[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σαφώς εξυπονοείται από το βίνδεο με τον κυρ υπουργό,

πως όσοι κατέβηκαν, πήγαν για πλιάτσικο.

Αυτή είναι και η θέση σου.

Τότε ο σεβαστός καθηγητής από το yale περιέγραψε ένα λόγο που δεν είναι, που για σένα είναι...

Στο "Δεν άφησε κάποιο ίχνος πίσω της", απαντάς ρητά (μέσω goldenchoides):

τα δαχτυλικά τους αποτυπώματα...

Να λες άλλη φορά σε ποιο σημείο διαχωρίζεις τη θέση σου από ένα κείμενο που παραθέτεις, έτσι για να μη χάνουμε τα αυγά και τα πασχάλια, χριστουγεννιάτικα :P
Προσπάθησα να εξηγήσω γιατί απέτυχαν να πάρουν πολύ κόσμο μαζί τους.
Άρα, ΔΕΝ ήταν εξέγερση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paschouale

Νεοφερμένος

Ο paschouale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Για τα μάτια ενός παιδιού που ψάχνει Γη.....γκρεμίζω ουρανούς!Όποιος κατάλαβε έχει καλώς,οι άλλοι κοιτάτε τη σαπίλα που σας σερβίρουν τα ΜΜΕ αλλά μην κλαίγεστε όταν σας γ****ε κανονικά.Και κάτι τελευταίο(απευθύνομαι κυρίως στα "πρόβατα")
ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙΣ!!!Δεν μπορώ να γράψω άλλα,τρέμω από οργή και αγανάκτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αν έπαιρναν πάρα πολύ κόσμο μαζί τους θα μιλούσαμε για επανάσταση.

Ο κ. Καλύβας (καθ. Πολιτικής Επιστήμης στο Yale) μάλλον έχει μια ασαφή ιδέα ως προς την έννοια εξέγερση, ενώ θα πρέπει να αποκτήσει πολιτική κρίση, ίσως η απουσία του από την χώρα να τον αναγκάζειι να μην βλέπει τα προφανή. Βαριέμαι να εξηγήσω τον παραλογισμό του άρθρου το οποίο στηρίζεται σε αναληθή επιχειρήματα και εκμεταλλεύεται δηλώσεις όπως της ΚΥΡΙΑΣ Δαμιανίδη χωρίς να περιγράφει και το πλαίσιο μέσα στο οποίο ειπώθηκαν.

Σε αυτό το οποίο δυστυχώς συμφωνώ με το κύριο Καλύβα είναι ότι η ΕΞΕΓΕΡΣΗ δεν κατάφερε να μετασχηματίσει όλο αυτό το κεφάλαιο της αγανάκτισης σε προτάσεις για την βελτίωση των ζωών των Ελλήνων και των μεταναστών-μελλοντικών Ελλήνων. Οι μπάτσοι συνεχίζουν να φέρονται βάναυσα, η ανεργία καλπάζει, το σύστημα παιδείας είναι στο πάτο και για όλα αυτά κατηγορούμε χωρίς να ψάχνουμε τρόπους επίλυσης των προβλημάτων μας ενώ παράλληλα ποινικοποιείται και η πραγματική διαμαρτυρία η οποία είναι η ενεργή αντίδραση.

Τώρα εσύ νιώθεις ότι δικαιώθηκες;
@ Exposed Bone
να δικαιώθηκα ως προς τι; Ως προς τα γεγονότα τα οποία αφορούν τη ζωή μου; Όχι δεν άλλαξε τίποτα η διαμαρτυρία δεν σημαίνει και δικαίωση.

Τι κάνεις; Κατεβαίνεις σε μια πορεία και νιώθεις ότι αλλάζεις κάτι; Τόσες πορείες, εάν ήταν ν' αλλάξει κάτι, δεν θα είχε μέχρι σήμερα αλλάξει; Τι ακριβώς ζητούσαν φέτος οι διαδηλωτές;
@ Great Chaos
Αυτός ήταν ένας από τους λόγους για τους οποίους δεν κατέβηκα φέτος σε πορείες (αυτός και μια μίνι κατάθλιψη :P). Οι επετειακές διαδηλώσεις οι οποίες έμοιαζαν απλώς σαν μνημόσυνο της περσινής εξέγερσης. Αυτό ήταν απογοητευτικό.

Πάντως γενικά μιλώντας πιστεύω βαθιά ότι μπορείς να αλλάξεις τις αποφάσεις οι οποίες αφορούν τη ζωή σου είτε με την ψήφο σου είτε με ακτιβιστική δράση (πορείες, ΜΚΟ, κτλ). Η κατάθεση της γνώμης στο διαδίκτυο χρησιμεύει για ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων, αυτό και τίποτα άλλο, το να προσπαθώ να είμαι αγκιτάτορας σε ένα φόρουμ εκτός από χρονοβόρο δεν φέρνει αποτελέσματα. Δεν ξέρω και δεν μπορώ να αντιληφθω άλλους τρόπους δράσης αν ξέρεις εσύ κάποιον άλλο πες μου και εγώ θα ακολουθήσω.

και τέλος to my friend Desmotis

- δε κατάλαβα γιατί να κατέβει στο δρόμο να διαδηλώσει κάποιος, επειδή ένας ψυχοπαθής σκότωσε έναν άνθρωπο; Γιατί στη βάση του αυτό είναι το θέμα.
Δεν ήταν μόνο η σοκαριστική πράξη του Κορκονέα, όλη η αντιπάθεια προς τους αστυνομικούς (εξαιτίας των δικών τους σφαλμάτων) και ο φόβος για το αύριο μετατράπηκε σε μίσος εκείνες τις ημέρες. Το πρώτο ήταν η αιτία για τις συγκρούσεις την πρώτη νύχτα το δεύτερο ήταν μια από τις βασικές αιτίες των διαδηλώσεων. Η δολοφονία του μαθητή ήταν αφορμή δεν ήταν αιτία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Προσπάθησα να εξηγήσω γιατί απέτυχαν να πάρουν πολύ κόσμο μαζί τους.
Άρα, ΔΕΝ ήταν εξέγερση.


- Από πόσοι και πάνω πιάνεται για ξεσηκωμός; (σημ: εγώ δεν πήγα)

- Να δεις που μέχρι και κάποια από τις επόμενες
διαφημίσεις μπύρας θα υποδεικνύει έμμεσα
εξεγερτικού χαρακτήρος εικόνες...:)

Διότι πολύς κόσμος δεν ήταν, αλλά οι μολότωφ έκαναν τη νύχτα μέρα. :wall:


Α, και κάτι προς σημείωση :

Και η οργή ειναι ευαισθησία.
Αρκεί να μην έχουμε παράπλευρα θύματα..

Το θέμα βρωμάει όμως γιατί η εξέγερση δε πάσχει από συμμετοχή ούτε από έρεισμα κι ιδέα..
Πάσχει από συσπείρωση και από προπαγανδιστικές τακτικές ένθεν κι ένθεν.

Είναι απόλυτα μάταιο.


Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos:
Δεν ήταν μόνο η σοκαριστική πράξη του Κορκονέα, όλη η αντιπάθεια προς τους αστυνομικούς (εξαιτίας των δικών τους σφαλμάτων) και ο φόβος για το αύριο μετατράπηκε σε μίσος εκείνες τις ημέρες. Το πρώτο ήταν η αιτία για τις συγκρούσεις την πρώτη νύχτα το δεύτερο ήταν μια από τις βασικές αιτίες των διαδηλώσεων. Η δολοφονία του μαθητή ήταν αφορμή δεν ήταν αιτία...


Με μπέρδεψες.

Αρχικά λες:

η πρακτική του μπάτσου = αιτία των συγκρούσεων τη πρώτη νύχτα..

στο τέλος λες : (δολοφονία Α.Γ.) = πρακτική μπάτσου = αφορμή κι όχι αιτία...

Δηλ αυτό που τη πρώτη νύχτα ήταν αιτία μετά έγινε αφορμή?

Τι μετάλλαξη ήταν αυτή?

