Φωτογραφία: Αναλογική ή Ψηφιακή;

Φωτογραφία: Αναλογική ή Ψηφιακή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Αναλογική, γιατί η τέχνη είναι πάντα τέχνη...:pfff:

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Ψηφιακή, γιατί η τέχνη θέλει και δυνατότητες...;)

    Ψήφοι: 3 75.0%

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Να τρελαθείτε, γιατί τα γεγονότα σας διαψεύδουν. Ακόμα και οι επαγγελματίες πλέον στρέφονται στις ψηφιακές. Μόνο οι ρομαντικοί μένουν στις αναλογικές :)
Φυσικά και στρέφονται στις ψηφιακές...ειναι η ευκολη λύση!!!ρωτα όμως οποιον σωστο επαγγελματία ξερεις να σου πει τι παει να πει αναλογικη...και ποια η ποιοτητα της...με μια αναλογικη φωτογραφια μπορεις να κανεις μια μεγαλη μεγεθυνση...με μια ψηφιακη πρεπει να εχει ενα συγκεκριμενο μεγεθος η φωτογραφια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
με μια αναλογικη φωτογραφια μπορεις να κανεις μια μεγαλη μεγεθυνση
Ok, αυτό είναι το μόνο που μπορεί μια αναλογική να κάνει καλύτερα από την ψηφιακή. Υπάρχει κάτι άλλο; Όχι... Δεν θα αρχίσω να λέω πόσα περισσότερα κάνεις με μια ψηφιακή, αφενός γιατί είσαι και εσύ ανένδοτη όπως η Isiliel στο θέμα και αφετέρου γιατί είμαστε εκτός θέματος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK

Νεοφερμένος

Ο giannisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ok, αυτό είναι το μόνο που μπορεί μια αναλογική να κάνει καλύτερα από την ψηφιακή. Υπάρχει κάτι άλλο; Όχι... Δεν θα αρχίσω να λέω πόσα περισσότερα κάνεις με μια ψηφιακή, αφενός γιατί είσαι και εσύ ανένδοτη όπως η Isiliel στο θέμα και αφετέρου γιατί είμαστε εκτός θέματος. :)

Θα μπορουσατε να εξηγησετε αυτο τοτε: https://fwd.five.tv/videos/challenge-blow-up-part-3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα μπορουσατε να εξηγησετε αυτο τοτε: https://fwd.five.tv/videos/challenge-blow-up-part-3 :)
Α πολύ ωραία! Όπως φαίνεται η ψηφιακή φωτογραφική έχει φτάσει και ξεπεράσει την αναλογική ΚΑΙ στο θέμα της μεγέθυνσης, ευχαριστώ για την παρατήρηση σας.

Απορώ λίγο βέβαια με την θετική της Isiliel, αλλά οκ :P

Στο video το οποίο παραθέσατε, όχι μόνο επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου, αλλά και πέρα από αυτόν, αφού είναι εμφανές ότι η ψηφιακή ξεπερνάει κατά πολύ πλέον την αναλογική ΣΕ ΟΛΑ τα σημεία.

Μόνο οι ρομαντικοί λοιπόν, μπορούν να πιστεύουν αλλιώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απορώ λίγο βέβαια με την θετική της Isiliel, αλλά οκ :P
Απορώ γιατί απορείς. :P Το video ήταν ενδιαφέρον και ευχαρίστησα τον giannisK με την ψήφο μου.

Μόνο οι ρομαντικοί λοιπόν, μπορούν να πιστεύουν αλλιώς :)
Μιλάς για το ρομαντισμό λες και πρόκειται για βρισιά :confused: Αν είχες ασχοληθεί περισσότερο με τη φωτογραφία ίσως να είχες άλλη γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μιλάς για το ρομαντισμό λες και πρόκειται για βρισιά :confused: Αν είχες ασχοληθεί περισσότερο με τη φωτογραφία ίσως να είχες άλλη γνώμη.
Χαχαχα...
Να υποθέσω ότι εσύ έχεις ασχοληθεί περισσότερο με τη φωτογραφία στην πράξη και μιλάς εκ πείρας;

Όχι δεν είναι βρισιά να είσαι ρομαντικός, αλλά σίγουρα δεν σε κάνει ειδικό στην φωτογράφιση. Simple...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Khpouros

Νεοφερμένος

Ο Khpouros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
για σας που απορείτε για πιο λόγο κάποιος κάνει αυτού του είδους φωτογραφία, ο stereohead σας έδωσε της πληροφορίες για αυτό το κίνημα! γιατί πρόκειται για κίνημα! αν δεν το αντιλαμβάνεστε δεν σημαίνει κιόλας ότι δεν είναι σωστό!!!! τώρα για το αν έχει ξεπεράσει η ψηφιακοί την αναλογική, τα κατάφερε μόνο στο οικονομικό κομμάτι, και στο ότι φωτογράφος πλέων δηλώνει και η κουτσή Μαρίκα με το κινητό της!!!! όχι ότι είναι κακό έδωσε την δυνατότητα να ασχοληθούν πολλοί άνθρωποι με το χόμπι αλλά γέμισε και πολλά σκουπίδια ψηφιακά, στο θέμα ποιότητας εικόνας το φιλμ δεν παίζετε ακόμα!!!!! γιατί? γιατί το ψηφιακό είναι τόσο τέλειο που παύει πλέων να είναι αληθινό! στην φύση έξω δεν υπάρχουν τόσο τέλεια καταμετρημένα πιξελ σε μια εικόνα, και τώρα βλέπεις τρέχουμε εμείς οι φωτογράφοι και βάζουμε πλακιν στο φωτοσοπ που να μετατρέπει την εικόνα σε φιλμάτι για αυτό δεν έφτασε το ψηφιακό στην ποιότητα το φιλμ :)

www.khpouros.deviantart.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannisK

