Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ο νομος ή ειναι νόμος και εφαρμόζεται ή δεν ειναι...Δηλαδη κάποιος ανθρωπος που εχει προβλημα, για παραδειγμα, βροχιτιδας δε μπορει να βγει εξω γιατι θα τον φάει ο καπνος... Μαλλον μου φαινεται πως θα είναι σα τις διαβασεις πεζων...Που εσυ που κανεις το σωστο, τρως τη μουτζα μια χαρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σιγά μη χάσουν οι Ελληνάρες. Ένα έχω να πω: ντροπή μας.

Eγω ξερεις τι θα πω?
Πως οποιος παει για τα πολλα, στο τελος χανει και τα λιγα.
Καθολικη απαγορευση δε θελατε ...οριστε τωρα...ακριβως "σαν να μην περασε μια μερα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Eγω ξερεις τι θα πω?
Πως οποιος παει για τα πολλα, στο τελος χανει και τα λιγα.
Καθολικη απαγορευση δε θελατε ...οριστε τωρα...ακριβως "σαν να μην περασε μια μερα".

+1

είναι ευρέως γνωστό , ότι όταν είχαν θεσπιστεί πιο επιεική μέτρα , εφαρμόστηκαν παντού και χωρίς προβλήματα
καλά να πάθετε , νομοθέτες :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγω ξερεις τι θα πω?
Πως οποιος παει για τα πολλα, στο τελος χανει και τα λιγα.
Καθολικη απαγορευση δε θελατε ...οριστε τωρα...ακριβως "σαν να μην περασε μια μερα".
Πω πω μερικές φορές θέλω απλά να πυροβολήσω τους καπνίστες. Με δουλεύεις μες στη μούρη μου κανονικά και πας να βγεις και απο πάνω για ένα θέμα που ξέρεις πολύ καλά πως πάντα ήταν υπέρ των καπνιστών; Αλλά βέβαια.. εδώ στην Ελλαδάρα, κανείς δεν μπορεί να έχει το δικαίωμα να πάει να διασκεδάσει οπουδήποτε εκτός απο κινηματογράφο και starbucks, γιατί είμαστε θεριακληδες. Ξαναμανά ντροπή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ηταν υπερ, αλλα δε θελανε/-τε ισορροπια...θελατε απο το ενα ακρο να παμε στο αλλο.
Αν χαιρομαι που δε συμβαινει? Παρα πολυ...
Προσωπικα ηθελα ενα μετρο που να ικανοποιει και τους μεν αλλα και τους δε. Εαν πρεπει να διαλεξω καποιο απο τα δυο ακρα, ως καπνιστρια σαφως και επιλεγω αυτο που με ικανοποιει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.

Φανταζομαι οτι αν οι καταστηματαρχες αποφασισουν οτι θα κλεισουν τα μαγαζια τους επειδη...εχουν αυξημενο κοστος, θα αποφασισουν επισης (παντα ομαδικα και δημοκρατικα) να σταματησουν να πληρωνουν τους εργαζομενους τους, ή να καθαριζουν τα πιατα και τις τουαλετες;

Ο νομος κατ' ουσιαν δεν εχει νοημα αν δεν με συμφερει. Λογικο.

Eγω ξερεις τι θα πω?
Πως οποιος παει για τα πολλα, στο τελος χανει και τα λιγα.
Καθολικη απαγορευση δε θελατε ...οριστε τωρα...ακριβως "σαν να μην περασε μια μερα".

Πες τα. Απολυτο δικιο εχει.

Θελατε να μην σας κανει καποιος κακο στην υγεια σας, και να μην τσουζουν τα ματια σας και να μυριζουν τα ρουχα σας; Καλα να παθετε. Αυτο λεγεται πλεονεξια. Καλα δεν ημασταν μεχρι σημερα που καπνιζαν ολοι μεσα στα μουτρα μας;

Πως θα βγει ο καπνιστης εξω να πιει την μπυρα του αν δεν καπνιζει; Θα μειωθει η πελατεια. Φυσικα αν δεν βγει ο μη καπνιστης εξω επειδη τον ενοχλει ο καπνος, θα αυξηθει η πελατεια (τι πως; Σταματα. Θα αυξηθει λεμε)