Ζυμώσεις που λέμε και στη χημεία. Του μυαλού. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paschouale

Νεοφερμένος

Ο paschouale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ο θάνατος του παιδιού ήταν η αφορμή-τέλος...Αλλά όταν η κοινωνία θέτει στο περιθώριο όλους μας με τον τρόπο της και δεν δίνει ευκαιρία σε κανέναν να διεκδικήσει τα όνειρα του,τότε συσσωρεύεται μια αγανάκτηση που κάποτε θα ξεσπάσει.Έτσι έγινε και πριν από ένα χρόνο και όποιος δεν βγήκε να τα ισοπεδώσει όλα είναι συνένοχος σε όλα όσα γίνονται σ'αυτή τη γ****η τη χώρα.Μπροστά σε κάθε αδικία και πόσο μάλλον σε μια ανθρώπινη ζωή δεν με νοιάζει καμία βιτρίνα,κανένα αυτοκίνητο,καμία τράπεζα...Όλα π****α γιατί θέλω το "αύριο με ελπίδα ν'ανταμώνω" και θέλω έναν κόσμο πολύ καλύτερο για τις νέες γενιές.Και αν όλοι αυτοί που βγαίνουμε στους δρόμους ήμασταν επαναστάτες δεν θα σταματούσε κανείς για τα χριστούγεννα και δεν θα φορούσε κανένας κουκούλες,αλλά έρχεται και αυτή η ώρα και τότε θέλω να δω που θα κρυφτούνε όλοι τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paschouale

Νεοφερμένος

Ο paschouale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Eγώ πάντως, αν και ξέρω πως την πληρώνουν άσχετοι, δεν με ενδιαφέρει που καταστρέφεται ξένη περιουσία και μακάρι όλα αυτά να μη σταματήσουν σύντομα. Διότι μόνο έτσι μπορεί να πέσει η κυβέρνηση, να ξυπνήσουν όσοι πρέπει να ξυπνήσουν, να γίνει επιτέλους μια αλλαγή σ' αυτή την κωλοχώρα και την νοοτροπία κάθε κυράτσας που ψηφίζει μία ΠΑΣΟΚ και μία Ν.Δ. χωρίς να καταλαβαίνει πως ό,τι δεν αλλάζει πεθαίνει και πως αυτοί οι δύο είναι το ίδιο πράγμα και απλά εκμεταλλεύονται το διαφορετικό χρώμα για να παραμυθιάζουν τον κόσμο πως κάτι άλλαξε.. Να καταλάβουν επιτέλους κάποιοι πως δεν είναι μόνο ο μικροκόσμος τους που έχει σημασία και το αν θα πάρουν το χ ηλίθιο επίδομα που δικαιούνται, να καταλάβουν πως ο κόσμος δεν είναι δικός τους, αλλά θα τον παραδώσουν στα παιδιά και τα εγγόνια τους και γι' αυτο ΟΦΕΙΛΟΥΝ γμτ να προσπαθήσουν να κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν! Να μη σκοτώνεται ένα παιδί και να μη δέχεται καν την παραίτηση του αρμόδιου Υπουργού ο Πρωθυπουργός και να μιλάνε για ένα μεμονωμένο περιστατικό λες και πέθανε ένα κουνούπι! Έλεος..
Και θα ήθελα πολύ να έχω το θάρρος να πάω κι εγώ εκεί τώρα. Αλλά δυστυχώς δεν το έχω. Και τώρα μπορείτε να πέσετε να με φάτε. Όμως πραγματικά δεν υπάρχει ειρηνικός τρόπος να καταλάβουν πως ο θάνατος ενός παιδιού που απλά ήταν στο λάθος σημείο την λάθος στιγμή σε μια χώρα που θέλει να λέγεται δημοκρατική και νομιμοφανής, απλά δεν δικαιολογείται. Πόσο μάλλον τη στιγμή που όλοι ξέρετε πως ποτέ δεν έχει διωχτεί αστυνομικός για κανένα "ατύχημα". Μου δίνουν όπλα σε ανεκπαίδευτα, ακαλλιέργητα άτομα και μετά ..φταίει η κακιά ώρα.

Ω ναι, τόσο επίκαιρα.:/:

Προφανώς και κανείς, για αυτό το λόγο το θύμα εδώ οφείλει να κριθεί 2 φορές αυστηρότερα, μία σαν άνθρωπος (ζώο) που βγάζει τη μαγκιά του και το αντριλίκι του σε ένα πιτσιρικά και μία σαν απαίδευτο όργανο της τάξης και της εξουσίας που υποτίθεται πως έχει εκπαιδευτεί στη καταστολή και είναι ικανό να εκτονώνει την ένταση.:eek:

Εξουσία δεν υπήρχε ποτέ, αυτό που υπάρχει και το τελευταίο καιρό γίνεται όλο και πιό φανερό είναι μία καλώς οργανωμένη τρομοκρατία.-


Δεν έχω προλάβει ακόμη να διαβάσω όλο το θρεντ διότι πνίγομαι, αλλά θέλω πρώτα να πω κάποια πράγματα που πραγματικά με έχουν απελπίσει.

Κατ΄αρχήν για τη τηλεόραση και τη δημοσιογραφία: αγαπητοί γραφικοί μεγαλοεκδότες, δημοσιογράφοι και δημοσιογραφίσκοι, πανελίστες, παραθυράκηδες και όλες οι άλλες ομάδες της δύσμοιρης καθημερινής τηλεοπτικής μας μιζέριας έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας και λέτε ακατάπαυστα βλακείες. Επιτέλους καταλάβετε το εξής: κάθε ένας που βγαίνει και διαδηλώνει στο δρόμο ειρηνικά αλλά και μη δεν είναι κατ΄ανάγκη αναρχικός. Μπορεί να είναι φοιτητής, αριστερός, βάνδαλος, απελπισμένος και τσαντισμένος πολίτης, νέος που ακολουθεί το ρεύμα και άλλα τόσα. Αλλά ακόμη και αναρχικός να είναι, γιατί το αναφέρετε με αυτή η ξινίλα στα μούτρα σας; Αν ήταν καπιταλιστής ή κομμουνιστής ή φασίστας δε θα σας ενοχλούσε; Ή μήπως σας χαλάει η σύνθεση της λέξης αναρχισμός. Και πέραν αυτού, μέχρι πότε θα πιπιλάμε τη καραμέλα του αντιεξουσιαστή. Τόσο κακό είναι κάποιος να στέκεται ενάντια στην εξουσία και στην δια βίου υποταγή;

Ή μήπως τα παιδιά που δε φοβούνται τα δακρυγόνα και το αίμα στα χέρια είναι κατώτερα από τα ίδια παιδιά που την ίδια ώρα στην ίδια πολή γλεντούν σαν ανέμελοι τζίτζικες σε μπουζούκια της Συγγρού κάνοντας πραγματικότητα το "αναρχικό" και "αντιεξουσιαστικό" μοτό: 5 μέρες στη δουλειά για μία νύχτα γκλαμουριά.

Αν αυτά τα παιδιά νομίζετε πως είναι μειάσματα της κοινωνίας πολλοί από εμάς νομίζουμε πως είναι ο ανθός της ελληνικής κοινωνίας.- Πιστέψτε το.


Πάμε παρακάτω. Όποιο ζώο γυρίσει και πει ξανά πως ο κ*λος του μικρού τα ήθελε και τα έπαθε, πραγματικά καλύτερα πραγματικά να σκάσει για πάντα. :mad: Από που και ως που ένα δεκαπεντάχρονο είναι άξιο να κριθεί για τη παιδαριώδη συμπεριφορά του (εφηβεία λέγεται και όλοι περάσαμε από εκεί) και να καταδικαστεί εν ψυχρώ από τον τελευταίο τροχό της αμάξης της εξουσίας. Υποτίθεται πως η μοναδική εκπαίδευση που δέχτηκε ο μπατσούλης είναι η καταστολή... Που είναι η καταστολή λοιπόν;:whistle:

Και τέλος, μη λυπάται κανείς τα μαγαζιά και τις τράπεζες, δεν πρόκειται για κλοπή, ασφαλισμένα είναι όλα και όλα θα τα πάρουν πίσω.


