Το Υπουργείο Οικονομικών και στο κινητό μας

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Οι περισσότεροι ίσως να τρόμαζαν στην ιδέα ότι το Υπουργείο Οικονομικών θα χτύπαγε στο ...κινητό τους. Οι νομοταγείς πολίτες όμως, μάλλον θα διευκολύνονταν σημαντικά από την καινοτόμο (?) κίνηση του Υπ. Οικονομικών, να εγγραφούν δηλαδή στη νεα υπηρεσία ενημέρωσης για τη φορολογική τους δήλωση, μέσω γραπτού μηνύματος.

Η διαδικασία έχει ως ακολούθως:

α) Γράφετε τον Α.Φ.Μ σας σε νεο γραπτό μήνυμα.
β) Τον αποστέλλετε στο 2552

Η χρέωση είναι 0,595 ?

Όσοι παρατηρήσατε το κινητό σας (προφανώς οι εγγεγραμμένοι με σύνδεση στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας), πιθανόν να λάβατε και να διαβάσατε ενα μήνυμα με αποστολέα το Υπ. Οικονομικών, που σας ενημερώνει για την εν λόγω υπηρεσία. Πέρα από το χρήσιμο της υπόθεσης, ορμώμενος δε από περιέργεια, οφείλω να εκφράσω την απορία του κατά πόσον ενα τέτοιο μήνυμα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ενοχλητικό (αγγλιστί "spam").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
βαλ κοσμοτέ δεν έχεις?

υπάρχει και το taxisnet για αυτή τη δουλειά, που δεν πληρώνεις και τίποτα (ούτε χρειάζεται να έχεις κωδικό). Τώρα πόσο καίγονται οι μη έχοντες ιντερνετ αλλά κινητό, να μάθουν πόσο θα λέει το εκκαθαριστικό τους, είναι άλλο θέμα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Οχι δεν εχω Κοσμοτέ και ούτε πρόκειται να βάλω ποτέ. (Δεν βαράω ενέσεις με γρανίτα πίσσα καλύτερα;:P ) Να κοιτάξεις το ευρετήριό σου να δείς! Με έσβησες;:(

Κοίτα κι εγω ήξερα για το τάξις νετ αλλά πάρ' το κι αλλιώς. Ο Έλληνας δεν καταλαβαίνει και δε θέλει να καταλάβει τι είναι το διαδίκτυο. Έτσι σου λέει το Υπουργείο, αφού τα ζα δεν κοιτάνε τα πισί, ας στείλω μήνυμα στα κινητά, που και 11 μύρια είναι (άρα θα τους πετύχω όλους) και στην τουαλέτα το παίρνουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χααχαχαχαχαχχχαχαχαχαχαχ, όντως η τουαλέτα είναι το κατάλληλο μέρος να διαβάζεις τα sms του αλογοσκούφη :hehe::hehe:

δε σε έσβησα μπρε, απόξω θα τα θυμάμαι όλα τα τηλέφωνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Όσοι παρατηρήσατε το κινητό σας (προφανώς οι εγγεγραμμένοι με σύνδεση στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας), πιθανόν να λάβατε και να διαβάσατε ενα μήνυμα με αποστολέα το Υπ. Οικονομικών,

πάντως εγώ είμαι η μόνη από τους γύρω μου που έχω σύνδεση και η μόνη που δεν έχω πάρει αυτο το μηνυμα!! :hmm:
οχι οτι με νοιαζει κι ολας αλλα κουβεντα να γινεται... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ούτε εγώ το έχω πάρει αυτό το μνμ αλλά διάβασα σχετικά.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα σου έρχεται η εκκαθάριση με sms;Προφανώς μόνο το ποσό.Οπότε ουσιαστικά θα ξέρεις το ποσό που καλείσαι να πληρώσεις αλλά θα περιμένεις το επίσημο εκκαθαριστικό μέσω ταχυδρομείου.
Πάντως οι υπηρεσίες του taxisnet θέλουν κωδικό(σου έρχεται κατευθείαν στο μέιλ) και είναι free.Το καλό που έχουν είναι πως το εκκαθαριστικό βγαίνει αμέσως, εμένα μου ήρθε μέσα σε μια βδομάδα.Το κακό είναι πως εχουν τις ίδιες καταλυτικές ημερομηνίες με τα χειρόγραφα.Αν είχαν μεγαλύτερη παράταση(όπως στην περίπτωση του ΦΠΑ) τότε περισσότερος κόσμος θα παρακινούταν ή έστω θα αναγκάζονταν για να γλιτώσει το πρόστιμο να τις χρησιμοποιήσει.
Πάντως αξίζει να αναφερθεί πως απο όλες τις δημόσιες υπηρεσίες το Υπουργείο Οικονομικών είναι το πιο εξελιγμένο τεχνολογικά και ενημερωμένο καθώς διαθέτει ειδικό τμήμα(την υπηρεσία πληροφοριακών συστημάτων) που ασχολείται με την σύζευξη υπουργείου και νέων τεχνολογιών κάνοντας εξαιρετική δουλειά(αυτό είναι υπεύθυνο και για την ιδέα των sms), το taxisnet που είναι και το κυριότερο έργο του ενημερώνεται διαρκώς, είναι πολύ καλά δομημένο και πραγματικα στα λίγα χρόνια λειτουργίας του έχει αποφορτίσει σημαντικά τις εφορίες.Μακάρι το παράδειγμα του να ακολουθήσουν κι άλλες δημόσιες υπηρεσίες(ήδη το ΙΚΑ κάνει κάποια βήματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top