Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Απλως πιστευω οτι οι συναισθηματικες αναγκες του παιδιου ειναι πολυ δυσκολο να ειναι τοσο μεγαλες που να μην καλυπτονται απο δυο εργαζομενους γονεις. Αρκει βεβαια να μην παρασυρομαστε και τον χρονο που εχουμε πραγματι να τον αφιερωνουμε στο παιδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Από κει δηλαδή που αδικούνταν ο άντρας, αδικείται η γυναίκα. Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δηλαδὴ περιμένετε τώρα ὅτι ἐγὼ θὰ καθαρίζω τζάμια καὶ θὰ ἁπλώνω ῥοῦχα;:eek::P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Από κει δηλαδή που αδικούνταν ο άντρας, αδικείται η γυναίκα. Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.... :whistle:
Αυτο δεν επιασα που αναφερεται.
Δηλαδὴ περιμένετε τώρα ὅτι ἐγὼ θὰ καθαρίζω τζάμια καὶ θὰ ἁπλώνω ῥοῦχα;:eek::P:whistle:
Δεν σε πολυψηνει ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δηλαδὴ περιμένετε τώρα ὅτι ἐγὼ θὰ καθαρίζω τζάμια καὶ θὰ ἁπλώνω ῥοῦχα;:eek::P:whistle:

Γιατι οχι...δηλαδη οι υπολοιποι που το κανουν τι εχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Γιατι οχι...δηλαδη οι υπολοιποι που το κανουν τι εχουν;
προσεξε την σταδιακη μεταβαση απο την πρωτη φατσουλα στην τριτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δηλαδὴ περιμένετε τώρα ὅτι ἐγὼ θὰ καθαρίζω τζάμια καὶ θὰ ἁπλώνω ῥοῦχα;:eek::P:whistle:

προσεξε την σταδιακη μεταβαση απο την πρωτη φατσουλα στην τριτη

αρχικα σοκαρεται, προθυμοποιειται, και μετα ''κανει το κινεζο'' για να μη καθαρισει τζαμια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Δηλαδὴ περιμένετε τώρα ὅτι ἐγὼ θὰ καθαρίζω τζάμια καὶ θὰ ἁπλώνω ῥοῦχα;:eek::P:whistle:

Όχι βέβαια. Εσύ φέρνε λεφτά στο σπίτι και τα υπόλοιπα τα κάνει η γυναίκα σου. Δε νομίζω να θες να δουλεύει κι εκείνη ε;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν σε πολυψηνει ετσι;

Μπά....:P

Γιατι οχι...δηλαδη οι υπολοιποι που το κανουν τι εχουν;

Ποιοί τὸ κάνουν καὶ ντροπιάζουν τὸ ἀντρικὸ φύλο;:hmm:

Όχι βέβαια. Εσύ φέρνε λεφτά στο σπίτι και τα υπόλοιπα τα κάνει η γυναίκα σου. Δε νομίζω να θες να δουλεύει κι εκείνη ε;:whistle:

Μαζί σου κι ἐγώ. Πάντως δὲν θέλω νὰ καταπιέσω κανέναν. Ἂν ἡ γυναῖκα μου θέλει νὰ δουλεύῃ, δὲν ἔχω πρόβλημα καὶ νὰ βοηθήσω σὲ κάποια τοῦ σπιτιοῦ. Ὄχι ὅμως στὰ συγκεκριμένα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μαζί σου κι ἐγώ. Πάντως δὲν θέλω νὰ καταπιέσω κανέναν. Ἂν ἡ γυναῖκα μου θέλει νὰ δουλεύῃ, δὲν ἔχω πρόβλημα καὶ νὰ βοηθήσω σὲ κάποια τοῦ σπιτιοῦ. Ὄχι ὅμως στὰ συγκεκριμένα:P
όπα, αυτο δεν το περίμενα:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ρε σεις το θέμα δεν είναι να μην δουλεύει η γυναίκα. Το θέμα είναι να βοηθά και ο άντρας στις δουλειές του σπιτιού. Δηλαδή να έχουν και οι δυο ισάριθμους ρόλους.
Το αρνητικό για μένα του φεμινισμού είναι ότι πολύ απλά η γυναίκα φορτώθηκε επιπλέον ρόλους εκτός από αυτούς που ήδη είχε , δηλ. νοικοκυράς, συζύγου και ανατροφής των παιδιών. Ενώ ο άντρας κατά κύριο λόγο παρέμεινε μόνο στον έναν. Δηλαδή του κουβαλητή.
Υπάρχει ένας "άγραφος" κανόνας που λέει ότι το σπίτι και τα παιδιά είναι μόνο γυναικεία υπόθεση. Ο άντρας ασχολείται ερασιτεχνικά μόνο με αυτά.
Με πολύ απλά λόγια η γυναίκα εκτός από τις "γυναικείες" ασχολίες φορτώθηκε και τις αντρικές. Δεν είναι κακό αυτό. Απλά αν θέλουμε να μιλάμε για ισοτιμία θα πρέπει και ο άντρας εκτός από τις "αντρικές" ασχολίες που είθισται να έχει ως τώρα να ασχολείται και αυτός με τα του σπιτιού στον ίδιο βαθμό και με τις ίδιες ευθύνες που ασχολείται και η γυναίκα.

