Noob απορίες περί linux...

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Κουλό τελείως όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Xμ... Ναι...


Καμία ιδέα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Κάτω δεξιά στη μπάρα έχει ένα εικονίδιο με ένα ηχειάκι που αν θυμάμαι καλά λέγεται alsamix. Για πάτα το, άνοιξε το mixer και δες τι κάρτα ήχου σου έχει επιλεγμένη και τι επιλογές τσεκαρισμένες.

Σε μισή ώρα τελειώνει το DVD που γράφω και θα πάω να βάλω Pidgin στο linux μου και να δω λίγο τις επιλογές μπας και μου 'ρθει καμιά ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πήγα:
preferences->sound
και σου δίνω τα screenshots





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Sorry για την καθυστερημένη απάντηση. Λοιπόν, έβαλα το Pidgin και είτε έκανα mute τα sounds του είτε όχι ο ήχος έπαιζε κανονικά... Ούτε και στα screenshots που έδειξες βρίσκω κάτι λάθος... Ειλικρινά δεν ξέρω οπότε κάτσε μήπως πει καμιά ιδέα ο Λυκούργος ή ο myle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Eυχαριστώ.

Θα περιμένω και τους άλλους...

Τώρα που έχω νετ, όλα θα τα λύσω. :spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Το πρόβλημα σου είναι λογικό όσο κουφό και να σου φαίνεται αυτό!!
Λίγο πριν το release του Ubuntu Hardy τον Απρίλιο βρήκαν ότι το όταν κάποιος έπαιζε flash αρχεία (πχ youtube) κράσαρε o browser. Στην προσπάθεια τους να λύσουν το πρόβλημα (το οποίο ευθυνόταν στην Adobe και στον Flash player που αυτή βγάζει) βρήκαν ότι αν ρίξουν ένα από τα πακέτα του ήχου από απαραίτητα κατά την εγκατάσταση σε recommended και δεν το εγκαταστήσεις αυτό τότε ο browser δεν κράσαρε αλλά ήχο μπορείς να ακούσεις μόνο από μια πηγή.
Αρκετοί διαφώνησαν με αυτή την λύση (go-around) αλλά αυτό πέρασε.
Τώρα όμως αν δεν κάνω λάθος η Adobe έχει βγάλε καινούργιο Flash player που δεν δημιουργεί πρόβλημα. Οπότε κατεβάζεις αυτόν και όσον αφορά τον ήχο πρέπει να εγκαταστήσεις και το πακέτο που δεν είχε εγκατασταθεί πριν και έχει να κάνει με τον alsa-mixer. Την ακριβή του ονομασία δεν την θυμάμαι αυτή την στιγμή αλλά μέσα από το google ίσως την βρεις.
Αν παρόλα αυτά δεν το βρεις πες το και το βράδυ θα το κοιτάξω λογικά.
Αυτή την στιγμή είμαι στο pc ενός φίλου και τα Windows δεν με εμπνέουν και για πολλά.

Καλή συνέχεια.

Αυτά τα link που σου έδωσα αφορούν την εγκατάσταση όλων των codecs για να παίζουν όλα (σχεδόν) τα multimedia αρχεία στο Ubuntu σου. Ε, μέσα σε αυτά περιλαμβάνονται και τα mp3. Θα έλεγα αφού το 'χεις σκοπό να βλέπεις και βίντεο και να ακούς και μουσική εκεί να τα περάσεις όλα. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το Kaffeine Player της KDE και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αν θες και δε βαριέσαι ρίχτου μια ματιά.

Δική μου πρόταση, αν σκοπεύεις να φορτώσεις και βιβλιοθήκης του kde (πράγμα που θα κάνει πιο βαρύ το σύστημα σου, αλλά ίσως αναπόφευκτο in long term) τότε προτείνω το Amarok για mp3 που θεωρείται και το καλύτερο πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου. Για video έχεις ήδη την πρόταση μου.
Αν χρησιμοποιήσεις amarok, βάλε και mysql ώστε να κρατάσει εκεί βάση δεδομένων με τα τραγούδια σου που είναι και πιο γρήγορο.

