[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στα καναλια λεγανε οτι δεν υπηρχαν "ζαρντινιερες " κλπ..την ιδια στιγμη που εδειχνε η καμερα τον αστυνομικο να πεφτει με τη μοτο του πανω σε αναρχικο.:eek: αυτο σημαινει "πιστά" ΜΜΕ...ετσι δεν εχουμε ζαρντινιερες...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ιδού πως και γιατί ανακυκλώνονται μεταξύ μας οι φονιάδες:

... Άλώστε και η εκδίκηση ανθρώπινη είναι και ικανοποίηση θα δώσει.
Για εμένα προσωπικά δεν έχει σημασία αν και πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν γενικά
Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει η θανατική ποινή στην Ελλάδα..
...είναι καλύτερα να πεθάνεις επιδή αστόχισε η δική σου σφαίρα, παρά να πεθάνεις στα 16 σου σε ένα στενό άοπλος από έναν αφηνιασμένο οπλισμένο μπάτσο.
Φίλε μου, βάλ' το μαχαίρι σου στη θήκη του. Το ψωμί κόβεται και με τα χέρια...

Υγ: Θέλω να ελπίζω, πως ούτε κι ο εκτελεστής του Αλέξη, θα είχε την απερισκεψία να ομολογήσει δημόσια, τόσο "ενδόμυχες σκέψεις" του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
View attachment 5474
δεν μοιαζει υποπτα με τη σημαια τωναναρχικων που ανεβασαν στο πανεπιστημιο?μονο που αντι για αγκυλωτο σταυρο εχει το Α...οι απολυταρχικες ιδεες συγκλινουν στα συμβολα..τυχαιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν θέλω να πάρω θέση στην συγκεκριμένη ιστορία ωστόσο έχω κάποιες (γελοίες) απορίες.


  1. Τέτοιες δημοσιεύσεις στον ξένο τύπο μας κάνουν περήφανους;
  2. Όλο το Internet έχει γεμίσει μηνυμάτακια από αυτόπτες μάρτυρες ότι η αστυνομία κάνουν χρήση χημικών ή αρχίζουν να χτυπάνε. Όταν σε μια διαδήλωση υπάρχουν άτομα που κρύβουν το πρόσωπο και κρατούν όπλα, δεν θα ήταν λογικό η αστυνομία να εφαρμόσει τέτοιες στρατηγικές;
  3. Βλέπει ένας αστυνομικός τον τύπο αυτόν 4163139470_3d682a56cc.jpg. Τι είναι το ηθικά σωστό να κάνει;
edit:
https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=55287

Αν πάνε στο παραπάνω σημείο η αστυνομία και αρχίσει τις συλλήψεις θα έχει άδικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lucky_but_Dead

Νεοφερμένος

Ο Lucky_but_Dead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν θέλω να πάρω θέση στην συγκεκριμένη ιστορία ωστόσο έχω κάποιες (γελοίες) απορίες.


  1. Τέτοιες δημοσιεύσεις στον ξένο τύπο μας κάνουν περήφανους;
  2. Όλο το Internet έχει γεμίσει μηνυμάτακια από αυτόπτες μάρτυρες ότι η αστυνομία κάνουν χρήση χημικών ή αρχίζουν να χτυπάνε. Όταν σε μια διαδήλωση υπάρχουν άτομα που κρύβουν το πρόσωπο και κρατούν όπλα, δεν θα ήταν λογικό η αστυνομία να εφαρμόσει τέτοιες στρατηγικές;
  3. Βλέπει ένας αστυνομικός τον τύπο αυτόν View attachment 5475. Τι είναι το ηθικά σωστό να κάνει;
edit:
https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=55287

Αν πάνε στο παραπάνω σημείο η αστυνομία και αρχίσει τις συλλήψεις θα έχει άδικο;


Πραγματικα ειναι μερικοι τελειως μα τελειως εκτος θεματος που απλα θελουν ν κανουν το κομματι τους.Ειναι ντροπη για εμας τουσ ελληνες μ τοση μεγαλη ιστορια κ υποτιθεμενη εξυπναδα ν βγαζουμε τοσα εξυνπα ζωα που απλα καταστρεφουν τις περιουσιες καποιων ανθρωπων π τελικα μπορει κ κατι παραπανω ν αξιζουν απο τετοια "παληκαρια"..πραγματικα κριμα μας,πολυ κριμα!ξεχναμε τι παει ν πει επετειος κ ποια η σημασια αυτης τισ επετιου..παντως οχι η βια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Άλλο να κινείσαι στοχευμένα εναντίον 100 χουλιγκάνων και άλλο να επιτίθεσαι μεθοδευμένα εναντίον 1000 διαδηλωτών επειδή μέσα σ' αυτούς υπάρχουν 100 χουλιγκάνοι. Αυτή η τακτική υπονοεί ότι είσαι ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου μόνο και μόνο επειδή συμμετέχεις σε μία διαδήλωση, συχνάζεις σε μία περιοχή ή φλερτάρεις με έναν ιδεολογικό χώρο. Έτσι δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι όλο αυτό γίνεται καθαρά για εκφοβισμό και γενικευμένη καταστολή.