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις. Αντικειμενικά τα βάρη στη διαχείριση του σπιτιού, πλέον, μοιράζονται. Δηλαδή, η γυναίκα ξεκίνησε να δουλεύει, να απουσιάζει οκτώ ώρες από το σπίτι, και εξακολουθεί να κάνει αυτά που έκανε και πριν. Καταλαβαίνεις πως αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο και σίγουρα κάτι που η σύγχρονη γυναίκα (καλώς) δεν είναι διατεθειμένη να κάνει. Απλά υπάρχει αυτή η γκρίνια ("δε με βοηθάς" - "ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ" - "ΤΙΠΟΤΑ" - "ΚΑΛΑ").
Το λάθος που κάνεις είναι ότι θες να κάνουν ο άνδρας και η γυναίκα τα ίδια πράγματα. Αυτό δεν γίνεται, και δεν πρέπει να γίνεται. Σε μια σχέση - συμβίωση συμφωνώ πως πρέπει να μοιράζονται οι δουλειές και οι υποχρεώσεις, αλλά όχι με ζυγαριά. Πρέπει να μοιράζονται έτσι, ώστε ο καθένας να αναλαμβάνει την ευθύνη για πράγματα που κάνει καλύτερα από τον άλλο (που συνήθως είναι και πράγματα που κάνει με περισσότερη ευχαρίστηση). Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Μένω μόνος μου δεκαπέντε χρόνια. Όλα αυτά τα χρόνια μια χαρά φέρνω βόλτα το σπίτι μόνος μου (από ένα σημείο και μετά πήρα μια γυναίκα να καθαρίζει, λόγω έλλειψης χρόνου). Όταν συγκατοίκησα με μια κοπέλα, που δούλευε και αυτή, στα του σπιτιού είχε περισσότερες ευθύνες. Εγώ είχα σε άλλα πράγματα (να ελέγχω κάθε πρωί αν έχει νερό το αυτοκίνητό της στους γυαλοκαθαριστήρες :P).
Οι περισσότεροι άνδρες δουλεύουν περισσότερες ώρες και έχουν προτεραιότητα τη δουλειά τους και επομένως δεν μπορούν να συμμετέχουν ακριβώς ίσα στις υποχρεώσεις του σπιτιού. Φυσικά, πρέπει να ισχύει και το αντίθετο, στις περιπτώσεις ας πούμε που ο άντρας είναι άνεργος και η γυναίκα δουλεύει. Κατανόηση και καλή διάθεση. Πίστεψέ με, αρκούν.

ΥΓ Πάρτε το ταίρι σας και πηγαίνετε να δείτε το Caveman. Περιγράφει με πάρα πολύ ωραίο τρόπο τέτοιες καταστάσεις καθημερινής τρέλας μεταξύ των δυο φύλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Το λάθος που κάνεις είναι ότι θες να κάνουν ο άνδρας και η γυναίκα τα ίδια πράγματα. Αυτό δεν γίνεται, και δεν πρέπει να γίνεται. Σε μια σχέση - συμβίωση συμφωνώ πως πρέπει να μοιράζονται οι δουλειές και οι υποχρεώσεις, αλλά όχι με ζυγαριά. Πρέπει να μοιράζονται έτσι, ώστε ο καθένας να αναλαμβάνει την ευθύνη για πράγματα που κάνει καλύτερα από τον άλλο (που συνήθως είναι και πράγματα που κάνει με περισσότερη ευχαρίστηση). Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Μένω μόνος μου δεκαπέντε χρόνια. Όλα αυτά τα χρόνια μια χαρά φέρνω βόλτα το σπίτι μόνος μου (από ένα σημείο και μετά πήρα μια γυναίκα να καθαρίζει, λόγω έλλειψης χρόνου). Όταν συγκατοίκησα με μια κοπέλα, που δούλευε και αυτή, στα του σπιτιού είχε περισσότερες ευθύνες. Εγώ είχα σε άλλα πράγματα (να ελέγχω κάθε πρωί αν έχει νερό το αυτοκίνητό της στους γυαλοκαθαριστήρες :P).

