Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ίσως μερικοί να θέλγονται από τα κατορθώματα του Μέγα Μιθριδάτη...Ήταν ο τελευταίος, ως γνωστό, που αντιστάθηκε υπέρ του εκπνέοντος τότε Ελληνισμού(1ο πΧ αι.), ως τρόπο ύπαρξης (ή ζωής και αίσθησής της):redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και ακόμα χειρότερα: ποιος θα τα ελέγχει όλα αυτά;
Γιατί έχουμε δει ότι ο ελεγκτικός μηχανισμός στη χώρα μας πάσχει.

Να το δύσκολο και το ακατόρθωτο.


O ιδιος μηχανισμος που και σημερα υπαρχει. Αλλα μηπως πασχει μονο στην πρωτη περιπτωση και οχι στη δευτερη? (ρητορικη)

Τελος παντων...αλλο δυσκολο και αλλο ακατορθωτο. Δυσκολο ειναι γιατι δυστυχως βρισκομαστε στην Ελλαδα με νοοτροπια λαμογιου απο τον μικροτερο μεχρι το μεγαλυτερο. Ακατορθωτο ομως δεν ειναι, αλλα αποφασισουμε να γινουμε "ανθρωποι".


Χιμ το 1 που δεν είναι δικό σου πρόβλημα, δείχνει όμως ότι μόνο την πάρτη σου σκέφτεσαι, αλλά κατά τα άλλα απαιτείς οι άλλοι να σεβαστούν εσένα και την ανάγκη σου να καπνίζεις! Δώσε μου ένα λόγο γιατί να το κάνει ο οποιοσδήποτε, τη στιγμή που εσύ η ίδια δεν ενδιαφέρεσαι για το τι νιώθει κι αν ενοχλείται ο δίπλα σου και απλά θέλεις να καπνίζεις! Ή μήπως πριν κάνεις κάποιον φίλο τον ρωτάς αν καπνίζει ή όχι και αν δεν καπνίζει, αμέσως τον αποκλείεις;
:confused:

Κι επίσης για το 3, έχω πάει δύο φορές σε μαγαζιά τον τελευταίο καιρό που δεν είχαν τασάκια και σε σχετική ερώτηση μέλους της παρέας αν επιτρέπεται το κάπνισμα, η απάντηση ήταν "ναι, απλώς δεν έχουμε τασάκια, χρησιμοποιήστε το μεγάλο!". Οπότε είναι πολύ πιθανό κάποιος να ανάψει τσιγάρο οπουδήποτε - εδώ έχει ανάψει κοπέλα στο σπίτι μου σε πάρτυ ενώ κανείς δεν κάπνιζε και δεν υπήρχε ούτε δείγμα από τασάκι κι όταν της είπα να βγει έξω, μου απάντησε πως δεν είχε καταλάβει πως δεν μπορούσε να καπνίσει (και αυτό ενώ όλοι μπαινόβγαιναν αρκετή ώρα!).


Και τέλος πάντων, πες μου αν η παρακάτω πρόταση σου ακούγεται λογική: Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν μαγαζιά στα οποία δεν θα μπορεί να πάει κάποιος που δεν καπνίζει, εκτός κι αν θέλει να κάνει κακό στην υγεία του. Μη μου ανταπαντήσεις για χώρους καπνιστών και μη καπνιστών, είδαμε πως αυτό δεν μπορεί να γίνει και ο πιο τρανταχτος λόγος γι' αυτό απαντάται στο προσώπο σου, αφού εσύ ήδη έχεις δηλώσει πολλάκις πως αποκλείεται να πας σε μαγαζί και να μη καπνίσεις, ακόμα κι αν όλη η υπόλοιπη παρέα είναι μη καπνιστών, ακόμα κι αν η πλειοψηφία δεν καπνίζει, ακόμα κι αν μόνο εσύ καπνίζεις σε μια παρέα δέκα ατόμων! Δεν θέλω να κάνω το θέμα προσωπικό γιατί δεν είναι, απλώς σαν εσένα σκέφτονται οι περισσότεροι καπνιστές, γι' αυτό χρησιμοποιώ β ενικό.


Και πες μου τώρα: δεν είναι άκρως εγωιστικό να πρέπει όλοι να ανεχτούν τον καπνό σου για να βγουν μαζί σου, αν δεν καπνίζουν; Δεν δείχνει αυτό έλλειψη σεβασμού; Εσύ πως θα ένιωθες αν κάποιος σου έλεγε "α, εγώ με τον καφέ μου πρέπει οπωσδήποτε να κλάνω κιόλας, αλλιώς δεν έχει νόημα και δεν θέλω να πάμε για καφέ!" (που κι αυτό το παράδειγμα λάθος είναι, αλλά τέλος πάντων ας θεωρήσουμε πως η μυρωδιά είναι αφόρητη
:P) Δεν θα ένιωθες σαν να μην τον νοιάζει καθόλου τι νιώθεις, τι θέλεις, τι σκέφτεσαι και σαν να σε θέλει απλώς ως παρέα μαζί του για να μην είναι μόνος του, αλλά χωρίς στην πραγματικότητα να σε εκτιμά;


Οπα Ντινακι και εχεις παρει φορα κατηφορα!