Ακόμα και αν έπιαναν τον τύπο της φωτογραφίας μπορούσαν κάλλιστα να τον σύρουν στην κλούβα χωρίς να είναι ανάγκη να τον σαπίσουν στο ξύλο όπως βλέπουμε σε δεκάδες φωτογραφίες. Αλλά βλέπεις οι μπάτσοι από καθαρή τύχη και μόνο δεν έγιναν χουλιγκάνοι. Οι διαφορά έγκειται στο ότι η δική τους βία ενθαρρύνεται και προστατεύεται από το μηχανισμό του κράτους: έννομη βία και δη ηθική. :ειρωνικόsmiley:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άλλο να κινείσαι στοχευμένα εναντίον 100 χουλιγκάνων και άλλο να επιτίθεσαι μεθοδευμένα εναντίον 1000 διαδηλωτών επειδή μέσα σ' αυτούς υπάρχουν 100 χουλιγκάνοι.
Μια άλλη απορία, είσαι σε μια διαδήλωση και βλέπεις ανάμεσα σου χουλιγκάν. Γιατί δεν φεύγεις από την διαδήλωση; Γιατί δεν βοηθάς την αστυνομία να απομακρύνει τους χουλιγκαν;

Επίσης δες την live κάμερα του Τριανταφυλλόπουλου, βλέπεις πουθενά απλούς διαδηλωτές;

Ακόμα και αν έπιαναν τον τύπο της φωτογραφίας μπορούσαν κάλλιστα να τον σύρουν στην κλούβα χωρίς να είναι ανάγκη να τον σαπίσουν στο ξύλο όπως βλέπουμε σε δεκάδες φωτογραφίες.
Ειλικρινά, πιστεύεις ότι ο τύπος στην φωτογραφία στην περίπτωση που θα προσπαθούσαν να το συλλάβουν δεν θα αντιδρούσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μια άλλη απορία, είσαι σε μια διαδήλωση και βλέπεις ανάμεσα σου χουλιγκάν. Γιατί δεν φεύγεις από την διαδήλωση; Γιατί δεν βοηθάς την αστυνομία να απομακρύνει τους χουλιγκαν;

Επίσης δες την live κάμερα του Τριανταφυλλόπουλου, βλέπεις πουθενά απλούς διαδηλωτές;


Ειλικρινά, πιστεύεις ότι ο τύπος στην φωτογραφία στην περίπτωση που θα προσπαθούσαν να το συλλάβουν δεν θα αντιδρούσε;

Ο μικρός Exposed Bone έχει απορίες...

Σε πολλές πορείες υπάρχει η προσπάθεια εκδίωξης των χούλιγκαν και μερικές από αυτές τις πορείες περιφρουρούνται. Θα φύγεις από την διαδήλωση και μετά τι; Θα πάψεις να διαμαρτύρεσαι επειδή μειοψηφίες και μπάτσοι καπιλεύονται τα γεγονότα; Για την ιστορία έγιναν εκατοντάδες προσαγωγές και συλλήψεις εφαρμόζοντας την μηδενική ανοχή η οποία ουσιαστικά έχει σαν αποτέλεσμα την μεγαλύτερη αντίδραση από τον κόσμο. Στοχοποιήθηκαν άσχετοι άνθρωποι απλώς επειδή ανήκουν στον αντιεξουσιαστικό χώρο. Από πότε είναι έγκλημα να είναι κανείς αναρχικός;

Στην συνείδηση των περισσότερων μια πορεία είναι σατανική επειδή προκαλούνται επεισόδια και έτσι ακούν από τους Τριανταφυλλόπουλους. Δυστυχώς όμως Exposed Bone είναι παράλογο να συλλαμβάνεις κόσμο στο πλήθος, απλώς επειδή βρίσκεται στην πορεία και είναι επίσης παράλογο να βαράς αβέρτα και με τις μηχανές να πατάς κόσμο. Εκτός από την συγκεκριμένη φωτογραφία κυκλοφορούν και άλλες όπου αστυνομικοί χτυπούν με ιδιαίτερο ζήλο άοπλους διαδηλωτές. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να σπάσουν στο ξύλο μπάτσοι και χουλιγκάνια ο ένας τον άλλο, το πρόβλημα μου είναι η καλλιέργεια του φόβου ανάμεσα στο κόσμο. Σήμερα ο Πρετεντέρης θα κάνει μια εκπομπή, παρακολούθησε την. Θα πει τις γνωστές παπαριές και όλοι θα συμφωνήσουν ότι πρέπει οι αστυνομικοί να είναι περισσότερο αποτελεσματικοί και φυσικά δεν θα μιλήσει κανείς για τους λόγους που έγιναν οι διαμαρτυρίες, η βία είναι το μόνο που απασχολεί.