Προσωπικά, όσο κακό και να με θεωρείτε, χαίρομαι που βλέπω την Αθήνα ως πεδίο μάχης, είναι -κατά τη γνώμη μου- ένδειξη πως υπάρχουν ακόμη μυαλά που λειτουργούν και που δεν φοβούνται να αντιδράσουν.

Συμφωνώ σε όλα...Ευτυχώς υπάρχει ακόμα αυτός ο ανθός φίλε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο θάνατος του παιδιού ήταν η αφορμή-τέλος...Αλλά όταν η κοινωνία θέτει στο περιθώριο όλους μας με τον τρόπο της και δεν δίνει ευκαιρία σε κανέναν να διεκδικήσει τα όνειρα του,τότε συσσωρεύεται μια αγανάκτηση που κάποτε θα ξεσπάσει.Έτσι έγινε και πριν από ένα χρόνο και όποιος δεν βγήκε να τα ισοπεδώσει όλα είναι συνένοχος σε όλα όσα γίνονται σ'αυτή τη γ****η τη χώρα.Μπροστά σε κάθε αδικία και πόσο μάλλον σε μια ανθρώπινη ζωή δεν με νοιάζει καμία βιτρίνα,κανένα αυτοκίνητο,καμία τράπεζα...Όλα π****α γιατί θέλω το "αύριο με ελπίδα ν'ανταμώνω" και θέλω έναν κόσμο πολύ καλύτερο για τις νέες γενιές.Και αν όλοι αυτοί που βγαίνουμε στους δρόμους ήμασταν επαναστάτες δεν θα σταματούσε κανείς για τα χριστούγεννα και δεν θα φορούσε κανένας κουκούλες,αλλά έρχεται και αυτή η ώρα και τότε θέλω να δω που θα κρυφτούνε όλοι τους!

Τα περισσότερα από όσα λες, φίλε μου, ίσως συνθέτουν ένα οργισμένο ποίημα, αλλά όταν λες "η κοινωνία θέτει στο περιθώριο όλους μας με τον τρόπο της και δεν δίνει ευκαιρία σε κανέναν να διεκδικήσει τα όνειρα του", μήπως εννοείς το "σύστημα"; Γιατί νομίζω πως η "κοινωνία " μου, είσαι εσύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αυτή την "έξυπνη" δικαιολογία, ότι τα 200 μπουκάλια στο "ρεσάλτο" ήταν για ανακύκλωση, ποίος την σκέφτηκε;;;

Βλέπω η επανάσταση, επανάσταση αλλά μόλις κάνουν κανέναν τσακωτό, τότε ψάχνουμε να βρούμε δικαιολογία για να τη σκαπουλάρουμε, άσχετα αν είναι τόσο ψεύτικη όσο και όλα αυτά που υποτίθεται ότι αντιμαχόμαστε!

Όταν κάνουμε επανάσταση να ξέρουμε να υποστηρίζουμε τη θέση μας και να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας και όταν μας πιάνουν!
Επίσης όταν σπάμε, να έχουμε στο βάθος του μυαλού μας, ότι αν μας τσακώσουν θα φάμε και ποινή!
Αν θέλουμε να σπάμε και να μην μας τσακώνει κανείς ή όταν μας τσακώνει να τη γλιτώνουμε χωρίς ποινή, τότε να ξέρουμε ότι δεν είμαστε καλύτεροι από όλους αυτούς στους οποίους αντιτιθέμεθα, γιατί κι εμείς ζητάμε να παρανομούμε και να τη γλιτώνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
- Από πόσοι και πάνω πιάνεται για ξεσηκωμός; (σημ: εγώ δεν πήγα)

- Να δεις που μέχρι και κάποια από τις επόμενες
διαφημίσεις μπύρας θα υποδεικνύει έμμεσα
εξεγερτικού χαρακτήρος εικόνες...:)

Διότι πολύς κόσμος δεν ήταν, αλλά οι μολότωφ έκαναν τη νύχτα μέρα. :wall:


Α, και κάτι προς σημείωση :

Και η οργή ειναι ευαισθησία.
Αρκεί να μην έχουμε παράπλευρα θύματα..

Το θέμα βρωμάει όμως γιατί η εξέγερση δε πάσχει από συμμετοχή ούτε από έρεισμα κι ιδέα..
Πάσχει από συσπείρωση και από προπαγανδιστικές τακτικές ένθεν κι ένθεν.

Είναι απόλυτα μάταιο.





Με μπέρδεψες.

Αρχικά λες:

η πρακτική του μπάτσου = αιτία των συγκρούσεων τη πρώτη νύχτα..

στο τέλος λες : (δολοφονία Α.Γ.) = πρακτική μπάτσου = αφορμή κι όχι αιτία...

Δηλ αυτό που τη πρώτη νύχτα ήταν αιτία μετά έγινε αφορμή?

Τι μετάλλαξη ήταν αυτή?

Ζυμώσεις που λέμε και στη χημεία. Του μυαλού. :D

Πωωω με βάζεις να επεξηγώ...

Αφορμή για το σύνολο της εξέγερσης ήταν η δολοφονία του μαθητή. Τα σπασίματα την πρώτη νύχτα είχαν ως αιτία το γεγονός μιας και ήταν αυθόρμητη η αντίδραση (όσο και αν οι συνομοσιολόγοι λένε ότι είναι προσχεδιασμένο χτύπημα ενάντια στο ελληνικό κράτος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αυτό που εκνευρίζει εμένα απίστευτα με το σχετικό θέμα είναι οι αντιδράσεις ορισμένων παιδιών, γνωστών μου. Τις έζησα πέρυσι στις αποχές, τις ζω και φέτος. Το να σου πει κάποιος κατάμουτρα ότι :'' Σιγά τι έγινε; Δεν πέθανα εγώ..'' ή ότι :'' Έφταιγε το παιδί, αφού του πέταξε μπουκάλι στο κεφάλι. Τι να κάνει ο άνθρωπος;'' είναι, κατά την άποψη μου απαραδέκτες. Δεν αναγκάζει κανείς κανένα να κάνει αποχή ή να διαδηλώσει ή δεν ξέρω και εγώ τι, αλλά νομίζω λίγος σεβασμός...

Από την άλλη... Όλα αυτά τα επεισόδια...δεν ξέρω, με προβληματίζουν. Φυσικά και πιστεύω ότι κάτι θα πρέπει να γίνει, μια αντίδραση, απλά πιο ειρηνικά. Όπως και να έχει, ό,τι και να λέμε το παιδάκι πέθανε και αυτό δεν αλλάζει.. Αλλά είναι ντροπή να πεθαίνουν αθώοι, από ανθρώπους που υποτείθεται (όπως αποδείχτηκε) ότι θα έπρεπε να μας προστατεύουν... Ντροπή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν κάνουμε επανάσταση να ξέρουμε να υποστηρίζουμε τη θέση μας και να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας και όταν μας πιάνουν!

σωστα,ολα αυτα τα "παιδια" δεν μπορει να το παιζουν γεναιοι επαναστατες και μετα να κρυβουν το προσωπο τους και να φοβουνται να παραδεχτουν τις ιδεες τους..θρασυδειλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙΣ!!!Δεν μπορώ να γράψω άλλα,τρέμω από οργή και αγανάκτηση.
Κι έτσι ο πολιτισμός που θα παράξεις, θα είναι πολιτισμός οργής και αγανάκτησης, δηλαδή μη-πολιτισμός. Όταν ηρεμήσεις, σου προτείνω να το σκεφτείς αυτό...

@ Great Chaos
Αυτός ήταν ένας από τους λόγους για τους οποίους δεν κατέβηκα φέτος σε πορείες (αυτός και μια μίνι κατάθλιψη :P). Οι επετειακές διαδηλώσεις οι οποίες έμοιαζαν απλώς σαν μνημόσυνο της περσινής εξέγερσης. Αυτό ήταν απογοητευτικό.
Καλά τα λες, έπιασες το point της τελευταίας μου φράσης.

