Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χτυπηστε πιο δυνατα τον κωλ@ σας χαμω, εαν θελετε να καταφερετε κατι, διοτι εγω ακομα καπνιζω παντου...
Και για να μην ξεχνιομαστε...ανηκω στους ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, δεν ντρεπομαι καθολου, ενω απεναντιας πολυ γουσταρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η εκφραση γιαυτο χρησημοποιειται, με αρνητικη εννοια. Τι σε ενοχλει ακριβως ; Η αληθεια ειναι δυστυχως. Δεν ειναι αυτο, καλη περιπτωση για να πουμε οτι εχουμε να κανουμε με περιστωση "υποβιβαζουμε τους αλλους για να νιωσουμε ανωτεροι". Οχι τουλαχιστον οταν ο χαρακτηρισμος αποδιδεται δικαιως. Και ρε συ Ηρω, οχι δεν εχουμε ολοι την νοοτροπια αυτη του Ελληνα-ρα που αναφερθηκε. Τι παει να πει οτι επειδη γεννηθηκαμε και μεγαλωσαμε εδω. Αυτο ειναι τραγικο τσουβαλιασμα. Αν ηταν ετσι καταρχας, δε θα διαφωνουσαμε και δε θα υπηρχε καν η εκφραση "Ελληναρας" , αφου θα ειχαμε ολοι ιδια νοοτροπια για ολα.
Δεν τη δέχομαι σαν έκφραση και για την ακρίβεια τη μισώ. Τι πάει να πει δηλαδή Ελληναράς;
Είναι σα να λέμε ότι οι Έλληνες είναι για τον μμμπέο, άρα κάτι μεγαλύτερο από αυτό δηλαδή ο Ελληναράς είναι ακόμα περισσότερο για τον μμμμπέο. Ε δεν το δέχομαι και μη μου δίνεται σημασία γι΄αυτό. Εμένα μου αρέσουν οι Έλληνες και κανά 2 μαλάκες που συναντώ κατά καιρούς τους αποκαλώ απλά μαλάκες και όχι Ελληναράδες.


Ρώτησα και την kajira αλλά δεν μου απάντησε και θα ρωτήσω και ΄σένα. Γιατί όταν πέφτει στην αντίληψή σας η παρανομία (που απ΄ότι λέτε τη συναντάτε παντού) δεν παίρνετε τηλέφωνο να καταγγείλετε το περιστατικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ρώτησα και την kajira αλλά δεν μου απάντησε και θα ρωτήσω
και ΄σένα. Γιατί όταν πέφτει στην αντίληψή σας η παρανομία (που απ΄ότι λέτε τη συναντάτε παντού) δεν παίρνετε τηλέφωνο να καταγγείλετε το περιστατικό;

Να καταγγειλει και αυτος ποιον ακριβως?!
Τα ατομα με τα οποια ειναι παρεα?!

Εν ολιγοις, φωναζουμε απλα για να κανουμε φασαρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Να καταγγειλει και αυτος ποιον ακριβως?!
Τα ατομα με τα οποια ειναι παρεα?!
:lol:

Ε ρε κατακαημένε Lorien τι σου ΄μελλε να πάθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χτυπηστε πιο δυνατα τον κωλ@ σας χαμω, εαν θελετε να καταφερετε κατι, διοτι εγω ακομα καπνιζω παντου...
Και για να μην ξεχνιομαστε...ανηκω στους ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, δεν ντρεπομαι καθολου, ενω απεναντιας πολυ γουσταρω.

Κρίμα βρε Νεράιδα.

Σε άλλα θέματα είσαι από τους πρώτους που θα καταγγείλουν τον τραμπουκισμό και τους παρτάκηδες.

Και τώρα κάνεις το ίδιο.

Σου φταίνε οι νομοθέτες, το κατεστημένο, ο νόμος, αλλά στην ουσία την πληρώνουμε εμείς, οι διπλανοί σου.

Ντροπή σου που ενέδωσες, ώστε να οργίζεσαι και να προκαλείς έτσι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κρίμα βρε Νεράιδα.