Η επιλογη των φιλων του καθενος ειναι προσωπικη του υποθεση.
Και θα απαντησω για μενα...Ατομα που δεν μπορουν να ανεχτουν για τους ΟΠΟΙΟΥΣ δικους τους λογους την κακη μου αυτη συνηθεια, ας μη συναναστρεφονται μαζι μου. Καλως ή κακως ειμαι καπνιστρια, θα σεβαστω βεβαια τον προσωπικο χωρο του αλλου, αλλα θα κανω τις επιλογες μου, οπως βεβαια τις εκανα και μεχρι σημερα.
Περι αυτου :"Και πες μου τώρα: δεν είναι άκρως εγωιστικό να πρέπει όλοι να ανεχτούν τον καπνό σου για να βγουν μαζί σου, αν δεν καπνίζουν".
Κανενας
δεν τους υποχρεωνει να βγουν μαζι μου...
Γνωριζουν πολυ καλα πως καπνιζω και κατα κυριο λογο στις εξοδους μου, επομενως οσο εγωιστικη μπορει να ειναι η δικη μου σταση, αλλα τοσο ειναι και των αλλων. Παραυτα, δε θα το απαιτουσα και κατα πασα πιθανοτητα θα πηγαινα να τους δω για καμμια ωρα και θα εφευγα. Το σιγουρο ειναι οτι δε θα "αραζα".
Και τελος παντων εαν αυτο σημαινει οτι θα συνανστρεφομαι μονο καπνιστες, es ist mir egal...


P.s παντως η σταση αρκετων ευκολα μπορει να μετατρεψει καποιον χαλαρο σε σκληροπυρηνικο. Προσεξτε το! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εξυπναδα Νο1 : Ουσιων μη βλαβερων ομως και που παραγει το σωμα. Κοινώς προσθετεις μπριζολα με κοκκινο και βγαζεις αποτελεσμα 42.
γιατι γερναει το σωμα; γιατι υπαρχει φθορα; πως εισαι τοσο σιγουρος οτι οι φυσικες διεργασιες δεν "αναλωνουν" το σωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
.Οταν σε μια κοινωνια υπαρξει συγκρουση συμφεροντων ή ελευθεριων στην περιπτωση μας, πρεπει να υπερισχυει εκεινη που εξασφαλιζει το ανωτερο αγαθο. Η υγεια, ειναι ανωτερο απο την προσκαιρη απολαυση ενος καφε/ποτου. Αντερσταντ ;
δεν δεχομαι τους δικους σου ορισμους, καθως η υγεια δεν ειναι "αγαθο" και, δευτερον, το τροπο με τον οποιο ορισες το τι θα υπερισχυσει. συνηθως, υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας. Αντερσταντ;
μια σταγονα καθαρης νικοτινης θα σε ειχε σκοτωσει.
μια σταγονα συμπικνωμενης νικοτινης, αρκει. οπως παρα πολλα αλλα συμπικνωμενα

Στο οτι θεωρεις το αντιθετο απο αυτο που μολις ειπα ισως ; Οτι δλδ και ο καπνιστης εχει δικαιωμα να καπνισει δημοσια εκει που θελει. (ελληνικα δε μιλαω ; )
οχι δεν ειπα αυτο! και μαλλον δεν μιλας ελληνικα, ή τουλαχιστον δεν διαβαζεις καλα ελληνικα!

Με παγκοσμια νουμερα μιλησα. Η χωρα μας ειναι μια σταγονα στον ωκεανο.
στη σταγόνα αυτη υπαρχει η απαγορευση, υπ οψιν. θελω νουμερα!

Και συ εχεις καποιο λογο να την αμφισβητεις ; Ή απλα σου αρεσει να κανεις τον εξυπνο ; Σου φαινεται δλδ "κουφό" το αποτελεσμα της
οχι! η παρεμβαση μου ηταν καθαρα "εγκυκλοπαιδικου χαρακτηρα" γιατι ειχα δωσει μια ερευνα ως "τεκμηριο" με πολλες πηγες ειναι η αληθεια, για να μου απαντησει ενας αλλος "ομως δεν ειδες οτι αμφισβητηται τοσο εντονα απο αλλους ερευνητες";

ποσα θεματα, αραγε, εχουν ερευνες οι οποιες δειχνουν το ενα, και αλλες το αντιθετο;

παντως, ΤΙ δεν αποδεχομαι γενικα ως πηγη. σιγουρα, κειμενο απο blog το οποιο δεν εχει συνδεσμο σε βιβλιογραφια, ή σε μια ερευνα. κειμενα που εχουν γραφτει σε ενα "ψευδοεπιστημονικο" υφος, και που επικαλειται ανωνυμες ερευνες, οπως το δευτερο κειμενο που εδωσε ο Αγγελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οπα Ντινακι και εχεις παρει φορα κατηφορα!
Η επιλογη των φιλων του καθενος ειναι προσωπικη του υποθεση.
Και θα απαντησω για μενα...Ατομα που δεν μπορουν να ανεχτουν για τους ΟΠΟΙΟΥΣ δικους τους λογους την κακη μου αυτη συνηθεια, ας μη συναναστρεφονται μαζι μου. Καλως ή κακως ειμαι καπνιστρια, θα σεβαστω βεβαια τον προσωπικο χωρο του αλλου, αλλα θα κανω τις επιλογες μου, οπως βεβαια τις εκανα και μεχρι σημερα.
Περι αυτου :"Και πες μου τώρα: δεν είναι άκρως εγωιστικό να πρέπει όλοι να ανεχτούν τον καπνό σου για να βγουν μαζί σου, αν δεν καπνίζουν".
Κανενας
δεν τους υποχρεωνει να βγουν μαζι μου...
Γνωριζουν πολυ καλα πως καπνιζω και κατα κυριο λογο στις εξοδους μου, επομενως οσο εγωιστικη μπορει να ειναι η δικη μου σταση, αλλα τοσο ειναι και των αλλων. Παραυτα, δε θα το απαιτουσα και κατα πασα πιθανοτητα θα πηγαινα να τους δω για καμμια ωρα και θα εφευγα. Το σιγουρο ειναι οτι δε θα "αραζα".
Και τελος παντων εαν αυτο σημαινει οτι θα συνανστρεφομαι μονο καπνιστες, es ist mir egal...


