Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βαλε και συ ανεμιστηρες οροφης

:P
μα απο ΗΡΑΚΛΕΙΟ επαρχια και βαζετε κλιματιστικά αβερτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ε όχι και επαρχία το Ηράκλειο :P

Ξέρεις τι ζέστη έχει εδώ; Tόσες μέρες έχουν +30 και ακόμα δε μπήκαμε στα μισά του καλοκαιριού!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και εδω εξω απο την πατρα τοσο και χειροτερα εχω,,και τη βγαζω μια χαρα με οροφης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Στον πλανήτη Κρήτη το κλίμα είναι διαφορετικό :)

Το καλό του κλίματος είναι ότι το χειμώνα δεν έχει το κρύο που έχει η Β. Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
^^ καλά εμένα πάντως σα να μου έχουν εμφυτεύσει τσιπάκι στο μυαλό
και δε πρόκειται να ξεχάσω ΠΟΤΕ την σκοπιά στην αποθήκη οπλισμού (big brother)
στην Αλικαρνασσό, ΣΕΑΠ Ιαν. του 2003 με χιόνι που βούλιαζες μέσα και αέρα, ΑΕΡΑ!

(οκ θα πεις, έπεσα σε ακραία καιρικά φαινόμενα γ@μω το πεζικό)

KAI στην ίδια περίοδο, σκοπιά στις 3 το βράδυ και βροχή κατακλυσμός,
να μπαίνει νερό μεστη σκοπιά και το νερό να έχει καλύψει τα άρβυλα.

Να έρχεται δεκανέας αλλαγής 1 ώρα αργότερα από το προβλεπόμενο γιατί
δεν τον άφηνε ο ΑΞΕΠ να κάνει την αλλαγή :confused::confused::confused:


ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ εγώ να κάνω βουντού στον υπολοχαγό
γιατί θεώρησε ότι η ασφάλεια των δύο είναι προτιμητέα
του ενός μλκ που περιμένει να κοπάσει η βρόχα μέσα σε μια σκοπιά
κοιτώντας το τζαμάκι γιατί δεν έβλεπε στο μισό μέτρο από τη βροχή.

:mad::mad::mad::mad:

και φυσικά το ντιζερτ: τρεξίδι 4 γύροι όλο το στρατόπεδο το πρωί με φανελάκι
και -3 βαθμοί μουαχαχαχαχαχα

τελικά ήμουν μάχιμος :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Για το δωματιο μου ... περιπου ποσο θα κοστισει; Αξιζει να δώσω κατι παραπάνω για μάρκα ή να πάρω το φτηνότερο; :hmm:
παρε ενα μετριου τιμης κλιματιστικο αλλα να σου πουνε οτι ειναι και silence..
Αν και 6 χρονια μετα... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
βαλε και συ ανεμιστηρες οροφης
Έχουμε βάλει στην κουζίνα, στέλνει κάποια δροσιά, αλλά αν οι τοίχοι είναι ζεστοί από τον καύσωνα (όπως συμβαίνει αυτές τις μέρες) δεν φθάνουν.

Χώρια που τα πτερύγια είναι ίσια (δεν ξέρω αν όλοι έτσι βγαίνουν, αλλά πήραμε από τους πιο ακριβούς), και με ίσια πτερύγια τι δροσιά να στείλουν;

Ίσα-ίσα την ώρα που τρώμε, ή μαγειρεύει η μητέρα μου στέλνουν κάποια δροσιά, αλλά όταν καίνε οι τοίχοι δεν νομίζω να είναι αρκετή αυτή η λύση, εκτός αν εμείς πέσαμε στην περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Και εμάς καίνε οι τοίχοι και το ταβάνι και όλα!!

