Θα διαλέγατε άλλους γονείς;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Όχι, δεν θα άλλαζα με τίποτα τους γονείς μου, ήταν και είναι υπέροχοι. Όμως (όπως το σκέφτομαι τώρα), υπάρχει κάτι που θα ήθελα να ήταν διαφορετικό: Η αύξηση του ποσοστού του χρόνου που αφιέρωνε ο πατέρας μου στην οικογένειά του σε σχέση με αυτό που τον απασχολούσε η καριέρα του.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Όχι βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πολύ άσχημο τοπικ... Αν ήμουν γονιός δε θα' θελα να περάσει καν από το μυαλό του παιδιού μου αυτή η σκέψη.
Οι γονείς είναι οι άνθρωποι που σε αγαπάνε όσο δε μπορεί να σ'αγαπήσει κανένας άλλος στο κόσμο. Είναι καθαρά pure love, όσα λάθη και να κάνουν, όσα λάθη και να κάνουμε εμείς ως παιδιά, η αγάπη τους για μας δεν αλλάζει ποτέ. Θα είναι πάντα δίπλα μας, όπως και να είμαστε.

Σίγουρα υπάρχουν και γονείς που απλά δεν έπρεπε να γίνουν ποτέ γονείς, μπορώ να σκεφτώ μερικούς στα γρήγορα, αλλά shit happens, δυστυχώς και τη πληρώνουν τα παιδιά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
αν και είναι κατατροφικοί γονείς όχι δεν θα πειραματιζόμουν και με άλλους
εξάλλου ποτέ δεν βρίσκεται κάτι καλύτερο όταν το αναζητάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εννοειται πως οχι! Θα αλλαζα ομως με ευχαριστη πολλους απο τους συγγενεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
δεν θα τους άλλαζα για άλλους γονείς αλλά θα ήθελα να τους φέρω λίγο στα μέτρα μου για να συνεννοούμαστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HarissonFord

Νεοφερμένος

Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ΠΟΤΕ δεν θα τους άλλαζα!!!
Για μένα (όπως και για τον καθένα ξεχωριστά) είναι οι καλύτεροι γονείς του κόσμου!
Χάρη σε αυτούς είμαστε αυτοί που είμαστε και είναι οι άνθρωποι-στηρίγματά μας!!!Όποτε θέλουμε τη βοήθειά τους είναι δίπλα μας,συμπαραστάτες μας,συνοδοιπόροι μας!Άτομα που σου παρέχουν ό,τι περνά από το χέρι τους και ποτέ ΔΕΝ περιμένουν αντάλλαγμα!Η μόνη ανιδιοτελής σχέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Κι εγώ δε θα τους άλλαζα, μολονότι θα ήθελα να έχουν κάποια χαρακτηριστικά διαφορετικά. Αλλά μάλλον αυτό είναι λίγο εγωιστικό μιας και κάθε άνθρωπος έχει μοναδική προσωπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ΠΟΤΕ δεν θα τους άλλαζα!!!! Βέβαια ότσν πήγαινα δημοτικό μου είχε περάσει από το μυαλό μου και μάλιστα με ποιους θα ήθελα να τους αντικαταστήσω.....Πολύ χαζές σκέψεις αλλά πιστεύω οτι όλα τα παιδιά το έχουν σκεφτεί καποια στιγμή....Όταν άρχιζα να ωριμάζω κατάλαβα οτι δεν υπήρχαν καλύτεροι γονείς για εμένα!!!!Τους αγαπούσα και τους αγαπάω πάρα πολύ και ήμουν πολύ κοντά μαζί τους σε συγκριση με συμμαθητές μου που δεν ήθελαν καν να τους μιλήσουν....Όμως τώρα με την μαμά μου είμαι μόνο με την σκεψη μου κοντά της-το ίδιο και αυτή-γιατί δεν ζει πια!!!!!Είμαι όμως με τον μπαμπά μου που είναι από τους καλύτερους πατεράδες του κόσμου,δεν με πιέζει, έχει κατανόηση και ξέρει πότε να μου βάζει όρια με τον δικό του τρόπο!!!!ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ!!! Και εσεις να αγαπάτε τους δικούς σας γονείς γιατί είναι αναντικατάστατοι!!!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didimos

Νεοφερμένος

Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Άλλους γονείς όχι, άλλα αδέλφια βεβαίως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Πολύ άσχημο τοπικ... Αν ήμουν γονιός δε θα' θελα να περάσει καν από το μυαλό του παιδιού μου αυτή η σκέψη.
Οι γονείς είναι οι άνθρωποι που σε αγαπάνε όσο δε μπορεί να σ'αγαπήσει κανένας άλλος στο κόσμο. Είναι καθαρά pure love, όσα λάθη και να κάνουν, όσα λάθη και να κάνουμε εμείς ως παιδιά, η αγάπη τους για μας δεν αλλάζει ποτέ. Θα είναι πάντα δίπλα μας, όπως και να είμαστε.

