Τα παιδιά των άκρων

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
εξετάζουμε τις πηγές μας για την εγκυρότητά τους
Ποια εγκυρότητα ρε κοπέλα μου; Πού ζεις;
Δεν υπάρχουν αναρχικοί και ΧΑγίτες εκεί έξω;
Δεν βλέπεις τι γίνεται;

Λες και το άρθρο μιλάει για στρουμφάκια...επιστημονική φαντασία.
Δεν πάει το άρθρο αυτό να είναι και από τον Πίκο Απίκο της Φρουτοπίας;
Αφού τα βλέπουμε με τα μάτια μας κάθε μέρα αυτά.
Αφορμή για συζήτηση ήταν.
Αν δεν το θεωρείς σοβαρό, άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Και λίγα λες. Αυτό που ζούμε δεν περιγράφεται.

Εντούτοις ο αναρχισμός δεν είναι μια ιδεολογία που γεννήθηκε τώρα εξαιτίας της κατάστασης που ζούμε για να δικαιολογηθεί, αν θες, ως έκφραση συσσωρευμένης οργής. Ο αναρχισμός προϋπήρχε της σημερινής κατάστασης και τις περισσότερες φορές εκδηλωνόταν με πράξεις βίας και βανδαλισμών.
Από την άλλη ξέρω ότι υπάρχουν και θεωρητικοί αναρχικοί που είναι κατά της βίας και ονειρεύονται μια κοινωνία αταξική, στηριζόμενη στην αλληλοβοήθεια και στην αλληλεγγύη αλλά ένα τέτοιο σύστημα το θεωρώ πολύ ρομαντικό και ανεφάρμοστο.
Γι'αυτό και όταν βάζεις τόσο υψηλούς στόχους , σχεδόν ανεκπλήρωτους εκ των πραγμάτων θα οδηγηθείς στα "άκρα" γιατί μονίμως θα συγκρούεσαι με μια κατάσταση που είναι απίθανο να αλλάξει και να γίνει όπως την ονειρεύεσαι.

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω και ειδικά στις μέρες μας ότι πρέπει να υιοθετούμε παθητική στάση και να είμαστε δουλικοί αλλά να μην φτάνουμε στο σημείο να ερμηνεύουμε κάθε "παραβατική" συμπεριφορά ως πράξη αντίστασης και ηρωισμού γιατί τότε θα οδηγηθούμε στο χάος.
Φυσικα ο αναρχισμος προυπηρχε και θα υπαρχει,βια θα χρησιμοποιηθει θελοντας και μη γιατι η εξουσια ειναι γλυκεια και δεν την αφηνουν οπως και το χρημα,ανεφαρμοστο δεν νομιζω δυσκολα επιτευξιμο ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Φυσικα ο αναρχισμος προυπηρχε και θα υπαρχει,βια θα χρησιμοποιηθει θελοντας και μη γιατι η εξουσια ειναι γλυκεια και δεν την αφηνουν οπως και το χρημα,ανεφαρμοστο δεν νομιζω δυσκολα επιτευξιμο ναι
Άρα αφού η εξουσία είναι γλυκιά, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η αναρχία μπορεί να εφαρμοστεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
προσπερνωντας το κραξιμο και τις λοιπες αηδιες σαυτο το thread, καταλαβα οτι το θεμα ανοιχτηκε για να σχολιαστει η ανοδος ακραιων ιδεολογιων τελευταια. η κατασταση αυτη αποτελει γεγονος. στο κατα ποσο ομως ακροδεξιες ειτε (μπαχαλο)αναρχικες δρασεις αποτελουν την πλεον καταλληλη απαντηση στην τωρινη καταντια της κοινωνιας δεν ειμαι σιγουρη. το μονο σιγουρο ειναι οτι σημερα δραστικες αλλαγες πετυχαινονται μεσω ακραιων συμπεριφορων. και ο κοσμος αρχιζει να εχει αναγκη την αλλαγη.. θεωρω οτι με την παροδο του χρονου η συγκρουση των ακρων διαρκως θα εντεινεται. να δουμε που θα καταληξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Άρα αφού η εξουσία είναι γλυκιά, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η αναρχία μπορεί να εφαρμοστεί;
Με την συνειδητοποιηση των εργατικων ταξεων οτι δεν προκειται να ζησουν ποτε οπως πρεπει αν απλως εκλγεγουν τους υποψηφιους τους ανα 4 χρονια και υστερα καθονται να παραπονιουνται και πριν τον διαφωτισμο οι ανθρωποι πιστευαν οτι η βασιλεια ηταν ελεω θεου αλλα αλλαξαν καποια πραγματα και απεκτησαν καποια υποτηπωδη δικαωματα τα οποια χανουν τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ποια εγκυρότητα ρε κοπέλα μου; Πού ζεις;
Δεν υπάρχουν αναρχικοί και ΧΑγίτες εκεί έξω;
Δεν βλέπεις τι γίνεται;