P.s παντως η σταση αρκετων ευκολα μπορει να μετατρεψει καποιον χαλαρο σε σκληροπυρηνικο. Προσεξτε το! :P

Το υστερόγραφό σου είναι αυτό που ισχύει και αντίστροφα και τα λέει όλα. Σαφώς κι αν κάποιος θέλει να καπνίσει, θα προσπαθήσω να βρω μια λύση για να είμαστε και οι δύο ικανοποιημένοι (μαγαζί με καλό εξαερισμό ή μαγαζί με χώρο έξω). Αλλά όταν αυτό δεν είναι δυνατό, θεωρώ πως το δικαίωμά μου στην υγεία είναι ανώτερο από το δικαίωμα σου στο να καπνίζεις. Και τέλος πάντων δεν με ενοχλεί τόσο να φάω λίγο καπνό, όσο με ενοχλεί το ότι οι περισσότεροι καπνιστές θεωρούν αυτονόητο πως εγώ πρέπει να ανεχτώ τον καπνό τους χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις/διευκρινίσεις/λοιπές ερωτήσεις γιατί έτσι. Με ενοχλεί το ότι το τσιγάρο είναι "έλα μωρέ τώρα πως κάνεις έτσι;". Με ενοχλεί να βλέπω γυναίκες που κρατάνε μωρά ή μικρά παιδιά να καπνίζουν. Λες και το τσιγάρο είναι ένα κακόγουστο κοκκαλάκι μαλλιών που το φοράει όποιος θέλει και οι υπόλοιποι από ευγένεια δεν πρέπει να σχολιάσουν (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ!). Και με ενοχλεί αφόρητα να είναι μια παρέα δέκα ατόμων, να μη καπνίζει κανείς και ο ένας που καπνίζει να σέρνει ΟΛΗ την παρέα σε χώρο καπνιστών ή να απειλεί πως αν δεν καπνίσει, θα φύγει (ο εαυτός μου με ενοχλεί που από ευγένεια δεν θα τον διαολοστείλει, αλλά θα κάτσει να ανεχτεί την κάπνα μαζί με τους υπόλοιπους εννέα). Δηλαδή γιατί να είμαι μόνο εγώ η ευγενική; Και ναι οκ, το ξέρω πως αυτός ο ένας καπνίζει. Και τι σημαίνει αυτό; Πως πρέπει να καπνίζω κι εγώ παθητικά για να τον κάνω παρέα, αλλιώς είμαι ..εγωίστρια; (δεν το λέω σε σένα, εσύ είπες πως θα ερχόσουν για μια ώρα, το λέω για όσους είναι κάθετοι πως χωρίς τσιγάρο δεν πάνε πουθενά!) Είναι αυτό λογικό τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ίσως μερικοί να θέλγονται από τα κατορθώματα του Μέγα Μιθριδάτη...Ήταν ο τελευταίος, ως γνωστό, που αντιστάθηκε υπέρ του εκπνέοντος τότε Ελληνισμού(1ο πΧ αι.), ως τρόπο ύπαρξης (ή ζωής και αίσθησής της):redface:...
τριααπουλα,,τρια πουλαακια καθοντααν..:worry:


παντως, ΤΙ δεν αποδεχομαι γενικα ως πηγη. σιγουρα, κειμενο απο blog το οποιο δεν εχει συνδεσμο σε βιβλιογραφια, ή σε μια ερευνα. κειμενα που εχουν γραφτει σε ενα "ψευδοεπιστημονικο" υφος, και που επικαλειται ανωνυμες ερευνες, οπως το δευτερο κειμενο που εδωσε ο Αγγελος
οκ..!:)
παραδινομαι..!:confused:
πες μου μονο που και πότε:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σχετικά με τις φιλιες, παρεες και το τσιγαρο : Δλδ...αν καταλαβα καλα, λετε "η το τσιγαρο η εγω" ; Λετε οτι το τσιγαρο ειναι κατι πολυτιμοτερα απο να εχετε στη ζωη σας 10 ανθρωπους της προκοπης ; Καποτε δε λεγατε οτι το αν ο μη-καπνιστης διαλεξει να μην ειναι με καποιον επειδη καπνιζει, ειναι κατακριτεο και ευτελές ; Για τους καπνιστες δεν ισχυει το ιδιο ; 2 μετρα και 2 σταθμα ;