Σεντονάκι θα γράψω πάλι...αλλά με προκαλείς ρε γαμώτο.
Δεν καταλαβαίνω ποιος κρίνει τις γυναικείες δουλειές από τις αντρικές. Το μόνο κριτήριο που μπορώ να θέσω για αυτόν το διαχωρισμό είναι η σωματική διάπλαση του άντρα και της γυναίκας. Αν κάποια δουλειά, απαιτεί περισσότερη μυική δύναμη που δε διαθέτει η γυναίκα, τότε ναι σαφώς μπορεί να υπάρξει ένας διαχωρισμός σε αυτές τις εργασίες.
Από κει και πέρα όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ.
Νομίζεις οι γυναίκες πήγαν σε καμιά σχολή νοικοκυρικής και τις έμαθαν να σιδερώνουν, να μαγειρεύουν, να ξεσκονίζουν, να πλένουν, να...να....να.... ΟΧΙ. 'Η γεννήθηκαν νοικοκυρές και το έχουν στο DNA τους; Μόνες τους τα έμαθαν,επειδή έτσι έλεγε το πρωτόκολλο. Και οι άντρες, φυσικά, βολεύτηκαν με αυτήν την κοινωνική σύμβαση. Αυτά είναι γυναικείες δουλειές λένε. Γιατί ρε μεγάλε είναι γυναικείες δουλειές; Τι σε κάνει να νομίζεις ότι εσύ είσαι φτιαγμένος για ανώτερα πράγματα και όλα αυτά είναι για τις γυναικούλες; Να κάτσεις να τα μάθεις κι εσύ.
Χεράκια έχεις και οι δικαιολογίες "εγώ δεν ξέρω από αυτά...." ή "δεν μπορώ..." κτλ είναι απλά άλλοθι. Διαφορετικά,αν όντως δεν ξέρεις πώς να σιδερώνεις ή να ξεσκονίζεις ένα τζάμι πρέπει να είσαι πολύ στόκος (όχι εσύ, γενικά ο χ άντρας) και τότε όντως να επιβεβαιώνεται ότι οι γυναίκες είναι το πιο ευφυές φύλο. Άλλωστε μόνος σου το παραδέχθηκες, ότι όταν αναγκάστηκες να μείνεις μόνος σου μια χαρά έφερνες βόλτα το σπίτι. Άρα τα "δεν ξέρω...." και "δεν είμαι καλός σε αυτά..." δεν παίζει. Μια χαρά μπορείτε να τα κάνετε και αυτά, απλά βολεύεστε με τις δουλάρες. Κι ας μην το παραδέχεστε. Και ας έχετε την ψευδαίσθηση ότι εσείς προσφέρετε σε άλλα πράγματα. Και αν νομίζετε ότι θίγεται ο ανδρισμός σας με το να σας δουν να απλώνετε τα ρούχα στο μπαλκόνι είστε τελείως "γεια σας". Και ούτε καν θα μπω στη διαδικασία να συζητήσω θέματα περί ανδρισμού γιατί το θεωρώ απλά γελοίο.
Σιγά κι εγώ μπορώ να κοιτάξω αν έχουν νερό οι υαλοκαθαριστήρες ή το ψυγείο του αυτοκινήτου. Σιγά τα λάχανα. Κάτι άλλο εκτός από τα του αυτοκινήτου προσφέρετε; Για προσπάθησε να φέρεις βόλτα δουλειά, παιδιά, σπίτι , σκυλιά, γατιά και πόσες άλλες υποχρεώσεις. Ένα μικρό πράγμα σας λέμε να κάνετε και πελαγώνετε. Όχι τόσες υποχρεώσεις ταυτόχρονα.
Και όσον αφορά το μεγάλωμα των παιδιών το μόνο που δεν μπορούν να κάνουν οι άντρες είναι ο θηλασμός. Απο κει και πέρα, παρατηρώ τους πατεράδες ότι συνεισφέρουν μόνο στα εύκολα και στα ευχάριστα. Να πάνε τα παιδιά βόλτα στο πάρκο, σε κανά γήπεδο κτλ...όμως η γυναίκα θα πρέπει να έχει φροντίσει από πριν να είναι τα'ι'σμένα, ξεσκατισμένα, μπανιαρισμένα....για να μην αρχίζουν και γκρινιάζουν. Η γυναίκα, δηλαδή , τρώει όλο το λούκι και ο άντρας τα παραλαμβάνει έτοιμα απλά να τα πάει καμιά βόλτα με το καρότσι καμαρωτός καμαρωτός. Εν τω μεταξύ η γυναίκα τις περισσότερες φορές αντί να πάει κι αυτή βόλτα μαζί τους μένει πίσω στο σπίτι γιατί βρίσκει ευκαιρία να κάνει καμιά άλλη δουλειά που δεν μπορεί να κάνει όταν έχει τα παιδιά στα πόδια της. Άρα πάλι δεν ξεκουράζεται η γυναίκα.
Και αυτό που περιγράφω δεν είναι εξαίρεση. Το βλέπω συνέχεια. Αλλιώς δε θα τα έλεγα και με τόσο σθένος κιόλας.

