e-steki: Τέρμα του ... το άπειρο

Sarah_Fest

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Δεν μιλαω για το αν θα ξεφυγει απο τους κανονες κλπ, αυτο ναι, στο χερι μας ειναι. Ενοω οτι καποτε ολοι εδω μεσα ειμασταν μια οικογενια, τωρα συνεχιζουμε να ειμαστε μια οικογενια, αλλα εχουν αρχισει να ερχονται και φιλοι στα οικογενιακα τραπεζια, if you know what i mean. Οχι οτι ειναι κακο αυτο, ισα-ισα. Μεχρι ενα σημειο ομως ειναι επιθυμιτο, μετα γινετε κουραστικο και στο τελος παυει να ειναι οικογενια και γινετε μια αχαρνης πολη

Ομολογώ πως ως καινούργια ένιωσα λίγο αμήχανα διαβάζοντας αυτόν τον προβληματισμό. Υποθέτω πως ο μόνος τρόπος για να κρατήσετε την "οικογένεια" σε στενά πλαίσια είναι να μην αφήσετε ανοιχτή την εγγραφή σε όλους, αλλά μόνο σε άτομα που προσκαλούν τα ήδη μέλη.... Είσαι σίγουρος όμως πως αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας... Όσοι και να γίνουμε τα ενεργά μέλη ποτέ δεν θα είναι τόσα, ώστε να χαθεί ο έλεγχος! Απλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω θα είμαστε περισσότεροι moderators.

Από την άλλη, μια ήδη διαμορφωμένη παρεούλα, προσελκύει νέα πρόσωπα που της ταιριάζουν... Οι "αταίριαστοι" αποβάλλονται από μόνοι τους ακόμα και στην πραγματική ζωή.

Είναι κρίμα να μην υπάρχει πρόσβαση για όλους σε ένα φιλόξενο φόρουμ, σαν το δικό μας!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ θέλω να πω ένα μπράβο σε αυτούς [δεν θα ήθελα να τους κατονομάσω για προφανείς λόγους] που κατ'εμέ έχουν συνεισφέρει τα μέγιστα σε επίπεδο ανθρώπινο (δεν μιλάω για τη διακόσμηση του σπιτιού-αυτή άλλωστε έχει πάρει πολλάκις συγχαρητήρια από μένα :P) ώστε να γίνει το στέκι ένας χώρος που μπαίνεις και ... μένεις... Και σε αυτό έχουν συνεισφέρει τόσο κάποια από τα μέλη της ΟΔ όσο και κάποιοι από τους απλούς χρήστες (Imo πάντα :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ομολογώ πως ως καινούργια ένιωσα λίγο αμήχανα διαβάζοντας αυτόν τον προβληματισμό. Υποθέτω πως ο μόνος τρόπος για να κρατήσετε την "οικογένεια" σε στενά πλαίσια είναι να μην αφήσετε ανοιχτή την εγγραφή σε όλους, αλλά μόνο σε άτομα που προσκαλούν τα ήδη μέλη.... Είσαι σίγουρος όμως πως αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ;

Λογικο το βρησκω να ενιωσες αμηχανα, και σιγουρα δεν ειναι ο καλητερος τροπος για καλως ορισμα. Και εγω αν εμπαινα σε ενα φορουμ και διαβαζα κατι τετιο θα αιστανομουν καπως. Καταλαβενεις βεβαια οτι δεν ειναι κατι πρωσοπικο με εσενα, μπορει μαλλιστα αν μπεις στην παρεα να σε θεωρισω πολυ καλητερο "μελος της οικογειας" απο οτι αλλους παλιοτερους.
Συγουρα δεν ειναι αυτος ο σκοπος του φορουμ. Ο σκοπος του φορουμ ειναι να υπαρχει ενα μερος για να συζιταμε, να αναταλασουμε αποψης, να ερχομαστε σε επαφη με αλλους και ολα τα σχετικα. Δεν εκφραζω ομως την αποψη του φορουμ, εκφραζω μια δικη μου αποψη και ανυσιχια, με την οπια απο οτι φαινετε δεν συμφωνουν αλλοι, ισα-ισα διαφωνουν. Γιανα καταλαβεις και γιατι σκευτομαι ετσι, δες παρακατω


Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας... Όσοι και να γίνουμε τα ενεργά μέλη ποτέ δεν θα είναι τόσα, ώστε να χαθεί ο έλεγχος! Απλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω θα είμαστε περισσότεροι moderators.

Από την άλλη, μια ήδη διαμορφωμένη παρεούλα, προσελκύει νέα πρόσωπα που της ταιριάζουν... Οι "αταίριαστοι" αποβάλλονται από μόνοι τους ακόμα και στην πραγματική ζωή.

