Ηθικό δίλημμα

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έστω ότι ακούγατε από τρίτο άτομο σε μία συζήτηση (οκ κουτσομπολιό) ότι κάποιος γνωστός σας (όχι φίλος, απλά πρώην γείτονας επί πολλά χρόνια... είχατε μια καλημέρα - καλησπέρα) πήγε και πήρε τα 3000 που μοίραζαν στους πυρροπαθείς χωρίς να τα δικαιούται....
Επιπλέον.... έβαλε στην ίδια απατεωνιά και την κόρη του και πήρε κι αυτή άλλα 3000 η οποία πήγε με αυτά και αγόρασε.... αυτοκίνητο!

Τι θα κάνατε? Θα τους καταγγέλατε? Θα ελπίζατε ότι θα τους πιάσουν έτσι κι αλλιώς όταν γίνουν οι έρευνες? θα τους μιλούσατε και θα τους λέγατε να τα πάνε πίσω γιατί αλλιώς θα τους καταγγείλετε?
Σημειωτέων... ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ δεν έχετε... απλά το λόγο κάποιου άλλου ατόμου που εκτιμάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
δύσκολο... εννοείται θα έκανα κάτι...
ΑΝ πήγαινα σε αυτόν, που πάλι εξαρτάται από το τι άτομο είναι, θα πήγαινα... μαζικά. δηλαδή θα μάζευα κάποιους, πχ άλλους γείτονες, ή κάποιον, και θα του λέγαμε ότι έχει ακουστεί αυτό...
Αλλά και πάλι, αν του πεις ότι θα τον καταγγείλεις... πώς ξέρεις μετά ότι έκανε κάτι;;;

Αλλιώς κατ' ευθείαν καταγγελία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Επειδη τελευταια εχω αρχισει να τα παίρνω με αυτους τους ανθρωπους θα γινομουν ο ρουφιανος της γειτονιας...

Καποια στιγμη πρεπει να αλλαξει αυτη η γ@μ@μ@νη νοοτροπια μερικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κουε να μη σκεφτεσαι παντα τον αλλον...το δικαιο να σκεφτεις...
αυτο που εκανε ο γειτονας που πηρε τα λεφτα που δεν τα δικαιουται ειναι απαραδεκτο.:worry: φυσικα δεν εχεις αποδειξεις οτι το εκανε ετσι;:worry: εγω θα πηγαινα σπιτι του και θα του λεγα οτι ακουσα αυτο κι αυτο... χωρις να δειξω οτι διαφωνω με αυτο που εκανε ετσι ωστε να το ομολογησει απο μονος του. αν μου λεγε ναι το εκανα...θα του λεγα μετα οτι δεν ειναι σωστο και οτι θα τον καταγγειλω αν δεν τα επιστρεψει τα χρηματα. και φυσικα θα φροντιζα να εχω μαγνητοφωνακι μαζι για να καταγραψω την οποιαδηποτε συνομιλια μας για να εχω αποδειξεις μετα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
κουε να μη σκεφτεσαι παντα τον αλλον...το δικαιο να σκεφτεις...
αυτο που εκανε ο γειτονας που πηρε τα λεφτα που δεν τα δικαιουται ειναι απαραδεκτο.:worry: φυσικα δεν εχεις αποδειξεις οτι το εκανε ετσι;:worry: εγω θα πηγαινα σπιτι του και θα του λεγα οτι ακουσα αυτο κι αυτο... χωρις να δειξω οτι διαφωνω με αυτο που εκανε ετσι ωστε να το ομολογησει απο μονος του. αν μου λεγε ναι το εκανα...θα του λεγα μετα οτι δεν ειναι σωστο και οτι θα τον καταγγειλω αν δεν τα επιστρεψει τα χρηματα. και φυσικα θα φροντιζα να εχω μαγνητοφωνακι μαζι για να καταγραψω την οποιαδηποτε συνομιλια μας για να εχω αποδειξεις μετα;)

