Τα ετερώνυμα έλκονται;

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Έλκονται, πώς δεν έλκονται, απλά δεν ξέρω πόσο κρατά αυτή η έλξη.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Συμφωνώ. Μια σχέση μεταξύ δυο πολύ διαφορετικών ανθρώπων μπορεί να έχει τρομερό ανδιαφέρον αρχικά καθώς ο καθένας θα γνωρίζει έναν άλλο τρόπο ζωής, σκέψης κλπ αλλα κατά τη γνώμη μου κάποια στιγμή οι διαφορες αυτές που μέχρι τότε έδιναν ενδιαφέρον στη σχέση είναι πολύ πιθανό να γυρίσουν boomerang.

Σίγουρα δε μπορώ να ισχυριστώ ότι ξέρω και πολλά από σχέσεις αλλα νομίζω ότι θα νευρίαζα αν έπρεπε ο άλλος να με σέρνει κάθε τόσο σε μέρη που δε γουστάρω να πάω, η να έρχεται μαζί μου με το ζόρι σε μέρη που γουστάρω εγώ και να τον βλέπω με κατεβασμένα μούτρα όλη την ώρα. Μέχρι ενός σημείου το άγνωστο θα είχε ενδιαφέρον αλλα μετά τον πρώτο ενθουσιασμό νομίζω ότι θα προτιμούσα να ζήσω τη ζωή μου με βάση αυτά που μου αρέσουν όλα αυτά τα χρονια, γί'αυτό και θα προτιμούσα έναν άνθρωπο με τον οποιο να συμφωνώ. Όσο ωραίο κι αν είναι να γνωρίζεις κάτι διαφορετικό, εμενα πάντα θα με συγκινεί περισσότερο η ιδέα του να μοιράζομαι αυτά που μου αρέσουν και να βλέπω στα ματια του αλλου ότι τα εκτιμάει όσο κι εγώ.

Επίσης, η μόρφωση, η εξυπνάδα και το κοινωνικό επίπεδο πιστεύω ότι παίζουν σημαντικό ρολο, όσο κι αν προσπαθούν οι ρομαντικοί να μας πείσουν για το αντίθετο. Δεν ξέρω πως τα βγάζουν πέρα οι άλλοι, εγώ πάντως τυχαίνει πολλές φορες με έναν άνθρωπο που έχει τελείως άλλο υπόβαθρο απλά να μη μπορώ να συνεννοηθώ και επειδή δεν πιστεύω ότι η αγάπη είναι αρκετή για να τα λύσει όλα, ποτε δε θα έμπαινα στο τριπάκι να προσπαθήσω να κάνω μια τέτοιου είδους σχέση να δουλέψει.

Just my two cents. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Επίσης, η μόρφωση, η εξυπνάδα και το κοινωνικό επίπεδο πιστεύω ότι παίζουν σημαντικό ρολο, όσο κι αν προσπαθούν οι ρομαντικοί να μας πείσουν για το αντίθετο.
Σ'αυτό συμφωνώ κι εγώ, αν και ίσως ακούγεται λίγο άσχημο σε κάποιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ακούγεται λογικό να παίζουν ρόλο η μόρφωση και το κοινωνικό επίπεδο. Αλλά νομίζω μεγαλύτερο ρόλο παίζει η καλλιέργεια και όχι η μόρφωση: υπάρχουν άνθρωποι με τριάντα πτυχία που είναι εντελώς χοντροκομμένοι, υπερόπτες και ανυπόφοροι και άλλοι που μ' ένα απολυτήριο Λυκείου που όμως έχουν "τριφτεί" στη ζωή που μπορούν να σταθούν οπουδήποτε με άνεση. Επίσης το κοινωνικό επίπεδο είναι σχετικό - κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να συμβεί σε πέντε χρόνια στον καθένα μας. Το θέμα είναι να υπάρχουν οι βάσεις που είναι η διάθεση να πετύχεις και να ανέβεις και η εξυπνάδα να το κυνηγήσεις και όλα μπορούν να γεφυρωθούν! Μπορεί να ακούγεται ρομαντικό, αλλά ειλικρινά πιστεύω πως γίνεται..

