Οι 10 ωραιότερες πόλεις του κόσμου!!!

Οι 10 ομορφότερες πόλεις του κόσμου!!!
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • 2. Τσάρλεστον (ΗΠΑ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 3. Βουδαπέστη (Ουγγαρία)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 4. Κέιπ Τάουν (Ν. Αφρική)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 5.Σαν Μιγκέλ ντε Ανιέλντε (Μεξικό)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 8. Siem Reap (Καμπότζη)

    Ψήφοι: 0 0.0%

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Προσφατα (αν δεν κανω λαθος, σημερα) βγηκαν
τα αποτελέσματα μιας δημοσκοπησης σε συνεργασία
με τα MAD με θεμα τις 10 ωραιοτερες πολεις παγκοσμιος.
Το Business Insider απηύθυνε την πρόσκληση και περίπου 77.000 αναγνώστες του ανταποκρίθηκαν άμεσα. Το ερώτημα -εν είδει γκάλοπ-ήταν το εξής: «Ποια είναι η ομορφότερη πόλη του κόσμου;». Τα αποτελέσματα βγήκαν και νικήτρια αναδείχθηκε η Φλωρεντία.

Από την Ιαπωνία έως τις ΗΠΑ και από την Ταϊλάνδη έως την Αυστραλία, οι συμμετέχοντες ψήφισαν τις αγαπημένες τους πόλεις και έφτιαξαν τη σχετική λίστα. Φευ, στις πρώτες 25 δεν υπάρχει καμία ελληνική πόλη που να προσέλκυσε το παγκόσμιο ενδιαφέρον.

Οι 10 πρώτες πόλεις που ψηφίστηκαν για την ομορφιά τους είναι οι εξής

1. Φλωρεντία (Ιταλία)

2. Τσάρλεστον (ΗΠΑ)

3. Βουδαπέστη (Ουγγαρία)

4. Κέιπ Τάουν (Ν. Αφρική)

5. Σαν Μιγκέλ ντε Ανιέλντε (Μεξικό)

6. Πράγα (Τσεχία)

7. Ρώμη (Ιταλία)

8. Siem Reap (Καμπότζη)

9. Βαρκελώνη (Ισπανία)

10. Σάντα Φε (New Mexico)


Με θεμα αυτην την δημοσκοπηση
ποια απο τις παραπανω προτιματε,
θεωρείτε οτι θα επρεπε να υπαρχει
και μια πολη της Ελλαδας κι αν ναι,
ποια???
Αυτα, και περιμένω με αγωνία
τις αποψεις σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cat-wtvr

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Προτιμώ τη Βουδαπέστη και σε καμία περίπτωση δε πιστεύω ότι στη λίστα αυτή θα έπρεπε να υπάρχει και ελληνική πόλη.
Τι σχέση έχει η Ελλάδα με τον πολιτισμό;! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τρελη νεκρανασταση αλλα ωραιο θεμα.

Εγω εχω παει σε 1,3,6,7,9. Πολυ ωραιες ολες τους αν και θεωρω οτι επρεπε να υπαρχει και η Βιεννη στη λιστα, ισως η ωραιοτερη πολη στην Ευρωπη. Ψιλοδιαφωνω με την επιλογη της Ρωμης, εχει πολλα αξιοθεατα αλλα ειναι ζουγκλα επιπεδου Αθηνας.

Οσο για το ερωτημα σχετικα με ελληνικη πολη, φυσικα και οχι. Καμια ελληνικη πολη δν εχει κατι που να πεισει καποιον να τη συμπεριλαβει στις ωραιοτερες του κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχω παει στις 1,2,3,6,7,9.
Η αγαπημενη μου απο την συγκεκριμενη λιστα ειναι η Ρωμη. Εχει σιγουρα και τα κακα της, αλλα ο χαρακτηρισμος "αιωνια πολη" πιστευω οτι της ταιριαζει απολυτα.
Απο ελληνικες πολεις δεν μου αρεσει καμια. Μου αρεσουν ομως αρκετα γραφικα χωριουδακια και νησια.

Την συγκεκριμενη λιστα την βρισκω ελλειπη γιατι λειπουν πανεμορφες πολεις που ανετα θα επαιρναν την πρωτη θεση. Μερικες που μου αρεσουν παρα πολυ ειναι το Κυοτο της Ιαπωνιας, η Αγια Πετρουπολη της Ρωσιας, το Συδνευ της Αυστραλιας, το Βανκουβερ του Καναδα, η Βιεννη, η Σεουλ της Ν. Κορεας, το Μπορντω της Γαλλιας και το Σαν Φρανσισκο των ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top