Σίγουρα υπάρχουν και γονείς που απλά δεν έπρεπε να γίνουν ποτέ γονείς, μπορώ να σκεφτώ μερικούς στα γρήγορα, αλλά shit happens, δυστυχώς και τη πληρώνουν τα παιδιά. :/:
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την φίλη σε όλα όσα έγραψε. Εκτός από παιδί κάποιων τυχαίνει να είμαι και γονιός και ξέρω καλά πως θα ένοιωθα αν η κόρη μου σκεπτόταν πως θα ήθελε άλλη μάνα.
Ωστόσο το ερώτημα έχει τεθεί και θα πω την γνώμη μου σαν παιδί πλέον. Οι γονείς μου ήταν αρκετά καλοί, όχι και οι δύο αλλά τουλάχιστον η μάνα μου. Παρ' όλα αυτά κι εκείνη θα μπορούσε να είχε κάνει κάποια πράγματα καλύτερα. Το να ήθελα όμως να είχα άλλους γονείς θα σήμαινε στο τέλος πως θέλω να είμαι κάποια άλλη από αυτή που είμαι, μια και θα είχα εντελώς διαφορετικά βιώματα. Και επειδή τυχαίνει αυτή που είμαι να μου αρέσει πάρα πολύ και δεν θα ήθελα με τίποτα να ήμουν κάποια άλλη, απαντώ όχι. Δεν θα ήθελα άλλους γονείς ακόμα κι αν ήταν οι καλύτεροι γονείς του πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Άλλους γονείς όχι, άλλα αδέλφια βεβαίως!

Πονεμένη ιστορία τα αδέρφια. Εχω έναν μικρότερο αδερφό και ώρες ώρες μου σπάει τα νεύρα, για να μην πω συνέχεια. Θα ήθελα πάρα πολύ να είχα μεγαλύτερα αδέρφια αλλά δυστυχώς δεν ήμουν τυχερή σε αυτό και τώρα πια είναι πολύ αργά και αδύνατο να συμβεί. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didimos

Νεοφερμένος

Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα:
Πονεμένη ιστορία τα αδέρφια. Εχω έναν μικρότερο αδερφό και ώρες ώρες μου σπάει τα νεύρα, για να μην πω συνέχεια. Θα ήθελα πάρα πολύ να είχα μεγαλύτερα αδέρφια αλλά δυστυχώς δεν ήμουν τυχερή σε αυτό και τώρα πια είναι πολύ αργά και αδύνατο να συμβεί.

Αυτό είναι καθαρή τύχη δεν θέλω να μπλεχτώ σε προσωπικά άλλων ούτε να το παίξω ψευτοδιδάσκαλος σε άλλους που τα πάνε πολύ καλά με τα αδέλφια τους λέω μόνο μια προσωπική διαπίστωση και είναι δικαίωμα μου, εκ πείρας να ξέρετε οτι τα μικρότερα αδέλφια βγαίνουν τελικά χειρότερα αν πρόκειται για αγόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατι βρε Διδυμε το λες αυτο? Ως προς τι εννοεις χειροτερα? Ολα θεμα χαρακτηρα και πως εχουν μεγαλωσει δεν ειναι?
Αν το κοριτσι ειναι μεγαλυτερο δεν ειναι και καλυτερα? Δηλαδη θα τον φροντιζει, θα τον περιποιειται... Ενω σκεφτομαι αν το αγορι ειναι μεγαλυτερο θα της το παιζει μαγκας. Αλλα και παλι, καθε ανθρωπος... ειναι διαφορετικος! Και παιζει ρολο πως θα τα μεγαλωσουν και οι γονεις!

