Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μόνο ένα σχόλιο!

το εδάφιο που λες είναι αυτό:
32. Αν κατά άνθρωπο πολέμησα στην Έφεσο με θηρία, ποιο είναι το όφελος σε μένα, αν οι νεκροί δεν ανασταίνονται; «Ας φάμε και ας πιούμε· επειδή, αύριο πεθαίνουμε».
33. Μη πλανιέστε· «τα καλά ήθη τα φθείρουν οι κακές συναναστροφές».
[Κορινθίους Α' 15]

Δε ξέρω τι κατάλαβες από αυτό αλλά είναι εμφανές ότι υποστηρίζει ακριβώς αυτό που σου λέω: Ότι δηλ αν είναι να πεθάνουμε και να γίνουμε λίπασμα, αν δεν υπάρχει ανάσταση τότε ποιο το όφελος? Ας φάμε και ας πιούμε γιατί αύριο πεθαίνουμε. Υποθετική πρόταση είναι το συγκεκριμένο εδάφιο γι αυτό ξεκινά με το ΑΝ, όπως όλες οι υποθέσεις.

Ρωτάει ο Απ. Παύλος: Αν δεν υπάρχει ανάσταση νεκρών, τότε εγώ κόπιασα τσάμπα? Τσάμπα πολέμησα με θηρία στην έφεσο? Τότε ας φάμε κι ας πιούμε...

Απλά για την ιστορία να ξέρεις ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα στην εκκλησία της Κορίνθου την εποχή εκείνη καθώς πολλοί επειδή δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως και τι είναι η ανάσταση των νεκρών διέδιδαν φήμες ότι δεν υπάρχει ανάσταση νεκρών. Γι αυτό τους λέει ο Απ. Παύλος την παραπάνω πρόταση.

35. Αλλά, θα πει κάποιος: Πώς ανασταίνονται οι νεκροί; Και με ποιο σώμα έρχονται;
36. Άφρονα, εκείνο που εσύ σπέρνεις, δεν ζωογονείται, αν δεν πεθάνει.
37. Και εκείνο που σπέρνεις, δεν σπέρνεις το σώμα που πρόκειται να γίνει, αλλά έναν γυμνό κόκκο, σιταριού ίσως ή κάποιον από τους υπόλοιπους.
38. Ο Θεός, όμως, του δίνει σώμα όπως θέλησε, και σε κάθε ένα από τα σπέρματα το ιδιαίτερό του σώμα.
39. Κάθε σάρκα δεν είναι η ίδια σάρκα· αλλά, άλλη μεν είναι η σάρκα των ανθρώπων, άλλη η σάρκα των κτηνών, άλλη δε η σάρκα των ψαριών, και άλλη των πτηνών.
40. Υπάρχουν και σώματα επουράνια, και σώματα επίγεια· πλην, άλλη είναι η δόξα των επουρανίων, άλλη δε η δόξα των επιγείων.
41. Άλλη είναι η δόξα τού ήλιου, και άλλη η δόξα τού φεγγαριού, και άλλη η δόξα των αστεριών· επειδή, αστέρι από αστέρι διαφέρει σε δόξα.
42. Έτσι και η ανάσταση των νεκρών· σπέρνεται με φθορά, ανασταίνεται με αφθαρσία·
43. σπέρνεται χωρίς τιμή, ανασταίνεται με δόξα· σπέρνεται με ασθένεια, ανασταίνεται με δύναμη·
44. σπέρνεται ως σώμα ζωικό, ανασταίνεται ως σώμα πνευματικό. Υπάρχει σώμα ζωικό, υπάρχει και σώμα πνευματικό.
[Κορινθίους Α' 15]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...στ. Η απόδειξη είναι ελλειπής

