Καθυστερεί η μυϊκή γυμναστική την απώλεια κιλών;

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αρχικά υπολόγισε το μεταβολισμό σου. Με μια πρόχειρη αναζήτηση το google μου έβγαλε αυτό το σάιτ: https://thermida.net/metrisi metavolismou.html
Ο αριθμός αυτός σου δείχνει πόσες θερμίδες καις κάθε ημέρα για τη συντήρησή σου, καθώς και για να πραγματοποιήσεις τις καθημερινές σου δραστηριότητες.
Παίρνοντας ακριβώς αυτές τις θερμίδες θα παραμείνεις στα κιλά που βρίσκεται τώρα. Προκειμένου να χάσεις κάποια κιλά θα πρέπει να έχεις αρνητικό θερμιδικό ισοζύγιο, ή πιο απλά να καις περισσότερες θερμίδες από αυτές που παίρνεις.
Εγώ θα σου πρότεινα να κόψεις 500 θερμίδες τη μέρα, είτε από φαγητό είτε να τις καις με γυμναστική. Αυτό σημαίνει περίπου 1 χαμένο κιλό σε 2 βδομάδες (ένα κιλό αντιστοιχεί περίπου σε 7500 θερμίδες). Μπορείς φυσικά να κόψεις 250 από το φαγητό και να καις και 250 με την άσκηση, προσωπικά προτιμώ να μην κόβω τίποτα από τη διατροφή και να τα δίνω όλα στη γυμναστική. :P

Όσον αφορά τη γυμναστική η αερόβια είναι μεν καλύτερη για άμεση απώλεια λίπους, αλλά συνολικά τα βάρη θα σε βοηθήσουν περισσότερο στο να χάσεις κιλά και κυρίως στο να τα διατηρήσεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Το ιδανικό είναι συνδυασμός αερόβιας και βαρών και πάντα υψηλής έντασης. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Κάτσε γιατί μου ήρθε απότομο. :P Επειδή ασχολούμαι πρώτη φορά με γυμναστική και σοβαρή διατροφή και δεν ξέρω πράγματα..
Μου λες δηλαδή ότι αν παίρνω 800 θερμίδες τη μέρα, θα πρέπει στο γυμναστήριο να καίω τις 400;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Όχι. Σου λέω ότι αν κάθε μέρα ο οργανισμός σου χρειάζεται 2000 θερμίδες για να συντηρηθεί (λειτουργία οργάνων, ρύθμιση θερμοκρασίας κτλ κτλ) και για να εκτελέσεις τις καθημερινές σου δραστηριότητες (δουλειά, γυμναστική κτλ) να κόψεις 500 από αυτές (είτε τρώγοντας λιγότερο, είτε καίγοντας περισσότερες καθημερινά ή και τα 2). Έχοντας ελαφρύ θερμιδικό έλλειμμα ο οργανισμός σου θα στραφεί περισσότερο προς το αποθηκευμένο λίπος απ' ότι κάνει καθημερινά για να καλύψει τις ανάγκες του.
Βέβαια με προσοχή ώστε να είναι πράγματι ελαφρύ το θερμιδικό έλλειμμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top