Σε άλλα θέματα είσαι από τους πρώτους που θα καταγγείλουν τον τραμπουκισμό και τους παρτάκηδες.


Και τώρα κάνεις το ίδιο.


Σου φταίνε οι νομοθέτες, το κατεστημένο, ο νόμος, αλλά στην ουσία την πληρώνουμε εμείς, οι διπλανοί σου.


Ντροπή σου που ενέδωσες, ώστε να οργίζεσαι και να προκαλείς έτσι.
:worry:


Γιδι, τα παραπονα σας στους ιδιοκτητες που το επιτρεπουν με τασακια κανονικα πανω στο τραπεζι και στο μπαρ.
Απο κει και περα, εαν καποιοι απο αυτους που ειναι τοσο υπερ του καθολικου καπνισματος ελεγχανε το μενος τους, ισως να προσπαθουσα περισσοτερο και να πηγαινα και στο αγαπημενο μου κινεζικο που δυστυχως δεν επιπρεπεται το καπνισμα απο περσυ το χειμωνα.
ΑΠο κει και περα, οχι δεν ντρεπομαι καθολου, διοτι ποτε δεν αρνηθηκα να σβησω τσιγαρο οταν καποιος διπλανος μου ενοχληθηκε, κατα δευτερον καπνιζω οπου μου επιτρεπεται και κατα τριτον κρινω ως φασιστικο αυτο το νομοσχεδιο απεναντι σε ενα μεγαλο ποσοστο πολιτων.

Μη με φουντωνετε αλλο...:P
Αλλωστε επαναλβανομαι εδω και πολλες σελιδες...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λυπάμαι, αλλά τα παράπονά μου θα πάνε και στους καπνιστές, γιατί απλά δε φταίνε μονίμως οι "άλλοι".

Μπορεί να μη σε νοιάζει να φας πρόστιμο, αλλά για μένα, και μόνο το ότι αμφισβητείς την απαγόρευση και αναγκάζεις τους άλλους να περάσουν στην 'αυτοδικία', ζητώντας σου να το σβήσεις, με προσβάλλει. Όπως και το να μου τρίβεις στα μούτρα την όποια αποτυχία του μέτρου, ως τώρα.

Στην τελική, το νομοσχέδιο υπάρχει, μας αρέσει ή όχι, και ο χειρότερος τρόπος να το κρίνουμε είναι αυτή η συμπεριφορά.

Κι επειδή αντίστοιχα έχω επαναληφθεί, αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν τη δέχομαι σαν έκφραση και για την ακρίβεια τη μισώ. Τι πάει να πει δηλαδή Ελληναράς;
Είναι σα να λέμε ότι οι Έλληνες είναι για τον μμμπέο, άρα κάτι μεγαλύτερο από αυτό δηλαδή ο Ελληναράς είναι ακόμα περισσότερο για τον μμμμπέο. Ε δεν το δέχομαι και μη μου δίνεται σημασία γι΄αυτό. Εμένα μου αρέσουν οι Έλληνες και κανά 2 μαλάκες που συναντώ κατά καιρούς τους αποκαλώ απλά μαλάκες και όχι Ελληναράδες.
Η εκφραση χρησημοποιειται για να αποδοσει εν συντομια, καποια αρνητικά χαρακτηριστικα και νοοτροπιες, που υπαρχουν εντονα στο λαο μας. Δεν στοχευει στο εθνος, στοχευει ακριβως στους "βλακες ή αλαζονες ελληνες", οχι σε ολους τους ελληνες. Που την εχουν δει φιρμα, εχουν καβαλησει καλαμι κλπ. Γιαυτο και ο υπερθετικος βαθμος (κατα καποιον τροπο). Η χρηση της μπορει να γινει λανθασμενα βεβαια. Οπως ολα. Οτι ειμαστε σε πολλες περιπτωσεις, κοντοφθαλμοι,εγωιστες,καλοπερασακηδες,κουτοπονηροι,κλεφτες και απειθαρχοι με απουσια ομαδικου πνευματος, δε νομιζω να αμφισβητειται.

