Ενθουσιασμός στο ξεκίνημα μιας σχέσης

panraf

Νεοφερμένος

Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Έχω μάθει στην ζωή μου να μην ενθουσιάζομαι ακόμα και αν έχω βρεί τον ιδανικό άνθρωπο (Αν και αυτό θα φανεί σιγά σιγά, και όχι στην αρχή, προσωπικά πιστεύω ότι μέρα με την μέρα μαθαίνουμε τον άνθρωπο μας), γιατί ο ενθουσιασμός και η βιασύνη οδηγεί πολλές φορές στην απογοήτευση και την στεναχώρια και είναι κρίμα και για εμάς και για τον/την σύντροφό μας. Θέλω νε είμαι συγκρατημένος και σιγά σιγά να ανοιχτώ περισσότερο, αλλά να νιώθω ότι πατάω γερά στην γή. Και αυτό γιατί πολλές φορές στην ζωή μου έδινα τα πάντα αλλά δεν πήρα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
@panraf
Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου και ετσι πρεπει να κινεισαι για να προστατευσεις τον ευατο σου πρωτα απο ολα.
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν γυναικες που αξιζουν να τις δειξεις τον ενθουσιασμο σου και τον εντυπωσιασμο σου για αυτες,μονο οταν ξερεις απο την πρωτη στιγμη οτι και η ιδια νιωθει παραπλησια για σενα.
Ο ενθουσιασμος που αναφερουμε ειναι για κοπελες που μας επιστρεφουν τα συναισθηματα/αισθηματα μας απο την δικια τους πλευρα.

Το να δινεις τα παντα σε καποια και να μην παιρνεις τιποτα,αυτο ειναι η μεγαλυτερη αυτοκαταστροφη του ανθρωπου.

Για αυτο κανε υπομονη μεχρι να βρεθει η καταλληλη κοπελα,που να αξιζει να μοιραστειτε μια δυνατη εμπειρια μαζι κ εκει να τις προσφερεις οσο περισσοτερα μπορεις ;)

Δουνεί και λαβείν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
@panraf
Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου και ετσι πρεπει να κινεισαι για να προστατευσεις τον ευατο σου πρωτα απο ολα.
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν γυναικες που αξιζουν να τις δειξεις τον ενθουσιασμο σου και τον εντυπωσιασμο σου για αυτες,μονο οταν ξερεις απο την πρωτη στιγμη οτι και η ιδια νιωθει παραπλησια για σενα.
Ο ενθουσιασμος που αναφερουμε ειναι για κοπελες που μας επιστρεφουν τα συναισθηματα/αισθηματα μας απο την δικια τους πλευρα.

Το να δινεις τα παντα σε καποια και να μην παιρνεις τιποτα,αυτο ειναι η μεγαλυτερη αυτοκαταστροφη του ανθρωπου.

Για αυτο κανε υπομονη μεχρι να βρεθει η καταλληλη κοπελα,που να αξιζει να μοιραστειτε μια δυνατη εμπειρια μαζι κ εκει να τις προσφερεις οσο περισσοτερα μπορεις ;)

Δουνεί και λαβείν

Δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο καλέ μου....
Η χαρά του να δίνεις και να προσφέρεις δεν απαιτεί αντάλλαγμα, γιατί είναι τόσο μεγάλη η ικανοποίηση που σου προσφέρει, που σε καλύπτει ολοκληρωτικά.
Και τι έγινε αν δεν πάρεις? Την στιγμή που πρόσφερες μέσα από την καρδιά σου έχεις γίνει καλύτερος άνθρωπος. όχι για τους άλλους, αλλά για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο καλέ μου....
Η χαρά του να δίνεις και να προσφέρεις δεν απαιτεί αντάλλαγμα, γιατί είναι τόσο μεγάλη η ικανοποίηση που σου προσφέρει, που σε καλύπτει ολοκληρωτικά.
Και τι έγινε αν δεν πάρεις? Την στιγμή που πρόσφερες μέσα από την καρδιά σου έχεις γίνει καλύτερος άνθρωπος. όχι για τους άλλους, αλλά για σένα.