Νεοφερμένος

Ο giannisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τώρα για το αν έχει ξεπεράσει η ψηφιακοί την αναλογική, τα κατάφερε μόνο στο οικονομικό κομμάτι, και στο ότι φωτογράφος πλέων δηλώνει και η κουτσή Μαρίκα με το κινητό της!!!!όχι ότι είναι κακό έδωσε την δυνατότητα να ασχοληθούν πολλοί άνθρωποι με το χόμπι αλλά γέμισε και πολλά σκουπίδια ψηφιακά
Αυτα τα δυο που λες αυτοαναιρουνται. Το αν η κουτση Μαρικα θα αποτυχει ή οχι δεν εχει να κανει, αλλωστε περισσοτερες προσπαθειες σημαινουν, σχεδον παντα, και περισσοτερα θετικα αποτελεσματα.

στο θέμα ποιότητας εικόνας το φιλμ δεν παίζετε ακόμα!!!!! γιατί? γιατί το ψηφιακό είναι τόσο τέλειο που παύει πλέων να είναι αληθινό! στην φύση έξω δεν υπάρχουν τόσο τέλεια καταμετρημένα πιξελ σε μια εικόνα, και τώρα βλέπεις τρέχουμε εμείς οι φωτογράφοι και βάζουμε πλακιν στο φωτοσοπ που να μετατρέπει την εικόνα σε φιλμάτι για αυτό δεν έφτασε το ψηφιακό στην ποιότητα το φιλμ :)

Δεν ειμαι βεβαιως οτι καταλαβαινω τι εννοεις εδω αλλα στην φυση δεν υπαρχουν πιξελ και το ματι μας ειναι ικανο να "δει" τελειοτερα απο τη σημερινη τελειοτητα των αισθητηρων των μηχανων. Οποτε η πιο πιστη απεικονηση της πραγματικοτητας θα γινει οταν και αν οι μηχανες φτασουν σε αυτο το επιπεδο. Το γεγονος οτι ο ανθρωπος εχει συνηθισει την αισθηση του αναλογικου εδω και ενα αιωνα δε σημαινει οτι ειναι καλυτερο ή προτιμοτερο ή λιγοτερο αντιαισθητικο. Η επιλογη του κοσμου δειχνει το δρομο, και εδω και χρονια δειχνει ξεκαθαρα το δρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
γιατί το ψηφιακό είναι τόσο τέλειο που παύει πλέων να είναι αληθινό! στην φύση έξω δεν υπάρχουν τόσο τέλεια καταμετρημένα πιξελ σε μια εικόνα, και τώρα βλέπεις τρέχουμε εμείς οι φωτογράφοι και βάζουμε πλακιν στο φωτοσοπ που να μετατρέπει την εικόνα σε φιλμάτι για αυτό δεν έφτασε το ψηφιακό στην ποιότητα το φιλμ :)
Απορώ τι άλλο θα σκεφτούν οι φαν της αναλογικής. Οι περισσότεροι από αυτούς λένε ότι η ψηφιακή δεν είναι τόσο τέλεια όσο η αναλογική φωτογραφία και τώρα βρέθηκαν και άτομα που λένε το αντίθετο. Εκτός αυτών που είπε ο giannisK, να συμπληρώσω ότι θα φτάσει κάποτε η ώρα (αν και έχουν ήδη γίνει βήματα) που η ψηφιακή θα μπορεί να αποθηκεύσει περισσότερα απ' όσα θα μπορεί να δει το ανθρώπινο μάτι (βλέπε 3σδιάστατη απεικόνιση).

Πως γίνεται βέβαια το ψηφιακό να είναι το πιο τέλειο και συγχρόνως να μην έχει φτάσει σε ποιότητα το φιλμ απορώ.