ζ.- Η "έλλειψη" αίρεται από την αποδοχή της πίστης, ότι ο Θεός δεν έχει καμία αιτία, αλλά απλά "είναι αγάπη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αλέξαντρε
Στα προηγούμενά μου μηνύματα δεν αναφέρομαι σε κάποιον που αγαπάει το θεό, αλλά ντε και καλά αρνείται την ύπαρξη άλλης ζωής. Άλλωστε, ποιος μπορεί να ξέρει; Αναφερόμουν σε κάποιον που επιζητεί να αγαπά το θεό και τους ανθρώπους, να αγαπάει τον αγώνα που δίνει στην τωρινή του ζωή, χωρίς να επενδύει συναισθηματικά στην άλλη ζωή. Τον αν αυτή υπάρξει ή όχι, θα το δούμε… δεν την σκέφτεται, δεν επιτρέπει σʼ αυτή την ιδέα να έχει ισχυρό συναισθηματικό αντίκτυπο μέσα του… το αφήνει καθαρά στα χέρια του Θεού. Προσπαθεί να τον αγαπήσει, γιατί αυτό επιτάσσει η επιθυμία της καρδιάς του, βιώνει ουσιαστικά την τωρινή του ζωή και αγαπάει τον αγώνα του σʼ αυτήν με τις όποιες επιτυχίες και δυσκολίες του, κι από κει και πέρα ας κάνει ο Θεός ό, τι θέλει….για να το πω απλά. Βέβαια, στα πλαίσια κάποιας "υπερβατικής νομοτέλειας" (:confused:), η ύπαρξη θεού συνεπάγεται και ύπαρξη άλλης ζωής. Εγώ όμως δε μιλάω από θεολογική, αλλά από καθαρά ψυχολογική σκοπιά. Δεν ξέρουμε αν υπάρχει άλλη ζωή, αλλά προσανατολίζομαι στην ιδέα ότι θα πρέπει να συμπεριφερόμαστε σα να μην υπάρχει.

Τώρα βέβαια το παραπάνω σκεπτικό, έχοντας παράλληλα υπόψη ότι είμαστε άνθρωποι με αδυναμίες, ίσως να υποδηλώνει και πάλι κάποια μικρή και ενδόμυχη συναισθηματική επένδυση στην άλλη ζωή, αλλά ας μην το πλατιάσω… Είπαμε, αυτά τα θέματα δεν είναι καθόλου απλά και εύκολα, δεν εξαντλούνται σε μερικά μηνυματάκια. Οι σκέψεις που διατυπώνω τώρα, π.χ., δεν είναι κάποιες άκαμπτες και ξεκάθαρα διαμορφωμένες σκέψεις, ούτε μπορώ να πω ότι θα κατασταλάξω σε κάποια συγκεκριμένη πίστη που θα με ακολουθεί εσαεί (αν γίνει και ποτέ κάτι τέτοιο δηλαδή…. :hmm:;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rotoras James

Νεοφερμένος

Ο Rotoras James αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ακομα να αποδιχθει οτι δεν υπηρξε ποτε ο ιησους... Ακομα και τοτε θα υπαρχουν πολλοι που θα πιστευουν σε αυτον. Η χαζομαρα κ η ημιμαθεια ειναι ανικητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η χαζομαρα κ η ημιμαθεια ειναι ανικητες!
Ε τώρα το ξεφτίλισες ρε μαν. Η πίστη δεν είναι θέμα εκπαίδευσης. :worry:

Θέλει κ λίγη ψυχασθένεια :worry:


Λολ, αστειεύομαι. Η αλήθεια είναι πως
χρειάζεται μια μικρή περιφρόνηση για την κοινή λογική :P


Πάλι λολ, ξανα-αστειεύομαι. Η πίστη είναι προσωπικό θέμα του καθενός, και δική του υπόθεση. Οπότε, η οργανωμένη θρησκεία είναι αυτό που κατηγορείς...

Και να μην το ξανακάνεις. Ο Χριστός σε ακούει :mad:


και το άκυρο...

Ρωτάει ο Απ. Παύλος: Αν δεν υπάρχει ανάσταση νεκρών, τότε εγώ κόπιασα τσάμπα?

Λολ
έφαγε την μεγαλύτερη ήττα της ζωής του :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι υπήρξε.