Και στο κατω κατω ειπαμε. Μεχρι τωρα πως εβγαινε αυτος που δεν καπνιζει εξω; Ετρωγε τον καπνο; Αρα μπορει να συνεχισει να το κανει. Πλεονεκτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ηταν υπερ, αλλα δε θελανε/-τε ισορροπια...θελατε απο το ενα ακρο να παμε στο αλλο.
Αν χαιρομαι που δε συμβαινει? Παρα πολυ...
Προσωπικα ηθελα ενα μετρο που να ικανοποιει και τους μεν αλλα και τους δε. Εαν πρεπει να διαλεξω καποιο απο τα δυο ακρα, ως καπνιστρια σαφως και επιλεγω αυτο που με ικανοποιει.
Το μέτρο που επικαλείσαι πως ήθελες, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ίσχυε εδώ και καιρό. Πρακτικά βέβαια.. ας μη σχολιάσω τι ίσχυε και γι' αυτό προφανώς και αποφασίστηκε η καθολική απαγόρευση. Αλλά γι' αυτό στην Ελλάδα δεν πάει τίποτα μπροστά. Γιατί όλοι σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτούλη μας και την πάρτη μας και ο δίπλα ας πάει να πνιγεί! Εδώ σε χώρες που κάνει και πραγματικό κρύο και δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, εδώ θα σας πέσει ο κώλος (μη πω τίποτα χειρότερο) να βγείτε λίγο έξω! Αλλά είπαμε.. εδώ είμαστε θεριακλήδες και δεν σηκώνουμε μύγα στο σπαθί μας ..για το κάπνισμα. Γιατί για άλλα μια χαρά σηκώνουμε και δεν βγάζουμε και κιχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Το μέτρο που επικαλείσαι πως ήθελες, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ίσχυε εδώ και καιρό.

Καταρχας θεωρητικα δεν θα επρεπε να υπαρχει καν τετοιο μετρο. Δεν θα επρεπε να ρυθμιζει το κρατος τετοιες διαπροσωπικες μας σχεσεις. Οπως ο καθε (σχεδον) καπνιστης εχει το σεβασμο απεναντι σε καποιον ασθενη ή βρεφος να μην καπνιζει μπροστα του, θα επρεπε να το κανει και σε καθε χωρο που υπαρχει ανθρωπος που ενοχλειται.

Αλλα:

Υπηρξε νομος οπου υποχρεουνταν να υπαρχει χωρος μη καπνιστων (ο μικροτερος απο τους δυο). Δεν εφαρμοστηκε.
Υπηρξε νομος που διαχωριζε τα μαγαζια σε μη καπνιστων και καπνιστων. Δεν εφαρμοστηκε.
Τωρα υπαρχει τριτος νομος. Δεν εφαρμοζονται.

Κατα τα αλλα να βρουμε μια συμβιβαστικη λυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σιγά μη χάσουν οι Ελληνάρες. Ένα έχω να πω: ντροπή μας.
Καταρχάς έλεος πια με αυτή την καραμέλα και την αρνητική έννοια που αυτή κουβαλάει: "Ελληνάρας".
Πραγματικά έλεος!
Τη νοοτροπία του Έλληνα την κουβαλάμε όλοι μας κι εσύ κι εγώ και όλοι γιατί γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε στο Ελλάντα. Αλλά ναι εγώ κι εσύ kajira είμαστε οι γαμάτοι και ξεχωρίζουμε από τη μάζα, γιατί είμαστε απλά πιο δεκτικοί στον αντικαπνιστικό νόμο. Είναι μια τάση και αυτή μάλλον του Έλληνα, να υποβαθμίζει τους άλλους για να νιώθει αυτός ανώτερος.


Ντροπή σε ποιους ακριβώς; Στους εστιάτορες που αποφάσισαν κάτι τέτοιο; Πιστεύεις πραγματικά ότι αν τα πράγματα στην ελληνική οικονομία ήταν καλύτερα και ο κόσμος έβγαινε όπως παλιά να διασκεδάσει, θα το έκαναν;
Είναι επαγγελματίες μερικοί από αυτούς ίσως χρεωμένοι, που βλέπει ο τζίρος τους να μειώνεται σημαντικά και την ελληνική κυβέρνηση να τους δίνει άλλη μια κλωτσιά για να κλείσουν οριστικά.
Πως θα έπρεπε αυτοί οι άνθρωποι να δείξουν τη δυσαρέσκειά τους;

