Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
700 ευρώ χωρίς, 900 με τη "λίπανση" και το (ατράνταχτο) επιχείρημα ότι αν "κοπείς" θα πληρώσεις πολύ περισσότερα να ξαναδώσεις, ενώ αν λαδώσεις τα γρανάζια της κρατικής μηχανής, η επιτυχία σου (ο χάρος βγήκε παγανιά) είναι εξασφαλισμένη!

εγώ 970 έδωσα στο δάσκαλο,χωρίς λάδωμα...24 ευρώ το μάθημα .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Η τιμή που ανέφερα συμπεριλαμβάνει μόνο κάποια υποχρεωτικά μαθήματα, μήπως έχεις κάνει περισσότερα; :)
Tελικά το πήρες το δίπλωμα ;;; (να ξέρουμε να ...φυλαγόμαστε) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Η τιμή που ανέφερα συμπεριλαμβάνει μόνο κάποια υποχρεωτικά μαθήματα, μήπως έχεις κάνει περισσότερα; :)
Tελικά το πήρες το δίπλωμα ;;; (να ξέρουμε να ...φυλαγόμαστε) :P

η αρχική τιμή για τα 20 θεωρητικά μαθήματα και τα 20 οδήγηση ήταν 970.....έδωσα εξτρα αλλα 150 ευρω για τα 6 επιπλεον μαθηματα............το πηρα το διπλωμα ναι :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
το πηρα το διπλωμα ναι :D:D:D:D
Συγχαρητήρια, κάτι μου λέει ότι το άξιζες πραγματικά!! Φυσικά, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που έχεις να μάθεις ακόμη, για να διαμορφώσεις οδηγική συνείδηση αλλά αυτό θα γίνει στην πορεία, αρκεί να συνεχίσεις να έχεις διάθεση να μαθαίνεις και όχι να οδηγείς μηχανικά!
Η οδήγηση είναι μια διαδικασία όπου λαμβάνουν μέρος όλες μας οι αισθήσεις και οι συνδιασμοί τους, και δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση ο έλεγχος του αυτοκινήτου, ειδικά όταν ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα!!!

Αν μου επιτρέπεις, χωρίς να θέλω να παίξω τον άχαρο ρόλο του συμβουλάτορα, κατά τη γνώμη μου να δώσεις βαρύτητα σε δυο πράγματα τώρα στην αρχή....το αυτοκίνητο έχει την τάση να αντιδρά "αλλεργικά" σε απότομες και άτσαλες εντολές, γι αυτό να του φέρεσαι γλυκά και με ήρεμες κινήσεις στα χειριστήρια, και δεύτερον να μη μπαίνεις σε διαδικασία "αναμέτρησης" -σε όποιο επίπεδο- με τους άλλους οδηγούς, ακόμη κι αν προκαλείσαι εσύ να να κάνεις τον....κινέζο!:whistle:

Καλές & τέλειες διαδρομές! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το αμαξι είναι εργαλείο και το ελέγχουμε εμείς. Δεν είμαστε στο fast & furious, δεν το παίζουμε μάγκες και το πατάμε όταν νιώθουμε ασφαλείς κι εφοδιασμένοι με σιγουριά κι αυτοπεποίθηση και ποτέ με συνεπιβάτες. Δεν είναι όλοι της ''ταχύτητας''.
Κατά τη διάρκεια της οδηγήσης ακολουθείται συγκεκριμένη τακτική. Ολα τα υπόλοιπα... μόνο σε ταινίες.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης να προσθέσω ότι οι δρόμοι - και ιδιαίτερα η Κηφισίας και η παραλιακή - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πίστες του Need for Speed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
εγώ θυμάμαι τον ένα εξεταστή να μου το παίζει μάγκας και να με κάνει άσχετες ερωτήσεις προσπαθώντας ματαίως να κάνει καμάκι..............και να μου σφυράει για να κοιτάζω μέσα απο το καθρέπτη....οκ αυτό καλό μου έκανε με βοήθησε!!!!!!