1. Ο Ιησούς Χριστός σταυρώθηκε την Παρασκευή; Αν ναι, τότε πως γίνεται να έμεινε τρεις μέρες στον τάφο;

Αναστήθηκε την επομένη (Σάββατο) και μετά έκανε άλλες δύο μερούλες τον έγκλειστο για να κλείσει τριημεράκι; :/:

2. Τα ιερά κείμενα αναφέρουν ως πρωτότοκο τον Χριστό παρόλο που είναι και μονογενής..:confused:

"πρωτότοκον εν πολλοίς αδελφοίς" (Ρωμ. η' 28) !!!

Τελικά ήταν μοναχογιός ο Jesus ή ευσταθεί η υπόθεση για ομομήτριους αδελφούς του, άρα η Παναγία ήταν αειπάρθενη μόνο στον Jesus και για τα άλλα παιδιά πήγε η καισαρική σύννεφο; :whistle:

Μία απάντηση θα ήταν:

Χριστός: όστις γαρ αν ποίηση το θέλημα του πατρός μου του εν ουρανοίς, αυτός μου αδελφός και αδελφή και μήτηρ εστίν".

Πιστεύω πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ερμηνευτικής όσο και λογικής υπόστασης.

..κάπου αλλού, ο Ιησούς αποκαλεί τον Ιωάννη γιο της Μαρίας και τη Μαρία, μητέρα του Ιωάννη, χωρίς όμως να είναι στην πραγματικότητα, πράγμα που επιβεβαιώνει την διαφορά της σημερινής γλώσσας με τη βιβλική, στην ερμηνεία των βαθμών συγγένειας. ("αδελφός","πρωτόπλαστος Αδάμ" χωρίς να υπάρχουν δευτερόπλαστοι καθώς ο Αδάμ είναι ο πρώτος που επλάσθη, πρωτότοκος με την έννοια του "εκλεκτός" κοκ...)

3. Τα "κεκρυμμένα χρόνια" ή χρόνια της σιωπής της ζωής του Χριστού απο την ηλικία των 12 εώς την ηλικία των 30 ετών.

Γιατί τέτοια αποσιώπηση;
Η φαινομενική σιωπή των Ευαγγελίων για τα χρόνια αυτά, ήταν το έναυσμα εικασιών για μετάβαση του Ιησού στις Ινδίες και αλλού, όπου απέκτησε κάποιες "μαγικές" δυνάμεις με τις οποίες θαυματοποιούσε.

Όσο εικασία αποτελεί η εξήγηση αυτή, ισοπίθανη εικασία είναι επίσης και η τέλεση θαυμάτων δια Θεϊκής παρεμβάσεως...διαλλιέχτε.

4. Στο Ταλμούδ, ο Ιησούς αναφέρεται ως Γιεσσού μπεν Πανθέρα (Yeshu Ben Pantera), που σημαίνει Ιησούς ο Γιος του Πάνθηρα.

Τελικά ο Ιωσήφ ήταν μαύρος; Ε, αυτό κι αν είναι θαύμα! Προήλθε λευκό παιδί από μαυρούκο φάδα!
Μνημονεύεται η μετάβαση του στην Αίγυπτο, όπου κατά την ιουδαϊκή αυτή παράδοση σπούδασε την τέχνη της μαγείας, που αργότερα άσκησε, επιστρέφοντας στην πατρίδα του.

Αγυρτεία είναι μία άλλη λέξη για τη μαγεία... :redface: . Τσαρλατανιά ftw.
Μήπως τελικά δεν ήταν τίποτε παραπάνω από έναν Κόπερφιλντ της εποχής;

Εξαιτίας δε αυτού του γεγονότος δίνεται και η ερμηνεία της καταδίκης του σε σταυρικό θάνατο. Αν και τα σωζόμενα αυτά στοιχεία της ραββινικής παράδοσης στηρίζονται σε μια διάθεση πολεμικής κατά του Ιησού, εντούτοις λόγω αυτής ακριβώς της διάθεσης, αποκτά ιδιαίτερη σημασία μια προσπάθεια «απομυθοποίθησης» του Ιησού με το να καταδειχθεί η ταπεινή του προέλευσή, χωρίς όμως να γίνεται λόγος για άρνηση της ιστορικότητάς του.