Πάντως γενικά μιλώντας πιστεύω βαθιά ότι μπορείς να αλλάξεις τις αποφάσεις οι οποίες αφορούν τη ζωή σου είτε με την ψήφο σου είτε με ακτιβιστική δράση (πορείες, ΜΚΟ, κτλ). Η κατάθεση της γνώμης στο διαδίκτυο χρησιμεύει για ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων, αυτό και τίποτα άλλο, το να προσπαθώ να είμαι αγκιτάτορας σε ένα φόρουμ εκτός από χρονοβόρο δεν φέρνει αποτελέσματα. Δεν ξέρω και δεν μπορώ να αντιληφθω άλλους τρόπους δράσης αν ξέρεις εσύ κάποιον άλλο πες μου και εγώ θα ακολουθήσω.
Εάν λοιπόν δεν μπορούμε και οι δυο ν' αντιληφθούμε άλλους τρόπους δράσης και οι τρόποι δράσης αυτοί, έχουν αποδειχτεί προ πολλού ανεπαρκείς και ατελέσφοροι, με το σύστημα να έχει προσαρμοστεί πλήρως ώστε ν' αποκομίζει πολιτικά οφέλη απ' αυτούς και την απογοήτευση ή την ανήμπορη οργή να ζωγραφίζεται συνεχώς στα πρόσωπά μας, μήπως κάτι δεν πάει καλά με αυτούς τους τρόπους δράσης; Τουλάχιστον η συζήτηση μας βοηθά να συνειδητοποιήσουμε το αδιέξοδό μας και να προσπαθήσουμε να σκεφτούμε κάτι διαφορετικό. Ideas are bulletproof...

Ο θάνατος του παιδιού ήταν η αφορμή-τέλος...Αλλά όταν η κοινωνία θέτει στο περιθώριο όλους μας με τον τρόπο της και δεν δίνει ευκαιρία σε κανέναν να διεκδικήσει τα όνειρα του,τότε συσσωρεύεται μια αγανάκτηση που κάποτε θα ξεσπάσει.
Η αγανάκτηση που ξεσπάει άκαιρα και χωρίς στιβαρό ιδεολογικό υπόβαθρο, προκαλεί απλά ταραχές. Το σύστημα προσεύχεται κάθε νύχτα στο θεό του, η αντίδραση των πολιτών στα αίσχη του, να διοχετευτεί με τέτοιο, όχι με άλλο τρόπο. Η επανάσταση πάλι, θέλει ιδέες, θέλει την οργή να έχει χωνευτεί μέσα τους και να έχει δώσει τη θέση της σε απόφαση. Σ' εκείνη την απόφαση που έκανε κάποιους να στέκονται μπροστά στα εκτελεστικά αποσπάσματα, μ' ένα χαμόγελο στα χείλη κι ένα γαρύφαλλο στο πέτο.

Ψιλά γράμματα σου λέω τώρα ε;;:/:

Έτσι έγινε και πριν από ένα χρόνο και όποιος δεν βγήκε να τα ισοπεδώσει όλα είναι συνένοχος σε όλα όσα γίνονται σ'αυτή τη γ****η τη χώρα.
Νόμιζα ότι το πρόβλημα αυτής της χώρας είναι ακριβώς η ισοπέδωση των πάντων. Ποιος είναι λοιπόν συνένοχος σε τι; Από πότε η ηθικολογία έγινε επαναστατικό επιχείρημα; Ούτε παπάς να ήσουν ρε φίλε...

Μπροστά σε κάθε αδικία και πόσο μάλλον σε μια ανθρώπινη ζωή δεν με νοιάζει καμία βιτρίνα,κανένα αυτοκίνητο,καμία τράπεζα...Όλα π****α γιατί θέλω το "αύριο με ελπίδα ν'ανταμώνω" και θέλω έναν κόσμο πολύ καλύτερο για τις νέες γενιές.
Δεν ήξερα πως ο καλύτερος κόσμος του αύριο θα στηρίζεται στην π****α (τι σημαίνει αυτό αλήθεια; ) του σήμερα. How will I laugh tomorrow, if I can't smile today? Το να γκρεμίζεις είναι εύκολο. Το να χτίζεις κάτι νέο στη θέση του είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Πάντως, ξεκινώντας ως αρχή, όταν ως πρώτο δείγμα γραφής δείχνεις να είσαι χειρότερος από αυτούς που αντιμάχεσαι, μην περιμένεις να σ' εμπιστευτώ και να επενδύσω επάνω σου έστω και μία από τις ελπίδες μου. "Οι παλιές μύγες, είναι τουλάχιστον χορτάτες", όπως έλεγε και ο Χότζας.

Επίσης νόμιζα ότι το σπασμένο αυτοκίνητο και η σπασμένη βιτρίνα, αποτελούν αδικίες έναντι των κατόχων τους. Σύμφωνα με το θείο Μαρκήσιο, μέσω του Παζολίνι, "Εμείς οι φασίστες είμαστε οι μεγαλύτεροι αναρχικοί, γιατί δεν αναγνωρίζουμε την εξουσία κανενός, μέχρις ότου επιβάλλουμε σε όλους τη δική μας"...

Και αν όλοι αυτοί που βγαίνουμε στους δρόμους ήμασταν επαναστάτες δεν θα σταματούσε κανείς για τα χριστούγεννα και δεν θα φορούσε κανένας κουκούλες,αλλά έρχεται και αυτή η ώρα και τότε θέλω να δω που θα κρυφτούνε όλοι τους!
Μου θυμίζεις τους δύο παππούδες μου, οι οποίοι επί εξήντα χρόνια περίμεναν ότι όπου νά 'ταν έφτανε η ώρα της κατάρρευσης του καπιταλισμού. Εκείνοι πέθαναν εδώ και μια δεκαετία, όμως ο καπιταλισμός είναι ισχυρότερος παρά ποτέ. Σιγά μην έρθει αυτή η ώρα. Προς στιγμήν, πηγαίνετε να κρυφτείτε εσείς και μην ξεχάσετε τα μπουκάλια να τ' αφήσετε για ανακύκλωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Δυστυχώς όμως Exposed Bone είναι παράλογο να συλλαμβάνεις κόσμο στο πλήθος, απλώς επειδή βρίσκεται στην πορεία και είναι επίσης παράλογο να βαράς αβέρτα και με τις μηχανές να πατάς κόσμο.
Μαζί με τα χλωρά καίγονται και τα ξερά.
Παράλογο είναι και 10 αντιεξουσιαστές ή ό,τι άλλο είναι να κατεβάζουν την ελληνική σημαία που πριν κάτι δεκαετίες ο παππούς σου ίσως αγωνιζόταν να την ανεβάσει;)
Και δε δέχομαι κανένας είτε είναι μπάτσος είτε αναρχικός είτε αντιεξουσιαστής να επιβάλλει με βία την άποψή του.Όποια κι αν ειναι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Περί ευαισθησίας ο λόγος:



https://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=15.07.2002,id=15258544
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
ο προφήτης αυτοΐκανοποιείται
( αχ καθαρματάκι τρολάρεις …:P )
έλα μωρέ υπερβολικέ εδώ μμε + πολιτικοί πεοθηλάζουν κιόλας αλλά δεν βαριέσαι ποιοι είμαστε εμείς να κρίνουμε τα βίτσια του κοσμάκη ?