Λες και το άρθρο μιλάει για στρουμφάκια...επιστημονική φαντασία.
Δεν πάει το άρθρο αυτό να είναι και από τον Πίκο Απίκο της Φρουτοπίας;
Αφού τα βλέπουμε με τα μάτια μας κάθε μέρα αυτά.
Αφορμή για συζήτηση ήταν.
Αν δεν το θεωρείς σοβαρό, άλλο θέμα.

δεν λέω ότι δεν υπάρχουν...υπάρχουν αλλά τα αίτια για την ύπαρξη τέτοιων ομάδων και η έξαρσή τους σε εποχή κρίσης/ύφεσης δεν νομίζω ότι είναι αυτά που οι ίδιοι οι "αναρχικοί" και οι "χαγιτες" λένε στο αρθράκι αλλά πολύ περισσότερα...
-ο πατέρας μου ήταν και αυτός αναρχικός και κατα κάποιον τρόπο έγινα και εγώ
-η παρέα μου ήταν ρατσιστές έτσι είπα να μπω και εσγώ στην ΧΑ....
τι??? αυτά είναι τα αίτια???
στο φόρουμ υπάρχουν επονομαζόμενοι αναρχικοί και χαγίτες! ας τους ρωτήσουμε γιατί είναι αυτοί παιδιά τον άκρων..νομίζω ότι θα είναι πιο αντιπροσωπευτικό από τις δηλώσεις του άρθρου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
στο φόρουμ υπάρχουν επονομαζόμενοι αναρχικοί και χαγίτες! ας τους ρωτήσουμε γιατί είναι αυτοί παιδιά τον άκρων..

χαχα ας πιασουμε παλι τη lifo καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Πάμε άλλη μία μπας και καταλάβετε για ποιο λόγο ανοίχθηκε το θέμα:
Αφορμή για συζήτηση ήταν.
Ώστε να επεκταθούμε σε αυτό:
υπάρχουν αλλά τα αίτια για την ύπαρξη τέτοιων ομάδων και η έξαρσή τους σε εποχή κρίσης/ύφεσης δεν νομίζω ότι είναι αυτά που οι ίδιοι οι "αναρχικοί" και οι "χαγιτες" λένε στο αρθράκι αλλά πολύ περισσότερα...
Δηλαδή να ακουστούν διάφορες απόψεις.






-ο πατέρας μου ήταν και αυτός αναρχικός και κατα κάποιον τρόπο έγινα και εγώ
-η παρέα μου ήταν ρατσιστές έτσι είπα να μπω και εσγώ στην ΧΑ....
τι??? αυτά είναι τα αίτια???
:confused:
Απίθανο να γίνει αυτό ε; Η οικογένεια και το κοινωνικό περιβάλλον δεν μας επηρεάζει καθόλου.
Καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
:confused:
Απίθανο να γίνει αυτό ε; Η οικογένεια και το κοινωνικό περιβάλλον δεν μας επηρεάζει καθόλου.
Καλά.
Καθολου απιθανο μεν λαθος δε πρεπει ο καθενας να κατασταλαξει στις αποψεις του με προσωπικη κριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
κανε μια χάρη στον εαυτό σου και μη διαβάζεις Lifo :P
ρε φιλε τωρα με το λιφο ξερεις τι μου θυμησες? την ουρα και την στοιβα απο το αεππ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aleχrapak

