Microsoft Windows 7

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Έτσι θα είναι τα Windows 8!


Τα Windows 7 κατακτούν σιγά σιγά την αγορά και παράλληλα η Microsoft ετοιμάζει τα Windows 8 που πρόκειται να κυκλοφορήσουν στην αγορά σε δύο χρόνια. Μέχρι σήμερα δεν υπήρχαν κάποιες επιβεβαιωμένες πληροφορίες γι΄ αυτό και δεν είχαμε αναφερθεί μέχρι σήμερα.Σύμφωνα με ένα έγγραφο που δημοσιεύτηκε στο internet, μάθαμε κάποιες πρώτες πληροφορίες για τα νέα Windows 8, όμως επειδή δεν προέρχονται απευθείας από την Microsoft, θα πρέπει να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί.
Το πρώτο και ίσως ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία των Windows 8 θα είναι η 3D απεικόνιση περιεχομένου.
Έτσι η Microsoft προσπαθεί να ακολουθήσει την νέα τάση της εποχής, η οποία θα υπάρχει παντού στα χρόνια που έρχονται.
3D-Games λοιπόν, 3D-κάμερες και 3D-notebooks θα είναι πλέον ο νέος σας βοηθός στις δουλειές σας στα νέα Windows.
Άλλο ένα ωραίο στοιχείο είναι οτι θα είναι πλήρως συμβατά με τις νέες τηλεοράσεις έτσι ώστε να τα απολαμβάνετε σε τεράστια μεγέθη.
Mία ακόμα νέα λειτουργία φαίνεται οτι θα μας είναι πολύ χρήσιμη μιας και με τα Windows 8 θα μπορούν όλα τα αρχεία, οι ρυθμίσεις και τα προγράμματα να απομακρυνθούν ή να επανέλθουν. Έτσι ο χρήστης θα μπορεί εύκολα και γρήγορα να σβήσει τα πάντα (σε περίπτωση που έχει ιό) στο pc του και να αποκτήσει απλά με μία εγκατάσταση όλα τα προγράμματα που είχε πριν.
Οι νέες τεχνολογίες που θα υποστηρίζουν θα είναι φυσικά το USB 3.0 και το Bluethooth 3.0 ενώ η αναγνώριση κίνησης θα έχει μεγαλύτερο κομμάτι από ότι στα Windows 7 ενώ κυκλοφορούν και φήμες οτι θα είναι συμβατά και με το kinect, πάντα με την προϋπόθεση ότι θα υπάρχει μια κάμερα.
Η είσοδος στα Windows έκτος από δακτυλικό αποτύπωμα, θα μπορεί να γίνει και με αναγνώριση προσώπου.
Νέοι μηχανισμοί αναζήτησης δεδομένων αναπτύσσονται, για να μην χάνετε χρόνο στο ψάξιμο των αρχείων σας και τέλος η Microsoft έχει φροντίσει και για την αύξηση της ταχύτητας του λειτουργικού συστήματος αφού θα είναι έτοιμα για χρήση μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα ανοίξετε το pc σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κλα..τοσο γρηγορα αλλαζουν τα λειτουργικα πια..με αυτα που ακουω..αξιεζει να αγορασω τα 7?ή να περιμενω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα 8 θα αργήσουν ακόμη 2 χρόνια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και τέλος η Microsoft έχει φροντίσει και για την αύξηση της ταχύτητας του λειτουργικού συστήματος αφού θα είναι έτοιμα για χρήση μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα ανοίξετε το pc σας.

Με τα πάντα όλα 3D; Θα κάνουν 10 λεπτά για να boot-άρουν τα Winblows. :hehe:
Ούτε που θέλω να φανταστώ ΠΟΣΑ GB θα πιάνει το installation τους. :ermm:
Ελπίζω τότε να είναι της μόδας οι δίσκοι με TB σε χωρητικότητα, γιατί θα τους χρειαζόμαστε.

κλα..τοσο γρηγορα αλλαζουν τα λειτουργικα πια..με αυτα που ακουω..αξιεζει να αγορασω τα 7?ή να περιμενω?
Αν έχεις λεφτά για πέταμα, αγόρασε, δεν χάνεις κάτι.