Ρώτησα και την kajira αλλά δεν μου απάντησε και θα ρωτήσω και ΄σένα. Γιατί όταν πέφτει στην αντίληψή σας η παρανομία (που απ΄ότι λέτε τη συναντάτε παντού) δεν παίρνετε τηλέφωνο να καταγγείλετε το περιστατικό;
Καταρχας εγω δεν ειπα οτι βγαινω και οπου παω καπνιζουν. Για την ακριβεια τον τελευταιο καιρο βγαινω σπανια οπότε δε θα ξερω καν τι συμβαινει απο την εφαρμογη του νομου. Τωρα περι καταγγελειων, δεν ξερω τι θα εκανα. Δε θα ασχολουμουν ευκολα για τον ιδιο λογο που καθιστανται αναγκαιες οι ιδιες οι καταγγελειες. Γιατι δε θα γινει τιποτα. Αν ομως φτασει ο κομπος στο χτενι και δε μπορει ο κοσμος να παει πουθενα χωρις ντουμανι, λογικα θα αυξηθουν οι καταγγελειες, θα γινει θορυβος.

:lol:
Ε ρε κατακαημένε Lorien τι σου ΄μελλε να πάθεις!
:(

Φωναζουμε μπας και κατεβουν οι ελληναραδες απο το καλαμι και μαθουν τι ειναι σεβασμος και πολιτισμος. Η φωναζουμε γιατι βαρεθηκαμε (οι καπνιστες) τον καπνο και ερχεται σιγα σιγα ενας τροπος να απαλλαγουμε. Η φωναζουμε επειδη ειναι θρασος και προκλητικο να σου λενε οι καπνιστες "αποφασιζουμε και διαταζουμε εκμεταλλευομενοι την κριση".
Αν καταλαβα καλα η Ηρω αναφεροταν σε καταγγελειες προς το μαγαζι για τριτους. Οσο για την οποια δικη μου παρεα, θα ημουν υπερηφανος αν ενω καπνιστης, σεβοταν να μην ενοχλει αλλους. Και αν δε το κανει αλλα παραδεχεται οτι κανει λαθος αλλα δε μπορει αλλιως, εχει κι αυτο καποια εντιμοτητα αν ειναι ειλικρινες. Αν ομως και δε το κανει και το παιζει "κανω οτι γουσταρω και σας γραφω ολους", τότε σαφως και θα ειμαι το αντιθετο απο υπερηφανος. Ευτυχως οι περισσοτερες απο τις βασικες παρεες μου, ειτε δεν καπνιζουν, ειτε ξερουν τι ειναι σεβασμος, σωστο και λαθος.

Μαρεσει παντως που απο τους ξενους, θαυμαζουμε μερικα πραγματα, δε θαυμαζουμε άλλα, και μαλιστα κοροιδευουμε ο'τι δε βολευει εμας. Οταν μας ενοχλει κατι στο λαο μας η στο κρατος, εξυμνουμε τους ξενους που εχουν πολιτισμο,οργανωση,σεβασμο,ωριμοτητα,κοινωνικη συνειδηση. Εαν ομως ειναι κατι οπως το τσιγαρο,η διασκεδαση,η καλοπεραση, οι υποχρεωσεις προς τους συμπολιτες,προς το κρατος,τους νομους,....τοτε οι ξενοι ειναι "ευρωπαιοι" σε εισαγωγικα, ειναι ξενερωτοι, ειναι υπερβολικοι...Μας βλεπουν σαν κακομαθημενα παιδια, και μεις στον κοσμο μας, νομιζουμε οτι ειμαστε οι εξυπνοι. Πονηροι και καλοπερασακηδες ειμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

:lol:

Ε ρε κατακαημένε Lorien τι σου ΄μελλε να πάθεις!


