Ιδιωτική ή δημόσια εκπαίδευση;

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
"Η ποιότητα του κρατικού σχολείου είναι γτπ / η ποιότητα του ιδιωτικού σχολείου είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο"
Οι μεγαλύτεροι μύθοι από καταβολής παιδαγωγικής επιστήμης, αισίως με μειωμένη απήχηση, μετά την κρίση και όλη τη βρωμιά που βγαίνει από τις πρακτικές των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων.

Ναι αυτο δεν ισχυει απολυτα αλλα υπαρχει μια διαφορα. Αν καμια δεκαρια γονεις εχουν προβλημα με το Χ καθηγητη του ιδιωτικου γιατι ξυνει την πετσα του, τοτε θα πανε στη διευθυνση και θα κανουν παραπονα επειδη ειναι πελατες και εχουν απαιτησεις. Αντιθετα στο Δημοσιο σχολειο, δεν εχεις απαιτησεις, ειναι ακριβως ο,τι σου κατσει. Εχει ενα στοιχειο randomness η ολη διαδικασια.

Για αυτο το λογο πιστευω οτι θα επρεπε να απελευθερωθει η επιλογη σχολειου απο την κατοικια του παιδιου και να φερουμε ανταγωνισμο μεταξυ των ιδιων των δημοσιων. Και οι καθηγητες να ειναι συμβασιουχοι, 5ετιας για παραδειγμα και να υπαρχει συστημα αξιολογησης απο γονεις και μαθητες. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να υπαρχει μονιμοτητα στους εκπαιδευτικους. Η μονιμοτητα στην Ελλαδα καθιερωθηκε με σκοπο να υπαρξει σταθερη δημοσια διοικηση που μεχρι τοτε αλλαζε με την καθε κυβερνηση. Καμια σχεση με εκπαιδευτικους σκοπους.

Καταλαβαινω απολυτα πως εκει στον ΣΥΡΙΖΑ οταν ακουτε λεξεις οπως "ανταγωνισμος", "αξιολογηση", "συμβαση ορισμενου χρονου", τα προσωπα πας γινονται καπως ετσι



Ωστοσο αν το σκεφθεις για την εκπαιδευση θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Νομίζω οτι το πρόβλημα ξεκινάει από το οτι οι καθηγητές των δημοσίων σχολείων είναι δημόσιοι υπάλληλοι οι οποίοι έχουν φούρκα με το κράτος γιατί περίμεναν χρόνια να διοριστούν και έτσι όταν τελικά διορίζονται (κάποιοι όχι όλοι) φέρονται με ζαμανφουτισμό και ωχαδελφισμό. Δεν πιστεύω δηλαδή οτι φταίνε τα παιδιά για το χαμηλό επίπεδο της εκπαίδευσης στα δημόσια σχολεία. Γιατί λέμε οτι τα ιδιωτικά σχολεία είναι καλύτερα; Γιατί εκεί οι υπάλληλοι είναι ιδιωτικοί, είναι πιο νέοι, έχουν πιο πρόσφατες τις σπουδές παιδαγωγικής και κυρίως η δουλειά τους ελέγχεται και αξιολογείται συνεχώς. Αυτό το καρκίνωμα του δημοσίου υπαλλήλου πιστεύω οτι θα έπρεπε να βρούμε τον τρόπο να ακυρώσουμε και όλα θα γίνονταν καλύτερα. Τώρα αν η ερώτηση είναι, έστω οτι γίνεται πια η παιδεία ιδιωτική και οι καθηγητές δεν είναι πια μόνιμοι υπάλληλοι, πιστεύω οτι είναι αδικία για τα φτωχότερα παιδιά. Επίσης αν γινόταν αυτό δε θα μπορούσε πια το κράτος να απαιτεί να είναι υποχρεωτική η 12ετής εκπαίδευση και αυτό θα σήμαινε οτι τα φτωχά παιδιά απλά δε θα πήγαιναν στο σχολείο. Νομίζω οτι πρέπει η κατάσταση να παραμείνει ως έχει βελτιώνοντας όμως τη δημόσια παιδεία εξαλείφοντας το δημοσιοϋπαλληλίκι. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν κακοί ή καλοί μαθητές, μόνο κακοί και καλοί δάσκαλοι, δάσκαλοι που δεν μπόρεσαν να μεταδώσουν τη γνώση.

Και με αυτες τις αποψεις ψηφιζεις ΣΥΡΙΖΑ;



Πάντως αυτή η φορολογία που αναφέρω είναι η κύρια. Ό,τι και να λέμε. Και μιλάμε για όσους εμπίπτουν σε αυτό το αφορολόγητο ή όσους θα έπρεπε να εμπίπτουν, όπως στον πολιτισμένο κόσμο. Αν προσπαθούν κάποιοι να δικαιολογηθούν μέσα από ΦΠΑ και συναφή, ας μη το ψειρίζουν. Και στη τελική, εκφράστε αυτό που πρεσβεύει η λογική σας. Άμα υπονοήσετε ότι αυτός που δεν έχει να πληρώσει για τη μόρφωσή του πρέπει να μορφωθεί, έχετε ξεφύγει της λογικής που υποστηρίζετε.
Όχι, ΔΕΝ πρέπει να μορφωθεί! Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη.