Και να φανταστείς ότι παλιά εγώ όλα αυτά περί φεμινισμού τα θεωρούσα κοτσάνες . Όταν είδα, όμως, τι τραβάνε φίλες μου παντρεμένες με παιδιά, που σε πληροφορώ οι άντρες τους είναι χρυσά παιδιά....θέλω να πω δεν είναι τίποτα κολλημένοι (βοηθάνε μεν αλλά ως ένα σημείο με τη δικαιολογία ότι κάποια πράγματα δεν τα ξέρουν κτλ)....παρ' όλα αυτά τις θεωρώ

ΗΡΩΙΔΕΣ

Οι περισσότεροι άνδρες δουλεύουν περισσότερες ώρες και έχουν προτεραιότητα τη δουλειά τους και επομένως δεν μπορούν να συμμετέχουν ακριβώς ίσα στις υποχρεώσεις του σπιτιού.
Τι λες; Σήμερα τις ίδιες ώρες δουλεύουν μέσο όρο. Αυτό γινόταν .....last year, που δούλευε ο άντρας τις περισσότερες ώρες και η γυναίκα πιο λίγες ή και καθόλου (πχ οικιακά). Από τη στιγμή που κουράζονται και οι δύο το ίδιο στη δουλειά τους γιατί να μην έχει απαίτηση και η γυναίκα όταν γυρνάει στο σπίτι να βρίσκει ένα έτοιμο φα'ί' ή τα ρούχα έτοιμα σιδερωμένα στην ντουλάπα; Και οι δύο πρέπει να βοηθούν εξίσου. Όχι να έχει απαιτήσεις ο άντρας και να λέει ότι αυτό είναι δική σου δουλειά.
Και τι θα πει ο άντρας έχει προτεραιότητα τη δουλειά του; Σοβαρά μιλάς; Η γυναίκα όταν δουλεύει...δεν έχει προτεραιότητα τη δουλειά της;
Ή μήπως θέλετε να μη δουλεύει και αυτή για να είναι τέλεια στις υποχρεώσεις του σπιτιού. Εντάξει, να μην δουλεύει. Αλλά κι εσείς τότε να είστε σε θέση να φέρνετε όσα λεφτά απαιτούνται για να ζει η οικογένειά σας άνετα.
Από τη στιγμή που δεν γίνεται αυτό, όμως, και αναγκαστικά και η γυναίκα πρέπει να βγει στην αγορά εργασίας...κόψτε κι εσείς τις πολλές απαιτήσεις ή συνεισφέρετε το ίδιο για να μην καταλήγουν οι γυναίκες με ψυχοφάρμακα ή κερατωμένες.
Κατανόηση και καλή διάθεση. Πίστεψέ με, αρκούν.
Καλά, καλά.
Ωραία τα λες.
Στην πράξη αλλιώς είναι τα πράγματα και όση κατανόηση και να δείχνει ο άντρας το μεγαλύτερο βάρος και άγχος στη γυναίκα πέφτει. Τουλάχιστον παραδεχθείτε το.

ΥΓ Πάρτε το ταίρι σας και πηγαίνετε να δείτε το Caveman. Περιγράφει με πάρα πολύ ωραίο τρόπο τέτοιες καταστάσεις καθημερινής τρέλας μεταξύ των δυο φύλων.
Ναι, το έχω δει. Μια βλακεία και μισή ήταν. Εκτός από πολύ ελάχιστα πράγματα που ταίριαζαν στην πραγματικότητα και ψιλογέλασα όλα τα άλλα ήταν επιστημονικής φαντασίας ή ηθελημένα δεν παρουσιάζονταν όπως θα έπρεπε μιας και παρουσιάζεται το έργο από την πλευρά ενός άντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
απλά βολεύεστε με τις δουλάρες


προσωπική πείρα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Σεντονάκι θα γράψω πάλι...αλλά με προκαλείς ρε γαμώτο.
Δεν καταλαβαίνω ποιος κρίνει τις γυναικείες δουλειές από τις αντρικές. Το μόνο κριτήριο που μπορώ να θέσω για αυτόν το διαχωρισμό είναι η σωματική διάπλαση του άντρα και της γυναίκας. Αν κάποια δουλειά, απαιτεί περισσότερη μυική δύναμη που δε διαθέτει η γυναίκα, τότε ναι σαφώς μπορεί να υπάρξει ένας διαχωρισμός σε αυτές τις εργασίες.
Από κει και πέρα όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ.
Δεν μίλησα για γυναικείες ή ανδρικές δουλειές. Είπα να μοιράζονται δίκαια με κριτήριο τον ελεύθερο χρόνο που έχει ο καθένας και σύμφωνα με το τι κάνει καλύτερα ο καθένας.
Νομίζεις οι γυναίκες πήγαν σε καμιά σχολή νοικοκυρικής και τις έμαθαν να σιδερώνουν, να μαγειρεύουν, να ξεσκονίζουν, να πλένουν, να...να....να.... ΟΧΙ. 'Η γεννήθηκαν νοικοκυρές και το έχουν στο DNA τους; Μόνες τους τα έμαθαν,επειδή έτσι έλεγε το πρωτόκολλο. Και οι άντρες, φυσικά, βολεύτηκαν με αυτήν την κοινωνική σύμβαση. Αυτά είναι γυναικείες δουλειές λένε. Γιατί ρε μεγάλε είναι γυναικείες δουλειές; Τι σε κάνει να νομίζεις ότι εσύ είσαι φτιαγμένος για ανώτερα πράγματα και όλα αυτά είναι για τις γυναικούλες; Να κάτσεις να τα μάθεις κι εσύ.
Χεράκια έχεις και οι δικαιολογίες "εγώ δεν ξέρω από αυτά...." ή "δεν μπορώ..." κτλ είναι απλά άλλοθι. Διαφορετικά,αν όντως δεν ξέρεις πώς να σιδερώνεις ή να ξεσκονίζεις ένα τζάμι πρέπει να είσαι πολύ στόκος (όχι εσύ, γενικά ο χ άντρας) και τότε όντως να επιβεβαιώνεται ότι οι γυναίκες είναι το πιο ευφυές φύλο. Άλλωστε μόνος σου το παραδέχθηκες, ότι όταν αναγκάστηκες να μείνεις μόνος σου μια χαρά έφερνες βόλτα το σπίτι. Άρα τα "δεν ξέρω...." και "δεν είμαι καλός σε αυτά..." δεν παίζει. Μια χαρά μπορείτε να τα κάνετε και αυτά, απλά βολεύεστε με τις δουλάρες. Κι ας μην το παραδέχεστε. Και ας έχετε την ψευδαίσθηση ότι εσείς προσφέρετε σε άλλα πράγματα. Και αν νομίζετε ότι θίγεται ο ανδρισμός σας με το να σας δουν να απλώνετε τα ρούχα στο μπαλκόνι είστε τελείως "γεια σας". Και ούτε καν θα μπω στη διαδικασία να συζητήσω θέματα περί ανδρισμού γιατί το θεωρώ απλά γελοίο.