Λες και ειναι ο μονος που εχει φιλους καπνιστες και συνεχιζει να βγαινει σε χωρους οπου τους επιτρεπεται το καπνισμα...
Ή μηπως ο καπνιστης θα παει σε ενα μαγαζι που του επιτρεπεται και απο τη στιγμη που για κεινον ειναι σημαντικο πλας στην εξοδο του, θα αρνηθει να καπνισει?!


Λυπάμαι, αλλά τα παράπονά μου θα πάνε και στους καπνιστές, γιατί απλά δε φταίνε μονίμως οι "άλλοι".
Μπορεί να μη σε νοιάζει να φας πρόστιμο, αλλά για μένα, και μόνο το ότι αμφισβητείς την απαγόρευση και αναγκάζεις τους άλλους να περάσουν στην 'αυτοδικία', ζητώντας σου να το σβήσεις, με προσβάλλει. Όπως και το να μου τρίβεις στα μούτρα την όποια αποτυχία του μέτρου, ως τώρα.

Στην τελική, το νομοσχέδιο υπάρχει, μας αρέσει ή όχι, και ο χειρότερος τρόπος να το κρίνουμε είναι αυτή η συμπεριφορά.

Κι επειδή αντίστοιχα έχω επαναληφθεί, αυτά.


Το τριβω στη μουρη ολων εκεινων που ηθελαν απο το ενα ακρο να πανε στο αλλο, για να παρουν το αιμα τους πισω χωρις να υπολογιζουν τιποτα. Και εαν ανατρεξεις στις σελιδες αυτου, αλλα και αλλων παρομοιων θεματων, θα εντοπισεις πολλους.

Τελος παντων...
Ας μην αρχισω και εγω τα περι ντροπης για ολα τα λαμογια που κατακλεβουν την εφορια, για τους οδηγους που πινουν πανω απο ενα ποτο, που παραβιαζουν "στοπ" φαναρια, λαδωνουν κ.ο.κ....
Και προσοχη, δεν τα αναφερω για να δειξω ποσο μικρη ειναι η δικη μου παρανομια, την οποια βεβαιως παραδεχομαι κιολας, αλλα για να δειξω πως ας κοιταξει πρωτα ο καθενας την καμπουρα του και μετα ας μιλησει για ποσο θα επρεπε εγω να ντρεπομαι.
Και σου επαναλαμβανω, ενω κρινω φασιστικο το μετρο, δεν επιβαλλω με τσαμπουκα σε κανενα χωρο το τσιγαρο μου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι κάνουν μερικοί εδώ μέσα και τι σου είπαν.
Ξέρω ότι ο νόμος αυτός είναι η τρίτη ή τέταρτη προσπάθεια, μετά από δέκα χρόνια αποτυχιών. Κάτι που επίσης επαναλαμβάνω.

Κι αυτό δε μου μοιάζει τόσο "από το ένα άκρο στο άλλο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νεραιδα,,επανελαβε..

Είμαι η Νεράιδα και είμαι καλά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι κάνουν μερικοί εδώ μέσα και τι σου είπαν.
Ξέρω ότι ο νόμος αυτός είναι η τρίτη ή τέταρτη προσπάθεια, μετά από δέκα χρόνια αποτυχιών. Κάτι που επίσης επαναλαμβάνω.

Κι αυτό δε μου μοιάζει τόσο "από το ένα άκρο στο άλλο".


Γιδι, δε θα χρεωθω εγω τις αποτυχιες και τις αδυναμιες του κρατικου μηχανισμου των τελευταιων 10 χρονων.
Εγω σου λεω ποια ειναι η θεση μου. Ουδεποτε απαιτησα να καπνισω σε μερη που απαγορευοταν και το τηρουσαν. Και το ακριβως ιδιο κανω ενα χρονο τωρα.
Και θα σε ρωτησω ενα πραγμα, αφου απετυχαν τα προηγουμενα μετρα για τους λογους που απετυχε για την ωρα και αυτο, τι σε εκανε να πιστεψεις στην επιτυχια αυτου απο τη στιγμη που ειναι και "ολοκληρωτικο"?



Νεραιδα,,επανελαβε..