Νεοφερμένος

Ο aleχrapak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πάρα πολύ καλό το θέμα "Τα παιδιά των άκρων" και οι δύο ιστορίες, αξίζουν πραγματικά συχγαρητήρια!
Όσο για το τι πιστεύω...Η βία δεν έχει χρώμα. Προχθές, ένας Αλβανός σκότωσε 2 ηλικιωμένους και ένας Αφγανός μαχαιρώθηκε από...άντρες με μαύρα(ποιοι άραγε;). Η Βία δεν έχει χρώμα. Και ένα είναι σίγουρο: ότι πρέπει να την απομονώσουμε.
Προσωπικά, σιχαίνομαι 2 ομάδες ανθρώπων: τους ακροαριστερούς και τους ακροδεξιούς. Και οι 2 βλάπτουν την χώρα και την δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν γινεται να τα εξισωνουμε ολα! ο αναρχισμος σαν θεωρια προασπιζει την αλληλεγγυη, την συντροφικοτητα και τον σεβασμο στον συνανθρωπο! Σε μια αναρχικη κοινωνια, δεν υπαρχει μισος και αφου δεν υπαρχει προφανως εξουσια, ολοι ειναι ισοι(οχι ιδιοι, αλλα ισοι). Η χρυση αυγη απο την αλλη προασπιζει τον ρατσισμο (λογικη του εχεις αλλο χρωμα, εισαι κατωτερος και πρεπει να σε εξοντωσω). Προφανως και υπαρχουν και αναρχικοι, οι οποιοι εχουν καταφυγει εκει μοναχα για να ριξουν ξυλο και να το παιξουν μαγκες στις παρεες τους, αλλα δεν ειναι ολοι ετσι. Μην κοιτατε μονο το καψιμο ΑΤΜ και τις ληστειες τραπεζων, πηγαιντε σε μια καταληψη να δειτε τι εργο γινεται. Υπαρχει ακομη η φημη οτι ειναι εστιες ανομιας και μερη διακινησης ναρκωτικων, αλλα το οτι εκει μεσα γινεται εκμαθηση ξενων γλωσσων, χορων κλπ, γινονται παρτυ και εργαστηρια χειροτεχνιας μικρων παιδιων δεν το ξερει κανεις αλλος εκτος απο εκεινους που μπαινοβγαινουν στις καταληψεις. Η αναρχια ειναι τοσο παρεξηγημενη γιατι οι περισσοτεροι δεν ενδιαφερονται να κατσουν να μαθουν 5 πραγματα παραπανω εκτος απο τα διαστρεβλωμενα γεγονοτα που τους προβαλουν στις ειδησεις.

Και επισης αυτο που οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν ειναι οτι η αναρχια λειτουργει με την αμεσοδημοκρατια, δηλαδη την αμεση συμμετοχη του λαου στις αποφασεις. Δεν υπαρχει η χαρισματικη ολιγαρχικη κυβερνηση που παιρνει τις αποφασεις, αλλα ο ιδιος ο λαος αποφασιζει για παρτη του με συνελευσεις.Η αναρχια εκπροσωπειται απο την αμεση δημοκρατια και οχι απο το χαος και την αταξια, που υποσυνειδητα μας διδασκουν για χρονια ολοκληρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν γινεται να τα εξισωνουμε ολα! ο αναρχισμος σαν θεωρια προασπιζει την αλληλεγγυη, την συντροφικοτητα και τον σεβασμο στον συνανθρωπο!

:no:

εργαστηρια χειροτεχνιας

Θέλει τέχνη να φτιαχτεί ένα μείγμα μολότωφ. Γεγονός.



Επίσης, από έγκυρες πηγές μαθαίνουμε, πως τα καλά παιδιά αυτά...συμμετέχουν και στο κατηχητικό. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
"Φέρτη δω ρε μαν να δεις πού θα τη φτάσω εγώ. Αχ εσείς οι νέοι."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
:no:



Θέλει τέχνη να φτιαχτεί ένα μείγμα μολότωφ. Γεγονός.



Επίσης, από έγκυρες πηγές μαθαίνουμε, πως τα καλά παιδιά αυτά...συμμετέχουν και στο κατηχητικό. :)


Δεν ξερω αν αξιζει να γινει αυτη η συζητηση, την εχω κανει αρκετες φορες χωρις αποτελεσμα, εκτος και αν ο αλλος ειναι δεκτικος να ακουσει και να επεξεργαστει καποια αποψη διαφορετικη απο την δικη του. Απλα αυτο που εχω να προτεινω ειναι να διαβασετε βιβλια περι του θεματος , δεν γινεται να μην γνωριζετε βασικα πραγματα και να θεωρειτε σωστα μονο τα γεγονοτα που προβαλλει η τηλεοραση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top