Aκριβως ετσι πιστευω κι εγω!:) :)
RESPECT!;)
Το να δινεις χωρις να ζητας ή να σκεφτεσαι "ανταλλαγμα" ειναι η θεμελιωδης αρχη της "καθαρης-αγνης-αληθινης" αγαπης.
Την μεγαλυτερη ανταμοιβη την παιρνεις οταν με τις πραξεις σου, αυτον που αγαπας τον κανεις ευτυχισμενο.
Τον κανεις να χαμογελαει και να νιωθει ομορφα...
Ενα απλο χαμογελο απο αυτον που αγαπας, και ειδικα οταν ξερεις οτι εσυ το ζωγραφισες στο προσωπο του, δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα στον κοσμο...:redface: :)
Σε γεμιζουν εσενα μεσα σου και σε ολοκληρωνουν...
Κι ακομα και αν αυτος για τον οποιο εκανες τα παντα δεν το εκτιμησει,υπαρχει εκει εξω εκεινος που θα το κανει...αρκει να μην πληρωσει λαθη αλλων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο καλέ μου....
Η χαρά του να δίνεις και να προσφέρεις δεν απαιτεί αντάλλαγμα, γιατί είναι τόσο μεγάλη η ικανοποίηση που σου προσφέρει, που σε καλύπτει ολοκληρωτικά.
Και τι έγινε αν δεν πάρεις? Την στιγμή που πρόσφερες μέσα από την καρδιά σου έχεις γίνει καλύτερος άνθρωπος. όχι για τους άλλους, αλλά για σένα.
Ναι να δινεις για μια κοπελα που το αξιζει και στο επιστρεφει με πραξεις της.

Αν διαβασεις καλα αναφερομαι για την περιπτωση του panraf καπως ξεκαθαρα φαινεται οτι μιλαει για μια κοπελα η οποια δεν του εδειξε αναλογο ενδιαφερον,με αποτελεσμα να τον πληγωσει με την σταση της,χωρις να του εχει ξεκαθαριζει το τοπιο και τον αφηνει μετεωρο στην αναμονη.

Σε καλυπτει ολοκληρωτικα αυτη η "χαρα",η σου τρωει την ψυχη σαν σαρακι;:whistle:

Ξερεις πολυ καλα για τι ειδους γυναικες μιλω και οι ελληνιδες το εχουν κανει doctora τον συγκεκριμενο τομεα...

Μην διαστρεβλωνεις την αποψη μου για να προβαλεις την δικια σου.Αλλο ηταν το νοημα μου.

Λογικο ειναι να χαιρεσαι να δινεις,αλλα οταν βλεπεις και ανταποκριση,αλλιως ως ποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως έχετε μπερδέψει την αγάπη και τον έρωτα..
Για την αγάπη συμφωνώ με crazyhelen και τους λοιπούς αλλά για τον έρωτα συμφωνώ με τον Covenant.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Λογικο ειναι να χαιρεσαι να δινεις,αλλα οταν βλεπεις και ανταποκριση,αλλιως ως ποτε;
Aυτες που έχουν σκόπο να σε εκμεταλλευτούν θα σου δείξουν ανταποκριση... οι άτιμες ξέρουν καλά τι κάνουν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εγώ πιστεύω πως έχετε μπερδέψει την αγάπη και τον έρωτα..
Για την αγάπη συμφωνώ με crazyhelen και τους λοιπούς αλλά για τον έρωτα συμφωνώ με τον Covenant.
Πoιος τα μπερδεψε;
Υποτιθετε οτι ξερουμε να τα ξεχωριζουμε.
Αν και το ενα δεν αναιρει το αλλο.
Απο τον ερωτα ξεκινα η αγαπη και σημαντικο ειναι να μην χαθει ποτε...τιποτα απο τα δυο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αναφερομαι για καθε ειδους σχεση μεταξυ 2 αλλοφυλων ανθρωπων,ασχετως αιτιας.

Ειτε η αλλη σε θελει για σεξ,ειτε για σοβαρη σχεση πρεπει να υπαρξει ανταποκριση/αμοιβαιοτητα,ειδαλλως ο ενας εκ των 2 θα ελπιζει (με τις φρουδες ελπιδες που ξερουν καλα οι ατιμες να δινουν).

Οσο για το σεξ,τα αποτελεσματα ειναι αμεσα...στην περιπτωση ομως που υπαρχει αισθημα και ειναι κατι πιο σοβαρο,τοτε τα πραγματα στρεφονται εναντιον του ενδιαφερομενου/νης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mousitsa

Νεοφερμένος

Ο mousitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
είναι φυσικό επακόλουθο στο ξεκίνημα μιας σχέσης να υπάρχει ενθουσιασμός από την στιγμή που είσαι στην φάση να προσπαθείς να ανακαλύπτεις έναν νέο άνθρωπο και όλα σου φαίνονται καινούρια(όπως για παράδειγμα όταν αγοράζεις ένα καινουριο κινητό ,που είσαι ενθουσιασμένος και το ψάχνεις να βρείς τις λειτουργίες του και τις δυνατότητες του, και όταν το παίξεις πολύ δεν του δίνεις και πολύ σημασία):P .
Τυχαίνει όμως και φορές να ξεκινήσεις μια σχέση και να μην είσαι ενθουσιασμένος αλλά φοβισμένος μην πληγωθείς,μην κάνεις τα λάθη που έκανες σε προηγούμενη σχέση και έτσι συγκρατείς τον εαυτό σου...
Καλός είναι και ο εθουσιασμός αλλά πρέπει να είμαστε καλοί και στην προσγείωση....:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Kατι παρα μα παρα πολυ ενδιαφερον,που δειχνει για ακομη μια φορα οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο νομιζουμε και οτι ο οργανισμος μας ειναι φτιαγμενος να κανει καποια πραγματα,που τοσο καιρο νομιζαμε οτι ηταν η καθαρη μας βουληση....