Επίσης άλλα ωραία προγραμματάκια από kde είναι k3b για να γράφεις DVD και kile για latex (που αν δεν ξέρεις τι είναι, μάλλον δεν το χρειάζεσαι ακόμα. Σε καμιά διπλωματική/πτυχιακή μάλλον όμως θα το χρειαστείς).
Μόνο keep in mind ότι όταν θα ανοίγεις μια kde application σε gnome αυτή θα ανοίγει πιο αργά και θα σου φαίνεται λίγο awkward καθώς έχει σχεδιαστεί καλύτερα για integration με kde και όχι gnome. Ωστώσο παίζουν και στα δυο μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το πρόβλημα σου είναι λογικό όσο κουφό και να σου φαίνεται αυτό!!
Λίγο πριν το release του Ubuntu Hardy τον Απρίλιο βρήκαν ότι το όταν κάποιος έπαιζε flash αρχεία (πχ youtube) κράσαρε o browser. Στην προσπάθεια τους να λύσουν το πρόβλημα (το οποίο ευθυνόταν στην Adobe και στον Flash player που αυτή βγάζει) βρήκαν ότι αν ρίξουν ένα από τα πακέτα του ήχου από απαραίτητα κατά την εγκατάσταση σε recommended και δεν το εγκαταστήσεις αυτό τότε ο browser δεν κράσαρε αλλά ήχο μπορείς να ακούσεις μόνο από μια πηγή.
Αρκετοί διαφώνησαν με αυτή την λύση (go-around) αλλά αυτό πέρασε.
Τώρα όμως αν δεν κάνω λάθος η Adobe έχει βγάλε καινούργιο Flash player που δεν δημιουργεί πρόβλημα. Οπότε κατεβάζεις αυτόν και όσον αφορά τον ήχο πρέπει να εγκαταστήσεις και το πακέτο που δεν είχε εγκατασταθεί πριν και έχει να κάνει με τον alsa-mixer. Την ακριβή του ονομασία δεν την θυμάμαι αυτή την στιγμή αλλά μέσα από το google ίσως την βρεις.
Αν παρόλα αυτά δεν το βρεις πες το και το βράδυ θα το κοιτάξω λογικά.
Αυτή την στιγμή είμαι στο pc ενός φίλου και τα Windows δεν με εμπνέουν και για πολλά.

Καλή συνέχεια.
Kατ' αρχήν σε ευχαριστώ θερμά και εσένα και όλους για πολλοστή φορά για τη βοήθεια σας. Σε δεύτερη μοίρα, καταλαβαίνω τι μου λες, αλλά δε ξέρω που να ψάξω, τι να κατεβάσω (στη adobe έχει τριών διαφορετικών καταλήξεων αρχεία για να κατεβάσω, δε ξέρω τι να πάρω και πως να το εγκαταστήσω) και δε ξέρω τι είναι το alsa-mixer.

Nα έχετε υπομονή, είμαι άσχετος λέμε.:P


Δική μου πρόταση, αν σκοπεύεις να φορτώσεις και βιβλιοθήκης του kde (πράγμα που θα κάνει πιο βαρύ το σύστημα σου, αλλά ίσως αναπόφευκτο in long term) τότε προτείνω το Amarok για mp3 που θεωρείται και το καλύτερο πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου. Για video έχεις ήδη την πρόταση μου.
Αν χρησιμοποιήσεις amarok, βάλε και mysql ώστε να κρατάσει εκεί βάση δεδομένων με τα τραγούδια σου που είναι και πιο γρήγορο.

Επίσης άλλα ωραία προγραμματάκια από kde είναι k3b για να γράφεις DVD και kile για latex (που αν δεν ξέρεις τι είναι, μάλλον δεν το χρειάζεσαι ακόμα. Σε καμιά διπλωματική/πτυχιακή μάλλον όμως θα το χρειαστείς).
Μόνο keep in mind ότι όταν θα ανοίγεις μια kde application σε gnome αυτή θα ανοίγει πιο αργά και θα σου φαίνεται λίγο awkward καθώς έχει σχεδιαστεί καλύτερα για integration με kde και όχι gnome. Ωστώσο παίζουν και στα δυο μια χαρά.
Το amarok σκοπεύω να το βάλω.
Ξέρω βρε τι είναι η latex.:P


Tα δύο posts σου έγιναν merge. :P
Oι απαντήσεις μου από πάνω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
myle το 'χω και το Amarok. Απλά μερικά πράγματα (όπως και στην προκειμένη περίπτωση το Kaffeine) είναι απλά "κολλήματα". Το kile το 'χα ακούσει παλιότερα αλλά δεν του 'χα δώσει σημασία. Με την ευκαιρία που το ανέφερες όμως θα το ψάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
@borat: Thanks για το merge, όπως βλέπεις τα Windows με επηρρεάζουν αρνητικά! :P

Όσον αφορά το τι να κάνεις...
https://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4928900
Λογικό στην αρχή να έχεις απορίες. Κανείς δεν τα ξέρει όλα και καλό να θέλουμε να μάθουμε.

Όσον αφορά την θερμοκρασία που ανέφερες, αυτή είναι πιο χαμηλή και από αυτή που επικρατεί σπίτι μου!
Πάντως σοβαρά τώρα, στο laptop ενός φίλου μου, αυτός έβλεπε μείωση της θερμοκρασίας με την χρήση του ubuntu. Όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία καθώς οι θερμοκρασίες σου είναι αρκετά χαμηλές, αλλά της έχεις πάρει σίγουρα υπό τις ίδιες περιβαντολλογικές συνθήκες.

Το kile έχει πολλά features και μου αρέσει περισσότερο αλλά σε gnome προτιμώ TeXMaker.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έκανα όλο το Part B: Adobe Flash & PulseAudio Fix - i386 only (bug #192888) αλλά τίποτε.:(




edit: έκλεισα και άνοιξα ξανά το σύστημα και είμαι οκ από ήχο... thanks myle!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Part A is a required step you must follow, as it will enable proper PulseAudio support in most ALSA-aware applications.