Πιο σοβαρά πάντως, τα Windows XP θα υποστηρίζονται επίσημα από την Microsoft μέχρι τον Απρίλιο του 2014, οπότε αν έχεις XP (ή κάποιο άλλο) και βολεύεσαι, δεν βρίσκω λόγο να βιαστείς να πάρεις τα Winblows 7. Why follow the trend, anyway απ' τη στιγμή που έχεις κάτι που σε καλύπτει; :confused: Αν βέβαια δεν σε καλύπτεια αυτό που έχεις και θες επιπλέον features (κάτι άκουσα ότι κάνουν και καφέ τα Winblows 7) τότε τι να σου πω, πάρτο.

Δεν έχει πολύ νόημα κατά τη γνώμη μου πάντως να πληρώνεις κάθε 2-3 χρόνια και νέο λειτουργικό επειδή έτσι της κάπνισε της Microsoft. Τα XP ήταν μια καλή επιλογή, ωστόσο, γιατί είχαν τόση μεγάλη απορρόφηση που η Microsoft θα τα κρατήσει για συνολικά ... 13 χρόνια. Αυτό ναι είναι μια χαρά καλή επένδυση. Μπορεί να μην έχουν τα aero των Winblows Vista ή των επόμενων εκδόσεων, αλλά αυτά είναι για να παίζουν οι χαζογκομενίτσες και τα 15χρονα. :p
Άμα θέλω eyecandy, πάω και φέρνω κάνα μοντέλο στο σπίτι μου. Πιο φθηνά θα μου 'ρθει.

Σημασία έχει τι ποσοστό της δουλειάς σου ολοκληρώνεται επιτυχώς αλλά και με ευκολία και πόσο ευχαριστημένος μένεις από αυτά. Τώρα το αν θα έχει και οθόνες που περιστρέφονται ... little does it matter. Εγώ θέλω να τρέχει το Multisim, τη Matlab και 5-6 ακόμα πράγματα που τα χρειάζομαι.


Άσχετο, αλλά αφιερωμένο στους windowsάδες. :P [edit: link fixed]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Με τα πάντα όλα 3D; Θα κάνουν 10 λεπτά για να boot-άρουν τα Winblows. :hehe:
Ούτε που θέλω να φανταστώ ΠΟΣΑ GB θα πιάνει το installation τους. :ermm:
Ελπίζω τότε να είναι της μόδας οι δίσκοι με TB σε χωρητικότητα, γιατί θα τους χρειαζόμαστε.

Εντάξει, τώρα υπερβάλλεις. Στο λαπτοπ μου που είναι πεντακάθαρο, κάνει γύρω στο λεπτό (μη σε γελάσω δε θυμάμαι)

Στο desktop που έχω διάφορα startup programs, οκ ναι, εκει κάνει 2-3 λεπτά να σταθεροποιηθεί αλλά έχει και 2μισι χρόνια να φάει φορμάτ και με αλλαγές μητρικής κλπ. Δεν έχει φάει φορμάτ δηλαδή πέρα από το πρώτο που του έκανα όταν τον αγόρασα τον Η/Υ.

Όλα αυτά από το Power up του pc ως εκεί που έχουν φορτώσει όλα πλήρως και λες "ξεκινάω να δουλεύω και να παίζω".

Μόλις φάει το πρώτο του φορμάτ και πέσουν τα 7 μέσα να δεις τι έχει να ρίξει ο 4πύρηνος και τα 4 γίγα RAM μου. Ακόμα και τώρα με τα Vista 64bit Ultimate καλά κρατιέται. Στα 7 ετοιμάσου να κλείσεις ματάκια...:P


Αν έχεις λεφτά για πέταμα, αγόρασε, δεν χάνεις κάτι.

Τώρα οκ... δουλευόμαστε. Αφού ο μέσος έλληνας ή σπασμένα θα τα βρεί (που αρχίζω να αναθεωρώ αυτή την πρακτική για έναν πολύ σοβαρό λόγο που θα εξηγήσω παρακάτω) ή με ακαδημαϊκή άδεια.

Ο λόγος του γιατί να αγοράσεις Windows. Δεν σου είπε κανείς να αγοράζεις κάθε νέα έκδοση. Δεν σου αρέσουν τα Vista; Κάτσε στα ΧΡ μέχρι τα 7. Πολλοί το έκαναν. Εγώ αγόρασα λαπτοπ με Vista και ο λόγος που δεν τα έσβησα για να βάλω κάτι μη νόμιμο, είναι ο εξής:

Πρώτον η ευχαρίστηση ότι αυτό που έχεις το αγόρασες και είσαι εν μέρει κύριός του και έχει η εταιρεία υποχρεώσεις απέναντί σου. Δεύτερον και κυριότερον οι ενημερώσεις που λαμβάνεις ΔΩΡΕΑΝ από την εταιρεία και δεν καταφεύγεις σε ταρζανιές για να μην ανιχνεύσουν το σπασμένο σου λειτουργικό. Ένα κλικ κάνεις, ενημερώνεσαι και είσαι καθ' όλα νόμιμος.