αναρωτιεμαι...αν ολοι οι μη καπνιστες ξαφνικά αποφασιζαν να εφαρμοσουν την ιδια τακτική, ...και μενατε μονοι σας ή με ελαχιστους καπνιστες...χανατε δλδ ατομα που σας ενδιεφεραν....θα το αντεχατε ; Ή θα ξυπναγατε και θα συνηδητοποιουσατε αυτο που άλλοι εχουν καταλαβει, οτι δλδ ειναι πολυ φτηνο και ρηχο να βαζουμε το τσιγαρο πανω απο ανθρωπους ;

και αν οι εναπομειναντες καπνιστες το εκοβαν ; θα πηγαινατε να ζησετε στο βουνο ; ή θα κανατε απο την αρχη νεους "φιλους", απλα και μονο για να καπνιζετε ; Ποσο μακρια μπορει να φτασει ο εγωισμος και η νοοτροπια "εγω δεν προσαρμοζομαι πουθενα και για τιποτα και κανεναν, θα προσαρμοστειτε ολοι εσεις στην αφεντια μου....γιατι ειμαι η/ο βασιλιας/λισσα του συμπαντος και την βασιλλισα Ελισαβετ την εχω για να μου ανακατεβει τον καφε" !


Ατομα που δεν μπορουν να ανεχτουν για τους ΟΠΟΙΟΥΣ δικους τους λογους την κακη μου αυτη συνηθεια, ας μη συναναστρεφονται μαζι μου.
Ασθμα, δυσπνοια. Ακουω αντιλογο...

Καλως ή κακως ειμαι καπνιστρια, θα σεβαστω βεβαια τον προσωπικο χωρο του αλλου, αλλα θα κανω τις επιλογες μου, οπως βεβαια τις εκανα και μεχρι σημερα.
Δλδ τον προσωπικο χωρο του αλλου τον σεβεσαι...τον ιδιο οχι ομως ; Επειδη ειναι σε δημοσιο χωρο, "ρουφα καπνο καρφι δε μου καιγεται" ;

Κανενας δεν τους υποχρεωνει να βγουν μαζι μου...
Γνωριζουν πολυ καλα πως καπνιζω και κατα κυριο λογο στις εξοδους μου, επομενως οσο εγωιστικη μπορει να ειναι η δικη μου σταση, αλλα τοσο ειναι και των αλλων.
Δε νομιζω. Ο ενας παλευει για ευχαριστηση ο αλλος για ευχαριστιση ΚΑΙ υγεια. Αρα μην εξισωνουμε τα πραγματα.

δεν δεχομαι τους δικους σου ορισμους, καθως η υγεια δεν ειναι "αγαθο" και,
Τι ειναι η υγεια, για πες μου γιατι εχω απορια. Επισης το "αγαθο" το ειπα απο αποψης νομικης δικαιοσυνης. Και δεν ειναι δικοι μου ορισμοι ειναι του συνταγματος.

δευτερον, το τροπο με τον οποιο ορισες το τι θα υπερισχυσει. συνηθως, υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας. Αντερσταντ;
Μαυρα μεσανυχτα εχεις φιλε μου αν νομιζεις οτι υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας. Αν ισχυε αυτο, ο κοσμος γυρω σου θα ηταν 100 φορες καλυτερος. Ενα αυτο, για να μην πεταμε οτι να ναι. Δευτερον, δεν ορισα εγω τι υπερισχυει, αν θυμαμαι καλα, το λεει ηδη η πλειοψηφια μεσω του συνταγματος. Αλλο τωρα αν τηρειται.Οπως και πολλα αλλα. Αντερσταντ ;

οχι δεν ειπα αυτο! και μαλλον δεν μιλας ελληνικα, ή τουλαχιστον δεν διαβαζεις καλα ελληνικα!
Στην αρχη ειπες σκετο οτι "ειναι παραβιαση της προσωπικης ελευθεριας του καπνιστη "αυτο το συγκεκριμενο" (δεν εξηγουσες ποιο ηταν αυτο).Μετα ειπες "θεωρησα οτι ειναι παραβιαση της προσωπικης ελευθεριας του καπνιστη να μην μπορει να καπνισει σε εναν πολυ καλα εξαεριζομενο χωρο". Και στο 2ο παλι διαφωνουμε. Γιατι δεν υπαρχει ο χωρος που λες. Αν υπαρξει, το συζηταμε. Και παλι, δεν αρκει το να μην παλευεις να αναπνευσεις, εχει σημασια και τι εισπνεεις.

στη σταγόνα αυτη υπαρχει η απαγορευση, υπ οψιν. θελω νουμερα!
Ανθρωπε μου σκεψου λιγο πριν μιλησεις. Στα παγκοσμια νουμερα συμπεριλαμβανεται και η Ελλαδα μας. Εκτος αν νομιζεις οτι εδω δεν εχουμε αυτοκινητα, ή δεν εχουμε καπνιστες, ωστε τα νουμερα να εχουν σημαντικη αποκλιση απο τα παγκοσμια. Επισης, η απαγορευση δεν υπαρχει εδω μονο. Τοσα κρατη την εχουν. Ενημερωσου λιγο. Τα νουμερακια δε θα τα ψαχνω εγω για σενα. Εγω ενημερωθηκα και σου λεω οτι πεφτεςι πολυ εξω αν νομιζεις οτι τα τροχαια απο αλκοολ προκαλουν περισσοτερους θανατους απο τα τσιγαρο. Αν σε ενδιαφερει, ψαξτο. Αν οχι, μεινε με την αποψη σου, αλλά προσωπική μου αποψη, θα την πεις και αλλου και θα γινεις ρεζιλι.

