Shutter Island (2010)

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο αστυνόμος Teddy Daniels αναλαβμάνει να ερευνήσει την εξαφάνιση μιας ασθενούς από μια κλινική στο Shutter Island.
Κατά την διάρκεια της έρευνας του οι υπεύθυνοι του αρνούνται πρόσβαση στα αρχεία ασθενών και υπαλλήλων που ζητάει και σιγά σιγά αρχίζει να υποπτεύεται ότι έχει πέσει θύμα σε μια συνωμοσία που προσπαθεί να τον αποτρέψει από τα να βρει οποιοδήποτε στοιχείο που θα επιβεβαιώσει τις υποψίες του για τα πειράματα που γίνονται στους ασθενείς σε αυτό το νησί.
Μια θύελλα κόβει τις επικοινωνίες από το νησί, και οι η βλάβη στο σύστημα ηλεκτρισμού επιτρέπει στους "κακοποιούς" ασθενείς να αποδράσουν και από εκείνο το σημείο ο Teddy αρχίζει να αμβισβητεί όλα όσα συμβαίνουν καθώς και την μνήμη του και το συνεργάτη του, που θεωρεί ότι τον έχουν βάλει για να τον κατασκοπεύει.
Το τέλος είναι ανατρεπτικό και η εξέλιξη της πλοκής κρατάει το θεατή προσηλωμένο.

Οι ερμηνίείες είναι αρκετά καλές καθώς και του Λεονάρντο ντι Κάπριο προσωπικά μου άρεσε η ερμηνεία του ρόλου του.

Το παρακάτω είναι για όσους έχουν δει την ταινία:
Η ταινία θυμίζει λίγο το a beautiful mind, αλλά το ότι όλα τελικά είναι στην φαντασία του αποκαλύπτεται λίγο πριν το τέλος, σε αντίθεση με την πρώτη ταινία που αποκαλύπτεται περίπου στη μέση.
Μέχρι το τέλος πάντως φαινόταν ότι είχε πέσει όντως θύμα της πλεκτάνης και ότι ο συνεργάτης του τον είχε προδώσει, καθώς και όλα αυτά που περιέγραφε η νοσοκόμα που συνάντησε στο γκρεμό και του είπε το σκοπό των φαρμάκων, οπότε κάπου εκεί σε κάνει να πιστεύεις ότι όλα αυτά οφείλονταν στα φάρμακα και όντως είχε πέσει θύμα αυτών που προσπαθούσαν να τον κάνουν να πιστέψει ότι ήταν τρελός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Shutter_Island_(film)

Τετερτη συνεχομενη ταινια του Σορτσεζε με πρωταγωνιστη τον Λεοναρντο Ντι Καπριο(αληθεια τι εμμονη ειναι κι αυτη; ) και η ταινια ειναι πολυ πιο τρελαμενη απο 'τι μπορει να νομισει κανεις αρχικα. Αλλα μεχρι να φτασει κανεις στο τελος και στο συμπερασμα του(γιατι θα πατε παρεα στο σινεμα και ο καθενας θα φυγει με τη δικια του εκδοχη) θα δει ενα στορυ που εχει ρυθμο εχει σωστη ροη των γεγονοτων και πολυ καλη αλληλουχια σκηνων. Η καθε σκηνη εχει παρει την προσοχη που της αξιζει. Οι ερμηνειες ειναι πολυ καλες, απ'τον πρωτο μεχρι τον τελευταιο, απ'το πιο λογικο μεχρι το πιο ψυχακια. Οι εικονες του νησιου και αυτες ομορφες!! Οι παραισθησεις ακομα πιο ομορφες. Το κυνηγητο γινεται ολο και πιο εντονο οσο τελειωνει η ταινια και ο ηρωας μας εχει πολλα περισσοτερα κινητρα να τρεξει οσο πιο μακρια γινεται απ'το "παρελθον" του. Ο Ντι καπριο δινει την καλυτερη ερμηνεια του στις σκορτσεζικες του εμφανισεις.
Ταινια που σιγουρα πρεπει να δεις αλλα.. μην τρελαινεσαι κιολας.

