Η καταγωγή του έθνους-κράτους και το μέλλον του

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μιας και έχω υποχρεωθεί, ας γράψω εδώ :P:

Πολλοί μιλούν συχνά για το έθνος-κράτος και την ύπαρξη του στο παρελθόν, στο παρόν και στο μέλλον. Δεν θα γράψω αρκετά για ποστ No1 απλώς κάποιες κατευθυντήριες γραμμές με σκοπό να νοηματοδοτηθεί το θέμα

"Φτιάξαμε την Ιταλία, καιρός να φτιάξουμε και τους Ιταλούς"

Καβούρ, ο δημιουργός του σύγχρονου κράτους της Ιταλίας

"Τα έθνη δημιούργησαν το κράτος αλλά αυτό τα ξεπλήρωσε με το ίδιο νόμισμα"

Εισαγωγικό απόφθεγμα στο βιβλίο του Stuart Wolf, Έθνη και Εθνικισμός

Τι θέλω να πω: Συχνά συναντάμε την θέση ότι τα κράτη είναι η στέγη του έθνους, όπου τα τελευταία δημιούργησαν ένα "σπίτι" με σκοπό να εκφράσουν την ανάγκη τους για ανεξαρτησία σε ένα πολυκρατικό σύστημα. Αυτό το σχήμα είναι σύνηθες σε σχολικά βιβλία ιστορίας κάτι το οποίο επεκτείνεται σαν αντίληψη της πλειοψηφίας. Αυτά φυσικά προϋπήρχαν χωρίς να τοποθετείται η αρχή τους (αφήνοντας να υπονοηθεί ότι είναι αιώνια) με βασικό στοιχείο μια τελεολογική σκοπιά. Μήπως τα κράτη όμως, τα οποία δημιουργήθηκαν μετά από την προσπάθεια των τοπικών ελίτ να διαφοροποιηθούν έχουν χρόνο γέννησης και είναι αποτελέσματα μιας κατασκευής η οποία βασίστηκε σε εθνοτικές κοινότητες και όχι σε ένα προαιώνιο έθνος; Μήπως δεν είναι προϊόντα του μακρινού, αλλά του κοντινού παρελθόντος, δηλαδή της νεωτερικότητας;

Αυτό το έθνος-κράτος, κατασκεύασμα της σύγχρονης εποχής έχει ελπίδες σήμερα να επιβιώσει; Βρίσκεται σε μια αρχή του τέλους όπου υπερθνικοί οργανισμοί θα το αντικαταστήσουν (ΕΕ, ΟΗΕ λατινοαμερικάνικες ενώσεις κτλ) ή σιγά-σιγά μεταλλάσσεται σε κάτι καινούριο με νέα χαρακτηριστικά;

Περιμένω μερικές απόψεις εάν αυτές παρουσιαστούν έτσι ώστε να γράψω εκτενέστερα και την δικιά μου άποψη. Ελπίζω να ήμουν σαφής σε αυτά που ήθελα να γράψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θαρρώ πως πιο σαφής δε γίνεται να είναι κανείς! Εξαιρετικό, όσο και επίκαιρο! Ευελπιστώ πως θα επανέλθω...Να 'σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top