Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μην πάρεις και όρκο... ;)

Χαχαχα!Όσο σίγουρη είμαι για μένα,άλλο τόσο είμαι και γι' αυτόν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αν καταστραφεί η φιλία και δημιουργηθεί κάτι άλλο; Μπορεί αυτό το κάτι άλλο να είναι καλύτερο;:hmm:

Συμφωνώ με το Dias.

Μπορεί να είναι πολύ καλύτερο, μπορεί να είναι και πολύ χειρότερο...

Το θέμα είναι αν αξίζει να το ρισκάρεις... Και κυρίως αν έχεις τα κότσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos94

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τα κότσια τα ειχαμε κ το ρισκάραμε.....:) Τώρα το τι γίνεται είναι ένα θέμα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τα κότσια τα ειχαμε κ το ρισκάραμε.....:) Τώρα το τι γίνεται είναι ένα θέμα...:P

Ότι θέλει προκύψει... Αλλά είναι πολύ λάθος θέμα για να το συζητάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χαχαχα!Όσο σίγουρη είμαι για μένα,άλλο τόσο είμαι και γι' αυτόν...:)
Έχετε υπογράψει κάποιο συμβόλαιο ξέρω 'γω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos94

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ότι θέλει προκύψει... Αλλά είναι πολύ λάθος θέμα για να το συζητάμε...

Για να το λές κάπου θα στηρίζεσαι να φανταστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Έχετε υπογράψει κάποιο συμβόλαιο ξέρω 'γω;
Ποιος μίλησε για συμβόλαιο?Μερικά πράγματα τα καταλαβαίνεις και τα δείχνεις στον άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Για να το λές κάπου θα στηρίζεσαι να φανταστώ.

Ναι, στο ότι είναι το θέμα που μιλάμε για τις φιλίες που παραμένουν έτσι...

Ποιος μίλησε για συμβόλαιο?Μερικά πράγματα τα καταλαβαίνεις και τα δείχνεις στον άλλο...

Ή τα καταλαβαίνεις και δεν τα δείχνεις, επειδή θες να διατηρήσεις την φιλία...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Πιστευω οτι οσο δυνατη και αν ειναι μια μακροχρονη ετεροφυλη φιλια, και οτι ακομα και η ιδεα να κανεις κατι ερωτικα με τον φιλο/η σου ουτε που σου εχει περασει καν απ'το μυαλο, υπο καποιες συγκεκριμενες συνθηκες τα δεδομενα μπορουν να ανατραπουν:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Οχι δεν υπαρχει.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλαδή ακόμα και οι φιλίες πάνε βάσει φύλου; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολα πανε βασει φυλου..
ειναι το δευτερο χαρακτηριστικο μας μετα το ειδος μας ως ανθρωπος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δηλαδή ακόμα και οι φιλίες πάνε βάσει φύλου; :eek:
Εμπειρικά μιλώντας, δεν μου έχει τύχει ποτέ να δημιουργήσω φιλία με άντρα και να μη μου την πέσει ύστερα από λίγο ή να μην τον γουστάρω εξαρχής και να το παίζω φίλη για να μάθω περισσότερα - εκτός αν εκείνος είναι gay, οπότε μια χαρά φιλία μπορούμε να έχουμε. Οπότε ναι, οι φιλίες πάνε και βάσει φύλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι όμως ότι οι φιλίες του ίδιου φύλου είναι πάντοτε πραγματικές.
Ίσως να μην υπάρξει ερωτική έλξη αλλά ενδεχομένως κάποιος καυγάς που να διακόψει κάθε σχέση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Προσωπικά είχα και έχω φίλες που δεν υπήρξε κάποιο ερωτικό ενδιαφέρον ούτε από μέρους μου ούτε από μέρους τους και νιώθω αρκετά ευτυχής γι' αυτό καθ' ότι έστω και λίγο προσέγγισα τον κόσμο των γυναικών χωρίς να υπάρχει ερωτικό ενδιαφέρον.

Ωστόσο, για να υπάρξει αυτό το ενδεχόμενο, θα πρέπει να ισχύουν ταυτοχρόνως δύο πράγματα: Να υπάρχουν δυο άνθρωποι του αντιθέτου φύλου οι οποίοι να έχουν κάποια κοινά ενδιαφέροντα και κάποιες κοινές απόψεις ώστε να κάνουν παρέα αλλά να μην υπάρχουν πολλά κοινά σημεία σε θέματα που αφορούν τις ερωτικές σχέσεις. Όταν δηλαδή μια γυναίκα δεν έχει τα στοιχεία τα οποία ελκύουν ερωτικά έναν άντρα αλλά ταυτοχρόνως να συμβαίνει και το αντίθετο αλλά παρ' όλ' αυτά υπάρχουν στοιχεία τα οποία τους ενώνουν ως φίλους.

