Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Βεβαια δν ειναι κανονας οτι τα ακριβα παπουτσια ειναι και ανετα, κλασικο παραδειγμα τα All Star που ειναι τα πιο αβολα παπουτσια του συμπαντος.

σοβαρα,δεν ειναι ανετα για σενα τα σταρακια;:confused:
εγω τοσα χρονια και τη βγαζω μ αυτα και δε θελω αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
σοβαρα,δεν ειναι ανετα για σενα τα σταρακια;:confused:
εγω τοσα χρονια και τη βγαζω μ αυτα και δε θελω αλλα.

Αν δν τα συγκρινεις με αλλα μπορει να σου φαινονται και ανετα, αλλα ειδικα μετα απο αρκετο περπατημα εμενα με κουραζουν απιστευτα. Υπαρχουν πολλα παπουτσια που ειναι μαλακα και κανουν τα All Star να φαινονται κοκκαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αν δν τα συγκρινεις με αλλα μπορει να σου φαινονται και ανετα, αλλα ειδικα μετα απο αρκετο περπατημα εμενα με κουραζουν απιστευτα. Υπαρχουν πολλα παπουτσια που ειναι μαλακα και κανουν τα All Star να φαινονται κοκκαλο...
Ισχύει. Τα all star είναι ωραία για να πας καμία βόλτα(αν και προσωπικά πια δεν τα φοράω), αλλά αν πηγαίνεις για περπάτημα καθημερινά ή έστω συχνά κουράζουν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
εχω κ ακριβα κ φ8ηνα ρουχα κ επωνυμα κ μη επωνυμα:)
αυτο δεν νομιζω ομωσ οτι παιζει καποιο ρολο αντι8ετα ο συνδυαμοσ για μενα ειναι πολυ σημαντικοσ μπορει ενα φ8ηνο ρουχο με καταλληλο συνδυασμο να δειχνει ακριβο:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pralina

Νεοφερμένος

Η pralina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
βασικά το να δειχνει ακριβο για μενα δεν μετραει πολυ
ενταξει,μην κοροιδευομαστε,μπορει να φας δουλεμα αμα φορεσεις μαιμουδες,αλλα αμα τα χεις καλα με τον εαυτο σου,μια χαρα ειναι και οι μη μαρκες
το πιο ακριβο παπουτσι ηταν 150 ευρω,και το χω μετανιωσει οσο δεν φανταζεσαι
στα ρουχα ειναι πιο ευκολο,βρισκεις φτηνα και τελεια

ασχετο αλλα ειδατε καινουριες απομιμησεις; εξαιρετικες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Παιδια εχει παρει κανεις παπουτσια New Balance? Ποσο καιρο του κρατησανε? Αξιζουν τα λεφτα τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παιδια εχει παρει κανεις παπουτσια New Balance? Ποσο καιρο του κρατησανε? Αξιζουν τα λεφτα τους?

έχουν κλείσει 2+ χρόνια πλέον κι ακόμα αντέχουν μια χαρά. Τα χα πάρει 70 ευρώ βέβαια τότε αλλά δε το μετανιώνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ γενικώς ψωνίζω πολύ οικονομικά. Αφού βρίσκω πολύ ποιοτικά ρούχα και παπούτσια από τους Κινέζους, γιατί να τα σκάσω κάπου αλλού; Έχω, λ.χ., πολύ ωραία φορέματα με 5 ευρώ, ολοβάμβακα και με φόδρα από μέσα. Ο Κινέζος της γειτονιάς μου τα ρούχα της περασμένης χρονιάς τα βγάζει έξω σε κρεμάστρες και τα χρεώνει από 3-10 ευρώ. Σας πληροφορώ ότι οι διαφορές με τα φετινά ρούχα είναι ελάχιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μπορεις να βρεις στο παζαρι ρουχα με σταμπα μαρκας και πολυ καλης ποιοτητας(δοκιμασμενα)σχεδον τσαμπα.
Συνηθως αγοραζω απο μαγαζια τυπου ιντερσπορτ,cosmos,αθλητικα μαγαζια ή αλλα μαγαζια με διαφορα φθηνα ρουχα.Ειχα αγορασει ακομα και απο το παζαρι κατι μπλουζες και ενα σορτσακι-βερμουδα και το ειχα περιπου 2 χρονια,απειρες φορες πλυμενο και φορεμενο και ηταν ισως καλυτερο και απο σορτσακι μαγαζιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adsinf

Νεοφερμένος

Η adsinf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πάρε αυτά τα ρούχα που μπορείς να αγοράσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NORVIGOS

