Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
καταλαβαινουμε τι μας λες αλλα και να καπνιζετε μεσα στη μουρη μας δεν ειναι και οτι καλυτερο! προκειμενου δηλαδη εσυ να ευχαριστιεσαι το καφε σου εγω θα πρεπει να ανεχτω να εισπνεω το καπνο;;; παιδια εσεις οι καπνιστες πρεπει να σεβαστειτε και τους μη καπνιστες. δεν ειναι σωστο να αναβετε τσιγαρο σε κλειστο χωρο,ακριβως οπως αισθανεστε εσεις οταν σας λεμε να μην αναψετε τσιγαρο σε κλειστο χωρο και εκνευριζεστε η απλα δεν σας αρεσει αυτο ετσι και οι μη καπνιστες ενοχλουμαστε που πρεπει να υποστουμε τον καπνο μες στη μουρη μας.φιλικα παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Άντε πάλι... Λέω να υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές και μαγαζιά για μη καπνιστές. Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Άντε πάλι... Λέω να υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές και μαγαζιά για μη καπνιστές. Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;:confused:
Σε όποια και να το πεις, έξω θα καπνίζεις αυτόν τον χειμώνα :hehe:


Όπως κι εγώ.. σε προλαβαίνω μη με πεις σαδίστρια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα δεν καταλαβαίνω τι είναι δύσκολο να καταλάβετε: υπάρχουν στον Πειραιά πχ 30 μαγαζιά. Ας επιλέξουμε λοιπόν τα 2-3 με τον καλύτερο εξαερισμό στα οποία θα επιτρέπεται το κάπνισμα. Στα υπόλοιπα δε θα επιτρέπεται το κάπνισμα. Πού είναι το δύσκολο και το ακατόρθωτο;

Κι αν βελτιώσουν τον εξαερισμό τους και τα άλλα 27; Κι αν απαιτήσουν να γίνουν καπνιστών;
Και ακόμα χειρότερα: ποιος θα τα ελέγχει όλα αυτά;
Γιατί έχουμε δει ότι ο ελεγκτικός μηχανισμός στη χώρα μας πάσχει.

Να το δύσκολο και το ακατόρθωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Σε όποια και να το πεις, έξω θα καπνίζεις αυτόν τον χειμώνα :hehe:

Δεν τρελάθηκα ακόμα. Αμ να δίνω λεφτά, αμ να μην το φχαριστιέμαι; Κάθομαι και σπιτάκι μου.:P

Κι αν βελτιώσουν τον εξαερισμό τους και τα άλλα 27; Κι αν απαιτήσουν να γίνουν καπνιστών;
Και ακόμα χειρότερα: ποιος θα τα ελέγχει όλα αυτά;
Γιατί έχουμε δει ότι ο ελεγκτικός μηχανισμός στη χώρα μας πάσχει.

Να το δύσκολο και το ακατόρθωτο.

Α μάλιστα, να το πραγματικό πρόβλημα. Για να μην διορθώσουμε τον ελεγκτικό μηχανισμό (για τον οποίο πληρώνουμε έτσι; ) θα πρέπει να καταπιέσουμε το 50% του πληθυσμού. Αυτό λέω από την αρχή: το πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι δεν είναι λύση, είναι λύση μόνο για άχρηστους κι απολίτιστους που δε θέλουν να κοπιάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αντιλαμβάνεσαι ότι δε μιλάς ρεαλιστικά;
Δε διαφωνώ, πρέπει να φτιάξουμε τα μύρια όσα στη χώρα μας. Από την αστυνόμευση μέχρι τις πόλεις κι από την οικονομία μέχρι τους δρόμους.

Αύριο όμως, δε θα 'ναι τίποτα έτοιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αντιλαμβάνεσαι ότι δε μιλάς ρεαλιστικά;
Δε διαφωνώ, πρέπει να φτιάξουμε τα μύρια όσα στη χώρα μας. Από την αστυνόμευση μέχρι τις πόλεις κι από την οικονομία μέχρι τους δρόμους.

Αύριο όμως, δε θα 'ναι τίποτα έτοιμο.

Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.

Βέβαια τζάμπα στεναχωριέμαι, ο νόμος αυτός δεν μπορεί να περάσει στην Ελλάδα. Εδώ είστε κι εδώ είμαι και να μου το θυμηθείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εξτρεμιστης τρομοκρατης εισαι ;
οχι...
φασολια εχω φαει..:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;:confused:


Dokimase me greeklish:P:P:P:P

Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.

Βέβαια τζάμπα στεναχωριέμαι, ο νόμος αυτός δεν μπορεί να περάσει στην Ελλάδα. Εδώ είστε κι εδώ είμαι και να μου το θυμηθείτε.