7/10

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Την είδα παρόλο που ο πρωταγωνιστής λειτουργούσε σαν ανασταλτικός παράγοντας.
Μπορεί να ήταν ο καλύτερος Ντι Κάπριο που έχω δει, παρολαυτά ήταν λίγος σχετικά με αυτό που θα μπορούσε να δώσει κάποιος άλλος στη θέση του.
Απορώ τι βρίσκει ο Σκορτσέζε σε αυτό το γλυκανάλατο παίξιμο..

Η ταινία ήταν καλή. Θα τη χαρακτήριζα πετυχημένη γιατί κατάφερε να με επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό. Είναι από αυτές που σε κάνει να αμφιβάλλεις για τους διπλανούς σου, που στη διαδρομή για το σπίτι θα γυρίσεις απότομα πίσω να δεις αν σε ακολουθεί κανείς :P
Το τέλος λίγο πολύ από τις συζητήσεις μας στο διάλειμμα το είχαμε προβλέψει. (από τα αρνητικά του διαλείμματος ο χρόνος που σου αφήνει να σκεφτείς τι μπορεί να συμβεί στη συνέχεια)

Από τα αρνητικά της ένας πρωταγωνιστής που δε θυμίζει σε τίποτα ήρωα πολέμου, αδιάφορες στο σύνολό τους ερμηνείες, κάποια τεχνικά λάθη στο μοντάζ.
Από τα θετικά της η μουσική επένδυση, η φωτογραφία.

7/10 κι από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ηρούδι, έκανε πολύ καλή ερμηνεία εδώ ο μαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Από τα αρνητικά της ένας πρωταγωνιστής που δε θυμίζει σε τίποτα ήρωα πολέμου, αδιάφορες στο σύνολό τους ερμηνείες, κάποια τεχνικά λάθη στο μοντάζ.
Από τα θετικά της η μουσική επένδυση, η φωτογραφία.
Kατσε ρε Ηρουδι, τα τεχνικα λαθη στο μονταζ που τα ειδες;;:look:

Και οι ηρωες πολεμου συνηθως κατι τετοιοι τσιλιμπιθρες ητανε που δεν σου γεμιζαν το ματι. Ασε που εδω δεν παιζει και κανα ηρωα. Απλα βρεθηκε στο πολεμο ειδε καποια πραγματα και τη γλιτωσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εξαιρετική ταινία, νόμιζα ότι θα ήταν καμία μεταφυσική ανοησία αλλά τελικά αποδείχτηκε καλοδουλεμένη και με ενδιαφέρουσα πλοκή. Χωρίς φανφάρες επιτέλους μια ενδιαφέρουσα χολιγουντιανή ανατροπή (ύστερα από τόσα ανεκδιήγητα κόπι πέιστ από τους Συνήθεις Ύποπτους τουλάχιστον κάτι σοβαρά δομημένο).

Μου άρεσε η ατάκα που είπε στο τέλος και αποδέχτηκε το τέλος του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Την είδα ευχάριστα μεν, μου φάνηκε κοινότοπη κι αναμενόμενη δε. Φοβάμαι πως τα ψυχολογικά θρίλερ έχουν κλείσει τον κύκλο τους και δεν υπάρχει κανένα σημάδι αναγέννησής τους. Νιώθω ότι αυτήν την ιστορία κάπου την έχω ξαναδεί.