Οπότε κάντο και αυτό εκτός αν δεν βλέπεις πουθένα πρόβλημα οπότε απλά δεν το κάνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το έκανα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
To αρχείο googleearthlinux.bin πως διάβολο το ανοίγω για να βάλω το google earth;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
To αρχείο googleearthlinux.bin πως διάβολο το ανοίγω για να βάλω το google earth;:worry:

Θα πας μέσω terminal στο φάκελο που το έχεις αποθηκεύσει και εκεί θα του δώσεις δικαιώματα εκτέλεσης
Code:
chmod +x GoogleEarthLinux.bin
και μετά για να το τρέξεις
Code:
sudo ./GoogleEarthLinux.bin
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλημερες πρωτα απ ολα. Εγω εχω ενα αλλο προβλημα το οποιο μ εχει βασανισει τις τελευταιες μερες. Παρολο που εχω απενεργοποιησει το sleep στο λαπτοπ γενικως, μετα απο μερικες ωρες χωρις δραστηριοτητα παγωνει και χρειαζεται εξαναγκασμενο κλεισιμο για να συνελθει. Μ εχει εκνευρισει απιστευτα γιατι καθε φορα πρεπει να μου κανει και τσεκαρισμα τα τορρεντς απ την αρχη τα οποια ειναι κατι gbs. Γνωριζει μηπως κανεις να με βοηθησει? Υπαρχει τπτ αλλο στα preferences η στην administration που μου διαφευγει? Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποιαδηποτε συμβουλη!

Για το power management για gnome είναι αυτό που βλέπεις στις εικόνες και μετακινείς τις μπάρες ανάλογα με αυτό που θέλεις.



Αν θες να ψάξεις περίσσοτερο για το power management , χρησιμοποιούνται 2 μέθοδοι : ACPI και APM.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Έχασα επεισόδια βλέπω... Ας είναι καλά ο Βασίλης που απαντάει.
Και για να μην βγω off topic, αυτό που έχει στην υπογραφή του, αν κάποιος "φίλος" σας έχει linux και σας το παίζει έξυπνος, εκτελέστε το σε terminal! :P
Δεν κάνει τίποτα πολύ κακό. Δηλώνει ένα process και μετά το εκτελεί!:P
Μόνο που αυτό το process μετά δεν έχει τηλεόραση σπιτάκι του και κάνει άλλα παιδάκια, τα οποία κληρονομούν το χάρισμα του πατέρα τους και κάνουν και άλλα παιδάκια. Και αυτό γίνεται συνέχεια μέχρι να γεμίσει το process table! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Έχασα επεισόδια βλέπω... Ας είναι καλά ο Βασίλης που απαντάει.
Και για να μην βγω off topic, αυτό που έχει στην υπογραφή του, αν κάποιος "φίλος" σας έχει linux και σας το παίζει έξυπνος, εκτελέστε το σε terminal! :P
Δεν κάνει τίποτα πολύ κακό. Δηλώνει ένα process και μετά το εκτελεί!:P
Μόνο που αυτό το process μετά δεν έχει τηλεόραση σπιτάκι του και κάνει άλλα παιδάκια, τα οποία κληρονομούν το χάρισμα του πατέρα τους και κάνουν και άλλα παιδάκια. Και αυτό γίνεται συνέχεια μέχρι να γεμίσει το process table! :lol:

χαχαχα αυτό το κάναμε στο εργαστήριο της C++. Χρησιμοποιούσαμε Solaris για τον g++ και όταν βαριόμασταν εφαρμόζαμε αυτά που μαθαίναμε στα λειτουργικά για να κολλάμε τον κεντρικό υπολογιστή (μιάς και είχαμε sunάκια και όχι χωριστούς υπολογιστές ο καθένας) μέσω threads που ποτέ δε σταμάταγαν να παράγουν children. Μέχρι που ήρθε αυτή η εντολή και μας έλυσε τα χέρια! :clapup::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μόνο που αν το κάνατε συχνά και έπιανε, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τους ανθρώπους εκεί (μπορεί απλά να μην τους ένοιαζε), η αντιμετώπιση αυτού του fork bomb είναι πολύ απλή. Μπορεί κάλιστα να τεθεί ένα πάνω όριο στα πόσα processes μπορεί να έχει κάθε user και να τελειώσει εκεί χωρίς πολλά πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Μόνο που αν το κάνατε συχνά και έπιανε, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τους ανθρώπους εκεί (μπορεί απλά να μην τους ένοιαζε), η αντιμετώπιση αυτού του fork bomb είναι πολύ απλή. Μπορεί κάλιστα να τεθεί ένα πάνω όριο στα πόσα processes μπορεί να έχει κάθε user και να τελειώσει εκεί χωρίς πολλά πολλά.

Την τρίτη φορά ο root του Κέντρου Διαχείρησης αυτό έκανε... αφού βαρέθηκε να τον τραβάει πάνω ο υπεύθυνος εργαστηρίου για να κάνει reboot το Solaris. Δε θέλω όμως να σχολιάσω τα άτομα που κάνουν τα εργαστήρια (όχι όλα, πολλά όμως) γιατί θα με πουν κακό και υπερόπτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top