Η επικαιρότητα εν συντομία

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν και έψαξα κάποια επίσημη επιβεβαίωση... δεν βρήκα κάτι
παρόλα αυτά είπα να σας το πω ελπίζοντας ότι δεν είναι hoax

Κυκλοφόρησε η νέα τούρκικη λίρα (Yeni Turk Lirasi) της οποίας η αξία είναι
0,4 euro. Προσέξτε την ομοιότητα με το ευρωπαϊκό νόμισμα των 2 ευρώ!


Προφανώς είναι πολύ εύκολο να εξαπατήσουν τους καταναλωτές (δίνοντας τα
ρέστα) ή να το χρησιμοποιούν στα μηχανήματα αυτόματης διανομής.


Στο εξής να είστε πολύ προσεκτικοί με τα νομίσματα των 2ευρω και τα ρέστα
που λαμβάνετε!


(στην έρευνα πάντως που έκανα... βρήκα όλα τα τούρκικα νομίσματα από τούρκικες σελίδες σε φωτό και μέσα ήταν και η φωτό από τη Λίρα τους, όντως όπως φαίνεται εδώ)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 2euros.jpg
    2euros.jpg
    121 KB · Εμφανίσεις: 138

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
α
Προφανώς είναι πολύ εύκολο να εξαπατήσουν τους καταναλωτές (δίνοντας τα
ρέστα) ή να το χρησιμοποιούν στα μηχανήματα αυτόματης διανομής.


Στο εξής να είστε πολύ προσεκτικοί με τα νομίσματα των 2ευρω και τα ρέστα
που λαμβάνετε!
το εχω παθει εγω η ιδια στην τουρκια μου δωσαν αυτο το νομισμα ρεστα...
κ συνεχεια ερχονται κ πελατες μας που πανε μονοημερη στο Μαρμαρις κ με ρωταν τι ειναι αυτο
το εχουν κανει συστημα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Προσοχή με τα ξένα κέρματα. Για το τουρκικό δεν ήξερα, αλλά υπάρχει και ένα βουλγάρικο που μοιάζει ή με τα 2 ή με το 1 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Παιδιά, δεν πολυκατάλαβα τι γίνεται στη Μιανμάρ..
Θα μας ενημερώσει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στο ένα ευρώ εκτοξεύεται η λιανική τιμή πώλησης του πετρελαίου θέρμανσης!
Και θα τα παίρνουμε πίσω λέει μετά τα "ρέστα"
Και αναρωτιέμαι....
Που θα βρω εγώ αυτά τα παραπάνω 400-500 ευρώ για να τα δώσω και μετά να τα πάρω πίσω?
Πόσες ώρες θα πρέπει να χάσω απ τη δουλειά μου για να κυνηγήσω την εφορία ή την τράπεζα για να τα πάρω πίσω?
Ποιος θα μου πληρώσει αυτές τις ώρες που θα μου τις κόψει το αφεντικό μου?
Ποιος βουλευτής παίρνει μισθό 900 ευρώ και πρέπει να πληρώσει απ την τσέπη του 1000 ευρώ για για χίλια λίτρα πετρέλαιο?

Δεν ξέρω αν θα βάλω τα κλάματα τώρα ή αν θα τα βάλω όταν θα έρθει η ώρα να πληρώσω το πετρέλαιο γιατί θα έχουμε νεογέννητο στο σπίτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η μαλακία πάει σύννεφο.
μια χαρά δεν ήταν με τις τρυπημένες αποδείξεις που υποχρεούνταν να μας δώσουν οι προμηθευτές?

και καλά όσοι έχουν να τα δώσουν και μπορούν να περιμένουν μέχρι το τέλος του χειμώνα, να τα πάρουν πίσω (άτοκα $#%@#$^$%@#$!)...οι υπόλοιποι? θα πρέπει όχι μόνο να προσπαθήσουν να γεμίσουν τη δεξαμενή όσο πάει για να πάνε λιγότερες φορές στην εφορία, αλλά και να πάνε την ακριβώς επομένη ημέρα, για να μην φανεί η διαφορά.