Είμαι η Νεράιδα και είμαι καλά!:P


Εσυ σουςςςςςςςς! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν μιλααας εσυυυ..

Μιλααει η Νικοτιινηη απο μεεεσαα σουυ..:hypno::hypno:8):shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν μιλααας εσυυυ..

Μιλααει η Νικοτιινηη απο μεεεσαα σουυ..:hypno::hypno:8):shifty:

ΠΟυ να δεις οταν αμολαω τα υπολοιπα -ινη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

Λες και ειναι ο μονος που εχει φιλους καπνιστες και συνεχιζει να βγαινει σε χωρους οπου τους επιτρεπεται το καπνισμα...
Ή μηπως ο καπνιστης θα παει σε ενα μαγαζι που του επιτρεπεται και απο τη στιγμη που για κεινον ειναι σημαντικο πλας στην εξοδο του, θα αρνηθει να καπνισει?!

Όπου Lorien βάζω όλους τους μη καπνιστές (συμπεριλαμβανομένου και της δικής μου παρέας) που δέχονται να καθίσουν σε μέρη που επιτρέπεται το κάπνισμα βλέπε αυλές ή ημιυπαίθριους χώρους μόνο και μόνο για να μου/σου/τους κάνουν το χατήρι.
Βλέπεις ο Έλληνας Lorien μπορεί να φωνάζει όταν τον πνίγει το δίκιο, αλλά έχει όπως είπα και στην kajira φιλότιμο και αυτοθυσία :P "προκειμένου να το χαρείς εσύ, ας πάει και το παλιάμπελο θα κάτσω με τους καπνιστές κι ας δε μ΄αρέσει."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΠΟυ να δεις οταν αμολαω τα υπολοιπα -ινη!
Πολεεεμησέεε τοοο...
Είσαι δυνατόοτερηη απο αυτοοοο...:hypno::hypno::hypno::shifty:


(επρεπε να γινω υπνωτιστης τελικα..:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όπου Lorien βάζω όλους τους μη καπνιστές (συμπεριλαμβανομένου και της δικής μου παρέας) που δέχονται να καθίσουν σε μέρη που επιτρέπεται το κάπνισμα βλέπε αυλές ή ημιυπαίθριους χώρους μόνο και μόνο για να μου/σου/τους κάνουν το χατήρι.
Βλέπεις ο Έλληνας Lorien μπορεί να φωνάζει όταν τον πνίγει το δίκιο, αλλά έχει όπως είπα και στην kajira φιλότιμο και αυτοθυσία :P "προκειμένου να το χαρείς εσύ, ας πάει και το παλιάμπελο θα κάτσω με τους καπνιστές κι ας δε μ΄αρέσει."

Για το λογο αυτον ακριβως- δλδ βρε μανα μου αφου κανεις την υποχωρηση που την κανεις, μη μου κανεις τα μεμε τουμπανο- χαμηλωσε του τονους, μπας και συνεννοηθουμε... (δεν αναφερομαι σε σενα, αλλα γενικοτερα σε οσους "τρελλαινονται", αλλα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Δεν τη δέχομαι σαν έκφραση και για την ακρίβεια τη μισώ. Τι πάει να πει δηλαδή Ελληναράς;
Είναι σα να λέμε ότι οι Έλληνες είναι για τον μμμπέο, άρα κάτι μεγαλύτερο από αυτό δηλαδή ο Ελληναράς είναι ακόμα περισσότερο για τον μμμμπέο. Ε δεν το δέχομαι και μη μου δίνεται σημασία γι΄αυτό. Εμένα μου αρέσουν οι Έλληνες και κανά 2 μαλάκες που συναντώ κατά καιρούς τους αποκαλώ απλά μαλάκες και όχι Ελληναράδες.