Από πάνω μας δεν έχουμε άλλο σπίτι και φέτος τα έχουμε δει όλα από τη ζέστη. Έβγαλε σήμερα μια καλή προσφορά ο Κορτσόβολος για τα toyotomi... Θα δείξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι να κανει ο καΐμενος ο ανεμιστιρας οροφης; Τιποτα δεν καταφερε να κανει τοσα χρονια, τωρα θα δουλεψει;
Δεν τα παω μια τα κλιματιστικα, αλλα καλως η κακως ειναι τα μονα που κανουν δουλεια στις τρελες ζεστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν τα παω μια τα κλιματιστικα, αλλα καλως η κακως ειναι τα μονα που κανουν δουλεια στις τρελες ζεστες!
Όπως έλεγε ένας συνάδελφος σε περίοδο κάποιου άλλου καύσωνα: "Είναι ανθυγιεινά, αλλά είναι υγεία" !!!!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
d-g μενεις σε διαμερισμα?

βασικα και εδω σε μονοκατοικια βραζουν ολα,,κριως το ταβανι που δεν ειναι τοσο παχυ οσο οι τοιχοι(30 ποντους ειναι)

αλλα επειδη ειμαστε μεσα σε ελαιωνα και εχουμε ρευματα ανοιγουμε πορτες παραθυρα και στους μεγαλους καυσωνες τη βγαζουμε

τον ανεμιστηρα σιγουρα δεν εκανε τιποτα?σε ποια ταχυτητα τον εβαλες?

εγω τωρα που σου μιλαω μου κρυωνει την πλατη ενας ανεμιστηρας 1 μετρου με τεσσερα ισια σχεδον πτερυγια
αλλα σε τερμα ταχυτητα..


μου κανει εντυπωση,,εδω σε μενα οι ανεμιστηρες μας βγαζουν το 80% του καλοκαιριου..και για τις μεγαλες ζεστες.
απλα σκεφτομαι να περασω εναν ασβεστη την ταρατσα για να μην βραζει τοσο..



αλλα συνηθως ναι,,σε πολεις που βραζουν ολα..ο ανεμιστηρας δεν φτανει
σε μονοκατοικια φυση κλπ,,οκ

εχω σκεφτει να βαλω αιρ κουνισιον,,αλλα επειδη ειναι μονο για λιγη χρηση,,εε,βαριεμαι να δωσω τοσα λεφτα και να τρυπησω 30εκ τοιχους..
οποτε,,δεν αξιζει..
αλλα λενε οτι και με κλιματιστικο ,ο ανεμιστηρας ριχνει την καταναλωση του κατα 40%,καθολου λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εναλλακτική λύση: μετακομίστε σε χώρα όπου η θερμοκρασία δεν πάει πάνω από 30 το καλοκαίρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ή απλα πηγαινεις σε σκια δενδρου ψηλου
η καλυτερη δροσια..


παντως η χρηση κλιματιστικων απο τις πηγμενες πολεις χωρις αερα κλπ
ριχνουν τη δεη και μετα δεν εχει κανεις ρευμα ουτε εμεις που εχουμε ανεμιστηρες και καιμε τιποτα

αλλα οι πολεις ειναι μαζες απο τσιμεντο,,παρα φυσει πραγματα,,οποτε,,κανενας φυσικος τροπος δεν φτανει,,
οποτε κλιματιστικα..

για τους καυσωνες απλα χρειαζεται μονωση,,ασπρισμα των τοιχων,,εξωτερικα κλπ
αλλα στην πολη τι να κανεις?
να ρωτησω κατι
εσεις με τα κλιματιστικα,,κλεινετε ολες τις πορτες?ή αφηνετε παντζουρια?

παντως,,απορω
πώς αντεχανε τοσα χρονια πριν ανακαλυφθουν τα κλιματιστικα οι ανθρωποι?
καπως τα καταφερνανε

παντως απο οτι καταλαβα,,τα κλιματιστικα ρουφανε τη θερμοτητα του εσωτερικου χωρου και την πετανε εξω..

