Τι θα θέλατε να γίνετε πραγματικά στη ζωή σας;

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εγώ όταν μεγαλώσω (:D) θα κάνω κοινωνικό δίκτυο σαν το Facebook και θα γίνω ξακουστός σαν τον Mark Zuckerberg.

Σοβαρά τώρα. Είμαι στο χώρο του coaching και της ευεξίας. Είναι ενδιαφέρων τομέας, αλλά έχω αρχίσει να ξενερώνω κάπως. Κοτσαρω ως επί το πλείστον ευκατάστατα άτομα που σκορπάνε ένα καρο λεφτά για να οργανωθουν και να αισθανθουν καλυτερα, ενώ γύρω μας άλλοι συμπολίτες δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Αντιμετωπίζω συνεχεια τα λεγόμενα first world problems, δηλαδη άτομα που έχουν σχεδον λύσει ολα τους τα προβλήματα κι επινοούν συνέχεια καινουργια για να έχουν να ασχολουνται ή πνίγονται σε μια κουταλιά νερό.

Εχω περιορίσει αρκετά την πελατεία στο γραφείο μου και λέω να πουλάω υπηρεσίες από το ιντερνετ. Δηλαδη ένα κοινωνικό δικτυο στον ιδιο τομεα οπου θα πουλάω κιτ auto-coaching, seminaria, συστάσεις για μαγαζια ευεξιας (spa, κομμωτήρια, κλπ), προορισμούς για φροντιδα και ξεκούραση, events κι ό,τι έχει σχέση με ευεξία. Έστησα το δικτυο σε wordpress και μου βγηκε η ψυχή να παλέυω να συγχρονίσω τα διαφορα plugins να δουλεψουν αρμονικά (bugs, updates κλπ) και να περιμένω απαντησεις από τους developpers. Ειπα να πάρω developper, αλλά στην πορεία κόλλησα το μικρόβιο και σκέφτομαι να γίνω developper o ιδιος.

Αμα δουλεψει καλα το δικτυο στα γαλλικά θα το κάνω ευρωπαικο και θα επεκταθω και σε άλλους τομεις πχ επαγγελματική μεταναστευση, διακοπες, μεσιτείες ακινητων κλπ Από ότι ξερω δεν υπαρχει τετοιο δικτυο σε αυτον τον τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staza13

Νεοφερμένος

Η staza13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Θα ήθελα πάααρα πολύ να γίνω φιλόλογος...Να διδάσκω τα μαθήματα που αγαπώ σε παιδιά. ('Άσχετο που σπουδάζω σε τελείως διαφορετική σχολή :P) Επίσης όνειρό μου από αρκετά μικρή (όταν ήμουν γύρω στα 12-13) ήταν ''να γυρνάω και να παίζω μουσική'', όπως έλεγα τότε. Ήθελα να γίνω μουσικός του δρόμου. ( Ναι τώρα μπορείτε να γελάσετε..!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Eγώσίγουρα ότι ήθελα ήταν πάντα και αυτό που δεν γινόταν....;):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
το όνειρό μου - το οποίο όσο πάει και απομακρύνεται - είναι να γίνω δικηγόρος ή εισαγγελέας ανηλικών...εναλλακτικά ακόμη και δικαστής ανηλικών, πάντως κάτι που να έχει να κάνει με νομική και ανήλικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beeroas

Νεοφερμένος

Ο beeroas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Kύρια επιδίωξή μου στη ζωή είναι να εξυψώσω το καθημερινό μου λεξιλόγιο στο υψηλότερο δυνατό τέτοιο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να έχω αρκετά χρήματα έτσι ώστε να ανοίξω το rock μπαράκι(πρωτότυπο το ξέρω:P) που θα ήθελα(να μην με ανησυχεί δηλ. αν έχει κέρδος) και να παίζω κάθε βράδυ late 60s και 70s κομμάτια. Jimi Hendrix,Led Zeppelin,Cream,Janis Joplin,ZZ Top,Kansas,Boston,Blue Oyster Cult,Foghat,Deep Purple κ.α.:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ονειρο ζωης να γινω πιλοτος πολιτικης αεροποριας. Ισως σε λιγα χρονια υπαρξει μια λυση για μας τους δυσχρωματικους wannabe πιλοτους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ονειρο ζωης να γινω πιλοτος πολιτικης αεροποριας. Ισως σε λιγα χρονια υπαρξει μια λυση για μας τους δυσχρωματικους wannabe πιλοτους :P