Αρχίζω να πιστεύω ότι αρκετοί φανς των αναλογικών, είναι μάλλον τεχνοφοβικοί :P

Επίσης κηπουρέ, θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις πως και χρησιμοποιείς την ψηφιακή φωτογραφική Canon EOS 40D :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Khpouros

Νεοφερμένος

Ο Khpouros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δεν ξέρω αν καταλάβατε καλά δεν εξορίζω το ψηφιακό όπως κάνετε εσείς με το αναλογικό, είμαι και στα δυο, όσο βρίσκω φιλμ τραβάω φιλμ αλλά τραβάω και ψηφιακό, εγώ απλός κατέθεσα την άποψη μου ανάμεσα στα δυο μέσα! τα κάνω και τα δυο απλά μ αρέσει περισσότερο το φιλμ όταν χαθεί εντελώς θα τραβώ μόνο ψηφιακό, γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο η τέχνη τής φωτογραφίας από το μέσω για να την κάνεις
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Οι φωτογραφίες με τις παλιές μηχανές είχαν απίστευτα χρώματα, που η ψηφιακή φωτογραφία δε μπορεί ποτέ να αντικαταστήσει!
Τι εννοείς εσύ καλύτερο και τι χειρότερο είναι δικό σου θέμα. Εγώ μίλησα για διαφορετική αίσθηση. Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή.

Φαίνεται πως για κάποιους ανθρώπους υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο, όταν για κάποιους άλλους υπάρχει και άσπρο και μαύρο και όλες οι ενδιάμεσες αποχρώσεις του γκρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
δεν ξέρω αν καταλάβατε καλά δεν εξορίζω το ψηφιακό όπως κάνετε εσείς με το αναλογικό, είμαι και στα δυο, όσο βρίσκω φιλμ τραβάω φιλμ αλλά τραβάω και ψηφιακό, εγώ απλός κατέθεσα την άποψη μου ανάμεσα στα δυο μέσα! τα κάνω και τα δυο απλά μ αρέσει περισσότερο το φιλμ όταν χαθεί εντελώς θα τραβώ μόνο ψηφιακό, γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο η τέχνη τής φωτογραφίας από το μέσω για να την κάνεις
:)
Και πολύ καλά κάνετε. Άλλωστε ούτε εγώ ξορκίζω την αναλογική (κακώς έχετε τέτοια εντύπωση), απλά λέω ότι είναι μόνο για τους "ρομαντικούς" (που τους αρέσει πχ η διαδικασία εμφάνισης) και σε αυτούς που έχουν μάθει με αυτές. Η όλη μου έντονη ένσταση ήταν σε απόψεις όπως:
Μην τρελαθουμε...η ψηφιακη φωτογραφια εχει ακομα μελλον ωσπου να φτασουμε να λεμε οτι εχει ξεπερασει την αναλογικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φαίνεται πως για κάποιους ανθρώπους υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο


Ε τώρα με στεναχωρείζ.
Δεν είμαι τέτοιος... Για μένα υπάρχει μόνο μαύρο.


Κάτι σαν τις πρώτες Δαγκεροτυπίες δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK

Νεοφερμένος

Ο giannisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μη βγαζετε συμπερασματα. Δεν κατηγορουμε το φιλμ, χωρις αυτο δε θα υπηρχε τιποτα. Λεμε απλα οτι αυτη τη χρονικη στιγμη το ψηφιακο ειναι πολυ προτιμοτερο για πολλους λογους. Ψεματα ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Άλλωστε (σε αντίθεση με όσα λέει η Isiliel) η ψηφιακή φωτογραφία όχι απλά έχει αντικαταστήσει επιτυχώς τα χρώματα των παλιών φωτογραφικών μηχανών, αλλά τα έχει ξεπεράσει κιόλας. :)


Εκτος από το θέμα της μεγέθυνσης...ξεχασα να αναφέρω οτι το φασμα χρωματων που καλυπτει μια ψηφιακη φωτογραφικη ειναι πολυ μικροτερο απο αυτο της αναλογικης...και το φασμα χρωματων της αναλογικης πολυ μικροτερο απο αυτο που αντιλαμβανεται το ματι...φαντασου λοιπον απωλειες...




Και όσο αφορα στο οτι την αναλογικη την υποστηριζουν μονο αυτοι που εχουν μαθει με αυτη...εχεις μεγαλο λαθος φιλε μου fandago...ειμαι 18 χρονων και μονο 6 μηνες εχω δουλεψει με αναλογικη...απλα εχω καταλαβει και κατανοησει οτι η αναλογικη προσφερει παρα πολλα πραγματα σε σχεση με την ψηφιακη που εχει πολυ μελλον ακομα μπροστα της για να φτασει στο λιγο την αναλογικη...Αλλωστε σκεψου το και αλλιως...οχι στην φωτογραφια...στην μουσικη...καλυτερη ποιοτητα ηχου προσφεραν οσα τραγουδια ειχαν ηχογραφηθει με τα παλια αναλογικα συστηματα παρα τα σημερινα τα ψηφιακα...
Επειδη εμενα δεν με πιστευεις...Ρωτα και καποιον επαγγελματια να σου πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μια eos 5d mark || δηλαδή υπολείπεται των αισθητηριακών δυνατοτήτων των επίδοξων φωτογράφων και ωχριά μπροστά στις μουσιακές αναλογικές; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
φυσικά και δεν υπολείπεται!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Σημείωση Συντάκτη:

Οι μέχρι εδώ αναρτήσεις προήλθαν από το θέμα "Η Τέχνη της Φωτογραφίας" κι ελπίζουμε η μεταφορά τους και η δημιουργία αυτού του θέματος να δώσει νέα εναύσματα για συζήτηση :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top