Χιμ μου δε χρειαζεται να στεναχωριεσαι, πραγματικα.:)
Αστε που στην κουβεντα κυκλους κανουμε.... cercle vicieux που λεν και οι αγαπημενοι Γαλλοι...:)
Αποφαση επαρθη, ειναι καλο οπως ξαναειπα για την υγεια αλλα και για την τσεπη μας, θα ειναι δυσκολο αλλα θα τα καταφερουμε και λυσεις θα βρεθουν στην πορεια. Πριν γινει το πειραμα, δε βγαινουν συμπερασματα οποτε εγω λεω καλυτερα ας αναμενουμε κανα χρονο και μετα το ξανασυζηταμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βρε άνθρωπε, ο νόμος θα το λέει οτι θα απαγορεύεται σε αυτές τις 27 καφετέριες όπως τώρα λέει οτι απαγορεύεται σε όλους τους κλειστούς χώρους.
Δεν μπορούν να δημοσιευτεί ΦΕΚ με ονόματα συγκεκριμένων καφετεριών απ' όσο ξέρω. Τι θα λέει δηλαδή το ΦΕΚ, ότι απαγορεύεται ο καφές στον κυρ-μήτσο;

Αυτό που δε θες να καταλάβεις είναι οτι όταν πάω για καφέ και θέλω να καπνίσω δεν το κάνω επειδή μου λείπει το τσιγάρο κι η νικοτίνη αλλά επειδή γουστάρω με τον καφέ μου να καπνίσω, πώς να στο εξηγήσω;
Ο λόγος που θες να καπνίσεις με ενδιαφέρει τόσο πολύ όσο το τι θα κάνει ο Τσακ στο Gossip Girl.
Αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι επειδή καπνίζουν εγώ δεν μπορώ να βγω έξω γιατί μου κάνει ΚΑΚΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αλλα ναρκωτικο ειναι..
ειναι παραισθησιογωνο. δεν ειναι ναρκωτικο. απλα ο κοινος κοσμος δεν χρησιμοποιει σωστα τις λεξεις.

Δεν μπορούν να δημοσιευτεί ΦΕΚ με ονόματα συγκεκριμένων καφετεριών απ' όσο ξέρω. Τι θα λέει δηλαδή το ΦΕΚ, ότι απαγορεύεται ο καφές στον κυρ-μήτσο;


Ο λόγος που θες να καπνίσεις με ενδιαφέρει τόσο πολύ όσο το τι θα κάνει ο Τσακ στο Gossip Girl.
Αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι επειδή καπνίζουν εγώ δεν μπορώ να βγω έξω γιατί μου κάνει ΚΑΚΟ.

εγω τωρα δεν μπορω να περασω απο το πεζοδρομιο στο κεντρικο του χαιδαριου, λογο αυτου του νομου, και μου σπανε αφανταστα τα νευρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν μπορούν να δημοσιευτεί ΦΕΚ με ονόματα συγκεκριμένων καφετεριών απ' όσο ξέρω. Τι θα λέει δηλαδή το ΦΕΚ, ότι απαγορεύεται ο καφές στον κυρ-μήτσο;


Ο λόγος που θες να καπνίσεις με ενδιαφέρει τόσο πολύ όσο το τι θα κάνει ο Τσακ στο Gossip Girl.
Αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι επειδή καπνίζουν εγώ δεν μπορώ να βγω έξω γιατί μου κάνει ΚΑΚΟ.

Ό,τι δίνεις θα πάρεις. Αν δε σε ενδιαφέρει εσένα μια ανάγκη μου, γιατί να ενδιαφέρει εμένα μια δική σου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Που το ακουσες αυτο ; Επειδη τα τροχαια που οφειλονται σε μεθη, ειναι πιο ..αποκρουστικά ; Το τσιγαρακι κανει τη μεγαλυτερη ζημια
το ενδεχόμενο τροχαιο θα εχει αμεσες συνεπειες. το χρόνιο καπνισμα μπορει ή μπορει να μην προκαλεσει θανατο.
Ναι...πρεπει να φυσηξεις ακριβως μπροστα σε καποιον για να εισπνευσει καπνο...Τι ειναι ρε συ ο καπνος ; Σφαιρα ; Ή ροχαλα ; Αμα ηταν ετσι δε θα παραπονιοταν κανενας μη-καπνιστης ! Θα φυσαγατε αλλου, θα φευγε ο καπνος σαν ακτινα λειζερ στο υπερπεραν και τελος.
fail no1. δεν καπνιζω.

fail no.2 θεωρησα οτι ειναι παραβιαση της προσωπικης ελευθεριας του καπνιστη να μην μπορει να καπνισει σε εναν πολυ καλα εξαεριζομενο χωρο, οπως ειναι και παραβιαση της ελευθεριας του μη καπνιστη, να καπνιζει ο αλλος μεσα στη μουρη του.

καταλαβες τωρα την αναλογια που εκανα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Άντε πάλι... Λέω να υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές και μαγαζιά για μη καπνιστές. Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;:confused:

Αυτά δεν γίνονται...Με αυτή τη λογική ειδικά εδώ στην Ελλάδα, όλοι θα θέλουν να κάνουν την καφετέρια τους/το μπάρ τους καπνιστών...και ξαναπέφτουμε στα ίδια.