καταστολη δηλαδη και οχι προληψη

το καλυτερο ειναι να ΜΗΝ μπαινει ζεστη μεσα στο σπιτι εξαρχης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
εχω σκεφτει να βαλω αιρ κουνισιον,,αλλα επειδη ειναι μονο για λιγη χρηση,,εε,βαριεμαι να δωσω τοσα λεφτα και να τρυπησω 30εκ τοιχους..
οποτε,,δεν αξιζει..
Τότε μείνε με τον ανεμιστήρα, σε μερικά μέρη το air condition πραγματικά δεν χρειάζεται είναι δροσερά, και στο κάτω-κάτω ο ανεμιστήρας είναι οικολογικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τωρα το πρωι ασπρισαμε ασβεστωσαμε την ταρατσα

και απο θχες ηδη που ειχαμε ξεκινησει ειδαμε αλλαγη
και δροσια
τι δαφορα κανει το ασπρο χρωμα..:confused:
δεν το περιμενα τοσο..

εκει που το μεσημερι 3-6 βραζεις,, με ασπρο,,στν ταρατσα,,εισαι νορμαλ,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
τωρα το πρωι ασπρισαμε ασβεστωσαμε την ταρατσα

και απο θχες ηδη που ειχαμε ξεκινησει ειδαμε αλλαγη
και δροσια
τι δαφορα κανει το ασπρο χρωμα..:confused:
δεν το περιμενα τοσο..

εκει που το μεσημερι 3-6 βραζεις,, με ασπρο,,στν ταρατσα,,εισαι νορμαλ,,

Αν κανεις και μια σοβαρη μονοση ειναι βασιλιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τωρα πηγα πανω να δω την λευκη ταρατσα

τυφλωθηκα:confused::P

αυτο σημαινει αντανακλαση..

η μονη μονωση ειναι τα παραθυρα βασικα,,γιατι εχω παλια ξυλινα μονα..τζαμια

οι τοιχοι ειναι τουβλινοι 30 ποντων και δεν περναει πρακτικα η ζεστη,αλλα σκεφτομαι να δωσω ενα 50αρι να περασω με ενα vivecryl ενα καλο ασπρο,,για τελειως μονωση..

τοσες χιλιαδες χρονια κατι ηξεραν οι νησιωτες και εβαφαν ασπρα και μπλε(αλλο ψυχρο χρωμα) τα σπιτια τους..
απλα ο ασβεστης φθιρεται συχνα,,και θελει περασμα
ενω τα χρωματα αντεχουν παραπανω..

βεβαια ο ασβεστης κανει μονο 2,5 ευρω το τσουβαλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Παιδιά θέλω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι 18000 btu. Έχω καταλήξει σε μάρκα, btu και μοντέλο, όμως υπάρχουν διαφορετικοί κωδικοί και δε μπορώ να ξεχωρίσω ποιο είναι το καλύτερο ή ποια είναι η διαφορά.
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

Τι διαφορά έχουν;

Αν δε το αγοράσω εντός 2 - 3 εβδομάδων λέτε να αυξηθούν οι τιμές λόγω ζήτησης καλοκαιριού;
Έχω άλλα 2 Gree Bora στο σπίτι, άριστα μηχανήματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Κοίταξε αυτό το post στο insonnia.

Με βοήθησε πολύ όταν ήταν διαλέξω κλιματιστικό. Αρκετοές εταιρείες που διαφημίζονται στην Ελλάδα παίρνουν έτοιμα Κινεζάκια και απλώς βάζουν την μάρκα τους πάνω.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Πριν πάω σε Gree είχα ένα ακριβό στιλάτο Samsung. Τραγική εμπειρία δε θα πω για το θόρυβο που ξεσηκωνε τη γειτονια, αλλά ότι παρότι ήταν καθαρό βοηθούσε αμυδρά το καλοκαίρι στο καυσωνα, ισα για παρηγοριά, ενώ στο ζεστό το χειμώνας ούτε λόγος. Τζάμπα το ρεύμα που έκαιγε!
Μόλις έβαλα το Gree έπαθα πολιτισμικό σοκ, γρήγορη και αποδοτική ψύξη του δωματίου το καλοκαίρι.
Μου το είπε και ο ψυκτικός μου ότι είναι καλή μάρκα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 24 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top