Ντεντεκτιβ:P
Ασε τις αρχες να το ερευνησουν καλυτερα(αφου τον καρφωσεις) ετσι θα χεστεί διπλα και θα αλλαξει συμπεριφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ντεντεκτιβ:P
Ασε τις αρχες να το ερευνησουν καλυτερα(αφου τον καρφωσεις) ετσι θα χεστεί διπλα και θα αλλαξει συμπεριφορα

ναι ειδες;:P:P:P πολλες ταινιες βλεπω:P:D:D:D:D
τετοιοι ανθρωποι παντως δεν αξιζει να τους σκεφτεσαι οτι θα τους εκθεσεις κλπ αφου οι ιδιοι δεν εχουν αξιοπρεπεια.αν ειχαν δεν θα κανανε αυτα που κανουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και εγώ θα έκανα καταγγελία. Θα τους εξηγούσα ακριβώς πως έχουν τα πράγματα. Ότι δηλαδή δεν έχω αποδείξεις, αλλά ξέρω το όνομα του κυρίου και της κόρης του και ότι σκέφτηκα ότι είναι καλά να ξέρουν οι αρμόδιες υπηρεσίες για τις υποψίες μου.

Από εκεί και πέρα ας το ερευνήσει η αρμόδια υπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Ανηθικότητα και έλλειψη αξιοπρέπειας... Πρώτ' απ' όλα κόψιμο της καλημέρας κλπ και αν έχεις τα κότσια, στρίμωγμα σε μια γωνία ενα βράδυ με δύο φίλους σου (έτσι να μην υπάρχουν και μάρτυρες τριγύρω) να φάνε δύο τρείς καλές να γουστάρουν... Σα ζώο δε φέρεσαι; Σα ζώο αξίζεις να σου φερθούν! Σήμερα είναι τα 3000 Ευρώ του πυροπαθή που τα δικαιούται, αύριο θα είναι η επιβίωση του παιδιού σου. Γιατί κάθε φορά πρέπει να περιμένουμε να φτάσουν οι βρωμιές στην πόρτα μας για να τις αντιμετωπίσουμε με τη δέουσα προσοχή; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@viki_thes καταρχην το να μαγνητοφωνεις κατι χωρις να εχει γνωση ο αλλος ειναι παρανομο... Στο τελος θα βρεθει σε χοιροτερη μοιρα η κουε απο οτι ο γειτονας....


@Κουε... Πρωσοπικα δεν θα εκανα τπτ... Ναι ειναι απαραδεκτο να κανει καπιος κατι τετιο, αλλα δεν ειναι δικη μου δουλεια.... Δεν μπορω να μπλεχτω σε κατι τετιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εγώ δεν θα έμπλεκα το όνομά μου στην όλη υπόθεση. :)
Ίσως θα έκανα κάποια ανώνυμη καταγγελία για να το ερευνήσουν απλά (δίνοντας ονοματεπώνυμα). Γίνεται αυτό ή βλέπω πολλές αμερικάνικες ταινίες; :hmm:

Πάντως θα προσπαθούσα να κάνω κάτι οπωσδήποτε!
Αν είναι ο γείτονας μου που πήρε λεφτά χωρίς να τα δικαιούται, φανταστείτε πόσοι άλλοι θα είναι!