Νεοφερμένος

Ο NORVIGOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
υπάρχει και η άποψη: φοράω ότι με αναδεικνύει ,αλλά έλα μου που πάντα αυτό συμβαίνει με ακριβά ρούχα !!!!!
Νομίζω ότι το θέμα είναι πιο σύνθετο γιατί άλλο ντύσιμο θα κάνει ο δικηγόρος και άλλο ο υπάλληλος του Lidl άλλο ντύσιμο ο σερβιτόρος κι άλλο ο εργοδότης του σερβιτόρου.....(άσχετα αν οπτικά δεν φαίνεται η διαφορά)...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Από παπούτσια και αθλητικά, αγοράζω μόνο τις γνωστές επώνυμες μάρκες (πλέον για παπούτσια έχω καταλήξει στην Adidas, ενώ παλιά έπαιρνα Nike).
Παλιά πήγαινα στη Θεμιστοκλέους στην Αθήνα για παπούτσια, κυρίως γιατί έβρισκα ένα ξεπερασμένο μοντέλο της Nike (Air Zoom Mootei).

Μάλιστα μια πωλήτρια σε κάποιο από εκείνα τα καταστήματα μου πάσαρε παπούτσια Nike για 20 ευρώ, αν έπαιρνα το δείγμα της βιτρίνας + το άλλο που ήταν του κουτιού. Μόνο που αυτό της βιτρίνας ήταν 500 τόνους πιο brightness από τον πολύ ήλιο που είχε φάει και μέσα στη σκόνη :lol: Φυσικά δεν το πήρα!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,300 μηνύματα.
Και στον αντίποδα από τον Scandal είμαι εγώ που αγοράζω ο,τι βρω αρκεί να είναι φθηνό και απλό. Κάτι Abibas, Puba κλπ :laugh:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και στον αντίποδα από τον Scandal είμαι εγώ που αγοράζω ο,τι βρω αρκεί να είναι φθηνό και απλό. Κάτι Abibas, Puba κλπ :laugh:
Δεν έχεις μπει ακόμα στην εφηβεία, όταν αρχίσουν να σ' αρέσουν τα κοριτσάκια θα ενδιαφερθείς και γι' αυτά και θα πετάξεις τα κομπολόγια σου!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Και στον αντίποδα από τον Scandal είμαι εγώ που αγοράζω ο,τι βρω αρκεί να είναι φθηνό και απλό. Κάτι Abibas, Puba κλπ :laugh:
Ας συμφωνήσουμε ότι προμηθευόμαστε και οι δύο εσώρουχα από τη λαϊκή της γειτονιάς με 2 ευρώ ^^
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας συμφωνήσουμε ότι προμηθευόμαστε και οι δύο εσώρουχα από τη λαϊκή της γειτονιάς με 2 ευρώ ^^
Κακή ιδέα το βρίσκω αυτό. Πάρε ένα σετ των 2-3 από καλή μάρκα και δε θα ξαναπάρεις απ' το ΛΑ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Έχω καταλήξει ότι δεν μπορείς να κρίνεις την ποιότητα ενός ρούχου από την τιμή του, αλλά σπάνια θα βρεις καλή ποιότητα σε πολύ χαμηλή τιμή. Το καλύτερο που μπορείς να βρεις στα φτηνά είναι αυτό που λέμε "vfm" (value for money). Vfm για μένα είναι τα Zara και τα American Eagle στις εκπτώσεις, και για ορισμένα χαζά ρούχα τύπου t-shirt παίρνω κι από bershka σε προσφορές ό,τι νούμερο να ναι (το πολύ πολύ να δείχνει oversized) με 2-3€. Εσώρουχα από H&M και κινέζικα, basic κομμάτια από τα Celestino (έχουν τεράστια ποικιλία κάτω από 10€ και είναι πολύ τίμια) και κρατάω τα λεφτά μου για λίγα και πιο καλά κομμάτια, όπως:

- Ρούχα για δεξιώσεις
- Παλτό/μπουφάν, ρούχα που πρέπει να φυλάνε απ το κρύο και τον αέρα
- Παπούτσια
- Τσάντες με βαριά χρήση (δηλαδή όχι βραδινά τσαντάκια). Χαρακτηριστικά έχω πάρει ένα δερμάτινο σακίδιο απ' το Μοναστηράκι, 150€ και μετά από 10-11 χρόνια που το έχω, είναι σαν να το πήρα χθες.

Μερικές φορές ψωνίζω κι από mid-range μαγαζιά τύπου BSB, Lynne, More&More άμα βρω κάτι cute.

