Ενεργειακή απόδοση, ανακύκλωση και οικονομία

Όλοι μπορούμε, το θέμα είναι αν θέλουμε:
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 43)
  • [COLOR="SeaGreen"]Ανακυκλώνω![/color]

    Ψήφοι: 24 55.8%
  • Δεν ανακυκλώνω, δεν ξέρω πως, δεν μπορώ.

    Ψήφοι: 12 27.9%
  • [COLOR="SeaGreen"]Έχω τοποθετήσει ένα τούβλο στο καζανακι.[/color]

    Ψήφοι: 3 7.0%
  • Τούβλο στο καζανάκι? Για τρελλούς ψάχνεις?

    Ψήφοι: 24 55.8%
  • [COLOR="SeaGreen"]Δεν αφήνω τις ηλεκτροβόρες συσκευές σε κατάσταση Stand-By[/color]

    Ψήφοι: 21 48.8%
  • Αφήνω τις Ηλ. συσκευές σε κατάσταση Stand-By

    Ψήφοι: 13 30.2%
  • [COLOR="SeaGreen"]Έχω ενημερωθεί για τη σωστή θερμοκρασία του Θερμοσίφωνα και τον έχω ρυθμίσει κατάλ

    Ψήφοι: 8 18.6%
  • Δεν ξέρω ότι ο θερμοσίφωνας λειτουργεί καλύτερα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες

    Ψήφοι: 19 44.2%
  • [COLOR="SeaGreen"]Χρησιμοποιώ το πλυντηριο στους 40 βαθμούς και όχι παραπάνω[/color]

    Ψήφοι: 18 41.9%
  • Χρησιμοποιώ το πλυντήριο για να πλένω ρούχα. Μόνο αυτό με νοιάζει.

    Ψήφοι: 10 23.3%
  • [COLOR="SeaGreen"]Συμμετέχω σε εκδηλώσεις οικολογικού χαρακτήρα[/color]

    Ψήφοι: 8 18.6%
  • Βαριέμαι τις εκδηλώσεις οικολογικού χαρακτήρα

    Ψήφοι: 20 46.5%
  • [COLOR="SeaGreen"]Πετάω τα σκουπίδια μου μόνο στους κάδους[/color]

    Ψήφοι: 37 86.0%
  • Πετάω τα σκουπίδια μου όπου βρω.

    Ψήφοι: 3 7.0%
  • [COLOR="SeaGreen"]Πιστεύω πως μπορούμε να προσφέρουμε κι εμείς στο περιβάλλον[/color]

    Ψήφοι: 41 95.3%
  • Πιστεύω πως το περιβάλλον είναι δουλειά των κυβερνήσεων

    Ψήφοι: 4 9.3%

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ε τότε γιατί ανοίγετε τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα?:P

γιατι κανουμε οικονομια απο το καλοριφερ. αναβει μονο στο ΠΟΛΥ κρυο, συνηθως. και προφανως, τοτε εχει τσαμπα ζεστο νερο.
αντιθετα, μπανιο κανουμε καθημερινα, οποτε αναβει θερμοσιψωνας για λιγο, αντι να καει πετρελαιο.πολυ μυαλο θελει? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά στις περιβαλοντικές εκδηλώσεις εμείς δυστυχώς δεν κάνουμε άρα δεν μπορούμε να συμμετάσχουμε, ή το θερμοσίφωνα τον ανάβουμε ένα τέταρτο ίσα να κάνει μπάνιο ο καθένας δεν αφήνουμε να είναι αναμένος συνέχεια και όχι λόγο οικονομίας αυτό δεν ήταν ποτέ πρόβλημα, απλά είμαι άνθρωπος που προσπαθώ για το περιβάλον, όλοι μπορούμε να το κάνουμε, άν μπεί στην ζωή μας όλα γίνοντε μετά ευκολα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επειδή τώρα που πιάνουν τα κρύα έχουμε έναν ακόμα λόγο να πρέπει να σκεφτούμε την κατανάλωση ενέργειας που κάνουμε, δείτε τι απώλειες έχει ο χώρος που μένετε... Πολλές μικρές βελτιώσεις συμβάλλουν σε καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά και, φυσικά, χαμηλότερους λογαριασμούς!

Θερμομόνωση:



  • Κουρτίνες. Ειδικά οι βαριές, ειδικά τη νύχτα. (εννοείται να τις αφήνετε ανοιχτές μες στη μέρα να μπαίνει ο ήλιος)
  • Χαλιά. Παντού. Και στον τοίχο κουρελού, τυχαία είναι τέτοια η παράδοση στα βουνά;
  • Καλύψτε ρωγμές και κενά σε παράθυρα, γύρω από το κλιματιστικό, στον εξαερισμό, καμινάδα... βάλτε στις πόρτες ηχο-θρεμομονωτικές ταινίες, ή στη βάση αυτό το "βουρτσάκι", και στα παράθυρα στόπερ.
  • Υπάρχει κάτι που λέγεται «θερμογέφυρα», όταν δηλαδή το κρύο περνά από το εξωτερικό στο εσωτερικό, κυρίως λόγω ασυνεχούς μόνωσης. Θερμογέφυρα είναι και οι κακοί αρμοί (πχ κουφώματα) αλλά και πχ σε μία ελαφριά κατασκευή (γύψος/ξύλο), όταν υλικά με κακή μόνωση επικοινωνούν και με το μέσα και το έξω. Εντοπίστε τες.
  • Αν έχετε θερμοστάτη, «ρίξτε» τη θερμοκρασία 2 βαθμούς. Θα έρθει 2% πιο φτηνά.

Ρεύμα:



  • Ειδικούες γλόμπους παντού!! Δεν κάνουν όλοι όμορφο φως (πχ φθορισμού) αλλά κάνουν μεγάλη διαφορά στην τσέπη.
  • Τα ντίμερ, ή ροοστάτες, επιτρέπουν τον έλεγχο της φωτεινότητας, άρα και κατανάλωσης.
  • Φώτα με ηλιακό συσσωρευτή, μία λύση και για εξωτερικούς χώρους αλλά και για μέσα, αν τα έχουμε αφήσει να φορτίσουν έξω όλη μέρα.
  • Συχνά ρυθμίζουμε το θερμοσίφωνα σε πιο υψηλές θερμοκρασίες απ’όσο χρειαζόμαστε, και αυτό «τρώει» πολύ ρεύμα.
  • Βρείτε ένα από αυτά τα φίλτρα για τις βάννες και το ντους, που μειώνει τη ροή του νερού (χωρίς να ρίχνει την πίεση), low-flow faucet το λένε στα ξενικά
  • Με το πλυντήριο ρούχων μπορούμε να πλένουμε και σε χαμηλές θερμοκρασίες, πλέον ;) Πολλοί πλένουν τα σεντόνια στους 60 (μου έχουν πει και για 90 :worry:), ενώ αρκούν οι 40. Για τα ρούχα οι 40 είναι υπεραρκετοί, έως και 20-30...


Εγώ τα βράδια δεν έχω θέρμανση, εκτός από όταν έχουμε μείον. Μες στο σπίτι φοράω πολλά και χοντρά, αλλά άνετα ρούχα: πιτζάμες και κάλτσες και μετά: μάλλινες γκέτες, ζεστές παντόφλες, μάλλινο απαλό πουλόβερ και από πάνω fleece, καμιά φορά φουλάρι στο λαιμό. Κι είναι πολύ χουχουλιάρικα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top