Δεν είναι όλα ή άσπρο ή μαύρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ηρώ, πραγματικά θεωρείς πως ο τζίρος των μαγαζιών έχει μειωθεί επειδή απαγορεύτηκε το κάπνισμα και μάλιστα ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ απαγορεύτηκε πουθενά;;!! Δικαιολογίες ψάχνουν απλώς για να νομιμοποίησουν έμμεσα τις παράνομες πρακτικές που ήδη εφαρμόζουν- δεν έχω πάει σε κανένα μαγαζί που να απαγορεύεται πραγματικά το κάπνισμα κι ακόμα κι αν απαγορεύεται στις 00.00 επιτρέπεται! Ο τζίρος θα έπεφτε ούτως ή άλλως προφανώς, είναι η εποχή που φταίει κι όχι η απαγόρευση.

Κατά τα άλλα ο χαρακτηρισμός Ελληνάρας δεν πήγαινε μόνο στους άλλους κι αν είδες είπα "ντροπή μας" κι όχι "ντροπή τους". Οπότε δεν έβγαλα καθόλου τον ευατό μου απέξω, όπως ισχυρίζεσαι. Γιατί κι εγώ σ' αυτή την χώρα ζω κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω ένα τρόπο να πείσω τους δίπλα μου να μην είναι τόσο εγωιστές και παρτάκηδες, οπότε οπωσδήποτε φέρω κι εγώ τεράστιο μερίδιο ευθύνης.

ΥΓ: Αυτό λέω κι εγώ: πως δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Οι καπνιστές όμως δεν βλέπουν πουθενά γκρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καταρχάς έλεος πια με αυτή την καραμέλα και την αρνητική έννοια που αυτή κουβαλάει: "Ελληνάρας".
Πραγματικά έλεος!
Τη νοοτροπία του Έλληνα την κουβαλάμε όλοι μας κι εσύ κι εγώ και όλοι γιατί γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε στο Ελλάντα. Αλλά ναι εγώ κι εσύ kajira είμαστε οι γαμάτοι και ξεχωρίζουμε από τη μάζα, γιατί είμαστε απλά πιο δεκτικοί στον αντικαπνιστικό νόμο. Είναι μια τάση και αυτή μάλλον του Έλληνα, να υποβαθμίζει τους άλλους για να νιώθει αυτός ανώτερος.


Ντροπή σε ποιους ακριβώς; Στους εστιάτορες που αποφάσισαν κάτι τέτοιο; Πιστεύεις πραγματικά ότι αν τα πράγματα στην ελληνική οικονομία ήταν καλύτερα και ο κόσμος έβγαινε όπως παλιά να διασκεδάσει, θα το έκαναν;
Είναι επαγγελματίες μερικοί από αυτούς ίσως χρεωμένοι, που βλέπει ο τζίρος τους να μειώνεται σημαντικά και την ελληνική κυβέρνηση να τους δίνει άλλη μια κλωτσιά για να κλείσουν οριστικά.
Πως θα έπρεπε αυτοί οι άνθρωποι να δείξουν τη δυσαρέσκειά τους;

Δεν είναι όλα ή άσπρο ή μαύρο.


1) Ελληναραδες ειναι και οι μη καπνιστες που ο,τι και να γινει οι ιδιοι δεν αντιδρουν. Δεν υπαρχει καπνοαπαγορευση; Δεν λενε τιποτα σε κανεναν φιλο τους ή μη οταν τους ενοχλει και το υπομενουν. Υπαρχει και οι καταστηματαρχες λενε οτι δεν θα το εφαρμοσουν λογω τζιρου; Δεν σκεφτονται να μην πηγαινουν σε μαγαζια οπου καπνιζουν για να δουν οι καταστηματαρχες οτι και αυτοι εχουν αγοραστικη δυναμη.

2) Ναι και χωρις κριση θα το εκαναν. Σε εκεινη την περιπτωση γιατι "θα μειωνοντουσαν τραγικα τα κερδη τους".