Και σε κάθε περίπτωση προσωπικά από το να είμαι με κάποιον που έχει τα "τυπικά" προσόντα (καλή δουλειά με μεγάλο μισθό, ένα πτυχίο Πανεπιστήμιου κλπ) και να βαριέμαι την ζωή μου, προτιμώ να είμαι με κάποιον που περνάω καλά κι ας μην είναι του "επιπέδου μου". (Φυσικά δεν υποννοώ πως όποιος έχει τα τυπικά προσόντα είναι και βαρετός και το ανάποδο, απλά λέω τι θα έκανα αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Επίσης, η μόρφωση, η εξυπνάδα και το κοινωνικό επίπεδο πιστεύω ότι παίζουν σημαντικό ρολο, όσο κι αν προσπαθούν οι ρομαντικοί να μας πείσουν για το αντίθετο. Δεν ξέρω πως τα βγάζουν πέρα οι άλλοι, εγώ πάντως τυχαίνει πολλές φορες με έναν άνθρωπο που έχει τελείως άλλο υπόβαθρο απλά να μη μπορώ να συνεννοηθώ και επειδή δεν πιστεύω ότι η αγάπη είναι αρκετή για να τα λύσει όλα, ποτε δε θα έμπαινα στο τριπάκι να προσπαθήσω να κάνω μια τέτοιου είδους σχέση να δουλέψει.
Περιττό να σου πω ότι γνώρισα δικηγόρους, γιατρούς και άλλους μορφωμένους μέσα στην επιπολαιότητα στο τι αφορά η σχέση τους ενώ βρήκα σοβαρότητα και αφοσίωση σε έναν απόφοιτος λυκείου… μαρμαράς.


Όταν ο άνθρωπος έχει σωστές ιδέες για το πως πρέπει να λειτουργήσει μια σχέση, οταν ειναι καλλιεργημένος, (σωστα τα λες Καζιρακι )…τύφλα να έχει "η μόρφωση" και το κοινωνικό status…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Κατ'αρχάς, έχεις απόλυτο δίκιο στη διάκριση μόρφωσης και καλλιέργειας. Δε νομίζω όμως να διαφωνείς ότι είναι πιο συχνό να συμβαδίζει η καλλιέργεια με τη μόρφωση παρα με το ότι "τρίφτηκε" κάποιος στη ζωή, όπως το έθεσες. Και δε μίλησα για το πως είναι σε μια δεδομένη στιγμή αλλα το πως μεγάλωσε και πως διαμορφώθηκε ο χαρακτήρας του, γίαυτό άλλωστε χρησιμοποίησα και τη λέξη "υπόβαθρο".

ουφ, πραγματικά δεν ξέρω, τό'λεγα ότι δεν πρέπει να παίρνω μέρος σε τέτοιες συζητήσεις αφού δεν το κατέχω το αντικείμενο! Φεύγω, πάω στη συζήτηση για τα αμάξια, εκεί θα τα πάω καλύτερα! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ακούγεται λογικό να παίζουν ρόλο η μόρφωση και το κοινωνικό επίπεδο. Αλλά νομίζω μεγαλύτερο ρόλο παίζει η καλλιέργεια και όχι η μόρφωση: υπάρχουν άνθρωποι με τριάντα πτυχία που είναι εντελώς χοντροκομμένοι, υπερόπτες και ανυπόφοροι και άλλοι που μ' ένα απολυτήριο Λυκείου που όμως έχουν "τριφτεί" στη ζωή που μπορούν να σταθούν οπουδήποτε με άνεση.