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει για να προστατεύσει τους καπνιστές από το κρύο...είναι το κράτος να δώσει τη δυνατότητα σε όσες καφετέριες θέλουν, να φτιάξουν στο υπόγειό τους καπνιστήριο όπου όρθιοι όσοι θέλουν θα κάνουν το τσιγάρο τους. Ο χώρος θα είναι προστατευμένος, δε θα φεύγουν οι καπνοί έξω και θα γίνονται και ενδιαφέρουσες γνωριμίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας. Μέσες λύσεις υπάρχουν αλλά τώρα βρήκαν πάτημα οι μη καπνιστές να πάρουν εκδίκηση για κάτι που στην τελική ήταν δική τους απόφαση (τις περισσότερες φορές) - δηλαδή να πάνε σε κάποιο μαγαζί και να αναπνέουν τον καπνό. Εγώ όπου δε μου επιτρέπεται να καπνίζω δεν πάω. Εσείς γιατί πάτε εκεί που επιτρέπεται το κάπνισμα;

Χαιρέκακα χαμογελάκια βλέπω αλλά γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος - εσείς το κάνατε πόλεμο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Άντε πάλι... Λέω να υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές και μαγαζιά για μη καπνιστές. Σε ποια γλώσσα να το πω;;;;;;;:confused:
πες το σε οποια θες. σχολιασα το τελευταιο μηνυμα σου μεχρι εκεινη την ωρα.δεν ειχα δει ολα οσα ειχες γραψει αλλα και παλι δεν αναφερομουν ειδικα σε εσενα,αλλα γενικα στους καπνιστες.μπηκα στο κοπο να σχολιασω σε αυτο το θεμα οχι γιατι ειναι το πιο ενδιαφερον στο κοσμο αλλα επειδη πριν λιγες μερες ενας βλακας ανοιξε τσιγαρο μες στη μουρη μου σε κλειστο χωρο και εγω επρεπε να το ανεχτω.οποτε αναρωτιεμαι τι θα γινει τελικα με αυτο το θεμα,ολο απαγορευσεις και ολο τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αυτά δεν γίνονται...Με αυτή τη λογική ειδικά εδώ στην Ελλάδα, όλοι θα θέλουν να κάνουν την καφετέρια τους/το μπάρ τους καπνιστών...και ξαναπέφτουμε στα ίδια.
καθε αλλο

δηλαδή να πάνε σε κάποιο μαγαζί και να αναπνέουν τον καπνό. Εγώ όπου δε μου επιτρέπεται να καπνίζω δεν πάω. Εσείς γιατί πάτε εκεί που επιτρέπεται το κάπνισμα;
εσυ εκει που δεν σου επιτρεπεται να καπνισεις δεν καπνιζεις, αυτοι εκει που επιτρεπεται να καπνιζουν, τι να κανουν; να καπνισουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
εσυ εκει που δεν σου επιτρεπεται να καπνισεις δεν καπνιζεις, αυτοι εκει που επιτρεπεται να καπνιζουν, τι να κανουν; να καπνισουν;

Να μην πάνε. Υπάρχουν μέρη που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Δεν κατάλαβες, είπα όπου δεν επιτρέπεται το κάπνισμα δεν πάω, όχι δεν καπνίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
στις δημοσιες υπηρεσιες, για παραδειγμα, δεν πας; ετσι και αλλιως, οσα μαγαζια ανηκουν σε αυτη την κατηγορια, ειναι πραγματικα πολυ λιγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Οκ ... εγώ είμαι καπνίστρια. Τώρα τελευταία όμως, έχω αρχίσει ν' αλλάζω άποψη για το κάπνισμα.
Δε λέω, είναι απόλαυση (μη χτυπιέστε οι μη καπνιστές, ...είναι απόλαυση) να κάνεις ένα τσιγαράκι με τον καφέ ή το ποτάκι σου. Όμως είναι και απαίσια η αίσθηση, όταν έχεις κάνει πολλά τσιγάρα ... και δυστυχώς αυτό είναι εύκολο να συμβεί, όταν είσαι έξω με παρέα και περνάς καλά.
Δε με πειράζει που το απαγόρευσαν, ειλικρινά... αν δω ότι ζορίζομαι πολύ, κάποια στιγμή θα βγώ έξω και θα κάνω ένα τσιγάρο. Σε κάθε περίπτωση όμως θα έχω γλιτώσει πολλά "ανούσια" τσιγάρα. Βέβαια, αν υπάρχει η δυνατότητα να πιω καφέ ή ποτό σε ανοιχτό χώρο, τότε σαφώς θα προτιμήσω αυτό.
Επίσης κάτι μου λέει, ότι θα δημιουργηθούν πολλοί ανοιχτοί χώροι, με τις γνωστές σόμπες, για να βολέψουν την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top