Δεν είπε κανένας ότι δεν μπορούμε. Φυσικά και μπορούμε και σε πληροφορώ και εύκολα. Απλώς, μιλώντας προσωπικά, θα προτιμήσω να στείλω ρούχα στο καθαριστήριο ή να πάρω μια γυναίκα να καθαρίσει όταν ο χρόνος μου κοστολογείται πολύ περισσότερο. Αλλά αν πεις τίποτα για καθαριστήριο ή γυναίκα.... πάλι γκρίνια - "θα δίνουμε χρήματα σε καθαριστήρια, γυναίκες........@&^%#*$".
Δεν αναγκάστηκα να μείνω μόνος μου το επέλεξα. Ούτε αναγκάστηκα να κάνω τις δουλειές του σπιτιού. Απλά τις έκανα.
Σιγά κι εγώ μπορώ να κοιτάξω αν έχουν νερό οι υαλοκαθαριστήρες ή το ψυγείο του αυτοκινήτου. Σιγά τα λάχανα. Κάτι άλλο εκτός από τα του αυτοκινήτου προσφέρετε; Για προσπάθησε να φέρεις βόλτα δουλειά, παιδιά, σπίτι , σκυλιά, γατιά και πόσες άλλες υποχρεώσεις. Ένα μικρό πράγμα σας λέμε να κάνετε και πελαγώνετε. Όχι τόσες υποχρεώσεις ταυτόχρονα.
Τελικά όλες οι γυναίκες σ αυτό το θέμα τα ίδια λέτε. Ότι δεν θέλετε να κάνετε εσείς και απαιτείτε από τους άντρες να κάνουν είναι "Σιγά τα λάχανα" ενώ όλα όσα κάνει μια γυναίκα είναι αποτέλεσμα υπερανθρωπιάς. (Πες αλήθεια τώρα πότε κοίταξες τελευταία φορά τα νερά στο αυτοκίνητο - αν τα έχεις κοιτάξει ποτέ :P)
Και όσον αφορά το μεγάλωμα των παιδιών το μόνο που δεν μπορούν να κάνουν οι άντρες είναι ο θηλασμός. Απο κει και πέρα, παρατηρώ τους πατεράδες ότι συνεισφέρουν μόνο στα εύκολα και στα ευχάριστα. Να πάνε τα παιδιά βόλτα στο πάρκο, σε κανά γήπεδο κτλ...όμως η γυναίκα θα πρέπει να έχει φροντίσει από πριν να είναι τα'ι'σμένα, ξεσκατισμένα, μπανιαρισμένα....για να μην αρχίζουν και γκρινιάζουν. Η γυναίκα, δηλαδή , τρώει όλο το λούκι και ο άντρας τα παραλαμβάνει έτοιμα απλά να τα πάει καμιά βόλτα με το καρότσι καμαρωτός καμαρωτός. Εν τω μεταξύ η γυναίκα τις περισσότερες φορές αντί να πάει κι αυτή βόλτα μαζί τους μένει πίσω στο σπίτι γιατί βρίσκει ευκαιρία να κάνει καμιά άλλη δουλειά που δεν μπορεί να κάνει όταν έχει τα παιδιά στα πόδια της. Άρα πάλι δεν ξεκουράζεται η γυναίκα.
Και αυτό που περιγράφω δεν είναι εξαίρεση. Το βλέπω συνέχεια. Αλλιώς δε θα τα έλεγα και με τόσο σθένος κιόλας.
Για τα παιδιά δεν μπορώ να εκφέρω τεκμηριωμένη άποψη, αλλά όπως τα βλέπω τα πράγματα γύρω μου νομίζω πως οι ρυθμοί που συμμετέχει ο άντρας αυξάνονται εκθετικά.