Τα λογικα σου αλματα θα τα ζηλευαν στην κυβερνητικη προπαγανδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχήν μου αρέσει πολύ που με αποκαλείτε όποτε σας συμφέρει συριζαίο γιατί έτσι πάει το αφήγημα. Ο ΣΥΡΙΖΑ θεσμοθετεί διαδικασίες τυπικής αξιολόγησης και στοιχείων ανταγωνισμού με εξετάσεις και βαθμούς, δεν έχει κάτι να του προσάψεις. Εμένα που με ενδιαφέρει η απουσία τυπικής αξιολόγησης στα σχολεία και η κατάργηση βαθμών και εξετάσεων (σημειωτέον, οι πλέον σύγχρονες παιδαγωγικές μέθοδοι) να μου τις προσάψεις ευχαρίστως. Εγώ με τις παραπάνω 2 προϋποθέσεις για τη δημόσια εκπαίδευση, δέχομαι όσα ιδιωτικά σχολεία θέλετε. Να δούμε τι θα βρουν να πουλήσουν χωρίς βαθμούς-χάρισμα και εξετάσεις-παρωδία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
.
Και με αυτες τις αποψεις ψηφιζεις ΣΥΡΙΖΑ;

Φίλε μου δεν ασχολούμαι με κόμματα. Εξάλλου οι έννοιες αριστερά - δεξιά κλπ πια έχουν γίνει παρωχημένες. Ψηφίζω μη χείρον βελτιστον που για μένα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φίλε μου δεν ασχολούμαι με κόμματα. Εξάλλου οι έννοιες αριστερά - δεξιά κλπ πια έχουν γίνει παρωχημένες. Ψηφίζω μη χείρον βελτιστον που για μένα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.

Απλά δεν έχεις καταλάβει τι αντιπροσωπεύει ο Συριζα. Με αυτή τη λογική γιατί δεν ψηφίζεις κανένα ποτάμι ή καμιά ένωση κεντρώων; Είναι χειρότερες επιλογές από Συριζα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Απλά δεν έχεις καταλάβει τι αντιπροσωπεύει ο Συριζα. Με αυτή τη λογική γιατί δεν ψηφίζεις κανένα ποτάμι ή καμιά ένωση κεντρώων; Είναι χειρότερες επιλογές από Συριζα;

Καλέ μου άνθρωπε, σκοπός μου είναι να μη βγει η ΝΔ. Αν ψηφίσω ένα κόμμα του 5-10%, σε τι θα βοηθήσει αυτό να μη βγει η ΝΔ;
Μην κάνουμε όλα τα θέματα πολιτικά ρε παιδιά...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σηκώνω τα χέρια ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Κάτσε λίγο, δε λέω να φορολογούνται ΜΟΝΟ οι πλούσιοι. ΟΛΟΙ να φορολογούνται συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου. Αυτό τι ακριβώς σημαίνει? Οτι μισώ όλη την κοινωνία? Θα μπορούσες να πεις ότι βγάζω κάποιο κόμπλεξ για τους πλούσιους αν έλεγα να φορολογούνται ΜΟΝΟ οι πλούσιοι. Αλλά δε λέω αυτό. Άρα σκέψου καλύτερα πριν χαρακτηρίσεις κάποιο κομπλεξικό για κάτι.
Για να κλεισουμε το θεμα, δες τι μου λες τωρα και τι μου ειπες στην αρχη. Αν θες να σουπω οτι δεν εχεις κομπλεξ οκ, αλλα τα οσα ειπα στην αρχικη μου απαντηση δεν τα εβγαλα απο τον πωπουδακο μου.