Δυστυχώς λανθασμένα αποφάσισα να μην συμμετέχω φέτος στις πορείες. Ήταν μια εσφαλμένη απόφαση όπως τα βλέπω τώρα. Οι μπάτσοι ήταν υπέρ το δέον προκλητικοί, τα ΜΜΕ υπέρ το δέον τρομολάγνα, η "κοινή γνώμη" υπέρ το δέον συντηρητική και ο Χρυσοχοΐδης υπέρ το δέον ελεύθερος να ασκεί τους τραμπουκισμούς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο μικρός Exposed Bone έχει απορίες...
Σε τέτοια θέματα όντως είμαι μικρός και δεν έχω άποψη!

Σε μια τέτοια διαδήλωση, που είναι σίγουρο ότι θα γίνουν επεισόδια, γιατί αποφασίζουν μη χουλιγκανς να πάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Σε τέτοια θέματα όντως είμαι μικρός και δεν έχω άποψη!

Σε μια τέτοια διαδήλωση, που είναι σίγουρο ότι θα γίνουν επεισόδια, γιατί αποφασίζουν μη χουλιγκανς να πάνε;
Γιατί αν αποφάσιζαν όλοι οι μη χούλιγκανς να μην κατεβαίνουν σε διαδηλώσεις, τίποτα δεν θα είχε κερδιθεί ποτέ. Οι διαδηλώσεις έχουν ένα σκοπό, κάποια αιτήματα. Αν όλοι κλειστούμε σπίτια μας να κοιτάμε τα επεισόδια από την τηλεόρασή μας, τίποτα καλό δεν θα γίνει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Σε τέτοια θέματα όντως είμαι μικρός και δεν έχω άποψη!

Σε μια τέτοια διαδήλωση, που είναι σίγουρο ότι θα γίνουν επεισόδια, γιατί αποφασίζουν μη χουλιγκανς να πάνε;

...

Όταν νιώθεις ότι αδικείσαι τι κάνεις; Ποστάρεις σε ένα φόρουμ και νιώθεις ότι αλλάζεις κάτι; Η αρκείσαι στην μεμψιμοιρία; Πως θα εκφράσεις την διαμαρτυρία σου; Και τι σημαίνει ότι θα γίνουν επεισόδια; Θα φοβηθούμε τις πορείες μήπως και φάμε κανένα δακρυγόνο από μπάτσο; Μα για αυτό ξεκίνησαν αυτές οι διαδηλώσεις, εξαιτίας των "μεμονομένων" περιστατικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όταν νιώθεις ότι αδικείσαι τι κάνεις; Ποστάρεις σε ένα φόρουμ και νιώθεις ότι αλλάζεις κάτι;