ποσα θεματα, αραγε, εχουν ερευνες οι οποιες δειχνουν το ενα, και αλλες το αντιθετο;
Σαφως και υπαρχουν. Ειτε επειδη οντως μια ερευνα δεν εγινε σωστα, έιτε γιατι μια αλλη εγινε καλυτερα, ειτε λογω συμφεροντων. Οταν δεν υπαρχουν συμφεροντα ομως, και δεν υπαρχει αντικρουομενη ερευνα, δεν χρειαζεται να ειμαστε αμεσως αρνητικοι. Και στο κατω κατω, ανεφερα εκ περιτροπης μια ερευνα περι καφε-τσιγαρου, δεν ειναι εκει το βασικο μας θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ρε παιδιά, ρε παιδιά ... δε βάζει κανείς το τσιγάρο πάνω από τους φίλους του. Μην τρελαθούμε!!!
Κανένας καπνιστής δεν θα διαφωνούσε στην πρόταση να πάει κάπου και να μην καπνίσει.
Σε αυτό που διαφωνεί είναι να πηγαίνει μόνο σε μέρη που δεν καπνίζουν, αν και εφόσον υπάρχουν και μέρη που μπορεί να καπνίσει.
Και εξηγώ:
Ας πούμε ότι είμαστε μια παρέα 5 ατόμων. Οι 2 καπνίζουν και οι τρεις όχι. Ε, στις 10 φορές που θα βγούμε, θα πάμε τις 7 σε ένα μπαρ που δεν καπνίζουν (και οι 2 καπνίστες αν θέλουν βγαίνουν 5 λεπτά έξω να κάνουν ένα τσιγάρο) και τις 3 θα κάτσουμε με τα μπουφάν σε εξωτερικό χώρο (αυτούς με τη σόμπα) να πιούμε καφέ. Νομίζω είναι δίκαιο.
Τώρα αν οι μη καπνιστές δοθείσης ευκαιρίας, αρχίσουν τα -επιτρέψτε μου- ολίγον χαιρέκακα "αχ τι ωραία, έτσι να υποφέρετε που δεν μπορείτε να καπνίσετε" και "έτσι να σας στιγματίσουν" και δεν δέχονται ποτέ την παραχώρηση να κάτσουμε και μια φορά έξω .... τότε το πιο πιθανό είναι να βγούμε 5 φορές όλοι μαζί και 5 φορές οι 2 καπνιστές μόνοι μας.:)

Και κάτι άλλο, ξέρουμε τα προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει το κάπνισμα, αλλά παιδιά μην το παρακάνετε, δεν είναι πιο επικίνδυνο από πολλά άλλα πράγματα ... για να είμαστε ειλικρινείς έτσι!;;;!!! Μη το αναλύσουμε εδώ.....

Και ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ: Είμαι υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους, θεωρώ ότι είναι προς όφελος όλων. Αλλά μην κάνουμε ξαφνικά το κάπνισμα αποδιοπομπαίο τράγο για ότι συμβαίνει, γιατί μπορεί τον καπνό από το τσιγάρο να τον αποφύγετε, δεν θα αποφύγετε όμως ούτε τα καυσαέρια που παράγουν τα αυτοκινητάκια όλων μας, ούτε τις ακτινοβολίες από τα κινητάκια όλων μας, ούτε τους ατμοσφαιρικούς ρύπους από τα εργοστάσια που παράγουν ένα σωρό μ#λ*κίες που καταναλώνουμε καθημερινά όλοι μας, ούτε τα "πλαστικοποιημένα" πλέον τρόφιμα που μας "σερβίρουν".....

Έχετε κάθε δικαίωμα να απαιτείτε χώρους απαλαγμένους από τον καπνό του τσιγάρου.
Κι εγώ μαζί σας.
Δεν έχετε κανένα δικαίωμα όμως να το μετατρέπετε σε "σταυροφορία" υπέρ της υγείας. Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σχετικά με τις φιλιες, παρεες και το τσιγαρο : Δλδ...αν καταλαβα καλα, λετε "η το τσιγαρο η εγω" ; Λετε οτι το τσιγαρο ειναι κατι πολυτιμοτερα απο να εχετε στη ζωη σας 10 ανθρωπους της προκοπης ; Καποτε δε λεγατε οτι το αν ο μη-καπνιστης διαλεξει να μην ειναι με καποιον επειδη καπνιζει, ειναι κατακριτεο και ευτελές ; Για τους καπνιστες δεν ισχυει το ιδιο ; 2 μετρα και 2 σταθμα ;

Θα τα γραψω αλλη μια φορα για να τελειωνουμε.
Το τσιγαρο δεν εχει ποινικοποιηθει και εχω επιλεξει να καπνιζω γνωριζοντας τις συνεπειες που μπορει να εχει στην υγεια μου, η οποια ειναι πολυτιμοτερη για μενα απο τον οποιονδηποτε αλλο και ακομα αναρωτιεσαι?!
Δε με ενδιαφερει τι ελεγαν και ποιοι, με ενδιαφερει τι λεω εγω. Καπνιζω, αυτη ειμαι και σε οποιον αρεσει.