εεε δηλαδή σκέφτεσαι κάτι τέτοιο περίπου αλλά για την αντίστοιχη πολιτική αεροπορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Capture16.PNG
    Capture16.PNG
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 175

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
το χρημα οταν γινεται αυτοσκοπος χανεις την ουσια
κι εγώ αυτό σκέφτομαι όταν έχω αφραγκίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Το όνειρο μου από μικρός ήταν να γίνω ποδοσφαιριστής. Ο πατέρας μου με έστειλε σε ακαδημία ποδοσφαίρου από μικρή ηλικία, ήμουν καλός..αλλά λόγω του ότι ήμουν αδυνατούλης και κουραζόμουν πάρα πολύ εύκολα δεν μπορούσα να συνεχίσω. Οπότε χάθηκε αυτό το όνειρο. Δυστυχώς κάτι να θέλω τόσο πολύ όσο το ποδόσφαιρο, δεν υπάρχει , ούτε με γεμίζει κάτι όσο αυτό. Μετά, μου αρέσει η μουσική. Στον ελεύθερο μου χρόνο γράφω στίχους. Οπότε θα ήθελα μια μέρα, οι στίχοι που γράφω, να ερμηνευτούν από τους καλύτερους τραγουδιστές εκείνης της εποχής. Πρώτα από όλα όμως, θέλω να έχω την υγεία μου, γιατί χωρίς αυτή είναι δύσκολο να πραγματοποιήσω κάθε μου στόχο.. Εάν υπάρχει δεύτερη ζωή, ή αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, θα το παλεύα πάλι με το ποδόσφαιρο και θα έτρωγα πιο πολύ για να μην κουραζόμουν και να είχα δυνάμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εδώ και κάποια χρόνια έχω μανία με τη σκέψη της υστεροφημίας.Με πιάνει πανικός όταν σκέφτομαι οτι θα πεθάνω μικρή,ασήμαντη και άχρηστη.Οπότε θα θελα να κάνω κάτι που να μείνει,οτιδήποτε.Να γίνω ιδανικά πηγή έμπνευσης για κάποιον στο μέλλον,όπως υπήρξαν πρόσωπα που ενέπνευσαν εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα τι θέλω να κάνω στη ζωή μου...Με ανησυχεί λίγο αλλά αφήνω τη ζωή να κυλάει και κάποια στιγμή θα το βρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
θα θελα να ημουν γιος πλουσιων να σπουδαζα στο εξωτερικο πληροφορικη μετα να αγοραζα μια βιλα κ να μην ειχα ποτε το αγχος πως θα τα βγαλω περα κ ολα να κυλησουν ηρεμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
θα θελα να ημουν γιος πλουσιων να σπουδαζα στο εξωτερικο πληροφορικη μετα να αγοραζα μια βιλα κ να μην ειχα ποτε το αγχος πως θα τα βγαλω περα κ ολα να κυλησουν ηρεμα!

:hmm: όσο πιο πολλά λεφτά έχεις τόσο περισσότερο άγχος έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:hmm: όσο πιο πολλά λεφτά έχεις τόσο περισσότερο άγχος έχεις

Άρα όσο πιο λίγα λεφτά έχεις τόσο λιγότερο άγχος έχεις. Ο μέσος Έλληνας δηλαδή πρέπει να είναι τελείως carefree. Καταλήξαμε σε άτοπο γιατρέ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Άρα όσο πιο λίγα λεφτά έχεις τόσο λιγότερο άγχος έχεις. Ο μέσος Έλληνας δηλαδή πρέπει να είναι τελείως carefree. Καταλήξαμε σε άτοπο γιατρέ μου.