Αν και γενικά συμφωνώ μαζί σου, έχω ν' αντιστρέψω την ερώτηση: Τι κάνεις; Κατεβαίνεις σε μια πορεία και νιώθεις ότι αλλάζεις κάτι; Τόσες πορείες, εάν ήταν ν' αλλάξει κάτι, δεν θα είχε μέχρι σήμερα αλλάξει; Τι ακριβώς ζητούσαν φέτος οι διαδηλωτές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Στην συνείδηση των περισσότερων μια πορεία είναι σατανική επειδή προκαλούνται επεισόδια και έτσι ακούν από τους Τριανταφυλλόπουλους. Δυστυχώς όμως Exposed Bone είναι παράλογο να συλλαμβάνεις κόσμο στο πλήθος, απλώς επειδή βρίσκεται στην πορεία και είναι επίσης παράλογο να βαράς αβέρτα και με τις μηχανές να πατάς κόσμο. Εκτός από την συγκεκριμένη φωτογραφία κυκλοφορούν και άλλες όπου αστυνομικοί χτυπούν με ιδιαίτερο ζήλο άοπλους διαδηλωτές. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να σπάσουν στο ξύλο μπάτσοι και χουλιγκάνια ο ένας τον άλλο, το πρόβλημα μου είναι η καλλιέργεια του φόβου ανάμεσα στο κόσμο. Σήμερα ο Πρετεντέρης θα κάνει μια εκπομπή, παρακολούθησε την. Θα πει τις γνωστές παπαριές και όλοι θα συμφωνήσουν ότι πρέπει οι αστυνομικοί να είναι περισσότερο αποτελεσματικοί και φυσικά δεν θα μιλήσει κανείς για τους λόγους που έγιναν οι διαμαρτυρίες, η βία είναι το μόνο που απασχολεί.
Φίλε Φαντασμένε: πρώτα - πρώτα δεν θέλω να μου στεναχωρείς ανθρώπους που έχουν μια ενδιάθετη ροπή στο να καταπίνουν αμάσητες "καθεστωτικές" ειδήσεις ("κουκουλοφόροι", σπασίματα, μολότωφ, "η νύχτα απόψε θα είναι δύσκολη"... και άλλα συναφή). Επίσης δε θέλω να αμφισβητείς την αγνότητα των προθέσεων ανθρώπων που είναι αντίθετοι στην ύπαρξη και διαφύλαξη θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Άλλωστε η όποια έννοια έχει σήμερα το "άσυλο", το τεκμήριο της αθωότητας, η απαγόρευση των βασανιστηρίων και το δικαίωμα για διαδήλωση είναι αναχρονιστικές κοινωνικές κατακτήσεις που δεν συνάδουν με το πνεύμα της nova ordo rerum... Το αυτό ισχύει και για άλλες θεμελιώδεις συνταγματικές επιταγές, όπως η διάκριση των εξουσιών: έτσι μας προκύπτουν εισαγγελικοί λειτουργοί που απαθείς παρακολουθούν τα εκτυλισσόμενα στο κτίριο της Πρυτανείας και αδυνατούν να κρίνουν αν αυτά (τα εκτυλισσόμενα γεγονότα) συνιστούν αυτόφωρα αδικήματα, κι αν πρέπει να επέμβουν οι πέριξ ευρισκόμενες (καμιά 30αριά?) διμοιρίες ΜΑΤ, ΥΜΕΤ, Δ, κτλ... Άλλωστε η όλη αυτή εκτροπή συμβαίνει "κάπου αλλού" και όχι στην Ελλάδα, όπου ως γνωστόν από τη Μεταπολίτευση και εντεύθεν απολαμβάνουμε "πλέρια" Δημοκρατία...:P:P:P Άστους να κοιμούνται ξένοιαστοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μάγκες, με μερικά που διαβάζω σε αυτό το θρεντ, καιρό τώρα, θέλω να επιστρέψω τα οστά μου στη μάνα μου. :eek:

(και τελικά επαναπαύομαι με μερικές νέες κυκλοφορίες από μπιτάτη μουσική κι έτσι εκτονώνω τις βωμολοχίες που σκαρφαλώνουν στις ρώγες των δαχτύλων μου)

μα ως εδώ...


Ονομαστικά δε θα αναφερθώ γιατί σκυλοβαριέμαι να παραθέτω.

όποιος νιώσει θιγμένος, θα του κρατήσω από ένα κοκκαλάκι. :)



- Το παιδί δεν είχε καμιά σχέση με την κοινωνική τάξη που το υπερασπίζεται και φαίνεται έτοιμη να πεθάνει γιʼ αυτό.

- Τα κώματα και ειδικά ο Σύριζα με τη συνήθη τακτική του να απευθύνεται στα γκέτο (βλέπε κουκουλοφόροι και μαύροι) προσπαθεί να καρπωθεί το πολιτικό όφελος του ξεσηκωμού ως μπροστάρης του.

Με απλά λόγια πάει να επικαρπωθεί - ανεπιτυχώς και αισχρώς - πίσω από υποκινήσεις βίας και διαδηλωτικών πρακτικών το πρόσωπο και την υστεροφημία του.

Ο Αλέξης Γρηγορόπουλος ήταν ένα παιδί που έπινε τη κόκα κόλα του. Είναι αναξιοπρεπές να κάνουν χρήση του προσώπου του και του ονόματός του για ίδι-ους πολιτικούς ή εγκληματικούς σκοπούς.

Πράγμα ακόμη χειρότερο μετά τον θάνατο του Α.Γ. είναι πως έγινε το αντικείμενο του οίκτου του κάθε καλλιτέχνη που καιροσκοπεί.

- Οι γονείς του παιδιού έκαναν έκκληση να μην γίνουν οι διαδηλώσεις ενώ αν γίνουν να έχουν τουλάχιστον ειρηνικό χαρακτήρα.

όσοι πήγαν, σεβάστηκαν τη μνήμη του νεκρού παιδιού, τη μνήμη των συστάσεων των ζωντανών γονιών του όμως; (ή μήπως ο χρυσοχοϊδης τους πήρε τηλ. και τους έκανε παπαγαλάκια του για εφησυχασμό του δημοσίου αισθήματος; :hmm:)

- ένα έγκλημα δε δικαιολογεί, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ τη διάπραξη περισσότερων εγκλημάτων επικαλώντας το, εκτός κι αν είμαστε νονοί της νύχτας ή νοσταλγοί της βεντέτας ...