Τέτοιες δημοσιεύσεις στον ξένο τύπο μας κάνουν περήφανους;
  1. Όλο το Internet έχει γεμίσει μηνυμάτακια από αυτόπτες μάρτυρες ότι η αστυνομία κάνουν χρήση χημικών ή αρχίζουν να χτυπάνε. Όταν σε μια διαδήλωση υπάρχουν άτομα που κρύβουν το πρόσωπο και κρατούν όπλα, δεν θα ήταν λογικό η αστυνομία να εφαρμόσει τέτοιες στρατηγικές;
  2. Βλέπει ένας αστυνομικός τον τύπο αυτόν . Τι είναι το ηθικά σωστό να κάνει;
1 . Όχι αλλά ούτε και κάτι τέτοιες ή τέτοιες
2 . Όχι
3 . Ξαναλέω όχι . Γιατί πολύ απλά είναι «δικά της παιδιά» οπότε πώς να τα συλλάβει βρε Παναγιώτη ? Αφού αυτοί τους βάζουν . Ψάξε και εδώ μέσα σε παλαιότερες αναρτήσεις αντίστοιχα βίντεο με τα παληκάρια εν δράση και το γιουτιούμπι είναι γεμάτο .
Μια άλλη απορία, είσαι σε μια διαδήλωση και βλέπεις ανάμεσα σου χουλιγκάν. Γιατί δεν φεύγεις από την διαδήλωση; Γιατί δεν βοηθάς την αστυνομία να απομακρύνει τους χουλιγκαν;
1 ) θα φύγεις εσύ που είσαι 10000 άτομα για τον ένα δυο άντε 100 άτομα ? σου μοιάζει λογική η εξίσωση ?
Δεν βοηθάς την αστυνομία να απομακρύνει τους δικούς της αφού αυτή τους έβαλε μέσα στην πορεία .
2 ) Αν δεις οποιαδήποτε βίντεο από οποιαδήποτε πορεία ή καλύτερα αν έρθεις μια φορά , θα δεις χιλιάδες νέους , μαθητές , φοιτητές , καθηγητές , γονείς με τα παιδιά τους , συνταξιούχους συνηθισμένο κόσμο που συναντάς δλδ κάθε μέρα γύρω σου , στην δουλειά σου , στο μετρό , στον καφέ που πίνεις , και μέσα στις χιλιάδες από το πουθενά εμφανίζονται 50 – 100 άτομα τα οποία συνήθως είναι καρακώλια για να κάνουν τα γνωστά νταηλίκια .
Επίσης και μια άλλη ομάδα αγνώστου προελεύσεως για μένα πάλι 50 -100 ατόμων περίπου που συνήθως ζητά να παρισφύσει στην πορεία σε διάφορα μπλογκ και ξεκινά το πατιρντί .
Πάρα πολλές φορές οι παρακρατικοί ξεκινούν γιουρούσι χωρίς να έχουν εμφανιστεί «αναρχικοί» ώστε να λάβουν το σύνθημα τα ματ να αρχίσουν τα χημικά για να διαλυθεί το πλήθος .

Μάσκες , κουκούλες και τα σχετικά ΔΕΝ ξαναλέω ΔΕΝ φορά ο κύριος όγκος της πορείας , αν δεις και την πρώτη σειρά έχει πάντα ακάλυπτα τα πρόσωπά της , παρόλο που ξέρει πως θα εισπνεύσει το μεγαλύτερο μέρος των χημικών και ίσως να φάει ( πολύ ) ξύλο .
Πολλές φορές θα χρειαστεί να φορέσεις μαντήλι γιατί πνίγεσαι και δεν μπορείς να αναπνεύσεις από τα δακρυγόνα , βέβαια πλεον με τα χημικά δεν σε σώζει τίποτα .
Αν αναζητήσεις βίντεο και παλαιοτέρων ετών αλλά κυρίως αν συζητήσεις με ατομα που έχουν λάβει μέρος σε πορείες θα σου πουν πως το άναμα φωτιάς σε 1-2 κάδους ήταν αναγκαίο γιατί έτσι εξουδετέρωνε τα δακρυγόνα ( σκ@τούλες αν ρίξουν τον ορυμαγδό δεν σε σώζει τίποτα )
- Το παιδί δεν είχε καμιά σχέση με την κοινωνική τάξη που το υπερασπίζεται και φαίνεται έτοιμη να πεθάνει γιʼ αυτό.
Σε ποιές κοινωνικές τάξεις αναφέρεσαι ? :hmm:
Όπως και να έχει ένα 15χρονο νεαρό παιδί δεν είναι ακόμα κατασταλαγμένο σε ποια κοινωνική τάξη θα ανήκει έτσι κι αλλιώς
Από την άλλη όμως , θαρρώ πως το θέμα της κρατικής βίας είναι πρόβλημα όλων των τάξεων ή θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον
Ανα πάσα στιγμή μπορεί να βρεθώ εγώ εσύ ή ο οποιοσδήποτε στη θέση του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου , του Μιχάλη Καλτεζά , της Αγγελικής Κουτσουμπού που δεν ανέφεραν τα κανάλια , και τόσων άλλων γνωστών ή μη περιπτώσεων που έγιναν θύματα κατάχρησης εξουσίας .
- Τα κώματα και ειδικά ο Σύριζα με τη συνήθη τακτική του να απευθύνεται στα γκέτο (βλέπε κουκουλοφόροι και μαύροι) προσπαθεί να καρπωθεί το πολιτικό όφελος του ξεσηκωμού ως μπροστάρης του.
Με απλά λόγια πάει να επικαρπωθεί - ανεπιτυχώς και αισχρώς - πίσω από υποκινήσεις βίας και διαδηλωτικών πρακτικών το πρόσωπο και την υστεροφημία του.
Αυτό το έκανε πέρσι και τελικά θκατούλεθ πήρε στις εκλογές .. άστο Δεσμ ότι και να κάνει η συγκεκριμένη λέσχη (φρ)ιδεών ( γιατί ούτε κώμα δεν το λες ) εκτός της εμφανούς σιελόρρρρροιας για μια καρέκλα εξουσίας δεν έχει και τίποτα άλλο να επιδείξει .
Ο Αλέξης Γρηγορόπουλος ήταν ένα παιδί που έπινε τη κόκα κόλα του. Είναι αναξιοπρεπές να κάνουν χρήση του προσώπου του και του ονόματός του για ίδι-ους πολιτικούς ή εγκληματικούς σκοπούς.
Ακριβώς ! :)
Γι αυτό και όλοι εμείς θα πρέπει να λέμε το όνομα του σωστά . Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος δολοφονήθηκε στη συμβολή των οδών Ζαλόγγου και Μεσολογίου , η μνήμη του καπηλεύτηκε από ένα από-κομμα που έχει αρχηγό έναν Αλέξη και θα έχει αντιμέτωπο στο δικαστήριο έναν δικηγόρο ονόματι Αλέξη …
Δεσμώτη εδώ θέλω να δώσεις ρεσιτάλ περί της σημειολογίας του πράγματος !
[FONT=&quot]Πράγμα ακόμη χειρότερο μετά τον θάνατο του Α.Γ. είναι πως έγινε το αντικείμενο του οίκτου του κάθε καλλιτέχνη που καιροσκοπεί.[/FONT]
Πάντα γινόταν αυτό . Δεν είναι πρωτάκουστο . τι να κάνουμε καλώς ή κακώς το ρετιρέ της Τέχνης έχει και το αποχετευτικό της σύστημα , λογικό είναι όπως σε κάθε Οικοδόμημα .
- Οι γονείς του παιδιού έκαναν έκκληση να μην γίνουν οι διαδηλώσεις ενώ αν γίνουν να έχουν τουλάχιστον ειρηνικό χαρακτήρα.όσοι πήγαν, σεβάστηκαν τη μνήμη του νεκρού παιδιού, τη μνήμη των συστάσεων των ζωντανών γονιών του όμως; (ή μήπως ο χρυσοχοϊδης τους πήρε τηλ. και τους έκανε παπαγαλάκια του για εφησυχασμό του δημοσίου αισθήματος; )
Οι 10000 περίπου ναι ! Μερικές δεκάδες όχι . Μα δεν με αφορούν στο βαθμό τουλάχιστον ώστε να με εμποδίσουν .
Δεν θέλω να σκέφτομαι κάτι τέτοιο για τους γονείς , σε λίγες μέρες θα ζήσουν τις δεύτερες γιορτές χωρίς το παιδί τους , και σε ακόμα μερικές θα είναι υποχρεωμένοι να μεταβούν σε άλλη πόλη , να ζουν εκεί για όσο διάστημα διαρκέσει η δίκη , ακούγοντας πάλι απίστευτα πράγματα από τη μεριά της υπεράσπισης , ας μην σκεφτόμαστε κι άλλες καφρίλες για αυτή την οικογένεια αρκετά έχει περάσει και έχει να περάσει ακόμα
- ένα έγκλημα δε δικαιολογεί, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ τη διάπραξη περισσότερων εγκλημάτων επικαλώντας το, εκτός κι αν είμαστε νονοί της νύχτας ή νοσταλγοί της βεντέτας ...
Μπορεί ναι , μπορεί και όχι .
Όταν ο συνάδελφός σου στη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη του Περάματος σκοτώνεται από ελλιπή μέτρα προστασίας επειδή η πλοιοκτήτρια εταιρεία θέλει να μειώσει το κόστος και να αυξήσει τα έσοδα εις βάρος της ζωής σου , τότε θαρρώ δεν έχει θέση αυτό το ερώτημα . Σκέψου με ποιο έγκλημα πρέπει να καταδείξεις το έγκλημα ώστε να πάψει επιτέλους το Εγκλημα ?
Αφού το έγκλημα από μόνο του δεν αποτελεί αρκετό λόγο ώστε η πολιτεία να λάβει εκείνα τα μέτρα για να σε προασπήσει ως εργαζόμενο ? ως πολίτη ? ως άνθρωπο ?