Περιττό να σου πω ότι γνώρισα δικηγόρους, γιατρούς και άλλους μορφωμένους μέσα στην επιπολαιότητα στο τι αφορά η σχέση τους ενώ βρήκα σοβαρότητα και αφοσίωση σε έναν απόφοιτος λυκείου… μαρμαράς.
Προφανώς δεν εννοούμε ότι μπορούμε να κάνουμε σχέση με οποιονδήποτε μορφωμένο.
Απλά το θεωρούμε σημαντικό υπέρ και αυτό. Είναι δηλαδή αναγκαία συνθήκη, αλλά όχι ικανή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ουφ, πραγματικά δεν ξέρω, τό'λεγα ότι δεν πρέπει να παίρνω μέρος σε τέτοιες συζητήσεις αφού δεν το κατέχω το αντικείμενο! Φεύγω, πάω στη συζήτηση για τα αμάξια, εκεί θα τα πάω καλύτερα! :worry:
Μη με στεναχωράς…:)

Εμείς το κατέχουμε νομίζεις? Να λέμε και εμείς τι νομίζουμε ότι μας έμαθε η ζωή…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ποτε, ποτε, ποτε! Larta-ma! (σωστά το είπα?:))

χαχαχαχ. καλο... iarta-ma ειναι.
και μην το ξαναπεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έλκονται, πώς δεν έλκονται, απλά δεν ξέρω πόσο κρατά αυτή η έλξη.:hmm:
+1

λίγα λόγια με όλη την ουσία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το να ταυτίζεσαι ή το να έχεις χημεία; Εσείς είχατε ποτέ σχέση με κάποιον, παρόλο που νιώθατε πως είστε η μέρα με την νύχτα μαζί τους;

Χμμ..οταν λεμε οτι υπαρχει μεταξυ μας χημεια, δεν εννοουμε οτι ταιριαζουμε, οτι "ταυτιζομαστε"?
Και το ακριβως αντιθετο ειναι το λεγομενο "τα ετερωνυμα ελκονται"....

Και με τον τροπο αυτο που εγω το σκεφτομαι, πιστευω, απο ο,τι εχω δει μεχρι τωρα, οτι ναι μεν τα ετερωνυμα ελκονται, αλλα αργα ή γρηγορα, όσο ενδιαφερον και να εχει μια τετοια σχεση, καταληγει σε τελος...δλδ δεν ειναι αρκετη αυτη η ελξη και μονο...
Ενω απο την αλλη μερια όταν υπαρχει χημεια, οι πιθανοτητες συνέχειας μίας τέτοιας σχεσης ειναι πολλες περισσότερες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Νομίζω ότι η χημεία είναι πολύ παραπάνω από απλή έλξη... Χημεία δεν είναι μόνο η ερωτική χημεία- μία σχέση που βασίζεται σε αυτήν σαφώς και δε θα επεβίωνε. Όπως το βλέπω εγώ, χημεία είναι η ουσιαστική επικοινωνία με τον άλλο, που εκφράζεται όχι απαραίτητα με το να σας αρέσουν τα ίδια πράγματα, αλλά despite that... :D

Πιστεύω πως ναι, τα ετερώνυμα έλκονται, γιατί αλληλοσυμπληρώνονται. Κάτι που δεν έχει ο ένας, το έχει ο άλλος. Και έτσι η σχέση βρίσκεται σε μία ισορροπία. Αν δε υπάρχει και έλξη και χημεία, είναι πιστεύω η καλύτερη συνταγή για μία επιτυχημένη σχέση! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Αρχικά ναι αλλά μετα αρχίζουν τα δύσκολα και τα πολύ δύσκολα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα το να μην είσαι όμοιος με τον άλλον προσφέρει ένα βαθμό ίντριγκας στη σχέση. Επίσης δίνει αξία, με την έννοια του "παρ' όλο αυτό, είμαστε μαζί και αγαπιόμαστε, τέτοιος είναι ο έρωτάς μας".