- Όποιος έχει πάει έστω και μια φορά στα στέκια των αναρχικών τα οποία μονοπωλούν το ενδιαφέρον των …ρεπόρτερ (βλέπε τσιλιμπουνιδάκης/μπουμπούκος του σταρ) ξέρει πολύ καλά οτι δεν έχουν όρεξη για ξύλο, εκτός από κάτι ζά.

Πολλοί είναι καλοί γνώστες της θεωρίας του αναρχισμού, απλώς στη πράξη τα πράγματα παραλάσσουν γιατί αρκετοί ματατζήδες είναι χουλιγκάνια με κράνος κι οπλισμό. Να το πούμε κι αυτό...

εξού και το σύνθημα "δε με νοιάζει τι ψωμί δε με νοιάζει τι τυρί, αρκεί το παριζάκι μου να είναι ματατζής" :redface:


Μα απορώ κιόλας με όσους ζουν στην Ελλάδα (οδηγούν στους δρόμους της, λόγου χάρη, δε χρειάζεται να πάμε αλλού) και υποστηρίζουν ότι όλο το νταηλίκι έχει μαζευτεί στην αστυνομία.

Δεν μπορώ, βεβαίως, να στήσω το πείραμα για να πείσω:

να δώσω όπλο σε όλους τους Έλληνες οδηγούς και να περιμένω πότε κάποιος θα το χρησιμοποιήσει επειδή κάποιος άλλος του είπε "άντε ρε". (ανοίγω μια παρένθεση εδώ, για να θυμηθώ ένα από τα περσινά γεγονότα που πέρασε στα ψιλά: οδηγός έπεσε εσκεμμένα πάνω σε οδόφραγμα που είχαν στήσει νέα παιδιά, τραυματίζοντάς τα)

Είναι αυτονόητο ότι ο νταής δεν πρέπει να κρατάει όπλο. Ίσως δεν πρέπει να κρατάει και τιμόνι ή κιμωλία ή τη σφραγίδα μιας δημόσιας υπηρεσίας…

- όποιος ψάχνει να βρει ποιανού ο κατάλογος έχει περισσότερους νεκρούς (κατάλογος νεκρών νεαρών φοιτητών/μαθητών/πολιτών Vs. κατάλογος νεκρών αστυνομικών) έχω να τον ρωτήσω:

Θα ενηλικιωθούμε επιτέλους;

Μπορεί κάποιος να μας δώσει επιγραμματικά ένα σχεδιάγραμμα της βίας των τελευταίων χρόνων;
Θα ήταν πολύ διασκεδαστικοί και σοκαριστικοί οι συσχετισμοί. :)

- ο αναρχισμός έχει πάρα πολλά παρακλάδια. Οι μεγάλοι θεωρητικοί του συμφωνούσαν ότι η βία είναι απαράδεκτη γιατί εκφράζει αστικές ορμές.

- δε κατάλαβα γιατί να κατέβει στο δρόμο να διαδηλώσει κάποιος, επειδή ένας ψυχοπαθής σκότωσε έναν άνθρωπο; Γιατί στη βάση του αυτό είναι το θέμα.

Η συγκυρία ναʼ ναι και αστυνομικός βολεύει βέβαια… Αν ήταν ένας ψυχοπαθής εργαζόμενος σε εργοστάσιο…θα διαδήλωνε εναντίον των εργαζομένων στα εργοστάσια;

- (σε συνέχεια του προηγούμενου..) ο κόσμος δεν είναι παζάρι όπου ο κάθε πικραμένος καταθέτει εναγωνίως βγαίνοντας στους αιματοκαπνίζοντες δρόμους το όραμά του...

Η ζωή είναι πιο σύνθετη από το να ακολουθείς την επιφάνεια του γούστου που σου χαράζουν οι δημοσιογράφοι, η επικαιρότητα και η παρέα σου...

ή όπως σωστά είπε κάποιος ότι η ζωή μπορεί ακόμα να παράγει νόημα σε όσους πληρώνουν το κόστος, ένα νόημα που νέμεται την αντιδημοτικότητα του κοπαδιού... ,

που στοχάζεται ήρεμα πάνω από το πάθος της καθημερινής λάσπης, και που λείπει από τη ζωή ακόμα και αυτών που πιστεύουν οτι διαφέρουν και είναι στο απυρόβλητο...

Και κόστος δεν είναι μόνο να φας ένα καπνογόνο στη μάπα ή να σου ανοίξουν το κούτελο...