3) Ποιος τους ειπε οτι η μειωση εχει να κανει με την καπνοαπαγορευση; Και η ανεργια αυξανεται συνεχως τους τελευταιους μηνες, η καπνοαπαγορευση φταει και για αυτο; Μηπως απλα χειροτερευει η κριση;

4) Ακομα και να φταιει ο νομος, ισχυει αυτο που εγραψα παραπανω: Δεν σε ωφελει ο νομος και σταματας να τον τηρεις; Που γινονται αυτα; Με αυτη τη λογικη ας καταργησουν και αλλους νομους που τους στερουν εσοδα. Ας δηλωσουν (γιατι προφανως ουτως ή αλλως γινεται σε καποιο βαθμο) οτι δεν θα καταβαλλουν ΦΠΑ. Ε;

5) Σκεφτηκε κανεις καταστηματαρχης οτι αν μειωθηκε ο τζιρος του λογω καπνου εχει να κανει με το οτι σε πολλα μαγαζια επιτρεπεται το καπνισμα ακομα, ενω στο δικο του οχι; Και αρα η λυση ειναι να εφαρμοστει παντου ο νομος, και οχι περιστασιακα;

(Και μην μου πει κανεις οτι δεν θα βγαινουν εξω οι καπνιστες αν γινει αυτο! Πρωτον με την ιδια λογικη δεν θα εβγαιναν εξω οι μη καπνιστες πιο παλια, που ενοχλουνται και πιο πολυ απο τον καπνο, και κατα δευτερον, αν ηταν να γινει αυτο θα αντισταθμιζονταν απο το οτι θα ξεκινουσαν να βγαινουν εξω πιο πολλοι μη καπνιστες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εδώ βγάλανε νόμο να μην καπνίζουνε και στα αυτοκίνητα(θεωρόντας τα μάλλον δημόσιο χώρο και αυτά),αν και έχουν δίκιο όταν είναι μέσα παίδι.Τι φταίει ένα παίδι να εισπνέει τον καπνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ηρώ, πραγματικά θεωρείς πως ο τζίρος των μαγαζιών έχει μειωθεί επειδή απαγορεύτηκε το κάπνισμα
Όχι. Πιστεύω ότι αυτό απλά έκανε την κατάσταση χειρότερη. Είναι ένας παράγοντας και τον λαμβάνω υπ΄όψιν μου. Όποιος δεν τον λαμβάνει εθελοτυφλεί.

και μάλιστα ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ απαγορεύτηκε πουθενά;;!! Δικαιολογίες ψάχνουν απλώς για να νομιμοποίησουν έμμεσα τις παράνομες πρακτικές που ήδη εφαρμόζουν- δεν έχω πάει σε κανένα μαγαζί που να απαγορεύεται πραγματικά το κάπνισμα κι ακόμα κι αν απαγορεύεται στις 00.00 επιτρέπεται! Ο τζίρος θα έπεφτε ούτως ή άλλως προφανώς, είναι η εποχή που φταίει κι όχι η απαγόρευση.

Που στο καλό τα βρίσκετε αυτά τα μαγαζιά απορώ! Εγώ δεν έχω πάει σε κλειστό χώρο που να επιτρέπεται το κάπνισμα και μέχρι και στο κυλικείο της σχολής εφαρμόζεται ο νόμος, πράγμα το οποίο όντως μου έκανε εντύπωση. Το μόνο που παρατήρησα αυτές τις μέρες είναι ότι αρκετά μαγαζιά έκαναν κάποιες τροποποιήσεις σε ό,τι αφορά τον υπαίθριο ή ημιυπαίθριο χώρο τους, ούτως ώστε να φιλοξενεί περισσότερους καπνιστές.


Κατά τα άλλα ο χαρακτηρισμός Ελληνάρας δεν πήγαινε μόνο στους άλλους κι αν είδες είπα "ντροπή μας" κι όχι "ντροπή τους". Οπότε δεν έβγαλα καθόλου τον ευατό μου απέξω, όπως ισχυρίζεσαι. Γιατί κι εγώ σ' αυτή την χώρα ζω κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω ένα τρόπο να πείσω τους δίπλα μου να μην είναι τόσο εγωιστές και παρτάκηδες, οπότε οπωσδήποτε φέρω κι εγώ τεράστιο μερίδιο ευθύνης.