κουεδάκι, από τις 6 θα ξυπνάμε για να πάμε πρώτοι στην ουρά της εφορίας, μπας και προλάβουμε να πάμε στη δουλειά ontime...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
1 ευρω? :stunned::stunned: :hump:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ευκαιρία να προστατέψουμε το περιβάλλον ζεσταίνοντας τα σπίτια μας με άλλες μορφές ενέργειας και προτιμώντας πολλές φορές ζεστά ρούχα παρά θέρμανση στο έπακρον..:)



Άλλη είδηση:
Μήνυση 5 δισεκατομμυρίων δολαρίων κατά της Google
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Ο Jayne ισχυρίζεται κινδυνεύει η προσωπική του ασφάλεια επειδή το Google δημοσιεύει τα προσωπικά του στοιχεία. - Τα στοιχεία αυτά, σύμφωνα με τον Jayne, θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε μελλοντικές τρομοκρατικές ενέργειες, με αποτέλεσμα αυτός να αντιμετωπίζει αυξημένη πιθανότητα να φυλακιστεί αναίτια στο μέλλον.

Τη στιγμή δημοσίευσης της μήνυσης, μια αναζήτηση στο Google με τους όρους Dylan Stephen Jayne δε θα επέστρεφε αποτελέσματα. Τώρα, η ίδια αναζήτηση θα σας εμφανίσει ούτε λίγο ούτε πολύ 42.800 αποτελέσματα.Αν αυτό συνδυαστεί με το γεγονός ότι τα κείμενα της μήνυσης που θα βρείτε σε αρκετές σελίδες, περιλαμβάνουν όλα τα προσωπικά στοιχεία του Jayne, από τον αριθμό κοινωνικής του ασφάλισης μέχρι τους αριθμούς της ταυτότητάς του και των πιστωτικών του καρτών, η μήνυση αποκτά ξαφνικά προφητικό χαρακτήρα

Δεν παει καλα ο κοσμος.:confused:
Αλλο τροπο να βγαλει λεφτα δεν ξερει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.

και μετα λεμε Ελλας το μεγαλειο σου.......

στο Αμερικα οταν ξυπνανε το πρωι η πρωτη σκεψη που θα κανουν ειναι "σε ποιον θα κανω μηνυση σημερα;" :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Τη στιγμή δημοσίευσης της μήνυσης, μια αναζήτηση στο Google με τους όρους Dylan Stephen Jayne δε θα επέστρεφε αποτελέσματα. Τώρα, η ίδια αναζήτηση θα σας εμφανίσει ούτε λίγο ούτε πολύ 42.800 αποτελέσματα.

Έκανα μια αναζήτηση και τα αποτελέσματα έχουν φτάσει τα [SIZE=-1]426.000 , έξυπνος ο τύπος. Για να δούμε όμως αν θα καταφέρει να βγάλει κάτι από αυτό. Πάντως είναι κοινό μυστικό ότι ο γοογλης συνεργάζεται με πολλές μυστικές υπηρεσίες και κρατάει στοιχεία χρόνων. ;)

[/SIZE]
και μετα λεμε Ελλας το μεγαλειο σου.......

στο Αμερικα οταν ξυπνανε το πρωι η πρωτη σκεψη που θα κανουν ειναι "σε ποιον θα κανω μηνυση σημερα;" :whatever:

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kαι μονο απο το ποσο που ζηταει καταλαβαινει κανεις οτι παει με σκοπο μονο και μονο να παρει οσα μπορει περισσοτερα.
Απο την αλλη το να τα βαλει με μια απο τις πιο γρηγορα ανεπτυγμενες "εταιρειες" οπως την google νομιζει οτι ειναι κατι απλο...Νταξ' ποσους δικηγορους να βαλει?Οι καμια 50αρια που θα εχει η Google ολο και καπως θα βρουν την ακρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ακριβαίνει το γάλα