Αν δεν θες να αγοράσεις ένα λειτουργικό, δικαίωμά σου, το σέβεται η MS, όσο κι αν θα ήθελε να σε είχε και πάλι πελάτη. Μένεις στα ΧΡ ή πας σε Linux για όσο καιρό κρίνεις απαραίτητο.

Μπορεί να μην έχουν τα aero των Winblows Vista ή των επόμενων εκδόσεων, αλλά αυτά είναι για να παίζουν οι χαζογκομενίτσες και τα 15χρονα. :p
Άμα θέλω eyecandy, πάω και φέρνω κάνα μοντέλο στο σπίτι μου. Πιο φθηνά θα μου 'ρθει.

Τώρα οκ... πόσο σοβαρά μπορώ να πάρω αυτή την απάντηση όταν ξεκινάς με τη λέξη Winblows για ποζεριά;

Οκ δεν έχεις άδικο, το αέρο όσο ομορφο και να είναι, δεν κάνει καμιά τραγική δουλειά, όπως ούτε και το Compiz Fusion στο Linux. Ως εδώ δηλαδή συμφωνώ απόλυτα ότι δεν βρίσκω χρησιμότητα πέραν της αισθητικής.

Όμως εντάξει, αν πηγαίνεις να αγοράσεις λειτουργικό μόνο για την όμορφη taskbar, δεν φταίει η Microsoft που τα παίρνει από τη χαζογκομενίτσα, αλλά η χαζογκομενίτσα που είναι μαλ@κ@ς και δεν σταθμίζει την αγοραστική της δύναμη με τις πραγματικές ανάγκες της.

Είπαμε, παντοκράτειρα η MS αλλά φταίει κι ο χρήστης όταν δεν επαινεί τα σωστά προϊόντα δίνοντας έτσι στην εταιρεία ένα αξιόλογο feedback για βελτίωση των υπαρχόντων και των επόμενων εκδόσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
xp εχω... ;)

αλλα ηδη βλεπω ασυμβατοτητες με οδηγους κλπ(της ατι καρτας γραφικων πχ...νιωθεις οτι μενεις πισω.

αλλα αν αναβαθμιζονται τα win7 σε 8 οπως το linux πχ..τοτε δεν υπαρχει τοσο προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Γιώργο,
Τα Windows 7 δεν είναι το aero. Και πριν δοκιμάσεις σοβαρά τα win7 μην τα συγκινείς με τα XP, γιατί είμαι σίγουρος ότι αν και γνώστης δεν έχεις διαβάσει κανένα blog που να εξηγεί τις διαφορές. Δες και τι λέει ο Άγγελος, ότι πλέον δεν βρίσκει drivers; Τα XP έχουν λήξει!

@Άγγελε, ξέχνα τα windows 8, θα αργήσουν πολύ!

Υ.γ.: Τα Vista είναι το πιο αδικημένο λειτουργικό, πολύ λίγες ουσιαστικές διαφορές με 7 και όμως τόσο κακό όνομα. Η επιτυχία των 7 και η αποτυχία των vista, είναι καθαρά θέμα marketing
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
@Άγγελε, ξέχνα τα windows 8, θα αργήσουν πολύ!
OK...:D
εχω βαλει κιολας 6 γιγα μηνημη και γιαυτο θελω να βαλω win 7 64..

χανω κατι πρακτικα αν παω στα home premium και οχι στα προ? (στην συνολικη αποδοση,εκτος απο καποιες κομμενς λειτουργιες backup. που εχω διαβασει..