ΚουΕ, αυτό συναίβει στ' αλήθεια - αν επιτρέπεται - ή απλά σου ήλθε σαν σκέψη και την εκθέτεις; :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
φωτιά στο αμάξι. επίδομα πυροπαθών θες? earn it σιχαμερό σκουλήκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κουεδίνι θα έκανα καταγγελία, κατά προτίμηση ανώνυμη. Αν δεν ήταν δυνατόν να γίνει ανώνυμα, τότε θα την έκανα επώνυμα. Σε κάθε περίπτωση θα έλεγα στις αρχές πως δεν έχω αποδείξεις και απλά τους ενημερώνω για να το ψάξουν. Δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να μιλήσω σε εκείνον ή στη κόρη του- αν άλλωστε όντως έλαβαν το επίδομα χωρίς να το δικαιούνται, το γεγονός πως έχει ήδη γίνει γνωστό σε τρίτα πρόσωπα, σημαίνει πως εκείνος είναι περήφανος για την "μαγκιά" του και το έχει ήδη διαδώσει κάπου μόνος του.. άρα θα ήταν άσκοπος κόπος. Και συνήθως όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά, δεν νομίζω πως κάποιος θα έμπαινε στη διαδικασία να διαδώσει κάτι τέτοιο μόνο και μόνο για να χαλάσει τη φήμη του άλλου (θα μπορούσε να βρει χίλια δύο άλλα πράγματα να πει, φυσικά ποτέ δεν ξέρεις απόλυτα, απλά εμένα μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο). Νομίζω ο έλεγχος αν το έλαβαν ή όχι, θα πρέπει να είναι πολύ εύκολος..

Άσχετο: Η μαγνητοφώνηση μιας συνομίλιας χωρίς την συναίνεση του συνομιλητή, είναι παράνομη και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό μέσο παρά μόνο αν πρόκειται να αθωώσει τον δράστη κάποιας αδικοπραξίας (Πάει, το 'χω κάψει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Επειδή δεν ανέχομαι την αδικία με τπτ...θα γνωστοποιούσα το θέμα στην αρμόδια αρχή προς έλεγχο... Στην αρχή, ήθελα να γράψω ότι επαναπαύομαι στον εκ των υστέρων έλεγχο των αρχών κ ότι θα τους έπιαναν αργά ή γρήγορα, αλλά τελικά η αδικία κ το θράσος μερικών με εξαγριώνει... Κ αν η απλή γνωστοποίηση δεν αρκούσε, καταγγελία εννοείται...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η ιστορία που περιέγραψα είναι αληθινή. Μόνο που δε συμβαίνει σε μένα αλλά σε κοντινό μου άτομο.
Εγώ δλδ δεν γνωρίζω ονοματεπώνυμα κλπ
Προσπάθησα όμως να μπω στη θέση του ατόμου που ζήτησε και τη δική μου γνώμη για το τι να κάνει και το βρήκα ειλικρινά εξαιρετικά δύσκολο.
Δυστυχώς έχω συνδέσει στο μυαλό μου ότι καταγγελία = ρουφιανιά.
Βέβαια εδώ μιλάμε για μια πολύ σοβαρή αδικία/παρανομία που γίνεται εις βάρος όχι της πολιτείας (δεν έμαθα δλδ ότι κάποιος "κλέβει" την εφορία) αλλά εις βάρος όλων των πολιτών της Ελλάδας.
Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι αν ήμουν εγώ στη θέση του κοντινού μου ατόμου, δεν ξέρω τι θα έκανα.
Δεν ξέρω αν όντως μπορεί να γίνει "ανώνυμη" καταγγελία αν και αυτό... είναι κι αυτό άσχημο και σχεδόν δειλό :/:

Οταν είσαι ο κύρης ενός σπιτιού κι είσαι εσύ αυτός που έχει τους γείτονες και τις σχέσεις με αυτούς κι όχι απλά οι γονείς σου, αυτόματα τέτοιες καταστάσεις γίνονται τραγικά δύσκολες. Για μένα τουλάχιστον :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σιγουρα. Βεβαια απ'οτι ειπες οι σχεσεις ειναι τυπικες, δεν ειναι οικογενειακοι φιλοι ή τπτ τετοιο. Ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να αποσυνδεσουμε το καταγγελια = ρουφιανια. Γιατι αν αντι για αυτο το αδικημα ηταν κατι αλλο πιο σοβαρο , ...δε θα εξυπηρετουσε την κοινωνια να γνωστοποιηθεί ; Δεν εχουμε τα τελεια μετρα αυτορυθμισης, ισως αυτο ειναι ενα ημιμετρο μερικες φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σιγουρα. Βεβαια απ'οτι ειπες οι σχεσεις ειναι τυπικες, δεν ειναι οικογενειακοι φιλοι ή τπτ τετοιο. Ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να αποσυνδεσουμε το καταγγελια = ρουφιανια. Γιατι αν αντι για αυτο το αδικημα ηταν κατι αλλο πιο σοβαρο , ...δε θα εξυπηρετουσε την κοινωνια να γνωστοποιηθεί ; Δεν εχουμε τα τελεια μετρα αυτορυθμισης, ισως αυτο ειναι ενα ημιμετρο μερικες φορες.