Αλλά τώρα, ποιος ασχολείται με τέτοια θεωρήματα.
Εδώ έχουμε εξέγερση. ;)

Και μάλιστα εξέγερση στην οποία πολλοί από τους συμμετέχοντες φροντίζουν να μην παραλείπουν να γεμίζουν το CV τους από το χρήμα και την εξουσία του μπαμπά και της μαμάς. Προφανώς αν αποτύχει η εξέγερση, να βρούμε και καμία καλή δουλειά…

- Επίσης κάπου διάβασα και το σημείωσα ότι "τα νεκρά μας παιδιά θα είναι για πάντα/τα ίχνη της ασημαντότητάς μας"....λες και όσοι πρέπει να διαβάσουν κάτι τέτοιο είναι όλοι μπαμπάδες, αλλά το προσπερνώ αυτό σαν αόρατη λεπτομέρεια :D

Αυτοεκπληρούμενη προφητεία;

Ο (γ)καμύ (:redface:) κι ο μπατεϊγ είχαν δίκιο στο ότι η τραγωδία ενώνει. Και μία ολόκληρη κοινωνία εκλιπαρεί για το τέλος της, πεινασμένη για κρίσεις, οικονομικές, πολιτικές, για πανούκλα, για τη γρίπη της χοιρινής μπριζόλας και το 2012.

- αν ο μπάτσος ισχυριστεί ψυχική ασθένεια και ήμουν ο δικαστής, θα την έκανα δεκτή και θα τον εξανάγκαζα να καταπίνει ένα μπουκαλάκι του ισχυρότερου ψυχοφαρμάκου για 16 χρόνια, όσα τα χρόνια του πιτσιρικά.


Καληνύχτα εξάρχεια. :/:

(Ημί-ανάπαυση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και κάποια περίεργα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=303459&ct=114&dt=06/12/2009

...και τι δεν ήταν

Στάθης Ν. Καλύβας | Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2009

Επειδή η αναζήτηση του τι ήταν η λεγόμενη «εξέγερση» του περασμένου Δεκεμβρίου είναι σύμφυτη με θεωρητικολογίες που έχουν μεγαλύτερη σχέση με τις επιθυμίες (ή και φαντασιώσεις) του κάθε σχολιαστή και λιγότερη με την πραγματικότητα, είναι ίσως πιο χρήσιμο να αντιστραφεί το ερώτημα: Τι δεν ήταν η «εξέγερση του Δεκέμβρη»;

Εδώ είναι απαραίτητη μια προκαταρκτική διευκρίνιση: ο λόγος που αποκαλούμε τα γεγονότα του περυσινού Δεκεμβρίου «εξέγερση» (και που ασχολούμαστε με αυτά) είναι επειδή ήταν βίαια. Αν οι διαμαρτυρίες για τον φόνο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου ήταν ειρηνικές, αν περιορίζονταν στις ρουτινιάρικες και μίζερες καταλήψεις σχολείων και σε αποχές από μαθήματα, δεν θα είχαν προκαλέσει τη διεθνή προσοχή και δεν θα γράφαμε γι΄ αυτές σήμερα. Επομένως, όταν αναφερόμαστε στην «εξέγερση» και στους «εξεγερμένους», αναφερόμαστε πρωταρχικά στα γεγονότα και στα άτομα που συμμετείχαν στα βίαια επεισόδια.

Τι δεν ήταν, λοιπόν, η «εξέγερση του Δεκέμβρη»;

Δεν ήταν μια «εξέγερση» της νεολαίας. Τo σοκ που προκάλεσε ο φόνος του μαθητή ήταν ισχυρό αλλά η συντριπτική πλειονότητα των νέων δεν συμμετείχε στις διαδηλώσεις ούτε άλλωστε ταυτίστηκε με τις καταστροφές και με την ιδεολογία των ομάδων που πρωτοστάτησαν σε αυτές, όπως προκύπτει από τις σχετικές δημοσκοπήσεις. Η συμμετοχή άλλων ομάδων του πληθυσμού ήταν ακόμη πιο περιορισμένη και οι εύκολες γενικεύσεις περί «ασφυξίας» και «οργής» των Ελλήνων ως αιτίων της «εξέγερσης» είναι το λιγότερο υπερβολικές.