εχει αλος εδω πανω απο 4 γιγα ,μνημη να μου πει εντυπωσεις σε win 7 64?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Υ.γ.: Τα Vista είναι το πιο αδικημένο λειτουργικό, πολύ λίγες ουσιαστικές διαφορές με 7 και όμως τόσο κακό όνομα. Η επιτυχία των 7 και η αποτυχία των vista, είναι καθαρά θέμα marketing

+1000!!!!!
H microsoft απλώς με λίγες βελτιώσεις παρουσίασε τα 7 ως τον Μεσσία των λειτουργικών συστημάτων (με την βοήθεια των περιοδικών βέβαια), κάνοντας όσους τα χρησιμοποίησαν να νομίζουν ότι είναι πάρα πάρα πολύ καλύτερα, τρέχοντας ουσιαστικά στον ίδιο πυρήνα. Οι μικροβελτιώσεις που έγιναν σε συνδυασμό με την πλύση εγκεφάλου που είχαν υποστεί οι καταναλωτές οδήγησε στο να θεωρείτε το ιδανικό λειτουργικό σύστημα. Αν είναι δυνατόν...:whistle:

Υ/Γ φανταστείτε μου μας έχει καταντήσει αυτή η εταιρία ώστε να πληρώνουμε του κόσμου τα λεφτά για να βάλουμε 8 Gb ram για να «ζήσουμε την εμπειρία» αυτού του « αξιαγάπητου λειτουργικού», δηλαδή να αποδίδουν τόσο όσο άλλα λειτουργικά συστήματα με 1GB ram.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδη τα vista δεν ειναι svista?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
δηλαδη τα vista δεν ειναι svista?:P

Όχι svista είναι, απλώς και τα 7 είναι προς την ίδια κατεύθυνση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι? τοσο χαλια?εγω εχω xp sp3 ..θα ειναι παρομοια γρηγορο και θα φορτωνει τα win 7? (εχω δυπυρνηνο 2.8 , ati 4850 καρτα. κλπ
ειναι αλλωστε 100-120 ευρω..δεν τα πετας ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
τι? τοσο χαλια?εγω εχω xp sp3 ..θα ειναι παρομοια γρηγορο και θα φορτωνει τα win 7? (εχω δυπυρνηνο 2.8 , ati 4850 καρτα. κλπ
ειναι αλλωστε 100-120 ευρω..δεν τα πετας ετσι..

Τι παραπάνω από το xp θα σου προσφέρουν τα 7 ώστε να αξίζει να χαλάσεις 120 Ευρώ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα μου αξιοποιησουν τα 6 giga ραμ και θα τρεχω 64bit ...και θα ειναι πιο συμβατα ισως με τα νεοτερα παιχνιδια..

αλλα απο οτι διαβασα δυστυχως θα παιζει χειροτερα ή καθολου τα παλιοτρα παιχνιδια που παιζω τωρα..απο 97 και μετα..

και το xp mode δεν βοηθαει καθολου στα παιχνιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
θα μου αξιοποιησουν τα 6 giga ραμ και θα τρεχω 64bit ...και θα ειναι πιο συμβατα ισως με τα νεοτερα παιχνιδια..

αλλα απο οτι διαβασα δυστυχως θα παιζει χειροτερα ή καθολου τα παλιοτρα παιχνιδια που παιζω τωρα..απο 97 και μετα..

και το xp mode δεν βοηθαει καθολου στα παιχνιδια..

Οk. Πάσο. Αν είσαι gamer και δεν έχει κάποια next-gen κονσόλα (playstation3, xbox 360), τότε τα windows 7 είναι η κατάλληλη επιλογή. Θα πιάσουν και τόπο τα 6 GB ram αν και επιμένω ότι είναι υπερβολικά ακόμα και για παιχνίδια. Το playstation 3 έχει 256ΜΒ ram και παίζει τέ-λει-α τα παιχνίδια. Όσο για τα win 7 δεν είναι ανάγκη να τα αγοράσει κι όλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν είσαι gamer και δεν έχει κάποια next-gen κονσόλα (playstation3, xbox 360),
ναι..ειμαι αποκλειστικα pc gamer..:D

Το playstation 3 έχει 256ΜΒ ram και παίζει τέ-λει-α τα παιχνίδια.
σπανια με πραγματικα μεγαλους κοσμους και επιπεδα..

η μεγαλη μνημη των pc χρειαζεται για rpg ,οπως gothic πχ με μεγαλους κοσμους χωρις κολπακια ,με ομιχλες κλπ..

κοινως παντα η pc εκδοση των παιχνιδιων ειναι πιο πλουσια σε χωρο αντικειμενα και γραφικα απο τη κονσολαδικη..