6/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Shutter_Island_(film)

Τετερτη συνεχομενη ταινια του Σορτσεζε με πρωταγωνιστη τον Λεοναρντο Ντι Καπριο(αληθεια τι εμμονη ειναι κι αυτη; )

Δεν το έχετε ακούσει; Ο Ντι Κάπριο είναι η μούσα του Σκορτσέζε... Καλό δίδυμο πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john93

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Την είδα παρόλο που ο πρωταγωνιστής λειτουργούσε σαν ανασταλτικός παράγοντας.
Μπορεί να ήταν ο καλύτερος Ντι Κάπριο που έχω δει, παρολαυτά ήταν λίγος σχετικά με αυτό που θα μπορούσε να δώσει κάποιος άλλος στη θέση του.
Απορώ τι βρίσκει ο Σκορτσέζε σε αυτό το γλυκανάλατο παίξιμο..

κατά τη γνώμη μου ο DiCaprio ήταν πολύ καλός όπως συνιθίζει.αν δεις και άλλες ταινίες που έχει κάνει με τον Σκορσεζε όπως Gangs Of New York,Aviator,The Departed ο DiCaprio κλέβει την παράσταση.
Γενικά και γω βρήκα την ταινία αρκετά καλή,όχι από τις καλύτερες από του Σκορσέζε αλλά σίγουρα ενδιαφέρον.
7-8/10 και από μένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ηταν κακη, αλλα και τιποτα το ιδιαιτερο.
Ο Ντι Καπριο δε μου αρεσει σαν ηθοποιος γενικοτερα, αλλα δεν ηταν κακος.
Βεβαια δεν ξεχωρισε και καποια αλλη ερμηνεια...φλατ μου φανηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moby

Νεοφερμένος

Ο Moby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ενδιαφέρων σαν προτζεκτ αλλα νομιζα κάποια στιγμή οτι έβλεπα το spinderman εκει που ανεβοκατεβαίνει με τοοοοση ευκολία τους γκρεμους και τα βράχια... δεν με ενθουσίασε και τόσο, το αντιθετο θα έλεγα, έφυγα απο το σινεμα με αρνητική διάθεση για την ταινία...
Ολα τα λεφτά του έργου, είναι η τελευταία ατάκα του di caprio που απο οτι κατάλαβα συζητώντας με φιλους που και αυτοί έχουν δει την ταινία, δεν την κατάλαβε και πολύς κόσμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Ολα τα λεφτά του έργου, είναι η τελευταία ατάκα του di caprio που απο οτι κατάλαβα συζητώντας με φιλους που και αυτοί έχουν δει την ταινία, δεν την κατάλαβε και πολύς κόσμος...

Θύμισέ τη μου σε παρακαλώ.

Σε σπόιλερ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ρε παιδιά είμαι αρκετά μπερδεμένη. Τέλειωσα χθες το αντίστοιχο βιβλίο και, ενώ ήταν συναρπαστικότατο δεν είμαι σίγουρη τι έγινε. Βάσικα έχω κανά δυο εκδοχές στο μυαλό μου αλλά... Δεν έχω δει την ταινία ακόμα (θα πάω αύριο), αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω κάποια πράγματα. Λοιπόν:
Καταρχάς, στο βιβλίο στην αρχή υπάρχει ένας πρόλογος όπου περιέχει ένα απόσπασμα από τα ''Ημερολόγια του δρ. Λέστερ Σίαν'' το 1993. Εκεί ο Σίαν αναφέρεται στον Τέντι και επίσης κάνει λόγο για τον Άντριου Λάντες (έτσι μεταφράστηκε το Laeddis) και στη Ρέιτσελ Σόλντο και λέει για τον όλεθρο που προκάλεσαν. Κρατήστε αυτό στο μυαλό σας και σας παραθέτω τις εκδοχές μου.