Πάντως δεν είναι και ό,τι πιο συνηθισμένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Μόλις είδα ότι κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα ψηφίσει και εγώ και μάλιστα ναι! Πω πω... Πως αλλάζουν οι καιροί λοιπόν..

Μέσα σε διάστημα ούτε ενός χρόνου το έζησα δυο φορές με κοπέλες που ήταν αυτό που λέμε δικοί μου άνθρωποι... Στην πρώτη το ενδιαφέρον υπήρξε απο την κοπέλα και στη δεύτερη απο εμένα και την κοπέλα... Με λίγα λόγια 3/4 περιπτώσεις υπήρχε ερωτικό ενδιαφέρον.. Πως να ξαναμιλήσω εγώ για φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας?...

Υ.Γ.1 Αλλο φίλη (του καφέ) και άλλο πραγματική φίλη.. Γιατί πολύ αναφέρονται στις φιλίες του καφέ και θεωρώ άτοπο να γράφεται κάτι τέτοιο σε αυτό το thread..

Υ.Γ.2 Χαλασμένους μας έβγαλε το εργοστάσιο μου φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να υπάρχουν δυο άνθρωποι του αντιθέτου φύλου οι οποίοι να έχουν κάποια κοινά ενδιαφέροντα και κάποιες κοινές απόψεις ώστε να κάνουν παρέα αλλά να μην υπάρχουν πολλά κοινά σημεία σε θέματα που αφορούν τις ερωτικές σχέσεις. Όταν δηλαδή μια γυναίκα δεν έχει τα στοιχεία τα οποία ελκύουν ερωτικά έναν άντρα αλλά ταυτοχρόνως να συμβαίνει και το αντίθετο αλλά παρ' όλ' αυτά υπάρχουν στοιχεία τα οποία τους ενώνουν ως φίλους.
απολυτα σωστος..

φιλικη ελξη,,αλλα να μην μπορει να γινει ερωτικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμπειρικά μιλώντας, δεν μου έχει τύχει ποτέ να δημιουργήσω φιλία με άντρα και να μη μου την πέσει ύστερα από λίγο ή να μην τον γουστάρω εξαρχής και να το παίζω φίλη για να μάθω περισσότερα - εκτός αν εκείνος είναι gay, οπότε μια χαρά φιλία μπορούμε να έχουμε. Οπότε ναι, οι φιλίες πάνε και βάσει φύλου.

Τα παραπάνω είναι όντως τα πιο συνηθισμένα δεδομένα όσον αφορά φιλική σχέση άνδρα-γυναίκας.

Όμως αρκετά συνηθισμένες είναι επίσης οι φιλίες που ξεκινούν από τα παιδικά χρόνια (και που, ακόμα κι αν υπήρξε κάποια ερωτική έλξη κάπου στην εφηβεία έχει ξεθωριάσει) ή οι φιλίες που ξεκίνησαν από ερωτική σχέση του 1821 (δεν έχω καμία δυσκολία ή υστεροβουλία στο να είμαι φίλη με το αγόρι που είχα στα 15) ή ακόμα και οι, σπάνιες, φιλίες που κανείς από τους 2 δεν γούσταρε ποτέ κανέναν.

Προσωπικά δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι είναι εύκολο να είμαι φίλη με κάποιον straight, αλλά δεν το θεωρώ και αδύνατο.

Άλλωστε, ακόμα και κάποια στιγμή να υπάρξει μονόπλευρο συναίσθημα δεν έγινε και τίποτα! Δεν σημαίνει ότι αν αρχίσω να βλέπω ερωτικά τον φίλο μου θα γίνω υστερόβουλη και θα προσπαθήσω να τον εκμεταλλευτώ, ούτε ότι αν αρέσω σε κάποιον φίλο σημαίνει ότι με "πρόδωσε" ή ότι δεν μπορούμε να ξαναγυρίσουμε στα παλιά δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τι σκατά???

Εγώ που την βιώνω αυτή την φιλία, πάλι στις εξαιρέσεις είμαι???

Τίποτα φυσιολογικό δεν θα κάνω σ' αυτήν την ζωή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως εγώ ένα φίλο άντρα έχω, είναι γκέυ, τον ξέρω από το Λύκειο και ακόμα και με αυτόν είχα κάνει και καλά σχέση κάποτε, στην οποία φυσικά δεν έγινε κάτι ερωτικό πέρα από μερικά φιλιά.. που να πιστέψω μετά πως μπορεί να είμαι φίλη με άλλον άντρα όταν εδώ με τον άντρα που ήθελε μόνο άντρες και πάλι κόντεψα να βρεθώ στο κρεβάτι; (βρέθηκα δλδ, αλλά το κόψαμε πριν ολοκληρώσουμε!) :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top