Δεν ήταν μαζική. Η συμμετοχή στις διαδηλώσεις δεν φαίνεται να ξεπέρασε τις 8.000 ενώ τα άτομα που συμμετείχαν στις καταστροφές δεν ήταν παραπάνω από μερικές εκατοντάδες, δυσανάλογα μικρός αριθμός σε σχέση με το μέγεθος των καταστροφών και το επικοινωνιακό τους αποτέλεσμα. Η έκταση των καταστροφών γίνεται κατανοητή μόνο αν ληφθεί υπόψη η «κατάσταση παθητικής άμυνας» στην οποία η τότε κυβέρνηση έθεσε την Αστυνομία, η απόφασή της, δηλαδή, να παραδώσει την πόλη στους εχθρούς της (μία από τις αποφάσεις για τις οποίες, άλλωστε, τιμωρήθηκε στις εκλογές).

Δεν ήταν αυθόρμητη. Αν και η προσέλευση στις διαδηλώσεις πολλών νέων, ιδιαίτερα μαθητών, ήταν αυθόρμητη, ο σκληρός πυρήνας που πρωτοστάτησε στις καταστροφές κάθε άλλο παρά αυθόρμητα έδρασε. Γνωρίζουμε πως ο συντονισμός μέσω Διαδικτύου και κινητών έπαιξε κρίσιμο ρόλο στην κλιμάκωση της βίας. Ταυτόχρονα η οργανωμένη βία λειτούργησε ως παράδειγμα για όσους είχαν πρωταρχικό τους κίνητρο το μπάχαλο και την καταστροφή.

Δεν εμπεριείχε ίχνος ρίσκου, αυτοθυσίαςή γενναιότητας. Η συμμετοχή στις καταστροφές ήταν ανέξοδη και εκ του ασφαλούς, μια κλασική περίπτωση «τζάμπα μαγκιάς» που ανθεί σε καθεστώς ανομίας.

Δεν ήταν αποτέλεσμα της διεθνούς οικονομικής κρίσης. Αντίθετα απ΄ ό,τι υποστήριξαν ξένοι κυρίως δημοσιογράφοι, τα αποτελέσματα της οικονομικής κρίσης δεν είχαν φθάσει ακόμη στην Ελλάδα. Τώρα που έφθασαν με καθυστέρηση δεν φαίνεται, παραδόξως, να παράγουν εξεγέρσεις.

Δεν ήταν προοίμιο ενός διεθνούς κύματος εξεγέρσεων, όπως φαντασιώθηκαν ορισμένοι που είδαν στην επανάσταση το νέο εξαγώγιμο προϊόν της χώρας. Κάποιες προσπάθειες μίμησης σε ορισμένες χώρες έπεσαν γρήγορα στο κενό. Η άποψη ότι η ελληνική εξαίρεση οφείλεται στο γεγονός πως η ελληνική νεολαία είναι η πιο δυστυχισμένη στον κόσμο (ναι, γράφτηκε κι αυτό!) είναι κάτι παραπάνω από ανόητη.

Δεν ήταν και τόσο πρωτόγνωρη. Η έκταση των καταστροφών ήταν πρωτοφανής και ο αριθμός των ατόμων που συμμετείχαν σε αυτές μεγαλύτερος απ΄ ό,τι συνήθως, αλλά το μοντέλο κινητοποίησης παρέπεμπε στις χρόνιες και επαναλαμβανόμενες κινητοποιήσεις που ταλανίζουν τη χώρα και που διακρίνονται από την ανεμπόδιστη δράση των διάφορων «αντιεξουσιαστικών» ομάδων, τη σχετική συμπάθεια με την οποία αντιμετωπίζονται από μερίδα των ΜΜΕ, του πολιτικού κόσμου αλλά και των λεγόμενων «ενοχικών μεσηλίκων», την πάγια βεντέτα τους με την Αστυνομία και την εκμετάλλευση του πανεπιστημιακού ασύλου. Το μοντέλο αυτό έχει ως συμβολικό θεμέλιο την τοτεμική λειτουργία της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το 1973, που λειτουργεί ως ένα πρότυπο το οποίο η κάθε γενιά θα πρέπει να αναπαράγει αν θέλει να ενηλικιωθεί: κάθε γενιά και το Πολυτεχνείο της. Η Αννα Δαμιανίδη, η οποία συμμετείχε στην πραγματική εξέγερση του 1973, επεσήμανε τον παραλογισμό αυτόν: «Τρελαίνομαι όταν ακούω νέους να λένε πως είχαμε το προνόμιο της εξέγερσης. Θέλαμε να ζήσουμε, να χαρούμε τα νιάτα μας, τις ευρωπαϊκές κατακτήσεις. Να ζούμε όπως εσείς οι νέοι τώρα».