εγώ είχα επιλέξει για δική μου ασφάλεια να κάνω διπλά μαθήματα από αυτά που απαιτούνταν......το είχα ζητήσει και συζητήσει από την αρχή με τον δάσκαλο μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Συγχαρητήρια, κάτι μου λέει ότι το άξιζες πραγματικά!! Φυσικά, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που έχεις να μάθεις ακόμη, για να διαμορφώσεις οδηγική συνείδηση αλλά αυτό θα γίνει στην πορεία, αρκεί να συνεχίσεις να έχεις διάθεση να μαθαίνεις και όχι να οδηγείς μηχανικά!
Η οδήγηση είναι μια διαδικασία όπου λαμβάνουν μέρος όλες μας οι αισθήσεις και οι συνδιασμοί τους, και δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση ο έλεγχος του αυτοκινήτου, ειδικά όταν ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα!!!

Αν μου επιτρέπεις, χωρίς να θέλω να παίξω τον άχαρο ρόλο του συμβουλάτορα, κατά τη γνώμη μου να δώσεις βαρύτητα σε δυο πράγματα τώρα στην αρχή....το αυτοκίνητο έχει την τάση να αντιδρά "αλλεργικά" σε απότομες και άτσαλες εντολές, γι αυτό να του φέρεσαι γλυκά και με ήρεμες κινήσεις στα χειριστήρια, και δεύτερον να μη μπαίνεις σε διαδικασία "αναμέτρησης" -σε όποιο επίπεδο- με τους άλλους οδηγούς, ακόμη κι αν προκαλείσαι εσύ να να κάνεις τον....κινέζο!:whistle:

Καλές & τέλειες διαδρομές! ;)

σε ευχαριστώ!:) ναι πάντα προσέχω....δεν χρησιμοποιώ νευρικά και άγρια το αυτοκίνητο, ούτε κάνω κόντρες ντάξει.....δεν είναι γενικά τέτοιο το στυλ μου ώστε αν με προκαλέσουν να ορμήσω, οπότε..:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Επίσης να προσθέσω ότι οι δρόμοι - και ιδιαίτερα η Κηφισίας και η παραλιακή - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πίστες του Need for Speed.

αυτό είναι αλήθεια

στο Need for Speed προσέχουνε όταν κάνουνε προσπέραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dardana

Νεοφερμένος

Ο dardana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι σε αναζήτηση δασκάλου οδήγησης και δεν ξέρω κάποιον καλό...
Βασικά, έχω δίπλωμα εδώ και κάποια χρόνια και χρειάζομαι λίγο φρεσκάρισμα όσον αφορά στο παρκάρισμα, καθώς άργησα πολλά χρόνια να πάρω το τιμόνι στα χέρια μου(λόγω φόβου κυρίως...)!!! Ξέρετε τώρα....Γυναίκες!!!:D
Ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποιον καλό σε αυτό το θέμα...(εννοώ που να σου μαθαίνει όσο το δυνατόν ρεαλιστικές τεχνικές και όχι ίσα ίσα όσα χρειάζεται το αμάξι του για να περάσουν οι μαθητές τις εξετάσεις!)...

Όποιος ξέρει ας μου στείλει ένα πμ!
Ευχαριστώ!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Υπάρχει μια βασική τεχνική για το παρκάρισμα και απ'όσο ξέρω είναι καθολική.
:look:

Αντί να πληρώσεις κάποιον, μπορείς να πεις σε κάποιο φίλο/συγγενή που ξέρει να οδηγάει να σε βοηθήσει. Εκτός αν βέβαια πήρες το δίπλωμα με τρόπους ανομολόγητους και δεν έχεις ιδέα από οδήγηση, οπότε χρειάζεσαι να κάνεις τα μαθήματα από το μηδέν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σε ποια περιοχή είσαι dardana? Αν είσαι νότια προάστια Αττικής, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπάρχει μια βασική τεχνική για το παρκάρισμα και απ'όσο ξέρω είναι καθολική.
:look:
Όχι πάντα. Σε περιοχές όπως το Παγκράτι απαιτούνται ιδιαίτερες ακροβατικές τεχνικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Να σας ρωτησω κατι?
Κανονικα στο αμαξι κανουμε σερβις καθε χρονο (για τα βασικα, φιλτρο αερα, λαδια, μπουζι κλπ) ή συμφωνα με καποια χιλιομετρα.
Προσωπικα εχει περασει χρονος και.. που δε του χω κανει αλλα εχω ακομα 7000 km για να πω πως περασαν τα απαιτουμενα 15000.
Το αμαξι μου ειναι καινουριο και λαδια και φιλτρο λαδιου του αλλαξα προσφατα. Πρεπει να το παω επειδη περασε χρονος? Τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στο manual γραφουν οτι πχ επομενο σερβις σε 1 ετος ή χ χιλιομετρα, οποιο ερθει πρωτο! Βεβαια λιγοτερο ανησυχητικο ειναι να μην εχεις κανει τα χιλιομετρα και να περασε ο χρονος, παρα το αναποδο. Δλδ εκανες στο 1ο ετος το μικρο σερβις, και τωρα πας για το 2ο ; Και σου υπολειπονται 7000km, αλλα συμπληρωθηκε και το 2ο ετος ; Λογικα, αν τους ρωτησεις, θα σου πουν να πας. Και πηγαινε καλυτερα, μη σου γκρινιαξουν και περι εγγυησης τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolaras

Νεοφερμένος

Ο tolaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βασικά η ταχύτητα βγαίνει και χωρίς συμπλέκτη, χωρίς να προκαλεί τίποτα στο αυτοκίνητο.... Δοκιμάστε το!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μήπως όμως αυτό προκαλεί φθορά στον δίσκο; λέω, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικά η ταχύτητα βγαίνει και χωρίς συμπλέκτη, χωρίς να προκαλεί τίποτα στο αυτοκίνητο.... Δοκιμάστε το!! :)

Ναι, κι άμα θες ξεκινάει και με τρίτη!!!:P

Μην το δοκιμάσετε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Τι αυτοκινητο προτεινετε για αρχαριο οδηγο; Σε λιγες μερες θα βγαλω διπλωμα και θα παρω συντομα αυτοκινητο :D. Τα αυτοματα μου φαινονται πιο ευκολα, οποτε σκεφτομαι να παρω ενα αυτοματο. Επειδη το κεντρο βαρους ειναι διαφορετικο σε καθε αυτοκινητο θελω να ξερω αν ενα SUV, πχ ford escape ή toyota rav4, ειναι πιο ευαλωτο σε ατυχηματα, ειδικα στις στροφες (δεν θα τρεχω, αλλα καλο ειναι να ξερω). Επισης θα ηθελα να ξερω αν ενα SUV ειναι γενικα πιο δυσκολο στην οδηγηση για αρχαριους οδηγους απο οτι ενα μη SUV.

Να ρωτησω και κατι ακομα... η οδηγηση στην βροχη ειναι πολυ δυσκολη; Τι θα πρεπει να προσεχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τι αυτοκινητο προτεινετε για αρχαριο οδηγο; Σε λιγες μερες θα βγαλω διπλωμα και θα παρω συντομα αυτοκινητο :D. Τα αυτοματα μου φαινονται πιο ευκολα, οποτε σκεφτομαι να παρω ενα αυτοματο. Επειδη το κεντρο βαρους ειναι διαφορετικο σε καθε αυτοκινητο θελω να ξερω αν ενα SUV, πχ ford escape ή toyota rav4, ειναι πιο ευαλωτο σε ατυχηματα, ειδικα στις στροφες (δεν θα τρεχω, αλλα καλο ειναι να ξερω). Επισης θα ηθελα να ξερω αν ενα SUV ειναι γενικα πιο δυσκολο στην οδηγηση για αρχαριους οδηγους απο οτι ενα μη SUV.

Να ρωτησω και κατι ακομα... η οδηγηση στην βροχη ειναι πολυ δυσκολη; Τι θα πρεπει να προσεχω;

Wow... Με την μία στα βαθιά θες να μπεις...
Βασικά αυτό που ξέρω εγώ είναι, πως αν το πρώτο σου αμάξι είναι αυτόματο, δεν θα μπορέσεις μετά ποτέ να πάρεις αυτοκίνητο με χειροκίνητο κιβώτιο...:/:
Τώρα για το SUV που κοιτάς... Πού θες να το έχεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top