α)Ο Τέντι Ντάνιελς δεν υπάρχει σαν πρόσωπο. Αυτά που είπε ο Κόουλι ίσχυουν. Ένας παρανοικός ο Άντριου Λάντες, μην μπορώντας να αντέξει αυτό που έκανε στην γυναίκα του, παραφρόνησε. Οι γιατροί του Άσκλιφ αποφασίζουν να κάνουν μια προοδευτική θεραπεία σκηνοθετώντας ένα σκηνικό στο οποίο αφήνουν τον Άντριου να πιστεύει πως είναι ένας μάρσαλ και ο Κόουλι βάζει τον συναδέρφο του τον δρ. Σίαν να παραστήσει έναν άλλο μάρσαλ τον Τσακ, ο οποίος στην ουσία δεν υπάρχει. Ο Άντριου είναι αμετανόητος, αλλά για λίγο βρίσκει τα λογικά του και παραδέχεται ποιος είναι. Όμως στο τέλος που μιλάει με τον Τσακ/δρ.Σίαν δείχνει ότι έχει ξανακυλήσει. Έτσι ο δρ. κάνει νόημα στους γιατρούς που έρχονται να πάρουν τον Άντριου για λοβοτομή. Αυτή η έκδοχη μπάζει βέβαια. Πρώτον, γιατί στον πρόλογο ο δρ. Σίαν αναφέρεται στον πρωταγωνιστή ως Τέντι; Και γιατί αναφέρει και τον Άντριου Λάντες σαν αυτός και ο Τέντι να είναι δύο διαφορερικά πρόσωπα; Και επίσης, αρνούμαι να δεχτώ ότι ο πρωταγωνιστής μου είναι ένας ψυχάκιας. Δεν μπορώ να το χωνέψω.

β)Ο Τέντι Ντάνιελς είναι πράγματι ένας μάρσαλ, ο οποίος πήγε στο Άσκλιφ για να ερευνήσει μια μυστηριώδη εξαφάνιση. Έχει χάσει την γυναίκα του από έναν πυρομανή τον Άντριου Λάντες. Ανακάλυψε στην πορεία ότι στο Άσκλιφ γίνονται σημεία και τέρατα και θέλει να το αποκαλύψει. Ο Κόουλι αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει και θέλει να κρατήσει με κάθε μέσο τον μάρσαλ στο νησί. Έτσι, του σκάει ένα παραμύθι ότι τάχα είναι ασθενής για δύο χρόνια στο νησί και δεν μπορεί να αντέξει το γεγονός ότι σκότωσε τη γυναίκα του κλπ. κλπ. Ο Τέντι δεν κλονίζεται άλλα κάνει πως συνηδητοποιεί ποιος και καλά είναι (δηλ. ο Άντριου Λάντες) μπας και τον αφήσουν και γλιτώσει τη λοβοτομή. Στο σενάριο αυτό δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να χωρέσω τον Τσακ/δρ. Σίαν. Μα με ΤΊΠΟΤΑ.
Λοιπόν, εάν μπορείτε να βοηθήσετε ευχαριστώ. Ή να παραθέσετε δικές σας εκδοχές. Ή εάν στην ταινία είναι ξεκάθαρο τι συμβαίνει να μου το πείτε. Ξέρω ότι κακώς έβαλα αυτό το ποστ αφού δεν έχω δει την ταινία, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εν ολιγοις δεν εχεις καταληξει ακομα για το εαν ολα αυτα που εγιναν ηταν στο μυαλο του ή οχι...
Εγω θα σου προτεινα να δεις την ταινια...δεν εχω διαβασει το βιβλιο, αλλα στο τελος της ταινιας δε θα εχεις πλεον καποια αμφιβολια για το ποια απο τις δυο εκδοχες
ισχυει που ανεφερες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αυτός νομίζω είναι ο τελευταίος διάλογος. Όπως έχω ξαναπεί :) δεν έχω δει την ταινία αλλά το βρήκα στο imdb.
Chuck Aule: How we doing this morning?
Teddy Daniels: Good, and you?
Chuck Aule: Can't complain.
Teddy Daniels: So what's our next move?
Chuck Aule: You tell me.
Teddy Daniels: I gotta get off this rock, Chuck. Get back to the mainland. Whatever the hell's going on here, it's bad. Don't worry partner, they're not gonna catch us.
Chuck Aule: That's right, we're too smart for em.
Teddy Daniels: Yeah, we are, aren't we. You know, this place makes me wonder.
Chuck Aule: Yeah, what's that, boss?
Teddy Daniels: Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?
Chuck Aule: Teddy.