Και ευλόγως απορώ.. γιατί όταν βλέπεις την παρανομία δεν κάνεις εκείνη τη στιγμή μια καταγγελία;
Να καταγγείλεις αυτούς τους Ελληναράδες (ίιιου :sick:) και να αφήσεις στην άκρη το ελληνικό φιλότιμο, που φαντάζομαι ότι είναι υπεύθυνο για αυτή την ανοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ απ' όλα αυτά, έχω μόνο μια απορία: Πώς γίνεται από τη μια πλευρά οι στατιστικές να λένε ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού δεν είναι καπνιστές, ενώ από την άλλη, όταν απαγορεύεται το κάπνισμα στα μαγαζιά, πέφτει ο τζίρος τους κατακόρυφα. :hmm:

Υπάρχει μια αντίφαση μέσα σ' αυτό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια πιθανή εξήγηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Εγώ απ' όλα αυτά, έχω μόνο μια απορία: Πώς γίνεται από τη μια πλευρά οι στατιστικές να λένε ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού δεν είναι καπνιστές, ενώ από την άλλη, όταν απαγορεύεται το κάπνισμα στα μαγαζιά, πέφτει ο τζίρος τους κατακόρυφα. :hmm:

Υπάρχει μια αντίφαση μέσα σ' αυτό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια πιθανή εξήγηση;

αποτι καταλαβα οι μη καπνιστες ζοριζονται και βγαινουν εξοδο σε χωρο καπνιστων αναγκαστικα. αντιθετα οι καπνιστες δεν ειναι διατεθιμενοι να βγουν αν τους αναγκαζουν να μη καπνισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Που στο καλό τα βρίσκετε αυτά τα μαγαζιά απορώ! Εγώ δεν έχω πάει σε κλειστό χώρο που να επιτρέπεται το κάπνισμα και μέχρι και στο κυλικείο της σχολής εφαρμόζεται ο νόμος, πράγμα το οποίο όντως μου έκανε εντύπωση. Το μόνο που παρατήρησα αυτές τις μέρες είναι ότι αρκετά μαγαζιά έκαναν κάποιες τροποποιήσεις σε ό,τι αφορά τον υπαίθριο ή ημιυπαίθριο χώρο τους, ούτως ώστε να φιλοξενεί περισσότερους καπνιστές.

!!!!!!!

Σε ποια πολη μενεις; Δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω, αλλα τουλαχιστον στη Θεσσαλονικη που μενω εγω εχω παει σε 2 μαγαζια που εφαρμοζεται ο νομος! Και στο ενα απαγορευονταν το καπνισμα και πριν την 1η Σεπτεμβριου!

Και δεν το εννοω τυπου "κανα δυο μαγαζια". Κυριολεκτικα 2. Στα υπολοιπα ειτε εχουν τασακια κανονικα, ειτε αδεια μπουκαλια μπυρας, ειτε τηρουν το νομο μεχρι τις 11 και μετα βγαζουν αυτοσχεδια τασακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
αποτι καταλαβα οι μη καπνιστες ζοριζονται και βγαινουν εξοδο σε χωρο καπνιστων αναγκαστικα. αντιθετα οι καπνιστες δεν ειναι διατεθιμενοι να βγουν αν τους αναγκαζουν να μη καπνισουν.
Υποτίθεται όμως, ότι η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος στα μαγαζιά, θα ευχαριστούσε τους μη καπνιστές και θα τους έκανε να βγαίνουν περισσότερο έξω, ενώ τώρα οι καπνιστές θα κάθονταν σπίτια τους. Εάν όμως συνέβαινε αυτό και με δεδομένο ότι οι μη καπνιστές είναι πλειοψηφία, τότε θα έπρεπε να ΑΥΞΗΘΕΙ ο τζίρος και η κίνηση στα μαγαζιά και όχι το αντίθετο. Εξακολουθώ να παραμένω με την απορία.

Ρε παιδιά, οι έρευνες που παρατέθηκαν κι έβγαζαν τους μη καπνιστές πλειοψηφία, μήπως (λέω μήπως επειδή δεν το έχω ψάξει) αναφέρονταν στο σύνολο του πληθυσμού; Μήπως στους μη καπνιστές περιλαμβάνονταν οι γέροι και τα μικρά παιδιά, ενώ στις ενεργές οικονομικά ηλικίες το κάπνισμα εξακολουθεί να κατέχει την πλειοψηφία; :hmm: Υποθέσεις κάνω φυσικά, εξ αιτίας της αντίφασης την οποία έχω παρατηρήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
η λογική που δίνω εγώ σε αυτήν την απαγόρευση, είναι ότι δε μπορούμε να σταματήσουμε να κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας....
μόνο προβλήματα, θα δημιουργήσει όλο αυτό το σκηνικό....
ο Έλληνας δε συμμορφώνεται και δε χωράει σε κανένα πλαίσιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
+1
είναι ευρέως γνωστό , ότι όταν είχαν θεσπιστεί πιο επιεική μέτρα , εφαρμόστηκαν παντού και χωρίς προβλήματα
καλά να πάθετε , νομοθέτες :mad:
Περιεργο. Εγω βλεπω πιο αυστηρα μετρα σε πολλα άλλα κρατη, και μια χαρα τηρουνται και φερνουν αποτελεσμα. Μαλλον φταιει η παντελής ελλειψη σεβασμου,πειθαρχιας κλπ,κλπ του ελληνα.