5. α) Θαύματα επί της φύσης (το εν Κανά θαύμα, ο επί της θάλασσα περίπατος κ.λ.π.)
β) Ιάσεις πασχόντων (τα περισσότερα)
γ) Αναστάσεις νεκρών (κόρη Ιαείρου, υιού χήρας Ναΐν και Λαζάρου)

Πώς να πιστέψεις στο θαύμα εκ περιγραφών των άλλων, πόσο μάλιστα των γραπτών περιγραφών; Είναι κάτι σαν τις οράσεις u.f.o. Όλοι έχουμε δει περίεργες φωτόμπαλες στον ουρανό αλλά ούτε κι εμείς μας παίρνουμε στα σοβαρά...:( Πόσο μάλλον, τους άλλους...

Η λογική μας ως ανθρώπων δε συγκλίνει με τα γραπτά των κειμένων που μας παραδόθηκαν από όποιους μας παραδόθηκαν.

και κάπου εδώ, το όλο θέμα περί ύπαρξης ή όχι του δισυπόστατου Χριστού, μπάζει νερά...

υ.γ. κάποιοι εκκλησιαστικοί συγγραφείς προέβαλαν την άποψη ότι οι "αδελφοί" του Ιησού θα πρέπει να ήταν παιδιά του Ιωσήφ από προηγούμενο γάμο του κι επομένως δεν ήταν πραγματικοί αδελφοί και ούτε παιδιά της Μαρίας.

Αν τέτοιοι, λένε τέτοια, εγώ πάω πάσσο και πάω στα φρουτάκια για να ρεφάρω!

Θα ήταν πιο spicy αν το ερώτημα ήταν "Χριστός: Θεός ή άνθρωπος;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτοί όμως που αποβλέπουν σε μια μελλοντική ζωή θα απολαμβάνουν όλα όσα έκτισαν αιώνια. Κι αυτό είναι μια μεγάλη απολαβή. Σ αυτό το σημείο θεωρώ κουταμάρα αυτούς που κοπιάζουν για όοοοοοολα αυτά αλλά στο τέλος ότι κτίσουν θα αποτελεί απλώς λίπασμα...Στο τέλος, πεθαίνουμε και οι δύο και γινόμαστε λίπασμα. Τι νόημα είχαν οι αξίες και τα ιδανικά μου? Που πήγαν? Τι κατάφερα να γίνω? Λίπασμα? Γι αυτό κόπιαζα μια ζωή να χτίσω έναν καλό άνθρωπο? Αυτό είναι η μεγαλύτερη κουταμάρα που μπορεί κάποιος να πιστεύσει...κατά τη γνώμη μου πάντα.
"It seems to me that the idea of a personal God is an anthropological concept which I cannot take seriously. I also cannot imagine some will or goal outside the human sphere.... Science has been charged with undermining morality, but the charge is unjust. A man's ethical behavior should be based effectually on sympathy, education, and social ties and needs; no religious basis is necessary. Man would indeed be in a poor way if he had to be restrained by fear of punishment and hope of reward after death.
-- Albert Einstein
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1],[/SIZE][/FONT]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αμάν ρε @Lorien, κάνεις που κάνεις τον κόπο, βάλε και μια μετάφραση! :P Πάντως συμφωνώ με τον Αλβέρτο στην τελευταία πρόταση (αν τη μετάφρασα σωστά, χεχε!) Καμιά θρησκεία δεν είναι χρήσιμη. Και πραγματικά θα ήταν τρομερό να ζω τη ζωή μου στο φόβο της τιμωρίας ή να μετατρέψω τη ζωή μου μια εμπορική συναλλαγή επειδή επιδιώκω απλά μόνο σε μια μελλοντική, μεταθανάτια, απολλαβή.