Ρώτησα και την kajira αλλά δεν μου απάντησε και θα ρωτήσω και ΄σένα. Γιατί όταν πέφτει στην αντίληψή σας η παρανομία (που απ΄ότι λέτε τη συναντάτε παντού) δεν παίρνετε τηλέφωνο να καταγγείλετε το περιστατικό;

καταρχήν , ευχαριστώ που ρωτάς και εμένα :redface:

καταδεύτερον , τώρα . Σχετικά με την υπόθεση του <<ελληναράς>> , συμφωνώ μαζί σου . Η αλήθεια είναι ότι το έχω πει άπειρες φορές και δεν με ξένισε καθόλου όταν διάβαζα το ποστ της καγίρα(ς) , αλλά δεν παύεις να έχεις δίκιο . Βασικά , όποτε νευριάζω απλώς πολύ , λέω τον άλλον μαλ@κα αλλά όχι ελληναρά και σκέφτομαι σιωπηλά ότι η ταύτιση κάθε ανόητης συμπεριφοράς με το έθνος μας ** είναι μοιρολατρική και άρα επιζήμια - αλλά όποτε με νευριάζει ο άλλος πραγματικά πολύ , δεν μου περιισσεύει χρόνος για αυτή την σωστή σκέψη :confused: . Τέσπα , στο ψητό :

είδα λίγες μόλις βδομάδες μετά την καθολική απαγόρευση , ανακοίνωση των εστιάτορων ότι έπεσε ο τζίρος τους . Δεν θέλω να πω κατευθείαν ότι την είχαν ετοιμάσει από πέρσυ την ανακοίνωση τους οι ελληναράδες :angel:, και φανώ εμπαθής , απλά χωρίς να έχω επίσημα στοιχεία στα ταπεινά χέρια μου , φέρνω στον νου μου όλους τους γνωστούς μου που πάνε συχνά σε εστιατόρια . Σχεδόν όλοι πάνε για διαφορετικούς λόγους , αλλά κανένας δεν πάει για να κάνει κάνα τσιγαράκι :confused: . Φυσικά οι καπνιστές πριν (και μερικοί και μετά:mad:) τον νόμο , θα κάνανε και το τσιγάρο τους , αλλά δεν σταμάτησε κανένας να πηγαίνει . Τουλάχιστον για αυτό . Άλλοι νοσταλγούν το σπιτικό φαγητό , άλλοι βρίζουν που μας χρεώνουν κουβέρ , ενώ έχει καταργηθεί χρόνια τώρα :confused: , αλλά κανένας δεν είπε : ρε παιδιά ας φάμε σπίτι , να κάνω και κάνα τσιγάρο . Εξάλλου αν το έλεγε , θα έτρωγε μπούφλα . Επίσης , παρατηρώ ότι ο άγγελος κάνει μέγα σφάλμα που θεωρεί ότι η αντίδραση προέρχεται από εξαρτημένους βαριά στην νικοτίνη . Ξέρω άτομα που πριν από οποιαδήποτε νόμο , ενώ έκαναν πακέτα ημερησίως , κάνανε το παν να μην ενοχλήσουν τους άλλους και άλλα άτομα που κάνουνε 1-2 τσιγαράκια όποτε λάχει , αλλά και μετά τον νόμο , έχουν ανεξήγητη όρεξη να κάνουν αυτά τα 2 τσιγαράκια ακριβώς σε κλειστό χώρο συνοδευόμενα από περιφρονητικά σχόλια για τους χουντικούς νόμους μας . Δεν είναι θέμα εξάρτησης - είναι θέμα χαρακτήρα .

Το όλο ποστ το έκανα μόνο για 2 λόγους βέβαια . Πρώτον για να αυξήσω τα ποστ μου , και να είμαι και εγώ επιφανές κουλ μέλος :redface: και δεύτερον για να ρωτήσω την ηρώ (με τους υπόλοιπους δεν ασχολούμαι , γιατί χωρίζονται σε δύο κατηγορίες : είναι ή πολύ πιο έξυπνα άτομα από μένα ή πολύ πιο εξυπνάκηδες) . Ας πούμε ότι ο τζίρος των μαγαζιών έπεσε και όποιος δεν το βλέπει , εθελοτυφλεί . Και ; Τι σημαίνει αυτό ; Οι νόμοι έχουνε παράπλευρες απώλειες - αλλά δικαιολογούνται όταν προσανατολίζονται προς μια δίκαια κατεύθυνση .