Όμως εν προκειμένω , σε ποια εγκλήματα αναφέρεσαι ?
Είναι έγκλημα οι φωνές ? Είναι έγκλημα οι κραυγές ? Είναι έγκλημα η αγανάκτηση ?
Είναι έγκλημα τα παιδιά που έβλεπα πέρσι να κλαίνε και να μας κοιτούν απορημένα για το τι κόσμο τους παραδίδουμε ? Είναι έγκλημα οι δεκάδες μαθητές που έδιναν λουλούδια στους ματατζήδες ?

Είναι έγκλημα τα παιδιά που μαζεύονταν το βράδυ και τραγουδούσαν , μιλούσαν και επιτέλους επικοινωνούσαν μετά από χρόνια αποχαυνωσης μπροστά σε βίντεο γκειμς ?
Εν τέλει είναι έγκλημα να πας για καφέ στα 15 σου και να σε φέρνουν πίσω νεκρό ? Από έναν κρατικό λειτουργό που οι γονείς σου τον πληρώνουν για να σε προσέχει ?
Τελικά πάλι κατάφεραν τα μμε να μας βάλουν να επικεντρώσουμε στους λιγοστούς "αναρχικούς" στην πλειοψηφία τους παρακρατικούς κι όχι στην ουσία του πράγματος που είναι το πολιτικό υπόβαθρο

Τελικά είχαν δίκιο τα παιδιά που έγραφαν πέρσι στους τοίχους

Εσείς μιλάτε για βιτρίνες , εμείς μιλάμε για ΖΩΕΣ …..
- Όποιος έχει πάει έστω και μια φορά στα στέκια των αναρχικών τα οποία μονοπωλούν το ενδιαφέρον των …ρεπόρτερ (βλέπε τσιλιμπουνιδάκης/μπουμπούκος του σταρ) ξέρει πολύ καλά οτι δεν έχουν όρεξη για ξύλο, εκτός από κάτι ζά.
Όχι δεν έχουν θα συμφωνήσω . Η ιδεολογική τους τοποθέτηση είναι μακράν της βίας , αν και γνωρίζουν πως σε περίπτωση κατάλησης του καθεστώτος αυτό δεν μπορεί να γίνει αναίμακτα . Δυστυχώς .
Μα απορώ κιόλας με όσους ζουν στην Ελλάδα (οδηγούν στους δρόμους της, λόγου χάρη, δε χρειάζεται να πάμε αλλού) και υποστηρίζουν ότι όλο το νταηλίκι έχει μαζευτεί στην αστυνομία.
Δεν μπορώ, βεβαίως, να στήσω το πείραμα για να πείσω:
να δώσω όπλο σε όλους τους Έλληνες οδηγούς και να περιμένω πότε κάποιος θα το χρησιμοποιήσει επειδή κάποιος άλλος του είπε "άντε ρε". (ανοίγω μια παρένθεση εδώ, για να θυμηθώ ένα από τα περσινά γεγονότα που πέρασε στα ψιλά: οδηγός έπεσε εσκεμμένα πάνω σε οδόφραγμα που είχαν στήσει νέα παιδιά, τραυματίζοντάς τα)
Μη συγκρίνεις τον μέσο Έλληνα κάφρο οδηγό ή μη που τσαμπουκαλεύεται και την ώρα που αναπνέει , με τον κρατικό λειτουργό που εν ώρα υπηρεσίας χωρίς να έχει απειληθεί η ζωή του , έχοντας άοπλους ανήλικους μπροστά του , δεν διστάζει να πυροβολήσει εν ψυχρώ .
Και δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά ο κατάλογος είναι μακρύς και μακάρι εδώ να είναι ο επίλογός του …
Είναι αυτονόητο ότι ο νταής δεν πρέπει να κρατάει όπλο. Ίσως δεν πρέπει να κρατάει και τιμόνι ή κιμωλία ή τη σφραγίδα μιας δημόσιας υπηρεσίας…
Ο νταής το μόνο που θα πρέπει να κρατάει είναι το νούμερο του τηλεφώνου ενός καλού ψυχιάτρου ώστε να λύσει τα υπαρξιακο-ερωτικά του συμπλέγματα .
Ο κρατικός λειτουργός όμως που θα κρατήσει όλα όσα προανέφερες οφείλει η πολιτεία να τον επιλέγει μετά από πολύ αυστηρούς και νόμιμους τρόπους και με πάσα βεβαιότητα πως μπορεί να ανταποκριθεί στα καθήκοντα που αναλαμβάνει , και να τον επανελεγχει σε τακτά χρονικά διαστήματα . Και για την επαγγελματική του ικανότητα και για την ψυχική του ισορροπία .
Είναι πολιτικό το θέμα , πιο πολιτικό δεν γίνεται …νες πα ?
Όμως .. μη μου συγκρίνεις την κιμωλία με το όπλο .
Δεν θα διαφωνήσω πως πάμπολοι κρατώντας κιμωλία έχουν διαπράξει εγκλήματα , όμως αυτα διορθώνονται , ο θάνατος ποτέ όμως Δεσμώτη μου ΠΟΤΕ !
Θα ενηλικιωθούμε επιτέλους;
[FONT=&quot]Τσου ! Θα μείνουμε πάντα παιδιά …πες μου πως δεν γουστάρεις !:)
[/FONT]
[FONT=&quot]- δε κατάλαβα γιατί να κατέβει στο δρόμο να διαδηλώσει κάποιος, επειδή ένας ψυχοπαθής σκότωσε έναν άνθρωπο; Γιατί στη βάση του αυτό είναι το θέμα.[/FONT]
Δεν είναι ένας ψυχοπαθής Δεσμ … είναι ένας κρατικός λειτουργός και δεν είναι η πρώτη φορά .
Όχι στη βάση του είναι πολιτικο το θέμα !
[FONT=&quot]Ο (γ)καμύ κι ο μπατεϊγ είχαν δίκιο στο ότι η τραγωδία ενώνει.[/FONT][FONT=&quot]Και μία ολόκληρη κοινωνία εκλιπαρεί για το τέλος της, πεινασμένη για κρίσεις, οικονομικές, πολιτικές, για πανούκλα, για τη γρίπη της χοιρινής μπριζόλας και το 2012.
[/FONT]
Η τραγωδία ενώνει γιατί είναι έννοια πανανθρώπινη σε αντίθεση με την ευτυχία που μόνο το κυνήγι αυτής γνωρίζει ο άνθρωπος άντε και πότε πότε λίγες σταγόνες της έτσι για να αντέχει την ανηφόρα …