Η ζωή με το χριστό δεν είναι ούτε φόβος για τιμωρία ούτε εμπορική συναλλαγή. Ζω με τον Χριστό επειδή πρώτος με αγάπησε. Και τον αγαπώ και εγώ. Γιατί πέθανε για μένα ενώ δε το άξιζα, πριν εγώ τον αγαπήσω. Με κάνει χαρούμενο και ευτιχισμένο, με γεμίζει με την αγάπη του κάθε μέρα και έχοντας την αγάπη του έχω τον κόσμο όλο!

Δεν φοβάμαι μήπως με τιμωρήσει γιατί ξέρω πως με αγαπά και επειδή με αγαπά θέλω και εγώ να τον κάνω χαρούμενο με τη ζωή μου κ αν κάνω κάτι λάθος ξέρω πως αυτός με συγχωρεί και μου ζητά να προχωρήσω παρακάτω.

Δεν είμαι μαζί του γιατί θα ζώ σε ωραίους κήπους μία μέρα, αλλά γιατί μακριά του νιώθω κενός, δυστυχισμένος, νεκρός. Δεν υπάρχει ζωή μακριά από τον Χριστό.

...Αλέξανδρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotoras James

Νεοφερμένος

Ο Rotoras James αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
''Δεν υπάρχει ζωή μακριά από τον Χριστό.''
Ε?
Ολοι οι αλλοθρησκοι ή ακομα και οι αθεοι πως ζουν????
Βεβαια ''προσωπικο πιστευω'' σου ειναι, αλλα ειναι πολυ ισοπεδωτικο... Δεν ειναι απαραιτητο να ειμαστε μοιρολατρες κ να ψαχνουμε τον χριστο ή τον οποιοδηποτε θεο κ ημιθεο ωστε να γαντζωσουμε την υπαρξη μας πανω του! Δεξου το αγνωστο κ βαλε σκοπο της ζωης σου να το περιορισεις, χωρις να καταφευγεις σε θρησκευτικες κ προφανως τελειως αβασιμες, κοσμοθεωριες...
(γενικα μιλαω... δεν απευθυνομαι στον ale3.. μονο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν είμαι μαζί γιατί θα ζώ σε ωραίους κήπους μία μέρα, αλλά γιατί μακριά νιώθω κενός, δυστυχισμένος, νεκρός. Δεν υπάρχει ζωή μακριά από



...εκείνη :redface::redface::redface:
αχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι υπήρξε.

1. Ο Ιησούς Χριστός σταυρώθηκε την Παρασκευή; Αν ναι, τότε πως γίνεται να έμεινε τρεις μέρες στον τάφο;
είμαι σχεδόν σίγουρη ότι σταυρώθηκε Πέμπτη
Την Παρασκευή τάφηκε

κατά τα άλλα συμφωνώ αρκετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η ζωή με το χριστό δεν είναι ούτε φόβος για τιμωρία ούτε εμπορική συναλλαγή. Ζω με τον Χριστό επειδή πρώτος με αγάπησε.
εδώ που τα λέμε, η υπόσχεση του παραδείσου, ή η απειλή της κόλασης είναι μια ανταμοιβή και μια τιμωρία αντίστοιχα
Δεν φοβάμαι μήπως με τιμωρήσει γιατί ξέρω πως με αγαπά
μα δεν είναι στην αρμοδιότητά του να τιμωρεί, ούτως ή άλλως
ο Θεός το κάνει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ακομα να αποδιχθει οτι δεν υπηρξε ποτε ο ιησους... Ακομα και τοτε θα υπαρχουν πολλοι που θα πιστευουν σε αυτον. Η χαζομαρα κ η ημιμαθεια ειναι ανικητες!

" Ότε δε είπε ταύτα, είς των υπηρετών ιστάμενος πλησίον έδωκε ράπισμα εις τον Ιησούν..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο της ερώτησης..''υπήρξε ο Ιησούς?''Τι θα άλλαζε με το εάν δεν υπήρξε?ή ακόμα γιατί κάποιοι πρέπει να αναρωτιούνται εάν υπήρξε ή όχι?έχουν να κερδίσουν κάτι?μπορείς απλά να μην πιστέψεις στον λόγο του Χριστού ούτε και στον ίδιο.Μπορείς να πιστέψεις σε όποιον και ότι θες.....αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο Χριστός δεν υπάρχει...αλλά ούτε επειδή πιστεύω εγώ πρέπει να πίσω αυτόν που δεν πιστεύει.Εμένα προσωπικά ο λόγος του και μόνο μου φτάνει , μου είναι αρκετός για να με κάνει να πιστέψω στην ύπαρξη του.