Ίσως είναι σωστό να υπάρχουν μαγαζιά με σήμανση καπνιζόντων και φασισμός να μην μπορεί να καπνίσει κάποιος σε κανένα μαγαζί . Εξάλλου το επιχείρημα των αντι-καπνιστών , ότι αν υπάρχουν μαγαζιά τέτοια θα αδικείται ο ανταγωνισμός , παραπάει . Σαν να λέμε ότι το κάπνισμα είναι κάτι γαμάτο και όποιος το επιτρέπει , είναι ένα βήμα μπροστά .
Όμως οι ιστορίες με τα τετραγωνικά ,τις βεράντες κ.λ.π. δεν είχαν μέλλον . Και όσον αφορά τις καταγγελίες , για την ιστορία να πω , ότι είχε πάρει παλιά μπροστά μου άτομο και του απαντάνε : μπορείτε να πάτε να μετρήσετε πόσοι καπνίζουν στο μαγαζί ; (πάνω από 20 , ερχόμαστε , κάτω από 20 κρίμα την βενζίνη που θα κάψουμε) . Και εγώ έχω τσακωθεί πολλάκις με επίμονους καπνιστές .

Αλλά το παν δεν είναι ούτε οι τσακωμοί , ούτε οι καταγγελίες . Το παν είναι να καταλάβει όποιος δεν το έχει καταλάβει ήδη πως ο συλλογισμός <<θα πέσει ο τζίρος , ας το επιτρέψουμε>> είναι και θα είναι πάντα αυτοκτονικός . Δεν πρόκειται να πάμε μπροστά έτσι . Και ας μην λεγόμαστε ελληναράδες από τακτ , παρόλα αυτά θα εξακολουθούμε να είμαστε

:smoke:(κλικ)

**πού χάθηκε ο Πατρεύς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιδι, δε θα χρεωθω εγω τις αποτυχιες και τις αδυναμιες του κρατικου μηχανισμου των τελευταιων 10 χρονων.
Ενω να τις χρεωνετε στους μη καπνιστες ειναι σωστο ;
Διοτι παραπονειστε που φωναζουμε, και που παμε απο το ενα ακρο στο αλλο....ενω.....δεν ισχυει αυτο. Ποτέ δε πηγαμε απο το ενα ακρο στο αλλο. Και αν απετυχαν τα ενδιαμεσα, οι καπνιστες φταινε, κανενας αλλος. Τοτε λοιπον δεν τιθεται θεμα οτι υπερβαλλουμε, αλλά οτι κουραστηκαμε και εκμεταλλευεστε αυτο που λεει η Ηρω, την υπομονη μας, και το οτι νοθευουμε εμεις την δικη μας επιθυμια να περναμε καλα χωρις κάπνα, για εσας.

Για το λογο αυτον ακριβως- δλδ βρε μανα μου αφου κανεις την υποχωρηση που την κανεις, μη μου κανεις τα μεμε τουμπανο- χαμηλωσε του τονους, μπας και συνεννοηθουμε... (δεν αναφερομαι σε σενα, αλλα γενικοτερα σε οσους "τρελλαινονται", αλλα...)
Αυτο με άλλα λογια ειναι και καπως ετσι : "Βρε μανα μου, εισαι που εισαι βλακας και περνας χειροτερα για να περνας μαζι μου και το εκμεταλλευομαι,...μη παραπονιεσαι κι απο πανω, γιατι καλα ημουν τοσο καιρο που ειχα καλομαθει".