Θα ήταν άτοπο, αν ο "γιατρός" έλεγε ότι "αν έχεις λίγα χρήματα, τότε δεν έχεις άγχος". Θα ήταν άτοπο, αν ο μέσος Έλληνας σήμερα, με το άγχος που έχει τώρα, θα είχε ακόμη περισσότερο αν ζούσε με περισσότερα χρήματα από ότι έχει τώρα.

Haha yes my friend, I am that fun at parties!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θα ήθελα να γίνω ένας άνθρωπος για τον οποίον να είμαι περήφανη :) και εγώ η ίδια για εμένα και οι άνθρωποι που θα είναι γύρω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Άρα όσο πιο λίγα λεφτά έχεις τόσο λιγότερο άγχος έχεις. Ο μέσος Έλληνας δηλαδή πρέπει να είναι τελείως carefree. Καταλήξαμε σε άτοπο γιατρέ μου.

οι Ελληνες έχουν άγχος γιατί πλέον δε μπορούνε να γίνουν δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι που μπορούσαν παλιά . Πραγματική φτώχεια δεν έχει γνωρισει ο κόσμος στην Ελλάδα ακόμα (ο μέσος Έλληνας) αλλά αν συνεχίσουμε έτσι σε λίγο θα γνωρίσουμε.

Παρόλα αυτά πιστεύω ακόμα πως ένας επιχειρηματίας που βγάζει ένα σωρό χρήματα και έχει στην επίβλεψη του εταιρίες κοκ ΄έχει περισσότερο άγχος από έναν άνθρωπο χωρίς πολλά χρήματα που μένει σε ένα χωριό και είναι αυτάρκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήταν άτοπο, αν ο "γιατρός" έλεγε ότι "αν έχεις λίγα χρήματα, τότε δεν έχεις άγχος". Θα ήταν άτοπο, αν ο μέσος Έλληνας σήμερα, με το άγχος που έχει τώρα, θα είχε ακόμη περισσότερο αν ζούσε με περισσότερα χρήματα από ότι έχει τώρα.

Haha yes my friend, I am that fun at parties!

Σύμφωνα με την υπόθεση όσο περισσότερα χρήματα έχεις τόσο πιο πολύ άγχος έχεις. Άρα τα χρήματα αυξάνουν το άγχος είτε αναλογικά ή εκθετικά. Συνεπώς αν μειώσεις τα χρήματα θα μειώσεις και το άγχος. Δεδομένο ότι ο μέσος Έλληνας είναι μέσα στο άγχος ενώ δεν έχει χρήματα καταλήγουμε αν όχι σε άτοπο, τουλάχιστο σε αντιφατικό συμπέρασμα.

Αυτό διότι το άγχος του Έλληνα μπορεί να παράγεται από κάτι άλλο. Έτσι το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να συγκρίνουμε τους Έλληνες με λεφτά και τους Έλληνες χωρίς λεφτά για να διαπιστώσουμε αν όντος παίζει κάποιος άλλος παράγοντας.


Πόσο άγχος φαίνεται να έχει? Και αν θες μεγαλύτερο δείγμα μπορείς να εξετάσεις και τους 300. Επιπλέον η κοινή λογική λέει πως αυτός που έχει λεφτά μπορεί απλά να ζει από αυτά και να κάνει ότι θέλει χωρίς να τον νοιάζει τίποτα. Πρέπει να είναι πολύ αγχωτική τέτοια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Πόσο άγχος φαίνεται να έχει? Και αν θες μεγαλύτερο δείγμα μπορείς να εξετάσεις και τους 300. Επιπλέον η κοινή λογική λέει πως αυτός που έχει λεφτά μπορεί απλά να ζει από αυτά και να κάνει ότι θέλει χωρίς να τον νοιάζει τίποτα. Πρέπει να είναι πολύ αγχωτική τέτοια ζωή.

:P οι βουλευτές είναι δημόσιοι υπάλληλοι :P ....


΄Το άγχος και τα λεφτά πρέπει να είναι πολυπαραγοντική καμπύλη και να παίζουν ρόλο παράγοντες όπως σε κοινωνία ζεις, αν καλλιεργείς, αν ξέρεις να μαγειρεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top