"Αυξήσεις στο γάλα και τα τυροκομικά προϊόντα αναμένονται το επόμενο διάστημα, οι οποίες κατά μέσο όρο προβλέπεται να φτάσουν ποσοστό 4,5%..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
https://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,508882,00.html

Νεοναζί χτυπούν 3 Έλληνες στο Βερολίνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως είναι κοινό μυστικό ότι ο γοογλης συνεργάζεται με πολλές μυστικές υπηρεσίες και κρατάει στοιχεία χρόνων.
Είναι πολύ βαρύ να διατυπώνονται τέτοιες απόψεις χωρίς να τεκμηριώνονται!

Λοιπόν μερικές διευκρινήσεις,

Καταρχάς ο Google πλέον κρατάει το αρχείο για το πολύ 12 μήνες!
Δεύτερον τα μόνα στοιχεία που μπορεί να συλλέξει κάποιος webmaster (ακόμη και το google) είναι:
  1. Λέξης κλείδα που αναζητεί ο χρήστης
  2. Κάποιες ελάχιστες πληροφορίες για το Η/Υ (Τι λειτουργικό τρέχει, ανάλυση, browser και αν υποστηρίζει java, javascript και flash)
To Google ωστόσο δεν ξέρει αν εγώ ήμουν αυτός που έψαξε με λέξη κλειδί "Κινητά" πριν λίγο ή Πρωθυπουργός

Ωστόσο ίσως μπορεί να γνωρίζει το μέγεθος των site του συνεργάζονται με το Google Analytics, δεν είμαι σίγουρος επειδή δεν έχω διαβάσει ακόμη τους όρους που αφορούν τα προσωπικά δεδομένα.

Δεν νομίζω αυτά τα στατιστικά να θωρείς καταπατήσει προσωπικών δεδομένων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν παει καλα ο κοσμος.:confused:
Αλλο τροπο να βγαλει λεφτα δεν ξερει;
Μπορεί να ξέρει, αλλά αν μη τι άλλο αυτός είναι ένας πολύ καλός τρόπος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
@Exposed
Δεν εννοούσα κάτι παραπάνω από αυτό εκτός από το ότι τα αρχεία που κρατάει είναι για περισσότερο χρόνο και ότι αποθηκεύει όλες τις αναζητήσεις των χρηστών. Δηλαδή ότι ξέρει ποιος χρήστης έχει κάνει κάθε αναζήτηση. Είσαι σίγουρος ότι δεν ισχύει αυτό; Μπορεί βέβαια και να συμβαίνει απλώς να μην το γνωρίζει ο κόσμος. (όχι ότι πιστεύω σε θεωρίες συνωμοσίας αλλά αυτό το θεωρώ αρκετά πιθανό. ) Για παράδειγμα αν κάποιος κάνει συνεχώς αναζητήσεις για το πως να φτιάξει μια βόμβα, ελέγχεται.
Επίσης έχω διαβάσει ότι βρέθηκε ο δολοφόνος μιας κοπέλας επειδή έψαχνε στο google πριν από λίγο καιρό μεθόδους δολοφονίας. (αυτό από όσο ξέρω ισχύει αλλά ίσως να είναι και urban legend)
Για μένα πάντως και μόνο το ότι οι αναζητήσεις που κάνω αποθηκεύονται είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η Google προφανώς αποθηκεύει τις λέξεις κλειδιά για να δίνει στατιστικά με αναζητήσεις και τα σχετικά. Στοιχεία δηλαδή που αφορούν την πρόοδο της εταιρείας.

@Exposed_Bone: Διαφωνώ κι εγώ με το να κρατά στοιχεία του υπολογιστή των χρηστών, αν αυτό αληθεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μητέρα ετών 10..

Αυτό μου τράβηξε την προσοχή.Το κοριτσάκι έχει ενα χρόνο που γέννησε σε ηλικία 10 ετών.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top