έχεις δίκιο αλλά και πάλι ξέρεις τι μου έρχεται στο μυαλό?
κάποιες άλλες παλιές εποχές... τότε που όλοι κρύβονταν να μην τους καταδώσει ο γείτονας... μιας που ο γείτονας θεωρούσε ότι εξυπηρετούσε το "κοινό συμφέρον" με την καταγγελία του αυτή :/:
Γιατί να πρέπει να κάνω εγώ... εσύ... ο άλλος, τη δουλειά του κράτους που στο κάτω κάτω για αυτό πληρώνεται? :/:
Ειλικρινά δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό γιαυτό και το αναφέρω ως ηθικό (για μένα) δίλημμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αυτό το επίδομα έβγαλε στην επιφάνεια για ακόμα μία φορά τον πραγματικό χαρακτήρα που πολλοί πονηρούληδες ελληνάρες κουβαλάνε.
Και το πιθανότερο είναι αν κάποιος μιλήσει μαζί του, ο λεγάμενος να αρχίσει να περηφανεύεται πώς τους κορόιδεψε όλους και πήρε τα λεφτά. Ά ρε κακομοίρη...:|
Κουε δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Επειδή με τις αρχές συνήθως δε βγαίνει άκρη και τελικά χαλάς και κόπο και χρόνο, ίσως αν το μάθαινε κάποιος δημοσιογράφος (που δυστυχώς έχουν καταντήσει συνώνυμο του δημόσιου κατήγορου) που θα είχε τη διάθεση να το ψάξει, έστω και στον τοπικό τύπο, γινόταν κάτι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Καταγγελία θέλει σίγουρα.
Και συμφωνώ με την Κακή Επιρροή, πολλοί έχουμε στο μυαλό μας καταγγελία=ρουφιανιά, αν όμως κάποιος μας έκλεβε δεν θα τον καταγγέλαμε?Γιατί πάντα δραστηριοποιούμαστε μόνο όταν το πρόβλημα είναι καθαρά δικό μας?Καπως πρέπει να εκλείψουν αυτά τα φαινόμενα και ο μόνος τρόπος είναι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
έχεις δίκιο αλλά και πάλι ξέρεις τι μου έρχεται στο μυαλό?
κάποιες άλλες παλιές εποχές... τότε που όλοι κρύβονταν να μην τους καταδώσει ο γείτονας... μιας που ο γείτονας θεωρούσε ότι εξυπηρετούσε το "κοινό συμφέρον" με την καταγγελία του αυτή :/:
Γιατί να πρέπει να κάνω εγώ... εσύ... ο άλλος, τη δουλειά του κράτους που στο κάτω κάτω για αυτό πληρώνεται? :/:
Ειλικρινά δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό γιαυτό και το αναφέρω ως ηθικό (για μένα) δίλημμα

Μα εσύ δεν θα κάνεις την δουλειά του κράτους, μια γνωστοποίηση θα κάνεις. Και ναι οκ, μπορεί να μην υποχρεούσαι νομικά να την κάνεις, αλλά είναι αδύνατον πρακτικά το κράτος να τα ελέγχει όλα και γι' αυτό υπάρχουν και οι θεσμοί της καταγγελίας, της μήνυσης, της ανακοίνωσης κλπ κλπ κλπ. Και προσωπικά αδυνατώ να το δω ως ρουφιανιά, ιδίως όταν μιλάμε για κάτι τόσο σοβαρό όσο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top