Τι λες; Σήμερα τις ίδιες ώρες δουλεύουν μέσο όρο. Αυτό γινόταν .....last year, που δούλευε ο άντρας τις περισσότερες ώρες και η γυναίκα πιο λίγες ή και καθόλου (πχ οικιακά). Από τη στιγμή που κουράζονται και οι δύο το ίδιο στη δουλειά τους γιατί να μην έχει απαίτηση και η γυναίκα όταν γυρνάει στο σπίτι να βρίσκει ένα έτοιμο φα'ί' ή τα ρούχα έτοιμα σιδερωμένα στην ντουλάπα; Και οι δύο πρέπει να βοηθούν εξίσου. Όχι να έχει απαιτήσεις ο άντρας και να λέει ότι αυτό είναι δική σου δουλειά.
Και τι θα πει ο άντρας έχει προτεραιότητα τη δουλειά του; Σοβαρά μιλάς; Η γυναίκα όταν δουλεύει...δεν έχει προτεραιότητα τη δουλειά της;
Ή μήπως θέλετε να μη δουλεύει και αυτή για να είναι τέλεια στις υποχρεώσεις του σπιτιού. Εντάξει, να μην δουλεύει. Αλλά κι εσείς τότε να είστε σε θέση να φέρνετε όσα λεφτά απαιτούνται για να ζει η οικογένειά σας άνετα.
Από τη στιγμή που δεν γίνεται αυτό, όμως, και αναγκαστικά και η γυναίκα πρέπει να βγει στην αγορά εργασίας...κόψτε κι εσείς τις πολλές απαιτήσεις ή συνεισφέρετε το ίδιο για να μην καταλήγουν οι γυναίκες με ψυχοφάρμακα ή κερατωμένες.

Μάλλον πάλι θες να πεις τα δικά σου. Αναφέρθηκα συγκεκριμένα στην περίπτωση που η δουλειά του άντρα έχει περισσότερες απαιτήσεις (πες μου τώρα ότι και αυτό πρώτη φορά το ακούς!).
Αυτό που λες για το να μη δουλεύει η γυναίκα αν φέρνει ο άντρας αρκετά χρήματα μάλλον οι γυναίκες αποφάσισαν να το αλλάξουν. Παλιά έτσι ήταν. Προσωπικά θέλω η γυναίκα να δουλεύει, άλλα όχι σε δουλειά καριέρας. Γούστα είναι αυτά.

Ναι, το έχω δει. Μια βλακεία και μισή ήταν. Εκτός από πολύ ελάχιστα πράγματα που ταίριαζαν στην πραγματικότητα και ψιλογέλασα όλα τα άλλα ήταν επιστημονικής φαντασίας ή ηθελημένα δεν παρουσιάζονταν όπως θα έπρεπε μιας και παρουσιάζεται το έργο από την πλευρά ενός άντρα.
Θα σου πω ότι είσαι ή πρώτη που ακούω να λέει πως παρουσιάζει τη σχέση των δύο φύλων από τη μεριά του άντρα. Εγώ νομίζω πως παρουσιάζει τις καταστάσεις πολύ δίκαια. Για να καταλάβεις αν όλα όσα λέει ισχύουν ή όχι (και φυσικά να γελάσεις) θα πρέπει να έχεις συζήσει με κάποιον αρκετό καιρό..... όταν το κάνεις σου προτείνω να το ξαναδείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν μίλησα για γυναικείες ή ανδρικές δουλειές. Είπα να μοιράζονται δίκαια με κριτήριο τον ελεύθερο χρόνο που έχει ο καθένας και σύμφωνα με το τι κάνει καλύτερα ο καθένας.
Ναι ξεκάθαρα δε μίλησες για αντρικές και γυνακείες δουλειές, αλλά είπες αυτό (δις μάλιστα):
Σε μια σχέση - συμβίωση συμφωνώ πως πρέπει να μοιράζονται οι δουλειές και οι υποχρεώσεις, αλλά όχι με ζυγαριά. Πρέπει να μοιράζονται έτσι, ώστε ο καθένας να αναλαμβάνει την ευθύνη για πράγματα που κάνει καλύτερα από τον άλλο
Αφήνεις κάτι να αιωρείται, ξέρεις....:whistle:
Όταν κατά γενική ομολογία οι γυναίκες είναι αυτές που ασχολούνται πιο πολύ με το σπίτι (δεν νομίζω ότι το αμφισβητεί κανείς αυτό)....είναι σαν να παραδέχεσαι ή να δικαιολογείς εν μέρει ότι αυτό συμβαίνει διότι οι γυναίκες ξέρουν πιο πολύ από αυτά κτλ άρα αναπόφευκτα συμβαίνει αυτό.
Άλλωστε εσύ μου απάντησες πρώτος στο δικό μου μήνυμα. Εγώ δε μιλούσα γενικά. Μιλούσα συγκεκριμένα για το σε ποιο βαθμό οι άντρες συμμετέχουν στα του σπιτιού. Κι εσύ άρχισες να μου λες, ότι οι δουλειές και οι υποχρεώσεις μοιράζονται ανάλογα με το τι ξέρει να κάνει καλύτερα ο καθένας. Άρα λογικό είναι να σου απαντήσω κατά αυτόν τον τρόπο.