Καταρχάς έλεος πια με αυτή την καραμέλα και την αρνητική έννοια που αυτή κουβαλάει: "Ελληνάρας".
Πραγματικά έλεος! Τη νοοτροπία του Έλληνα την κουβαλάμε όλοι μας κι εσύ κι εγώ και όλοι γιατί γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε στο Ελλάντα. Αλλά ναι εγώ κι εσύ kajira είμαστε οι γαμάτοι και ξεχωρίζουμε από τη μάζα, γιατί είμαστε απλά πιο δεκτικοί στον αντικαπνιστικό νόμο. Είναι μια τάση και αυτή μάλλον του Έλληνα, να υποβαθμίζει τους άλλους για να νιώθει αυτός ανώτερος.
Η εκφραση γιαυτο χρησημοποιειται, με αρνητικη εννοια. Τι σε ενοχλει ακριβως ; Η αληθεια ειναι δυστυχως. Δεν ειναι αυτο, καλη περιπτωση για να πουμε οτι εχουμε να κανουμε με περιστωση "υποβιβαζουμε τους αλλους για να νιωσουμε ανωτεροι". Οχι τουλαχιστον οταν ο χαρακτηρισμος αποδιδεται δικαιως. Και ρε συ Ηρω, οχι δεν εχουμε ολοι την νοοτροπια αυτη του Ελληνα-ρα που αναφερθηκε. Τι παει να πει οτι επειδη γεννηθηκαμε και μεγαλωσαμε εδω. Αυτο ειναι τραγικο τσουβαλιασμα. Αν ηταν ετσι καταρχας, δε θα διαφωνουσαμε και δε θα υπηρχε καν η εκφραση "Ελληναρας" , αφου θα ειχαμε ολοι ιδια νοοτροπια για ολα.

Τα υπολοιπα τα απντησε ευστοχα ο Ιnsomniac.

Εγώ απ' όλα αυτά, έχω μόνο μια απορία: Πώς γίνεται από τη μια πλευρά οι στατιστικές να λένε ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού δεν είναι καπνιστές, ενώ από την άλλη, όταν απαγορεύεται το κάπνισμα στα μαγαζιά, πέφτει ο τζίρος τους κατακόρυφα. :hmm:
Υπάρχει μια αντίφαση μέσα σ' αυτό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια πιθανή εξήγηση;
Αυτες οι στατιστικες συνηθως ειναι στο συνολο πληθυσμου, ή σε ομαδες κατα ηλικιακο γκρουπ. Ειναι πολυ πιθανο, οτι ο ενεργος πληθυσμος καπνιστων, ειναι πιο ψηλα. Παντως δε νομιζω οτι απλα μια πλειοψηφια, θα μας εκανε να βλεπουμε ή γεματα ή αδεια μαγαζια ετσι οπως περιγραφεις. Διοτι και πλειοψηφια να ειναι, δε θα ειναι με μεγαλη διαφορά απο τους μη-καπνιστες. Και υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες. Πχ μπορει το κοινωνικο προφιλ του καπνιστη να περιλαμβανει περισσοτερες εξοδους/μηνα απο τον μη. Ή μπορει εκει που κανονικα θα βλεπαμε περισσοτερους μη-καπνιστες να βγαινουν, να μη βγαινουν λογω οικονομικης κρισης.

ο Έλληνας δε συμμορφώνεται και δε χωράει σε κανένα πλαίσιο....
Μωρε συμορφωνεται...απλά ειτε πρεπει να φτασει στο αμην, ειτε θελει μπαμπουλα, ειτε να συμορφωθουν ολοι ταυτοχρονα. Στο εξωτερικο να δεις πως συμορφωνεται σε χρονο dt....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top