Η φασαρια, γινεται, επειδη ενω εγιναν προσπαθειες να βολευτουν ολοι, οι καπνιστες ειστε ειτε τοσο εξαρτημενοι, ειτε τοσο καλομαθημενοι, ειτε τοσο παρτακηδες, που εσεις τελικα φερνετε την κατασταση σε πιο αυστηρα μετρα. Και μαλιστα εκμεταλλευεστε και την οικονομικη κριση, πιεζοντας τους καταστηματαρχες να κλεισουν ή να παρανομησουν, γιατι τους επιβεβαιωνετε οτι δε θα βγαινετε. Αν τους καθυσηχαζατε οτι θα βγαινετε αλλά θα καπνιζετε λιγοτερο και εξω ή σε ειδικο χωρο, δε θα πιεζαν κι αυτοι την κυβερνηση, η οποια ως γνωστον ενδιαφερεται για ψηφους και δεν θελει πολιτικο κοστος.

Ενας φαυλος κυκλος, οπως και με άλλα θεματα. Μονο που για τα αλλα βριζουμε και θαβουμε τους "αλητες ελληναραδες". Οταν αφορα εμας τους ιδιους ομως, προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα ("εχω δικαιωμα να διασκεδαζω οπως θελω", "οι μη καπνιστες φταινε που φωναζουν εντονα", "εχουμε άλλα προβληματα, εμ αυτο θα ασχολουμαστε;", κλπ).

Η ουσια ειναι μια. Το ρημαδι ειναι εξαρτισιογονος ουσια, ο χρηστης ειναι εθισμενος, κοστιζει πολλα στο κρατος, βλαπτει τους γυρω του (κι ακομα περισσοτερο τον εαυτο του αλλα αυτο ειναι το μονο που δικαιουται), και βασει αυτων, στην ουσια ο φασισμος ειναι να επιτρεπει το κρατος στους πολιτες να βλαπτουν και να ενοχλουν τους υπολοιπους. Διοτι εσυ ο καπνιστης δε διασκεδαζεις το ιδιο καλα αν δεν καπνισεις ; (που ιδεα σου ειναι λογω της εξαρτησης, και θα φυγει αν το κοψεις, αλλα τεσπα..),..ε κι εγω δε διασκεδαζω το ιδιο μες την τσιγαριλα. (ουτε γουσταρω μεθαυριο να εχω οικογενεια με παιδια, και μια μερα να ανακαλυψω καρκινο στον πνευμονα και να τα χασω ολα, επειδη καποιοι ειναι στα @@ τους. Αν ειναι να παω στα θυμαρακια, να μην ειναι βλακωδως τουλαχιστον.).

Τι θα κανουμε ; Θα καθοριζει το τσιγαρο ΣΑΣ, τις συναναστροφες και κοινωνικες ζωες ολων μας ; Εσεις δεν εχετε παρει χαμπαρι, οτι εχετε κοινωνικη ζωη μεχρι τωρα, επειδη οι μη καπνιστες κανουν υπομονη. Απο τοτε που εφευρεθηκε το τριγαρο, υπηρξε ποτέ καμια υποχωρηση απο μερια σας ; Ποτέ. Και πλεον το θεωρειτε δεδομενο και κεκτημενο ! Κι οταν ερχεται καποια στιγμη η ωρα να γινουν πιο σωστα τα πραγματα, διαμαρτυρεστε που χανετε το "κεκτημενο" σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η ουσια ειναι μια. Το ρημαδι ειναι εξαρτισιογονος ουσια, ο χρηστης ειναι εθισμενος, κοστιζει πολλα στο κρατος, βλαπτει τους γυρω του (κι ακομα περισσοτερο τον εαυτο του αλλα αυτο ειναι το μονο που δικαιουται), και βασει αυτων, στην ουσια ο φασισμος ειναι να επιτρεπει το κρατος στους πολιτες να βλαπτουν και να ενοχλουν τους υπολοιπους.

Χαχαχαχα!
Ναι, κοστιζει πολλα στις ασφαλιστικες εταιριες...! Και στα ασφαλιστικα ταμεια που γεμιζουν απο μας και αδειαζουν απο αλλους!
Τι κριμααααααα!!!
Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω, τουλαχιστον για την ωρα, διοτι κουραστηκα ηδη διαβαζοντας τα ιδια και τα ιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top