Υ.Γ.Κανένας θεός και κανένας χριστός δεν τιμωρεί....η τιμωρία είναι ανθρώπου εφεύρεση και όχι θεού , για να μπορεί να ελέγχει τις μάζες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά ο λόγος του και μόνο μου φτάνει , μου είναι αρκετός για να με κάνει να πιστέψω στην ύπαρξη του.
Δηλαδή αν σου έλεγαν ότι τα λόγια αυτά τα έχει πει τελικά ο Μωάμεθ (απίθανο το ξέρω), θα γινόσουν Μωαμεθανός;

Φυσικά και έχει σημασία αν υπήρξε το φυσικό πρόσωπο που περιγράφεται από τις γραφές και για το οποίο ακούμε τόσα, γίνονται άλλα τόσα, αφού αν δεν υπήρξε, σίγουρα υπάρχει σκοπιμότητα σε όλο αυτό. Εκτός αυτού, σε ποιον αρέσει να πιστεύει σε ένα ψέμα (σε πολλούς μάλλον :P);

Δέχομαι όμως, να πάρεις όλα τα θετικά της όλης υπόθεσης, είναι αρκετά εκπαιδευτικά κάποια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Φυσικά και έχει σημασία αν υπήρξε το φυσικό πρόσωπο που περιγράφεται από τις γραφές και για το οποίο ακούμε τόσα, γίνονται άλλα τόσα, αφού αν δεν υπήρξε, σίγουρα υπάρχει σκοπιμότητα σε όλο αυτό. Εκτός αυτού, σε ποιον αρέσει να πιστεύει σε ένα ψέμα (σε πολλούς μάλλον :P);
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά ψέμα στον λόγο του Χριστού.Ο λόγος του είναι απλός και κατανοητός.''αγάπα τον πλησίον σου''...μια ''πολυφορεμένη'' φράση που δεν βλέπω τελικά να εφαρμόζετε ούτε να τηρείτε από πολλούς , μάλλον το αντίθετο...Είναι λοιπόν ποιο δύσκολο να κάνεις πράξη αυτό το τόσο φαινομενικά απλό απ'ότι να ασχοληθείς με το εάν υπήρξε ο Χριστός ή όχι.Έχει ποιο γούστο και ιντριγκάρει ποιο εύκολα από το να αγαπάς και να καταλαβαίνεις την έννοια της αγάπης στην καθημερινότητα της ζωής.
Η σκοπιμότητα που θέλω να δω εγώ , είναι η εκπαίδευση και η βελτίωση μας γιατί δεν πιστεύω ότι είμαστε ικανοί για να πραγματώσουμε όλο αυτό μονοί μας....αλλά μονο με την βοήθεια της πίστης και ενός ανώτερου ων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο της ερώτησης..''υπήρξε ο Ιησούς?''Τι θα άλλαζε με το εάν δεν υπήρξε?ή ακόμα γιατί κάποιοι πρέπει να αναρωτιούνται εάν υπήρξε ή όχι?έχουν να κερδίσουν κάτι?μπορείς απλά να μην πιστέψεις στον λόγο του Χριστού ούτε και στον ίδιο.Μπορείς να πιστέψεις σε όποιον και ότι θες.....αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο Χριστός δεν υπάρχει...αλλά ούτε επειδή πιστεύω εγώ πρέπει να πίσω αυτόν που δεν πιστεύει.Εμένα προσωπικά ο λόγος του και μόνο μου φτάνει , μου είναι αρκετός για να με κάνει να πιστέψω στην ύπαρξη του.

Υ.Γ.Κανένας θεός και κανένας χριστός δεν τιμωρεί....η τιμωρία είναι ανθρώπου εφεύρεση και όχι θεού , για να μπορεί να ελέγχει τις μάζες...