Μια ολόκληρη κοινωνία εκλιπαρεί για τα 700 ευρώ που θα πάρει μετα από 5-6 πτυχία , για ένα κράτος και δεν αναφέρομαι μόνο στο ελληνικό μες στη σήψη και τη ρεμούλα , την αναξιοκρατία και την αθλιότητα .
Και το κερασάκι στην τούρτα που στο τέλος γινεται όλη η τούρτα ο κάθε λογής στρατοκ@υλος που νομίζει πως έχει να παλέψει με εχθρούς δλδ κάτι 15χρονα και βάζει ότι ρουσφέτι έχει και δεν έχει για να μπει στην αστυνομία όχι απλά από το παράθυρο αλλά από το φωταγωγό , και μετά για 1000 ευρώ στο τσακιρ κέφι , με υπερώρες σ/κ κλπ …καταλήγει να φιλάει και να φυλάει την μερσεντές του σαχλού πολιτικάντη που στις πλάτες όλων μας πλουτίζει πετώντας στα τηλεπαράθυρα φτηνιάρικες ατάκες του συρμού για να ξυπνήσει το κοινόν και το κενόν αίσθημα !
Και δεν γνωρίζει ο δύστυχος μπάτσος , πως είμαστε φαινομενικά απέναντι ουσιαστικά στα ίδια σκατά όμως είμαστε όλοι μας , κι ότι αυτους που θεωρεί εχθρούς του είναι τα παιδιά του , κι αυτούς που προστατεύει είναι τα φίδια που φυλάει στον κόρφο του .
Κι από την άλλη ο πιτσιρικάς χτυπάει το μαντρόσκυλο του συστήματος που δεν είναι άλλος από τον θείο του , τον γείτονα του, τον πρώην συμμαθητή του , που στην ίδια σκατομοίρα βρίσκεται ,γιατί αυτό που δεν καταλαβαίνει είναι πως οι αποφάσεις παίρνονται πίσω από τη μάντρα , απλώς μπροστά στη μάντρα το σύστημα έβαλε ένα σκυλί που του πετά ξεροκόμματα εθνικής υπερηφάνειας για να ταίζει τις ορέξεις του και το μίσος του .

Αν ξυπνήσουμε μονομιάς θαʼ ρθει ανάποδα ο ντουνιάς αιντεεεεεεεεε
[FONT=&quot]- αν ο μπάτσος ισχυριστεί ψυχική ασθένεια και ήμουν ο δικαστής, θα την έκανα δεκτή και θα τον εξανάγκαζα να καταπίνει ένα μπουκαλάκι του ισχυρότερου ψυχοφαρμάκου για 16 χρόνια, όσα τα χρόνια του πιτσιρικά.[/FONT]
Αν ο μπάτσος ισχυριστεί ψυχική ασθένεια τότε στο εδώλιο θα πρέπει να καθίσει , ο υπουργός , ο γραμματέας , και όλο το κλιμάκιο που τον προσέλαβε .
Είναι απόλυτα μάταιο.
Και απόλυτα και μάταιο ?
Μόνο ως ποιητικό πλεονασμό μπρορώ να το δεχτώ από τον σουρεαλιστή Δεσμώτη :)
Μα έτσι είναι όλη η ζωή μας ...
Παλευουμε για το μάταιο εξ ου και η γοητεία του .
Αν είχες σίγουρη τη νίκη προς τι ο πόλεμος ?
Παλεύεις για τη ζωή ενώ ξέρεις πως θα πεθάνεις
Υπάρχει πιο γοητευτική ματαιότητα από δαύτην ?
Πες μου υπάρχει ???
Δηλ αυτό που τη πρώτη νύχτα ήταν αιτία μετά έγινε αφορμή?
Έχει σημασία ? Γιατί ? Για ποιον ?
Στην ποίηση της ζωής οι έννοιες χάνουν το νόημα τους και επαναπροσδιορίζονται μέσα από την εξέλιξη των γεγονότων , όμως ο ποιητής οφείλει να βλέπει πέρα πολύ πιο πέρα από αυτά …
Μην ξοδεύεις την ποιητική σου φλέβα σε λογικές υπεραναλύσεις …. Αυτό κι αν είναι μάταιο .. απόλυτα μάταιο !
[FONT=&quot]Καληνύχτα εξάρχεια.[/FONT]
Καληνύχτα Κεμάλ αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ -ερωτηματικό –:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή βλέπω πώς υπάρχουν απορείες και θέσεις σε όλους βάσει εμπειρίας, καταστάσεων και γενικά βλέπω απαντήσεις που πέυτουν μείων επειδή είναι λογικές ή κάποιες συν επειδή έχουν την αποψη των πολλών (δεν θα πώ ούτε ποιά ποστ μηλάω γενικά και όποιος έχει την μύγα...)

Εχω κάποιες ερωτήσεις λογικές πρώς τους μεν και τους δε.

1) Ως πότε θα κατηγορούμε τους μπάτσους όταν αυτοί είναι στην μέση μιας οργισμένης "παρέας" 100 κολ@παιδων που τα σπάνε όλα; αν εσύ στεκιστή έχεις ένα μαγαζί και γίνετε πορεία και έρχετε κάποιος και σου το σπάει στο κλεβει και μετά στο καίει και σου τον φέρουν τον αναρχικό μπροστάσου τι θα τον κάνεις; πώς θα αντιδράσεις; θα πείς μπράβο παιδί μου συγχαριτήρια που με κατέστρεψες;

2) Αν αφήσουμε τους καταστηματάρχες να αντιδράσουν ενάντια στους αναρχικούς χωρίς αστινόμευση πιστέυετε πώς θα έχουμε λιγότερα απο ένα θύματα απο τον μικρό 16 χρονο; πιστέυετε πώς θα ήταν καλύτερα να αναλάβουν δράση οι καταστηματάρχες ή οι μπάτσοι;

3) Η διαδήλωση για μένα είναι η καθηστική, γιατί το λέω, είμαι υπέρ να σακατέυουν τους όρθιους, αν οι αθώοι διαδηλωτές κάτσουν χάμω και κλείσουν π.χ. το κέντρο δεν θα ήταν καλύτερα; η αστυνομία θα έκανε καλύτερα την δουλειά της και οι αθώοι θα περνούσαν το μύνημα τους(γνωμη μου)

4)Οκ οι μπάτσοι θα πώ ότι ειναι γουρούνια συχάματα θα συμφωνήσω σε καθίκια, οκ? είπα ότι θέλετε για αυτούς και μετά; θέλετε να εξαφανηστούν; και μετά; ποιός θα σώσει την κατασταση; όταν τρωνε οι αναρχικοί τοσο ξύλο και το ξανακάνουν τι θα γίνει αν δεν υπήρχαν αυτοί; θα μας τρώγανε, θα κατασπάραζαν την Ελλάδα όπως έκαψαν και την σημαιούλα μας, ποιός απο σας δεν θύμωσε όταν έκαψαν την Ελληνική σημαία; προσωπικά ήθελα να μπώ μέσα στην οθόνη μου και να τον σακατέψω με μια ξυλάρα.

5)Πιστέυετε πώς είναι αυτιροί οι μπάτσοι; πήτε μας πώς θα θέλατε να είναι; με το γάντι; να τους λένε συγχαριτήρια που κατέστρεψες βυτρίνες; μπράβο που καταστρέφεις την περιουσία του κόσμου; πώς τελικά να είναι; πώς τους θέλετε όσοι είσαστε κατά της βίας και της εξουσίας του μπάτσου; όσοι είναι κατά παρακαλώ πώς τον θέλετε τον μπάτσο, θέλω πολλύ να μάθω.

6)Εχτές έδειχνε στο "πάνω στην ώρα" παιδάκια με ξύλα πέτρες και όχι πάνω απο 12 χρονών, εγώ ξαναρωτώ λοιπόν αν μια πέτρα πέσει απο άλλο αναρχικό και το αφήσει σέκος θα γίνει μικρότερος ή μεγαλύτερος ντόρος αν βρεθεί βίντεο με μπάτσο να χτυπάει με γλόπ στο πόδι το ίδιο παιδί;

Αυτές οι ερωτήσεις για αρχή, μπορεί κάποιος να μου δώσει απαντήσεις; μπορεί κάποιος να μου δώσει λογικές απαντήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν αφήσουμε τους καταστηματάρχες να αντιδράσουν ενάντια στους αναρχικούς χωρίς αστινόμευση πιστέυετε πώς θα έχουμε λιγότερα απο ένα θύματα απο τον μικρό 16 χρονο; πιστέυετε πώς θα ήταν καλύτερα να αναλάβουν δράση οι καταστηματάρχες ή οι μπάτσοι;

αν το κανανε αυτο οι καταστηματαρχες και κατοικοι θα επαιρναν δρομο οι κουκολοφοροι ,οπως εγινε στην επαρχια..
σωστα λες τα επομενα ..αλλα ποιος σε ακουει..:/:

δειτε εδω https://dexiextrem.blogspot.com/2009/12/blog-post_4148.html#comments
εδω εχουμε ουσιαστικα την κυνικη παραδοχη οτι εγινε διαφορετικη καλυψη απο τα ΜΜΕ απο οτι περυσι των επεισοδιων...τα ΜΜΕ παραδεχονται απλα οτι ειναι πουλημενα...το ξυλο πεφτει..απλα το θεμα ειναι αν το δειχνουν τα μεσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
1) Ως πότε θα κατηγορούμε τους μπάτσους όταν αυτοί είναι στην μέση μιας οργισμένης "παρέας" 100 κολ@παιδων που τα σπάνε όλα; αν εσύ στεκιστή έχεις ένα μαγαζί και γίνετε πορεία και έρχετε κάποιος και σου το σπάει στο κλεβει και μετά στο καίει και σου τον φέρουν τον αναρχικό μπροστάσου τι θα τον κάνεις; πώς θα αντιδράσεις; θα πείς μπράβο παιδί μου συγχαριτήρια που με κατέστρεψες;

Τι ρωτάς; είμαστε στη χώρα που η δικαιοσύνη είναι έννοια που αφορά μόνο τους άλλους!
Αν σπάνε το δικό σου μαγαζί και τους σαπακιάσεις στο ξύλο είναι άμυνα.
Αν σπάνε του άλλου είναι επανάσταση.

2) Αν αφήσουμε τους καταστηματάρχες να αντιδράσουν ενάντια στους αναρχικούς χωρίς αστινόμευση πιστέυετε πώς θα έχουμε λιγότερα απο ένα θύματα απο τον μικρό 16 χρονο; πιστέυετε πώς θα ήταν καλύτερα να αναλάβουν δράση οι καταστηματάρχες ή οι μπάτσοι;

Η αυτοδικία δεν είναι λύση!
Ούτε είναι λύση όμως να διαλύεις το σύμπαν, με αφορμή τον άδικο θάνατο ενός παιδιού!
Όχι μόνο δεν το φέρνεις πίσω, αλλά βεβηλώνεις και τη μνήμη του!

4)Οκ οι μπάτσοι θα πώ ότι ειναι γουρούνια συχάματα θα συμφωνήσω σε καθίκια, οκ? είπα ότι θέλετε για αυτούς και μετά; θέλετε να εξαφανηστούν; και μετά; ποιός θα σώσει την κατασταση; όταν τρωνε οι αναρχικοί τοσο ξύλο και το ξανακάνουν τι θα γίνει αν δεν υπήρχαν αυτοί; θα μας τρώγανε, θα κατασπάραζαν την Ελλάδα όπως έκαψαν και την σημαιούλα μας, ποιός απο σας δεν θύμωσε όταν έκαψαν την Ελληνική σημαία; προσωπικά ήθελα να μπώ μέσα στην οθόνη μου και να τον σακατέψω με μια ξυλάρα.

Οι μπάτσοι δεν "φυτρώνουν", δεν είναι διαφορετικό "είδος", δεν γεννιούνται μπάτσοι, ούτε και έχουν εκπαίδευση σαν τους γενίτσαρους να μισούν τους πάντες!
Είναι άνθρωποι σαν κι εμάς, γονείς, θείοι, ξάδερφοι, φίλοι, αδέρφια .... και υπάρχουν και σε αυτούς όπως και σε όλους τους άλλους, καλοί και κακοί, ικανοί και άχρηστοι!
Αν τους τσουβαλιάζουμε όλους, τότε πως ζητάμε από αυτούς να μην τσουβαλιάζουν όλους όσους βλέπουν απέναντί τους να διαδηλώνουν κάθε άλλο παρά ειρηνικά;
Και βέβαια όταν καις τη σημαία είναι πολύ "μαγκιά" και επανάσταση!
Επανάσταση γιατί καις το κατεστημένο και το σύστημα .... μαζί βέβαια με το κατεστημένο και το σύστημα καις και την ιστορία σου, το παρελθόν σου, όλα αυτά που η σημαία σου εκφράζει και μαζί καις και όλους όσους πολέμησαν για να έχεις εσύ σήμερα την πολυτέλεια να διαδηλώνεις όντας πολίτης σε ένα ελεύθερο κράτος!
Καις όλους αυτούς που έδωσαν το αίμα τους και τη ζωή τους για να υπάρχεις εσύ σήμερα!
Δηλαδή καις τον εαυτό σου!
Όταν βλέπω να καίνε τη σημαία μου ... λυπάμαι αλλά δεν θα μου αρκούσε απλά το ξύλο!

5)Πιστέυετε πώς είναι αυτιροί οι μπάτσοι; πήτε μας πώς θα θέλατε να είναι; με το γάντι; να τους λένε συγχαριτήρια που κατέστρεψες βυτρίνες; μπράβο που καταστρέφεις την περιουσία του κόσμου; πώς τελικά να είναι; πώς τους θέλετε όσοι είσαστε κατά της βίας και της εξουσίας του μπάτσου; όσοι είναι κατά παρακαλώ πώς τον θέλετε τον μπάτσο, θέλω πολλύ να μάθω.

Όταν ο κλέφτης έχει μπει στο σπίτι σου, θες η αστυνομία να έρθει και να τον μπουζουριάσει!
Όταν δεις έναν άσχετο να είναι έξω από το σπίτι σου και να σου σπάει τα τζάμια με πέτρες, θες η αστυνομία να τον μπουζουριάσει
Όταν σπας εσύ αυτοκίνητα και ότι βρίσκεις μπροστά σου, τότε είσαι επαναστάτης!


Τι να πω;
Τι να πω όταν η επανάσταση έχει συνδεθεί μόνο με τον βανδαλισμό;
Τι να πω όταν η επανάσταση έχει συνδεθεί μόνο με το μίσος;
Τι να πω όταν η επανάσταση και η αντίδραση στο κατεστημένο είναι μόνο για όσο δεν με έχουν "τσιμπήσει", γιατί αν με "τσιμπήσουν" τότε καταφεύγω στο ίδιο το κατεστημένο (ναι ναι σε αυτό που αντιστέκομαι) για να με "βγάλει λάδι";

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος με την καταστροφή τι ακριβώς αλλάζουν;
Ποίες αδικίες έπαψαν;
Τι έγινε καλύτερο;

Και τέλος πάντων εγώ ... που μπορεί να είμαι συντηρητική (όπως θέλετε πείτε με) και δεν βγαίνω να σπάω το σύμπαν, γιατί ρε γαμ@το πρέπει να πληρώσω με φόρους τα σπασμένα των άλλων;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η αυτοδικία δεν είναι λύση!
δεν ειναι αυτοδικια..ειναι αυτοαμυνα.νομιμη..δεν θα τυος δικασεις..απλα θα τους ακινητοποιησεις και θα τους παραδωσεις στους αστυνομικους..
ετσι εγινε πχ και εδω στην πατρα χωρις εκτροπα ουσιαστικα..συνεργασια με την αστυνομια,,οχι υποκατασταση

αν καποιος ερθει και σπασει και προσπαθει να κλεψει το μαγαζι σπιτι ή αυτοκινητο δεν εχεις εννομο δικαιωμα να υπερασπιστεις τον εαυτο σο και την περιουσια σου?
την επομενη φορα που ερθει να σε ληστεψει καποιος ας τον και περιμενε τν αστυνομια...εκει γιατι δεχομαστε την βοηθεια απλν ανθρωπων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι: όλο αυτό που συνέβη πέρσυ (οι βανδαλισμοί, οι πορείς, οι διαμαρτυρίες κλπ κλπ) τι άλλαξαν; Όχι γενικά κι αόριστα, θέλω να μου πείτε κάτι συγκεκριμένο, άλλαξαν αυτό. Εμένα το μόνο που μου έχει μείνει είναι ο άδικος χαμός ενός παιδιού, μια δίκη που σίγουρα θα "μαγειρευτεί" ώστε να κατευνάσει μεν το πλήθος, αλλά να μην αδικηθεί και ο (απανταχού) μπάτσος και ένα ρεζίλεμα της χώρας μας στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top