Εν ολιγοις δεν εχεις καταληξει ακομα για το εαν ολα αυτα που εγιναν ηταν στο μυαλο του ή οχι...
Εγω θα σου προτεινα να δεις την ταινια...δεν εχω διαβασει το βιβλιο, αλλα στο τελος της ταινιας δε θα εχεις πλεον καποια αμφιβολια για το ποια απο τις δυο εκδοχες ισχυει που ανεφερες .
Ναι, αυτό θα κάνω. Απλά... Δεν ξέρω. Βασίκά το βιβλίο γράφτηκε πρώτο οπότε θα περίμενα ότι θα καταλάβαινα τι παίζει διαβάζοντας το. Ή είμαι τόσο χαζή αναγνώστρια;
Αλλά αν ισχύει η πρώτη εκδοχή δεν ξέρω αν θέλω να δω την ταινία και να την επαληθέυσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για να ειμαι ειλικρινης, τωρα που το σκεφτηκα παλι, αναρωτιεμαι τι ακριβως εννοουσε ο Ντι Καπριο με
"Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?"
αυτο...

Μηπως τελικα δεν ισχυει η ανατροπη που πιστευουμε οτι εγινε στο τελος?!:confused:

Αληθεια Αλις στο βιβλιο υπαρχει αυτος ο διαλογος που ανεφερες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Για να ειμαι ειλικρινης, τωρα που το σκεφτηκα παλι, αναρωτιεμαι τι ακριβως εννοουσε ο Ντι Καπριο με
"Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?"
αυτο...


Μηπως τελικα δεν ισχυει η ανατροπη που πιστευουμε οτι εγινε στο τελος?!:confused:

Αληθεια Αλις στο βιβλιο υπαρχει αυτος ο διαλογος που ανεφερες?
Λοιπόν στο βιβλίο γίνεται το εξής στο τέλος.
Τέντι:Ποια είναι λοιπόν η επόμενη κίνηση μας;
Τσακ:Εσύ να μου πεις αφεντικό.
Τέντι:Πρέπει να βρούμε τρόπο να φύγουμε από αυτό τον βράχο. Να γυρίσουμε στη Βοστόνη.
Τσακ:Το περίμενα ότι θα έλεγες κάτι τέτοιο.
Τέντι:Καμια ιδέα;
Τσακ:Δώσε μου ένα λεπτό.
Ο Τέντι έγνεψε και στήριξε τη πλάτη του στα σκαλοπάτια. Είχε ένα λεπτό. Ίσως και περισσότερα (αναφέρεται ίσως στη λοβοτομή?)
Μετά ο Τσακ γνέφει στον Κόουλι ο οποίος λέει κάτι στο διευθυντή και κατευθύνονται προς τον Τέντι με τέσσερις νοσοκόμους ο ένας εκ των οποίων κρατά κάτι που λαμπυρίζει στο φως, σαν κάποιο μεταλλικό αντικείμενο.
Τέντι:Δεν ξέρω Τσακ. Λες να μας υποψιάζονται;
Τσακ:Είμαστε πολύ έξυπνοι.
Τέντι:Δεν είμαστε;

Και εδώ τελειώνει το βιβλίο κάπως έτσι με αυτά τα λόγια ακριβώς. Ο άλλος διάλογος που έγραψες που υπάρχει στην ταινία στο βιβλιο ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται.
Σημείωση:Σε όλο αυτό το κομμάτι, αλλά και σε όλο το βιβλίο, ο συγγραφέας αναφέρεται στον ήρωα ως Τέντι ακόμα και μετά την αποκάλυψη (εάν τη δεχτούμε) ότι είναι ο Άντριου Λάντες.