Είναι κρίμα να μην υπάρχει πρόσβαση για όλους σε ένα φιλόξενο φόρουμ, σαν το δικό μας!

:)

Δεν μιλαω για χασιμο του ελενχου, το ειπα και πιο πριν. Αυτο εξαρτατε απο την διαχηριση.
Για την αποβολη εχεις δικιο, δεν μπορω να πω.
Οσο για το τελευτεο, φυσικα και ειναι κριμα, και φυσικα δεν συζιταμε καν κατι τετιο. Απλα επειδη εγω εχω μια λοξα δεν θα αλαξει ολο το φορουμ για χαρη μου... Αλλωστε αμα τραβαω ζορι εγω θα πρεπει να φυγω και να βρω κατι αλλο που να μου ταιριαζει καλητερα, οχι να διωξουμε αλλα μελη και να απαγορευσουμε την εγγραφη σε καινουργια....


Δεν ξερω πιος εχει δικιο, μακαρι να εχετε εσεις. Απλα εχω βαρεθει να βλεπω το ιδιο σκηνικο παντου... Φορουμ να αλλαζουν εντελος επειδη αποκτανε πολα μελη (χωρις ομως να φταινε οι διαχιριστες και η διαχιριση τους, απλα πειρανε την φυσικη πορεια), παρεες να ξεκινανε ωραια μερικους και εκλεκτους φιλους και να καταληγουν ολοκληρο χωριο, και να καταστρεφουν φιλιες, συγκροτιματα να ξεκινανε απο μια αγαπημενη παρεα και να καταληγουν τσιρκο η και να διαλιονται (καλητερο απο το να ειναι τσιρκο βεβαια)

Απο δυο πραγματα εχω δει να καταστρεφονται σχεσης, απο αποχωριση καπιου η καπιων (για αυτο προσεχτε καπιοι (δεν ξερω καν σε πιους αναφερομαι, για να μην εχουμε παρεξηγισεις. Αν ηξερα ισως να μην ειμουν εδω, η να ειχανε αλαξει πολλα πραγματα), πολλα εχουμε ακουσει χωρις να ξερουμε τι ακριβος εχει παιχτει... προσεξτε...) ειτε απο υπερπληθυσμο... Και το εχω ζησει πολλες φορες και ο ιδιος. Και ξερετε πολυ καλα τι ειναι το στεκι για μενα, και οτι δεν θελω να χαθει αυτο το πραγμα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όπως είπε και η XRZ παραπάνω, η ατμόσφαιρα του φόρουμ είναι υπόθεση όλων μας.
Μέλη και ΟΔ φροντίζουμε γι' αυτό! :)

Όπως κάθε σχέση προχωράει καλύτερα όταν υπάρχει ειλικρίνεια, έτσι και η δική μας, Τάσο, θα είναι πάντα ισχυρή αν δεν κρατάμε μέσα μας πράγματα αλλά τα συζητάμε για να βρίσκονται λύσεις. Αν υπάρχουν παρεξηγήσεις πρέπει να λύνονται!
Τα report και τα PM είναι ΚΑΙ γι' αυτό! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
δεν ειναι η παρεξηγισεις... Δεν κολαω σε αυτο, δεν ειναι αναγκη να εχουμε προβληαμτα με τα υπολιπα μελη...
Αρχικα ειμασταν μια μικρη παρεα, στην πορεια μεγαλωσαμε, καπια στιγμη πιθανων να φτασουμε σε τετιο σημειο που να μην ξερουμε καν τα νικ αυτων με τους οπιους μιλαμε καθημερινα... Και στο σχολειο μου, δεν εχω τπτ με κανενα απο τα αλλα παιδια, αλλα δεν ειναι οπως ειναι η παρεα μου που ειμαστε μετριμενα ατομα και ξερουμε τα παντα (νταξει, οχι και ολα αλλα καταλαβενετε) ο ενας για τον αλλων, και επιδιωκουμε να περασουμε καπιες ωρες μαζι γιατι περναμε ωραια. Και ενω ξερω πολλα απο τα παιδια στο σχολειο, και μιλαω μαζι τους συχνα, δεν μπορω να τους θεωρισω φιλους...
Δεν ξερω αν με καταλαβενεις τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Όσο πιο πολύ συζητάτε γι'αυτό τόσο πιο άβολα νιώθουν τα νέα μέλη, imho.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμένα πάντως το παρεΐστικο κλίμα με τράβηξε και προσαρμόστηκα γρήγορα. :P



(Παίζει να 'χω και με τον μεγαλύτερο ρυθμό προσαρμογής n00ba :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όταν φτάσουμε 30.000 χιλιάδες χρήστες θα έχουμε και καμία 100αρία μέλη στη ΟΔ :)
Εκει θα πεσει γελιο ! :P Σοβαρα τωρα, και σε φορουμ με τοσες (και παραπανω) χιλιαδες μελη που εχω συμμετασχει, δεν ειχαν τοσους mods.