Αν όμως μιλάμε για απολύτως ετερώνυμα, δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω στη διάρκεια τέτοιων σχέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ασπρο/μαυρο μόνο βρε παιδιά. Δεν είναι δυνατόν να βρει κανείς το ακριβώς αντίθετό του. Συνηθως υπάρχουν κάποια πράγματα που οι άνθρωποι ταιριάζουν, κάποια που είναι συμπληρωματικοί και κάποια στα οποία την δίνουν ο ένας στον άλλον. Ακόμα και στους φίλους μας έτσι δεν συμβαίνει.
Νομίζω ότι κάποια πράγματα είναι βασικά για τον καθένα μας και δεν εκτιμούμε το διαφορετικό σε αυτά (εγώ ας πούμε δεν θα μπορούσα με τσιγγούνη ανθρωπο ή φιλόδοξο), σε άλλα οι διαφορές μας μας βοηθούν να ανοίξουμε το οπτικό μας πεδίο και γι'αυτό μας γοητεύουν ή και μας κάνουν καλύτερους, και τέλος κάποια που μας φαίνονται και διαφορετικά και εκνευριστικά αλλά όχι τόσο σημαντικά για να ξεχάσουμε τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
οτι ελκονται , ελκονται
κανεις ομως δε ρωταει τι γινεται μετα:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Προσωπικα οχι μονο μου χει τυχει,αλλα θεωρω μια τετοια σχεση πολυ πιο ενδιαφερουσα.Και δε λεω,ενας ανθρωπος που του αρεσουν τα ιδια πραγματα με μενα θα ηταν πολυ ''βολικος'',αλλα μου αρεσει να ανακαλυπτω καινουρια πραγματα.Εξαλλου θεωρω οτι τυχον διαφωνιες αμβλυνονται ή μαθαινεις να ζεις με αυτες.Δεν ειναι τοσο ωραιο να εισαι σε ολα ιδιος,καποια στιγμη βαριεσαι.
Βεβαιως και οι διαφορες παιζουν ρολο,δλδ νταξ προφανως αν δε μπορεις να σταθεις στο ιδιο σημειο με τον αλλον οκ,αλλα πιστευω οτι εμενα θα με εξιταρε ενας ανθρωπος που να σε κανει να ανοιγεις περισσοτερο τους οριζοντες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μου' χει τύχει άτομο πολύ διαφορετικό από μένα: Σε μουσική, ταινίες (απλά αυτά, λίγη σημασία έχουν), ηθικά ζητήματα, θρησκεία, γάμοι, πολιτικά, σχέσεις, χαρακτήρα και γενικά ΤΡΑΓΙΚΑ αντίθετος χωρίς κανένα κοινό σημείο, αλλά να έχουμε τόσο αηδιαστικά καλή χημεία ρε παιδί μου που να χαίρομαι τόσο πολύ, που θα μπορούσα να μιλάω μαζί του για ατελείωτες ώρες, χωρίς να βαρεθώ, κι ας καταλήγαμε στο τέλος να μαλώνουμε επειδή άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος, αλλά δε παύει όλο αυτό να το βλέπω και πιο λογικά, οπότε δε νομίζω μια σχέση με ένα τέτοιο άτομο να' χε πολύ μέλλον πρακτικά, εκτός κι αν συμβιβαζόσουν στα πάντα.:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όχι μόνο έλκονται, αλλά όταν υπάρχει αμοιβαία εκτίμηση μπορεί να οδηγήσουν σε μια πολύ ενδιαφέρουσα σχέση μέσα από την οποία ο ένας παίρνει στοιχεία από τον άλλον και γίνεται καλύτερος.
Συμβιώνω αρμονικά (:P) εδώ και 2 χρόνια με έναν άνθρωπο με τον οποίο είμαστε το μαύρο και το άσπρο σε ΟΛΑ εκτός από εκείνα που αφορούν τη δημιουργία οικογένειας, τη ζωή στην επαρχία και τον τρόπο διασκέδασης.
Κατέληξα μάλλον στο ότι αν και οι ομοιότητες μπορεί να σε ενώσουν, οι διαφορές είναι αυτές που θα διατηρήσουν μια σχέση ζωντανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top