Δεν αμφισβήτησε τις κυρίαρχες νεοελληνικές αξίες. Αντίθετα, υπήρξε μια γνήσια έκφρασή τους: της αδιαφορίας, αν όχι του μίσους, για την περιουσία των άλλων και τη δημόσια ιδιοκτησία, της διεκδίκησης δικαιωμάτων δίχως υποχρεώσεις, της ταυτόχρονης απαίτησης για καλοπληρωμένες δουλειές και της αντίδρασης στις μεταρρυθμίσεις που θα τις παραγάγουν, της διαμαρτυρίας ενάντια στο κράτος αλλά και του ονείρου μιας κρατικοδίαιτης ζωής, της ημιμάθειας που εκφράζεται με έναν λόγο κούφιο, κοινότοπο και απόλυτο.

Δεν άφησε κάποιο ίχνος πίσω της. Οι εξεγέρσεις των μαύρων στις αμερικανικές πόλεις το 1968 ή των φοιτητών στο Παρίσι τον Μάη της ίδιας χρονιάς είχαν καταλυτικές συνέπειες. Η «εξέγερση» της Αθήνας δεν είχε καμία απολύτως πολιτική προέκταση, με εξαίρεση την εμφάνιση μιας νέας γενιάς τρομοκρατικών οργανώσεων και τη σχεδόν καθημερινή πρακτική του προπηλακισμού πνευματικών ανθρώπων. Θα αποκτήσει ενδεχομένως ιστορική σημασία αν αποδειχθεί ότι κατάφερε να αφυπνίσει την κοινωνία και να την κάνει να αντιληφθεί το κόστος που ενέχει η συντήρηση και αναπαραγωγή μιας ξεπερασμένης κουλτούρας στον κόρφο της οποίας παράγονται φαινόμενα όπως η «εξέγερση του Δεκέμβρη».

Ο κ. Στάθης Ν. Καλύβας είναι καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης στο Πανεπιστήμιο Υale.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
...και τι δεν ήταν
Ο κ. Στάθης Ν. Καλύβας είναι καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης στο Πανεπιστήμιο Υale.


Επίσης δεν ήταν φαινόμενο που περίμενε τον καθηγητή από το Yale, να το εξηγήσει δια της ατόπου...

Τελικά τι έμεινε?

Αυτός απέκλεισε ακόμη και το ότι ήταν εξέγερση...

Μπας και κατεβήκανε όσοι κατεβήκανε για να αγοράσουν τσάμπα γκοφρέτες από τα παρακείμενα περίπτερα Ομονοίας;

Γιατί σε όχι λίγα περίπτερα παρατηρήθηκαν ελλείψεις σερενάτας και κουκουρούκου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
...

Όταν νιώθεις ότι αδικείσαι τι κάνεις; Ποστάρεις σε ένα φόρουμ και νιώθεις ότι αλλάζεις κάτι; Η αρκείσαι στην μεμψιμοιρία; Πως θα εκφράσεις την διαμαρτυρία σου; Και τι σημαίνει ότι θα γίνουν επεισόδια; Θα φοβηθούμε τις πορείες μήπως και φάμε κανένα δακρυγόνο από μπάτσο; Μα για αυτό ξεκίνησαν αυτές οι διαδηλώσεις, εξαιτίας των "μεμονομένων" περιστατικών.
Τελευταία ερώτηση, το υπόσχομαι.

Τώρα εσύ νιώθεις ότι δικαιώθηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Επίσης δεν ήταν φαινόμενο που περίμενε τον καθηγητή από το Yale, να το εξηγήσει δια της ατόπου...

Τελικά τι έμεινε?

Αυτός απέκλεισε ακόμη και το ότι ήταν εξέγερση...

Μπας και κατεβήκανε όσοι κατεβήκανε για να αγοράσουν τσάμπα γκοφρέτες από τα παρακείμενα περίπτερα Ομονοίας;

Γιατί σε όχι λίγα περίπτερα παρατηρήθηκαν ελλείψεις σερενάτας και κουκουρούκου...


Δεν ήταν πλιάτσικο...
Απλά εκ του αποτελέσματος, επειδή πολλών οι συνειδήσεις στράφηκαν ενάντια στην κίνηση, το αποτέλεσμα στην κοινωνία δεν ήταν θετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Σαφώς εξυπονοείται από το βίνδεο με τον κυρ υπουργό,

πως όσοι κατέβηκαν, πήγαν για πλιάτσικο.

Αυτή είναι και η θέση σου.

Τότε ο σεβαστός καθηγητής από το yale περιέγραψε ένα λόγο που δεν είναι, που για σένα είναι...

Στο "Δεν άφησε κάποιο ίχνος πίσω της", απαντάς ρητά (μέσω goldenchoides):

τα δαχτυλικά τους αποτυπώματα...

Να λες άλλη φορά σε ποιο σημείο διαχωρίζεις τη θέση σου από ένα κείμενο που παραθέτεις, έτσι για να μη χάνουμε τα αυγά και τα πασχάλια, χριστουγεννιάτικα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top