικά δεν χρειάζεται ΑΣΕΠ και ότι απλά κάνεις αίτηση και μετά αξιολογούν τους υποψηφίους. Δεν έχω ιδέα όμως τι αίτηση είναι αυτή, πότε/που/πως γίνεται, τι αξιολογούν, αν δηλώνεις περιοχή ή σχολεία και τα σχετικά. Ξέρει κανείς?

Το μονο που ξερω, ειναι οτι ενας φιλος μου εργαζετε ως ορομισθιος σε δημοτικο (πληροφορικαριος, οχι δασκαλος) και οτι δεν εχει δωσει ασεπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μέχρι πρότινος έβγαινε ανακοίνωση από το Υπουργείο Παιδείας για να δηλώσεις ενδιαφέρον, κατέθετες τα χαρτιά σου και αν υπήρχε θέση σε έπαιρναν. Κάθε φορά που σε έπαιρναν, αποκτούσες περισσότερα μόρια, οπότε οι πιθανότητες να σε ξαναπάρουν ήταν μεγαλύτερες. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό, ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο Παιδείας, στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας θα σου έλυνε λογικά κάθε απορία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Μόνιμος διορισμός σε δημοτικό (όπως και σε γυμνάσιο-λύκειο) απαιτεί την επιτυχία στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Η κατάσταση είναι μπερδεμένη....
Μπορείς να δουλέψεις σαν αναπληρώτρια ή ωρομίσθια (δεν ξέρω τι σπουδάζεις για να σου πω πως ακριβώς), αλλά η προϋπηρεσία σου δεν μετράει πουθενά.
Οι πίνακες έχουν κλείσει, καθώς και η επετηρίδα.
Κάπως, κάπου, κάποτε διοριζόμασταν έτσι.
Υπάρχει βέβαια η μεταβατική περίοδος που θα απορροφήσει όσους έχουν "κλειδώσει" προϋπηρεσία και μετά θα διενεργηθεί ΑΣΕΠ για διορισμό (βέβαια τίποτε από αυτά δεν έχει ισχύσει....η μεταβατική περίοδος έχει περάσει εδώ και 2 χρόνια περίπου, η επετηρίδα έχει κλειδώσει μεν αλλά δεν κάνει διορισμούς πλέον! 60 δάσκαλοι και νηπιαγωγοί για 2011-2012 όταν έπαιρνε χιλιάδες)

Σύμφωνα με το νέο νόμο (που ακόμα δεν έχει μπει πλήρως σε ισχύ), όλοι θα διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ. ΑΣΕΠ χρειάζεται να έχεις περάσει για να διδάξεις ως αναπληρώτρια/ωρομίσθια για 2 συνεχόμενα χρόνια. Μετά θα πρέπει να ξανά δίνεις....
Αυτό που ισχύει είναι: κάνεις χαρτιά, μπαίνεις σε πίνακα, περιμένεις να σε καλέσουν.
Αλλά μόρια και προϋπηρεσία δεν παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλά, μπερδεύτηκα περισσότερο. Καλύτερα να το αφήσω να έρθει η ώρα του γιατί μέχρι τότε θα το έχουν αλλάξει κι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top