αναρωτιεμαι...αν ολοι οι μη καπνιστες ξαφνικά αποφασιζαν να εφαρμοσουν την ιδια τακτική, ...και μενατε μονοι σας ή με ελαχιστους καπνιστες...χανατε δλδ ατομα που σας ενδιεφεραν....θα το αντεχατε ; Ή θα ξυπναγατε και θα συνηδητοποιουσατε αυτο που άλλοι εχουν καταλαβει, οτι δλδ ειναι πολυ φτηνο και ρηχο να βαζουμε το τσιγαρο πανω απο ανθρωπους ;


Επαναλαμβανω. Βαζω την απολαυση του τσιγαρου πανω απο την υγεια μου, επομενως...



και αν οι εναπομειναντες καπνιστες το εκοβαν ; θα πηγαινατε να ζησετε στο βουνο ; ή θα κανατε απο την αρχη νεους "φιλους", απλα και μονο για να καπνιζετε ; Ποσο μακρια μπορει να φτασει ο εγωισμος και η νοοτροπια "εγω δεν προσαρμοζομαι πουθενα και για τιποτα και κανεναν, θα προσαρμοστειτε ολοι εσεις στην αφεντια μου....γιατι ειμαι η/ο βασιλιας/λισσα του συμπαντος και την βασιλλισα Ελισαβετ την εχω για να μου ανακατεβει τον καφε" !


Επαναλαμβανεσαι και με αναγκαζεις να κανω το ιδιο.
Ειναι προσωπικη επιλογη, με χαρακτηριζει και σε οποιον αρεσει.



Ασθμα, δυσπνοια. Ακουω αντιλογο...


Εχω ηδη απαντησει πιο πανω.

Δλδ τον προσωπικο χωρο του αλλου τον σεβεσαι...τον ιδιο οχι ομως ; Επειδη ειναι σε δημοσιο χωρο, "ρουφα καπνο καρφι δε μου καιγεται" ;


Μα τις λες?!
Σεβομουν και σεβομαι την επιλογη του να κανει ο,τι γουσταρει στο χωρο του.
Στους δημοσιους χωρους επιτρεποταν το καπνισμα. Επελεγε να βρισκεται σε αυτους, οπως κι εγω πλεον θα επιλεγω να μη βρισκομαι (κατα κυριο λογο).


Δε νομιζω. Ο ενας παλευει για ευχαριστηση ο αλλος για ευχαριστιση ΚΑΙ υγεια. Αρα μην εξισωνουμε τα πραγματα.


Αναφερεσαι σε καποιον που επαναλαμβανω πως βαζει την απολαυση αυτη πανω απο τη δικη του υγεια.

Και τελος, μακαρι το προβλημα ολων να ηταν το τσιγαρο και τιποτα αλλο.
Αλλα ενιγουει, αλλα λογια να αγαπιομαστε και κουβεντα να γινεται...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν έχετε κανένα δικαίωμα όμως να το μετατρέπετε σε "σταυροφορία" υπέρ της υγείας. Έλεος!

Επειδη οπως φαινεται αυτο κανουν, το μονο που καταφερνουν ειναι ατομα σαν κι εμενα να τα πεισμωνουν ακομα περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Επειδη οπως φαινεται αυτο κανουν, το μονο που καταφερνουν ειναι ατομα σαν κι εμενα να τα πεισμωνουν ακομα περισσοτερο.

Κι εσύ τι μασάς, καλε μου;;;
Το πολύ πολύ, αν θες να πάρεις το αίμα σου πίσω, κάτσε πάνω από το κεφάλι τους όταν θα σαβουριάζουν πίτσα ή κανα κοντοσούβλι και λέγε τους: "αυτό που τρως πάει και σοβατίζει τις αρτηρίες σου. Αν συνεχίζεις θα φράξουν τελείως και θα πάθεις τουλάχιστον έμφραγμα. Άσε που η κατανάλωση λίπους ενοχοποιείται για καρκίνο στο έντερο. Α... πίνεις και αναψυκτικό; οκ ... ξέρεις πόσους καρκινικούς επιταχυντές έχει;;; ... Κακομοίρη, .... σε βλέπω μερικά χρόνια αργότερα, σε κανένα κρεββάτι νοσοκομείου, να βελάζεις για τα κοντοσούβλια που έτρωγες!!!!" :devil: ....... :P

A ... και κάτι άλλο ... έτσι μπουκωμένος και λαδωμένος, χαλάς την αισθητική μου ... βάλε μια σακούλα να μη σε βλέπω!!! :P