Αλλά κι έτσι...απάντησέ μου τότε, αφού και οι δύο μπορούν να είναι το ίδιο καλοί στις δουλειές του σπιτιού γιατί ασχολείται μόνο η γυναίκα με αυτά;
Και αυτό με τις απαιτήσεις που έχει ο άντρας στη δουλειά και δεν προλαβαίνει, άστο.
Μπορώ να σου φέρω εκατομμύρια παραδείγματα για γυναικεία επαγγέλματα που είναι πολύ απαιτητικά και παρ' όλα αυτά οι γυναίκες ανταπεξέρχονται σε όλα.
Τελικά όλες οι γυναίκες σ αυτό το θέμα τα ίδια λέτε. Ότι δεν θέλετε να κάνετε εσείς και απαιτείτε από τους άντρες να κάνουν είναι "Σιγά τα λάχανα" ενώ όλα όσα κάνει μια γυναίκα είναι αποτέλεσμα υπερανθρωπιάς. (Πες αλήθεια τώρα πότε κοίταξες τελευταία φορά τα νερά στο αυτοκίνητο - αν τα έχεις κοιτάξει ποτέ :P)
Μην μας περνάς για τόσο ηλίθιες. Αν θέλουμε να καταπιαστούμε με κάτι (βασικά δεν προλαβαίνουμε να ασχοληθούμε και με αυτά) να είσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρουμε μια χαρά και μάλιστα καλύτερα από εσάς. Απλά αφήνουμε τα εύκολα σε εσάς, για να αισθάνεστε χρήσιμοι σε κάτι.:P
Για τα παιδιά δεν μπορώ να εκφέρω τεκμηριωμένη άποψη, αλλά όπως τα βλέπω τα πράγματα γύρω μου νομίζω πως οι ρυθμοί που συμμετέχει ο άντρας αυξάνονται εκθετικά.
Έχετε δρόμο ακόμα...
Θα σου πω ότι είσαι ή πρώτη που ακούω να λέει πως παρουσιάζει τη σχέση των δύο φύλων από τη μεριά του άντρα. Εγώ νομίζω πως παρουσιάζει τις καταστάσεις πολύ δίκαια.
Τέσπα, δεν το θυμάμαι και πολύ καλά. Εγώ είχα πάει με κοριτσοπαρέα και το είδα. Πάντως αυτό που σχολιάζαμε μετά και παραδεχθήκαμε όλες, είναι ότι αλλού περιμέναμε να εστιάσει στα θέματα αντρών- γυναικών και αλλού εστίαζε τελικά. Τα περισσότερα ήταν ανούσια και κάτι βλακείες. Στην αρχή είχε λίγο γέλιο, αλλά μετά βαρέθηκα.
προσωπική πείρα; :P
κοινή λογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Το λάθος που κάνεις είναι ότι θες να κάνουν ο άνδρας και η γυναίκα τα ίδια πράγματα. Αυτό δεν γίνεται, και δεν πρέπει να γίνεται. Σε μια σχέση - συμβίωση συμφωνώ πως πρέπει να μοιράζονται οι δουλειές και οι υποχρεώσεις, αλλά όχι με ζυγαριά. Πρέπει να μοιράζονται έτσι, ώστε ο καθένας να αναλαμβάνει την ευθύνη για πράγματα που κάνει καλύτερα από τον άλλο (που συνήθως είναι και πράγματα που κάνει με περισσότερη ευχαρίστηση).

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν αναγκάστηκα να μείνω μόνος μου το επέλεξα. Ούτε αναγκάστηκα να κάνω τις δουλειές του σπιτιού. Απλά τις έκανα.
Και by the way, μη συγκρίνεις τις δουλειές του σπιτιού που έχει να κάνει ένας εργένης με τις δουλειές που έχει να κάνει μια γυναίκα με παιδιά.
Εσύ και μια μέρα να πεις "Βαριέμαι σήμερα" δε χάθηκε και ο κόσμος. Για σκέψου να το πει μια γυναίκα που ξυπνάει από χαράματα και μέχρι να κλείσει το μάτι της τρέχει πίσω απ' όλους για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Και σκέψου ότι αλλιώς λερώνει το σπίτι ένα άτομο και αλλιώς τουλάχιστον 4 που συμβιώνουν όλα μαζί.
Και μάλιστα όταν έχεις και μικρά παιδιά μπορεί να ξεπατώνεσαι όλη μέρα στις δουλειές και το επόμενο λεπτό να γίνει το σπίτι πάλι καλοκαιρινό.
Έλα παιδιά, εντάξει. Η γυναίκα σήμερα εξουθενώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Και αυτό που περιγράφω δεν είναι εξαίρεση. Το βλέπω συνέχεια. Αλλιώς δε θα τα έλεγα και με τόσο σθένος κιόλας.