Αν ο καθένας ήταν συνειδητοποιημένος και ήταν πρόθυμος να δίνει χρήματα εθελοντικά, χωρίς το κρατος να τον αγναγκάζει μέσω της φορολογίας, τοτε δε θα υπήρχε ανάγκη για φορολογία και ο ρόλος του κράτους θα περιοριζόταν πολύ. Κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό όμως και ρεαλιστικά είναι αδύνατον. Άρα, για τα σημερινά δεδομένα η φορολογία (όχι υψηλή όμως γιατί τότε δημιουργούνται άλλα προβλήματα που δεν αναλύω τώρα) είναι απαραίτητη, όχι μόνο για το θέμα της εκπαίδευσης και για άλλα θέματα (πχ εθνική άμυνα, υγεία κλπ).
Ξαναδιαβασε το αρχικο μου μηνυμα στρο θρεντ. Η λογικη που παρουσιάζω ισχυει και σε αυτή την περίπτωση: η μη συνειδοτοποιημενοι ανθρωποι τι πολιτικους θα εκλεξουν? Βλεπε Ελλαδα. Εκτος και αν εχεις στο μυαλο σου τιποτα paternalistic autocracies, οπου θα σου υπενθυμησω οτι για καθε μια Σιγκαπουρη εχεις δεκα Λευκορωσιες. Δεν υπαρχει αυτος ο παντοδυναμος, πανσοφος, παναγαθος, αδιαφθορος θεος-κρατος που εχετε στο μυαλο σας, το κρατος ειναι οι εκλεγμενοι πολιτικοι και οι δημοσιοι υπαλληλοι. Στον καθε Τσιπρα δινεις την εξουσια. Οχι μονο εμποδιζονται τα ατομα που ειναι συνειδητοποιημενα να δρασουν λογω της φορολογιας και της σπαταλης αυτων των χρηματων, αλλα τα entitelemnts συνεχως αυξανονται και οι ανθρωποι μαθαινουν να ζουν απο το κρατος σαν οικοσιτα ζωα. Βουτυρο στο ψωμι του καθε ψυχοπαθη πολιτικαντη. Ειναι λιγο ειρωνικο να μου λες για ουτοπιες γιατι ποτε δεν υποσχεθηκα ουτε παρουσιασα καποια. Παντοτε θα υπαρχουν ασυνειδητοι και scammers σε καθε κοινωνια, ακομα και την τερμα αναρχοκαπιταλιστικη, με την διαφορα οτι λογω την πολιτικης δεν μπορεις να τους αποφευγεις και να τους αγνοεις. Αυτα που λεω ακουγωνται οντως καπως "περιεργα", αλλα ειναι ενα tradeoff με ενα απολυταρχικο μπαχαλο που θα καταρρευσει, σαν αυτο που ζεις, και οχι καποια ιδεαλιστικη κουραδα.

Κομματι του να ειναι καποιος συνειδητοποιημενος παντως ειναι και το να μην επιβαλλεται σε αλλους ανθρωπους, οχι μονο η φιλανθρωπια. Θελει ενα ελαχιστο humility να μπορεις να πεις στον εαυτο σου οτι δεν ειναι σε θεση να οριζει τις ζωες των αλλων at gunpoint. Αυτο ειναι που μου την σπαει απιστευτα σε αυτη την σιχαμενη "ηθικη", οτι οταν καποιος μιλαει για φτωχους, μπορει να κανει το οτιδηποτε, ειναι μια ωμη εκδοση του ο σκοπος αγιαζει τα μεσα. Ο δρομος προς την κολαση ειναι στρωμενος με καλες προθεσεις ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν ο πυρήνας (και συνεπώς ο λόγος ύπαρξης) της εκπαιδευτικής διαδικασίας είναι ο εκπαιδεύομενος (ή ο έχων ανάγκη την όποια εκπαίδευση), την στιγμή που εσείς τον εξοβελίζετε, τοποθετόντας τον στην μία ή την άλλη κατηγορία, έχετε χάσει εξαρχής και παντελώς την ουσία και το νόημα της συζήτησης. Παντελώς, όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η λογική δημόσιο = τζάμπα είναι λάθος όπως και η τριτοβάθμια εκπαίδευση (δημόσια, ιδιωτική) να δουλεύει χωρίς δίδακτρα.

Σύμφωνα με το Dan Whisenhunt o Steve Job έλεγε ότι εκτιμούν καλύτερα που έχει οικονομικό κόστος. Τόσο απλό αλλά κάποιοι δεν το κατανοούν.

Επίσης είναι χειρότερες οι ανταγωνιστικές εξετάσεις για να μπεις σε κάποια σχολή γιατί κανένας πολιτικός δεν έχει @@ να βάλει δίδακτρα στα πανεπιστήμια.

Το κυριότερο είναι η νοοτροπία που καλιεργείται στο φοιτητή. Αν μέχρι τα 26 σου έχεις τζάμπα σίτηση, φθηνή ή τζαμπα μεταφορά, δωρεάν ασφάλιση και κουμμουνιστική νοοτροπία είναι πολύ δύσκολο να βγεις μετά στο πραγματικό κόσμο. Είναι λυπηρό να βλέπεις άτομα με διδακτρορικά και ικανά για μεγάλα πράγματα να προσπαθούν να μπουν στο δημόσιο ή να την κάνουν για έξω κράζοντας όπου σταθούν το κράτος που τους σπούδασε τζάμπα και τους άνοιξε θέσεις σε φιλελεύθερες χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν ονομάζεις ικανούς για "μεγάλα πράγματα", τους πάσης φύσεως κράζοντες, ε, είναι λυπηρό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top