Βέβαια τώρα που ξαναέψαχνα το θέμα διάβασα ότι ο πρωταγωνιστής βρήκε τα λογικά του, δηλαδή η θεραπεία απέδωσε, απλά επειδή αισθανόταν πολλές τύψεις στον τελευταίο αυτό διάλογο με τον δρ./Τσακ υποκρίνεται πως είναι ακόμα τρελός, ώστε να του κάνουν τη λοβοτομή, ώστε να γλιτώσει από τον πόνο και τις τύψεις. Αυτά βέβαια παραμένουν απλές απόψεις και σχόλια όσων παρακολούθησαν την ταίνια.

Δεν ξέρω αν βοηθήθηκες, εγώ εξακολουθώ να είμαι τρομερά μπερδεμένη, αλλά πιστεύω ότι ο Τέντι ήταν λογικός και ότι όλο αυτό ήταν μια απάτη.

Τι μπέρδεμα πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα στην ταινια εδειξε οτι
προς στιγμην επανηλθε και θυμηθηκε ποιος ειναι και τι ειχε κανει, αλλα στο τελος παλι μιλουσε ως Τεντι και οχι ως αυτος που υποτιθεται πως ειναι

Τελος παντων, πολυ θα ηθελα να δω απο ατομα που εχουν δει την ταινια τι εχουν να γραψουν για το
"Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.

Τελος παντων, πολυ θα ηθελα να δω απο ατομα που εχουν δει την ταινια τι εχουν να γραψουν για το
"Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?"

Βασικά δεν του είχα δώσει σημασία ώσπου το είδα εδώ γραμμένο. Είχα καταλήξει δηλαδή οτι ο Τέντι δε γιατρεύτηκε και του έκαναν λοβοτομή. Το "live like a monster" το καταλαβαίνω, οτι δηλαδή αν ζήσει θα είναι άρρωστος και θα ζει στις αυταπάτες. Το "as a good man" με μπερδεύει. Τώρα δηλαδή που πέθανε, πέθανε σαν καλός άνθρωπος; Μήπως εννοούσε οτι πέθανε θεωρώντας οτι είναι καλός άνθρωπος, οτι δηλαδή δε σκότωσε τη γυναίκα του; Αλλά για να το πει αυτό πριν πεθάνει πάει να πει οτι είχε διαύγεια. Δεν ξέρω, πείτε κι εσείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βασικά δεν του είχα δώσει σημασία ώσπου το είδα εδώ γραμμένο. Είχα καταλήξει δηλαδή οτι ο Τέντι δε γιατρεύτηκε και του έκαναν λοβοτομή. Το "live like a monster" το καταλαβαίνω, οτι δηλαδή αν ζήσει θα είναι άρρωστος και θα ζει στις αυταπάτες. Το "as a good man" με μπερδεύει. Τώρα δηλαδή που πέθανε, πέθανε σαν καλός άνθρωπος; Μήπως εννοούσε οτι πέθανε θεωρώντας οτι είναι καλός άνθρωπος, οτι δηλαδή δε σκότωσε τη γυναίκα του; Αλλά για να το πει αυτό πριν πεθάνει πάει να πει οτι είχε διαύγεια. Δεν ξέρω, πείτε κι εσείς...

μα υποτιθεται πως δεν ειχε διαυεγεια οταν ειπε αυτην την ατακα
γι αυτο και μπερδευομαι...
Και εαν το εννοουσε για κεινον και τον Τσακ?
Δηλαδη αυτος θα πεθανει ως καλος ανθρωπος και ο Τσακ θα συνεχισει να ζει σαν ενα "τερας" βασει ολων αυτων που γινονται εκει? Που σημαινει οτι ειχε διαυγεια?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top