Αγαπητέ φίλε, έχεις εν μέρει δίκιο. Φαντάσου όμως, ότι ακόμη και η ερώτηση αυτή για έναν 'ορθόδοξο' Χριστιανό είναι και λανθασμένη και 'εκ του πονηρού'! Διότι κανονικά θα έπρεπε να τεθεί η ερώτηση: 'Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός;'. Καθότι, ως γνωστόν, ο Ι.Χ. ως αναστηθείς, ζει και είναι Κύριος( δηλαδή Ακέραιος, Αφθαρτος) και σε αδιάλλειπτη αγωνία, για το αν ποτέ θα πιστέψει κάποια γενιά ανθρώπων στο γεγονός αυτό! Δεν ξέρω πάντως, αν είναι πιο εύκολο να αγαπηθούν μεταξύ τους οι πιστεύοντες σ' Αυτόν, ή να γίνει πιστευτό, ότι 'Ζει Κύριος' και οι πιστεύοντες σ' αυτό (τότε), 'δεν θέλουν γευθεί θάνατο'!

Υ.Γ. Πάντως, κατά την 'ορθή πίστη', δε σώζεται κανείς επειδή απλά πιστεύει, αλλά επειδή αγαπάει. Πράγμα που σημαίνει, ότι ο πιστός προσμένει πρώτα τη σωτηρία όλου του κόσμου και τελευταία τη δική του. Γι' αυτό κι ο Ντοστογιέφσκι συνήθιζε να δηλώνει:' Για όλα τα κακά του κόσμου, πρώτος υπεύθυνος είμαι εγώ'!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Έχεις δίκιο @negative. Έτσι είναι τα πράγματα. Και για να προσθέσω θα απαντήσω πάλι μέσα από το λόγο του Χριστού (τον κατανοητό και απλό όπως εύστοχα ανέφερες) και ας "φωνάζουν" μερικοί :P:

17. Αν κάποιος θέλει να κάνει το θέλημά του, θα γνωρίσει για τη διδασκαλία, αν είναι από τον Θεό ή αν εγώ μιλάω από τον εαυτό μου.
18. Όποιος μιλάει από τον εαυτό του, ζητάει τη δική του δόξα· όποιος, όμως, ζητάει τη δόξα εκείνου που τον απέστειλε, αυτός είναι αληθινός, και αδικία δεν υπάρχει σ' αυτόν.
[Ιωάννης 7 κεφ.]

Εαν κάποιος είναι διατεθιμένος να κάνει το θέλημα του Θεού θα γνωρίσει ότι το
Ευαγγέλιο είναι ο αληθινός λόγος του Θεού. Οπότε δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να πείσεις κανέναν για την ύπαρξη ή όχι του Χριστού. Εγώ αυτό που θέλω να τονίσω από την αρχή είναι πως αν κάποιος είναι διατεθιμένος να γνωρίσει τον αληθινό Θεό δεν έχει παρά να τον επικαλεσθεί:

Και καθένας που θα επικαλεστεί το όνομα του Κυρίου, θα σωθεί».
[Πράξεις 2:21]

Και δεν υπάρχει διαμέσου κανενός άλλου η σωτηρία· επειδή, ούτε άλλο όνομα είναι δοσμένο κάτω από τον ουρανό ανάμεσα στους ανθρώπους, διαμέσου τού οποίου πρέπει να σωθούμε.
[Πράξεις 4:12]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ αυτό που θέλω να τονίσω από την αρχή είναι πως αν κάποιος είναι διατεθιμένος να γνωρίσει τον αληθινό Θεό δεν έχει παρά να τον επικαλεσθεί:

Και καθένας που θα επικαλεστεί το όνομα του Κυρίου, θα σωθεί».
[Πράξεις 2:21]
Ρεμ. - Κύριε... Κύριε... KΥΡΙΕ...! Ακούς?
Θεός - Έλα τέκνον ρεμπεσκέ. Τι είναι?
Ρεμ. - Τπτ. Να δω αν ακούς.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top