Σόρυ παιδιά .... για πλάκα το λέω, αλλά κάποιοι κάπως έτσι κάνετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε Νερ μου σορρυ, αλλά το ότι βάζεις το τσιγάρο πάνω από την δική ΣΟΥ υγεία δεν μου λέει τίποτα, ακόμα κι αν λες πως είναι ό,τι πολυτιμότερο έχεις. Γιατί κατ' εμέ, αυτό είναι απλώς λόγια που λες για να δικαιολογήσεις το αδικαιολόγητο και δεν ισχύει πραγματικά, αφού αν όντως ίσχυε, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κάπνιζες ή θα κάπνιζες πολύ λίγο μόνο για την απόλαυση. Με δεδομένο λοιπόν πως δεν καπνίζεις ένα δύο τσιγάρα την εβδομάδα/μήνα/εξάμηνο μόνο για την απόλαυση, αλλά καπνίζεις καθημερινά και σίγουρα όχι μόνο δύο τσιγάρα, τότε το να λες πως σέβεσαι τον εαυτό σου και την υγεία σου είναι μεν η άποψή σου (και γι' αυτό είναι απολύτως σεβαστή), δεν είναι όμως δε μια άποψη που μπορεί να αποτελέσει ισχυρό επιχείρημα για κάποιον να ανεχτεί το τσιγάρο σου εφόσον δεν το επιθυμεί. Και ναι, προφανώς μπορεί να σταματήσει να σε κάνει παρέα, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο εγωίστρια γίνεσαι όταν ζητάς από κάποιον, προκειμένου να σε κάνει παρέα, να βάλει την υγεία ΤΟΥ κάτω από το τσιγάρο σου.
Έχω ξαναπεί, κάνω πολλές φορές συμβιβασμούς για να καπνίσουν οι φίλοι μου. Αλλά ρε παιδί μου, μου την δίνει να το θεωρείτε αυτονόητο και "έτσι είμαι, άμα σ' αρέσει!". Μου μοιάζει σαν απειλή όλο αυτό, πως αν δεν κάνω πίσω, δεν θα μου ξαναμιλήσει ο άλλος κι αυτό είναι άκρως εκνευριστικό!

ΥΓ: Σίμπυ κάποιος που σέβεται τον εαυτό του και την υγεία του, επίσης αποφεύγει τα κοντοσούβλια, τα τηγανητά, το αλκοόλ, τις επεξεργασμένες τροφές και τα πολλά λιπαρά γενικώς. Προφανώς και αν κάποιος τρώει όλα τα παραπάνω και μετά έχει το τεράστιο θέμα με το κάπνισμα θα είναι υποκριτής - αφού θα απαιτεί από τους άλλους να μειώσουν μια εξάρτηση, τη στιγμή που ο ίδιος είναι εξαρτημένος από το φαγητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΥΓ: Σίμπυ κάποιος που σέβεται τον εαυτό του και την υγεία του, επίσης αποφεύγει τα κοντοσούβλια, τα τηγανητά, το αλκοόλ, τις επεξεργασμένες τροφές και τα πολλά λιπαρά γενικώς. Προφανώς και αν κάποιος τρώει όλα τα παραπάνω και μετά έχει το τεράστιο θέμα με το κάπνισμα θα είναι υποκριτής - αφού θα απαιτεί από τους άλλους να μειώσουν μια εξάρτηση, τη στιγμή που ο ίδιος είναι εξαρτημένος από το φαγητό.
ωραια,,συγκρινουμε το φαγητο που ολα αυτα που λες με μετρο κανουν καλο..

με το δηλητηριο-ναρκωτικο τσιγαρο

τι να πω...μονο το αλκοολ ειναι σαν το τσιγαρο..δηλητηριο,,που αν δεν πιναμε καθολου θα ηταν καλυτερα..
σε αντιθεση με τα λιπαρα που σε σωστες ποσοτητες τα χρειαζομαστε..

σταματηστε πια να τα μπλεκετε ολα..
οι σωματικα εθισμενοι σε ενα χορτο ,κανουν οτι μπορουν για να δικαιολογησουν την εξαρτηση τους..
ειναι γελοιο..

παραδεχτητε πια,,οτι ειναι κακο ,βλαπτει,,αλλα δεν μπορω να το κοψω..δεν εχω τη δυναμη βρε αδελφε,,ή δεν θελω,,
αλλα μην ακουω παραλογισμους και παραμυθια..


αν ενας καπνιστης μιλησει ετσι τον καταλαβαινω..
αλλα οταν παει για να δικαιολογηθει να βγαλει μη κακο ή καλο το τσιγαρο..

απλα τα παιρνω στο κρανιο,,και επιτεθεμαι,,μεχρι να σπασει αυτηη τρελα..(ή να φαω μπαν,,οπως εφαγα σε αλλο φορουμ ακριβως γιαυτο το θεμα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρε Νερ μου σορρυ, αλλά το ότι βάζεις το τσιγάρο πάνω από την δική ΣΟΥ υγεία δεν μου λέει τίποτα, ακόμα κι αν λες πως είναι ό,τι πολυτιμότερο έχεις. Γιατί κατ' εμέ, αυτό είναι απλώς λόγια που λες για να δικαιολογήσεις το αδικαιολόγητο και δεν ισχύει πραγματικά, αφού αν όντως ίσχυε, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κάπνιζες ή θα κάπνιζες πολύ λίγο μόνο για την απόλαυση. Με δεδομένο λοιπόν πως δεν καπνίζεις ένα δύο τσιγάρα την εβδομάδα/μήνα/εξάμηνο μόνο για την απόλαυση, αλλά καπνίζεις καθημερινά και σίγουρα όχι μόνο δύο τσιγάρα, τότε το να λες πως σέβεσαι τον εαυτό σου και την υγεία σου είναι μεν η άποψή σου (και γι' αυτό είναι απολύτως σεβαστή), δεν είναι όμως δε μια άποψη που μπορεί να αποτελέσει ισχυρό επιχείρημα για κάποιον να ανεχτεί το τσιγάρο σου εφόσον δεν το επιθυμεί. Και ναι, προφανώς μπορεί να σταματήσει να σε κάνει παρέα, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο εγωίστρια γίνεσαι όταν ζητάς από κάποιον, προκειμένου να σε κάνει παρέα, να βάλει την υγεία ΤΟΥ κάτω από το τσιγάρο σου.
Έχω ξαναπεί, κάνω πολλές φορές συμβιβασμούς για να καπνίσουν οι φίλοι μου. Αλλά ρε παιδί μου, μου την δίνει να το θεωρείτε αυτονόητο και "έτσι είμαι, άμα σ' αρέσει!". Μου μοιάζει σαν απειλή όλο αυτό, πως αν δεν κάνω πίσω, δεν θα μου ξαναμιλήσει ο άλλος κι αυτό είναι άκρως εκνευριστικό!