Αποφεύγω να ξοδεύω πολλά χρήματα για μάρκες, γιατί την έπαθα και έμαθα. Μου είχε πάρει ο πατέρας μου ένα φόρεμα Calvin Klein και με το πρώτο πλύσιμο σύμφωνα με τις οδηγίες που έγραφε στο καρτελάκι, έγινε ένα νούμερο μικρότερο. Γενικώς με τα χρόνια έρχεται η εμπειρία και τα καταλαβαίνεις από την αφή τα ρούχα και πόσο γρήγορα θα χαλάσουν.

Σε γενικές γραμμές: συνθετικά (ελαστάνη, πολυεστέρας κλπ) είναι ανθεκτικά αλλά προκαλούν εφίδρωση και συχνά κάνουν τον ιδρώτα να μυρίζει. Επίσης ΔΕΝ είναι vfm γιατί κοστίζουν γύρω στα 2-5€ το basic ρούχο (μας το έχει πει καθηγητής χημείας χρωμάτων και τασενεργων στη σχολή, όπου βάφαμε υφάσματα).

Βαμβακερά δεν κρατάνε καθόλου κρύο, είναι πάρα πολύ ανθεκτικά, αλλά επίσης είναι τα πιο επιρρεπή στο ξεβαμμα από τον ήλιο και τις συχνές χρήσεις.

Τα λινά είναι ίσως τα πιο ανθεκτικά ρούχα αν τα πλένεις και σιδερωνεις σωστά αλλά είναι μόνο για καλοκαίρι και προσωπικά με ανατριχιαζει ελαφρώς η υφή τους.

Η βισκόζη είναι ένα τεχνητό μετάξι σε πολύ πιο οικονομική τιμή απ' το κανονικό, και προσωπικά είναι το αγαπημένο μου ανοιξιάτικο - καλοκαιρινό ύφασμα. Θέλει όμως τρελή προσοχή στο σιδέρωμα.

Τα μάλλινα είναι εξαιρετικά για τον χειμώνα αλλά τσιμπάνε πάρα πολύ και επίσης είναι πάρα πολύ εύκολο να ξεχειλωσουν ή μπουν στο πλύσιμο, αντίστοιχα.

Η δερματίνη είναι μια πιο οικονομική και cruelty free επιλογή από το δέρμα, αλλά θέλει προσοχή γιατί ξεφλουδίζει αν δεν είναι καλής ποιότητας.

Το δέρμα είναι ένα κομμάτι που το έχεις για μια ζωή και όσο παλιώνει και τρίβεται, τόσο ομορφαίνει, ωστόσο είναι στην κρίση του καθενός αν θέλει να φοράει αληθινό δέρμα ή όχι.

Αυτά εν ολίγοις.


ΥΓ: Τα αθλητικά τύπου Nike/Adidas/Puma κλπ είναι τα πιο overpriced shit που κυκλοφορούν και αξίζουν μόνο σε προσφορές (και αν). Όποιος θέλει ποιότητα στο αθλητικό ντύσιμο, καλυτερα να ψαχτεί σε ορειβατικές μάρκες για παπούτσια, σακίδια, αντιανεμικά, μπουφάν και σε ποδηλατικές μάρκες για ισοθερμικά, κολάν, μπλουζάκια κ.λπ. Για γυναικείες φόρμες επίσης πολύ καλά και πανέμορφα είναι τα sugarfree.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,139 μηνύματα.
Συνηθως οτι πληρωνεις παιρνεις...απλα παρα πολλες φορες χρυσοπληρωνεις καποια πραγματα λογω φιρμας.
Θα συμφωνησω απολυτα για ΖΑΡΑ.
Εχω ενα παλτο παιδια υπερκομψο...σε στενη γραμμη..μαλλινο παρακαλω..η ποιοτητα του δεν παιζεται και σας πληροφορω οτι δν ηταν φτηνιο,αλλα ουτε και ιδιαιετρα ακριβο.ΤΙΜΕΣ ΖΑΡΑ.Εννοειται δεν θυμαμαι καν ποσοτο ειχα παρει,αλλα ,μιλαμε για περιπου 15 χρονια και ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.

ΟΚ δεν το λιωνω κιολλας,αλλα η ποιοτητα του πραγματικα δεν την βρισκεις πλεον.Σε τετοια τιμη.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1645476346840.png


Αντιπροσωπευτικό σε μεγάλο βαθμό αυτό το σχεδιάγραμμα.

Οι μάρκες του εμπορικού (ΑΧ, TH, CK, Guess, etc) που παράγονται τα ρούχα στην Τουρκία, Βουλγαρία, Β.Μακεδονία κλπ, άποψή μου, δεν έχουν καμία ποιότητα ουσιαστική. Στο εξωτερικό τις έχουν του πεταματού και τις θεωρούν μάρκες για εφήβους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top