Να σημειωσω πως εγω δεν εχω αδερφια, οποτε δεν ξερω πως ειναι να εχεις. Εγω θυμαμαι να μοιραζομαι τα παιχνιδια μου με τους φιλους μου., που καποια στιγμη επεστρεφαν σπιτια τους κι εγω τα ειχα ολα για παρτη μου. Καμμια φορα στεναχωριομουν που εφευγαν και πολλες φορες κοιμοντουσαν σπιτι μου. Γενικα ειχα παρα πολλους φιλους απο πολυ μικρη και ημουν πολυ πολυ δοτικη! Δε σας κρυβω πως παντα λαχταρουσα ενα αδερφακι, ειδικα σε μικροτερη ηλικια. Αλλα μεγαλωνοντας μου περασε, αφου μπηκαν κι αλλα πραγματα στη ζωη μου και ειχα παντα γεματο χρονο. Παντως βασει κι εγω προσωπικης εμπειριας, δε θα ηθελα να κανω μονο ενα παιδακι. Δυο-τρια θα ειναι μια χαρα και μακαρι ο Θεος να με αξιωσει να μπορω να τα μεγαλωσω σωστα. Τωρα, το αν θα ερθει πρωτο το αγορι ή το κοριτσι κανεις δεν το ξερει, ή αν θα είναι ολα αγορια (παναγια μου:P) ή ολα κοριτσια, αλλα πιστευω αν τα μαθεις να ζουν μονιασμενα παρα τα μεταξυ τους προβληματα, δεν θα υπαρχει ζητημα ''θελω αλλον αδερφο-η''. Θελει δουλεια ομως αυτο! Κι απο τους δυο τους γονεις!

Βλεπεις ας πουμε αδερφια πλεον σε μεγαλες ηλικιες πια, εχοντας κανει δηλαδη και οικογενειες να σκοτωνονται συνηθως για περιουσιακα ζητηματα ή να ζηλευει ο ενας τον αλλο! Πειτε μου, ποιος φταιει γιαυτο? Ισως βεβαια να μη φταινε παντα οι γονεις και ο ενας να βγηκε σκατοπαιδο. Οκ μπορει να συμβει. Υπαρχουν ομως και αδερφια που ο κοσμος να χαλασει μενουν παντα εκει ενωμενα, με χερια δεμενα σα γροθια οσα προβληματα κι αν αντιμετωπισουν. Αυτο ειναι φοβερο, μου αρεσει πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Didimos

Νεοφερμένος

Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
Να σημειωσω πως εγω δεν εχω αδερφια, οποτε δεν ξερω πως ειναι να εχεις. Εγω θυμαμαι να μοιραζομαι τα παιχνιδια μου με τους φιλους μου., που καποια στιγμη επεστρεφαν σπιτια τους κι εγω τα ειχα ολα για παρτη μου.

Επειδή λες οτι δεν έχεις αδέλφια γι'αυτό σου απαντάω καλύτερα να μην έχεις καθόλου αδέλφια παρά να έχεις κακόψυχα αδέλφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Επειδή λες οτι δεν έχεις αδέλφια γι'αυτό σου απαντάω καλύτερα να μην έχεις καθόλου αδέλφια παρά να έχεις κακόψυχα αδέλφια

Kαλα ναι σιγουρα, θα με εθλιβε πολυ αυτο κι εχω δει τετοιες περιπτωσεις οπως προανεφερα. Λυπηρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Η απάντηση είναι απλή... ΟΧΙ!

Δεν θα διάλεγα άλλους γονείς, γιατί οι γονείς μου είναι απλώς υπέροχοι. Είναι αυστηροί όσο πρέπει να είναι, ούτε καθόλου, ούτε υπερβολικά και με καταλαβαίνουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξάνδρα22

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Έλα ρε παιδιά για κανέναν λόγο! Βέβαια θα ήθελα να μπορώ να τους βάζω στο mute κάθε φορά που αρχίζουν τη μουρμούρα :P Όπως και να έχει όμως το αίμα νερό δε γίνεται!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Τους γονείς μου δεν θα τους άλλαζα με τίποτα (το έχω γράψει πιο πριν). Όμως πολύ ευχαρίστως θα άλλαζα τη γιαγιά μου. Αυτή που έχω είναι βλαμμένη, ηλίθια και θεούσα. Οι γονείς μου παντρεύτηκαν με πολιτικό γάμο και εμένα δεν με έχουν βαφτίσει. Τη μητέρα μου (κόρη της) την αποκαλεί "πόρνη" και μένα "παιδί του σατανά". Την έχω δει συνολικά 4-5 φορές από λίγο και ποτέ δεν θυμάμαι να ασχολήθηκε μαζί μου ούτε έχω κανένα δώρο από αυτήν. Μια φορά με πήρε τηλέφωνο να μου πει "χρόνια πολλά" για την "ονομαστική" μου γιορτή, αλλά της απάντησα ότι δεν έχω σχέση με τον "άγιο", αλλά το όνομά μου προέρχεται από κάποιον αρχαίο Έλληνα, με αποκάλεσε "αντίχριστο" και της το έκλεισα. Πολύ θα ήθελα να είχα μια φυσιολογική γιαγιά και στις παιδικές μου αναμνήσεις να υπήρχε η σχετική τρυφερότητα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top