ΥΓ: Σίμπυ κάποιος που σέβεται τον εαυτό του και την υγεία του, επίσης αποφεύγει τα κοντοσούβλια, τα τηγανητά, το αλκοόλ, τις επεξεργασμένες τροφές και τα πολλά λιπαρά γενικώς. Προφανώς και αν κάποιος τρώει όλα τα παραπάνω και μετά έχει το τεράστιο θέμα με το κάπνισμα θα είναι υποκριτής - αφού θα απαιτεί από τους άλλους να μειώσουν μια εξάρτηση, τη στιγμή που ο ίδιος είναι εξαρτημένος από το φαγητό.

Kαταρχας, δεν ειπα πως σεβομαι την υγεια μου...:worry: Το οτι βαζω το τσιγαρο πανω απο την υγεια τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ θα επρεπε να σου λεει πως σαφως θα με ενδιαφερει πολυ λιγοτερο η υγεια του διπλα.
Κατα δευτερον, την απολαυση μου αυτη δεν την διαπραγματευομαι για ΚΑΝΕΝΑΝ προς το ΠΑΡΟΝ. Ο ανθρωπος για τον οποιο θα το εκοβα ακομα δεν εχει γεννηθει...και αναφερομαι στο μελλοντικο, εαν ποτε υπαρξει, παιδι μου.:P
Και ναι Ντινα, αυτη ειμαι και σε οποιον αρεσει... Εγωστικο, ναι. Αλλα αυτη ειμαι.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε πουλί μου, κανείς δεν σου είπε να το κόψεις! Λέω απλώς πως νομίζω πως οι άνθρωποι που εκτιμάς και δεν αντέχουν τον καπνό για οποιοδήποτε λόγο αξίζουν, κατά την άποψή μου, το δικαίωμα να σου ζητήσουν να μη καπνίσεις για μερικές ώρες κάποιες φορές (διότι προφανώς δεν θα είσαι πάντα σε χώρο μη καπνιστών) και εσύ οφείλεις να μην απαντήσεις κάτι του στυλ "Αυτή είμαι, άμα σ' αρέσει", που για μένα μεταφράζεται "Άντε γ@μήσου που θέλεις και να μη καπνίσω! Δεν φτάνει που σε κάνω και παρέα!" :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αντε παλι να γραφω τα ιδια...:P

Μαρη...σε λεω οτι καπνιζω, αυτη ειμαι, δεν το διαπραγματευομαι και εαν θελησω να δω καποιους σε χωρο μη καπνιζοντων για λιγη ωρα μια στις τοσες, θα το κανω.
Απο κει και περα...οπως εκεινοι δε συμβιβαζονται για τους δικους τους λογους, ετσι κι εγω. Για εκεινους ειναι σημαντικοτεροι οι λογοι τους και για εμενα οι δικοι μου. Δε θα το συζητησω, διοτι δεν το διαπραγματευομαι. Εαν αυτο σημαινει οτι θα κανω παρεα μονο με καπνιζοντες, ες ιστ μια εγκαλ...εαν αυτο σημαινει οτι θα αλλαξει ο τροπος που διασκεδαζω, ες ιστ μια αουχ εγκαλ...

Και πλιζ μη με τσιτωνεις αλλο
:P, διοτι οπως φαινεται καποιος αλλος θα πληρωσει τη "νυφη" στο τελος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και ναι Ντινα, αυτη ειμαι και σε οποιον αρεσει... Εγωστικο, ναι. Αλλα αυτη ειμαι.
σωστα,,καλυτερα να μεινεις μονος με το τσιγαρο..
αυτη ειναι η καλυτερη παρεα..
τι να τους κανεις τους ανθρωπους?

αν καπνιζεις αυτο το θεικο χορτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν το βλέπω να βγαίνουμε φέτος τον χειμώνα Νερ. Άμα καλοκαιριάσει ξανά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
σωστα,,καλυτερα να μεινεις μονος με το τσιγαρο..
αυτη ειναι η καλυτερη παρεα..
τι να τους κανεις τους ανθρωπους?

αν καπνιζεις αυτο το θεικο χορτο?

Λες οντως να μεινω μονη μου, ε?
Σαν την καλαμια στον καμπο...δυστυχιααα :(!
Μου κοπηκε τωρα και η ορεξη για κινεζικο! Φτου Γκαμωτεν!:mad:
Αγγελε, θα σε μαλωσω!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν το βλέπω να βγαίνουμε φέτος τον χειμώνα Νερ. Άμα καλοκαιριάσει ξανά! :P
Και δεν υπάρχουν και υπαίθριοι χώροι bowling. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top