Η Ερευνα

Ευάλωτα στο χρόνο φαίνεται πως είναι τα βέλη του θεού έρωτα, όπως τουλάχιστον υποστηρίζουν Ιταλοί ερευνητές, που αποδίδουν τα συναισθήματα της ευφορίας και της εξάρτησης από το έτερον ήμισυ, τα οποία κυριαρχούν στην αρχή μιας ερωτικής σχέσης, σε μια χημική ουσία του εγκεφάλου. Σύμφωνα με την έρευνα του πανεπιστημίου της Πάβια, ο παθιασμένος έρωτας των ζευγαριών και τα σκιρτήματα της καρδιάς κρατούν ένα χρόνο, όσο δηλαδή διαρκεί η επαναφορά της ουσίας σε φυσιολογικά επίπεδα. Τι κρύβεται, όμως, πίσω από την ημερομηνία λήξης; Όπως επισημαίνουν οι επιστήμονες, πρόκειται για τον αυξητικό παράγοντα νευρώνων (NGF), μια πρωτεΐνη που αποτρέπει τον κυτταρικό θάνατο και διεγείρει τις κυτταρικές λειτουργίες. "Τα αποτελέσματα της έρευνας δεν υποστηρίζουν πως η αγάπη πεθαίνει, αλλά ότι παύει να είναι αγνή", εξήγησε ένας εκ των επιστημόνων, ο Piergluigi Politi, καθησυχάζοντας όσους έσπευσαν να υποστηρίξουν πως ο χρόνος σκοτώνει τον έρωτα.
Ανοίγοντας τον δρόμο στην αγάπη

Στην έρευνα πήραν μέρος εργένηδες, ζευγάρια που μόλις δημιουργήθηκαν και άνθρωποι με μακροχρόνιες σχέσεις, ηλικίας 18 έως 31 ετών, ενώ οι επιστήμονες μελέτησαν τροποποιήσεις της πρωτεΐνης, γνωστές ως νευτροτροφίνες, που κυκλοφορούν στο αίμα.

Στο επίκεντρο της μελέτης, που δημοσιεύεται στο επιστημονικό έντυπο Psychoneuroendocrinology Journal, βρέθηκαν 58 άτομα που "χτυπήθηκαν" πρόσφατα από τα βέλη του έρωτα και οι επιστήμονες συνέκριναν τα επίπεδα NGF σε ισάριθμες μακροχρόνιες σχέσεις και εργένηδες.

Μετά από ένα χρόνο, η NGF είχε αρχίσει να πλησιάζει τα φυσιολογικά της επίπεδα σε 39 από τα άτομα που συνέχισαν να έχουν σχέση, οδηγώντας τους ερευνητές στο συμπέρασμα πως η εν λόγω πρωτεΐνη προλειαίνει το έδαφος για το "πέρασμα" από τον αρχικό ενθουσιασμό στην αγάπη.

Επίσης, τα επίπεδα NGF ήταν πολύ υψηλά στις σχέσεις που μόλις είχαν συναφθεί, σε σύγκριση με τις μακροχρόνιες σχέσεις και τα άτομα που δεν είχαν έτερον ήμισυ.

"Φαίνεται, πως βιοχημικοί μηχανισμοί εμπλέκονται στην αλλαγή διάθεσης που παρατηρείται ανάμεσα στα πρώτα στάδια μιας ερωτικής σχέσης και την παγίωσή της", επεσήμανε ο κ. Politi.

Ωστόσο, οι ερευνητές τονίζουν πως χρειάζεται περαιτέρω έρευνα, καθώς οι γνώσεις για την νευρολογία του πλατωνικού έρωτα είναι περιορισμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν με πείθει... :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δεν με πείθει... :S

Σε πείθει, δεν σε πείθει φίλε μου κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@zxr ουτε και εμενα δεν με πεθεί, γιατι η εμπειρία της ζωή μου δεν επαληθεύει την παραπάνω έρευνα...
Πάντως αν ισχύει, που είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν ισχύει κυρίως όμως απο ενστικτό, τότε δεν θα έχει νόημα να δημιουργούμε σχέσης πλέων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έρευνα για κάτι που αφορά όλους τους ανθρώπους με 58 άτομα?Τί σόι στατιστικό δείγμα είναι αυτό?:hmm:

Μπορεί τα συναισθήματα να επηρεάζουν τις πρωτεϊνες και όχι το αντίστροφο.Και ακριβώς επειδή πέφτει ο ενθουσιασμός να ελλατώνονται οι νευροτροφίνες. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top