Και να φανταστείς ότι παλιά εγώ όλα αυτά περί φεμινισμού τα θεωρούσα κοτσάνες . Όταν είδα, όμως, τι τραβάνε φίλες μου παντρεμένες με παιδιά, που σε πληροφορώ οι άντρες τους είναι χρυσά παιδιά....θέλω να πω δεν είναι τίποτα κολλημένοι (βοηθάνε μεν αλλά ως ένα σημείο με τη δικαιολογία ότι κάποια πράγματα δεν τα ξέρουν κτλ)....παρ' όλα αυτά τις θεωρώ

ΗΡΩΙΔΕΣ

Είμαστε και εμείς οι άντρες ώρες ώρες….. Ειδικά σε αυτό το θέμα, δεν μας δικαιολογώ καθόλου. Συμφωνώ σε όλα Ψαραδέλλη. Δίνετε πολλά περισσότερα στο σπίτι, στα παιδιά, στον άντρα και πάλι οι κόπανοι ευχαριστημένοι δεν είμαστε. Έχουμε απαιτήσεις παράλογες. Περιμένουμε να είστε σαν τον τιραμόλα, να τα προλαβαίνετε όλα και μάλιστα αδιαμαρτύρητα. Να δουλεύετε, να είστε πετυχημένες στον χώρο σας, να γεννάτε, να κάθεστε από το βράδυ να μαγειρεύετε, να πηγαίνετε τα παιδιά σχολείο, να τα διαβάζετε όταν επιστρέφουν, να προλαβαίνετε το super ανοικτό, τον μανάβη, τον χασάπη, λες και άμα πάμε εμείς θα πάθουμε κάτι. Και σαν να μην φθάνουν όλα αυτά, πρέπει και να τα κάνετε όλα με επιτυχία, να είστε πάντα όμορφες και χαμογελαστές σαν να παίζετε σε ταινία, διότι τι θα πει ο πασάς? Και φυσικά να μην διαμαρτύρεστε. Ανακεφαλαιώνοντας: τέλεια σύζυγος, μητέρα, ερωμένη, μαγείρισσα,δασκάλα, νοικοκυρά. Και αφού τα κάνετε όλα, να σου λένε και από πάνω πως δεν τα κάνεις και καλά.
Έχω αρκετούς φίλους τέτοιους κόπανους και πραγματικά τους έχω μόνο για σφαλιάρες.

Προσωπικά θέλω η γυναίκα να δουλεύει, άλλα όχι σε δουλειά καριέρας. Γούστα είναι αυτά.
Όταν λες καριέρα? Π.χ. αυτή είναι καριερίστρια? Γιατί εγώ την βρίσκω αξιολάτρευτη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Είμαστε και εμείς οι άντρες ώρες ώρες….. Ειδικά σε αυτό το θέμα, δεν μας δικαιολογώ καθόλου. Συμφωνώ σε όλα Ψαραδέλλη. Δίνετε πολλά περισσότερα στο σπίτι, στα παιδιά, στον άντρα και πάλι οι κόπανοι ευχαριστημένοι δεν είμαστε. Έχουμε απαιτήσεις παράλογες. Περιμένουμε να είστε σαν τον τιραμόλα, να τα προλαβαίνετε όλα και μάλιστα αδιαμαρτύρητα. Να δουλεύετε, να είστε πετυχημένες στον χώρο σας, να γεννάτε, να κάθεστε από το βράδυ να μαγειρεύετε, να πηγαίνετε τα παιδιά σχολείο, να τα διαβάζετε όταν επιστρέφουν, να προλαβαίνετε το super ανοικτό, τον μανάβη, τον χασάπη, λες και άμα πάμε εμείς θα πάθουμε κάτι. Και σαν να μην φθάνουν όλα αυτά, πρέπει και να τα κάνετε όλα με επιτυχία, να είστε πάντα όμορφες και χαμογελαστές σαν να παίζετε σε ταινία, διότι τι θα πει ο πασάς? Και φυσικά να μην διαμαρτύρεστε. Ανακεφαλαιώνοντας: τέλεια σύζυγος, μητέρα, ερωμένη, μαγείρισσα,δασκάλα, νοικοκυρά. Και αφού τα κάνετε όλα, να σου λένε και από πάνω πως δεν τα κάνεις και καλά.
Έχω αρκετούς φίλους τέτοιους κόπανους και πραγματικά τους έχω μόνο για σφαλιάρες.
Ντροπη μου, αλλα το post ειναι τοσο ξενο σε σχεση με αυτα που συνηθως ακουω/διαβαζω, που το ψηνω να ειναι troll
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top