γιαυτο και τα περισσοτερα κονσολαδικα παιχνιδια ειναι μικρων χωρων περιορισμενα..φαινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ το playstation 3 για παιχνίδια πάντως ;)
τιιιιιιιιιιιι?

εγω ειμαι αποκλειστικα pcας..:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υ.γ.: Τα Vista είναι το πιο αδικημένο λειτουργικό, πολύ λίγες ουσιαστικές διαφορές με 7 και όμως τόσο κακό όνομα. Η επιτυχία των 7 και η αποτυχία των vista, είναι καθαρά θέμα marketing
Η "επιτυχία" των 7 αντικατοπτρίζεται στις επιχειρίσεις; Γιατί το θέμα ήταν ότι πολλές επιχειρήσεις δεν ήθελαν να κάνουν downgrade από XP σε Vista ακριβώς γιατί θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα με:

  • Τις νέες απαιτήσεις σε hardware
  • Την υποδομή του δικτύου
  • Την προσαρμογή των χρηστών
Τα δύο τελευταία γιατί ... στα πάντα άλλαξαν θέση στα Vista. Εκεί που στα XP ήταν όλα νοικοκυρεμένα ή έστω είχαν μία λογική σειρά, στα Vista είναι αλλού γι' αλλού.

Όσον αφορά το δίκτυο, το στήσιμό του δεν είναι απλή υπόθεση. Και η αλλαγή στα Vista προϋποθέτει να ξαναγραφούν απ' την αρχή βασικότατα αρχεία που είναι απαραίτητα για την υποδομή του δικτύου, κτλ. Θα το δεις κι εσύ αν βρεθείς στη μηχανογράφηση μιας εταιρίας με μεγάλο infrastructure.

Και όσον αφορά τους χρήστες ... δεν είναι όλοι τόσο εξοικειωμένοι με τους Η/Υ όσο είμαστε εμείς. Μέχρι να τους μάθεις να χειρίζονται τα Vista που είναι ... ανάποδα, αλλά και το "νέο" Office που επίσης είναι ανάποδο, θα έχεις κάποια μείωση της παραγωγικότητας.

Καλά για το hardware δεν το συζητώ. 1 GB RAM minimum για να τρέξουν τα Windows 7; Τι την κάνουν τόση RAM; Μπιφτέκια ψήνουν;

Αυτοί ήταν οι κυριότεροι λόγοι που πολλοί δεν έκαναν downgrade σε Vista. Και στον όμιλο που δουλεύω εγώ αυτή τη στιγμή, όλοι οι Υπολογιστές είναι με XP SP3. Δεν γύρισαν σε Vista κι όπως αποδείχθηκε ορθώς έπραξαν. Γιατί απ' τη στιγμή που βλέπουν ότι μια χαρά βγαίνει η δουλειά έτσι, γιατί να κάνουν την αλλαγή; Ούτε στο πολύ άμεσο μέλλον προβλέπεται να πάνε σε Windows 7, αν και υποθέτω θα αναγκαστούν μέχρι το 2014 να γυρίσουν στα Windoze 7, γιατί θα σταματήσει η υποστήριξη από την Microsoft.


Αξίζει παρεμπιπτώντως να αναφερθεί ότι η Διοίκηση της Αττικό Μετρό πείστηκε πριν κάμποσο καιρό να αλλάξει την υποδομή του δικτύου της σε Unix (με μια επιφύλαξη η πληροφορία). Η αλλαγή ήταν κοπιαστική μεν, αλλά επιτυχής δε και φυσικά γλίτωσαν από τα πολλά λεφτά που έδιναν στην Microsoft.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
..ανάποδα, αλλά και το "νέο" Office που επίσης είναι ανάποδο, θα έχεις κάποια μείωση της παραγωγικότητας.

Αναφορικά με το Office,πολύ θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει οτιδήποτε συμβατό με Windows 7 (Home Premium). Προσωπικά, αφού δοκίμασα να εγκαταστήσω το Office 2003 και το Office 2007 Enterprise -αποτυχημένα και στις δύο περιπτώσεις- κατέληξα στο Open Office.
Κάτι λέγεται οτι τα Office 2010 είναι κατάλληλα για Win7, αλλά ποιός περιμένει μέχρι τον Σεπτέμβρη για να βρεί ελληνική έκδοση.. Πλήρης απογοήτευση από άποψης συμβατότητας προγραμμάτων. Και μετά λένε για τα Vista..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top