Όπως κάθε σχέση προχωράει καλύτερα όταν υπάρχει ειλικρίνεια, έτσι και η δική μας, Τάσο, θα είναι πάντα ισχυρή αν δεν κρατάμε μέσα μας πράγματα αλλά τα συζητάμε για να βρίσκονται λύσεις. Αν υπάρχουν παρεξηγήσεις πρέπει να λύνονται!
Τα report και τα PM είναι ΚΑΙ γι' αυτό! :yes:
Συμφωνω. Καντε ορατο το κρυφο φορουμ, ή τα reports, τοτε :hehe:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα ριπορτς αγαπητέ μου, είναι ορατά πλέον στον χρήστη που τα έκανε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ωωωωωωω ! Πηρα την 1η μου αρνητική ψηφοοο ! :clapup:

Και γιατι ; Ισως στο μελος αυτο, δεν αρεσε το αστειο. Ισως διαφωνει οτι θα μπορουν να υπαρχουν 100 mods ή οτι πρεπει να υπαρχει διαφανεια. Ισως ειναι κρυφος θαυμαστης μου. Ποιος ξερει.

Ισως αυτο ειναι και ενα προβλημα του συστηματος οταν δε φαινονται οι αρνητικες. Ο καθενας δεν αναλαμβανει τις ευθυνες του. Λεμε οτι ενα ποστ μπορει να παρει αρνητικη επειδη δεν μας καλυπτει η τεκμηριωση του.....αλλα εμεις δεν τεκμηριωνουμε γιατι βαλαμε αρνητική ψηφο ! Ειμαστε καλλυμενοι. Και μονο τα μελη ΟΔ μπορουν να το βλεπουν. Κατα συνεπεια μονο τα μελη ΟΔ εχουν την δυνατοτητα να ριχνουν τις περισσοτερες αρνητικες, χωρις να δινουν λογαριασμο σε κανεναν, χωρις να δικαιολογουνται σε κανεναν, χωρις να τους κρινει κανείς. Τα υπολοιπα μελη ξερουν οτι "καποιοι τους βλεπουν". But who watches the watchers ?

Ενα καλο κλιμα δεν επιβαλεται με το να μειωνουμε οσες αποψεις (κατα την γνωμη μας) μας το χαλανε, και με το να σβηνουμε οτι χρειαστει. Αυτα ειναι ημιμετρα και μπαλωματα. Το καλο κλιμα χτιζεται σιγα σιγα, και προκυπτει απο την ειλικρινεια και τη διαφανεια, που χτιζουν εμπιστοσυνη και φερνουν ολους πιο κοντα. Και ενα βημα για κατι τετοιο, ειναι και το να εχει ο καθενας το θαρρος της γνωμης του, και να αναλαμβανει τις ευθυνες του. Φυσικα καποιοι ισως δε το καταλαβουν αυτο και ριξουν και σε αυτο το ποστ αρνητικες.

Πλακα πλακα, αν ηταν μια απο τις 2 να μην φαινεται, ισως πιο λογικο θα ηταν να μην φαινονται οι θετικες , παρα οι αρνητικες. Στις θετικες δε θα σου ζητησει κανεις το λογο. Στις αρνητικες ειναι που πρεπει να εχεις και καποιο λογο που κατεκρινες μια αποψη. Αν δεν εχεις, τοτε καταχρασαι το συστημα. Και πως θα ξερει κανενας, οτι δεν εχεις λογο, αν δε φαινονται οι αρνητικες ; Θα το δει η ΟΔ ; Μα εδω δε προλαβαινει να δει τοσα πραγματα (γιαυτο και παρακινει να γινονται reports). Αρα, κανείς. Αν ομως ηταν φανερες....και δε θα τις σκορπαει ο καθενας δεξια αριστερα τοσο ευκολα, αλλά και θα μπορει να ζητηθει ο λογος. (οχι απαραιτητα μεσα στο φορουμ).

Οσο για τα reports αγαπητη μου :P, καλο να ειναι ορατα στο μελος που τα εκανε, αλλά η μαγκια η καλη, ειναι να τα βλεπουν ΟΛΟΙ. (οχι να γραφουν μεσα οι αλλοι, απλα να τα βλεπουν).

Ολα αυτα ειναι μεν σχετικα με το νεο συστημα αξιολογησης, αλλα συνδεονται αρρηκτα και με το κλιμα που αναφερθηκε εδω, και κατα συνεπεια με το ποσος κοσμος υπαρχει, και θα υπαρξει. Ολα θελουν προσοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top